Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Kwestie moralne Nowy wątek Odpowiedz
 Co kosciol sadzi o metodzie in-vitro?
 |  Wersja do druku
ichtiande
 grudzień 07 2005 18:48  (Czytany 1314 razy)  
Forum

Status: offline

Spotykalem sie z roznymi opiniami na ten temat, lecz przewaznie od politykow i innych osob.
Chcialbym uslyszec zdanie kosciola na ten temat.

===

ichtiande

Profil   Email 
 Cytat 
Gocek
 grudzień 07 2005 21:27   
Forum

A kto tutaj reprezentuje Kościół? To tak jak Giertych reprezentuje Interesy polskich kobiet?

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks

Profil   Email 
 Cytat 
macli
 grudzień 08 2005 10:31   
Forum

Quote by Gocek: A kto tutaj reprezentuje Kościół?

Coś w tym jest.
Kościół to przecież wspólnota wszystkich chrześcijan, której głową jest Chrystus. Jako głowa to właśnie On ma prawo reprezentacji Kościoła, ergo Jego słowa są tym co Kościół uważa.
Ponieważ Słowo Chrystusa zawarte jest w Biblii tam należy szukać odpowiedzi na zadane pytanie.

===

"Obyś był zimny albo gorący! A tak, żeś letni, (...) wypluję cię z ust moich." (Obj. 3, 15-16)

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 grudzień 08 2005 11:03   
Forum Moderator
Moderator

Kosciol nie zgadza sie (przynajmniej obecnie) na metode in vitro gdyz w jej wyniku powstaje kilka, kilkanascie zygot, z których docelowo życie ma się rozwinąc tylko z jednej, a wiekszosc jest skazana na smierc. Ni mniej ni wiecej, dajac zycie jednemu zabija sie pozostalych kilkanascie czy kilka (specjalista nie jestem, wiec nie podam dokladniejszej liczby)....

Zapewne gdyby metoda in-vitro byla dokladna (i obywala sie bez tworzenia "zbednych" zygot), kosciol nie wystepowal by ostro przeciwko niej

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
MacTavish
 grudzień 08 2005 11:14   
Forum

Jakubie, jest jeszcze jeden problem ZTCW, a mianowicie oddzielenie aktu poczęcia od współżycia, czyli jakies pozbawienie go wymiaru międzyosobowego. Powinien się ktoś bardziej kompetentny wypowiedzieć, bo mnie sie tylko o uszy obiło.
No i oczywiście - chodzi o stanowisko Kościoła Rzymskokatolickiego.

===

papista

Profil   Email 
 Cytat 
Jacek
 grudzień 08 2005 13:41   
Forum

Witam! O stanowisku KRK wiem tyle co napisał Jakub, że podstawowym problemem są "nadwyżkowe" zarodki. Mogę natomiast powiedzieć słówko o samym wykonaniu, ponieważ miałem na studiach stosowny przedmiot. Co do ilości zarodków to powstaje kilka, zwykle 3 ,4 (ale dokładna ilość zależy od tego ile jest do dyspozycji komórek jajowych i jakiej są jakości, i przyuszczam również od praktyki danej osoby), ale nie powstaje ich raczej bardzo dużo ponieważ prowadzący powiedział, że czasem zdaża się , że jedna rodzina wykorzysta wszystkie zarodki (jeśli chcą kilkoro dzieci). A "muszą" powstać (o ile dopuszczamy samą metodę) jeśli chcemy zwiększyć prawdopodobieństwo sukcesu. Pozdrawiam i chętnię odpowiem na jakieś pytania w mirę mojej skromnej wiedzy.

===

Lux in tenebris...

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,11 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty