Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Chorał gregoriański
 |  Wersja do druku
Asia
 luty 12 2006 17:46  (Czytany 1169 razy)  
Forum

Status: offline

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 luty 12 2006 19:32   
Forum Moderator
Moderator

Jeny...ale pytanie...na wikipedii znajdziesz definicje...i to nie tylko gregoriańskiego...

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Asia
 luty 12 2006 23:38   
Forum

Jakie oburzenie, znudzenie hehe... dla katolików to powinno być ważne, trochę się o tym uczę, dlatego mnie ciekawią innych opinie. Tyle.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Goriot
 luty 13 2006 10:34   
Forum

Ksiena - nie warto pytać wierzącego czy interesuja go elemanty jego wiary. On czyta znaki na niebie, tam o tym nie piszą. On słucha swego wzgardziciela ciała, ale ten woli cnotę narzucić niż pozwolic poznać boga. Wierzący nie zagłębia sie w ksiażki o swej wierze. Na własne życzenie woli sie otumanić.

Pozdrawiam !!

===

A ja wierzę w ufoludki... ;)

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: Pius
 luty 13 2006 12:59   

Quote by Rhodes: Ksiena - nie warto pytać wierzącego czy interesuja go elemanty jego wiary. On czyta znaki na niebie, tam o tym nie piszą. On słucha swego wzgardziciela ciała, ale ten woli cnotę narzucić niż pozwolic poznać boga. Wierzący nie zagłębia sie w ksiażki o swej wierze. Na własne życzenie woli sie otumanić.

Pozdrawiam !!

Pan/Pani uważasz że jak będziesz pisać takie bzdury to ktoś pomyśli żeś mądry(a)?

===

Cytat 
Mateusz Markiewicz
 luty 13 2006 14:43   
Forum

Chorał jest wspaniały dla uszu i duszy. Można powiedzieć, że jego piękno moze prowadzić na właściwą drogę. Nie to co wydziwiańce i krzyki neoduchomenalne.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Goriot
 luty 13 2006 14:57   
Forum

A czy przypadkiem bzdury nie wykluczają mądrosći ?
Wszak moze i prawde piszesz, ja nie uważam sie za madrego. Madrosc kaznodzieii jest cechą. Jednak taki myśleć nie może, a jedynie z tej wiedzy cytować potrafi. Ja jestem inny niz Ty i inny niż inni. Z rozumem sie urodziłem i sam do tego wniosku doszedłem.

Pozdrawiam

P.S. Ten "dziwny jezyk" - to jakos ostatnio tak mnie natchnęło Choć z drugiej strony do wierzącego chyba tylko tak można mówic, inaczej on nie chce czytać.

Krótko piszac:
Im wiecej słów niezrozumiałych w mowie, tym wierzący bardziej bogiem natchniony.

===

A ja wierzę w ufoludki... ;)

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 luty 13 2006 15:14   
Forum

Quote by Rhodes: A czy przypadkiem bzdury nie wykluczają mądrosći ?
Wszak moze i prawde piszesz, ja nie uważam sie za madrego. Madrosc kaznodzieii jest cechą. Jednak taki myśleć nie może, a jedynie z tej wiedzy cytować potrafi. Ja jestem inny niz Ty i inny niż inni. Z rozumem sie urodziłem i sam do tego wniosku doszedłem.

Pozdrawiam

P.S. Ten "dziwny jezyk" - to jakos ostatnio tak mnie natchnęło Choć z drugiej strony do wierzącego chyba tylko tak można mówic, inaczej on nie chce czytać.

Krótko piszac:
Im wiecej słów niezrozumiałych w mowie, tym wierzący bardziej bogiem natchniony.

rhodes, niestety prawde piszesz
wierzacy nie potrafia patrzec na siebie z krytyka. wierzacy sam juz dla siebie jest swiety, bo uwierzyl w swoja swietosc nie w swietosc Boza.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Asia
 luty 13 2006 15:39   
Forum

Quote by Rhodes: Ksiena - nie warto pytać wierzącego czy interesuja go elemanty jego wiary. On czyta znaki na niebie, tam o tym nie piszą. On słucha swego wzgardziciela ciała, ale ten woli cnotę narzucić niż pozwolic poznać boga. Wierzący nie zagłębia sie w ksiażki o swej wierze. Na własne życzenie woli sie otumanić.

Pozdrawiam !!
Wiem, wiem Ten post to był taki mały experyment

===

Profil   Email 
 Cytat 
Asia
 luty 13 2006 15:40   
Forum

Quote by mateuszwroc: Chorał jest wspaniały dla uszu i duszy. Można powiedzieć, że jego piękno moze prowadzić na właściwą drogę. Nie to co wydziwiańce i krzyki neoduchomenalne.

Co Ci się najbardziej podoba w chorale? Jaki repertuar? Czy śpiewasz sam?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marek
 luty 16 2006 21:54   
Forum

Jeśli wolno mi dorzucić swoje dwa, trzy groszę, to pozwolę sobie wyrazić opinię o chorale w oparciu o 'Sacrosanctum Concilium'.

Otóż konstytucja ta mówi o muz. lit.:

'Toteż muzyka kościelna tym świętsza, im ściślej zwiąże się z czynnością liturgiczną, już to serdeczniej wyrażając modlitwę, już też przyczyniając się do jednomyślności, już wreszcie nadając uroczysty charakter obrzędom świętym.'

I śpiew gregoriański doskonale spełnia te wymogi. A jak się śpiewa... No aż serce rośnie, tego trzeba spróbować.

Mówi też owa konstytucja:

'Śpiew gregoriański Kościół uznaje za własny śpiew liturgii rzymskiej. Dlatego w czynnościach liturgicznych powinien on zajmować pierwsze miejsce wśród innych równorzędnych rodzajów śpiewu.'

I ja osobiście przyznaję rację. Szkoda tylko, że śpiew gregoriański został już praktycznie zatracony po reformie benedyktyńskiej... Ale wciąż są ludzie, którzy starają się dojść do źródeł i mam zaszczyt być jednym z nich.

Pozdrawiam,
Marek

===

Flp 4:4

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,14 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post