Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Problemy ekumeniczne Nowy wątek Odpowiedz
 Ślub katoliczki z ewangelikiem w kościele ewangelickim.
 |  Wersja do druku
Hanka
 styczeń 11 2006 16:26  (Czytany 19094 razy)  
Forum

Status: offline

===

Profil   Email 
 Cytat 
methodos
 styczeń 11 2006 23:41   
Forum

kakadu...Ja jestem protestantką, mąż katolikiem ( ale do KrK nie chodzi).. żadnej dyspensy nie potrzebowal od biskupa, bo to on się żenił a nie biskup.. jedyne co ci potrzebne to twój akt chrztu .. i tu katolicki duchowny może troszkę ględzic ale ogólnie spoks..a resztę to załatwia duchowny protestancki, zyczę powodzenia

===

Profil   Email 
 Cytat 
Hanka
 styczeń 12 2006 11:19   
Forum

Zgadza się. To wszystko co napisałaś to prawda. Nie sądzę żebym miała problem z uzyskaniem aktu chrztu. Problem tylko w tym, że chcemy aby nasz ślub był ważny dla KrK. A ważny będzie tylko wtedy, kiedy uzyskamy dyspensę o tórej pisałam.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Hanka
 styczeń 12 2006 12:02   
Forum

Jestem właśnie po telefonie do Kurii. Dowiedziałam się, że wszystko można załatwić tak aby nasz ślub by ważny w KrK. Jednak aby uzyskać dyspensę musimy podpisać te wszyskie papier dotyczące wiary i katolickiego wychowania dzici. Musimy to jeszcze wszystko przemyśleć, bo tak naprawdę zależy mi na tym aby ten ślub był ważny....ze względu na moich rodziców.

===

Profil   Email 
 Cytat 
methodos
 styczeń 12 2006 18:35   
Forum

kakadu, no więc pytam... po jaką cholerę ci dyspensa jak masz brac ślub u ewangelików w kościele?? Żadnej dyspensy mieć nie musisz, chyba że sama bardzo tego chcesz...

===

Profil   Email 
 Cytat 
LuterAnka
 styczeń 12 2006 18:47   
Forum

"ze względu na moich rodziców."

Hmm... niebardzo rozumiem to tłumaczenie. Ty bierzesz ślub czy rodzice? Jeśli Ty, to chyba Ty decydujesz gdzie, jak, z kim itd. Po drugie jak jest właściwie z Twoją wiarą? Jesteś katoliczką, czy przechodzisz do Kościoła ewangelickiego? Z tego co wiem, ślub mieszany katolika z nie-katolikiem, aby był ważny musi odbyć się w kościele katolickim (od tego można dostać dyspenzę), musi go udzielić ksiadz katolicki (jest to ważne, bo dla katolika małżeństwo jest sakramentem). Dla strony niekatolickiej jest obojętne, kto udziela ślubu i gdzie się on odbywa. Jest wtedy ważny również w jego Kościele. Strona katolicka podpisuje, że nie odejdzie od wiary i że dzieci będzie wychowywała w wierze katolickiej, a strona niekatolicka podpisuje, że wie o zobowiązaniach strony katolickiej. Dokładnie o tym pisze w KPK.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 styczeń 12 2006 19:35   
Forum Moderator
Moderator

Prawo małzeńskie KK jest dosc skomplikowane, ale żeby było ważne musi być zawarte przed katolickim duchownym (czyli minimum diakon w łacińskim obrządku). Co do wychowania dzieci przygotowuje sie dokument, w którym strona katolicka będzie musiała sę zobowiązać już tylko do pozostania w wierze a kwestie wychowania pozostawiając rodzicom do wspólnego i wewnętrznego ustalenia...

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Hanka
 styczeń 12 2006 21:21   
Forum

Dziwne pytania...właśnie dlatego chcę uzyskać dyspensę, aby mój ślub był ważny w KrK...jestem przecież katoliczką i jeśli prawo kościelne pozwala mi na taki krok to chcę z tej możliwości skorzystać

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 styczeń 12 2006 21:28   
Forum Moderator
Moderator

Ok, przeglądnałem niezawodne KPK. Żadko sobie na to pozwalam ale jednak zacytuję to co może Cię zainteresować:

Kan. 1108 - § 1. Tylko te małżeństwa są ważne, które zostają zawarte wobec
asystującego miejscowego ordynariusza albo proboszcza, albo wobec kapłana lub
diakona delegowanego przez jednego z nich; a także wobec dwóch świadków, według
zasad wyrażonych w następnych kanonach i z uwzględnieniem wyjątków, o których
w kan. 144, 1112, § 1, 1116 i 1127, §§ 2-3.
§ 2. Za asystującego przy zawieraniu małżeństwa uważa się tylko tego, kto
jest obecny i pyta

Kan. 1127 - § 1. Co do formy małżeństwa mieszanego należy zachować
przepisy kan. 1108. Jeśli jednak małżeństwo zawiera strona katolicka ze stroną
niekatolicką obrządku wschodniego, kanoniczna forma zawarcia wymagana jest tylko
do godziwości; do ważności zaś konieczny jest udział świętego szafarza, z
zachowaniem innych wymogów prawa.
§ 2. Jeśli poważne trudności nie pozwalają zachować formy kanonicznej,
ordynariusz miejsca strony katolickiej ma prawo dyspensować od niej w
poszczególnych przypadkach, po poradzeniu się jednak ordynariusza miejsca
zawarcia małżeństwa, z zachowaniem - i to do ważności - jakiejś publicznej formy
zawarcia. Do Konferencji Episkopatu należy określić normy, według których byłaby
udzielana dyspensa w jednolity sposób.
§ 3. Zabrania się, przed lub po kanonicznym zawarciu małżeństwa zgodnie z
przepisem § 1, stosować inne religijne zawarcie tegoż małżeństwa w celu wyrażenia
lub odnowienia zgody małżeńskiej. Zabroniony jest również taki obrzęd religijny
zawarcia małżeństwa, w którym asystujący katolicki i szafarz niekatolicki, stosując
równocześnie własny obrzęd, pytają o wyrażenie zgody stron.

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Hanka
 styczeń 13 2006 10:25   
Forum

To nie jest prawda, że ślub musi odbyć się w KrK aby był ważny w KrK. Możemy uroczystość zorganizować w Kościele ewangelickim i jeśli tylko uzyskamy dyspensę Biskupa, będzie to ważny ślub.To tyle wiadomości z Kurii...Tak więc do dzieła.Mam nadzieję, że wszystko się uda.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 styczeń 13 2006 15:27   
Forum Admin
Admin

Czyli Jakubie wg KPK tylko katolicy (ewentulnie prawoslawni) maja malzenstwo. Wszelkie inne wyznanie i religia malznestw nie maja i ludzie zyjacych w parach gdzie inndziej popelnieja grzechy cudzolustwa (wg rzymskieg definicji cudzolustwa). Zeby bylo smieszniej to wynika jeszcze z tego ze tak zyli chrzescijanie pierwszych wiekow bo slubow kosciolenych wtedy nie bylo.

Brak mi slow.

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
Leon
 styczeń 14 2006 04:10   
Forum

Pamiętajmy że tylko śluby skramentalne są ślubami Bożymi. Inne nic z Bogiem nie mają wspólnego. Co za tym idzie porzycie małżeńskie w tedy będzie grzeszne.Wiemy że tylko Bóg może złończyć mężczyznę z kobietą i w tedy oni świadomie wiedzą, że należą do siebie. Inne małżeństwa to jest tylko takie udawanie że się należy jeden do drugiego. Głęboko w sercu oni wiedzą, że do siebie nie należą. Muszę dodać, że szłyszałem, że pierwszym który wprowadził małżeństwa nie sakramentalne był sam Luter. To już samo mówi za siebie kim on był. Jesteście młodzi i może sobie nie zdajecie sprawy w pełni czym jest małżeństwo. To wielka i ważna rzecz w życiu człowieka. Wymaga całkowitej pomocy Bożej, aby to małżeństwo wytrwało aż do śmierci małżonków. Jeżeli małżeństwa sakramentalne Katolickie z wielkim trudem się ostają, chociaż dużo i tak nie wytrwa do końca, to czy jest sens iść w małżeństwa mieszane, gdzie może nie być błogosławieństwa Bożego? Zastanówcie się na tym. Dzisiaj może się kochacie, ale co będzie w przyszłoćci kiedy przyjdą czasy próby, problemów itp. Nie mając wspólnej wiary jak sobie pomożecie?. Nie mając jedności duchowej co was utrzyma razem.
Pozdrawiam Leon

===

Jezus jest naszym Panem i Bogiem

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 styczeń 14 2006 11:22   
Forum Admin
Admin

Pamiętajmy że tylko śluby skramentalne są ślubami Bożymi. Inne nic z Bogiem nie mają wspólnego. Co za tym idzie porzycie małżeńskie w tedy będzie grzeszne.Wiemy że tylko Bóg może złończyć mężczyznę z kobietą i w tedy oni świadomie wiedzą, że należą do siebie. Inne małżeństwa to jest tylko takie udawanie że się należy jeden do drugiego. Głęboko w sercu oni wiedzą, że do siebie nie należą.

Tak leong ty wiesz najlepjej co jest w sercu kazdego czlowieka. Wogule to mi sie wydawalo ze malzenstwo jest darem Boga dla ludzi niezaleznie od wyzania. I żydzi, muzulmanie i hindusi i inni sie zenia i za maz wychodza i ich malzenstwa sa jak najbardziej wartosciowe - tam tez ludzie sie kochaja, wychowuja dzieci, sa sobie wierni. Ale widac nie - bo z braku ksiedza katolickiego zyja w grzechu.

Muszę dodać, że szłyszałem, że pierwszym który wprowadził małżeństwa nie sakramentalne był sam Luter. To już samo mówi za siebie kim on był.

Gdzie znowuz to slyszales ? W Radiu Maryja czy gdzie ? O tym ze sw. Augustyn uznawal 3 sakramenty - chrzest, komunie oraz pokute - juz nie slyszales - jakbys nie slysza kiedy on zyl to przypominam ze w IV-V wieku. O tym ze do soboru trydenckiego (czyli do lat 1545-63) nie bylo wogule ustalonej liczby sakramentow - czyli po smierci Lutra juz ustalono ze malznestwo to sakrament. O tym ze pierwsi chrzesijanie uznawali tylko zwiazki cywiline, z czasem natomiast zaczely sie upowszechniac BLOGOSLAWIENSTWA (a nie sakrament) w kosciele...

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
LuterAnka
 styczeń 14 2006 12:33   
Forum

Leon z Tobą się strasznie ciężko dyskutuje. O ile w ogóle można to podciągnąć pod jakąś konstruktywną dyskusję. Ja rozumiem, że masz swoje poglądy i nie chodzi o to, żebyś koniecznie je zmieniał, ale o to, żebyś szanował zdanie innych a nie z miejsca je odrzucał, bo tylko Ty masz rację. Nie wywyższaj się tak, bo wiesz, co Jezus mówił o takich...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Leon
 styczeń 14 2006 16:02   
Forum

Quote by LuterAnka: Leon z Tobą się strasznie ciężko dyskutuje. O ile w ogóle można to podciągnąć pod jakąś konstruktywną dyskusję. Ja rozumiem, że masz swoje poglądy i nie chodzi o to, żebyś koniecznie je zmieniał, ale o to, żebyś szanował zdanie innych a nie z miejsca je odrzucał, bo tylko Ty masz rację. Nie wywyższaj się tak, bo wiesz, co Jezus mówił o takich...

Ania to nie ja jestem dla ciebie ciężkością w dyskusji. Ja nie jestem bogiem żebym tworzył prawa. Po prostu ja się poddaję tym prawom, które Bóg nam dał, a Ty masz z tym trudność. Co złego wam napisałem? Poprostu fakt życia dzisiejszych czasów. Jest okropny atak na małżeństwa czyli na rodzinę. Szatan wszelką mocą niszczy rodziny Boże czyli sakramentalne. Sami widzicie w Polsce ile rozwodów, płaczu i bólu w tych rodzinach. Czy to znaczy śe Kościół jest zły i trzeba od niego odejść, żeby mieć dobre małżeństwo? To by była wygrana szatana. W prost przeciwnie trzeba tym bardziej trzymać się Kościoła czyli Jezusa, bo jest tylko po to aby nam pomóc w tycz ciężkich czasach.
Słowa Matki Teresy z Kalkuty Rodziny które się modlą razem są razem. Mieszane małżeństwa czy mogą mieć wspólną w jednym duchu modlitwę? Tylko dla tego poruszyłem ten problem.Wybór jest wasz i ja was szanuję. Daję tylko dobrą radę, aby zaoszczędzić wam cierpienia.
Leon

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 styczeń 14 2006 17:33   
Forum Admin
Admin

Quote by leong: Poprostu fakt życia dzisiejszych czasów. Jest okropny atak na małżeństwa czyli na rodzinę. Szatan wszelką mocą niszczy rodziny Boże czyli sakramentalne.

Jak rozumiem nie atakuje malzenstw protestanckich ? CZytales kiedys Ksiege Genezis ? W niej Gen1,27-28a:

"Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę. Po czym Bóg im błogosławił, mówiąc do nich: Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną;"

Powiedzial to na dlugo przed wybraniem narodu, na dlugo przed przyjsciem Jezusa. Malzenstwo (badzcie plodni i rozmnazajcie sie) jest darem Bozym od poczatku stworzenia ludzi - dla WSZYTSKICH ludzi. Tak jak deszcz i slonce, rowno swieci wszytskim tak pan daje ludziom dar kochania mezczynie kobiety i vice versa niezaleznie od wyznania, szerokosci geograficznej, jezyka i kultury.
Jest to rzecz zawsze mila Bogu!

Sami widzicie w Polsce ile rozwodów, płaczu i bólu w tych rodzinach. Czy to znaczy śe Kościół jest zły i trzeba od niego odejść, żeby mieć dobre małżeństwo?

Leonie powiedzmi z kim ty dyskutujesz ? Z nami czy ze swoimi wyobrazeniami na nasz temat ? Kto cos takiego napisal ?

To by była wygrana szatana. W prost przeciwnie trzeba tym bardziej trzymać się Kościoła czyli Jezusa,

Przykro mi to powiedziec ale nie jestes chrzescijaninem. Stawianie Instytucji na miesjscu Boga jest balwochwalstwem. Prosze cie, jesli mozesz to przeczytaj Pismo Swiete - nie fragmentami - ale po prostu po koleji - spojrz - to jest najstarsze swiadectwo wiary chrzescijanskiej - ludzie ktorzy to pisali wiedzieli czesto na wlasne oczy to o czym pisali- nikt nic lepszego juz nie napisze. A zbawieni jestemy dzieki Bogu - w trojcy jednyemu - Ojcu - stworzycielowi, Synu - odkupicielowi, Duchowi - odnowicielowi.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Leon
 styczeń 14 2006 18:08   
Forum

Nie sprzeciwiam się temu, co Bóg powiedział w Starym Testamencie. Jest Swięte do dzisiaj. Popatrz jednak czy Jezus, jeżeli uważasz go za Boga, to potwierdził?. Co Jezus mówi o małżeństwie? Jak czytasz. Co Sw. Paweł Jezusa Apostoł mówi o małżeństwie.
Nawiązując do poprzednich Twoich odpowiedzi. Czy można porównać małżeństwo pogan z małżeństwem chrześcijańskim? Małżeństwa pogan są małżeństwami tego świata wg. zarządcy tego świata. Wiemy kim on jest wg. słów samego Jezusa. Małżeństwo Chrześcijan jest Małżeństwem Bożym Sakramentalnym czyli ma korzenie w samym Jezusie.
Leon

===

Profil   Email 
 Cytat 
Hanka
 styczeń 14 2006 18:14   
Forum

...ale to chyba nie o to chodzi w tym temacie?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 styczeń 14 2006 18:36   
Forum Admin
Admin

Quote by leong: Nie sprzeciwiam się temu, co Bóg powiedział w Starym Testamencie. Jest Swięte do dzisiaj. Popatrz jednak czy Jezus, jeżeli uważasz go za Boga, to potwierdził?. Co Jezus mówi o małżeństwie? Jak czytasz.

Mat19,5-9 " I rzekł: Dlatego opuści człowiek ojca i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem. A tak już nie są dwoje, lecz jedno ciało. Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela. Odparli Mu: Czemu więc Mojżesz polecił dać jej list rozwodowy i odprawić ją? Odpowiedział im: Przez wzgląd na zatwardziałość serc waszych pozwolił wam Mojżesz oddalać wasze żony, lecz od początku tak nie było. A powiadam wam: Kto oddala swoją żonę - chyba w wypadku nierządu - a bierze inną, popełnia cudzołóstwo. I kto oddaloną bierze za żonę, popełnia cudzołóstwo."

No i co mowi Jezus w tym fragmencie wg ciebie ? Bo wg mnie przywoluje Slowa Gen2,24 "Dlatego opusci maz ojca swego i matke swoja, i zlaczy sie z zona swoja i stana sie jednym cialem." - po czym dodaje ze zakon byl ustanowiony ze wzgledu na slabosc ludzka - a dar malzenstwa jest od poczatku swiata taki sam, tylko ludzie go znieszktalcaja. Ale on nic nowego nie wprowadza, on powtarza najwczesniejsze ustanowienia Boga dla wszytskich ludzi.

Przy okazji mowi ze jezeli zona polepelnia wszeteczenstwo to maz ma prawo sie rozwiesc, jak to rozumiesz w swietle nauczania KRK?

Co Sw. Paweł Jezusa Apostoł mówi o małżeństwie.

Hm... np
"Rzym 7,2-3 "Podobnie też i kobieta zamężna, na mocy Prawa, związana jest ze swoim mężem, jak długo on żyje. Gdy jednak mąż umrze, traci nad nią moc prawo męża. Dlatego to uchodzić będzie za cudzołożną, jeśli za życia swego męża współżyje z innym mężczyzną. Jeśli jednak umrze jej mąż, wolna jest od tego prawa, tak iż nie jest cudzołożną, współżyjąc z innym mężczyzną."

Caly rozdzial 7 pierwszego listu do koryntian - jak rozumiesz sprawy ponowego malznestwa oraz rozwodu o ktorym mowi pawel (to tylko na marginesie bo nie jest sednem dyskusji).

Jak rozumiesz za Pawel zaleca zycie chrzescijanina ze strona poganska jezeli sie wczensiej ozenili (wzieli slub cywiliny a nie koscielny!)

Nawiązując do poprzednich Twoich odpowiedzi. Czy można porównać małżeństwo pogan z małżeństwem chrześcijańskim? Małżeństwa pogan są małżeństwami tego świata wg. zarządcy tego świata. Wiemy kim on jest wg. słów samego Jezusa. Małżeństwo Chrześcijan jest Małżeństwem Bożym Sakramentalnym czyli ma korzenie w samym Jezusie.

Malzenstwo jest od Boga i tak mowi ST a potem potwierdza to Jezus w slowach ktore ci przytolczylem. Potwierdza to rowniez Pawel kiedy mowi ze zona/maz ma sie nie rozwodzic z mezem/zona poganinem. Potwierdza to rowniez brak praktyki slubow koscilenych w pierwszych wiekach chrzescijanstwa. Tak samo jak deszcz ktory pada na pogan i nawadnia ich ziemie jest darem Bozym a nie darem diabla, tak samo jest z malzenstwem i zyciem rodzinnym tychze. Chrzescijanin tym sie rozni od poganina ze wie komu za ten dar dziekowac, jest swiadomy Boga.

Hermes

===

Profil   Email 
 Cytat 
Leon
 styczeń 14 2006 22:17   
Forum

Pan Jezus trochę więcej mówi na temat małżeństwa

1 Gdy Jezus dokończył tych mów, opuścił Galileę i przeniósł się w granice Judei za Jordan. 2 Poszły za Nim wielkie tłumy, i tam ich uzdrowił.
3 Wtedy przystąpili do Niego faryzeusze, chcąc Go wystawić na próbę, i zadali Mu pytanie: «Czy wolno oddalić swoją żonę z jakiegokolwiek powodu?» 4 * On odpowiedział: «Czy nie czytaliście, że Stwórca od początku stworzył ich jako mężczyznę i kobietę? 5 I rzekł: Dlatego opuści człowiek ojca i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem. 6 A tak już nie są dwoje, lecz jedno ciało. Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela»*. 7 Odparli Mu: «Czemu więc Mojżesz polecił dać jej list rozwodowy i odprawić ją?»* 8 Odpowiedział im: «Przez wzgląd na zatwardziałość serc waszych pozwolił wam Mojżesz oddalać wasze żony; lecz od początku tak nie było. 9 A powiadam wam: Kto oddala swoją żonę - chyba w wypadku nierządu* - a bierze inną, popełnia cudzołóstwo. I kto oddaloną bierze za żonę, popełnia cudzołóstwo».

Dobrowolna bezżenność

10 Rzekli Mu uczniowie: «Jeśli tak ma się sprawa człowieka z żoną, to nie warto się żenić». 11 Lecz On im odpowiedział: «Nie wszyscy to pojmują, lecz tylko ci, którym to jest dane. 12 Bo są niezdatni do małżeństwa, którzy z łona matki takimi się urodzili; i są niezdatni do małżeństwa, których ludzie takimi uczynili; a są i tacy bezżenni, którzy dla królestwa niebieskiego sami zostali bezżenni. Kto może pojąć, niech pojmuje!»

Widzimy ze sprawa małżeństwa zaniepokoiła nawet uczniów Jezusa. Ważne tu jest powołanie do małżeństwa.
Potwierdza to Sw. Paweł

1 Co do spraw, o których pisaliście, to dobrze jest człowiekowi nie łączyć się z kobietą. 2 Ze względu jednak na niebezpieczeństwo rozpusty niech każdy ma swoją żonę, a każda swojego męża. 3 Mąż niech oddaje powinność żonie, podobnie też żona mężowi. 4 Żona nie rozporządza własnym ciałem, lecz jej mąż; podobnie też i mąż nie rozporządza własnym ciałem, ale żona. 5 Nie unikajcie jedno drugiego, chyba że na pewien czas, za obopólną zgodą, by oddać się modlitwie; potem znów wróćcie do siebie, aby - wskutek niewstrzemięźliwości waszej - nie kusił was szatan. 6 To, co mówię, pochodzi z wyrozumiałości, a nie z nakazu.
7 Pragnąłbym, aby wszyscy byli jak i ja*, lecz każdy otrzymuje własny dar* od Boga: jeden taki, a drugi taki. 8 Tym zaś, którzy nie wstąpili w związki małżeńskie, oraz tym, którzy już owdowieli, mówię: dobrze będzie, jeśli pozostaną jak i ja. 9 Lecz jeśli nie potrafiliby zapanować nad sobą, niech wstępują w związki małżeńskie! Lepiej jest bowiem żyć w małżeństwie, niż płonąć. 10 Tym zaś, którzy trwają w związkach małżeńskich, nakazuję nie ja, lecz Pan*: Żona niech nie odchodzi od swego męża! 11 Gdyby zaś odeszła, niech pozostanie samotną albo niech się pojedna ze swym mężem. Mąż również niech nie oddala żony. 12 Pozostałym zaś mówię ja, nie Pan: Jeśli któryś z braci ma żonę niewierzącą i ta chce razem z nim mieszkać, niech jej nie oddala! 13 Podobnie jeśli jakaś żona ma niewierzącego męża i ten chce razem z nią mieszkać, niech się z nim nie rozstaje! 14 Uświęca się bowiem mąż niewierzący dzięki swej żonie, podobnie jak świętość osiągnie niewierząca żona przez "brata"*. W przeciwnym wypadku dzieci wasze byłyby nieczyste, teraz zaś są święte*. 15 Lecz jeśliby strona niewierząca chciała odejść, niech odejdzie! Nie jest skrępowany ani "brat", ani "siostra" w tym wypadku*. Albowiem do życia w pokoju powołał nas Bóg. 16 A skądże zresztą możesz wiedzieć, żono, że zbawisz twego męża? Albo czy jesteś pewien, mężu, że zbawisz twoją żonę?*

Stan społeczny

17 Zresztą niech każdy postępuje tak, jak mu Pan wyznaczył, zgodnie z tym, do czego Bóg go powołał. Ja tak właśnie nauczam we wszystkich Kościołach. 18 Jeśli ktoś został powołany jako obrzezany, niech nie pozbywa się znaku obrzezania; jeśli zaś ktoś został powołany jako nieobrzezany, niech się nie poddaje obrzezaniu! 19 Niczym jest zarówno obrzezanie, jak i nieobrzezanie, a ważne jest tylko zachowywanie przykazań Bożych. 20 Każdy przeto niech pozostanie w takim stanie, w jakim został powołany. 21 Zostałeś powołany jako niewolnik? Nie martw się! Owszem, nawet jeśli możesz stać się wolnym, raczej skorzystaj [z twego niewolnictwa]!* 22 Albowiem ten, kto został powołany w Panu jako niewolnik, jest wyzwoleńcem Pana. Podobnie i ten, kto został powołany jako wolny, staje się niewolnikiem Chrystusa. 23 Za [wielką] bowiem cenę zostaliście nabyci*. Nie bądźcie więc niewolnikami ludzi*. 24 Bracia, niech przeto każdy trwa u Boga w takim stanie, w jakim został powołany.

Wyższość dziewictwa

25 Nie mam zaś nakazu Pańskiego co do dziewic, lecz daję radę jako ten, który - wskutek doznanego od Pana miłosierdzia - godzien jest, aby mu wierzono. 26 Uważam, iż przy obecnych utrapieniach* dobrze jest tak zostać, dobrze to dla człowieka tak żyć. 27 Jesteś związany z żoną? Nie usiłuj odłączać się od niej! Jesteś wolny? Nie szukaj żony! 28 Ale jeżeli się ożenisz, nie grzeszysz. Podobnie i dziewica, jeśli wychodzi za mąż, nie grzeszy. Tacy jednak cierpieć będą udręki w ciele, a ja chciałbym ich wam oszczędzić*. 29 Mówię, bracia, czas jest krótki*. Trzeba więc, aby ci, którzy mają żony, tak żyli, jakby byli nieżonaci*, 30 a ci, którzy płaczą, tak jakby nie płakali, ci zaś, co się radują, tak jakby się nie radowali; ci, którzy nabywają, jak gdyby nie posiadali; 31 ci, którzy używają tego świata, tak jakby z niego nie korzystali. Przemija bowiem postać tego świata. 32 Chciałbym, żebyście byli wolni od utrapień. Człowiek bezżenny troszczy się o sprawy Pana, o to, jak by się przypodobać Panu. 33 Ten zaś, kto wstąpił w związek małżeński, zabiega o sprawy świata, o to, jak by się przypodobać żonie. 34 I doznaje rozterki. Podobnie i kobieta: niezamężna i dziewica troszczy się o sprawy Pana, o to, by była święta i ciałem, i duchem. Ta zaś, która wyszła za mąż, zabiega o sprawy świata, o to, jak by się przypodobać mężowi. 35 Mówię to dla waszego pożytku, nie zaś, by zastawiać na was pułapkę; po to, byście godnie i z upodobaniem trwali przy Panu. 36 * Jeżeli ktoś jednak uważa, że nieuczciwość popełnia wobec swej dziewicy, jako że przeszły już jej lata i jest przekonany, że tak powinien postąpić, niech czyni, co chce: nie grzeszy; niech się pobiorą! 37 Lecz jeśli ktoś, bez jakiegokolwiek przymusu, w pełni panując nad swoją wolą, postanowił sobie mocno w sercu zachować nietkniętą swoją dziewicę, dobrze czyni. 38 Tak więc dobrze czyni, kto poślubia swoją dziewicę, a jeszcze lepiej ten, kto jej nie poślubia. 39 Żona związana jest tak długo, jak długo żyje jej mąż. Jeżeli mąż umrze, może poślubić kogo chce, byleby w Panu*. 40 Szczęśliwszą jednak będzie, jeżeli pozostanie tak, jak jest, zgodnie z moją radą. A wydaje mi się, że ja też mam Ducha Bożego*.

Pozdrawiam Leon

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 styczeń 14 2006 22:26   
Forum Admin
Admin

Nie rozmawiamy na temat zycia w bezzenstwie tylko na temat malzenstwa i jego wartosci.

===

Profil   Email 
 Cytat 
LuterAnka
 styczeń 14 2006 23:16   
Forum

Leon, czy możesz wytłumaczyć te wszystkie gwiazdki? Pewnie są do nich jakieś przypisy, co?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Leon
 styczeń 15 2006 03:20   
Forum

Quote by LuterAnka: Leon, czy możesz wytłumaczyć te wszystkie gwiazdki? Pewnie są do nich jakieś przypisy, co?

Ania nie rozumiem o jakich gwiazdkach mówisz. Jeżeli mówisz o gwiazdkach biblijnych,to wejdz sobie na stronę
www.biblia.poznan.pl/Biblia.htm
to jest strona Katolickiej Bibli Tysiąclecia. Tam wszystko sobie znajdziesz. Jeżeli chcesz to spróbuję je skopiować.
Leon

===

Profil   Email 
 Cytat 
Leon
 styczeń 15 2006 04:04   
Forum

Quote by hermes: Nie rozmawiamy na temat zycia w bezzenstwie tylko na temat malzenstwa i jego wartosci.

Ja tylko chciałem pokazać Jak Pan Jezus widzi małżeństwo. Wg. Jezusa to jest powołanie czyli duża odpowiedzialność. Nigdzie Pan Jezus nie powtórzył tych słów Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną.
To zatrwożyło uczniów bo w swoich czasach widzieli problemy małżeństwa i znali te bilijne słowa.
Dlatego Pan Jezus położył wagę na powołanie. To on Jezus powołuje ludzi do małżeństwa i powołując daje łaskę, błogosławi tym małżeństwom. Dlatego tak ważne jest sakramentalne Jezusowe małżeństwo. Do takiego małżeństwa każdy człowiek powinien dążyć. Gdzie to sakramentalne małżeństwo można otrzymać? No w Kościele Katolickim. Co zrobić jak się odeszło od tego Kościoła? Trzeba iść do Ksiądza myślę że On pomoże.
Leon

===

Profil   Email 
 Cytat 
LuterAnka
 styczeń 15 2006 08:54   
Forum

Quote by leong: Ja tylko chciałem pokazać Jak Pan Jezus widzi małżeństwo. Wg. Jezusa to jest powołanie czyli duża odpowiedzialność. Nigdzie Pan Jezus nie powtórzył tych słów Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną.
To zatrwożyło uczniów bo w swoich czasach widzieli problemy małżeństwa i znali te bilijne słowa.
Dlatego Pan Jezus położył wagę na powołanie. To on Jezus powołuje ludzi do małżeństwa i powołując daje łaskę, błogosławi tym małżeństwom.

Zgoda, ale kto powiedział, że małżeństwo od razu musi być sakramentem???

Quote by leong: Gdzie to sakramentalne małżeństwo można otrzymać? No w Kościele Katolickim. Co zrobić jak się odeszło od tego Kościoła? Trzeba iść do Ksiądza myślę że On pomoże.

Leon nie będę szła do księdza katolickiego, bo co on mi pomoże? Nie po to odeszłam od KRK, żeby teraz do niego wracać. A małżeństwo, jak będę chciała, to mogę zawrzeć w swoim kościele też i uważam, że będzie ono ważne również przed Bogiem.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 styczeń 15 2006 12:42   
Forum Admin
Admin

Quote by leong: Ja tylko chciałem pokazać Jak Pan Jezus widzi małżeństwo. Wg. Jezusa to jest powołanie czyli duża odpowiedzialność.

W ktorym miejscu mowilo o powolaniu ? Bo moim zdaniem mowil o powolaniu bezzenych do krolestwa Bozego, czego przykadem moze byc np Pawel. Malzenstwo jest powolaniem prawie wszystkich ludzi, a bezzenstwo to powolanie nielicznych. A Pawel sam malzenstwo traktowal jako cenne ale pozwala na rozwody w niektorych sytulacjach i na ponowe malzenstwo jak jedna ze stron zmarla - bo malzenstwo to rzecz ziemska.

Nigdzie Pan Jezus nie powtórzył tych słów Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną.

I uwazasz ze one sie zdeaktualizowaly ?

Dlatego Pan Jezus położył wagę na powołanie.

W ktorym miejscu ?

To on Jezus powołuje ludzi do małżeństwa i powołując daje łaskę, błogosławi tym małżeństwom.

To juz sa twoje slowa, a nie slowa Jezusa. Bog daje prawie wszytskim ludziom dar malzenstwa, a nielicznych powoluje do zycia bezzenego dla siebie. Ale znaczaca wiekszosc ludzi ma ten dar niezaleznie od ofiary Chrytsusa - bo malznestwo bylo dobre o poczatku swiata.

Dlatego tak ważne jest sakramentalne Jezusowe małżeństwo. Do takiego małżeństwa każdy człowiek powinien dążyć.

A swistak siedzi i zawija. Czlowiek powinnien dazyc do malzenstwa z kobieta/mezczyzna ktorego bedzie kochal, a jak jest chrzescijaniem powinnien prosic Boga o odpowiedniu jemu przypisana osobe. A malzenstwo moze byc takim samym pieknem jak malznestwo katolikow i wasza pycha wywyzszania sie w tym wzgledzie tego nie zmieni.

Gdzie to sakramentalne małżeństwo można otrzymać? No w Kościele Katolickim. Co zrobić jak się odeszło od tego Kościoła? Trzeba iść do Ksiądza myślę że On pomoże.
Leon

A swistak siedzi i zawija w sreberska.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Leon
 styczeń 15 2006 18:05   
Forum

Czy to są moje słowa ?

Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela»*.

Jak myślisz czy to ja mówię czy Jezus?
Jak to można nazwać, czy nie powołanie?

Leon

===

Profil   Email 
 Cytat 
Leon
 styczeń 15 2006 18:36   
Forum

Zgoda, ale kto powiedział, że małżeństwo od razu musi być sakramentem???

Sakramentalne to znaczy, że składasz przysięge małżeńską przed Bogiem, przysiągając swoją wierność aż do śmierci. Przysięge tę składasz w czasie Mszy Swiętej przed namaszczonym Kapłanem Jezusa Chrystusa w obecności wiernych Kościoła.

Leon nie będę szła do księdza katolickiego, bo co on mi pomoże? Nie po to odeszłam od KRK, żeby teraz do niego wracać. A małżeństwo, jak będę chciała, to mogę zawrzeć w swoim kościele też i uważam, że będzie ono ważne również przed Bogiem.[/QUOTE]

Myślę że Ksiądz naprawdę może Ci pomódz. Ma On udział we władzy jaką Jezus dał Apostołom

Cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w Niebie

Czy w Twoim kościele są namaszczeni kapłani wg. wzoru Melchizedeka?. Wiem że nie. Musieli by być w linii aż do Apostołów. Twój Kościół jak wiem dochodzi tylko do Lutra 16 wiek i tam się kończy. Czyli oni mogą ci dać ślub tylko przed ludzmi, a nie przed Bogiem.
Leon

===

Profil   Email 
 Cytat 
macli
 styczeń 15 2006 19:56   
Forum

Quote by leong:Sakramentalne to znaczy, że składasz przysięge małżeńską przed Bogiem, przysiągając swoją wierność aż do śmierci. Przysięge tę składasz w czasie Mszy Swiętej przed namaszczonym Kapłanem Jezusa Chrystusa w obecności wiernych Kościoła.

Wkrótce mój ślub.
Będzie on zawarty przed Bogiem, przed księdzem i w obecności wiernych Kościoła.
Mszy nie będzie, zresztą wbrew temu co mówisz, w KRK nie jest konieczna dla ważności sakramentu małżeństwa.

Myślę że Ksiądz naprawdę może Ci pomódz. Ma On udział we władzy jaką Jezus dał Apostołom

Cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w Niebie

Czy w Twoim kościele są namaszczeni kapłani wg. wzoru Melchizedeka?. Wiem że nie. Musieli by być w linii aż do Apostołów. Twój Kościół jak wiem dochodzi tylko do Lutra 16 wiek i tam się kończy. Czyli oni mogą ci dać ślub tylko przed ludzmi, a nie przed Bogiem.

"Oprócz sukcesji biskupiej istnieje sukcesja kapłańska (święcenia kapłanów przez kapłanów) której Kosćioły luterańskie nie są pozbawione."
"Chociaż luteranie nie nazywają ordynacji sakramentem, to jednak udzielają jej zasadniczo tak samo jak katolicy. Mimo różnic terminologicznych zachodzi jedność co do istoty rzeczy."
(Bliżej Wspólnoty, praca zbiorowa, TN KUL 2003)

"16 wiek i tam sie konczy"? Ciekawa teoria. Tylko dlaczego w takim razie KEA jest uznawana za Kościół chrześcijański skoro wg Ciebie nie wyrasta z chrześcijaństwa?

===

"Obyś był zimny albo gorący! A tak, żeś letni, (...) wypluję cię z ust moich." (Obj. 3, 15-16)

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 styczeń 15 2006 21:18   
Forum Admin
Admin

Quote by leong: Czy to są moje słowa ?

Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela»*.

Jak myślisz czy to ja mówię czy Jezus?
Jak to można nazwać, czy nie powołanie?

Leon

" On odpowiedział: «Czy nie czytaliście, że Stwórca od początku stworzył ich jako mężczyznę i kobietę? I rzekł: Dlatego opuści człowiek ojca i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem. A tak już nie są dwoje, lecz jedno ciało. Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela»*. "

Widac czarno na bialym ze jest to komenatrz do slow z ksiegi genesis. Do tego ze od poczatku swiata malznestwo jest polaczeniem sie w jedno cialo, i od poczatku Bog laczy ludzi, na dlugo przed zakonem, a tym bardziej przez NT.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,17 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty