Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny


 Forum > Kościoły a... > Kwestie moralne Nowy wątek Odpowiedz
 Sylewster
 |  Wersja do druku
Gość forum: Jakc
 grudzień 12 2005 10:24  (Czytany 3519 razy)  


Szukam odpowiezi na nurtujące mnie pytanie. Zamierzam zorganizowac razem z moją dziewczyną sylwestra. Bedziemy sami, ale oczywiście nie zamierzamy łamać VI przykazania. Ktoś mi powiedział, że to grzech. Czy to prawda?
Prosze o pomoc szczególnie księdza (jeśli taki jest na forum).
Z góry dziękuję...

===

 
 Cytat 
Gianna
 grudzień 13 2005 19:29   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 12/13/05
Postów:: 6

nie wiesz, że samo przebywanie w obecności dziewczyny bez osób trzecich jest grzechem?
I w ogóle to jak najdłużej zwracja się do niej per PANI...chyba, że jej nie szanujesz...
I nie wymieniajcie między sobą żadnych podarunków, to wysoce nieprzyzwoite. A jeśli zechcesz napisać do niej list, to przypomnij jej by pokazała go swojej matce.

No dobra...kłamałam....
tylko tak mi się straszne śmiać chciało, przepraszam!!!

Spokojnie. Jeżeli nie macie żadnych złych intencji, to przecież Pan patrzy na serce spokojnie, na 100% możecie świętować tak razem.

===

[url=http://vsdi.net/count][img]http://vsdi.net/count/wed/i/meter8365.png[/img][/url]
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: Pius
 grudzień 13 2005 19:48   


Jedną z rzeczy, nad którą bardzo ubolewam jest właśnie upadek dawnej etykiety. Marzy mi się życie w takich czasach … w czasach, gdy ludzie zachowywali się normalnie.

===

 
 Cytat 
Nimrodelka
 grudzień 14 2005 22:21   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 12/12/05
Postów:: 26

Normalnie?? tzn jak??

A co do Jakca... Nie bardzo rozumiem... Czy wg Ciebie grzechem ma byc samo przebywanie ze swoja dziewczyna sam na sam?? skoro nie zamierzacie lamac 6 przykazania (cokolwiek masz na mysli) to w czym problem??

===

 
 Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: Dr Hannibal Lecter
 grudzień 15 2005 00:08   


Normalnie to znaczy tak jak było kiedyś przed upadkiem obyczajów. Nie myśl sobie, że pisze tak, bo jestem stary jestem młodzieniaszkiem, który czuje się załamany tym jak się prezentuje życie moich rówieśników pod każdym wglądem w tym i moje.

===

 
 Cytat 
Rafał
 styczeń 05 2006 13:11   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 12/22/05
Postów:: 98

czegoś nie kumam i pierwszy raz słyszę

nie wiesz, że samo przebywanie w obecności dziewczyny bez osób trzecich jest grzechem?

Czyli np. Ksiądz jest w sklepie. Jest tam tylko kobieta (sprzedawczyni) i nie ma nikogo innego to według tego co piszecie, duchowny grzeszy...

===

wierzę, ale nie w "Boga"
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Anna Maria Śliwińska
 styczeń 05 2006 13:24   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 08/25/05
Postów:: 34

Drogi Piusie mnie też marzą się czasy w których żyło sie NORMALNIE. Popieram Cię dzisiejszym mężczyznom brak dawnej rycerskości (PRAWIE wszystkim)

===

"Ja jestem z wami po wszystkie dni aż do skończenia świata" (Mt 28, 20)
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Rafał
 styczeń 05 2006 23:31   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 12/22/05
Postów:: 98

dzisiejszym mężczyznom brak dawnej rycerskości

a to niby dlaczego? Po czym nas tak osądzasz? A wy kobiety jesteście szlachetne??? Ciekawe

===

wierzę, ale nie w "Boga"
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Jerzy Skoczylas
 styczeń 05 2006 23:59   
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

Zarejestrowany: 06/14/03
Postów:: 173

Ona ma rację. Większość mężczyzn zdziczała. Niejednokrotnie przy zdecydowanej aprobacie współczesnych kobiet - to fakt. Jednak to właśnie na męzczyznach spoczywa obowiązek pilnowania norm. Szacunek wobec kobiet musi być okazany niezależnie od tego czy kobieta sobie tego życzy. To samo dotyczy wszystkich przywilejów kobiet. To właśnie na mężczyźnie spoczywa obowiązek pilnowania a na kobiecie zakaz obalania takiego stanu rzeczy. Oczywiście aby było sprawiedliwie - zakaz bardzo często łamany w imię współczesnych bzdur. Szacunek wobec kobiet i jego okazywanie jest całą filozofią, warto to długo rozważać i samemu pragnąć w każdym jego elemencie dojść do perfekcji; uczynić sobie z niego nałóg, ulubione zajęcie. Okazywanie szacunku kobietom, szacunku który wynika z wewnetrznego głębokiego przekonania to jedno z najprzyjemniejszych uczuć jakie męzczyzna moze przeżyć.

===

Kwiecie Karmelu, módl się za nami!
 
 Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Nimrodelka
 styczeń 06 2006 11:43   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 12/12/05
Postów:: 26

A nie jest to tak, że mężczyźni widząc, że kobiety wychodzą z kuchni i zaczynają się domagać swoich praw i równouprawnienia (równouoprawnienia, wynikającego z tego ze kobiety są ludzmi tak jak i mężczyźni, a temu że nadal są gorzej traktowane i dyskryminowane nikt nie zaprzeczy), stwierdzili, że nie są już zobowiązani do okazywania szacunku kobietom.
Coraz mniej jest już takich, co by np. przepuszczali kobietę pierwszą w drzwiach itp. A szkoda.
Chociaż trzeba przyznać, ze na szczęście tacy dobrze wychowani są jeszcze

===

 
 Profil   Email 
 Cytat 
Anna Maria Śliwińska
 styczeń 06 2006 12:39   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 08/25/05
Postów:: 34

Dziekuję Integrysto własnie o to mi chodziło wyraziłes moja myśl.
Drogi Rafale współczesnemu mężczyznie podkreślam nie każdemu ! brak poczucia honoru, dawnej rycerskości. Jednak Bogu jestem wdzięczna że poznałam mężczyzn szlachetnych. Przecież to piękne gdy mężczyzna oddaje kobiecie szacunek , gdy się o nią troszczy, sprawia jej radość swoim oddaniem, dba o jej szczęscie. Przecież każda zdrowa i normalna kobieta bedzię wiedzieć jak odwdzięczyc sie za takie zachowanie a tu juz widzę korzyść podwójna
Pozdrawiam serdecznie

===

"Ja jestem z wami po wszystkie dni aż do skończenia świata" (Mt 28, 20)
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 styczeń 06 2006 13:15   
Forum Admin
Admin

Status: offline

Zarejestrowany: 07/15/03
Postów:: 644

TO i ja sie pod ta heteroortodoksyjna litania podpisze.
Dzis wiekszosc facetow nie ma jaj i tyle. Kroluje hedonizm, mamisynkostwo lub ucieczka w glupia agresje.

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Jerzy Skoczylas
 styczeń 06 2006 13:38   
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

Zarejestrowany: 06/14/03
Postów:: 173

W mojej rodzinie nigdy kobiety nie siedziały "w kuchni", nie miały więc skąd wychodzić. Tzw. równouprawnienie to pogląd rewolucyjny nie zasługujący na szacunek, co innego jeśli chodzi o prawa kobiet. To mężczyzna ma służyć kobiecie a nie odwrotnie, prymitywne zwyczaje trzymania kobiet zdala a już tym bardziej uczynienie sobie z żony służącej zasługują na pogardę i takie dziwactwa (mimo, że istotnie bywały powszechne) nie mogą cechować człowieka cywilizowanego a nie cechują nigdy człowieka honoru. Każde uchybienie czci i godności kobiety (tu istotna różnica w stosunku do mężczyzn) jest kwestią poważną i zawsze należy bardzo na to zważać. Trzeba wiedzieć iż różnica płci jest kwestią postawową i dominujacą, równouprawnienie jest więc rzeczą oczywiscie złą. Istotą byc powinno ścisłe przestrzeganie pewnego porządku w której szacunek do kobiet, dbałość o wszystkie jej prawa i przywileje, dbałość o szczęście i bezpieczeństwo jest jednym z PIERWONTYCH warunków cywilizacji. W praktyce szacunek do mężczyzn winien być dopiero wtórnym, niejako pochodnym tego pierwszego i doskonalszego. Z tego tytułu publiczna obraza godności kobiet jako takich zarówno przez zdziczałych mężczyzn ( np.reklamy, nie tylko telewizyjne, masowe propagowanie obraźliwych powiedzeń itp.) jak i działalność szeroko pojętego feminizmu uważam za czyny kryminalne. I jako takie winne być traktowane. Nie widzę nic złego w ściganiu osób publicznie zagrażających temu skarbowi jakim jest nadrzędność szacunku do kobiet (również w postaci utrwalania tzw. "stereotypów"). Jednak nigdy nie może być ścigane jedno zło w imię drugiego jakim jest współcześnie lansowane równouprawnienie. Różnica płci to kwestia kardynalna i winna mieć swe odbicie w porządku społecznym. Dla jasności - porządku który powinien okazywać szacunek kobietom nie tak jak dawniej, dawniej zbyt wiele było zła. Powinien okazywać szacunek kobietom i bronić go tak jak nie czynił tego jeszcze żaden porządek do tej pory!

Na koniec jeszcze jedna ważna uwaga - kobieta nie może sama zrzec się własnych praw i przywilejów w myśl "ja nie chce tzw. wyższych praw, ale chce mieć równe prawa". To właśnie mężczyzna ma pilnować aby takie slogany zawsze pozostawały w sferze śmiesznych postulatów. I on również swoich obowiązków ani praw w imię czegokolwiek zrzec się nie może.

===

Kwiecie Karmelu, módl się za nami!
 
 Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
milka
 styczeń 06 2006 14:44   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 12/17/03
Postów:: 1023

a ja napisze z innej beczki dla jakuba i innych zainterseowanych (jak bedzie trzeba przeniesc na inny topic to...)
znam takie malzenstwo, gdzie wszystko bylo fajnie (podejrzewam ze zona zgadzala sie prawie na wszystko) dopoki zona nie powiedziala "dosc", "tez chce zyc", "tez mi sie cos nalezy od zycia". a wtedy okazala sie "zla zona" i powstal kryzys malzenski. glowa rodziny postanowil ratowac dom. wiec napisal orgomna ksiazke ktora nazwal plan ratunku dla malzenstwa: ile razy myc i odkurzac podloge, ile razy prac, ile razy i co gotowac, ile razy sie kochac i jak.
paranoja! bo on jest glowa a doslownie wladca i panem rodziny, a zona ma sie podporzadkowac, basta!
i jak tu zyc normalnie?!

===

 
 Profil   Email 
 Cytat 
Obcy
 styczeń 06 2006 16:46   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 10/27/05
Postów:: 292

To ja może trochę zaburzę tę jednomyślność, żeby nie wyglądało, że tu wszyscy tacy...

Quote by Integrysta:To mężczyzna ma służyć kobiecie a nie odwrotnie


Kategorycznie nie. Płeć nie ma tu nic do rzeczy. Ludzie powinni służyć sobie nawzajem, ze wzajemnym poszanowaniem godności. Kobieta i mężczyzna mają zadania odmienne, ale wynika to jedynie z ich predyspozycji. Złem jest jednak ustawianie mężczyzn w pozycji "służących kobiecie a nie odwrotnie".


Quote by Integrysta:Każde uchybienie czci i godności kobiety (tu istotna różnica w stosunku do mężczyzn) jest kwestią poważną i zawsze należy bardzo na to zważać.


Ludzie są równi godnością, niezależnie od ich płci. Uchybienie czci i godności kobiety jest równie poważnem, jak uchybienie czci i godności mężczyzny.


Quote by Integrysta:Trzeba wiedzieć iż różnica płci jest kwestią podstawową i dominujacą, równouprawnienie jest więc rzeczą oczywiscie złą.Nierównouprawnienie jest rzeczą oczywiście złą, gdyż uchybia właśnie godności i czci - czy kobiet, czy mężczyzn.


Quote by Integrysta:Istotą byc powinno ścisłe przestrzeganie pewnego porządku w której szacunek do kobiet (...) jest jednym z PIERWOTNYCH warunków cywilizacji.


Szacunek do ludzi, niezależnie od ich płci, koloru oczu, wzrostu, czy wykształcenia.


Quote by Integrysta:W praktyce szacunek do mężczyzn winien być dopiero wtórnym, niejako pochodnym tego pierwszego i doskonalszego.


Nie ma żadnego powodu, by tak twierdzić. Mężczyzna nie jest gorszym człowiekiem i zasługuje na dokładnie taki sam szacunek, co kobieta.


Quote by Integrysta:Nie widzę nic złego w ściganiu osób publicznie zagrażających temu skarbowi jakim jest nadrzędność szacunku do kobiet


Całym sercem poparłbym ściganie osób realizujących Twój pomysł.


Quote by Integrysta:Na koniec jeszcze jedna ważna uwaga - kobieta nie może sama zrzec się własnych praw i przywilejów w myśl "ja nie chce tzw. wyższych praw, ale chce mieć równe prawa".


To właśnie stwierdzenie uchybia czci i godności kobiety.

===

Sztuczna inteligencja nia ma szans z naturalną głupotą
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Rafał
 styczeń 07 2006 15:05   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 12/22/05
Postów:: 98

jestem zdania, że każdy powinien troszczyć się o siebie. To podstawa. Nie piszcie, że mężczyznom brak tego, tamtego i jeszcze tego. To bezsens. Nie bronie facetów, ale kobiety też utraciły. I to sporo. Jak słyszę co wyprawia się np na dyskotekach to mam dosyć. Głównymi aktorami są: jakiś podchmielony 18 letni dresiarz i 16 latka, która nie wie co robi, bo wcześniej się upiła bądź naćpała. Wina leży po obu stronach!!!

===

wierzę, ale nie w "Boga"
 
 Profil   Email 
 Cytat 
m4
 styczeń 07 2006 17:30   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 08/25/05
Postów:: 240

Zgadzam się z Obcym, że nie ma czegoś takiego jak nadrzędność szacunku wobec kobiety albo mężczyzny. Godność i szacunek to jest coś, co przysługuje każdej istocie ludzkiej, niezależnie od płci i nie ma co robić rozróżnień. Jeżeli jakiś mężczyzna chce mi w czymś zrobić przyjemność lub usłużyć - to ok, ale mam nadzieję, że tak samo ochoczo zrobiłby to dla mężczyzny. Chrystus wyraźnie ukazał, kto jest bliźnim i komu trzeba pomagać i kogo szanować. Każdego człowieka, bez względu na płeć. Boję się, żeby z dawnych pomysłów, które widziały podobieństwo Boże jedynie u mężczyzny nie popaść w inną skrajność...

===

www.thehungersite.com/
 
 Profil   Email 
 Cytat 
milka
 styczeń 07 2006 20:07   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 12/17/03
Postów:: 1023

ja tez bardzo sie zgadzam z obcym!
i o to mi przez caly czas chodzi!
rzadko a rzadko, ale jednak sa rozumni faceci! moje gratulacje!

===

 
 Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Jerzy Skoczylas
 styczeń 07 2006 20:19   
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

Zarejestrowany: 06/14/03
Postów:: 173

Nie bronie facetów, ale kobiety też utraciły. I to sporo. Jak słyszę co wyprawia się np na dyskotekach to mam dosyć. Głównymi aktorami są: jakiś podchmielony 18 letni dresiarz i 16 latka, która nie wie co robi, bo wcześniej się upiła bądź naćpała. Wina leży po obu stronach!!!


Z tym fragmentem muszę się zgodzić - zdecydowanie wina leży po obu stronach. Czasami z racji takiego a nie innego podejścia nie zwracam aż tyle uwagi na znaczne pogorszenie kondycji moralnej kobiet, ale ma Pan rację Panie Gargamelu że ten upadek wśród bardzo wielu kobiet pod różnymi względami jest bardzo znaczy i w znacznym stopniu przyczynia się do ogólnego, smutnego obrazu w społeczeństwie. Oczywiście są wyjątki w wypadku obu płci, ale ogólny stan jest straszny (i to nie tylko chodzi o używki).

===

Kwiecie Karmelu, módl się za nami!
 
 Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Rafał
 styczeń 07 2006 21:53   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 12/22/05
Postów:: 98

...ten upadek wśród bardzo wielu kobiet pod różnymi względami jest bardzo znaczy i w znacznym stopniu przyczynia się do ogólnego, smutnego obrazu w społeczeństwie


właśnie. Okacja czyni złodzieja. Chociaż w tym wypadku przysłowie powinno być zmodyfikowane. Mogę napisać, że mamy do czynienia z reakcją łańcuchową, bo obojętnie kto zacznie, zawsze są te same, bądź podobne skutki. Powtórzę to raz jeszcze. To my sami ponosimy za to winę. Ktoś zrobi pierwszy krok, a my drugi, lub my pierwszy-a on(ona) drugi.
Pozdrawiam

===

wierzę, ale nie w "Boga"
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Nimrodelka
 styczeń 08 2006 00:30   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 12/12/05
Postów:: 26

ten spadek moralny o ktorym piszecie jest straszny, jednak nie dotyczy każdego. Nie wolno wszystkich wsadzać do jednego wora, bo to sie mija z celem.
Owszem idac na jakaś impreze az niedobrze sie robi widzac co robia niektore 14-latki ze starszymi od siebie facetami, jednak nie wszyscy tak robia.
To jest zależne od indywidualnych cech charakteru i środowkiska w jakim się ktoś wychował. Istotne są te dwa czynniki, ale trzeba pamietać, że czasem jeden nie wpłynie na drugi. Środowisko - bo ktoś może byc "dobrze wychowany" i mieć wpojone pewne zasady moralne i bedzie szanowal siebie i innych, ale też środowisko może mieć zgubny wpływ, może właśnie demoralizować jednostkę. Jeśli chodzi o cechy to ktoś może się wychowywać w dobrej rodzinie, ale i tak będzie się buntował, nie będzie mu takie życie odpowiadalo i będzie robić swoje, ale tez z drugiej strony ktoś moze się wywodzić z patologicznej rodziny i wyrosnąć na porządnego człowieka, który bedzie potrafil szanować innych niezależnie od plci. Ja miałam okazję spotkać ludzi każdego rodzaju, i nie ma co generalizować. Jest jak jest, spadek moralny jest faktem, ale jest on zwiazany z postepem technicznym no i przede wszystkim nie dotyczy wszystkich ludzi.

===

 
 Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 styczeń 25 2006 23:40   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 11/06/05
Postów:: 192

Quote by Nimrodelka:Jest jak jest, spadek moralny jest faktem, ale jest on zwiazany z postepem technicznym no i przede wszystkim nie dotyczy wszystkich ludzi.
Spadek moralny jest związany z postępem technicznym.
Toś mnie na prawdę zmarwiła gdyż ten postęp ciągle przyspiesza.

===

Nikt nie ma obowiązku być szczęśliwym.
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Rafał
 luty 06 2006 20:17   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 12/22/05
Postów:: 98

spadek moralny jest faktem, ale jest on zwiazany z postepem technicznym


Właśnie. Dla przykładu. Internet i wszechobecna pornografia. Działa to destrukcyjnie na młode umysły, gdyż owi ludzie myślą, że tak ma właśnie być.
Kino-szczególnie amerykańskie. Gdzie to dominują cechy ciała-duże(@)(@) i ładne ( Y ). Nikt nie patrzy na wartości (rodzina, religia) tylko liczy się kult ciała

===

wierzę, ale nie w "Boga"
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,15 sekund
Nowy wątek Odpowiedz 
Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty 
HTML dozwolony w ograniczonym zakresie 
Zawartość zmoderowana