Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Polityka i społeczeństwo Nowy wątek Odpowiedz
 WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECNEJ POMOCY
 |  Wersja do druku
milka
 styczeń 07 2010 21:12   
Forum

Status: offline

ja zmienilam swoje poglady na temat dzialalnosci charytatywnej. i w tej chwili popieram takie organizacje i dzialalnosci.

na zachodzie wszystko sie trzyma na charity, nie musza czekac na gest od panstwa i zcentralizowanych organizacji.

wiele schronisk i hosteli utrzymuje sie wylacznie z pieniedzy zebranych od ludzi w sklepach, jarmarkach. w tv ciagle idzie jakas akcja charytatywna.

i jest to przez caly rok, nie tylko raz do roku. to dziala, bo inaczej by nikt nie dawal. moze dlatego ze wszystko jest klarowne, kazdy grosz zapisany i meldowany.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 styczeń 10 2010 22:21   
Forum

wejście o 11.00
w tle Arka Noego śpiewa kolędę góralską, ojciec za rękę prowadzi mnie i inne religijne piosenki
a o 12 w moim kościele w modlitwach wiernych :
"Wspieraj wszystkich zajmujących się działalnością charytatywną, bo oni przypominają nam, że pomoc bliźniemu to nasz chrześcijański obowiązek - Ciebie prosimy..."

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Xelk
 maj 11 2010 09:45   
Forum

W obecnym systemie wspieranie takich fundacji i dawanie pieniądze na WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY jest bezsensem.
Nie będę jednak tego zbytnio tłumaczyć powiem tylko.
Chcesz pomagać? to znajdź w swoim otoczeniu osoby, które naprawdę potrzebują pomocy. Noś starym ludziom w zimie węgiel z piwnicy, chodź im na zakupy, nawet nie musisz płacić za swoje. Czy myślisz, że ludziom brakuje tylko pieniędzy? Większość z nich jest po prostu samotna. Twoja obecność może sprawić, że będą się lepiej czuły.
W obecnych czasach ludzie nic nie robią nikomu przez cały rok nie pomagają. Myślą, że jak dadzą 10zł na WOŚP to są nie wiadomo jakimi darczyńcami.

===

Profil   Email 
 Cytat 
anthem
 maj 11 2010 13:58   
Forum

Quote by: Jakub

Nie dałem, nie daję i nie dam...

Ja również tak czynie.
JO to po prostu auchan

===

Jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana.

Cytat 
anthem
 maj 11 2010 14:03   
Forum

Quote by: Xelk

W obecnym systemie wspieranie takich fundacji i dawanie pieniądze na WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY jest bezsensem.
Chcesz pomagać? to znajdź w swoim otoczeniu osoby, które naprawdę potrzebują pomocy. Noś starym ludziom w zimie węgiel z piwnicy, chodź im na zakupy, nawet nie musisz płacić za swoje. Czy myślisz, że ludziom brakuje tylko pieniędzy? Większość z nich jest po prostu samotna. Twoja obecność może sprawić, że będą się lepiej czuły.
W obecnych czasach ludzie nic nie robią nikomu przez cały rok nie pomagają. Myślą, że jak dadzą 10zł na WOŚP to są nie wiadomo jakimi darczyńcami.

Otóż to! Bardzo mądrze powiedziane. Ja tylko dodam, że mimo że tak sczycą się tymi ogromnymi sumami, to podejrzewam, ze więcej kosztuje organizacja tego spektaklu, transmisje, niż wyciągnięta od ludzi kasa, która jak obliczyć statystycznie na 1 obywatela przypada 1 zł - biorąc jednak pod uwagę to że lwia część przychodu pozyskana została od różnych firm które przy okazji pomagania się lansują to ILE ludzi COŚ do skarbonki wrzuciło? I ILE statystycznie wrzucali? - oto jest pytanie.

===

Jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana.

Cytat 
Dezerter
 maj 16 2010 19:58   
Forum

Quote by: anthem

Chcesz pomagać? to znajdź w swoim otoczeniu osoby,

(...)to podejrzewam, ze więcej kosztuje organizacja tego spektaklu,

Xelk - witam Cię na forum przede wszystkim i życzę ubogacających dyskusji
a przechodząc do meritum, ja w przeciwieństwie do ciebie nie uważam, że to co proponujesz jest "bezsensem" - jest bardzo mądre.
Odpowiadając na wasze wątpliwości - mam taką propozycję, przy najbliżej wizycie w szpitalu rozejrzyjcie się po sprzętach stających tam a przekonacie się, że owoce orkiestry są wymierne, materiale, ratujące życie a więc i dobre.

===

Cytat 
skierka
 maj 17 2010 19:35   
Forum

Czy aby na pewno problem zasadniczy został tutaj poruszony .
co sprawia że W.OŚ.P znajduje swoje miejsce tutaj, miejsce dla osób wierzących lub wiary poszukujących ?
teoretycznie nie powinno nas to w ogóle obchodzić , akcja charytatywna jakich wiele,
a jednak... coś w tym jest.
Staram się ważyć argumenty ... to jest brakujące ogniwo kościoła... tak , w taki sposób jednoczący,
wychodzący na przeciw ludzkim niedolom i umiejący nadać sens światopoglądowy powinien
działać właśnie kościół, poza świątynią.
Domyślam się że osoba J. O. może wzbudzać kontrowersje , to pewne, to zostało pośrednio wyrażone,
sam mam wiele wątpliwości co do otoczki finansowej tego zjawiska,
co nie zostało jednak powiedziane to przede wszystkim wyczuwalna frustracja , bo oto taki ateusz czy agnostyk
potrafi działać z śmiało i z rozmachem w sposób mający wiele wspólnego z chrześcijaństwem a na
rzeczone chrześcijaństwo się nie powołując.
Tak to może być frustrujące.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Xelk
 maj 25 2010 09:07   
Forum

Chrześcijaństwo poza kościołem pomaga. Wychodzi jednak z założenia, że robi to po cichu, nie chwali się tym. Ludzie nie wiedzą co robi np. caritas. Natomiast Pan Owsiak robi show, o którym wiedzą wszyscy. Dla tego głupia masa myśli, że kościół nic nie robi. Natomiast J.O. Jest największym darczyńcą w Polsce, a może i na świecie.

Jak już wspominałem, w tym systemie WOŚP nie ma sensu. Rząd traktuje WOŚP jak kolejny podatek, i zyski z tego planuje w budżecie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
LuTom
 maj 25 2010 15:58   
Forum

........ Rząd traktuje WOŚP jak kolejny podatek, i zyski z tego planuje w budżecie.

Question Question Question Question

Natomiast masz rację, że np Caritas zbiera o wiele więcej pieniędzy, ale się tym nie chwali. Bo to są dwie różne przestrzenie do działania.

===

Profil   Email 
 Cytat 
skierka
 maj 25 2010 17:31   
Forum

To chyba nie o to chodzi.
Zgadza się nie można robić obdarowywania na pokaz / to wstrętne i upokarzające/
Nie wie lewica co czyni prawica , tak nie wolno się tym obnosić.
Ale to nie dotyczy kategorii osobistych !
Cokolwiek byśmy nie robili to na chwałę .... wiadomo Kogo .
Brakuje , powtarzam brakuje jak powietrza spektakularnych działań wspólnoty kościoła , brakuje DYDAKTYKI,
chociażby próby działań niż dyktuje nam to TV, nasz słodki władca rozumu.
Nie , to nie ja to wymyśliłem , to Ewangelia.
Nie potrafię wymienić wersu z pamięci, chyba wg. św Łukasza , otóż podążały za Nim tłumy widząc
CZYNY Jego , i o to mi chodziło.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 maj 26 2010 22:51   
Forum

Chrześcijaństwo poza kościołem pomaga. Wychodzi jednak z założenia, że robi to po cichu, nie chwali się tym. Ludzie nie wiedzą co robi np. caritas. Natomiast Pan Owsiak robi show, o którym wiedzą wszyscy.

tu piszesz rozsądnie
ale dalej to stek bzdur - wybacz dosłowność
Dla tego głupia masa myśli, że kościół nic nie robi. Natomiast J.O. Jest największym darczyńcą w Polsce, a może i na świecie.

Jak już wspominałem, w tym systemie WOŚP nie ma sensu. Rząd traktuje WOŚP jak kolejny podatek, i zyski z tego planuje w budżecie.

===

Cytat 
Xelk
 maj 27 2010 11:58   
Forum

Z podatkami sprawa jest bardzo prosta. Rząd zabiera nam przymusowo pieniądze. Po czym je dzieli. Nazywamy to budżetem.

Przy planowaniu budżetu rząd sobie kalkulują np. na ochronę zdrowia potrzeba nam 200mil więc damy im 170 mil, a 30mil uzbiera WOŚP. (oczywiście o tym się nie mówi głośno, to jest nie oficjalnie) Te 30mil które zostały przeznaczymy na nowe limuzyny dla VIPów (albo cokolwiek, choćby na wojsko, czy szkolnictwo) planują nawet dalej. A jeśli WOŚP zbierze więcej (a według prognoz będzie znacznie więcej) to te nadwyżkę przeznaczymy na wakacje za granicą, a oficjalnie nazwiemy je wyjazdami dyplomatycznymi.

To co robi rząd jest normalne, każdy zrobiłby podobnie. Powiedzmy, że mamy rodzinę, która zarabia rocznie 30tyś. Przychodzi J.O. I mówi, wam tu tyle brakuje ja uzbieram dla was kasę. Po czym daje im 10 tys. za pierwszym razem było to zaskoczeniem, nikt tego nie planował. Ale J.O. Przychodzi co roku z większą sumą, więc rodzina sobie po jakimś czasie może zaplanować wcześniej, że za te pieniądze kupi sobie np. auto. To normalne pewnie sam bym tak zrobił. Winny jest system, należałoby go zmienić, a właściwie zlikwidować.

Nie wiem co jest tu nie zrozumiałe. Rząd bardzo cieszy się, że nie musi podnosić podatków, żeby dać na ochronę zdrowia bo mają Jurka który pozbiera kasę za nich i kupi np. karetkę. Na którą oni już nie muszą łożyć.
Byliby bardzo szczęśliwi gdyby znalazł się kolejny J.O. Który zbierze na szkolnictwo.
Kolejny żeby im zebrał na nowy samolot, i jeszcze jeden na wojsko drogi i emerytury.

Właściwie najlepiej jakbyśmy im dawali całą kasę (~80% podatków to jak widać mało) już oni wiedzą co zrobić z tymi pieniędzmi, żeby nam wszystkim było dobrze. Bo i my zasługujemy na cud!

===

Profil   Email 
 Cytat 
skierka
 maj 29 2010 16:30   
Forum

Czy kościół przecież tak duży musi komentować to co robią inni? mam na myśli oczywiście kategorie
z pogranicza polityki, ekonomii i śr społ. przekazu , to właśnie domena J.Owsiaka.
sam nie może ?
Kto ewentualnie mógłby się tym zająć , co mówi na ten temat Biblia ?
Stanowczo zbyt łatwo zapominamy o osobach z drugiego planu.
Jetro, niby w cieniu a jednak jego rady dały spokój poczynań Mojżeszowi, W "Faraonie" B. Prusa
Herhor w zasadzie to samo powiedział Ramzesowi, ot mechanizmy władzy.

A gdyby tak kościół wyłonił strukturę pośrednią mogąca odciążyć hierarchię od poczynań nie wymagających
decyzji strategicznych, w kościele judaistycznym taką podobna rolę role pełnili lewici, gdyby takowa
powstała to z całym szacunkiem do pana Owsiaka ale jego działalność to "Pikuś"

Laikat to bardzo niejednorodna grupa ludzi , "statystyczni" i wierzący szczerze, gdyby tak uczynić elitę
właśnie laikatu w skład której mogliby wejść np. księża którzy "powiesili sutannę na kołku " to czy nie jest
to krok w stronę ZWIĘKSZENIA OPERATYWNOŚCI KOŚCIOŁA ?

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy działa trochę na zasadzie ,że na bezrybiu....
Przede wszystkim skończono by nieustające spory wokół w/w tematu , bo co nas mogą obchodzić poganie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
skierka
 czerwiec 03 2010 13:28   
Forum

Czy procesja Bożego Ciała musi być praktycznie jedyna okazją aby kościół zaistniał raz jedyny w roku jako wielki
/ jeszcze / PODMIOT ŻYCIA PUBLICZNEGO

Obserwacje młodych ludzi czasami są zaiste zaskakujące, otóż zwrócono moją uwagę na to,
że podczas transmitowania uroczystości z udziałem kościoła , tam gdzie widać rzesze wiernych
duchowni obecni w studio TV promienieją optymizmem, a więc cieszą kiedy kościół wychodzi poza mury świątyń,
wielki, już nie stłamszony przez pogańska rzeczywistość, czy to takie dziwne ?
Kapłan bez wiernych, albo jedynie z wąską grupka wiernych to zaprzeczenie omnipotencji Boga, zaprzeczenie
samej istoty powołania kapłańskiego.

A... co może łączyć J.Owsiaka z Biblią ?
Jąkający się, posługujący się quasi młodzieżowym slangiem, ubrany w barwy "Afryka tańczy i śpiewa "porywa tłumy...
pytanie CZYM ?
Pytanie jak najbardziej aktualne dzisiaj, w roku kapłańskim.

Dlaczego On wybrał na swoich współpracowników rybaka, celnika i ludzi podobnych profesji, dlaczego nie kapłanów ?
Co ? że oni byli bardzo, bardzo grzeszni ? nie sądzę.
Ów konflikt pomiędzy kapłanami a Chrystusem,gdyby się bliżej przyjrzeć nie dotyczył tyle treści religijnych
/ On wcale nie zaprzeczał Staremu Testamentowi / ile stylowi pracy.
Kim był człowiek który uderzył w twarz Chrystusa ? a jeszcze bardziej istotne pytanie za co ? za to że mówił nieprawdę ?
ależ skąd ,uderzył za to JAK MÓWIŁ do arcykapłana , a więc nie względy merytoryczne ale CHĘĆ PRZYPODOBANIA się
miała zasadnicze znaczenie, przypodobania się nie tyle Bogu ale swojemu zwierzchnikowi.
A więc było to środowisko pełne dąsów ,pląsów i konwenansów.

Owsiak może złościć, tak jak kiedyś apostołowie , nie licytujący się o ilość frędzli przy tałesie, bez tytułów naukowych,
posługujący się raczej Oryginałem Pisma a nie cytujący złote myśli patronów ,usuwali w cień ten nabzdyczony
nobliwością coraz bardziej skostniały judaizm, osiągali to o czym kapłani judaistyczni mogli jedynie skrycie marzyć,
marzyć i zazdrościć.... tak zazdrość jest siłą , arcypotężną , Kain to wie lepiej...
.Apostołowie podobnie jak Chrystus przychodzili do ludzi
a nie czekali zamknięci w świątyniach aż oni do nich przyjdą, ... odwrotność... absolutna odwrotność
toż to anarchiści, wrogowie publiczni pierwszej wody !!! Chrystus był rewolucjonistą...musiał zginąć.

Dobrze, powtarzam dobrze stało się dla kościoła, ze Owsiak zajmuje się raczej zbiórką pieniędzy na respiratory
a nie odgrywa roli "nawiedzonego", z tą siłą oddziaływania mógłby uczynić wiele złego.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 czerwiec 03 2010 20:17   
Forum

Quote by: skierka

toż to anarchiści, wrogowie publiczni pierwszej wody !!! Chrystus był rewolucjonistą...musiał zginąć.

Dobrze, powtarzam dobrze stało się dla kościoła, ze Owsiak zajmuje się raczej zbiórką pieniędzy na respiratory
a nie odgrywa roli "nawiedzonego", z tą siłą oddziaływania mógłby uczynić wiele złego.

Zgodzę się , że dobrze, ale puki co to uczynił wiele dobrego Smile
Postawie tezę bardzo śmiałą, ale to Ty mnie natchnąłeś - Chrystus gdyby był młodzieńcem w latach 80-tych to jeździł by ze mną i z Owsiakiem i z Ks. Madejem do Jarocina!
Tak myślę.
Owsiak zajął się tymi punkami, rasta i metalowcami i zwykłymi miłośnikami muzyki rockowej, tych zbuntowanych, anarchizujących, alternatywnych, subkulturowych, kontrkulturowych ludzi i namówił do zdawałoby się niemożliwej akcji - pomagania społeczeństwu. Przywrócił wielu z nich społeczeństwu a z drugiej strony pokazał 9przez media) społeczeństwu, że ta przegrana młodzież jest uczciwa, altruistyczna, zaangażowana i potrafi okazać serce, pomoc - jest dobra i "normalna".
Już za samo to należy mu się szacunek i uznanie, a to co robi w pokojowym patrolu, za wpajanie i za egzekwowanie hasła "Miłość przyjaźń muzyka" i "Stop przemocy i narkotykom"
to kolejny argument by zaliczył biblijny test "po owocach ich poznacie"

Pomyślcie, że "idolem młodzieży" mógł zostać taki Wojewódzki, albo inny Powiatowy

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,24 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty