Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Kwestie moralne Nowy wątek Odpowiedz
 Przemoc-czy może być usprawiedliwiona??
 |  Wersja do druku
Morzan
 styczeń 11 2006 20:24  (Czytany 1259 razy)  
Forum

Status: offline

Strasznieeeeeeeeee dręczą mnie te kwestie ostatnio!!!!!!!Chodzi mi tu na przykład o obronę klasztoru jasnogórskiego przed szwedami.Zakonnicy zabijali szwedów odpowiadali ogniem a czy nie jest napisane "Kto mieczem wojuje od miecza ginie"??Wiem w jak rozpaczliwej sytuacji się znaleźli ale zastanawiam się czy gdyby Jezus był z nimi tam wtedy kazał by stawiać opór.Jest też przecież napisane"jeśli kto cię uderzy w lewy(czy tam prawy) policzek nastaw mu i drugi".Odnosi się to przecież nie tylko do utarczki między dwojgiem ludzi.Nie chcę tu potępiać broń Boże obrońców ale nie wiem czy odpowiednie jest dawanie ich jako przykładu dla chrześcijan.Czy wogóle wojna obronna może byc usprawiedliwiona??Przecież jest napisane"nie zabijaj" a nie "nie zabijaj chyba że się bronisz".Ja się cały czas rozmawiam o tym z Bogiem żebym przypadkiem nie zbłądził ale coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że jednak zabijanie choćby nie wiadomo w jakich okolicznościach jest nie miłe Bogu.Może dla was nie jest to taki problem ale dla mnie jest i ciekawi mnie zdanie tych, którym religia i Bóg nie są obojętne(czyli czytelnikom tej strony jak sądzę)
Pozdrawiam

===

"poznacie Prawdę, a Prawda was wyzwoli" JEZUS

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 styczeń 11 2006 20:52   
Forum Moderator
Moderator

Generalnie sporo sie wyjasnia kiedy tak naprawde dowiemy sie ze Bog mowil w przykazaniach "Nie morduj" Bez sensu bylo gdyby mowil nie zabijaj by potem kazac karac smiercia...

A co do nadstawiania policzka... Widzisz. Najpierw trzeba miec co nadstawic...Przeczytaj tez Luk 22;36 Jezus nie zabrania sie nam bronic. Wrecz przewiduje niebezpieczenstwa. Trzeba byc blisko Boga, zeby wiedziec kiedy mamy nadstawic policzek a kiedy wyciagnac miecz...

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Matija
 styczeń 11 2006 22:42   
Forum

Tak, przyznaję, trudna kwestia. Sam bardzo często nad tym rozmyślam. I nadal nie osiągnąłem zadowalającej odpowiedzi.
Wcześniej byłem za totalnym sprzeciwie wobec zabijania.
Teraz widzę, że jednak tohh.. nie takie proste
Polacy działając w podziemiu IIwojnaswiatowa, byli podzieleni na tychchcących zachować kulturę polską, i tych nadstawiających własną pierś w walkach zbrojnych.
W filmie Karol, też spotykamy sie z tym iż Wojtyla podziwia ludzi walczących.
JPII mówił że wojnajest zawsze klęską ludzkości, ale dopuszcza się taką możliwość w baaardzo skrajnych wypadkach.
A więc jak na razie nie mam odpowiedzi 'TAK lub 'NIE'.
I czy ona istnieje wogóle? Czy zawsze będzie :
"Nie, ale...."

pozdro

===

Albo Jezus, albo śmierć... Jezus! :D

Profil   Email 
 Cytat 
Gocek
 styczeń 18 2006 17:50   
Forum

W zależności od tego, kto jej używa - napewno! I zresztą można to zaobserwować w życiu codziennym, gdyż władza zawsze może usprawiedliwić stosowaną przez siebie przemoc! Tylko kto się na tą przemoc zgodzi?

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks

Profil   Email 
 Cytat 
Matija
 styczeń 18 2006 19:03   
Forum

Akurat - 'Do prostego człowieka' //słowa: J.Tuwim

fajny kawałek i calkiem na temat

===

Profil   Email 
 Cytat 
Matija
 styczeń 18 2006 19:12   
Forum

Z taką przemocą się zgadzamy Gocek, ale :...
Jestes prezydentem Polski, 30 sierpień '39. Jesteś świadom, że lada dzień twój zachodni sąsiad napadnie na ciebie. Gorzej, bo nie na ciebie bezpośrednio, ale na miliony ludzi którzy są pod twoją "opieką".
1.) Oddajesz Polskę Hitlerowi, niwecząc kulturę z jej tysiacletnim dorobkiem i pewnie skazując na eksterminacje miliony Polaków,Żydów.
2.)Walczysz, walczą Polacy.

hmm, niezbyt ciekawy wybór, co nie?
A o takich przypadkach mówimy.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gocek
 styczeń 18 2006 21:05   
Forum

Jestes prezydentem Polski, 30 sierpień '39. Jesteś świadom, że lada dzień twój zachodni sąsiad napadnie na ciebie. Gorzej, bo nie na ciebie bezpośrednio, ale na miliony ludzi którzy są pod twoją "opieką".

No napewno nie bezpośrednio! Przecież zawsze można uciec do Rumunii (i tam zostać internowanym) ale to inna historia powszechna
Zgadzam się z Tobą Matija oczywiście co do sensu przemocy przez Ciebie wskazanej.
Tylko ja patrzyłem na przemoc z punktu widzenia Oprawcy - inicjatora przemocy, który przy jej wykorzystaniu zyskuje korzyści itp.
1.) Oddajesz Polskę Hitlerowi, niwecząc kulturę z jej tysiacletnim dorobkiem i pewnie skazując na eksterminacje miliony Polaków,Żydów.

Były jeszcze inne warianty (propozycje Hitlera oraz Ribbentropa), oraz ultimatum - ale nie wnikam, gdyż byłoby za dużo do wyjaśniania.
Natomiast w przed dzień napaści - Polska stała przed dylematem, który opisujesz i co do konsekwencji podjęcia walki zgadzam się absolutnie.
2.)Walczysz, walczą Polacy.

Chyba w tym jesteśmy najlepsi
hmm, niezbyt ciekawy wybór, co nie?
A o takich przypadkach mówimy.

Ciężka sprawa. Natomiast ja swoje wypowiedzi kierowałem w stosunku do propagatora przemocy, a nie poszkodowanego.
JESZCZE RAZ POWTÓRZĘ:
W zależności od tego, kto jej używa - napewno! I zresztą można to zaobserwować w życiu codziennym, gdyż władza zawsze może usprawiedliwić stosowaną przez siebie przemoc! Tylko kto się na tą przemoc zgodzi?

Kto jej używa - Niemcy hitlerowskie , jak ją usprawiedliwia - Endloesung i Lebensraum . Kto się na tą przemoc zgodzi - Napewno nie Polacy
Pozdrawiam

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,22 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty