Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Problemy ekumeniczne Nowy wątek Odpowiedz
 NIENAWIŚĆ do Mszy trydenckiej
 |  Wersja do druku
Rawicz
 luty 26 2006 22:08   
Forum

Status: offline

Łacina była językiem uniwersalnym, od pewnego czasu raczej już nie jest. Jeśli w przyszłości Esoeranto stanie się językiem uniwersalnym, będę wotował za mszą w Esperanto.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jacek
 luty 26 2006 22:47   
Forum

Wybrałem się w zeszłą niedzielę na mszę trydencka i... mam mieszane uczucia.
Z jednej strony piękny język łaciński i interesujący chorał gregoriański.
A z drugiej strony dużo niezrozumienia z mojej strony. Zaznaczam, że wcześniej zapoznałem się z tekstem mszy. Niemniej jednak , za dużo dla mnie kapłan wykonywał tyłem do wiernych pozostawiając ich samym sobie. Może modlitwy mają piekny tekst ale cóż z tego skoro wiele kapłan mówi po cichu? Nasuwa mi się wizja(oczywiście przesadzona Chrystusa, który w wieczerniku stawia pod drzwiami apostołów i mówi , że oto on porozmawia z Ojcem oni będą patrzyli na Jego plecy a potem On pozwoli im na chwilę podejść do stołu.
Wiem że grubo przesadziłem, zaznaczam że nie chcę nikogo urazić. Ale dla mnie wychowanego w NOM msza łacińska jest zbyt obca. Pragnę jednak zaznaczyć , że nie zamierzam potraktowac tego tylko jako ciekawego widowiska i raz na jakiś czas chcę wybierać się na msze łacińską. To dobrze , że KRK nie zapomina o wiekach tradycji.Jednak kiedyś wspaniała myślę że nie spełniałaby w nowych czasach dobrze swojej roli.
A co do niezrozumienia wiernych fragmentów NOM:zawsze znajdą się ludzi, którzy będą czegoś nierozumią. Niezależnie od rytu jesteśmy zobowiązani do zgłębiania liturgi i próbowania jej jak najpełniej rozumieć. Pozdrawiam!

===

Lux in tenebris...

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 luty 26 2006 22:59   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Rawicz: Łacina była językiem uniwersalnym, od pewnego czasu raczej już nie jest. Jeśli w przyszłości Esoeranto stanie się językiem uniwersalnym, będę wotował za mszą w Esperanto.

Podobno NOM jest przetłumaczony na Esperanto i schwalony Stolicą Apostolską.

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 luty 26 2006 23:03   
Forum Moderator
Moderator

Areziu, miałem podobne odczucia. Zdecydowaną wadą starej mszy jest też tylko jedno czytanie pozaewagelijne. Tymczasem nieraz te trzy czytania pięknie harmonijne współgrają. Jak chocby dziejszej niedzieli...

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Cytat 
fidelis
 luty 27 2006 19:52   
Forum

kwestia języka...koptowie używaja całkowicie martwego języka koptyjskiego, ormianie podobnie uzywają martwego języka, wieksza cześć prawosławnych używa martwego jezyka czy to greki czyc erkiewno-słowianskiego.
We wszystkich rytach wschodnich kapłan stoi plecami do wiernych, jako jeden z..., poza tym na czas przeistoczenia zamyka się i tak dość wąską przestrzeć.

Msza trydencka wymusza na uczestniku całkowite zaangazowanie. Przyklęknięcia, znaki krzyża sprawiają że modlimy się nie tylko słowami ale całym ciałem.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Edmund Belter
 luty 27 2006 20:07   
Forum

Dziwny adres tego postu - do tych co nienawidzą Mszy trydenckiej! pociesza mnie to, że do nie do mnie, bo nie mam w sercu nienawiści do Mszy trydenckiej. Nie znam jej, a chętnie bym poznał... Może kiedyś? Jak się zaczyna dyskusję od słowa: "nienawiść", i o tę nienawiść podejrzewa się ewentualnych partnerów, to, zaiste, trudno liczyć na to, że dyskusja bedzie rzeczowa. Szkoda, że znowu oberwało się "milce". Ta dziewczyna ma pecha na tym forum.
A może poprowadźmy dyskusje pod hasłem: "Miłość do Mszy trydenckiej", lub "Miłość do modlitwy"!!!

===

Opin

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 luty 27 2006 20:27   
Forum

Quote by Jakub:
Quote by Rawicz: Łacina była językiem uniwersalnym, od pewnego czasu raczej już nie jest. Jeśli w przyszłości Esoeranto stanie się językiem uniwersalnym, będę wotował za mszą w Esperanto.

Podobno NOM jest przetłumaczony na Esperanto i schwalony Stolicą Apostolską.

NOM w esperanto jest raz na jakiś czas odprawiany tam, gdzie nasz indult. A my (ministranci z indultu) dzielimy salkę z esperantystami.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 luty 27 2006 20:40   
Forum

Quote by opin: Szkoda, że znowu oberwało się "milce". Ta dziewczyna ma pecha na tym forum.

heh! widzisz, bracie, walcze! alez oni mnie kochaja! wlasnie dzieki tej milosci (Chrystusowej) ciagle rzucaja mi komplementy pod nogi, zwlaszcza pewien dzentelmen moderator. on to umie! ta milosc jego do mnie az mu sie w sercu nie zmieszcza i wybucha z wielka namietnoscia!

z reszta Jezusowi tez sie oberwalo od zel-betonu! tak mocno ze skonczyl na krzyzu
Jezus mowil o milosci, a oni o tradycji, JC mowil o przebaczeniu, a oni o zakonie! i tak w kolko!
a ciekawa jestem czy kiedy Pan postawi kropke nad i?
mi sie wydaje ze pawel na prozno mowil kosciolach "pawlowych" i "piotrowych".

===

Profil   Email 
 Cytat 
pszczoła
 luty 27 2006 22:13   
Forum

Drogi Fidelisie, wnioskując z Twojej wypowiedzi można stwierdzić, że tradycja Mszy trydenckiej, wraz z wiekiem staje sie niemal tak ważna jak dogmaty, a tradycje zawsze można zmienić, nawet tysiącletnią. Pamiętaj, że działania Soboru są kierowane przez Ducha Świętego, który pozwala odkrywać ludziom znaki czasu. Podczas jednego z takich Soborów - ostatniego, jak pewnie wiesz , został wprowadzony nowy ryt Mszy Św.
Pozatym też, z Twojej wypowiedzi można wnioskować, że modlitwa po łacinie jest lepsza od innej modlitwy - ja tak wywnioskowałem i się z tym nie zgadzam.

Cieszę się, z nowego rytu bo myślę, że po łacinie i w danwej formie o wiele trudniej jest przeżyć dobrze Mszę Świętą, mi - który lubi widzieć, słyszeć i rozumieć bez namysłu co dzieje się na ołtarzu.
Do niedawna byłem czynnym lektorem, teraz to jestem jedynie lektorem po kursie, po udzieleniu posługi lektoratu i z legitymacją, ale nie służę do ołtarza. We Eucharystii uczestnicze z perspektywy "ławki"...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 luty 27 2006 22:53   
Forum Moderator
Moderator

Quote by fidelis: kwestia języka...koptowie używaja całkowicie martwego języka koptyjskiego, ormianie podobnie uzywają martwego języka, wieksza cześć prawosławnych używa martwego jezyka czy to greki czyc erkiewno-słowianskiego.
We wszystkich rytach wschodnich kapłan stoi plecami do wiernych, jako jeden z..., poza tym na czas przeistoczenia zamyka się i tak dość wąską przestrzeć.

Msza trydencka wymusza na uczestniku całkowite zaangazowanie. Przyklęknięcia, znaki krzyża sprawiają że modlimy się nie tylko słowami ale całym ciałem.

Kwestia języka - bardzo kiepskie argumenty wynikające bardziej ze skostnienia i przyzwyczajenia niż jakiejś świętości czy szczególności tych języków...Dodatkowo przytoczenie przykładu SCS jest niewybaczalnym grzechem przeciwko Św. Cyrylowi i Metodemu! Oni właśnie dlatego stworzyli język SCS ponieważ niezgadzali się z ówczesnym betonem językowym...
Kapłan w rycie wschodnim nie cały czas jest tyłem, a to tylko dlatego, że ten ryt został opracowany dla przypadku, że będzie na mszy i diakon...
Ponadto zarówno greka jak i starocerkiewno słowiański są częściowo-zrozumiałe (ja na mszach z SCSem wiekszych problemów nie mam)...
Co do przyklęknieć są one tylko w rycie rzymskim. Właściwa liturgia SCS nie zna przyklęknięcia.

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,09 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty