Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny


 Forum > Ekumenizm > Problemy ekumeniczne Nowy wątek Odpowiedz
 Szansa dla polskokatolików
 |  Wersja do druku
Gość forum: gosc
 listopad 11 2005 09:27  (Czytany 1604 razy)  


Watykan mianował abp Johna Myersa z Newark odpowiedzialnym za przyjmowanie byłych duchownych anglikańskich i do Kościoła Katolickiego oraz za tworzenie tzw. parafii personalnych.
Praktyke tę zapoczątkował Papież Jan Paweł II , już w 1981 r.
Od tamtej pory święcenia kapłańskie w Kościele Katolickim przyjęło 78 pastorów episkopalnych, którzy podjęli posługę w amerykańskich diecezjach. Zorganizowano równocześnie siedem parafii personalnych dla byłych wiernych Kościoła episkopalnego, które podlegają jurysdykcji rzymskokatolickich biskupów lokalnych.
W Kościele polskokatolickim zarówno w USA, jak i w Polsce istnieje powszechna tęsknota za powrotem do Kościoła Katolickiego. Jest ona szczególnie żywa w Polsce, od przeszło 10 lat, kiedy to Kościołem kierować zaczął bp Wysoczański, ostatni hierarcha, który otrzymał to stanowisko z mandatu władz komunistycznych PRL a którego rządy wskazują na dążenie do unicestwienia tegoż Kościoła .
Ponieważ Watykan uznał ważność święceń kapłańskich i wszystkich sakramentów w Kościele Narodowym (polskokatolickim)w USA, narodowi katolicy z Polski, zarówno wierni, jak i duchowni z pewnością mięli by szanse na przejście pod jurysdykcje lokalnych biskupów katolickich, w parafiach personalnych.
Problem tkwi jeszcze w byłych kapłanach katolickich, którzy obecnie pracują w Kościele polskokatolickim i pozostaja w karach Kościoła Katolickiego. Jednak władza Papieża jest tak wielka, wystarczy jeden dekret i ten problem będzie rozwiązany.
Oby jak najszybciej !
ks. Michał

===

 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,02 sekund
Nowy wątek Odpowiedz 
Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty 
HTML dozwolony w ograniczonym zakresie 
Zawartość zmoderowana