Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny


 Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Imię do bierzmowania
 |  Wersja do druku
Gość forum: gosc
 maj 24 2004 16:31  (Czytany 75254 razy)  


===

 
 Cytat 
Gość forum: po co ci bierzmowanie
 maj 24 2004 19:58   


facet odpusc sobie, nie musisz isc do bierzmowania.to nie jest sakrament...tzn jest ale w koscile kat.Bog nigdzie nie naucza,ze Duch Sw potrzebuje biskupa aby zstapic na chrzescijanina/Poczytaj Biblie, w szczegolnosci Dzieje Ap.

===

 
 Cytat 
Gość forum: Pryszcz
 maj 24 2004 20:25   


===

 
 Cytat 
Gość forum: Marta
 maj 24 2004 20:57   


===

 
 Cytat 
Gość forum: odpowiedz na oskarzenie
 maj 24 2004 21:27   


===

 
 Cytat 
Gość forum: pryszcz
 maj 25 2004 18:59   


Kusiciel również posłużył się słowami Pisma św.przewrotnie je interpretując.
Druga część postu nie była do Ciebie tylko do gościa przygotuwującego się do Bierzmowania.
Rzymski Katolik oprócz Pisma św. ma Tradycję- jest Nią nauka Apostołów przekazywana ustnie przez przepowiadanie i Sakramenty.
Źródło mojej Wiary jest w Chrystusie poprzez Świętych Apostołów i Ich następców, żródło Twojej w Lutrze Marcinie renegacie, który złamał ślub czystości a na starość zapijał się, a który przewrotnie jak jego master interpretował Pismo św., jak również usuwając Święte księgi, które mu nie bardzo pasowały.

===

 
 Cytat 
Joanna Gacka
 maj 25 2004 19:04   
Forum Admin
Admin

Status: offline

Zarejestrowany: 01/01/02
Postów:: 290

Przypominam, że niniejsze forum znajdusie się na serwisie ekumenicznym więc tego typu uwagi (z każdej ze stron) są nie na miejscu. Kolejne komentarze o tego typu treści będą usuwane.

===

 
 Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Gość forum: do pryszcza
 maj 25 2004 22:06   


wiesz pryszczu jaka jest roznica miedzy nami?ja przynajmniej wiem co piszessz a ty piszesz to co gdzies zaslyszales.Odpowiedz mi na jedno pytanie dlaczego Tradycja jest sprzeczna z objawionym przez Boga Slowem Bozeym?w razie sprzecznosci co wybierasz nauke ludzka czy boska?
po drugi eni ejestem luteraninem.
po trzecie Luter nie wyrzucil z Biblii swietych ksiag ,a jedynie apokryfy ST,ktorych nie uznaja nawet Zydzi.Jesli chcesz mozesz uznawac te ksiegi,jednak one nie sa ksiegami natchnionymi.twoja sprawa twoje zbawienie.
Zacznij czytac Slowo Boze,tam jest prawda o Jezusie

===

 
 Cytat 
Gość forum: Ziomek z Bieguna Południowego
 maj 25 2004 23:53   


[tekst usunięty zw wzgledu na naruszenie zasad publikacji w serwisie Kosciol.pl]

===

 
 Cytat 
Adam Matras
 maj 26 2004 14:03   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 02/19/04
Postów:: 17

Już sie przyzwyczaiłem do postawy ludzi głoszących nas tym forum oraz w komentarzach pewną nieniawiść wobec rzymskich katolików. swoją drogą, gdzie tu miłość o jaką prosił Jezus, Pan Kościoła. Pobrzmiewa tu cały czas stwirdzenie: "tylko my mamy prawdą", i to po obu stronach. Starożytne stwierdzenie, skąd inąd błedne i naginane, mniejsza o to, że poza Kosciolem nie ma zbawienia, można teraz sparafrazować do: w Kościele Rzymskim nie ma zbawienia, gdyż nie ma w nim Chrystusa. Gratuluję zobaczymy, co bedzie dalej....
"wiesz pryszczu jaka jest roznica miedzy nami?ja przynajmniej wiem co piszessz a ty piszesz to co gdzies zaslyszales.Odpowiedz mi na jedno pytanie dlaczego Tradycja jest sprzeczna z objawionym przez Boga Slowem Bozeym?" pytanie w jakich momentach jest sprzeczna, skad inąd Prawosławie opiera się na prawie takiej samej Tradycji.
Dalej, co powstało wcześniej: Pismo świete, czy Tradycja. Wydaje mi się, że najpierw był przekaz ustny (czyli Tradycja), któy potem został spisany (czyli Pismo święte), zatem sprawa nie jest taka prosta...
"Zacznij czytac Slowo Boze,tam jest prawda o Jezusie"
rzymokatolicy także czytają Słowo Boże, przynajmniej ja...
pozdrawiam
Adam Matras, jezuita

===

w nawróceniu i spokoju leży wasze ocalenie...
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: Maurycy
 maj 26 2004 17:36   


Prawo powszechne Kościoła Katolickiego (Kodeks Prawa Kanonicznego z 1983 r. kan. 879 - 896) nie reguluje kwestii imienia kandydata do bierzmowania. Aby ważnie przyjąć sakrament bierzmowania nie jest konieczne przyjęcie imienia. Kwestię imienia podejmuje Instrukcja Konferencji Episkopatu Polski dotycząca sakramentu bierzmowania z 16 stycznia 1975 r., która nadal obowiązuje. Pkt. 11 tej instrukcji brzmi: Sakramentalna czynność namaszczania krzyżmem odbywa się w sposób podobny do dotychczasowego. Na podstawie starodawnego zwyczaju polskiego, kandydat może wybrać sobie patrona bierzmowania. Przed namaszczeniem należy podać biskupowi imię bierzmowanego oraz wręczyć kapłanowi asystującemu biskupowi kartkę z kancelarii parafialnej lub rektoralnej upoważniającą do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Po wypowiedzeniu przez biskupa formuły sakramentalnej, bierzmowany odpowiada "Amen." Podczas namaszczania krzyżmem świętym, świadek trzyma prawą rękę na ramieniu bierzmowanego. Jest to jedyna podstawa prawna dotycząca tej sprawy i można sie na nią powołać. Uważam, ze proboszcz zamiast strofować kandydata powinien merytorycznie wyjaśnić sprawę. Nie wiem jakie imię wybrałeś, więc trudno mi zajać stanowisko. Jestem do dyspozycji i służę pomocą, proszę pisac na maila. Nie jest mi ten problem obcy, bo sam niegdyś podczas bierzmowania przyjałem imię "Mucjusz" i noszę je do dziś nawet w nicku maila. Mo patron jest zacny i sobie go cenię.
Pozdrawiam
Maurycy
doktorant prawa kanonicznego PAT w Krakowie
e-maiL mucjusz@poczta.fm

===

 
 Cytat 
jonasz król
 maj 26 2004 18:16   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 03/22/04
Postów:: 6

Re Bazyli.
No bo tylko my mamy prawdę.
Co wart byłby katolik, który nie wierzyłby temu co wyżej napisałem.
Między innymi tacy jak Pryszcz, odważnie głosili Chrystusa, znosili prześladowania i do końca byli przekonani, że tylko oni głoszą prawdę.
Dzisiaj, tych co potrafią jeszcze rozumnie obronic tę prawdę ma się za fanatyków.

===

Cor Iesu, desiderium collium aeternorum, miserere nobis!
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: Jez.U.S.
 maj 26 2004 19:01   


ja chciałbym dostać imie ABDUL MOHAMMED JABAR RAUF KAREEM ALL HEIL GOD

===

 
 Cytat 
jonasz król
 maj 26 2004 19:35   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 03/22/04
Postów:: 6

A może byś to samo powiedział podczas najbliższej wizyty u swego lekarza. Choroba wcześniej wykryta może po terapii nie pozostawić śladu. Po nicku Twoim mam jednak nienajlepsze przeczucia, ale jak będziesz brał regularnie leki, to kto wie.

===

Cor Iesu, desiderium collium aeternorum, miserere nobis!
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Adam Matras
 maj 26 2004 20:25   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 02/19/04
Postów:: 17

bodajże Ireneusz powiedział: "Prawda jest symfoniczna",
a Klemens Aleksandryjski: "Zbawiciel jest polifoniczny i działa na wiele sposobów".
Pozdrawiam
Adam M.

===

w nawróceniu i spokoju leży wasze ocalenie...
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: Prawda
 maj 28 2004 21:22   


do jonka,pryszcza i jezuity....Prawda jest w Jezusie.Koscuiol nie daje zbawienia,a jedynie Jezus!Jezuito-jesli czytasz Biblie powinienes to wiedziec.w dodatku zbawienie jest za darmo z łaski przez wiare!

===

 
 Cytat 
koli
 maj 31 2004 10:45   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 05/31/04
Postów:: 1

dziwne wkręty tu zauważam

===

 
 Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: do Koli
 maj 31 2004 11:31   


moze rozwiniesz swoja mysl????

===

 
 Cytat 
jonasz król
 czerwiec 06 2004 16:29   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 03/22/04
Postów:: 6

Bazyli - całą symfonię Prawdy masz w Kościele Katolickim, jakieś tam elementy prawdy(jako pozostałości doktryny katolickiej), są owszem w innych denominacjach, ale w połaczeniu z fałszem, tworzą jakiś kociokwik, o czym łatwo się przekonasz czytając tego "gościa", który szczerze myśli, że jest mądrzejszy od Ducha św.

===

Cor Iesu, desiderium collium aeternorum, miserere nobis!
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Joel
 czerwiec 07 2004 08:13   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 06/04/04
Postów:: 67

Jonku,
z calym szacunkiem,ale nie wiesz nawet co piszesz.Polecam regularna i systematyczna lekture Pisma Swietego.Na jakiej podstawie doszedles do atkich wnoiskow-jesli mozna zapytac?

===

Joel
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Adam Matras
 czerwiec 07 2004 12:49   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 02/19/04
Postów:: 17

Quote by jonek: Bazyli - całą symfonię Prawdy masz w Kościele Katolickim, jakieś tam elementy prawdy(jako pozostałości doktryny katolickiej), są owszem w innych denominacjach, ale w połaczeniu z fałszem, tworzą jakiś kociokwik, o czym łatwo się przekonasz czytając tego "gościa", który szczerze myśli, że jest mądrzejszy od Ducha św.


Cóż, jak do tego ma się nauka Vaticanum II? "Logos spermatikos" rozsiany po calym świecie...
Hm, łatwo nam czasami o tym Soborze zapomnieć, paradoskalnie...Czyżby też i Kościół Prawosławny też głosił falszywą naukę? Ciekawe, wszak trzyma się On nauki Pierwszych Soborów...
"Duch wieje kędy chce...", zatem...?
Przynajmniej Bogu dzięki, że ta "symfonia prawdy" jest w Kościele Katolickim, zatem Katolickie Kościoły Wschodnie też w tym partycypują
Co do kociokwiku, lekałbym się tak nazwać teologii innych chrześcijan...
Adam Matras, jezuita

===

w nawróceniu i spokoju leży wasze ocalenie...
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Janusz
 czerwiec 25 2004 16:30   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 06/25/04
Postów:: 16

Quote by Bazyli: Już sie przyzwyczaiłem do postawy ludzi głoszących nas tym forum oraz w komentarzach pewną nieniawiść wobec rzymskich katolików. swoją drogą, gdzie tu miłość o jaką prosił Jezus, Pan Kościoła. Pobrzmiewa tu cały czas stwirdzenie: "tylko my mamy prawdą", i to po obu stronach. Starożytne stwierdzenie, skąd inąd błedne i naginane, mniejsza o to, że poza Kosciolem nie ma zbawienia, można teraz sparafrazować do: w Kościele Rzymskim nie ma zbawienia, gdyż nie ma w nim Chrystusa. Gratuluję zobaczymy, co bedzie dalej....
pozdrawiam
Adam Matras, jezuita


Drogi Bazyli.

Dziekuję za te słowa Myśle jednak, iz nie powiniśmy "przyzwyczajać się" do tych postaw. Łatwo wyrokowac, łatwo twierdzić, iz ma sie monopol na wiedzę...
Ataki na katolików były zawsze i nie sądzę aby ustały. Wręcz przeciwnie..

Pozdrawiam Janusz

===

Wskaż mi przez Swego Ducha drogę, bym mógł dojść do prawdziwej jedności z Ojcem i Synem i bym umiał o niej mówić i dawać o niej świadectwo.
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: ANIA
 wrzesień 27 2004 18:42   


Quote by pryszcz: Kusiciel również posłużył się słowami Pisma św.przewrotnie je interpretując.
Druga część postu nie była do Ciebie tylko do gościa przygotuwującego się do Bierzmowania.
Rzymski Katolik oprócz Pisma św. ma Tradycję- jest Nią nauka Apostołów przekazywana ustnie przez przepowiadanie i Sakramenty.
Źródło mojej Wiary jest w Chrystusie poprzez Świętych Apostołów i Ich następców, żródło Twojej w Lutrze Marcinie renegacie, który złamał ślub czystości a na starość zapijał się, a który przewrotnie jak jego master interpretował Pismo św., jak również usuwając Święte księgi, które mu nie bardzo pasowały.


I oto przykład katolickiego podejscia do bliźnich. Ja właśnie dlatego przeszłam na protestantyzm!!!!!

===

 
 Cytat 
Joanna Gacka
 wrzesień 27 2004 19:21   
Forum Admin
Admin

Status: offline

Zarejestrowany: 01/01/02
Postów:: 290

Quote by ANIA: I oto przykład katolickiego podejscia do bliźnich. Ja właśnie dlatego przeszłam na protestantyzm!!!!!


No to mogę Pani tylko współczuć motywacji . I jeszcze tak po cichutku podpowiem (również jako ex-katoliczka, obecnie w kościele protestanckim), że nie ma czym się chwalić.

===

 
 Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Tadeusz Sołtys
 listopad 11 2004 16:28   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 11/02/04
Postów:: 60

nie zaprzeczę, byłem bierzmowany, wybrałem sobie imię Michał, ale dziś jestem niekatolikiem, więc czy ma to jakieś znaczenie? u nas w klasie był chłopak, który też wybrał sobie "egzotyczne" imię: Harwey i nikt mu tego nie zabronił; on jednak nie podchodził poważnie do bierzmowania, a zaraz po tym, jak biskup olejem pomazał jego czoło, zanim jeszcze wrócił do ławki ostentacyjnie zmazał znak ze swojego czoła

===

taDEUSz (heil Schindler!!)
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Jerzy Skoczylas
 listopad 20 2004 12:01   
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

Zarejestrowany: 06/14/03
Postów:: 173

Ma to znaczenie, bo w razie konwersji sakrament ten nie może być już powtórzony. Jeśli sakrament był ważny, a przypuszczam, że był (o inną sytuację raczej trudno) to i tak będzie Pana do końca życia choćby w zakresie niemożności jego powtórzenia obowiązywał. Ma on znaczenie.

===

Kwiecie Karmelu, módl się za nami!
 
 Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Gość forum: Kamil_14
 grudzień 09 2004 18:27   


Ja chciałbym mieć imię Krystian ale nie wiem czy to jest imie jakiegoś świętego?!

===

 
 Cytat 
bozst
 styczeń 14 2005 01:49   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 01/07/05
Postów:: 5

Quote by Bazyli:
"wiesz pryszczu jaka jest roznica miedzy nami?ja przynajmniej wiem co piszessz a ty piszesz to co gdzies zaslyszales.Odpowiedz mi na jedno pytanie dlaczego Tradycja jest sprzeczna z objawionym przez Boga Slowem Bozeym?" pytanie w jakich momentach jest sprzeczna, skad inąd Prawosławie opiera się na prawie takiej samej Tradycji.

Na przykład tradycja czczenia obrazów i poddawania w ich niewolę narodu polskiego jest sprzeczne z tym co nakazuje Bóg w przykazaniach:
"(3) Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! (4) Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! (5) Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą. (6) Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają moich przykazań." (Ks. Wyjścia 20:3-6, Biblia Tysiąclecia)
Dlaczego więc czci się Maryję i jej obrazy bardziej niż Boga. Czy to jest wg Ciebie dobra tradycja?
Quote by Bazyli:
Dalej, co powstało wcześniej: Pismo świete, czy Tradycja. Wydaje mi się, że najpierw był przekaz ustny (czyli Tradycja), któy potem został spisany (czyli Pismo święte)

To nie ma znaczenia co powstało wcześniej. Dla mnie (i nie tylko) ważniejsze jest słowo Boże, a nie tradycja, która jest dziełem ludzi. Natomiast u katolików słowo Boże jest na marginesie.
Quote by Bazyli:
rzymokatolicy także czytają Słowo Boże, przynajmniej ja...

Ogromna rzesza katolików nie czyta słowa Bożego, Ty jesteś wyjątkiem. W koście nie zachęca się do myślenia, do czytania słowa Bożego, bo wygodna jest postawa potulnego słuchacza, który bezkrytycznie przyjmuje wszystko co płynie z ust księży. Przykre jest to, że księża używają przekleństw (w przytoczonym przykładzie) i nie wszyscy z nich są wzorem do naśladowania.

===

 
 Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Jerzy Skoczylas
 styczeń 14 2005 12:27   
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

Zarejestrowany: 06/14/03
Postów:: 173

Dlaczego więc czci się Maryję i jej obrazy bardziej niż Boga. Czy to jest wg Ciebie dobra tradycja?


To jest kłamstwo. Tak się nie robi i obawiam się, że Pan o tym doskonale wie. W KK prosi się jedynie o wstawiennictwo świętych czy NMP, aby Oni wypraszali nam łaski u Pana naszego. Tak samo jak niczym złym nie jest poprosić kogoś o modlitwę w jakiejś intencji. Pośrednictwo świętych nie jest koniecznie. Nie spotkałem jeszcze katolika któryby nigdy nie modlił się do Pana naszego bezpośrednio. Byłby to jakiś absurd.

"(3) Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie!


Absolutnie bez związku! Żaden rozsądny protestant niewykazuje różnicy nigdy w ten sposób, bo to dowodzi daleko posuniętej ignorancji. Obawiam się, że zawinionej. Nigdy w KK nie czci się świętych jak bogów a oddawanie im takiej czci samo w sobie jest herezją. Jak wyżej prosi się ich o wstawiennictwo do Boga. Jedynego Boga (oczywiscie jedynego w Trójcy Świętej).

===

Kwiecie Karmelu, módl się za nami!
 
 Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
free
 luty 10 2005 16:31   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 02/10/05
Postów:: 12

porozmawiaj z innymi ksiezami co o tym sadza, a po za tym pamietaj - ksioadz nie moze sie nie zgodzic na jakies imie - nie ma prawa (no chyba ze nie jest to imie swietego ale pewna nie jestem). A swoja drogą co to za imie????

===

A ja i tak Was, kochani ludzie, kocham :]
 
 Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,12 sekund
Nowy wątek Odpowiedz 
Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty 
HTML dozwolony w ograniczonym zakresie 
Zawartość zmoderowana