Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Stosunek Chrześcijan do innych religii
 |  Wersja do druku
Thomas Z
 styczeń 02 2006 19:58  (Czytany 15835 razy)  
Forum

Status: offline

Jaki według was powinien być stosunek Chrześcijan wobec religii nie-Chrześcijańskich
Tzn. czy Chrześcijanie powinni starać się nawracać ludzi którzy świadomie wybrali wiarę zgodna z ich sumieniem, lecz odmienną od Chrześcijaństwa. Jaki powinien być oficjalny stosunek KK, jako największej wiary Chrześcijańskiej w Polsce, wobec wyznań Nie-Chrześcijańskich. Czy np. powinien powstać fundusz kościelny dla innych wyznań, aby każdy mógł płacić na swój kościół? Kolejną sprawą jest dostęp do mediów czy oprócz programów Katolickich powinnien być też udostępniony czas antenowy dla innych religii aby każdy mógł świadomie wybrać i wierzyć w religie najbliższą jego sumieniu?
(chodzi mi tu o religie zasadniczo odbiegające od Chrześcijaństwa)

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafał
 styczeń 02 2006 20:32   
Forum

czy Chrześcijanie powinni starać się nawracać ludzi którzy świadomie wybrali wiarę zgodna z ich sumieniem

nie gdyź kaźdy ma wolną wolę i prawo wyboru, a narzucanie komuś co ma robić uważam za chore.
Reszta i tak nie ma w naszym kraju bytu, gdyż dominuje tu pewna religia...

===

wierzę, ale nie w "Boga"

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 styczeń 02 2006 21:02   
Forum Admin
Admin

Quote by gargamel: nie gdyź kaźdy ma wolną wolę i prawo wyboru, a narzucanie komuś co ma robić uważam za chore.
Reszta i tak nie ma w naszym kraju bytu, gdyż dominuje tu pewna religia...

Jezeli kazdy ma wolna wole to rowniez ma prawo nawracac innych.
Poza tym jakie religie nie maja prawa bytu ?

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
Rafał
 styczeń 02 2006 21:59   
Forum

Jezeli kazdy ma wolna wole to rowniez ma prawo nawracac innych.

tak, masz rację. Tylko, że wg mnie ten wybór należy uszanować. Nie narzucać czegoś na siłe
Poza tym jakie religie nie maja prawa bytu ?
Źle to ująłem. Chodziło mi o to, że np rozwój innej religi jest w Polsce utrudniony. KK od razu przypina etykietę sekty i amba fatima

===

wierzę, ale nie w "Boga"

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 styczeń 02 2006 22:03   
Forum Admin
Admin

Quote by gargamel:tak, masz rację. Tylko, że wg mnie ten wybór należy uszanować. Nie narzucać czegoś na siłe

Czemu uwazasz ze nawracanie to jest narzucanie czegos na sile ? Na sile byloby gdyby panstwo narzucalo obywatelom swoia religie, a tak nie jest. Kazda religie mozna przyjac i odrzucic a panstwo ci to gwarantuje.

Źle to ująłem. Chodziło mi o to, że np rozwój innej religi jest w Polsce utrudniony. KK od razu przypina etykietę sekty i amba fatima

Niech sobie przypina, tak sie tym przejmujesz ? KRK to tylko jedna z wielu instytucji, ich przypinanie latek nie ma charkteru prawnego, a panstwo ma obowiazek rejestracji kazdego zwiazku wyznaniowego ktory nie lamie prawa.

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
Thomas Z
 styczeń 02 2006 22:45   
Forum

"KRK to tylko jedna z wielu instytucji, ich przypinanie latek nie ma charkteru prawnego, a panstwo ma obowiazek rejestracji kazdego zwiazku wyznaniowego ktory nie lamie prawa."
ok rejestracja to jedno.
Chodzi o to że np. w Anglii czy USA jest różnorodność która jest wspierana, są stowarzyszenia religijne na uczelniach są miejsca spotkań zagwarantowane przez państwo i inna pomoc i nie patrzy się tam na kogoś o odmiennych poglądach jak potencjalnego członka sekty. Czy uważacie że Polska tez powinna pójść w tym kierunku ?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafał
 styczeń 02 2006 23:13   
Forum

Czemu uwazasz ze nawracanie to jest narzucanie czegos na sile ?

no fakt, nie jest to na siłe. Nikt przecież nikogo nie zmusza by słuchał. Tylko mam takie małe ale. Historia. Inkwizycja, dżihad to już troche inna sprawa.

tak sie tym przejmujesz ?
Tak. Przejmuję się. Gdyż jest to ingerencja w sprawę. Mogę nawet użyć słowa atak.
panstwo ma obowiazek rejestracji kazdego zwiazku wyznaniowego ktory nie lamie prawa.
Ma prawo, zgadzam się z Tobą. Ale nawet gdyby zarejestrowało, to niczego to nie zmieni. KK będzie trwać przy swoim

===

wierzę, ale nie w "Boga"

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 styczeń 02 2006 23:29   
Forum Admin
Admin

Quote by Thomas_Z: ok rejestracja to jedno.
Chodzi o to że np. w Anglii czy USA jest różnorodność która jest wspierana, są stowarzyszenia religijne na uczelniach są miejsca spotkań zagwarantowane przez państwo i inna pomoc

I uwazasz ze to normalne, ze panstwo sie miesza w religie? Mnie zadna roznorodnosc wspierana przez panstwo nie intersuje, tak samo jak zadna inna ideologia ktora panstwo chce narzucic swoim obywatelom

i nie patrzy się tam na kogoś o odmiennych poglądach jak potencjalnego członka sekty.

Prawo do wolnosci implikuje prawo do patrzenia na drugiego czlowieka jako na potencjalnego czlonka sekty, i nie rozumiem dlaczego ktos chce mi to prawo zabrac ?

Czy uważacie że Polska tez powinna pójść w tym kierunku ?

Nie. Na aliansie wladzy i oltarza traci oltarz.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 styczeń 02 2006 23:32   
Forum Admin
Admin

Quote by gargamel: no fakt, nie jest to na siłe. Nikt przecież nikogo nie zmusza by słuchał. Tylko mam takie małe ale. Historia. Inkwizycja, dżihad to już troche inna sprawa.

Dzis inkwizycja nie istnieje, a historia to nie realny swiat tylko historia. A dzihad to islam a nie chrzescijanstwo i w krajach zachodu jest pietnowany w roznej formie (i dobrze!).

Tak. Przejmuję się. Gdyż jest to ingerencja w
sprawę. Mogę nawet użyć słowa atak.

Uwazasz ze w imie poprawnosci powinno sie zakazac nazywanie czegos sekta lub kogos sekciarzem ? I powinno byc to formalnie prawnie scigane ?

Ma prawo, zgadzam się z Tobą. Ale nawet gdyby zarejestrowało, to niczego to nie zmieni. KK będzie trwać przy swoim

Ciebie interesuje prawo innych wyznan do istnieja czy zmiana KK ?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 styczeń 03 2006 00:22   
Forum Moderator
Moderator

Wspolczucie...b Taki jest moj stosunek. Nie tylko do wyznawcow innych religii. W ogole do nie chrzescijan... Wspolczucie i zal. Nie udawane i zaslaniajace pogarde, ale autentyczne plynace z glebi serca.

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Thomas Z
 styczeń 03 2006 08:16   
Forum

"Mnie zadna roznorodnosc wspierana przez panstwo nie intersuje, tak samo jak zadna inna ideologia ktora panstwo chce narzucic swoim obywatelom"

Problem w tym że w Polsce już jest ideologia wspierana przez państwo czyli KRK, i niektórzy ludzie chcieli by państwo także wspierało inne grupy religijne. Oczywiście nie uważam że żyjemy w państwie wyznanionwym (jak w Iranie czy innych krajach Arabskich) bo to byłyby zbyt daleko idące wnioski, lecz równości nie ma.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafał
 styczeń 03 2006 11:02   
Forum

Dzis inkwizycja nie istnieje, a historia to nie realny swiat tylko historia

ale była i jest to jeden z najwiekszych błędów Kościoła. Ludzie byli mordowani w imię Boga. Dżihad podałem dla przykładu. Teraz nie ma inkwizycji, ale jest nawoływanie RM TVTrwam
Uwazasz ze w imie poprawnosci powinno sie zakazac nazywanie czegos sekta lub kogos sekciarzem ? I powinno byc to formalnie prawnie scigane ?

zakazać może nie do końca, ale ograniczyć. Ścigane nie, gdyż najpierw musiano by wyłapać członków KK w Polsce. Również niektórzy nazywają go sektą
Ciebie interesuje prawo innych wyznan do istnieja

tak, to mnie właśnie interesuje. Prawo, by mogli zaistnieć i nie być 'uciskani' przez Kościół

===

wierzę, ale nie w "Boga"

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 styczeń 03 2006 11:37   
Forum

Quote by Thomas_Z: Jaki według was powinien być stosunek Chrześcijan wobec religii nie-Chrześcijańskich

Po pierwsze uwazam ze pownienes uscislic terminologie... Pojecie 'Chrzescijanie' jest bowiem dosc szerokie. Chodzi ci o katlikow/katolicyzm?
PS. A jak ten stosunek twoim zdaniem reprezentuja dyskusje z innowiercami chocby na tym forum?

Tzn. czy Chrześcijanie powinni starać się nawracać ludzi którzy świadomie wybrali wiarę zgodna z ich sumieniem, lecz odmienną od Chrześcijaństwa.

Tak to juz jest z wiekszoscia religii, ze u swych podstaw maja zalozenie (mniej lub bardziej oficjalnie) propagowania swej wiary. Inna sprawa ze trudno komus zabraniac (przy tzw. wolnosci slowa) gloszenia swoich racji i przekonywania do nich... Problemem jest natomiast zachowanie pewnego wyczucia, by robic to bez zbednej natarczywosci, nachalnosci. To jednak trudno usankcjonowac prawnie. Jednemu wystarczy odmowic grzecznie i podziekowac za tzw. 'dobra nowine' a innemu trzeba jasno i dobitnie oswiadczyc zeby spie...xyz.

Jaki powinien być oficjalny stosunek KK, jako największej wiary Chrześcijańskiej w Polsce, wobec wyznań Nie-Chrześcijańskich.

KK to wielka korporacja. Wierni =- sie przychod... Czemu mialaby podejmowac dzialania ograniczajaca przyplyw tych 'wiernych'?

Czy np. powinien powstać fundusz kościelny dla innych wyznań, aby każdy mógł płacić na swój kościół?

Sprawe zalatwilby tzw. podatek koscielny (ktory doskonale sie sprawdza w innych krajach) - wierni konkretnego Kosciola placa podatki deklarujac je na tenze konkretny Kosciol... ateisci zas, agnostycy i niezrzeszeni deklaruja na cele swieckie, publiczne. NIe tylko ulatwia to osiagniecie przejrzystosci rozliczen, rozdzielenie wydatkow z kasy sweickiego panstwa na cele koscielne, ale takze pozwala zweryfikowac rzeczywista liczbe tzw. wyznawcow danego kosciola.

Kolejną sprawą jest dostęp do mediów czy oprócz programów Katolickich powinnien być też udostępniony czas antenowy dla innych religii aby każdy mógł świadomie wybrać i wierzyć w religie najbliższą jego sumieniu?

Teoretycznie tak tylko ze jeden trybik zazebia sie o drugi. By wyznaczyc czas antenowy dla innych wyznan nalezaloby przynajmniej okreslic procentowy udzial wyznawcow danych wyznan. Do puki jednak w Polsce czyni sie to na podstawie przeprowadzonych chrztow (a nie rzeczywistego uczestnictwa w zyciu danej wspolnoty - przestrzegania jej zalozen) zawsze katolicy stanowic beda przyslowiowe 90pare % polskiego spoleczenstwa.

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Reguly
 styczeń 03 2006 12:03   
Forum

Sorry - przez pomylke dwa razy wyslal mi sie ten post...

===

Cytat 
Łukasz Gawryś
 styczeń 03 2006 13:09   
Forum Admin
Admin

Quote by Thomas_Z: Problem w tym że w Polsce już jest ideologia wspierana przez państwo czyli KRK, i niektórzy ludzie chcieli by państwo także wspierało inne grupy religijne. Oczywiście nie uważam że żyjemy w państwie wyznanionwym (jak w Iranie czy innych krajach Arabskich) bo to byłyby zbyt daleko idące wnioski, lecz równości nie ma.

W jaki konkretnie sposob jest wspierana ?
Moim zdaniem panstwo nie powinno sie wogule mieszac w zadne wyznanie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 styczeń 03 2006 13:13   
Forum Admin
Admin

Quote by gargamel: ale była i jest to jeden z najwiekszych błędów Kościoła. Ludzie byli mordowani w imię Boga. Dżihad podałem dla przykładu. Teraz nie ma inkwizycji, ale jest nawoływanie RM TVTrwam

I co z tego ze byla ? W jaki sposob to wplywa na rzeczywistosc ? Ludzi byli tez mordowani za Boga, za rase, za pochodzenie etc.
I co ma Trwam do inkwizycji?

zakazać może nie do końca, ale ograniczyć. Ścigane nie, gdyż najpierw musiano by wyłapać członków KK w Polsce. Również niektórzy nazywają go sektą

Jak ograniczyc ? Albo mozna czegos zakazac i scigac to prawnie albo pozwolic ludziom wyrazac sie jak chca. Nie widze drogi posredniej. Albo uznajemy ze ludzie maja prawo sie wyrazac jak chca, albo uznajemy ze panstwo wie lepjej jak ludzie maja sie wyrazac.

tak, to mnie właśnie interesuje. Prawo, by mogli zaistnieć i nie być 'uciskani' przez Kościół

Inne religie istnieja i nie slyszalem zeby ktos byl uciskany przez kosciol ? Podasz jakies przyklady ?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 styczeń 03 2006 15:34   
Forum

Quote by hermes:

Inne religie istnieja i nie slyszalem zeby ktos byl uciskany przez kosciol ? Podasz jakies przyklady ?

Moze twoje pojecie uciskiwania rozni sie od tego rozumianego przez przedmowce? Moze warto by je uscislic? Czy okreslilbys nim nierowne traktowanie, utrudnianie realizacji pewnych zalozen innym niz KK zwizakom wyznaniowym, realizacje celow KK kosztem grup innowyznaniowych, deprecjacje przez okreslanie innych zwiazkow sektami?

PS. Maly przykladzik dla tych co tez nie slyszeli... W jednej z Elckich szkol modziez odstawila kabaret, w ktorym wystapila postac niejakiego o. Ryzyka. To naturalnie wywolalo stosowne protesty i sankcje wobec malotaow ale po za tym (i tu uwaga) takze sankcje w zakladach przy wobec (przynajmniej jednego) rodzica (!) ... Pomijam tu w tym momecie slusznosc i dobry smak kabaretu ale co ma pracodwaca wobec pracownika wobec tego czym zajmuje sie w szkole dziecko tego drugiego??? Jesli to nie jest ucisk to sorry gregorry... Zaraz naturalnie odezwa sie glosy ze ten pracowadwca to nie Kosciol tylko czyz kosciol to nie wierni nalezacy do tego Kosciola? Jak napisalem na poczatku tego PS - to tylko maly przykladzik, a presja szerzenia tzw. katolickich wartosci na cale spoleczenstwo (czy tego chce czy nie) jest dosc powszechne a do tego rownie powszechnie z wykozystaniem wspomnianych mediow.

===

Cytat 
Reguly
 styczeń 03 2006 15:49   
Forum

Quote by hermes:W jaki konkretnie sposob jest wspierana ?

Jeszcze za nim obecna opcja doszla do wladzy - maly przykladzik odnosnie finansowania SiOB'a..

PS. A odnosnie pierwotnego finansowania inwestycki katolickich z ofiar tzw. wiernych, a ostatecznie z kieszeni podatnika - nie dokonczono SiOB'a, a juz w podobny sposob argumentuja pomysl kolejnej inwestycji 'Nie lekajcie sie'... Gdyby autor tych slow wiedzial jak sie koncza obiecanki cacanki finasowania z ofiar wiernych pewnie pominolby 'nie'.

===

Cytat 
Thomas Z
 styczeń 03 2006 17:40   
Forum

"(cytat za: Reguly) Po pierwsze uwazam ze pownienes uscislic terminologie... Pojecie 'Chrzescijanie' jest bowiem dosc szerokie. Chodzi ci o katlikow/katolicyzm?"

Chodzi mi głównie o Katolicyzm w Polsce, lecz wiem że są tu na tym forum również ludzie innych wyznań Chrześcijańskich i ciekawi mnie też ich opinia.

"(Cytat za: Hermes) W jaki konkretnie sposob jest wspierana ?
Moim zdaniem panstwo nie powinno sie wogule mieszac w zadne wyznanie."

Chodzi o min. o finansowe wsparcie, jak chociażby przykład tej Świątyni Bożej Opatrzności, podczas gdy ludzie innych wyznań mają problemy z zorganizowaniem miejsca spotkań, o nieustannej propagandzie o sektach, w Polsce wszystkie małe ruchy wyznaniowe uważane są za sekty. W portalu Jezus Pl był tekst o korzenich halloween i była mowa o Druidyzmie w którym nawet dzisiaj według autora tekstu składa się ofiary z ludzi (sic!), czy nie jest to pomówienie ?, ale w Polsce obraza uczuć religijnych to tylko obraza Katolicka.
Ja sam osobiście nie lubie atakować Katolicyzmu, uważam że każdej tradycji duchowej należy się szacunek, zdaje sobie też sprawe z wkładu Kościoła Katolickigo w pokojowe pokonanie komunizmu, lecz niektórych spraw po prostu nie da się przemilczeć i zignorować, Polski Katolicyzm jest bardzo silnie nietolerancyjny, zamiast pomyśleć o sprawach które łączą, o dialogu, to prowadzi czarną propagande.
Co ciekawe często ludzie innych wyznań odbiegających od Katolickiej (czy w ogóle od Chrześcijańskiej) tradycji otrzymują większe wsparcie od Ateistów.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Thomas Z
 styczeń 03 2006 17:52   
Forum

Oto fragment tekstu o halloween o którym wspominałem

"W czasach współczesnych druidyzm odżywa a praktyki magiczne związane z kultem natury szerzą się w Europie i w Ameryce. Czas Halloween uważano za okres kiedy granica między światami żywych i umarłych była najcieńsza, a więc i kontakt z duchami był najłatwiejszy. Było to także wielkie święto okultystów. W naszych czasach druidowie prowadzą w tym diaboliczne obrzędy, podczas których rytualnie zabija się zwierzęta a także i... ludzi!"

W całości jest wiele nieprawdziwych informacji lecz najgorsze było pomówienie o ofiary z istot żywych, co się potem dziwić że opinia publiczna przychyla się do tego że "W Polsce działają groźne sekty"

link do całości:
href="http://www.jezus.pl/wortal/article.php?sid=212

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafał
 styczeń 03 2006 18:04   
Forum

uciskany był lud, uważany za pogański, uciskane są wszelkie inne wierzenia nie mające korzeni chrześcijańskich. Ingerencja w sprawy polityki Państwa, może być odbierana przez ateistów jako ich krzywdzenie, gdyż narzucają swoje poglądy.
Geje, lesbijki również są uciskani...
Zastanów się co ma Trwam i RM do 'inkwizycji'...
pozdro

===

wierzę, ale nie w "Boga"

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 styczeń 03 2006 18:07   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Thomas_Z: W portalu Jezus Pl był tekst o korzenich halloween i była mowa o Druidyzmie w którym nawet dzisiaj według autora tekstu składa się ofiary z ludzi (sic!), czy nie jest to pomówienie ?, ale w Polsce obraza uczuć religijnych to tylko obraza Katolicka.

Z całym szacunkiem przykład mocno chybiony. Wortal Jezus.pl jest chrzescijański, nie katolicki. Powiedziałbym wręcz protestancki.
Quote by Thomas_ZRazzolski Katolicyzm jest bardzo silnie nietolerancyjny, zamiast pomyśleć o sprawach które łączą, o dialogu, to prowadzi czarną propagande.

Częściej białą lub szarą, ale to inna dyskusja

Faktem jest, że luteranom łatwiej było wybudować (po wielu utrudnieniach) w Poznaniu nowy kościół, niż którykolwiek odzyskać (jest kilka przez luteran dawniej wybudowanych).

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Thomas Z
 styczeń 03 2006 18:27   
Forum

"(Cytat za: Rafi F) Z całym szacunkiem przykład mocno chybiony. Wortal Jezus.pl jest chrzescijański, nie katolicki. Powiedziałbym wręcz protestancki."

Nie jestem regularnym czytelnikiem tego portalu, ale jest to Polski portal i są w nim artykuły po Polsku dla Polaków, czytają go nie tylko Protestanci.
Tego typu artykuły nie miały by racji bytu na zachodnim portalu (np. w Anglii) gdyż tam inne religie mają wyższy status prawny niż u nas.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 styczeń 03 2006 22:31   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Thomas_Z:
Tego typu artykuły nie miały by racji bytu na zachodnim portalu (np. w Anglii) gdyż tam inne religie mają wyższy status prawny niż u nas.

Nie wiem, jaki status prawny mają "inne" religie w Angli, wyższe, czy niższe (niż kto? co?), W Polsce wszystkie maja taki sam. Odsyłam do ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o gwarancjach wolności sumienia i wyznania.(Dz. U. Nr 26, poz. 319 / 2000 r.) oraz do ustawy z dnia 26 czerwca 1997 r. o zmianie ustawy o gwarancjach wolności sumienia i wyznania oraz o zmianie niektórych ustaw. (Dz. U. Nr 59, poz. 375 / 1998 r.).
Chciałbym też zauważyć, że stereotyp Polak=katolik=nietolerancja budzi coraz częściej uśmieszki bynajmniej nie porozumienia.
Nie wiem skąd wyniósł Pan taki wyidealizowany obraz kultury aglosaskiej, ale wystarczy odrobinę mniej złej woli, aby zobaczyć, że nie takie głupoty piszą na prywatnych portalach angielskojęzycznych. Sztandarowe dotyczące Polski to : "angielski" sukces enigmy, "polskie" obozy koncentracyjne, czy "polski" antysemityzm
Na temat rzeki jadu nienawiści pomiędzy poszczególnymi kościołami przelewającej się z monitoru nie będę się rozpisywał. Fakt, że określenia typu babilon i ladacznica szatana wychodzą powoli z mody, choć i w polskim kotle jeszcze się je spotyka.
Proszę więc mi nie wmawiać, że to My, Polacy, jesteśmy wyrzutkami Europy. Jeżeli artykuł na temat druidów się nie spodobał proszę napisać polemikę albo wstąpić na drogę sądową, jak w każdym cywilizowanym kraju, a nie obrażać cały naród (gdzie Pan się takiej postawy nauczył ? Od angoli ??!!)

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Thomas Z
 styczeń 03 2006 23:23   
Forum

Nie jest moim zamysłem obrażać naród Polski, jeśli uraziłem kogoś to przepraszam, tylko pragne zwrócić uwagę na problem mniejszości religijnych w Polsce. Rzeczywiście nie ma kraju idealnego i Anglia napewno nie jest krajem idealnym. Chodzi mi o to że w Anglii są większe możliwości dla Nie-Chrześcijan dla wyznawania swojej wiary (fundusz kościelny na własną wiarę, miejsca spotkań które rząd zapewnia i inne udogodnienia których brakuje w Polsce).

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafał
 styczeń 03 2006 23:29   
Forum

pragne zwrócić uwagę na problem mniejszości religijnych w Polsce

Bravo. Pięknie ujęte!!! Mniejszości religijne w Polsce są traktowane jak "wcielenie diabła", a nie raz Ci członkowie są o niebo lepsi od ludzi, podających sie za chrześcijan. KK ma w naszym kraju za długie rączki. Ale, niestety tego jak na razie, nie da się zmienić. Jest monoplistą na 'rynku religii'.

===

wierzę, ale nie w "Boga"

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 styczeń 04 2006 09:26   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Thomas_Z:Chodzi mi o to że w Anglii są większe możliwości dla Nie-Chrześcijan dla wyznawania swojej wiary (fundusz kościelny na własną wiarę, miejsca spotkań które rząd zapewnia i inne udogodnienia których brakuje w Polsce).

Z jednej strony : nie powinno być pomocy ze strony państwa dla żadnej religii, a szczególnie pomocy "dla wyrównywania szans". Stąd akurat gwarantowany fundusz kościelny i miejsca spotkań to nie jest dobry pomysł. Jest to narzędzie kontroli, na co byłe kraje komuny są wyczulone.

Z drugiej strony mniejszości wyznaniowe i religijne nie mają w Polsce łatwo. Po tylu latach komuny, gdy tylko KRK był na tyle silny, aby go było widać, trudno jest uwierzyć wielu urzędnikom jaką mamy w Polsce różnorodność i że wszyscy mają te same prawa. Ba, trudno jest niektórym uwierzyć, ze przed wojną inne wyznania miały niemałe majątki. Prawda też, że przy takiej dominacji wpływy nieformalne KRK są zdecydowanie większe. Żadko jednak można mówić o złej woli, częściej o niewiedzy i obawach.

===

Cytat 
Thomas Z
 styczeń 04 2006 18:53   
Forum

"(cytat za: Gargamel)Bravo. Pięknie ujęte!!! Mniejszości religijne w Polsce są traktowane jak "wcielenie diabła", a nie raz Ci członkowie są o niebo lepsi od ludzi, podających sie za chrześcijan. KK ma w naszym kraju za długie rączki. Ale, niestety tego jak na razie, nie da się zmienić. Jest monoplistą na 'rynku religii'."

Dzięki za wsparcie. Myślę że jeśli chodzi o prawa mniejszości to się to zmieni, to tylko kwestia czasu i dużą rolę odegra tu Unia, demonizowana według mnie bezpodstawnie w niektórych środowiskach.

"(cytat za: Rafi F)Stąd akurat gwarantowany fundusz kościelny i miejsca spotkań to nie jest dobry pomysł. Jest to narzędzie kontroli, na co byłe kraje komuny są wyczulone."

Nie do końca rozumiem, z tego co wiem fundusz kościelny w Polsce jest i każdy niezależnie od wyznania płaci na KRK (chociażby sprawa tej świątyni Opatrzności Bożej wymieniona wcześniej). W moim mieście jest 5 Kościołów KK więc czemu nie powinno być miejsc spotkań dla innych religii i czemu miałoby to być narzędzie kontroli ?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 styczeń 04 2006 21:46   
Forum Moderator
Moderator

1)Dokładanie z budżetu państwa do budowy jakielkolwiek świątyni jest wg mnie skandalem. Wyjątkiem jest zachowanie zabytku, a tu o tym mowy nie ma.

2)Kościoły są majątkiem Kościoła, a nie państwa, tak jest przynajmniej w większości ( wyjątek stanowią niektóre zabytki oraz kościoły ufundowane na ziemiach prywatnych i oddane Kościołowi w użytkowanie). Nic nie stoi na przeszkodzie, aby jakakolwiek wspólnota wyznaniowa nie wynajeła lub nie wybudowała sobie świątyni, czy miejsca zebrań. Jedyną przeszkodą mogą być finanse i jacyś twardogłowi poskomunistyczni urzędnicy przy wyznaczaniu lokalizacji.

3)Poprzez dotacje i przekazywanie pomieszczeń w użytkowanie stwarza się pole do nacisku, czy wręcz szantażu, co może być wykorzystane przy jakimkolwiek sporze np. administracyjnym ( takie praktyki były przecież w Polsce jeszcze niedawno codziennością ). Lepiej więc niech każda wspólnota sama zadba o swoje finanse.

===

Cytat 
Rafał
 styczeń 04 2006 22:29   
Forum

dodam troche do majątki kościelnego.
Nie tylko Kościoły są własnością, ale również duży procent ziemi. Grunty kościelne mają przeważnie dobre położenie więc 'chodzą' za duże pieniądze. A biorą je Ci, których Pierwszy żył w ubustwie...

===

wierzę, ale nie w "Boga"

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,39 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty