Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Kwestie moralne Nowy wątek Odpowiedz
 Czy są wystrczajace podstawy by starać o unieważnienie małzeństwa
 |  Wersja do druku
Rafał
 listopad 10 2005 21:55  (Czytany 4191 razy)  
Forum

Status: offline

Moje małżeństwo zostało zawarte 21 lat temu. Mamy dwójkę dorosłych dzieci (20 i 18 lat).
Przyczyną zawarcia ślubu kościelnego był fakt zajścia w ciążę mojej obecnej żony.
Ożeniłem się z moją żona w „pośpiechu”, wyłącznie z poczucia obowiązku i wstydu przed rodziną, bo chciałem by nasz związek uchodził w oczach innych ludzi za zgodne małżeństwo.
Przed ślubem znaliśmy się ok.2 lata. Znajomość nasza w większości opierała się na korespondencji listowej i rzadkich kontaktach osobistych.
Przed ślubem nie kochałem mojej obecnej żony, mimo to wielokrotnie podejmowałem próby, by utrzymać małżeństwo ufając, że może stan ten kiedyś ulegnie zmianie. Jednakże fakt pożycia przed ślubem i ciąży przed małżeńskiej kład się dużym cieniem na naszym związku.
Moja żona po urodzeniu pierwszego dziecka nie chciała mieć więcej potomstwa.
Po licznych moich prośbach zgodziła się na drugie dziecko. Na kolejną prośbę o posiadanie większej liczby dzieci powiedziała, że Ona nie chce mieć więcej dzieci i zagroziła mi iż kolejną ciążę usunie.
Pożycie małżeńskie praktycznie ustało po urodzeniu pierwszego dziecka a po urodzeniu drugiego żona zażądała bym używał środków antykoncepcyjnych.
Przez parę lat trwały moje zmagania moralne, aż w końcu podjąłem decyzję, że nie godzę się na stosunki przerywane i środki antykoncepcyjne.
Po tej decyzji pożycie małżeńskie ustało. Obecnie nie ma miedzy nami pożycia seksualnego od przeszło 6 lat jak również nie ma woli ze strony żony by ono kiedykolwiek zaistniało.
Od kilku lat wiem, że żona jest zakochana w innym mężczyźnie i utrzymuje z nim kontakty osobiste i telefoniczne. W trakcie ostatnio odbytej rozmowy żona stwierdziła, że mnie nie kocha i nie widzi możliwości by ten stan uległ zmianie.
Mieszkamy w jednym domu, ale w osobnych pokojach.
Nie ma i nigdy nie było miedzy nami jedności duchowej ani wspólnej modlitwy.
Obecnie od kilku lat nie ma nawet wspólnego uczestnictwa w eucharystii niedzielnej.
Nie istnieje między nami dialog partnerski a rozmowy – odbywane z konieczności - dotyczą wyłącznie spraw finansowych związanych z utrzymaniem rodziny.
Po 20 latach małżeństwa dowiedziałem się, że moja żona była wykorzystywana seksualnie w dzieciństwie przez swojego Ojca i że to jest przyczyną jej wstrętu do mężczyzn i pożycia seksualnego.

Proszę o informacje i opinie czy przedstawione przeze mnie fakty są podstawą do wystąpienia o unieważnienie małżeństwa i czy mam szanse na jego uzyskanie?

===

Pozdrawiam Rafał

Profil   Email 
 Cytat 
macli
 listopad 11 2005 14:32   
Forum

Zgodnie z prawem polskim unieważnienie małżeństwa nie jest tu możliwe.

===

"Obyś był zimny albo gorący! A tak, żeś letni, (...) wypluję cię z ust moich." (Obj. 3, 15-16)

Profil   Email 
 Cytat 
m4
 listopad 11 2005 19:25   
Forum

zadaj to pytanie w następującym dziale. Tam dość często przewijają się podobne tematy.

pytania i odpowiedzi

===

www.thehungersite.com/

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: ?
 listopad 12 2005 17:34   

Jeżeli chodzi Ci o stwierdzenie nieważności małżeństwa ( w prawie kanonicznym KRK nie ma unieważnienia) z powodu przeszkód istniejących uprzednio to nie da sie na podstwaie tego, co opisałeś, jednoznacznie stwierdzić, czy są podstawy. Byc może (ale to tylko cień przypuszczenia, nie chcę robić Ci nadziei) istnieją przesłanki ze względu na przejścia żony w dzieciństwie, ale to musi zbadać sąd biskupi. Radziłabym udać się do proboszcza lub bezpośrednio do sądu w diecezji, a nie szukać rady w necie , bo to materia delikatna i wymagająca konkretnej, specjalistycznej - nie tylko prawniczej - wiedzy, i na oewno zbadania sprawy "u źródła", czyli nie uniknie się zaangażowania w to żony.
pozdrawiam

===

Cytat 
Edith
 listopad 12 2005 17:37   
Forum

Wyżej "?" to ja, tylko mnie wylogowało.
pozdrawiam ponownie

===

Benedictus

Profil   Email 
 Cytat 
Gianna
 grudzień 13 2005 19:00   
Forum

A ja sądzę, że przede wszystkim należaloby zastanowić się jak pomóc Twojej żonie. Skoro dowiedziałeś się, że była wykorzystywana...to chyba nie powinieneś pozostawić jej z tym samej. Moglibyście(lub Ty byś mógł)udać się do poradni małżeńskiej, albo zdrowia psychicznego i tam szukac konkretnej pomocy. Poza tym może warto nawet teraz spróbować nawiązać dialog. Wiem, że po 20 latach jest to szalenie trudne...ale to może być dla Was szansą...

Pozdrawiam
Gianna

===

[url=http://vsdi.net/count][img]http://vsdi.net/count/wed/i/meter8365.png[/img][/url]

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 grudzień 13 2005 19:50   
Forum

Mnie się wydaje, że można stwierdzić nieważność tego ślubu. Akurat zaszedł przymus w postaci ciąży i "co ludzie powiedzą", czyli presja społeczeństwa, która mogła ograniczyć wolę.

Kan. 1096 -

§ 1. Do zaistnienia zgody małżeńskiej konieczne jest, aby strony wiedziały przynajmniej, że małżeństwo jest trwałym związkiem między mężczyzną i kobietą, skierowanym do zrodzenia potomstwa przez jakieś seksualne współdziałanie.

§ 2. Po osiągnięciu dojrzałości nie domniemywa się takiej ignorancji.

Kan. 1097 -

§ 1. Błąd co do osoby powoduje nieważność małżeństwa.

§ 2. Błąd co do przymiotu osoby, chociażby był przyczyną zawarcia małżeństwa, nie powoduje nieważności małżeństwa, chyba że przymiot ten był bezpośrednio i zasadniczo zamierzony.

Kan. 1098 - Kto zawiera małżeństwo, zwiedziony podstępem, dokonanym dla uzyskania zgody małżeńskiej, a dotyczącym jakiegoś przymiotu drugiej strony, który ze swej natury może poważnie zakłócić wspólnotę życia małżeńskiego, zawiera je nieważnie.

Jednak radzę nie opierać sietylko i wyłącznie na tym forum. Proszę się udać do właściwego Sądu Duchownego po BEZPŁATNĄ poradę i pomoc FACHOWĄ.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Arletta Bolesta
 maj 24 2016 15:03   
Forum

Witam!

Zainteresowanych kościelnym procesem o nieważność małżeństwa zapraszam na blog:

http://bolesta.blog.onet.pl/

Pozdrawiam!

===

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Dezerter
 październik 24 2016 20:46   
Forum

Quote by: Arletta+Bolesta

Witam!

Zainteresowanych kościelnym procesem o nieważność małżeństwa zapraszam na blog:

Pozdrawiam!

A zainteresowanych utrzymaniem i uzdrowieniem swojego małżeństwa na forum katolickie, gdzie bracia i siostry w
Chrystusie pomogą

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,29 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty