Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Problemy ekumeniczne Nowy wątek Odpowiedz
 Jak luteranie obchodzą Boże Narodzenie?
 |  Wersja do druku
Gość forum: Ania
 grudzień 05 2005 00:05  (Czytany 4066 razy)  

Od niedawna interesuję się Kościołem Ewangelicko-Augsburskim i jestem ciekawa jak wyznawcy tego Kościoła obchodzą Boże Narodzenie. Jakie panują tak zwyczaje. Czy też łamiecie się opłatkiem tak jak katolicy? Macie Pasterkę? Byłabym wdzięczna gdyby obecni tu na forum luteranie opowiedzieli, jak po kolei wygląda u nich wigilia, i co się dzieje w pierwszy i drugi dzień świąt.

===

Cytat 
Szymon Bartłomiej Pawlas
 grudzień 05 2005 00:30   
Forum

Status: offline

Quote by Ania: Czy też łamiecie się opłatkiem tak jak katolicy?

tak, łamiemy się opłatkiem. ale to raczej nie tyle katolicki, co specyficzny polski zwyczaj.
przy łamaniu się opłatkiem składamy życzenia. zwykle po wieczerzy.

Quote by Ania: Macie Pasterkę?

nie. a przynajmniej w parafii, do której należę, nie mamy. gdzieniegdzie jest tzw. "jutrznia", czyli nabożeństwo wczesnym rankiem [chyba że z Wielkanocą mi się pomyliło...].

opiszę pokrótce, jak to wygląda u mnie: w wigilię jest nabożeństwo popołudniowe, po nim parafianie dostają opłatki, składamy sobie nawzajem życzenia.
w domu zasiadamy do wieczerzy - oczywiście przed jedzeniem - modlitwa. zachowane jest jedno wolne nakrycie na stole. po jedzeniu łamiemy się opłatkiem, składamy sobie życzenia, a potem idziemy do pokoju z choinką i otwieramy prezenty.
w pierwszy [i drugi] dzień świąt są poranne nabożeństwa, jak w niedzielę; w drugie święto zwykle odwiedzamy rodzinę.

a co do porządku samego nabożeństwa, to jest to opracowane np. na stronach oficjalnych: luteranie.pl/parafia.
a tu znajdziesz teksty i kazania na: Wigilię, Święto Narodzenia Pańskiego i drugi dzień.

===

"piérwsze wolności westchnienie było i westchnieniem wiary."

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,03 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty