Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Nadmiar pracy czy celowe unikanie tematu?
 |  Wersja do druku
piotr.
 luty 13 2006 15:58  (Czytany 1961 razy)  
Forum

Status: offline

Zastanawiam się dlaczego nie odpowiedziano mi na 2 pytania, które zadałem w dziale "Pytania i odpowiedzi". Pierwsze z nich dotyczyło ekumenizmu, a drugie interpretacji słów "petros" i "petra" w odniesieniu do Piotra. Czyżby nadmiar pracy i obowiązków redaktorów nie pozwalał na udzielenie odpowiedzi, czy też może tematy te są zbyt delikatne aby je poruszyć i opublikować w powyższym dziale? A najbardziej zastanawiające jest to, że pomimo wyraźnego apelu na pierwszej stronie działu "Pytania i odpowiedzi" nadal odpisuje się na powracające jak bumerang pytania typu "Unieważnienie małżeństwa"... Jasne, lepiej jest komuś doradzić jak się rozwieść niż odpowiedzieć na trudne i niewygodne pytania teologiczne. Zatem jak to jest? Nadmiar pracy czy celowe unikanie tematu? Tylko przoszę, nie mówcie że na odpowiedź trzeba trochę poczekać, dobrze o tym wiem, ale aż miesiąc?!

===

Sancta Maria, Mater Ecclesia, omnes sancti Angeli orate pro nobis.

Profil   Email 
 Cytat 
Goriot
 luty 14 2006 11:40   
Forum

Powtórz te pytania tu

===

A ja wierzę w ufoludki... ;)

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 luty 14 2006 11:44   
Forum Moderator
Moderator

Zwqyczajnie ktos nie zauwazyl Twojego pytania. Czasem sie zapewne zdarza. Jaki wiec masz problem??

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 luty 18 2006 03:03   
Forum

Naprawde nie mam ochoty się powtarzać. Skoro redakcja uznała, że nie ma najmniejszego sensu odpowiadać na te pytania, to musi mieć "świętą rację". Powiem tylko, że sytuacja, która zistniała w mojej sytuacji, bardzo mnie zabolała,mnie jako katolika. Jestem rozgoryczony!

===

Profil   Email 
 Cytat 
allygator
 luty 18 2006 12:59   
Forum

Mojego textu też nie zamieścili. Mimo iż nie wymagał on odpowiedzi. Jeśli nie chce Ci się powtarzać na forum to Twoja strata, bywają tu bardzo mądrzy ludzie, którzy zapewne potrafiliby rozwiązać Twój problem.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marek
 luty 18 2006 13:05   
Forum

Nie ma co się obrażać, boczyć czy użalać. Nie przejmuj się, wrzucaj na forum, to pomyślimy nad tą sprawą.

===

Flp 4:4

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 luty 19 2006 01:33   
Forum

No dobrze. Powtórzę jedno pytanie w telegraficznym skrócie. Mianowicie dlaczego Jezus miałby powiedzieć do Piotra że jest skałą i że na tej skale zostanie zbudowany Kościół skoro jest wiele miejsc w Biblii, które dobitnie mówią, że skałą (opoką) jest Bóg i Jezus (co zresztą automatycznie potwierdza Bóstwo Jezusa) np. Iz 44:8, 1Kor 10:4, Ps 18:32 Jezus niewątpliwie wiedział, że jest tylko jedna skała - Bóg - zatem jak mógł powiedzieć do Piotra "ty jesteś skała"? Problem polega także na etymologii greckiecko "petros" (kamień, fragment skalny) i "petra" (skała, opoka. W oryginalnym tekście Ewangelii Mateusza (werset 16, 15-16) właśnie "petros", a nie "petra" odnosi się do Piotra. Poza tym nawet Bibia Tysiąclecia w ów wersecie ujęła słowo "skała" w nawiasie kwadratowym (Mt 16:18), czyli sama przyznaje się do tego, że nie ma go w tekscie oryginalnym. Najbardziej niedorzeczny zdaje sie być przypis do ów wersetu. Przecież aramejskiego tekstu tej Ewangelii nikt nie widział, nawet Ojcowie Kościoła z IIw. znali jedynie grecki tekst ewangelii Mateusza, więc skąd to wytłumaczenie w przypisie? Ponadto Grecy odrózniali słowa "petros" i "petra" od siebie i nie stosowali ich jako synonimów, ponieważ oznaczają zupełnie co innego! A więc o co tu chodzi? Bo ja nie wiem... Są papieże ustanowieni przez Jezusa czy to tylko wymysł ludzki? Mamy tu do czynienia z ingerencją ludzką w Pismie Sw. czy nie? Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 luty 19 2006 01:47   
Forum Moderator
Moderator

Generalnie Jezus nie nazwal Piotra skala w tym fragmencie w znaczeniu fundamentu kosciola...

http://www.kosciol.pl/forum/viewtopic.php?forum=10&showtopic=5038

Przeczytaj ten temat akurat toczy sie dyskusja nad intersujacym Cie problemem. Dlaczego KK tak a nie inaczej to interpretuje dopisujac w nawiasie (czyli skala) nie mam swietego pojecia. Moze to jest jeden z powodow, dla ktorych dzis nie jestem w KK

Kosciol Katolicki rozne rzeczy roznie czytal i tlumaczyl... Zaintersuj sie skad w kosciele figury z Maria depczaca weza... To dopiero historia pokretnego tlumaczenia tekstu Biblii.

PS
Jezus nie ustanowil papiezy :-)

===

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 luty 19 2006 11:27   
Forum

maxurd, zatem do jakiego Kościoła Ty należysz?

Ps. Co do niewiasty depczącej węża to jeszcze mogę na to oko przymknąć, ponieważ jest w Apokalipsie opis niewiasty walczącej se smokiem czy wężem. Apokalipsa ma to do siebie, ze chyba najtrudniej ją zinterpretować. Zatem czy ów niewiasta to kobieta czy Kościół czy jeszcze inna forma - tego nie wiedzą nawet najlepsi biblisci. Zatem nie roztrząsałbym tego tematu, skoro nikt pewności tak naprawde nie ma.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 luty 19 2006 11:39   
Forum Moderator
Moderator

Wszechwiedzacy klasyfikatorzy zaliczaja takich jak ja do ewangelikalnego chrzescijanstwa. Mi pasuje nazwa wolne koscioly chrzescijanskie - Wszystko w nurcie protestanckim. Co do niewiasty chodzi mi o to co bylo napisane w ksiedze genesis a nie w apokalipsie... Warto wiedziec jak tlumaczy sie dzis a jak tlumaczyl KK kiedys fragment o tym kto i komu kto co podepcze Zreszta zdaje sie, ze juz nawet katoliccy biblisci nie do konca sa przekonani, ze owa postac z apokalipsy to Maria...

===

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 luty 19 2006 11:47   
Forum

Proszę przedstaw mi ów temat? Zatem kto co komu podepcze bo nie znam tego. Maxurd, jak już wyżej wspomniałem nikt nie ma pewności czy to o Marię chodzi czy nie. Ani Ojcowie KK ani żadnego innego. Poza tym czasami myślę, że jakby Biblia spisana została prościej i mniej tajemniczo nie byłoby tyle rozłamów. Czy Jezusowi chodziła o to żeby były różne formy interpretacji i różne religie? Póki co tak to właśnie wygląda. Zatem jak mam to rozumieć? Przyszedł zbawić świat i podzielić ludzi? Sam widzisz, ilu ludzi tyle interpretacji...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 luty 20 2006 11:42   
Forum Moderator
Moderator

I ustanowię nieprzyjaźń między tobą a kobietą, między twoim potomstwem a jej potomstwem; ono zdepcze ci głowę, a ty ukąsisz je w piętę.
Rodzaju 3:15

Stare tlumaczenia katolickie pisza, ze ona zdepcze Ci glowe. Ona a nie potomstwo. Stad wlasnie owe figury z Maria depczaca glowe weza. Przeklad juz jest prawidlowy, ale figury zostaly...

A jeszcze w temacie roznych sporow
Łukasza 12:49 Ogień przyszedłem rzucić na ziemię i jakżebym pragnął, aby już płonął.
50 Chrztem mam być ochrzczony i jakże jestem udręczony, aż się to dopełni.
51 Czy myślicie, że przyszedłem, by dać ziemi pokój? Bynajmniej, powiadam wam, raczej rozdwojenie.
52 Odtąd bowiem pięciu w jednym domu będzie poróżnionych; trzej z dwoma, a dwaj z trzema;
53 będą poróżnieni ojciec z synem, a syn z ojcem, matka z córką, a córka z matką, teściowa ze swą synową, a synowa z teściową.

===

Profil   Email 
 Cytat 
rose_dowson
 lipiec 12 2006 21:46   
Forum

Piotrze, tu się z tobą zgodzę.
Ja też już po raz drugi zadałam pytanie dotyczące unieważnienia małżeństwa ze schizofrenikiem.
Wiem, że to dość popularny temat i może się przejadł, ale mi bardzi zależy na odp.

===

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 lipiec 12 2006 22:01   
Forum

Na całe szczęście poradziłem sobie sam

Kurna, mozna by rzec: Ciągle sam, nikt nic nie pomoże. I tak do renty

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bogusia
 lipiec 12 2006 22:33   
Forum

Mamy przykład ingerencji ludzkiej...

===

Bogusia

Profil   Email 
 Cytat 
Bogusia
 lipiec 12 2006 22:37   
Forum

a Niewiasta czysta z Apokalipsy to KOŚCIÓŁ...przecież Bóg często mówił o swojej oblubienicy - kościele...

===

Bogusia

Profil   Email 
 Cytat 
Bogusia
 lipiec 12 2006 22:41   
Forum

zresztą a Apokalipsie jest mowa o dwóch niewiastach(kościołach):
1. czysta
2. nieczysta czyli odstępcza

Skoro ta księga jest księgą proroczą mówiącą o czasach ostatecznych to łatwo dojść do wniosku, że niewiasta odstępcza będzie walczyła z niewiastą czystą - jak jest zapowiedziane pzrez ap.Jana.

===

Bogusia

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 lipiec 12 2006 23:06   
Forum

Mamy przykład ingerencji ludzkiej...

To znaczy?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bogusia
 lipiec 13 2006 14:11   
Forum

"No dobrze. Powtórzę jedno pytanie w telegraficznym skrócie. Mianowicie dlaczego Jezus miałby powiedzieć do Piotra że jest skałą i że na tej skale zostanie zbudowany Kościół skoro jest wiele miejsc w Biblii, które dobitnie mówią, że skałą (opoką) jest Bóg i Jezus (co zresztą automatycznie potwierdza Bóstwo Jezusa) np. Iz 44:8, 1Kor 10:4, Ps 18:32 Jezus niewątpliwie wiedział, że jest tylko jedna skała - Bóg - zatem jak mógł powiedzieć do Piotra "ty jesteś skała"? Problem polega także na etymologii greckiecko "petros" (kamień, fragment skalny) i "petra" (skała, opoka. W oryginalnym tekście Ewangelii Mateusza (werset 16, 15-16) właśnie "petros", a nie "petra" odnosi się do Piotra. Poza tym nawet Bibia Tysiąclecia w ów wersecie ujęła słowo "skała" w nawiasie kwadratowym (Mt 16:18), czyli sama przyznaje się do tego, że nie ma go w tekscie oryginalnym. Najbardziej niedorzeczny zdaje sie być przypis do ów wersetu. Przecież aramejskiego tekstu tej Ewangelii nikt nie widział, nawet Ojcowie Kościoła z IIw. znali jedynie grecki tekst ewangelii Mateusza, więc skąd to wytłumaczenie w przypisie? Ponadto Grecy odrózniali słowa "petros" i "petra" od siebie i nie stosowali ich jako synonimów, ponieważ oznaczają zupełnie co innego! A więc o co tu chodzi? Bo ja nie wiem... Są papieże ustanowieni przez Jezusa czy to tylko wymysł ludzki? Mamy tu do czynienia z ingerencją ludzką w Pismie Sw. czy nie? Pozdrawiam"

Zgadzam się z Twoją wypowiedzia zamieszczoną powyżej. Uważam że musi być ktoś kto prowadzi kościół (zarząd, kierownictwo kościoła itp)bo w kościele musi być porządek i ład, ale człowiek głową kościoła - z tym sie nie zgadzam. Głową kościoła, tym kamieniem węgielnym, opoką jest jedynie Jezus Chrystus, który posłał w zastępstwie Ducha Świętego.
Zresztą w kościele wszyscy sa równi. Jezus zawsze karcił apostołów kiedy siebie wywyższali i mówili gdzie zasiądą w królestwie niebieskim. Zresztą tu nie chodzi o to, kto będzie pierwszy.
Nie tylko tutaj mamy do czynienia z ingerencją ludzką , a ściślej mówiąc złą interpretacją Pisma Świętego. Tam gdzie przekręca lub usuwa się Słowo Boże zastępując tradycją (mówiąc: tak postanowił kościół) to ingerencja ludzka. Jezus niejednokrotnie zarzucał to faryzeuszom, ale oni widocznie sobie z tego nic nie robili i zamiast uczyć prostych zasad wiary spisanych w Piśmie uczyli swoich tradycji.

===

Bogusia

Profil   Email 
 Cytat 
sługa
 wrzesień 12 2006 17:36   
Forum

Moim zdaniem słowa Jezusa mówiącego do Piotra że będzie skałą oznaczają tyle że po odejściu Chrystusa Piotr będzie "Fundamentem" na którym powstanie Jego kościół i tak mamy dzisiaj Stolice Piotrową w Watykanie która jest dla wyznawców KRK fundamentem lub skałą jak kto woli. pozdro

===

"Aby ludzie widzieli dobre czyny w Was i chwalili Ojca który w niebie jest"

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 wrzesień 12 2006 18:22   
Forum

heheh stare dzieje. dawno i nieprawda

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,23 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty