Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Prawdziwa religia
 |  Wersja do druku
Mateusz Markiewicz
 styczeń 02 2006 22:09   
Forum

Status: offline

A czyż dziennikarze, którzy tak chętnie osądzają innych, naświetlają sprawy bez poważnych dowodów, uważający się za kastę niepokalanych nie powinni najpierw oczyścić swego grona? "Widzisz drzazgę w oku brata, a belki w swoim nie widzisz!" Nie pamiętam kiedy ostatnio słyszałem coś złego od dziennikarzy na temat ich kolegów. Może ktoś łaskawie przypomni?

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Nimrodelka
 styczeń 02 2006 23:52   
Forum

Odwracasz kota ogonem.
Ja nie pisałam o tym, że dziennikarze nie robią nic złego. Ale ich zawód polega na wyciąganiu na światło dzienne właśnie takich szokujących spraw. Z jednej strony wpychają się oni wszędzie, ale z drugiej nie zapominaj, że wiele kontrowerysjnych spraw zostało ujawnionych tylko dlatego, że dziennikarze pchali sie tam. A gdyby nie ujawnienie spraw przez dziennikarzy, to by wielu sprawców nigdy nie stanelo przed sądem.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 styczeń 03 2006 05:19   
Forum

Quote by mateuszwroc: Ów jeden Kościół to Kościół katolicki, a owa jedna Wiara to katolicyzm.

Bo tak twierdzi Kr-k? O! Pardon! Twierdził! Mateusz jest nie na czasie! Na szczęście to tylko błedne myślenie - w czasach pierwszych chrześcijan nie było katolicyzmu.

Quote by Nimrodelka:
Mówi się, że jest jeden bóg, jedna wiara.
A co sądzicie o teorii, że jest jeden bóg dla wszystkich religii?? Chodzi o to, że Bóg Chrześciański, Jahwe, Allach - to wszystko jedno i to samo, tylko ze względów kulturowych ludzie inaczej go przedstawiają.

Biblia mówi, że tak nie jest. Bo tylko Bóg Jahwe jest prawdziwy i w innym "imieniu" nie ma zbawienia!

Quote by Nimrodelka:
A co to za różnica jak się go nazwie i do jakiego kościoła się chodzi, jeśli się chodzi? Czyż nie najważniejsza jest wiara??

Jeśli najważniejsza by była wiara jako taka, to nawet czciciele sił przyrody szliby do nieba. Ale tak nie jest. Tylko Ci, co zawierzą J.Ch. mogą zostać zbawieni.

Quote by Nimrodelka:
I też to jak ktoś za życia postępuje? Nie można potępiać kogoś tylko dlatego, że chodzi do innego kościoła, skoro jest dobrym człowiekiem i nie krzywdzi innych.

Na pewno nie można potępiać k0ogoś za to, że chodzi do innego Kościoła. Ale jeśli nie jest chrześcijaninem, czy też nie jest prawdzuwym chrześcijaninem (część chrześcijan ma zastrzeżenia wobec katolicyzmu i prawosławia), to nalezy go nauczać, ewangelizować... Jeśli nie przyjdzie do Chrystusa - nie zostanie zbawiony. Bycie "dobrym człowiekiem" mu do tego nie wystarczy!

Quote by Nimrodelka:
Z reszta moim zdaniem dla Boga nie będzie miało znacznie to ile razy ktoś odmiówił jakąś modlitwę, co to, jak się zachowywal wobec innych...

Dla Boga będzie miało znaczenie, czy ktoś przyjął Jezusa czy nie, czy ktoś przyjął Ewangelię, czy też ją odrzucił... Nie ma dla niego znaczenia kto jest w jakim Kościele, ale czy jest prawdziwym chrześcijaninem w świetle Słowa Bożego zawartego w Biblii.

Quote by Nimrodelka:
Religia Chrześcijańska to religia miłości. Nikt więc mi nie wmówi, że okazywaniem miłości jest atakowanie każdego, kto należy do innego kościola.

Niestety niektóre Kościoły czyniły, a czasem i czynią nadal, rzeczy sprzeczne z naukami Biblii. Nie da się z nimi pogodzić np. krucjat, inkwizycji...

Quote by mateuszwroc:
Quote by Nimrodelka:Mateuszwroc - że jestes konserwatystą zauważył każdy. Ale nie pomyślałeś nad dialogiem?? Chodzi o to, żeby nie nazywać heretykiem każdego kto wierzy w coś innego.

Nie dyskutuje się nad rzeczami oczywistymi. Jest tylko jedna Prawda, jak to ujmują w pewnym piśmie - Prawda Katolicka - Prawda Jedyna.

Świadkowie Jehowy też głoszą, że są jedyną drogą do Boga. I co z tego wynika? Warto przypomnieć, że elitarność i prezkonanie o jedynozbawczości własnej instytucji jest jedną z cech charakterystycznych sekty - w definicji Kr-k! Jak widać niektórym bardzo zależy, z niewiadomych przyczyn, by sprowadzać własny Kościół do tego poziomu.

Quote by mateuszwroc:
A rzeczy (czyt. herezje) trzeba nazywać po imieniu. Widać po Holandii i innych homo"cywilizowanych" krajach do czego prowadzi poprawność polityczna.

A mam przypomnieć o homosekualnych ekscesach księży katolickich? Widocznie ten Kościół katolicki to faktycznie strasznie heretycka grupa! Poza tym co homoseksualizm ma do takiej czy innej religii/wyznania? To nie jest zjawisko religijne, ale społeczne. Ala jak widać niektórzy lubią manipulowac faktami w sposób dla nich wygodny!

Quote by mateuszwroc:
Jahwe się nie równa Allach. Dlaczego? Bo podstawy są inne. Jahwe ma syna, a mówienie, że Allach ma syna to straszne bluźnierstwo, za które powinno się uciąć łeb.

I tu się mylisz w sposób zasadniczy. Allach bowiem to jest ten sam Bóg, co Bóg Abrahama, Izaaka i Jakuba... Mahomet bowiem zetknął się z chrześcijaństwem i Boga przejął bezpośrednio stamtąd. Jednak wypaczył wszystko, co mógł w swojej duchowości... Nie zmienia to jednak faktu, że chrześcijanie i muzułmanie mają wspólnego Boga.

Quote by mateuszwroc:
A czy ja kogoś atakuję? Ja tylko stwierdzam fakt, że tylko Kościół katolicki jest Kościołem założonym przez Chrystusa, ze tylko katolicyzm jest prawdziwą wiarą.

Problem w tym, że są to tylko puste słowa, na które nie ma ŻADNEGO dowodu! W czasach apostalskich nie było ani jednego katolika. Papieże pojawili się tak w V w. - to fakt historyczny. Kościół katolicki nie jest w stanie udowodnić, że głosząc swoje nauki ma rację i głosi prawdę. Warto wspomnieć, że nigdy też nie był jedynym Kościołem apostolskim. Tak samo Kościołem apostoskim jest Kościół asyryjski, czy Kościół koptyjski... Na marginesie - zwierzchnikiem tego ostatniego jest jego świątobliwość papież Szenuda III. Dokładnie tak -PAPIEŻ, bowiem patriarsze Aleksandrii przysługiwał od poczatku ten sam tytuł,co biskupowi Rzymu!

Quote by mateuszwroc: Tylko czy pedofilia jest oficjalną nauką Kościoła. Czy Kościół to pochwala? Ludzie Kościoła mogą grzeszyć, ale sam Kościół nigdy nie zgrzeszy.

Homoseksualizm też nie jest nauką protestancką, a co najwyżej błedem poszczególnych ludzi... Mierz więc taką samą miarkę swój Kościół i inne Kościoły!

Quote by mateuszwroc: Zauważyłeś, że nie mówi się i nie pokazuje się przypadków dziennikarzy-pedofilii? Czyżby solidarność zawodowa? "Rączka rączkę myje."

Czy to ślepota czy "pamięć wybiórcza"? A ostatnia sprawa Krzysztofa D. - dyrektora dużego wydawnictwa? Jako przedstawiciel mediów protestuję przeciw takim ordynarnym POMÓWIENIOM!

Quote by mateuszwroc: A czyż dziennikarze, którzy tak chętnie osądzają innych, naświetlają sprawy bez poważnych dowodów, uważający się za kastę niepokalanych nie powinni najpierw oczyścić swego grona?

I kolejne POMÓWIENIE! Jako dziennikarz czuję się głęboko urażony...

Quote by mateuszwroc:
"Widzisz drzazgę w oku brata, a belki w swoim nie widzisz!"

Mateuszu! Ten cytat to Ty powinieneś sobie powiesić nad łózkiem i często na niego spoglądać... Może powstrzymałby wreszcie Twoje dziecinne zapędy do atakowania tych, co mają czelność nie być katolikami czy nie zgadzać się w czymś z Kr-k!

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
methodos
 styczeń 03 2006 13:11   
Forum

Panie Marcinie, ogólnie brawo... tylko, że pisz do słupa a słup jak ...4 litery, wiadomo o co chodzi..

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 styczeń 03 2006 15:39   
Forum

Quote by Marcin W:
Problem w tym, że są to tylko puste słowa, na które nie ma ŻADNEGO dowodu! W czasach apostalskich nie było ani jednego katolika. Papieże pojawili się tak w V w. - to fakt historyczny. Kościół katolicki nie jest w stanie udowodnić, że głosząc swoje nauki ma rację i głosi prawdę. Warto wspomnieć, że nigdy też nie był jedynym Kościołem apostolskim. Tak samo Kościołem apostoskim jest Kościół asyryjski, czy Kościół koptyjski... Na marginesie - zwierzchnikiem tego ostatniego jest jego świątobliwość papież Szenuda III. Dokładnie tak -PAPIEŻ, bowiem patriarsze Aleksandrii przysługiwał od poczatku ten sam tytuł,co biskupowi Rzymu!

Panie Marcinie , ogólnie brawo... tylko, ze czasami nie na temat, a czasami obok tematu

Żaden Kościół, nie tylko katolicki, nie jest w stanie udowodnić, że głosząc swoje nauki ma rację i głosi prawdę.
To, że papieże pojawili sie dopiero około V wieku, to tylko dowód na to, ze biskup Rzymu przyjął wtedy tytuł papieża.
Oczywiście masz racje pisząc, ze Kościół rzymski nie był w starozytności jedynym Kosciołem apostolskim. (przez to słowo rozumiemy załozony przez apostołów i odwołujacy się do ich nauki, a także wsparty na uch swiadectwie).
Właściwie do VI wieku to istniało wiele kosciołów partykularnych, a wszystkie były jednym Kościołem chrześcijańskim (stąd nazwa katolicki=powszechny). Jednak administrowanie poszczególnymi Kościołami doprowadziło do wyodrebnienia pentarchii - pięciu głównych Kosciołów (Antiochia, Aleksandria, Rzym, Konstantynopol i na koncu Jerozolima).
Wszyscy chrześcijanie pierwszych wieków uznawali, że każdy z tych Kościołów wywodzi się od konkretnego pierwszego biskupa - apostoła. NIKT wtedy nie przeczył, ze pierwszym biskupem Rzymu był Piotr. I to była pierwsza przyczyna przyznawania pierwszeństwa biskupowi Rzymu pośród innych biskupów. Drugą było świadectwo wiary tego Kościoła. Kiedy patriarchaty Aleksandrii czy Antiochii, nie mówiąc o upolitycznionym Konstantynopolu prowadziły spory co do natury Jezusa i spory trynitarne wielokrotnie poddając się wpływom herezji, jeden Kościół w Rzymie i jego biskup nigdy nie odeszli od tej wiary, do której i tak na kolejnych soborach powszechnych (odbywających sie na Wschodzie a nie w Rzymie) wracały pozostałe Kościoły.
Stąd się wział jeszcze większy szacunek dla Kościoła w Rzymie do tego stopnia, że na jednym z soborów postanowiono, iż nie można głosić żadnej prawdy jesli jej biskup Rzymu nie wyznaje.
O tym jak wielkim szacunkiem cieszył sie ten Kościół świadczy to, ze pomimo iz spory teologiczne na Wschodzie toczono w języku greckim z językowymi niuansami, których łaciński Rzym nie był w stanie często pojąć, tłumaczono efekty tych sporów dla potrzeb biskupa Rzymu, by ten mógł się wypowiedzieć. To wszystko znajdziesz w dokumentach pierwszych cztrech wielkich soborów ekumenicznych.
Natomiast co do Kościoła asyryjskiego czy koptyjskiego, to zbyt daleko odchodzisz od głównego nurtu całego chrześcijaństwa w pierwszych wiekach i podejrzewam, że blizej ci do Krk niż do Koptów i to nie tylko formalnie.
Poza tym całe chrześcijanstwo protestanckie wywodzi sie z Kościoła rzymskiego a nie z Kościołów wschodnich. Gdybym chciał z Tobą sie głupio spierać, napisałbym - protestantyzm pojawił się dopiero w XVI wieku - to fakt historyczny. Tak! Ale zarówno dla mnie jak i dla Ciebie nic z tego nie wynika. Prawda?
W czasach apostolskich nie było ani jednego katolika? I chyba ani jednego protestanta? Czyż nie? Więc po co pisac takie stwierdzenia? Po to, żeby zawrócić ludziom w głowach?
Kosciół chrześcijański od pierwszych wieków ewoluował, bo nie był skostniałym tworem. Jest jak drzewo, z którego wyrastają konary: rzymski, bizantyński...itd, potem gałęzie i obrastają w liście - kościoły partykularne. Drzewo nie może zacząć rosnąc od gałązki lecz od korzenia, potem pnia a na koncu przychodzi czas na konary i gałęzie.
Dla nas tym głównym konarem jest Kościół związany z biskupem Rzymu.
I powtarzam: nie ma znaczenia, że dzisiaj protestanccy historycy negują pobyt w Rzymie i biskupstwo w tym miescie Piotra. WSZYSCY chrześcijanie pierwszych wieków uznawali to za prawdę niepodważalną, nawet ci, którym nie w samk było pierwszeństwo Rzymu - biskupi Konstantynopola. Ich jedynym argumentem na korzyść Konstantynopola było to, ze tam jest Cesarz i tam jest stolica Cesarstwa. Zreszta sami przyznawali sobie drugie miejsce po biskupie Rzymu.

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 styczeń 03 2006 16:07   
Forum

Quote by Marcin W:Bo tak twierdzi Kr-k? O! Pardon! Twierdził! Mateusz jest nie na czasie! Na szczęście to tylko błedne myślenie - w czasach pierwszych chrześcijan nie było katolicyzmu.

To Ty jesteś nie na czasie. Kościół cały czas twierdzi, że to tylko one jest Kościołem założonym przez Chrystusa. A katolicyzm to było od założenia Kościoła przez Chrystusa.

Quote by Marcin W: Świadkowie Jehowy też głoszą, że są jedyną drogą do Boga. I co z tego wynika? Warto przypomnieć, że elitarność i prezkonanie o jedynozbawczości własnej instytucji jest jedną z cech charakterystycznych sekty - w definicji Kr-k! Jak widać niektórym bardzo zależy, z niewiadomych przyczyn, by sprowadzać własny Kościół do tego poziomu.

To jest jedna z cech, która od zawsze jest w nauczaniu Kościoła. Popatrz na inne cechy sekty.

Quote by MarcinW: A mam przypomnieć o homosekualnych ekscesach księży katolickich? Widocznie ten Kościół katolicki to faktycznie strasznie heretycka grupa! Poza tym co homoseksualizm ma do takiej czy innej religii/wyznania? To nie jest zjawisko religijne, ale społeczne. Ala jak widać niektórzy lubią manipulowac faktami w sposób dla nich wygodny!

Ja o czymś innym, a Ty tu z homoseksualizmem u garstki księży wylatujesz. Chodziło mi o używanie nazewnictwa "heretyk", "schizmatyk", które nie są zgodne z poprawnością polityczną. Poczytaj, co wyżej napisałem.

Quote by Marcin W:I tu się mylisz w sposób zasadniczy. Allach bowiem to jest ten sam Bóg, co Bóg Abrahama, Izaaka i Jakuba... Mahomet bowiem zetknął się z chrześcijaństwem i Boga przejął bezpośrednio stamtąd. Jednak wypaczył wszystko, co mógł w swojej duchowości... Nie zmienia to jednak faktu, że chrześcijanie i muzułmanie mają wspólnego Boga.

A ja sądzę, że to Ty się mylisz. Mahomet na tyle pozmieniał Jahwe, że dla muzułmanów nie jest on toższamy z Jahwe.

Quote by Marcin W: Problem w tym, że są to tylko puste słowa, na które nie ma ŻADNEGO dowodu! W czasach apostalskich nie było ani jednego katolika. Papieże pojawili się tak w V w. - to fakt historyczny. Kościół katolicki nie jest w stanie udowodnić, że głosząc swoje nauki ma rację i głosi prawdę. Warto wspomnieć, że nigdy też nie był jedynym Kościołem apostolskim. Tak samo Kościołem apostoskim jest Kościół asyryjski, czy Kościół koptyjski... Na marginesie - zwierzchnikiem tego ostatniego jest jego świątobliwość papież Szenuda III. Dokładnie tak -PAPIEŻ, bowiem patriarsze Aleksandrii przysługiwał od poczatku ten sam tytuł,co biskupowi Rzymu!

To się nie wie, że już drugiego następcę św. Piotra na stolicy w Rzymie prosili chrześcijanie z Koryntu o interwencję, gdy nie mogli rozwiązać konfliktu z biskupem lokalnym? Dowodem jest "List do Koryntian", nie ten z Biblii. A odnośnie tytułu Papieża, to poszukaj w słownikach skąd się on wywodzi, a zrozumiesz dlaczego Szenuda III tak siebie tytułuje.

Quote by Marcin W:Homoseksualizm też nie jest nauką protestancką, a co najwyżej błedem poszczególnych ludzi... Mierz więc taką samą miarkę swój Kościół i inne Kościoły!

To możę popatrz na Wspólnotę luteran zza Morza Bałtyckiego, w Szwecji. Jużnie każę patrzeć na USA. Mój Kościół nie błogosławi takich par, protestanckie (nie wszystkie) Wspólnoty tak.

Quote by Marcin W:Czy to ślepota czy "pamięć wybiórcza"? A ostatnia sprawa Krzysztofa D. - dyrektora dużego wydawnictwa? Jako przedstawiciel mediów protestuję przeciw takim ordynarnym POMÓWIENIOM!

Jakoś nie trąbiono o tym jak o Abpie Paetzu, wogóle to było chyba tylko jeden dzień pokazywane, na TV regionalnej. A czy dyrektor wydawnictwa to koniecznie dziennikarz?

Quote by MArcin W:I kolejne POMÓWIENIE! Jako dziennikarz czuję się głęboko urażony...

Porównaj ile sięw mediach mówi o przestępstwach dziennikarzy, a ile o przestępstwach innych grup pracowniczych, a może dojdziesz do olśniewającego wniosku. Na palcach moich rąk można zliczyć sprawy z dziennikarzami w roli głównej, które były naświetlane. Chodzi o sprawy kryminalne. Po prostu uważacie się za kastę niepokalanych.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 styczeń 03 2006 16:08   
Forum

Dziękuję Ci uprzejmie, żeś niniejszym postem potwierdził, że "prymat piotrowy" jest z woli ludzkiej! I że to biskupi Rzymu przyjęli funkcję głów całego kościoła i tytuł papieski!
Czy biskupi Rzymu nigdy nie odeszli od nauk chrześcijańskich? Początkowo może i nie, ale potem aż za daleko! Wyprzedzili wszystkich pozostałych zmoementem, gdy uznali się za "zastępców Chrystusa" i zażądali dla siebie pełni władzy w Kościele. Nie ma więc powodów, by dalej ich słuchać.

Mylisz się natomiast co do protestantów - są bardzo poważne podejrzenia, że ruch tzw. "waldensów" sięga samych korzeni chrześcijaństwa apostolskiego. Błedem jest bowiem wywodzenia ich nazwy od RZEKOMEGO nazwiska "Waldo". W tamtych czasach nie używano bowiem nazwisk, a przydomki, które - prawda - przekształciły się potem w nazwiska. "Waldensi" oznacza tyle, co mieszkańcy dolin. Uzasadnione wydaje się być twierdzenie, że już w czasach, gdy żył "Waldo", ruch ten był bardzo starożytny. W mniejszym czy większym stopniu zdaje się być z nim powiązana późniejsza reformacja - tak pierwsza, jak i kolejne.

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 styczeń 03 2006 16:12   
Forum

Quote by Marcin W: Dziękuję Ci uprzejmie, żeś niniejszym postem potwierdził, że "prymat piotrowy" jest z woli ludzkiej! I że to biskupi Rzymu przyjęli funkcję głów całego kościoła i tytuł papieski!

Możesz wskazać fragmenty, bo nie rozumiem, o które chodzi?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 styczeń 03 2006 16:17   
Forum

Mateuszu! Z tobą się po prostu nie da dyskutować! Bo jak można dyskutować z kimś, kto jest przekonany o tym, że wie wszystko i jest najmądrzejszy!?! Ale powiem Ci coś - tylko głupiec ma tak wielkie mniemanie o sobie!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 styczeń 03 2006 16:18   
Forum

Quote by Marcin W: Mateuszu! Z tobą się po prostu nie da dyskutować! Bo jak można dyskutować z kimś, kto jest przekonany o tym, że wie wszystko i jest najmądrzejszy!?! Ale powiem Ci coś - tylko głupiec ma tak wielkie mniemanie o sobie!

Ale możesz wskazać fragmenty, a nie mnie obrażać?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 styczeń 03 2006 16:21   
Forum

Quote by methodos: Panie Marcinie, ogólnie brawo... tylko, że pisz do słupa a słup jak ...4 litery, wiadomo o co chodzi..

Dzięki! Ja wiem - beton ciężko rozbić. Ale pamiętaj, że krople wody, tak niewielkie i - jak by się zdało - słabe, drążą skałę!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 styczeń 03 2006 16:24   
Forum

Quote by mateuszwroc:
Quote by Marcin W: Mateuszu! Z tobą się po prostu nie da dyskutować! Bo jak można dyskutować z kimś, kto jest przekonany o tym, że wie wszystko i jest najmądrzejszy!?! Ale powiem Ci coś - tylko głupiec ma tak wielkie mniemanie o sobie!

Ale możesz wskazać fragmenty, a nie mnie obrażać?

A umiesz czytać ze zrozumieniem, Mateuszku? Pewnie nie, skoro mam Ci wszystko klarować, choć jasno napisane. A co do obrażania - dzięki Ci za to, że sam przyznałęś, że masz wymienione przeze mnie cechy. Bo jakbyś tak nie sądził, to byś się o głupca nie obraził, bo i tego nie wziąłbyś do siebie! I wyszło szydło z worka!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 styczeń 03 2006 16:32   
Forum

Ja nie wiem z czego się tak cieszysz. Pisałeś, że sam udowodniłem, że papiestwo to instytucja wymyślona przez ludzi, ale nie pokazałeś gdzie tak napisałem. A jeżeli chodzi o tytuł "papież", to pamiętaj, że tak na prawdę on nic nie znaczy. Pochodzi od greckiego słowa papas, czyli ojciec. Przysługiwał kiedyś wszystkim biskupom. Jak już tak się mamy czepiać tytulatury, to Benedykta XVI nazywać się powinno Wikariuszem Chrystusa, ale ten tytuł ejst neizgodny z poprawnością ekumeniczno-polityczną.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 styczeń 03 2006 16:36   
Forum

Quote by Marcin W:

Mylisz się natomiast co do protestantów - są bardzo poważne podejrzenia, że ruch tzw. "waldensów" sięga samych korzeni chrześcijaństwa apostolskiego. (...) Uzasadnione wydaje się być twierdzenie, że już w czasach, gdy żył "Waldo", ruch ten był bardzo starożytny. W mniejszym czy większym stopniu zdaje się być z nim powiązana późniejsza reformacja - tak pierwsza, jak i kolejne.

No to gratuluję wywiedzenia protestantyzmu od waldensów Z pewnością waldensów załozył co najmniej Piotr z Jakubem, Janem do społki. Kto wie, może Jezus też maczał w tym palce razem z marią Magdaleną? I ukryli ten fakt przed całym tak zwanym chrześcijaństwem w Antiochii, Jerozolimie, Aleksandrii, Rzymie, Koryncie, Efezie, itd... po to, zeby po piętnastu wiekach Luter mógł zrobić Reformację. Niezły temat na ksiązkę, która ma szansę przebić popularnością nawet "Kod Leonarda da Vinci"....

Marcinie, udawajmy, ze tego posta po prostu nie było

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Mateusz Markiewicz
 styczeń 03 2006 16:38   
Forum

Już proponuję tytuł: "Odkrycie Marcina". Imię odwołuje się do dwóch Marcinów: W i Lutra.

===

Profil   Email 
 Cytat 
MacTavish
 styczeń 03 2006 16:56   
Forum

Ignacy Antiocheński (+107) pisał do kościoła w Rzymie że "naucza inne i przewodniczy im w miłości". Pewnie dlatego żeby brzmiało fajniej .
A Klemens Rzymski (+97, czwarty papież ) uznał za stosowne przywracać do porządku kosciół w Koryncie. Bo mu sie tak uwidziało.

===

papista

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 styczeń 03 2006 16:58   
Forum

Quote by mateuszwroc: Ja nie wiem z czego się tak cieszysz. Pisałeś, że sam udowodniłem, że papiestwo to instytucja wymyślona przez ludzi, ale nie pokazałeś gdzie tak napisałem.

Alr to przecież nie odnosiło się do Twojego wpisu, ale do mediewala. Jak to pisałem jeszcze nie miałem twojego posta!

Quote by mateuszwroc:
A jeżeli chodzi o tytuł "papież", to pamiętaj, że tak na prawdę on nic nie znaczy. Pochodzi od greckiego słowa papas, czyli ojciec. Przysługiwał kiedyś wszystkim biskupom. Jak już tak się mamy czepiać tytulatury, to Benedykta XVI nazywać się powinno Wikariuszem Chrystusa, ale ten tytuł ejst neizgodny z poprawnością ekumeniczno-polityczną.

Czyli papież jest TYLKO jednym z biskupów! Fajnie, że sam to przyznałeś. A tytuł"wikariusza Chrystusa" to nadali sobie sami papieże. Nie jest więvc on istotny.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 styczeń 03 2006 17:01   
Forum

Quote by medieval_man:
Quote by Marcin W:

Mylisz się natomiast co do protestantów - są bardzo poważne podejrzenia, że ruch tzw. "waldensów" sięga samych korzeni chrześcijaństwa apostolskiego. (...) Uzasadnione wydaje się być twierdzenie, że już w czasach, gdy żył "Waldo", ruch ten był bardzo starożytny. W mniejszym czy większym stopniu zdaje się być z nim powiązana późniejsza reformacja - tak pierwsza, jak i kolejne.

No to gratuluję wywiedzenia protestantyzmu od waldensów Z pewnością waldensów załozył co najmniej Piotr z Jakubem, Janem do społki. Kto wie, może Jezus też maczał w tym palce razem z marią Magdaleną? I ukryli ten fakt przed całym tak zwanym chrześcijaństwem w Antiochii, Jerozolimie, Aleksandrii, Rzymie, Koryncie, Efezie, itd... po to, zeby po piętnastu wiekach Luter mógł zrobić Reformację. Niezły temat na ksiązkę, która ma szansę przebić popularnością nawet "Kod Leonarda da Vinci"....

Marcinie, udawajmy, ze tego posta po prostu nie było

Radzę zapoznać się trochę z historią waldensów, zamiast wypisywać bzdury.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 styczeń 03 2006 17:14   
Forum

Quote by MacTavish: Ignacy Antiocheński (+107) pisał do kościoła w Rzymie że "naucza inne i przewodniczy im w miłości". Pewnie dlatego żeby brzmiało fajniej .
A Klemens Rzymski (+97, czwarty papież ) uznał za stosowne przywracać do porządku kosciół w Koryncie. Bo mu sie tak uwidziało.

Nie świadczy to w żadnym razie o zwierzchności biskupów Rzymu (nie papieży!), ale o funkcji "pierwszego wśród RÓWNYCH". Wniosek jest taki, że inne Kościoły wcale nie musiały ich słuchać.

===

Profil   Email 
 Cytat 
MacTavish
 styczeń 03 2006 17:41   
Forum

Quote by Marcin W: Mylisz się natomiast co do protestantów - są bardzo poważne podejrzenia, że ruch tzw. "waldensów" sięga samych korzeni chrześcijaństwa apostolskiego. Błedem jest bowiem wywodzenia ich nazwy od RZEKOMEGO nazwiska "Waldo". W tamtych czasach nie używano bowiem nazwisk, a przydomki, które - prawda - przekształciły się potem w nazwiska. "Waldensi" oznacza tyle, co mieszkańcy dolin. Uzasadnione wydaje się być twierdzenie, że już w czasach, gdy żył "Waldo", ruch ten był bardzo starożytny. W mniejszym czy większym stopniu zdaje się być z nim powiązana późniejsza reformacja - tak pierwsza, jak i kolejne.

Ekstra ! Nawet sami waldensi (mozna sprawdzić na stronie ich koscioła w internecie) na to nie wpadli, żeby pochwalić się tak starożytnym pochodzeniem. Skromni są, tylko o Piotrze Waldo piszą (btw, czy nazwiska nie wykształciły się z przydomków, chyba w podstawówce na polskim mówią o tym).
Linia tego rozumowania jest dla mnie jasna. Niektórym bardzo nie pasuje fakt że przez wiele wieków jedynym kościołem chrześcijańskim, jakby nie patrzeć, był Kościół Katolicki pod przewodnictwem papieża. Dopiero potem była schizma, a w XVI wieku pojawili sie protestanci. I jak to pogodzić z obietnicą Chrystusa "że bramy piekielne nie przemogą" ? Ten Babilon i synagoga sztana uciskał tyle wieków. No więc, trzeba wykazać "ciongłoźć". Że tak naprawde to ten prawdziwy Chrystusowy Kościół zawsze istniał w różnych przejawach, tylko uciskanym był i nie mógł się na powierzchnię dziejów wydostać. I stąd, voila, mamy starożytność waldensów, którzy potem wydostali się na powierzchnię jako husyci itd.

===

papista

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 styczeń 03 2006 18:10   
Forum Moderator
Moderator

A ja tu widze tylko durne gadanie a wyzszosci swiat Bozego narodzenia nad Wielkanoca... Jakie znaczenie maja korzenie kosciola takiego czy innego wobec Bozej woli i mojego zwiazku z Jezusem?? Jakie znaczenie dla doktryn kosciola obecnego ma fakt ze jakis biskup 1900 lat temu pisal listy z napomnieniami?? Jakie to ma znaczenie?? Jezeli dzis katolicy przynaja, ze wiele tez Lutra bylo prawdziwych a dzis one wprowadzone sa w zycie to jak mozna na niego do dzis pluc i nazywac go diablem wcielonym?? skoro przez lata istnial kosciol rzymski i jakims cudem Bog tez do tego kosciola sie przyznawal to co to jest za durne gadanie ze to zly kosciol jest?? Kiedy czytam takie dyskusje gleboko w srodku chce mi sie plakac i zawsze sie modle zeby Bog wybaczyl nam nasza glupote, krutkowzrocznosc i ignorancje... Dzis wierze osobiscie, ze jestem na dobrym miejscu i blizej Boga niz kiedykolwiek indziej, ale nie przychodzi mi do glowy oceniac postaw ludzi z innych kosciolow. Ich osadzi Bog - ja sobie cos tam mysle o doktrynach takich a nie innych, jednak to nie ma znaczenia. Bo nie ja mam racje ale racje ma Bog, ktory mowi ze prawo zawiera sie w dwoch przykazaniach...Gdybysmy polowe czasu przeznaczonego na jatrzenie i dyskutowanie przeznaczali na modlitwe Bog bylby duzo bardizej dumny ze swoich dzieci... Sobie i wam tego zycze...

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
MacTavish
 styczeń 03 2006 18:16   
Forum

Maxurd, masz oczywiście rację. Nie powinniśmy dawać się prowokować.
Ale nie zgadzam się co do biskupów sprzed 1900 lat . Oni naprawdę ciekawe i głebokie rzeczy pisali. I czyta się ich naprawdę z pożytkiem, zwłaszcza że wielu z nich podpisało to własną krwią (jako męczennicy).

BTW. Oczywiście że Wielkanoc wazniejsza !!!

===

papista

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 styczeń 03 2006 18:44   
Forum

Quote by maxurd: A ja tu widze tylko durne gadanie a wyzszosci swiat Bozego narodzenia nad Wielkanoca... Jakie znaczenie maja korzenie kosciola takiego czy innego wobec Bozej woli i mojego zwiazku z Jezusem?? ...

No więc masz częściowo rację, Maxurd. Z tym, że ja nie moge dać sie ograniczyc tylko do mojego aktualnego związku z Jezusem. Inaczej jest on zbyt subiektywny, albo taki wydać się może.
Mój związek z Jezusem dzieje sie tam gdzie On sam zechciał, czyli w Jego Kosciele. I ten Kościół nie jest wymysłem ostatnich dziesięciu lat, lecz trwa od chwili gdy Jezus 2000 lat temu zechciał swój Kościół pozostawic odchodząc do Ojca.
Dlatego sprzeciwiam sie na tym forum wszelkim próbom udowodniania, że Kościół mój, Kościół w Rzymie nie ma związku z tym Kościołem, o który Jezus powiedział, że bramy piekielne go nie przemogą.
I tylko dlatego "wykłócam się " z Marcinem gdy ten osobom, które w zyciu nie zapoznały się chociaz z jednym dokumentem historycznym, przeczytały ostatnią stronę Przekroju, czy telegazetę Polsatu.
Uważam, ze człowiek zaglądający na to forum ma prawo do poznania takze zdania drugiej strony.
A więc nie robię tego dla przekonania Marcina. Daremne żale, próżny trud, bezsilne złorzeczenia....
Robię to, by dac świadectwo o Jezusie w moim Kościele.

===

Cytat 
Marcin Winiarski
 styczeń 03 2006 19:12   
Forum

Quote by MacTavish:
Ekstra ! Nawet sami waldensi (mozna sprawdzić na stronie ich koscioła w internecie) na to nie wpadli, żeby pochwalić się tak starożytnym pochodzeniem. Skromni są, tylko o Piotrze Waldo piszą (btw, czy nazwiska nie wykształciły się z przydomków, chyba w podstawówce na polskim mówią o tym).

Naucz się czytać ze zrozumieniem. Nazwa Waldensi nie może pochodzić od Piotra Waldo! To po pierwsze. Po drugie - wiadomo, że waldensi byli przed Piotrem Waldo. radzę poczytać trochę literatury historycznej. Po trzecie - nie są znane początki waldensów, ale na pewno nie wywodzą się oni od Piotra Waldo, ale to raczej on przejął ich nauki, za czym przemawia wiele faktów. Po czwarte - bajka o pochodzeniu waldensów od PiotraWaldo zakorzeniła się tak mocno, że widocznie część waldensów nawet w nią uwierzyła, choć to się nie trzyma kupy.

Quote by MacTavish:
Linia tego rozumowania jest dla mnie jasna. Niektórym bardzo nie pasuje fakt że przez wiele wieków jedynym kościołem chrześcijańskim, jakby nie patrzeć, był Kościół Katolicki pod przewodnictwem papieża.

Nieprawda. Papiestwo zrodziło się w V w., jak to można wywnioskować z dokumentów historycznych. Uczniowie Pana zakładali Kościoły lokalne, o czym można się przekonać choćby czytając NT. Tam jasno jest to wykazane, że nie było ani żadnej władzy zwierzchniej (Żaden z apostołów nie traktował Piotra jako swego przełożonego - ba! mieli "czelność" nawet go strofować za popełniane błędy!), ani struktur... Czas więc byłby skończyć z opowiadaniem tych katolickich bajek.

Zapominasz o innych starożytnych Kościołach wowodzących się wprost z czasów apostolskich, jak Kościół asyryjski, czy Kościół koptyjski... Ale przecież niewygodne fakty najlepiej zręcznie omijać, prawda?

Quote by MacTavish:
Dopiero potem była schizma, a w XVI wieku pojawili sie protestanci.

Ach, jakaż wspaniała nieznajomość historii chrześcijaństwa!

Quote by MacTavish:
I jak to pogodzić z obietnicą Chrystusa "że bramy piekielne nie przemogą" ?

Obietnica się spełnia na każdym kroku - nikomu, nawet potężnym i nienawistnym papieżom średniowiecza, nie udało się zdusić w ludziach prawdziwej wiary chrześcijańskiej!

Quote by MacTavish:
Ten Babilon i synagoga sztana uciskał tyle wieków. No więc, trzeba wykazać "ciongłoźć".

Po pierwsze - nie "ciongłoźć", tylko "ciągłość". Proponuję sięgnąć do Słownika Poprawnej Polszczyzny i się do doedukować, zamiast się wymądrzać. Po drugie - nie ma potrzeby wykazywania ciągłości, ale wierności Chrystusowi. Wykazywanie ciągłości ma jedynie ten walor, że można róznym zaślepieńcom wskazywać, że Kościół katolicki zafałszowuje historię twierdząc, że jest i zawsze był tym jedynym prawdziwym.

Quote by MacTavish:
Że tak naprawde to ten prawdziwy Chrystusowy Kościół zawsze istniał w różnych przejawach, tylko uciskanym był i nie mógł się na powierzchnię dziejów wydostać.

To akurat prawda.

Quote by MacTavish:
I stąd, voila, mamy starożytność waldensów, którzy potem wydostali się na powierzchnię jako husyci itd.

I znów się kłania nieznajomośc historii i mechanizmów towarzyszących rodzeniu się Kościołów.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 styczeń 03 2006 19:16   
Forum Moderator
Moderator

MacTavish nie twierdze, ze nie warto ich czytac. Wrecz przeciwnie. Twierdze jednak, ze kosciol nie moze mowic dzis o sobie ze jest dokladnie apostolski, bo jakby owi biskupi wkroczyli w dzisiejsza rzeczywistosc to by sie nie jeden raz zadziwili...

Medieval
Nie ograniczam sie do mojego zwiazku z Jezusem. Akceptuje zycie w kosciele i staram sie kazdego dnia zrozumiec do czego Bog mnie powoluje i czego oczekuje od swojego kosciola. Nie zgadzam sie jednak zupelnie z Twoja koncepcja kosciola instytucji. Jeden rzymski prawdziwy. Kosciol Jezusa ktory zalozyl skalda sie z tych, ktorzy uwierzyli. Z tych ktorym dane jest prawo nazywania sie dziecmi Bozymi. (jestem w stanie bronic tej teorii na ubitej ziemi z biblia w reku) Nie twierdze jednak, ze KK nie ma prawa nazywania sie kosciolem z tego powodu tylko ze wierzy inaczej niz ja czy inna jest jego teologia. Jezeli papiez, biskupi, swieci tego kosciola uwierzyli Jezusowi to sa mi bracmi. Taki forumowicz Leon moze uwazac inaczej, ale uwazam siebie za chrzescijanina i o dosc prawdziwego wiec nazywam ich bracmi. mam tez swoje zdanie na temat teologii KK - czasem niezbyt pochlebne. Bog to oceni i kazdemu odda...A takie dyskusje nie sluza budowaniu tylku rujnuja i dziela cialo Chrystusa...

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 styczeń 03 2006 19:33   
Forum

Quote by medieval_man:
Mój związek z Jezusem dzieje sie tam gdzie On sam zechciał, czyli w Jego Kosciele. I ten Kościół nie jest wymysłem ostatnich dziesięciu lat, lecz trwa od chwili gdy Jezus 2000 lat temu zechciał swój Kościół pozostawic odchodząc do Ojca.

Od 2000 lat trwa chrześcijaństwo, a nie Kościół katolicki. Kościół katolicki jest tylko jego częścią (kwestią drugorzędną jest, że w wielu kwestiach bładzącą), a nie chrześcijaństwem wogóle. Taka jest róznica. Tak samo od Jezusa wywodzą się wszyscy inni chrześcijanie - luteranie, baptyści, zielonoświątkowcy... Różnica jest taka, że bardziej się trzymają Biblii. Ale pochodzenie jest dokładnie to samo! A są i Kościołu starożytne tak samo, jak katolicyzm, będące dowodem na to, że Kościół katolicki nigdy nie był taki, jak to niektórzy duchowni katoliccy nauczają. Tylko tyle. Mi chodzi o to, żeby katolicy przestali wreszcie zadzierać nosa i powtarzaćbajki o tym, że tylko Kr-k jest jedtnym prawdziwym, bo Kr-k założył Jezus (Jezus nie założył żednego Kościoła, a jedynie zaszczepił Kościół duchowy!)... Bajki włóżmy między bajki, a nie próbujmy wmawiać, że stakie są fakty!

Quote by medieval_man:
Dlatego sprzeciwiam sie na tym forum wszelkim próbom udowodniania, że Kościół mój, Kościół w Rzymie nie ma związku z tym Kościołem, o który Jezus powiedział, że bramy piekielne go nie przemogą.

A kto to próbuje udowodnić, że nie ma takiego związku? Cierpisz na jakąś manię prześladowczą na punkcie swojego Kościoła? jeśli coś się tu próbuje udowodnić, to błędy i wypaczenia - a to nie jest atakiem na Kościół. Bo wiadomo, że papieżom zdarzyły się nie tylko błędy i wypaczenia, ale też zafałszowania i zwykłe niegodziwości... I to jest udowodnione historycznie - takie są fakty, że Kościół katolicki uległ wielu niewłaściwym prądom. Dlatego wielu patrzy na niego z odrażą, bo z wielu błędów nie potrafi się do dziś wycofać.

Quote by medieval_man:
I tylko dlatego "wykłócam się " z Marcinem gdy ten osobom, które w zyciu nie zapoznały się chociaz z jednym dokumentem historycznym, przeczytały ostatnią stronę Przekroju, czy telegazetę Polsatu.

No włąśnie- i takie osoby, nie mające pojęcia o historii Kościoła, najgłośniej tu zwykle kłapią dziobem! I proste fakty traktują jako atak na katolicyzm i bluźnierstwo.

Quote by medieval_man:
Uważam, ze człowiek zaglądający na to forum ma prawo do poznania takze zdania drugiej strony.

Oczywiście, że tak. Ale mam pytanie: dlaczego w takim razie niektórzy się tu zachowują tak, jak się zachowują? Dlaczego jeśli napisać coś przeciw Kr-k, to katolicy od razu wszczynają "świętą wojnę" przeciw "heretykom"? Dlaczego przyjmują niektórzy pozycję, że tylko katolicyzm to jest prawdziwe chrześcijaństwo, a reszta to dzieło szatana? Mam powyżej uszu takiego traktowania "z góry" i bufonady! Mam powyżej uszu bzdur o nieomylności papieży, o "prymacie piotrowym", o jedyności kościoła, o konieczności posłuszeństwa "białym papom", o jedynozbawczości Kr-k... Bajki włózmy między bajki!

Tobie wolno mieć swoje zdanie - niech i mi będzie wolno mieć moje. A nie żebym czytał, jaki to ja jestem straszny heretyk, odstępca od wiary, zwiedziony przez szatana... Bo już mi się niedobrze robi, jak coś takiego czytam. I mam powyżej uszu tego całego katolicyzmu. Póki ti nie przyszedłem było zupełnie inaczej - odkąd tu jestem i czytam te katolickie wypociny coraz bardziej się dystansuję od Kr-k, bo coraz mniejszą ochotę mam na to, by mieć z nim cokolwiek wspólnego. Taki jest efekt działalności osób pokroju np. Mayeusza, Crusadera czy Piusa... To, co tu się dzieje potrafi naprawdę zochydziś Kościół katolicki innym, co wrażliwszym, chrześcijanom. Taka jest prawda.

Quote by medieval_man:
A więc nie robię tego dla przekonania Marcina. Daremne żale, próżny trud, bezsilne złorzeczenia....
Robię to, by dac świadectwo o Jezusie w moim Kościele.

A mi chodzi tylkoo to, żeby pokazać, że Jezus działa wśród protestantów, że Duch Święty wypełnia te Kościoły, że są one prawdziwie chrześcijańskie. I co mnie spotyka? Obelgi i plucie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 styczeń 03 2006 19:36   
Forum

Quote by maxurd: Nie zgadzam sie jednak zupelnie z Twoja koncepcja kosciola instytucji. Jeden rzymski prawdziwy. Kosciol Jezusa ktory zalozyl skalda sie z tych, ktorzy uwierzyli.

Dokładnie! I o to mi cały czas chodzi!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 styczeń 03 2006 21:32   
Forum

zauważ Marcinie kilka rzeczy:
po pierwsze
nie cierpię na żadną manię prześladowczą, a bronie Krk tylko wtedy gdy Ty go niesłusznie oczerniasz imputując przy każdej okazji, jakoby nie zasługiwał on na miano Koscioła Chrystusowego.(byc może nie masz takiego zamiaru, ale tak to wygląda)
po drugie
nigdzie, w zadnym miejscu nie wywyższałem się nad innymi z racji mojej przynależności do Krk, ani nie traktowałem żadnego protestanta " z góry" (no chyba ze sam pierwszy zaczął sie przemądrzać)
po trzecie
nigdzie i nigdy nie napisałem jaki to jesteś straszny heretyk, odstepca od wiary i zwiedziony przez szatana....
po czwarte
nigdy nie twierdziłem, ze Duch Świety nie działa w kościołach protestanckich, nigdy Cie nie opluwałem ani nie lżyłem. Wiem, ze opowiadasz mi o postach niektórych innych osób, ale boli mnie to że czynisz to bez żadnego rozróżniania

Moje przekonania staram się zawsze podawać w formie wyważonej i z poszanowaniem zdania innych osób choc nie bez przyznania się do tej prawdy, która wyznaję.

Broniąc historyczności mojego Kościoła, bronię wbrew pozorom historycznosci także całego chrześcijanstwa. Uważam bowiem, ze nie można na powaznie mowic o chrześcijanstwie w oderwaniu od tego, co działo się setki lat temu. Jeśli nie mamy świadomości naszej historyczności, zawsze możemy podejrzewać, że to, w co dzisiaj wierzymy jest jedynie naszym wymysłem nie powiązanym z tym, co działo się 2000 lat temu.

===

Cytat 
Mateusz Markiewicz
 styczeń 03 2006 22:40   
Forum

Quote by Marcin W:Alr to przecież nie odnosiło się do Twojego wpisu, ale do mediewala. Jak to pisałem jeszcze nie miałem twojego posta!

Czyli papież jest TYLKO jednym z biskupów! Fajnie, że sam to przyznałeś. A tytuł"wikariusza Chrystusa" to nadali sobie sami papieże. Nie jest więvc on istotny.

Ad.1 Teraz to rozumiem. Nastepnym razem pisz do kogo.

Ad.2 Ja nigdy nie twierdziłem, że w sensie sakramentów Papież jest ponad biskupami. W sensie sakramentów Papież to tylko biskup. A tytuł "Wikariusz Chrystusa" jest istotny, bo opisuje prawa i obowiązki.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 styczeń 03 2006 22:42   
Forum

Quote by Marcin W:
Quote by MacTavish: Ignacy Antiocheński (+107) pisał do kościoła w Rzymie że "naucza inne i przewodniczy im w miłości". Pewnie dlatego żeby brzmiało fajniej .

Nie świadczy to w żadnym razie o zwierzchności biskupów Rzymu (nie papieży!), ale o funkcji "pierwszego wśród RÓWNYCH". Wniosek jest taki, że inne Kościoły wcale nie musiały ich słuchać.

A czy teraz muszą słuchać Papieża? Mogą się uprzeć i powiedzieć NIE. Ale te FAKTY świadczą, że jest nieprawdą Twoje twierdzenie, jakoby instytucja Wikariusza Chrystusa powstała w V wieku.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,40 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty