Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Czy samobójcy pozbawieni są wszelkiej nadziei na zbawienie?
 |  Wersja do druku
KtośTam
 luty 01 2006 16:53  (Czytany 3546 razy)  
Forum

Status: offline

Zastanawiam się czy Bóg byłby tak okrutnym, żeby pozbawić możliwości zbawienia samobójcę. Skoro nawet wielokrotny morderca może wejść do Nieba, to dlaczego miałby tego być pozbawiony ten, który się targnął na własne życie. Mówi się, że jest to zbrodnia, za którą nie ma czasu żałować. Ale skąd wiadomo w jakim stanie psychicznym był dany człowiek w chwili, gdy zdecydował się na samozagładę. Przecież będąc w pełni sił psychicznych nie myśli sie o śmierci z własnej ręki. A nawet człowiek łagodzi karę mordercy, gdy ten dokonał zbrodni w stanie niepełnej poczytalności. Czyż nie jest tak, że każdy samobójca był w nienajlepszej formie psychicznej skoro zdecydował się na ten krok? W końcu jesteśmy tylko ludźmi i mamy swoje słabości a niestety nie wszyscy potrafią sobie poradzić z trudnościami. Czy to niweczy nadzieję na życie wieczne u boku Pana?

===

Lutek

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 luty 01 2006 17:05   
Forum Moderator
Moderator

Quote by KtośTam: Zastanawiam się czy Bóg byłby tak okrutnym,

Jezeli sie zastanawiasz czy Bog jest okrutny to znaczy, ze masz z nim niewiele wspolnego. Bog jest miloscia. Bog obok tego jest rownierz sprawiedliwy. A Boza sprawiedliwosc mowi, ze zaplata za grzech jest smierc... Nie chce pisac co mysle o samobojcach i o ich zbawieniu, bo nie moja to rzecz. Ujme to nieco inaczej. Nie chcialbym byc w skorze zadnego z nich... Wiem za to co powinienem zrobic, zeby zbawienia byc pewnym :-)

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
KtośTam
 luty 01 2006 18:29   
Forum

To szczęśliwy z Ciebie człowiek, skoro możesz mieć pewność...

===

Lutek

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 luty 01 2006 19:40   
Forum Moderator
Moderator

Kazdy czlowiek moze taka miec

===

Profil   Email 
 Cytat 
methodos
 luty 01 2006 20:52   
Forum

===

Profil   Email 
 Cytat 
KtośTam
 luty 01 2006 21:25   
Forum

Ale jak to jest z samobójcami? Kiedyś nie chowano ich na cmentarzu i nie odprawiano nabożeństwa żałobnego za nich. Teraz coraz bardziej się skłania do tego, żeby nie odbierać im tej ostatniej posługi. Według mnie to nie człowiekowi jest osądzać taką osobę i dlatego mam nadzieję, że droga samobójcy nie prowadzi prosto do piekieł. Przecież to nie znaczy, że jest on z gruntu zły.

===

Lutek

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 luty 01 2006 21:29   
Forum Moderator
Moderator

Quote by methodos:
Rzym. 8,38-39

Jak widzicie śmierć nie odłącza nas od miłości Boga...ale mając do wyboru życie lub śmierć, wybierzmy życie, nawet teraz myśląc o tych co odeszli w katastrofie katowickiej..

Ten fragment nie odnosi sie do wszystkich ludzi. Ten fragment odnosi sie tylko do chrzescijan. Nie mozna sie na niego powolywac opowiadajac o perspektywie zbawienia samoboojcy... Zreszta co mi tam... Ludzie kontekst!

PS

Drogi ktostam kazdy czlowiek jest z gruntu zly i zepsuty. Kazdy czlowiek sam o swoih silach moze dojsc tylko wlasnie do piekla. Dla czlowieka tak naprawde nie ma ratunku poza jednym :-)

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marta Nazarczuk-Błońska
 luty 01 2006 21:35   
Forum

Quote by maxurd:
PS

Drogi ktostam kazdy czlowiek jest z gruntu zly i zepsuty. Kazdy czlowiek sam o swoih silach moze dojsc tylko wlasnie do piekla. Dla czlowieka tak naprawde nie ma ratunku poza jednym :-)

a mi się wydawało, że ludzie to się dobrzy rodzą
tylko potem im się jakieś paskudztwo przyplątuje!

===

Marta NB

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 luty 01 2006 21:48   
Forum Moderator
Moderator

wszyscy zboczyli, razem stali się nieużytecznymi, nie masz, kto by czynił dobrze, nie masz ani jednego.
Rzymian 3:12

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marta Nazarczuk-Błońska
 luty 01 2006 21:50   
Forum

oj, to chyba Cię źle zrozumiałam, tak mi się wydaje...

===

Marta NB

Profil   Email 
 Cytat 
allygator
 luty 01 2006 22:01   
Forum

Ludzie mają skażoną naturę wskutek grzechu pierworodnego. Natomiast mówienie, że ludzie rodzą się dobrzy czy źli to jakieś dziwne uproszczenie i nie ma za wiele wspólnego z kondycją duchową człowieka. To po prostu odrębny temat i nie kłóćmy się o słowka

Co do samobójców... znowu nie pójdę w ortodoxyjne slady maxurda. I nie będę mówić o miłosierdziu bożym, bo wiem że usłyszę, że "nie na tym ono polega". Chcę tylko powiedzieć, że tak naprawdę nie mamy żadnej pewności co do tego czy samobójca pójdzie do nieba czy nie. Każdy przypadek jest indywidualny. Co do złej kondycji psychicznej. Teologia moralna stwierdza, że uwarunkowania psychiczne mogą pomniejszyć a nawet całkowicie znieść ciężar morlany uczynku obiektywnie złego. Co nie znaczy, że to jest usprawiedliwienie... Tak jak mówię, nie mamy prawa tego oceniać. Osobiście jestem jednak za tym że nieskończenie dobry Bóg w jakiś tajemniczy sposób każdemu człowiekowi daję ostatnią szansę tuż przed jego ostateczną decyzją.

===

Profil   Email 
 Cytat 
allygator
 luty 01 2006 22:06   
Forum

Quote by KtośTam: Zastanawiam się czy Bóg byłby tak okrutnym, żeby pozbawić możliwości zbawienia samobójcę. Skoro nawet wielokrotny morderca może wejść do Nieba, to dlaczego miałby tego być pozbawiony ten, który się targnął na własne życie. Mówi się, że jest to zbrodnia, za którą nie ma czasu żałować. Ale skąd wiadomo w jakim stanie psychicznym był dany człowiek w chwili, gdy zdecydował się na samozagładę. Przecież będąc w pełni sił psychicznych nie myśli sie o śmierci z własnej ręki. A nawet człowiek łagodzi karę mordercy, gdy ten dokonał zbrodni w stanie niepełnej poczytalności. Czyż nie jest tak, że każdy samobójca był w nienajlepszej formie psychicznej skoro zdecydował się na ten krok? W końcu jesteśmy tylko ludźmi i mamy swoje słabości a niestety nie wszyscy potrafią sobie poradzić z trudnościami. Czy to niweczy nadzieję na życie wieczne u boku Pana?

Aha, dodam tylko jeszcze, że podjeście w stylu "czy Bóg może być tak okrutny, że.." to podejście na poziomie przedszkolaka. Przepraszam, nie chcę nikogo urazić, ale ileż można wałkować ten temat... Bóg nie jest okrutny, tylko pozwala człowiekowi decydować o sobie, bo go kocha i nie che mieć w nim niewolnika, tylko syna. Czy tak trudno to zrozumieć? Bóg nie wypychał z domu syna marnotrawnego i wyczekiwał go, gdy odszedł. A może powinien go zamknąć na kłodkę, żeby nie uciekł?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jacek
 luty 01 2006 22:58   
Forum

Generalnie każde zabójstwo jest grzechem śmiertelnym. W tym również zabójstwo samego siebie. A więc samobójcy na zawsze odłączają się od Boga. Ale...
Nie ma tak prosto. Szanowna przedmówczyni zauważyła, że kondycja psychiczna może być czynnikiem usprawiedliwiającym. Kiedyś na katechezie w liceum prowadziliśmy taką dyskusję. Należy sobie postawić pytanie jak bardzo w danym momencie psychika danej osoby jest uszkodzona, że przełamuje tak zakorzenione w nas pragnienie życia. I odpowiedź na ten problem wydaje się być sugestią , że dla nich jest nadzija. Dlaego dziś KRK zezwala na mszę pogrzebową i pochowanie na poświęconej ziemi. Ale i tak każdy przypadek samobójstwa pozostaje w rękach Boga.

===

Lux in tenebris...

Profil   Email 
 Cytat 
dawid1976
 luty 02 2006 01:05   
Forum

Quote by maxurd:
Quote by KtośTam: Zastanawiam się czy Bóg byłby tak okrutnym,

Jezeli sie zastanawiasz czy Bog jest okrutny to znaczy, ze masz z nim niewiele wspolnego. Bog jest miloscia. Bog obok tego jest rownierz sprawiedliwy. A Boza sprawiedliwosc mowi, ze zaplata za grzech jest smierc... Nie chce pisac co mysle o samobojcach i o ich zbawieniu, bo nie moja to rzecz. Ujme to nieco inaczej. Nie chcialbym byc w skorze zadnego z nich... Wiem za to co powinienem zrobic, zeby zbawienia byc pewnym :-)

grzech to ludzki duchowny stan rebelianstwa/otwartego oporu wobec Bogu w rozne sposoby,
przedstawiasz tu grzech beldnie jakby jedynie chodzilo o sam czyn,

a powyzszy uzytkownik bardzo dobrze zrozumial ze Bog i moze byc okrutny, tzn z naszej perspektywy, bo Bog zna i kare i zemste, jednak nie masz prawa sadzic innego ile ma wspolnego z Bogiem bo bardzo mozliwe ze w tej chwili ta osoba doswiadcza bardziej wieksza rzeczywistosc Boga z tej perspektywy niz inny ze swojej perspektywy bozka jako z lat 70 kochajacy wszystko i wszystkich, wrong: Bog rowniez umie nienawidziec!

A co do samobojstwa, Pismo Swiete nigdzie nie pisze ze jest to grzech smiertelny, nawet w ogole nie pisze ze jest to grzech, a teraz prosze mi nie zaczynac ze w Biblii pisze nie zabijaj, bo pisze po pierwsze nie morduj, a to wielka roznica, po drugie morderstwo moze byc tylko czyms zkierowane do osoby innej, Krol Saul popelnij samobosjtwo na zamowienie, jednak Dawid jego opalkiwal i dostal swoj pogrzeb.

Kohelety opisuja ze niektorym ludziom bylo by lepiej jakby nawet nie ujzeli siwata ale zostali poronienie (co na to nasi hiper antyaborcjonisci uwieszajaci manipulatwywne obrazki z celem dojsc do wlasnych celow, nawet jesli na koszt zycia niewinnego?)

CO z tym chce powiedziec to to, ze nie wszystko jest czarnobiale,
tej najbardziej oddalone religie od Boga to te ktore wszystko latwusienko tlumacza i na wszystko zaraz maja wyrok badz odpowiedz.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 luty 02 2006 01:31   
Forum Moderator
Moderator

1. Nie przedstawilem grechu li tylko jako czynu
2. Moze i Biblia nie mowi o samobojstwie ale dla Pawla jest oczywistoscia, ze kazdy troszy sie o swoje cialo :
Albowiem nikt nigdy ciała swego nie miał w nienawiści, ale je żywi i pielęgnuje, jak i Chrystus Kościół,
Efezjan 5:29
3. Bog nie jest okrutny. Bog jest miloscia. To ze komus sie miesza konsekwencja i zasady z okrucienstwem to juz trudno
4. Kazdy kto kocha potrafi kochac zna nienawisc
5. Nie dziele grzechow na smiertelne i niesmiertelne, nie powoluje sie tez na V przykazanie.
6. Co ma stwierdzienie o tym zeby ktos nie przychodzil na swiat z aborcja?? Jestes zwolennikiem zabiegow aborcyjnych??
7. wszystko jest czarno biale. Tylko my czasem widzimy na szaro. Nie ma rzeczy zlych, ktore bylyby dobre, niema rzeczy dobrych, ktore bylyby zle. Szarosc problemow tego swiata to nasza ulomnosc a nie cecha stworzenia...

===

Profil   Email 
 Cytat 
KtośTam
 luty 02 2006 09:40   
Forum

Przyznam szczerze, że zapytanie "czy Bóg może być okrutnym" było świadomą prowokacją i jak widąć wzbudziło wiele emocji. Doskonale wiem, że Bóg jest Miłością. Co jednak nie zmienia faktu, że jest również "...Sędzią sprawdiedliwym, który za dobre wynagradza a za złe karze." W związku z czym trzeba mieć się na baczności ze swoimi uczykami. A zbyt wielka pewność, że akurat JA nie trafię do piekła nie zakrawa już o pychę? A to jeden z siedmiu grzechów głównych i możliwe, że jeden z ulubionych grzechów Szatana. W życiu trzeba mieć więcej pokory w sobie.

A co do samobójców, to też uważam, że każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie i na dobrą sprawę nikt żyjący nie jest chyba w stanie powiedzieć co się z nimi dzieje. Pozostaje nam nadzieja i wiara w Boże Miłosierdzie.

I nie wszystko jest czarne bądź białe. Przynajmniej nie przy ludzkim pojmowaniu świata. Bo niby skąd ta pewnoś, że to co wydaje mi się białym jest również takim w oczach Boga? Człowiek nie jest doskonały i błądzi w swych poglądach. Dlatego Bóg dał nam wytyczne jak żyć by otrzymać życie wieczne abyśmy cały czas mogli się nawracać, gdyż nawrócenie nie jest jednorazowe. Każdego dnia powinniśmy sie nawracać.

===

Lutek

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 luty 02 2006 11:02   
Forum Moderator
Moderator

Quote by KtośTam: Przyznam szczerze, że zapytanie "czy Bóg może być okrutnym" było świadomą prowokacją

Niech żadne nieprzyzwoite słowo nie wychodzi z ust waszych, ale tylko dobre, które może budować, gdy zajdzie potrzeba, aby przyniosło błogosławieństwo tym, którzy go słuchają.
Efezjan 4:29
To dlaczego prowokujesz skoro pismo kaze nam budowac??

Quote by KtośTam:zbyt wielka pewność, że akurat JA nie trafię do piekła nie zakrawa już o pychę? A to jeden z siedmiu grzechów głównych i możliwe, że jeden z ulubionych grzechów Szatana. W życiu trzeba mieć więcej pokory w sobie.

Jezus mowil, ze nalezy oddawac mu czesc. Czy on byl pysznym czlowiekiem? Nie! Mowil tak, bo to byla prawda. Tak samo juz dzis tutaj mozna miec absolutna pewnosc co do swojego zbawienia.
Bo jeśli ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i uwierzysz w sercu swoim, że Bóg wzbudził go z martwych, zbawiony będziesz.
Rzymian 10:9

Quote by KtośTamBig Grinlatego Bóg dał nam wytyczne jak żyć by otrzymać życie wieczne abyśmy cały czas mogli się nawracać, gdyż nawrócenie nie jest jednorazowe. Każdego dnia powinniśmy sie nawracać.

Przydaloby sie zeby kazdy chrzescianin nawrocil sie raz a dobrze i powierzyl swoje zycie Bogu

===

Profil   Email 
 Cytat 
allygator
 luty 02 2006 11:27   
Forum

Quote by maxurd: 7. wszystko jest czarno biale. Tylko my czasem widzimy na szaro. Nie ma rzeczy zlych, ktore bylyby dobre, niema rzeczy dobrych, ktore bylyby zle. Szarosc problemow tego swiata to nasza ulomnosc a nie cecha stworzenia...

Myślę, że trochę spłycasz. Co np. z relacją między uczynkiem a intencją? Jeśli ktoś popełnia rzecz obiektywnie złą, bo wierzy że czyni dobro i ma dobrą intencję, to ma grzech czy nie ma?? A zabójstwo w obronie własnej? Taki sam grzech jak to z premedytacją? I tak samo kondycja pychiczna samobójców - od niej też będzie zależeć osąd Boga. Podpisuję się pod stwierdzeniem, że nie wszystko jest czarno białe.

===

Profil   Email 
 Cytat 
methodos
 luty 02 2006 12:58   
Forum

Odnośnie cytatu biblijnego, że smierć nas nie odłączy od miłości Boga myslałam o wszystkich, którzy odchodzą..śmierć jest śmiercią i nie generalizujmy. Jeśli człowiek targa się na swoje zycie, to znaczy że ma powód, ale wątpię by Bóg sądził inaczej samobójcę niż tego, który umarł np. ze starości czy wskutek choroby. Zresztą Bogiem nie jestem; nie wstydzę sie powiedzieć: NIE WIEM...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 luty 02 2006 18:34   
Forum Moderator
Moderator

Lepiej uczciwie od poczatku odpowiedziec, ze nie wiem niz pisac ze nas nie odlaczy smierc od Boga. Szczegolnie ze ten fragment ma szerszy kontekst i odnosi sie wyraznie tylko do chrzescijan...

Przeto teraz nie ma żadnego potępienia dla tych, którzy są w Chrystusie Jezusie.
Rzymian 8:1

Moze sie myle, ale dla mnie ten fragment jest wyrazem doskonalej relacji czlowieka z Bogiem, ktorej nic nie moze przekreslic. Nie moze jej przekreslic tez smierc, bo Jezus smierc zwyciezyl... Jedno czego nie ma w tym wyliczeniu to grzech... Nie jest to zastanawiajace... Moze dlatego nie ma grzechu, bo on jednak odlacza nas od Boga?? Tak wlasnie mysle

===

Profil   Email 
 Cytat 
KtośTam
 luty 02 2006 20:01   
Forum

Ni chcę aby mnie źle zrozumiano ale zdaje mi się, że maxurd jest człowiekiem wiary jednak nigdy chyba nie stanął przed prawdziwym problemem. Wszystko zawsze jest proste jeżeli dotyczy innych i łatwo wtedy osądzać. Jednak gdy samemu znajdzie się w niepewnej sytuacji to wtedy zaczynają się schody. I już nie jest tak łatwo.
Sypanie cytatami z Biblii czy Katechizmu jeszcze nie czyni z nikogo Teologa.

===

Lutek

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,17 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty