Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Jakie są różnice między Kościołami Ewangelickimi
 |  Wersja do druku
Valerisse
 grudzień 11 2005 16:55  (Czytany 2940 razy)  
Forum

Status: offline

Czy wie ktoś może, jakie są różnice między Kościołami Ewangelicko-Augsburskim, Ewangelicko-Reformowanym i Ewangelicko-Metodystycznym?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 grudzień 11 2005 17:25   
Forum Admin
Admin

Roznica miedzy Kosciolem Ewangelicko-Augsburskim (KEA) a Kosciolem Ewangelicko-Reformowanym (KER) to:
1. Sprawa komunii. KEA wyznaje ze pod postacia chleba i wina, przyjmujemy jednoczesnie prawdziwe (realne) ciało i krew Jezusa Chrystusa. KER wyznaje natomiast ze jest to obecnosc duchowa, a Chrystus nie moze byc jednoczesnie realnie obecny w niebie (zasiada po prawicy Boga Ojca) i w chlebie i winie. Komunia "pozostaje jedynie znakiem i zapewnieniem danym od Boga, tak i chleb poświęcony podczas Wieczerzy nie staje się ciałem Chrystusa, chociaż zgodnie z naturą sakramentów i ich sprawowaniem nazywany jest ciałem Chrystusowym."

Wiecej o stanowiskach obu kosciolow w tej sprawie na
http://www.reformowani.pl/czytelnia/katechizm_2.htm
http://www.luteranie.pl/www/kim/komunia.htm

Co do KEM to pozostaje on dla mnie pewna tajmenica, bo o ile mi wiadomo nie podejmuje on kwesti czy w komuni Chrystus jest podjety realnie czy duchowo.

Wszytskie trzy koscioly posiadaja natomiast podpisana wspolnote stolu panskiego i ambony.

2. Roznia nas tradycje z jakich sie wywodzimy. KEA, KER i KEM powstawialy w roznych miejscach i w roznych czas, kiedy pewne rzeczy byly innaczej przez nie wyznawane niz dzis (np rozne koscioly KEA byly poddane wladzy swieckiej a KER podkreslal demokracje w kosciele. KER wyznawal zasade podwojnej predescynacji do czasow Karola Bartha - czyli polowy XX wieku itd). I do dzis w KEA znajdziesz glownie teksty Lutra, Melanchtona w KER Kalwina czy Bezy, a w KEM dwoch braci Wesley'ów.

3. Roznia nas choc juz to dzis wyda sie mniej istotne kwestia organizacji - np w KEM jest scisly podzial na rozne grupy osob majace ze soba wspodzialac. W histori bylo zas tak ze KER w przeciwienstwie do KEA bardzo mocno podkreslal kwestie rygoru i karnosci.

4.W KER nigdy nie znajdziesz obrazu w kosciele, rownierz nigdy nie urzyje ewangelik reforowany nazwy oltarz. W KEA choc sa zalecenie skromnosci to znajduja sie obrazy, i nazwa zwyczajowa oltarz czy swiecenia rownierz jest spotykana.

To tak po krotce, jezeli cos cie bardziej interesuje to prosze pytac, bo nie da sie wyjasnic, wszytskie w paru zdaniach, jezeli bede wiedzial to napewno odpowiem.

Pozdrawiam i zycze najlepjej zajsc samemu do kosciolow i sie przekonac na wlasne oczy jak co wyglada.

W Polsce o ile sie nie mieszka w duzym miescie typu Warszawa to KEM i KER moze byc dosc trudno dostepny, natomiast KEA sa dosc powszechne, i w kazdy wiekszym miejscie i wielu wioskach w niektorych rejonach mozna takie koscioly znalesc.

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
Valerisse
 grudzień 11 2005 18:14   
Forum

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Chętnie wybrałabym się osobiście do tych kościołów. W KEA już byłam. Jest w moim mieście malutki kościółek KEA. Najbliższy mnie kościół KEM jest bodajże w Katowicach. Muszę się kiedyś wybrać. Niestety nie znalazłam w mojej okolicy (Górny Śląsk) żadnego kościoła KER :-( Jakby jednak takowy istniał, a ktoś ma informacje, gdzie, to będę wdzięczna, jeśli się tą informacją ze mną podzieli.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 grudzień 11 2005 18:17   
Forum Admin
Admin

http://www.reformowani.pl/ - tam na gorze sa ikonki (wszytskich ?) 8 parafii

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,05 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty