Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Kultura i Media Nowy wątek Odpowiedz
 NIE Piusa X dla kobie w chórach kościelnych
 |  Wersja do druku
Mateusz Markiewicz
 grudzień 10 2005 13:01  (Czytany 5147 razy)  
Forum

Status: offline

Otóż pod jednym z artykułów Użytkownik Pius wspomniał o tym, że św. Pius X zabronił kobietom śpiewać w chórach kościelnych. Powołał się przy tym na mnie, bo mu kiedyś o tym mówiłem. Tak w istocie było. Otóż znalazłem tytuł dokumentu, lecz nie wiem dokładnie w którym paragrafie to jest, gdyż wiedzę o owym zakazie czerpałem z książki. Owo pismo to motu proprio TRA LE SOLLECITUDINI
z 22 listopada 1903r.
Jak ktoś zechce przeczytać po włosku (mój jest na tyle słaby, że orientuję się tylko w nominacjach), to niech poda w którym paragrafie.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 grudzień 10 2005 21:46   
Forum

Pani Katarzyno! To jest ów temat., o którym pisałem w komentarzu.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Bartek
 grudzień 10 2005 22:42   
Forum

TOĆ TO WIELKA GŁUPOTA ZE STRONY SUPERINTENDENTA PIUSA X.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 grudzień 10 2005 22:55   
Forum Moderator
Moderator

Bartek, ja rozumiem, że Mateusz tak mówi na protestanckich biskupów, to zważ, że wielu katolików na tym forum, choc nie uznaje w nich święceń to wszka zachowuje grzecznoscią tytulaturę. Wiec z chrzescijanskiej milosci i dawania swiadectwa moglbys sie powstrzymac (a tak nie jestes lepszy od Mateusza, ktorego nie pochwalam)...

Zgodze sie natomiast, ze Pius glupim był w tej kwestii, ale niestety głupota była dolegliwością wielu papiezy, ale dzięki temu mogły miedzy nimi jaśnieć perły mądrości

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 grudzień 11 2005 00:49   
Forum

Tylko kto takich wyniósł do najwyższej godności w Kościele?

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 grudzień 11 2005 09:55   
Forum Moderator
Moderator

Marcin - kardynałowie

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Cytat 
Marcin Winiarski
 grudzień 11 2005 11:11   
Forum

No tak - ale kto go wyniósł do kardynałów? A najpierw na biskupa? Ano inny papież. I w ten sposób się krąg zamyka. Ale mi w pytaniu chodziło o kwestię bardziej ludzkiej inteligencji! Kto wybiera takiego, co tak "błyszczy", to sam "błyszczy" pewnie tak samo jak on.

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 grudzień 11 2005 11:37   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Marcin W: No tak - ale kto go wyniósł do kardynałów? A najpierw na biskupa? Ano inny papież. I w ten sposób się krąg zamyka. Ale mi w pytaniu chodziło o kwestię bardziej ludzkiej inteligencji! Kto wybiera takiego, co tak "błyszczy", to sam "błyszczy" pewnie tak samo jak on.

Koło zamknięte choc czasem się otwiera. Pomiedzy głupami od zakazu spiewu kobiet pojawiały się przebłyski intelignecji...Jan XXIII na przyklad, zeby nie szafowac JP2, no i na Benedyka narzekac nie można...

===

Cytat 
Marcin Winiarski
 grudzień 11 2005 11:47   
Forum

Rozumiem, że spośród papieży Janów XXIII masz na myśli tego z XX wieku? Tak, facet wiele dobrego zrobił...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 grudzień 11 2005 11:52   
Forum Moderator
Moderator

Tego samego

===

Cytat 
Mateusz Markiewicz
 grudzień 11 2005 12:16   
Forum

Quote by Bartek.D: TOĆ TO WIELKA GŁUPOTA ZE STRONY SUPERINTENDENTA PIUSA X.

Ja ową tytulaturę uzasadniam nauczaniem mojego Kościoła, a tym czym uzasadniasz takowe obrażanie Ojca Książąt i Królów, Władcę Świata, Wikariusza Naszego Pana Jezusa Chrystusa (por. słowo używane przy koronacji papieskiej), ŚW. Piusa X?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 grudzień 11 2005 12:18   
Forum

Quote by Jakub:niestety głupota była dolegliwością wielu papiezy, ale dzięki temu mogły miedzy nimi jaśnieć perły mądrości

Głupi Papieże (używając Twojej nomenklatury): Paweł VI (przypomnij sobie kawał), Bł. Jan XXIII.
Perły mądrości: św. Pius V, Bł. Pius IX, św. Pius X, Czcigodny Pius XII i jeszcze wielu sprzed 1958.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 grudzień 11 2005 12:31   
Forum Moderator
Moderator

Zdecydowanie się z Tobą nie zgadzam...

===

Cytat 
Mateusz Markiewicz
 grudzień 11 2005 12:35   
Forum

Quote by Jakub: Zdecydowanie się z Tobą nie zgadzam...

Masz do tego prawo, ale uszanuj też moje opinie o wybitności Papieży.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Artur Rumpel
 grudzień 11 2005 13:31   
Forum

Pius X niewątpliwie mial wiele madrych decyzji np. w sprawie upowszechnienia przyjmowania Najświetszego Sakramentu.
Niewątpliwie jednak nie cenil sobie róznorodnosci kosciola, więc podjąl wiele decyzji niezbyt madrych:
-Narzucenie calemu Kościolowi zachodniemu belgijskiej wymowy laciny i solemnenskiego sposobu spiewania choralu gregoriańskiego
-narzucenie grekokatolikom celibatu i w niektorych kosciolach jezyka greckiego
-wspomniany zakaz śpiewu kobiet w chórach
-pochopne decyzje w sprawie oddolnych ruchów koscielnych co zaowocowalo licznymi schizmami
Te decyzje przyniosly życiu kosciola wymierne szkody

===

Zapraszam na mojego bloga: http://svetomir.blox.pl/html

Cytat 
Mateusz Markiewicz
 grudzień 11 2005 13:34   
Forum

Św. Pius X był jednym z najwybitniejszych Papieży! Jego walka z modernizmem odnosiła wspaniałe skutki, szkoda, że inni ją zaprzepaścili.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 grudzień 11 2005 13:37   
Forum Moderator
Moderator

Pan Artur tu o błedach a ty o modernizmie. Poraza mnie Twoja zdolnosc do slepoty i zauwazania tylko wygodnych faktow.

===

Cytat 
Bartek
 grudzień 11 2005 15:51   
Forum

Przepraszam. Zobacz Jakubie jak my protestanci musimy się czuć, kirdy np: bp Jaguckiego nazywa się superintendentem.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 grudzień 11 2005 16:05   
Forum

Quote by Bartek.D: Przepraszam. Zobacz Jakubie jak my protestanci musimy się czuć, kirdy np: bp Jaguckiego nazywa się superintendentem.

Tyle, że ja to robiez godnie z nauką mojego Kościoła, a Ty Papieża nazywasz superintendentem bez powołania sięna naukę Twego Zboru.

===

Profil   Email 
 Cytat 
macli
 grudzień 13 2005 19:46   
Forum

Quote by mateuszwroc:
Quote by Bartek.D: Przepraszam. Zobacz Jakubie jak my protestanci musimy się czuć, kirdy np: bp Jaguckiego nazywa się superintendentem.

Tyle, że ja to robiez godnie z nauką mojego Kościoła, a Ty Papieża nazywasz superintendentem bez powołania sięna naukę Twego Zboru.

Po pierwsze "papieża" - zgodnie z nauką gramatyki polskiej.

Po drugie - a z którego jesteś Kościoła? Bo przecież nie z KRK, którego papież rozmawiając z biskupami chociażby luterańskimi nie zwraca się do nich per "panowie", "wy tam w purpurowych koszulach" czy "intendenci", ale używa pełnej tytulatury. Jednym z powodów dla których tak czyni jest (poza nauką jego Kościoła) fakt, że tak postępuje człowiek kulturalny.

===

"Obyś był zimny albo gorący! A tak, żeś letni, (...) wypluję cię z ust moich." (Obj. 3, 15-16)

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 grudzień 13 2005 20:00   
Forum

Quote by macliRazzo pierwsze "papieża" - zgodnie z nauką gramatyki polskiej.

Po drugie - a z którego jesteś Kościoła? Bo przecież nie z KRK, którego papież rozmawiając z biskupami chociażby luterańskimi nie zwraca się do nich per "panowie", "wy tam w purpurowych koszulach" czy "intendenci", ale używa pełnej tytulatury. Jednym z powodów dla których tak czyni jest (poza nauką jego Kościoła) fakt, że tak postępuje człowiek kulturalny.

Zasady ortografii polskiej dopuszczaja pisanie "Papież", gdy ktoś żywi wielkie uczucia do owej osoby, więc proszę najpierw zapoznać się z uchwałą Rady Języka Polskiego o piśmiennictwie religijnym, a potem innych pouczać.

A odnośnie tytułowania, to Papież robi to z czystej kurtuazji, nie z uznawania "biskupstwa" owych superintendentów. Nie rozumiem dlaczego Papieże utwierdzają ich w złym przekonaniu, że są biskupami, nie rozumiem.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: Pius
 grudzień 13 2005 20:33   

W dniu dzisiejszym ten ciemniejszy ludek z ikonki Pana Jakuba wziął górę i zapomniał chyba, kto jest patronem jego uczelni. Ciekawi mnie, co spustoszyło Pana sumienie i rozum, że o decyzjach świętego żyjącego tak nie dawno następcy św. Piotra pisze pan głupie …….. Owoce jego pracy były zapewne ogromne gdyby nie moderniści, którzy konsekwentnie niszą Kościół, ale muszą się spełnić słowa Pisma o ohydzie spustoszenia, aby Pan nasz wrócił w chwale. Módlmy się za tych, którzy profanują jego Święte Postacie, wypaczają jego naukę udając owce i mącą w Jego stadzie nie zważając na potępianie tych błędów w Syllabusie i encyklikach za wszelkiej maści innowierców i ateistów, aby wszyscy zrozumieli swe błędy i wrócili do Kościoła Świętego Katolickiego i jego Świętej Tradycyjne nauki.

Quote by macli:

A czy Pana zdaniem ( innych opinia tez mnie interesuje) antypapieży tez powinno się tytułować z kultury, Pan by to robił jakby miał okazje spotkania z takowym? A wypowiedzi Bartka D jest produktem czystej nienawiści i nie ma żadnej podstawy w nauczaniu jego kościoła Mateusza zaś ma.

===

Cytat 
Joanna Gacka
 grudzień 14 2005 11:09   
Forum Admin
Admin

Zdaje się, że Panowie odeszliście nieco od tematu. Sugeruję zakończyć to puszenie się i pokazywanie kto jest lepszym katolikiem, bo w ten sposób wystawiacie swojemu Kościołowi jak najgorszą opinię.

Sugeruję powrót do tematu i merytoryczną wypowiedź o tym co jest dobrego w zakazie Piusa X dla śpiewu kobiet w chórach kościelnach. Jakie macie Panowie argumenty?

Joanna Gacka (zaciekawiona)

===

Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 grudzień 14 2005 11:14   
Forum Moderator
Moderator

Dla mnie to koniec dyskusji. Z panem Piusem, który z braku argumentów rzuca epitetami w postaci ciemny ludek dyskusji żadnej nie będzie, bo nie ma z kim.

...nie wysuwaj argumentu Bartka.D, gdyż ten został przeze mnie upomniany.

Bardzo piękne panowie dają świadectwo tradycji katolickiej która jest niczym innym tylko jak sztuką obrażania i rzucania epitetami w postaci ciemnego ludku, we wszystkich, którzy mają inne od waszych poglądy...

===

Cytat 
Gość forum: Pius
 grudzień 14 2005 12:13   

http://www.wsd.tarnow.pl/muzyka/federacja/hist.htm

Chorał ma w Kościele pierwszeństwo, co nawet potwierdza sv2 a kobiece głosy do niego nie pasują oczywiście nie chodzi mi o to żeby nawet nie śpiewały podczas Mszy. Jeżeli zaś kobiety wykonują śpiewy, do których pasuje ich głos mi osobiście to nie przeszkadza o ile chór znajduje się poza prezbiterium.

Dajemy świadectwo całej Świętej Tradycji Pan zaś się ogranicza do tej 40 letniej, wiosny kościoła widzę właśnie jej pąki w postaci synkretycznych sekt, komunii na rękę, itd. itp. ciekawi mnie jak będą pachnieć jej kwiaty.
Proszę przeczytać sobie Mediator Dei i zobaczyć jak szybko to wszytko, co potępią papież zostaje wprowadzone. Wie Pan o Missa Normativa czym się różniła od NOM i kim był Bugini ?

===

Cytat 
Mateusz Markiewicz
 grudzień 14 2005 16:07   
Forum

Quote by Pius: http://www.wsd.tarnow.pl/muzyka/federacja/hist.htm

Chorał ma w Kościele pierwszeństwo, co nawet potwierdza sv2 a kobiece głosy do niego nie pasują oczywiście nie chodzi mi o to żeby nawet nie śpiewały podczas Mszy. Jeżeli zaś kobiety wykonują śpiewy, do których pasuje ich głos mi osobiście to nie przeszkadza o ile chór znajduje się poza prezbiterium.

Dajemy świadectwo całej Świętej Tradycji Pan zaś się ogranicza do tej 40 letniej, wiosny kościoła widzę właśnie jej pąki w postaci synkretycznych sekt, komunii na rękę, itd. itp. ciekawi mnie jak będą pachnieć jej kwiaty.
Proszę przeczytać sobie Mediator Dei i zobaczyć jak szybko to wszytko, co potępią papież zostaje wprowadzone. Wie Pan o Missa Normativa czym się różniła od NOM i kim był Bugini ?

Dokłądnie. Głos kobiety po prostu nei pasuje do chorału gregoriańskiego, któryz założenia jest śpiewem męskim. A św. Pius X bardzo szanował ów śpiew i chciał jego odrodzenia w Kościele i kościołach.

A odnośnie Tradycji, to ma ona 2000, a nie 40 lat.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 grudzień 14 2005 16:28   
Forum

Quote by mateuszwroc:
Quote by Bartek.D: TOĆ TO WIELKA GŁUPOTA ZE STRONY SUPERINTENDENTA PIUSA X.

Ja ową tytulaturę uzasadniam nauczaniem mojego Kościoła, a tym czym uzasadniasz takowe obrażanie Ojca Książąt i Królów, Władcę Świata, Wikariusza Naszego Pana Jezusa Chrystusa (por. słowo używane przy koronacji papieskiej), ŚW. Piusa X?

Samozwańczego - trzba dodać. Bo to sami papieże nadali sobie takie godności.

Quote by mateuszwroc: Św. Pius X był jednym z najwybitniejszych Papieży! Jego walka z modernizmem odnosiła wspaniałe skutki, szkoda, że inni ją zaprzepaścili.

Wspaniałe skutki? Raczej hamowała Kościół.

Quote by mateuszwroc:

Przepraszam bardzo, ale Kościół katolicki odnośnie biskupów protestanckich stosuje należne im przez szacunek określenie "biskup". Określenie "superintendent" zostało siłą narzucone protestantom przez władze II RP, które uważały, że tylko Kr-k ma do niego prawo.

Słowo "papież" pochodzi os "papa" czyli "ojciec". Dla protesranta papież nie jest ojcem, a tym bardziej nie jest "ojcem świętym". Protestant więc powinien w takim układzie określać go co najwyżej jako biskupa, gdyż jest on biskupem Rzymu. Może więc odtąd będę pisał o papieżu jako o bp. Ratzingerze vel. Benedykcie XVI. I co? Kto mi zabroni? Czy napiszę nieprawdę?

Quote by mateuszwroc:A odnośnie tytułowania, to Papież robi to z czystej kurtuazji, nie z uznawania "biskupstwa" owych superintendentów. Nie rozumiem dlaczego Papieże utwierdzają ich w złym przekonaniu, że są biskupami, nie rozumiem.

Rozumiem, że z nim rozmawiałeś, że o tym wiesz? Na szczęśćie twoje zapewnienia nie są nic warte. A jeśli by faktycznie tak było, to nie można by tego określić inaczej, jak dwukucowością... Czy uważasz, że papież jest bezczelnym, dwulicowym człowieczkiem? Chyba tak...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 grudzień 14 2005 16:37   
Forum

Quote by Pius: Ciekawi mnie, co spustoszyło Pana sumienie i rozum, że o decyzjach świętego żyjącego tak nie dawno następcy św. Piotra pisze pan głupie

Zwykłe fakty. A stanu jego symienia nie osądzaj, bo nie jesteś do tego powołany. Tylko Bóg może to czynić.

Quote by Pius: Owoce jego pracy były zapewne ogromne gdyby nie moderniści, którzy konsekwentnie niszą Kościół,

Przypomina mi się stary dowcip. Jeden facet mówi:
- Tak, tak... Wszystkiemu winni są Żydzi.
- ... i cykliści - dodaje zaraz drugi.
- A dlaczegu cykliści?
- A dlaczego Żydzi?

Quote by Pius:
ale muszą się spełnić słowa Pisma o ohydzie spustoszenia, aby Pan nasz wrócił w chwale.

Ale napewno tego spustoszenia nie czynią Ci, którzy nie podobają się katolickiemu marginesowi.

Quote by Pius:
Módlmy się za tych, którzy profanują jego Święte Postacie, wypaczają jego naukę udając owce i mącą w Jego stadzie nie zważając na potępianie tych błędów w Syllabusie i encyklikach za wszelkiej maści innowierców i ateistów, aby wszyscy zrozumieli swe błędy i wrócili do Kościoła Świętego Katolickiego i jego Świętej Tradycyjne nauki.

Módlmy się za tych, którzy tkwią w błędzie i za tych, którzy z niego wyszli, by do niego nie wrócili, lecz pozostali w prawdziwym Kościele chrystusowym.

Quote by Pius:
A czy Pana zdaniem ( innych opinia tez mnie interesuje) antypapieży tez powinno się tytułować z kultury, Pan by to robił jakby miał okazje spotkania z takowym? A wypowiedzi Bartka D jest produktem czystej nienawiści i nie ma żadnej podstawy w nauczaniu jego kościoła Mateusza zaś ma.

Współczesnych antypapieży nie, historycznych tak, bo wybrani zostali zgodnie z prawem.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 grudzień 14 2005 16:44   
Forum

Quote by Pius: Jeżeli zaś kobiety wykonują śpiewy, do których pasuje ich głos mi osobiście to nie przeszkadza o ile chór znajduje się poza prezbiterium.

A co za różnica? Kobietom do prezbiteruym wchodzić nie wolno? Co za bzdura!

Quote by Pius: Dajemy świadectwo całej Świętej Tradycji Pan zaś się ogranicza do tej 40 letniej, wiosny kościoła widzę właśnie jej pąki w postaci synkretycznych sekt, komunii na rękę, itd. itp. ciekawi mnie jak będą pachnieć jej kwiaty.

Jakich "synkretycznych sekt" znowu? Tych z twojej wyobraźni? Urojonych wrogów? Jak takich widzisz, to może powinieneś skorzystać z fachowej pomocy?

Quote by mateuszwroc:
Dokłądnie. Głos kobiety po prostu nei pasuje do chorału gregoriańskiego, któryz założenia jest śpiewem męskim. A św. Pius X bardzo szanował ów śpiew i chciał jego odrodzenia w Kościele i kościołach.

A odnośnie Tradycji, to ma ona 2000, a nie 40 lat.

A czy słyszałeś o śpiewie ambrozjańskim, starszym jeszcze niż gregoriański? Tam dominują głosy kobiece, o ile mi wiadomo. A gregoriańskie też są wspaniale wykonywane przez kobiety. Słyszałem.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 grudzień 14 2005 16:47   
Forum

Quote by Admin: Zdaje się, że Panowie odeszliście nieco od tematu. Sugeruję zakończyć to puszenie się i pokazywanie kto jest lepszym katolikiem, bo w ten sposób wystawiacie swojemu Kościołowi jak najgorszą opinię.

Sugeruję powrót do tematu i merytoryczną wypowiedź o tym co jest dobrego w zakazie Piusa X dla śpiewu kobiet w chórach kościelnach. Jakie macie Panowie argumenty?

Joanna Gacka (zaciekawiona)

Och, Joanno - cały czas jest ta dyskusja gdzieś w najbliższej okolicy tematu.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,60 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty