Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 pytanie dot. przysięgi małżenskiej
 |  Wersja do druku
agusia47
 luty 08 2006 14:45  (Czytany 1978 razy)  
Forum

Status: offline

Witam Wszystkich! Mam pewien dylemat-mam co prawda ślub kościelny z mężem ale wiem ze w trakcie składania przysięgi małżenskiej znajdował sie on pod wplywem alkoholu-więc czy to małzenstwo jest waznie zawarte czy można stwierdzic jego nieważność? Jesli jest ktoś zorientowany w takich sprawach to proszę o wyjaśnienie - zgóry dziękuje serdecznie!Aga

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Krzemiński
 luty 08 2006 15:04   
Forum

Witam,

Jeśli Pani mąż wypowiadając słowa przysięgi małżeńskiej był w stanie, który wyłączał możliwość podjęcia świadomej decyzji (czyli verba legis był "pozbawiony wystarczającego używania rozumu" z kan. 1095 n. 1 KPK/83), wówczas są podstawy do prowadzenia procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa.

Należy jednak zastanowić się nad innymi tytułami nieważności. Dużo zależy od konkretnej sytuacji oraz rzeczywistego stanu małżonka z chwili zawierania małżeństwa.

Jeśli np. fakt, że był pod wpływem alkoholu wynika z tego, że jest alkoholikiem, wówczas można zastanawiać się nad tytułem nieważności małżeństwa, o którym mowa w kan. 1095 n. 3 KPK/83 (niezdolność z przyczyn natury psychicznej do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich).

Marcin Krzemiński

===

adwokat kościelny www.kanonista.com

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Rafał
 luty 08 2006 15:39   
Forum

Witam
Czy podanie świadków (zony, gości) jest wystarczającym powodem by uznać nieważność???

Domniemanie-mąż nie jest alkoholikiem. Wypił wtedy 'z okazji'.

===

wierzę, ale nie w "Boga"

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 luty 08 2006 17:53   
Forum

Nie ma to jak kompetentna osoba od razu udziela profesjonalej odpowiedzi.

===

Nikt nie ma obowiązku być szczęśliwym.

Profil   Email 
 Cytat 
Marek Marczak
 luty 09 2006 01:37   
Forum

To pytanie osiągneło szczyty niedorzecznosci! Brałaś ślub z pianym męzczyzną?! Jak na to mozna było pozwolić? Nie mozna tego nazwać inaczej jak tylko głupotą...Tzn że był "nawalony"? Bo można wypić, kieliszek wódki godzinę przed ślubem, a rok po nim zawiedziona żona bedzie szukała (dla świetego spokoju serca) usprawiedliwienia, dla aktu unieważnienia małżeństwa... BRAK MI SŁÓW

===

[img]http://f.imagehost.org/0937/Benedict.jpg[/img]

Profil   Email 
 Cytat 
allygator
 luty 09 2006 18:33   
Forum

Popieram. Nie chcę osądzać sytuacji, której nie znam, ale nasuwa mi się jedno pytanie: gdzie wy braliście ślub? Normalny proboszcz nie dopuściłby do zawarcia małżeństwa widząc, że narzeczony jest pod wpływem alkoholu. Przypuszczam więc, że siloam ma rację - facet wypił sobie kieliszeczek, a kobieta szuka teraz usprawiedliwienia. Dorga agusiu, musisz wiedzieć, że jeśli tak jest, to tak łatwo Ci nie pójdzie. Wypicie kieliszka alkoholu nie powoduje, że człowiek podejmuje decyzje bez koniecznego minimum świadomości. No chyba, że facet faktycznie był już przed ślubem alkoholikiem, ale wtedy nieważność jest orzekana z innego tytułu niż wada zgody małżeńskiej.

===

Profil   Email 
 Cytat 
terry222
 luty 09 2006 19:15   
Forum

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,10 sekund
Nowy wątek Odpowiedz