Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 pół katolik/pół protestant?
 |  Wersja do druku
Gość forum: Nieokreślony
 listopad 21 2005 22:16  (Czytany 7875 razy)  

Jestem rzymskim katolkiem. Nie umiem konkretnie zdeklarować mojego wyznania. Czuje się jako pół katolik/pól protestant. Co tu zrobić w takiej sytuacji? Zgadzam się z niektórymi pogladami, a z niektórymi nie. Nie umiem odpowiedzieć sobie na pytanie jakiego wyznania jestm. Czuje że rozrywam się pomiędzy ukochany ludzi..

===

Cytat 
Maciek Janson
 listopad 21 2005 22:23   
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

Najwazniejsze pytanie to czy czujesz sie uczniem Jezusa? Denominacje, nazwy kosciolow sa o tyle istotne o ile kubek dla wypicia wody. To nie jest woda, ale w czyms trzeba to podac... Ja zdecydowalem sie odejsc z KK. Moim zdaniem nie da sie byc tu i tu w jednej chwili... Kazdy musi miec kosciol do ktorego nalezy... Chrzescijanin bez kosciola to jak zolnierz bez karabinu... Modl sie, pytaj Boga. Napewno Ci powie co masz ze soba zrobic!!

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Szymon Bartłomiej Pawlas
 listopad 21 2005 22:56   
Forum

Quote by maxurd: Najwazniejsze pytanie to czy czujesz sie uczniem Jezusa? Denominacje, nazwy kosciolow sa o tyle istotne o ile kubek dla wypicia wody. To nie jest woda, ale w czyms trzeba to podac...

cóż, niektórzy próbują jednak jeść kubek...

===

"piérwsze wolności westchnienie było i westchnieniem wiary."

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
dawid1976
 listopad 22 2005 10:00   
Forum

Witak pół katoliku pół protestanci :-)

Tak mi twój post dał do pomyślenia. Na końcu 19 wieku kiedy samochód stawał sie opcją przyszłościową, społeczeństwo ogólnie sie sprzeciwiało temu rozwoju, drogi były jeszcze niedostosowane dla takich pojazdów, samochody wtedy jeździły bardzo powolnie i większość ludzi sie śmiało z tych śmierdzących głośnych pojazdów.

Dzisaj jak ci powiem że już nadchodzą czasy gdzie denominacja jest drugo, a nawet trzeciorzędna, zakładam sie że szczególnie na tym konserwatywnym/częściowo radykalnym - forum, ludzie zaczną walić w garnki i będą sie śmieli z takiej 'przyszłości'

Natomiast historii nie da sie zatrzymać. Może my tego osobiście nie dożyjemy (podobno jak Otto nie dożył jazdy Lamudżinem na Niemieckich autostradach nieograniczonej prędkości), możesz sobie jednak być pewny że tak będzie :-)

Twoje 'uczucie - pół - pół' to znak że jesteś gotowy na 21 wiek,

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 listopad 22 2005 13:04   
Forum Moderator
Moderator

Dawid, faktycznie pierwszorzedną kwestią jest wiara w odkupienie przez Jezusa Chrystua, ale kwestia denominacji będzie tak długo ważna jak długo ekumeniczny dialog nie zakończy się zjednoczeniem Kościołów, czyli CUDEM.

Śmiem postawić odważną tezę, że zatarciu różnic na zasadzie "bo przecież to wogóle nie ważne" sprzeciwi się nie tylko Katolicki Kościół...

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Cytat 
Gość forum: Pius
 listopad 22 2005 17:09   

Quote by Nieokreślony: Jestem rzymskim katolkiem. Nie umiem konkretnie zdeklarować mojego wyznania. Czuje się jako pół katolik/pól protestant. Co tu zrobić w takiej sytuacji? Zgadzam się z niektórymi pogladami, a z niektórymi nie. Nie umiem odpowiedzieć sobie na pytanie jakiego wyznania jestm. Czuje że rozrywam się pomiędzy ukochany ludzi..

O członkach Kościoła

157. Którzy ludzie są członkami Kościoła, ustanowionego przez Jezusa Chrystusa?

Członkami Kościoła, ustanowionego przez Jezusa Chrystusa, są ochrzczeni, złączeni węzłem jedności, wiary i wspólności katolickiej.

158. Kto jest poza Kościołem, ustanowionym przez Jezusa Chrystusa?

Poza Kościołem, ustanowionym przez Jezusa Chrystusa, są:

1. nie ochrzczeni
2. jawni apostaci, heretycy, schizmatycy i ci ekskomunikowani, których należy unikać

159. Kto to są apostaci, heretycy, schizmatycy i ekskomunikowani, których należy unikać?

Apostaci są to ochrzczeni, którzy zupełnie odpadli od wiary chrześcijańskiej; heretycy są to tacy, co uparcie albo zaprzeczają jakiemuś dogmatowi wiary, albo wątpią o nim; schizmatycy są to ci, co się wzbraniają poddać Ojcu Świętemu, albo też nie chcą mieć nic wspólnego z członkami Kościoła, podlegającymi Papieżowi; ekskomunikowani z obowiązkiem unikania ich są to ci, których ta kara spotkała według postanowień świętych kanonów.

Módl się za siebie. Porozmawiaj tez z księdzem może on rozwiąże Twoje problemy ze zrozumieniem niektórych prawd.

===

Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 listopad 22 2005 17:39   
Forum Moderator
Moderator

Pius powiem to delikatnie i po katolicku, wsadź sobie te cytaty gdzieś albo wytapetuj nimi swoją ścianę. Gdybym miał problemy jak "Nieokreślony" osobiście byś mnie wygonił takimi tekstami z KRK. Zrozum to w końcu, że Twoja postawa jest wybitnie ANTYewangelizacyjna. Na szczęście swoim udzielaniem się, nie jesteś w stanie zepsuć dobrego imienia innych tradycjonalistów (tu ukłony w stronę Integrysty) tu wypowiadających się.

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Cytat 
Gość forum: wujo
 listopad 22 2005 18:50   

Czuje się jako pół katolik/pól protestant.

Nie martw się - nie jesteś sam Ja to raczej nie jestem już katolik - przynajmniej co do niektórych dogmatów, a jakiego jestem wyznania - przyznam szczerze, że nie wiem. Po prostu niektóre dogmaty KK są dla mnie niezrozumiałe. Nie umiem powiedzieć, czy są prawdziwe, czy nie. Np. kwestia obrazów, papieża, Maryi.
Wiem, że zbawia Jezus Chrystus, to jego ranami jesteśmy uleczeni, on jest naszym zbawicielem. Kiedyś nie wiedziałem tego ! Teraz wiem i wierzę i CHWAŁA Jezusowi za to.
Protestanci traktują mnie jak katolika, katolicy jak protestanta - wychodzi na to, że nigdzie nie jestem.

Kiedyś nie wszedłbym do kościoła innego wyznania - bałem się, że w ten sposób " zdradzę " swoją religię. W innych miastach zwracałem szczególną uwagę aby nie wiejść do innego kościoła.
Jeszcze z innej beczki - tyle się mówi o Częstochowie. Ja jak wychodziłem z kaplicy w Częstochowie tam gdzie jest obraz - jako mały chłopiec, zawieziony tam przez rodziców - czułem ulgę, cieszyłem się, że wychodzę, że nie musze już tam być. Po prostu szok.

Jakubie !!! Ależ nie rozumiem twojego oburzenia. Pius przytoczył jedynie stanowisko KK. Co miał napisać ?
Po prostu przestałem się bać.

===

Cytat 
 listopad 22 2005 20:56   

Quote by Jakub: Pius powiem to delikatnie i po katolicku, wsadź sobie te cytaty gdzieś albo wytapetuj nimi swoją ścianę. Gdybym miał problemy jak "Nieokreślony" osobiście byś mnie wygonił takimi tekstami z KRK. Zrozum to w końcu, że Twoja postawa jest wybitnie ANTYewangelizacyjna. Na szczęście swoim udzielaniem się, nie jesteś w stanie zepsuć dobrego imienia innych tradycjonalistów (tu ukłony w stronę Integrysty) tu wypowiadających się.

Za to Ty szanowny Panie Jakubie okłamuj tych nieokreślonych że są na słusznej drodze chociaż deklarują swoją apostazje i nawracaj ich bez katechizmu bo to jakieś regułki są. Jeżeli uświadamianie komuś w jakim stanie się znajduje na podstawie katechizmu jest ANTYewangelicze to co jest ewangeliczne?

Zapewne Pana regułka nawracania to: AMEN AMEN AMEN koleś!!!!!!! All jest git ziomuś co z tego że obrażasz Matkę Boga i Jego Mistyczne Ciało nie obchodzą cię Jego następcy na ziemi wraże że krzyczysz Jezus Alleluja Amen Alleluja to piekło ci nie grozi bo jeśli jest to jest puste ...

===

Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 listopad 22 2005 21:15   
Forum Moderator
Moderator

Nie znasz moich myśli, więc się o nich nie wypowiadaj. A zamiast cytowac regułki z katechizmu, do którego dostep jest nawet przez internet powiedziałbyś coś własnymi słowami, chyba, że przekracza to możliwości Twojej intleigencji.
Pozatym wątpiącemu przytaczanie regułek o apostazji jest wysoce nie na miejscu i na pewno nie posili jego wiarę. I dlateog Twoja postawa jest antyewangelizacyjna. A osoba wątpiąca i poszukująca to nie heretyk czy apostata. Wiec tym bardziej post nie na miejscu.

Aha, i piekło nie jest puste...

===

Cytat 
 listopad 22 2005 21:49   

Moim zdaniem autor tamtego posta stwierdził wprost ze nie wierzy w niektóre prawdy wiary a nie, że zastanawia się nad nimi, chce w nie uwierzyć czy ich nie rozumie. Jeżeli uzmysłowianiu mu, w jakim stanie się znajduje na podstawie katechizmu jest zle proszę napisać dlaczego? Napisał ze jest katoliko-protestantem moja wypowiedz mam nadzieje uzmysłowiła mu jak nazywa się taki pogląd jak on reprezentuje. A to, że zacytowałem Katechizm tylko mi się chwali ponieważ myślę, że prędzej ktoś zaufa zdaniom z niego nich moim choćby miały takie samo przesłanie.

ps. Dopisałem zdanie od siebie z mała porada przecież !!! (:

===

Cytat 
macli
 listopad 22 2005 22:00   
Forum

Quote by Pius:
All jest git ziomuś co z tego że obrażasz Matkę Boga i Jego Mistyczne Ciało nie obchodzą cię Jego następcy na ziemi wraże że krzyczysz Jezus Alleluja Amen Alleluja to piekło ci nie grozi bo jeśli jest to jest puste ...

Zastanawiam się, po co Bogu następcy...
A może Pius uważa Jezusa za pierwszego papieża rzymskiego?

===

"Obyś był zimny albo gorący! A tak, żeś letni, (...) wypluję cię z ust moich." (Obj. 3, 15-16)

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 listopad 22 2005 22:30   
Forum Moderator
Moderator

Katechizm jest powszechnie dostępny i nie trzeba go tu cytować... Ponadto nie myśl za innych co oni myślą. Po trzecie nic Ci się nie chwali.
Pop czwarte gdybyś napisał tylko jedno zdanie od siebie, wtedy sprawy by nie było.

===

Cytat 
 listopad 22 2005 22:53   

napisalem 2 !!!!!!

Módl się za siebie. Porozmawiaj tez z księdzem może on rozwiąże Twoje problemy ze zrozumieniem niektórych prawd.

===

Cytat 
Marcin Winiarski
 listopad 22 2005 22:53   
Forum

Quote by Pius:Módl się za siebie. Porozmawiaj tez z księdzem może on rozwiąże Twoje problemy ze zrozumieniem niektórych prawd.

Ciekawe kto pomoże katolikom w zrozumieniu niekyórych prawd, jak np tej, że inne Kościoły są tak samo cenne w oczach Boga (a może i cenniejsze, bo bardziej wierne) niż Kr-k?

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 listopad 22 2005 22:59   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Pius:
All jest git ziomuś co z tego że obrażasz Matkę Boga i Jego Mistyczne Ciało nie obchodzą cię Jego następcy na ziemi wraże że krzyczysz Jezus Alleluja Amen Alleluja to piekło ci nie grozi bo jeśli jest to jest puste ...

Zaden protestant nie obraza nieczyjej matki, tym bardziej matki Jezusa. Co do reszty to szkoda mowic. Zbawi Cie wiara w Jezusa a nie w kosciol czy cokolwiek co kryje sie pod slowami "matka boga" choby to byla sama krolowa niebios... Pieklo nie jest puste a chrzescijanstwo nie polega na spiewaniu allelluja wszystko swietnie bracie. Jezeli myslisz ze tak wyglada to zapraszam Cie do mnie do Krakowa. Pomieszkasz troszke ze mna i bedziesz mogl ocenic czy duchowe zycie nie katolika jest takie jak Twoje o nim wyobrazenia...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 listopad 22 2005 23:04   
Forum

Quote by Pius: All jest git ziomuś co z tego że obrażasz Matkę Boga

Nie słyszałem, żeby protestanci obrażali Maryję. Wręcz przeciwnie - darza ją wielkim szacunkiem. Ostatnio usłyszałem nawet takie fajne stwierdzenie, że baptyścu są bardziej maryjni niż katolicy, bo traktują Maryję tak, jaka ona była - jako pokorną służebnicę Pana.

Quote by Pius:
i Jego Mistyczne Ciało

Czy Kr-k jest mistycznym ciałem Chrystusa? Udowodnij to! Z Biblii można jedynie wywniosować, że tym ciałem są wszyscy wierzący, a więc także protestanci.

Quote by Pius:
nie obchodzą cię Jego następcy na ziemi

... którzy sami się nimi określili.

Quote by Pius:
wraże że krzyczysz Jezus Alleluja Amen Alleluja to piekło ci nie grozi bo jeśli jest to jest puste ...

1. Modlitwa uwuelbienia jest z pewnością bardziej uduchowiona niż smętne zawodzenia, które można usłyszeć na mszach katolickich.

2. Protestanci nie nauczają, że piekło jest puste. Za to katolicy straszą czyśćcem, który - jak wiadomo z Biblii - nie istenieje.

Jak Ty mało wiesz o chrześcijaństwie, zamknięty w swoim ciasnym, katolickim domku, w którym nawet zasłon nie chcesz rozsłonić, żeby zobaczyć świat!

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
 listopad 22 2005 23:46   

1. To nie kościół Katolicki wywyższył Maryję tylko sam Bóg stworzył ją jako arcydzieło, niepokalaną aby stała się Matką jego Syna i Oblubienica Ducha Świętego a Kościół Święty Matka nasza tylko go naśladuję. Ze wszystkich ataków na Matkę Bożą najbardziej zadowolony jest szatan i on nimi kieruje.

2.Kościół Święty w odróżnieniu od tych nie świętych nie opiera się tylko na PS ale i na Świętej Tradycji która nigdy się nie kluci z Pismem.

3.W odłamie protestanckim można znaleźć wszystko od „wyświecania” pedałów i kobiet do nie wiary w piekło!

4.Jak wierzymy tak tez się modlimy. Katolicy modlą się w skupieniu szczerze okazując Bogu szacunek na kolanach ze złożonymi rekami wszystko jest przeniknięte mistycyzmem, uwielbieniem, spokojem. A inni skaczą jak poganie w dżungli drąc się 2 hasła w kółko.

5.Ja wiem Marcinie W ze wiesz wszystko najlepiej może masz jakiś kontakt z Marcinem L ? bo niektórych jego inicjatyw nie znajdzie w Billi tez …. myślę e wiesz o co mi chodzi ……

BTW TO JEST OT sprowokowany przez ………

===

Cytat 
Marcin Winiarski
 listopad 22 2005 23:59   
Forum

Quote by Pius: 1. To nie kościół Katolicki wywyższył Maryję tylko sam Bóg stworzył ją jako arcydzieło, niepokalaną aby stała się Matką jego Syna i Oblubienica Ducha Świętego a Kościół Święty Matka nasza tylko go naśladuję. Ze wszystkich ataków na Matkę Bożą najbardziej zadowolony jest szatan i on nimi kieruje.

Gdzie o tym masz w Biblii? Chrześcijanie pierwszych wieków nie czcili Maryi - taka jest prawda. Kult Maryi pojawił się w Efezie, bo czymś trzeba było zastąpić kult Artemidy. Na podobnych zasadach później wprowadzono kult świętych, relikwii, wizerunków... Szatan pewnie kieruje atakami na Maryję, ale żaden protestant nie atakuje Maryi - każdy protestant darzy ją pełnym szacunkiem ze względu na jej postawę i dlatego, że była matką Jezusa. Ja za to mam podejrzenia, że szatan bardzo lubi się podszywać pod Maryję, aby zwodzić ludzi, odwodzić ich od Boga.

Quote by Pius:
2.Kościół Święty w odróżnieniu od tych nie świętych nie opiera się tylko na PS ale i na Świętej Tradycji która nigdy się nie kluci z Pismem.

Heh! Widocznie słabo znasz Pismo Święte, skoro iważasz, że tradycja się z nim nie kłóci! A Kościół katolicki nie za bardzo jest święty.

Quote by Pius:
3.W odłamie protestanckim można znaleźć wszystko od „wyświecania” pedałów i kobiet do nie wiary w piekło!

Że przypomnę sprawę abp. Paetza, kilka afer pedofilskich w Kr-k, przekręty finansowe, wierę w czyściec...

Quote by Pius:
4.Jak wierzymy tak tez się modlimy. Katolicy modlą się w skupieniu szczerze okazując Bogu szacunek na kolanach ze złożonymi rekami wszystko jest przeniknięte mistycyzmem, uwielbieniem, spokojem. A inni skaczą jak poganie w dżungli drąc się 2 hasła w kółko.

To pierwszym poganem był bez wątpienia król Dawid, który śpiewał radośnie i tańczył na cześć Pana!

Quote by Pius:
5.Ja wiem Marcinie W ze wiesz wszystko najlepiej może masz jakiś kontakt z Marcinem L ? bo niektórych jego inicjatyw nie znajdzie w Billi tez …. myślę e wiesz o co mi chodzi ……

Nie wiem wszystkiego najlepiej, ale za to coraz lepiej widzę, że z Kr-k to lepiej nie mieć nic do czynienia!

Quote by Pius: BTW TO JEST OT sprowokowany przez ………

..... niejakiego Piusa, który się zaczął mądrzyć nie mając pojęcia o czym gada.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 listopad 23 2005 00:30   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Pius:

Co do wycietych przeze mnie fragmentow uwazam iz nie ma co zaczynac dyskusji bo moj Bog ostrzega mnie przed pustym gadaniem. Co do reszty sie wypowiem jednak.
1. Moze i jakis tam kosciol sie opiera na tradycji. Ja odkrylem i poznalem Boga zywego, nie pogrzebanego w trumnie, przekazywanego na obrazku z pokolenia na pokolenie, ale zywego, ktory przychodzi w taki sposob, ze moja klawiatura tego nie potrafi wyrazic... Nie chce tradycji, ktora tego Boga mi zaklamuje... Nie chce tradycji, ktora opowiada o Bogu, ktory jest inny od tego, ktorego znam, bo jeden jest Bog...
2. Za innych ludzi, nie odpoiwadam. Moj zwiazek z Bogiem nie opiera sie na wierze Ratzingera czy Grahama, ale na moim osobistym zwiazku z Bogiem. Nie z innych ludzi tez bede rozliczany przed moim ojcem. TO co jest w tych "kosciolach" to juz sprawa tych ludzi.
3. A ja będe gral mojemu Panu na bebnach, bede walil w bebny na jego chwale i skakal w kolo, bo przychodzi do mnie Bog. Sa powody do szalonej radosci. Bede do niego wolal i podnosil rece nie patrzac na innych, bo to jest moj Bog. A On kocha mnie takiego jakim jestem i rozumie dlaczego ja skacze. Ty nie rozumiesz, nie osadzaj jednak czegos czego nie rozumiesz. Sprawoj z drzeniem swoje zbawienie a nie patrz z wyzszoscia na tych bez katechizmow... A jezeli i tego nie potrafisz to wiedz, ze nie ma dla mnie znaczenia co sobie myslisz. Wazniejsze jest to kim ja jestem przed moim Jezusem...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 listopad 23 2005 00:47   
Forum

Quote by Pius:Kościół Święty w odróżnieniu od tych nie świętych

A swoją drogą bardzo mnie dziwi jak ktoś może się uważać za katolika, pozostajac równocześnie w opozycji do papieży i mówić rzeczy, rzucać stwieerdzenia, sprzeczne z ich nauczaniem?

Do Maxurda: Amen! Amen!! Amen!!!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 listopad 23 2005 01:51   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Marcin W:
Quote by Pius:Kościół Święty w odróżnieniu od tych nie świętych

A swoją drogą bardzo mnie dziwi jak ktoś może się uważać za katolika, pozostajac równocześnie w opozycji do papieży i mówić rzeczy, rzucać stwieerdzenia, sprzeczne z ich nauczaniem?

Do Maxurda: Amen! Amen!! Amen!!!

To się nie dziw, bo nie ma racji. Nareszcie też to do CIebie dotarło opozycjonisto...

===

Cytat 
 listopad 23 2005 10:09   

Znów Marcin W sprowadził wszystko do tradycji i nie ważne, o czym by się toczyła dyskusja napiszesz pokaz mi to w PS a jak Ci ktoś to pokażę to piszesz ze to inaczej rozumiesz. Jesteś pełen pychy i każdy jest, kto się stawia ponad papieżami i sprowadza relacje z Bogiem do własnego widzi mi się Ty i tobie podobni wymyślają religie, jaka im pasuje, bo nie mogą znieść autorytetu i prawdy, sam sobie jesteś Bogiem, bo wierzysz w taka jego formę, jaka sobie sam ustalasz ja zaś należę do kościoła, który założył sam Bóg i trwa w nim On jak i jego nauka niezmiennie od 2 tys. lat. A co do wierności papieżowi to na pewno nie uważa on innych kościołów za świętych, bo jest tylko jeden Święty Kościół Matka nasza Mistyczne Ciało Jezusa Chrystusa a co do tego, kto wchodzi w jego skald przeczytajcie sobie mój inny post w tym temacie, co innego, że nie podobają mi się niektóre działania papieży mam prawo krytykować, bo jak wiadomo papież nie jest nieomylny 24h na dobę i nie wszystko, co robi musi być doskonałe tym bardziej, jeżeli poprzedni papieże w tych kwestiach mieli inne zdanie. Wszystkie zboczenia i zakłamania zawsze były krytykowane w KK i wzywano do nawrócenia te zbłąkane owieczki a niektóre kościoły protestanckie uważają za zgodne z PS „wyświecanie” homofilów czy innych zboczeńców, kobiety i tranzystorów na „biskupów” i oficjalnie to popierają.

===

Cytat 
Gość forum: Lech Szyndler
 listopad 23 2005 10:33   

Gdzie o tym masz w Biblii? Chrześcijanie pierwszych wieków nie czcili Maryi - taka jest prawda. Kult Maryi pojawił się w Efezie, bo czymś trzeba było zastąpić kult Artemidy.

Nie zastepowano kultu Artemidy, lecz uznano ze tytul Boza Rodzicielka w pelni i prawdziwie przysluguje Maryi (w zwiazku z dyskusjami na temat czlowieczenstwa i bostwa Chrystusa). ten tytul juz wczesniej byl stosowany przez wiernych a zakwestionowany przez Nestoriusza. broniono wiec ortodoksji przed bledami.

Na podobnych zasadach później wprowadzono kult świętych, relikwii, wizerunków...

Tak, ale dano tez wyjasnienie sensu tego kultu

Heh! Widocznie słabo znasz Pismo Święte, skoro iważasz, że tradycja się z nim nie kłóci! A Kościół katolicki nie za bardzo jest święty.

A zna Pan przypowiesc o kakolu?

===

Cytat 
Jakub Jerzy Skoczylas
 listopad 23 2005 11:31   
Forum Moderator
Moderator

A z nauczaniem których to papieży są sprzeczne słowa (te cytowane) Piusa? Proszę nie tylko o wymienienie papieży, ale też ich słowa w świetle dogmatu: Extra Ecclesiam nulla salus.

Panie Marcinie - nawet gdyby tak było jak Pan pisze to jest Pan ostatnią osobą chyba na tym Bożym świecie którą powinno to dziwić!! Przez długi czas próbował Pan wmawiać wszystkim, że jest katolikiem gdy Panskie stwierdzenia były sprzeczne wieloma dogmatami, nie mówiąc już o papieskich naukach. Mnie więc BARDZO dziwi Pańskie zdziwienie.

===

Kwiecie Karmelu, módl się za nami!

Cytat 
Łukasz Gawryś
 listopad 23 2005 18:25   
Forum Admin
Admin

Quote by Nieokreślony: Jestem rzymskim katolkiem. Nie umiem konkretnie zdeklarować mojego wyznania. Czuje się jako pół katolik/pól protestant. Co tu zrobić w takiej sytuacji? Zgadzam się z niektórymi pogladami, a z niektórymi nie. Nie umiem odpowiedzieć sobie na pytanie jakiego wyznania jestm. Czuje że rozrywam się pomiędzy ukochany ludzi..

Witaj
Dyskusja jak widzisz juz dawno odbiegla od twojego pytania, wiekszosc osob niestety nie interesuje jak pomoc ale za to maja swietna okazje do klotni, do nawrzucania sobie itd.
Teraz moich kilka uwag: po pierwsze zastanow sie dlaczego wogule chce nalezec do jakiegos kosciola.
Jest zasadnicza roznic pomiedzy dwiema formami religi:
- Wierzysz w Boga i dlatego nalezysz do kosciola
- Nalezysz do kosciola i dlatego wierzysz w Boga
Zastanaow sie co jest na pierwszym miejscu. Moim zdaniem chrzesijanstwo opiera sie na wierze w Boga, nawracasz sie na Chrytsusa a nie na doktryne jakiegos kosciola. Chrzescijanstwo to nie jest ideologia jaka sie przyjmuje - jezeli ktos tak postepuje to zazywczaj szkodzi i sobie i chrzescijanom - zobacz chocby posty Piusa...
Kosciol to nie jest organizacja ktora ma spelniac nasze ideologiczne wymogi, ale ktora ma byc wspolnota wiernych.
Co do instytucji.. najlepjej popros Boga w modlitwie o miejsce dla siebie, mozesz sie przejsc i poogladac rozne wspolnoty. A co do spraw ktorych nie jestes pewny to zawsze mozesz wglebic sie w nie, popytac roznich stron. Bog dal nam i sumienie i rozum - nie bojmy sie z tego korzystac

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: Nieokreślony
 listopad 23 2005 18:31   

http://www2.jezus.pl/czytelnia/polemiki/katolik_czy_protestant.html

Coraz wieksze rozdraznienie duszy i ciala..nie umiem wybrac.. to juz koniec.

===

Cytat 
Jakub
 listopad 23 2005 19:43   
Forum

Quote by Nieokreślony: http://www2.jezus.pl/czytelnia/polemiki/katolik_czy_protestant.html

Coraz wieksze rozdraznienie duszy i ciala..nie umiem wybrac.. to juz koniec.

Ejże! Mam nadzieję, że to jednak nie koniec.
Módl się, rozmawiaj z ludźmi, zdobądź jakąś dobrą literaturę i nie bój się

Artykuł do którego zapodałeś link nie ułatwia sprawy
Nie jest zbyt obiektywny, jeśli chodzi o ukazanie stanowiska katolickiego, oraz jak sądzę, nie jest też reprezentatywny dla całego protestanyzmu.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 listopad 24 2005 03:08   
Forum

Uwaga! Będę niemiły jak cholera, bo mam pewnych zachowań maksymalnie dosyć!

Quote by Pius: Znów Marcin W sprowadził wszystko do tradycji i nie ważne, o czym by się toczyła dyskusja napiszesz pokaz mi to w PS a jak Ci ktoś to pokażę to piszesz ze to inaczej rozumiesz.

Problem polega na tym, że Ty i tobie podobni widzicie Biblię, jej treść, poprzez pryzmat pokrętnych interpretacji Kościoła. I na tym polega róznica, że ja się staram czytać i myśleć samodzielnie, w odróznieniu od Ciebie. W wielu punktach Kr-k nadinterpretuje słowa z Biblii, lub przypisuje im znaczenie, którego nie mają.

Quote by Pius:
Jesteś pełen pychy i każdy jest, kto się stawia ponad papieżami

A jacy pełni pychy byli i są papieże, którzy od ponad tysiąca lat uzurpują sobie prawa cesarskie (wiadomo to z historii!), uważają się za władców tego świata, którym podlegać ma każda inna władza, którzy tytułują się "ojcami świętymi", podczas gdy tylko jeden jest nasz Ojciec Święty - Pan nasz i Bóg. Nie stawiam się ponad papieżami, bo oni w swej pysze sięgają nieba. Gdybym się stawiał ponad nimi większą bym jeszcze od nich winę zaciągnął w oczach Pana!

Quote by Pius:
i sprowadza relacje z Bogiem do własnego widzi mi się

Widocznie słowa Biblii to "widzimisię" i osobiste doświadczanie Boga to "widzimisię", bo tylko słuchając papieża można prawdziwie żyć z Bogiem? I to jest właśnie to - pycha katolików przez ciebie przemawia po prostu

EKSKLUZYWIZM - (wyłączność), polegająca na przekonaniu, że tylko ktoś, kto należy do sekty czy ruchu, zna prawdę i może się zbawić. Wszyscy inni są w błędzie a tym samym są skazani na potępienie. Potępieni będą także ci, którzy porzucili sektę czy ruch i odeszli.

IZOLACJA - oddzielenie się od świata, sięgające aż zupełnego zerwania z rodziną. Cały czas i dochody poświęca się wyłącznie sekcie lub ruchowi. Sekta lub ruch organizują członkom ich czas, zajmując ich najrozmaitszymi czynnościami i nigdy nie pozostawiając ich samotnie. Wyznawca sekty czy ruchu jest przekonany, iż całe jego otoczenie zewnętrzne jest zepsute i złe.

WOLUNTARYZM - psychiczny nacisk na wolę członka sekty czy ruchu, by postępował zgodnie z obyczajami sekty czy ruchu. Musi on wystąpić ze swojej macierzystej religii, jest indoktrynowany prawdami "nowej wiary", powinien wyrzec się wszystkich przyjemności, zobowiązany jest płacić sekcie lub ruchowi znaczną część swych dochodów, jest nieustannie zajmowany, kontrolowany i popędzany.

ŚLEPE PODPORZĄDKOWANIE PRZYWÓDCY - którego decyzje nie mogą być dyskutowane, ponieważ uważa się je za natchnione przez Boga i stąd nieomylne. Słowa przywódców sekt czy ruchów bywają stawiane na równi albo i wyżej od słów Pisma Świętego i uznawane za Trzeci Testament czy Nowe Objawienie.

FANATYZM - przekonanie o posiadaniu wyłącznej, absolutnej prawdy i racji pozbawia jakichkolwiek wątpliwości i uniemożliwia prawdziwy dialog. Dyskusja z członkiem sekty sprowadza się wyłącznie do tego, by zostać przez niego "nawróconym", nigdy zaś do tego, by zostać przez niego zrozumianym. Członkowie sekt są zresztą prze4konani, że zbawienia dostąpią tylko ci, którzy pozwolą się im "nawrócić".

Powyższe podaję za katolickim serwisem www.kulty.info. Proszę sobie porównać wymienione cechy sekty z katolicyzmem, Piusie, i dobrze zastanowić.

Quote by Pius:
Ty i tobie podobni wymyślają religie, jaka im pasuje, bo nie mogą znieść autorytetu i prawdy,

Owszem - znajdują autorytet i prawdę - w Słowie Bożym zawartym w Biblii. Wiesz dlaczego Kr-k przez wieki zakazywał zwykłym ludziom czytania Biblii? Bo wiedział, że jego nauki się z nią nie zgadzają i wiedział, że ludzie myślący, pod wpływem Biblii, od niego odpadną. I tak się dzieje dzisiaj - wielu wspaniałuch, inteligentnych ludzi odkrywa w Biblii prawdę i dochodzi do wniosku, że znając prawdę nie mogą już pozostawać dłużej w Kr-k.

Quote by Pius:
sam sobie jesteś Bogiem, bo wierzysz w taka jego formę, jaka sobie sam ustalasz

Formę ustala Biblia... Wielka szkoda, że nienawiść jest nieuleczalna ludzkimi środkami. Pozostaje się tylko modlić do Boga, najlepszego lekarza, żeby Cię z niej uzdrowił. Kurcze! Co ja jeszcze robię w tym Kościele, w którym jest tylu zarozumiałych, małych, nienawistnych ludzi! Gadaj tak dalej, a dojdę do wniosku, że Kr-k to jednak naprawdę "synagoga szatana"... Jeśli uważasz, że w ten sposób kogoś przekonasz, że jest inaczej, że katolicyzm to prawdziwe chrześcijaństwo, to się mylisz - chłoptasiu... Mam powyżej uszu katolickiej zarozumiałości i buty. Chociaż dobrze wiem, że dotkniętych tą chorobą jest tylko częśc wiernych Kr-k. Dość mam słuchania o tym, jak to jestem zwodzony, jaka to herezja mnie porywa, jak to zdradzam Kościół i - rzekomo - Boga, jak to powinienem się nawrócić... Nawrócić? I może stanąć w jednym szeregu z takimi, jak ty, co to plują na biblinych chrześcijan? Mam dość tego pola-katolicyzmu, przez który jestem non-stop atakowany. Od średniowiecza w tym Kościele chyba się tyle tylko zmieniło, że (chwalić Pana!) stosy już nie płoną - dziś się już tylko opluwa tych, co śmią wierzyć inaczej i lekceważyć "namiestnika Chrystusowego".

Quote by Pius:
ja zaś należę do kościoła, który założył sam Bóg i trwa w nim On jak i jego nauka niezmiennie od 2 tys. lat.

To Kr-k tak twierdzi, co nie znaczy, że to jest prawdą. Szkoda, że tak słabo znasz historię. Chcesz poznać. Poczytaj książkę ks. Hansa Kunga "Krótka historia Kościoła katolickiego". Może Ci oczy otworzy.

Quote by Pius:
A co do wierności papieżowi to na pewno nie uważa on innych kościołów za świętych, bo jest tylko jeden Święty Kościół Matka nasza Mistyczne Ciało Jezusa Chrystusa

Nie ma żadnych podstaw, by Kr-k tak się wywyższał. Pamietaj, że w Biblii jest napisane, co Jezus mówi o wywyższaniu się.

Quote by Pius:
że nie podobają mi się niektóre działania papieży mam prawo krytykować, bo jak wiadomo papież nie jest nieomylny 24h na dobę i nie wszystko, co robi musi być doskonałe tym bardziej, jeżeli poprzedni papieże w tych kwestiach mieli inne zdanie.

Papież jest tylko omylnym człowiekiem. W Biblii nie ma ani słowa o nieomylności. Poczytaj H. Kunga, to dowiesz się kiedy i dlaczego papieże nakazali, by uważać ich za nieomylnych.

Quote by Pius:
Wszystkie zboczenia i zakłamania zawsze były krytykowane w KK i wzywano do nawrócenia te zbłąkane owieczki

Taaaaaak? A są dokumenty watykańskie, które wskazują na to, że Watykan apelował do biskupów o tuszowanie afer seksualnych.

Quote by Pius:
a niektóre kościoły protestanckie uważają za zgodne z PS „wyświecanie” homofilów czy innych zboczeńców, kobiety i tranzystorów na „biskupów” i oficjalnie to popierają.

NIEKTÓRE! Szatan działa i czasem udaje mu się wyrywać ludzi z Kościoła chrystusowego - nawet pobożni protestanci czasem zbaczają z wąskiej drogi ku niebu na tą szeroką i wygodną wiodącą na zatracenie. Bóg 0przewidział to - Biblia mówi, że gdy się będzie zbliżało ponowne przyjścia Pana, szatan zacznie mocniej działać.

Przepraszam, zwłaszcza Ciebie Joanno, za ostrość tego wpisu, ale... nie wytrzymałem, musiałem strzelić z grubej rury. Proszę też zrozumieć, że nie jest to przeciw Kr-k, ale przeciw zarozumiałości Piusa i jemu podobnych, której mam już serdecznie dość. I myślę, że nie tylko ja...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 listopad 24 2005 03:14   
Forum

Quote by Lech Szyndler:
Nie zastepowano kultu Artemidy, lecz uznano ze tytul Boza Rodzicielka w pelni i prawdziwie przysluguje Maryi (w zwiazku z dyskusjami na temat czlowieczenstwa i bostwa Chrystusa). ten tytul juz wczesniej byl stosowany przez wiernych a zakwestionowany przez Nestoriusza. broniono wiec ortodoksji przed bledami.

Polecam artykuł: http://www.czytelnia.jezus.pl/ostrzezenia/kult_krolowej_niebios.html

Quote by Lech Szyndler:
Quote by Marcin W:
Na podobnych zasadach później wprowadzono kult świętych, relikwii, wizerunków...

Tak, ale dano tez wyjasnienie sensu tego kultu

Tak, Kr-k bardzo lubił i lubi wyjaśniać... Co nie zmienia faktu, że wprowadzono kultu niezgodne z naukami Biblii.

Quote by Lech Szyndler:
A zna Pan przypowiesc o kakolu?

A ona akurat nie ma tu nic do rzeczy!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,52 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty