Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 mam pytanie proszę o szybką odpowiedź
 |  Wersja do druku
Bea
 luty 17 2006 19:01  (Czytany 1682 razy)  
Forum

Status: offline

jestem w klasie maturalnej. wypisałam się z zajęć religii tydzień temu jednak zaznacza mi się nieobecności. Nikt nie wie czy tak można wypisać się w środku roku. słyszałam, że tak skoro jestem pełnoletnia a religia jest nieobowiązkowa. Jednakże na stronce MEN widziałam, że jeśli się chodzi od początku to religia staje się przedmiotem obowiązkowym. Chciałabym się koniecznie wypisać, ale czy jest na to jakieś rozporządzenie? proszę o szybką pomoc, bo w poniedziałek znowu religia ..

===

Profil   Email 
 Cytat 
Thomas Z
 luty 17 2006 19:21   
Forum

A nie ma u was w szkole etyki? U mnie w liceum była możliwość wyboru: albo religia albo etyka. Myślałem że tak jest w każdej szkole???. Konstytucja gwarantuje wolność wyznania (bądź nie wyznawania żadnej religii), według mnie jest to pogwałcenie tego prawa. Religia nie jest przedmiotem obowiązkowym i nie może się nim tak po prostu stać. Według mnie należy pojść do dyrektora i sprawe wyjaśnić jak najszybciej. Zawsze też można napisać list do rzecznika praw obywatelskich gdyby były problemy na niższym szczeblu.

===

Profil   Email 
 Cytat 
allygator
 luty 17 2006 19:23   
Forum

O rany

A nie możesz się po prostu zapytać w szkole?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bartek
 luty 17 2006 19:24   
Forum

U mnie jest w szkoleetyka i każdy ma prawo wyboru. Muisz pogadać wychowacą.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Thomas Z
 luty 17 2006 19:39   
Forum

"wypisałam się z zajęć religii tydzień temu jednak zaznacza mi się nieobecności. Nikt nie wie czy tak można wypisać się w środku roku"

Przyjąłem że dziewczyna skorzystała z wszystkich możliwości w szkole skoro przyszła tu na forum z tym problemem.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcjon
 luty 17 2006 21:00   
Forum

Nie wiem, szczeze mowiac jak z tym jest. Ja mialem wyjatkowo durnego ksiedza (ale tak centralnie- nie chodzi o to ze mial moherowe poglady- an przy tym byl tepy tak, ze wlasna matke mozna by nim pociac). Poszedlem do niego z kumplem i powiedzielismy, ze chcemy sie wypisac z religii. Ksiadz na to "Nie mozecie zrezygnowac w srodku semestru. Nie wysiada sie z jadacego pociagu." odpowiedzielismy mu, ze jezeli pociag jedzie dostatecznie wolno, to mozna z niego zyskoczyc" i juz wiecej sie na religi nie pojawilismy. Jestesmy traktowani jako nie chodzacy na religie, nikt nam nieobecnosci nie stawia.

Ale nie wiem, jak sie takie zeczy zalatwia nie na chama...

===

"Słuchajcie więc: To moja pieśń, Moja herezja,(...)Moja nadzieja, Że nie jestem stąd, Nie z tego świata"

Profil   Email 
 Cytat 
Gocek
 luty 17 2006 22:26   
Forum

jestem w klasie maturalnej. wypisałam się z zajęć religii tydzień temu jednak zaznacza mi się nieobecności. Nikt nie wie czy tak można wypisać się w środku roku. słyszałam, że tak skoro jestem pełnoletnia a religia jest nieobowiązkowa. Jednakże na stronce MEN widziałam, że jeśli się chodzi od początku to religia staje się przedmiotem obowiązkowym. Chciałabym się koniecznie wypisać, ale czy jest na to jakieś rozporządzenie? proszę o szybką pomoc, bo w poniedziałek znowu religia ..

Droga Beatko, żeby przetrwać w naszym pseudotolerancyjnym i usankcjonowanym konkordatami państwem zalecam Ci chodzenie na lekcje relgii. Manifestacja odrębności i inności może Ci tylko zaszkodzić. Lepiej kup sobie politykę lub inne czasopismo, weź książkę poczytaj sobie (nie przeszkadzaj nauczycielowi - nie o tym mówię) - po prostu lej na to (jak robi coraz więcej uczniów). A jak Cie za mocno wkurzy nauczyciel - to mu załóż kibel na głowę (oczywiście żart). Wykorzystaj te 45 minut, posłuchaj o czym mówi, przeanalizuj te słowa, lub jak mówiłem wyżej wykorzystaj ten czas dla siebie. 45 minut to nie wieczność, a dużo można stracić niestety przez takie parady wolności
Zachowój się jak typowy wierzący, byle uzyskać swoje (czyli brak problemów), a rób zupełnie co innego - w końcu to nie państwo wyznaniowe zamknięte, tutaj wystarczy być obecnym - i masz zdane.

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks

Profil   Email 
 Cytat 
Thomas Z
 luty 17 2006 22:59   
Forum

Może masz racje Gocek, skoro to i tak już klasa maturalna...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bea
 luty 18 2006 00:03   
Forum

więc tak... nie mamy w szkole etyki ... szkoda, bo wyniosłabym z niej więcej niż z religii... wychowawczyni pozwoliła mi się wypisać, ale ksiądz ma jakieś pretensje, gdyż twierdzi dosłownie to samo co MEN czyli, że jeśli chodzę od początku dla mnie jest to obowiązkowy przedmiot. od tej pory wychowawczyni zaczęła się zastanawiać, że może on ma rację.. jak narazie wice dyrektorka powiedziała, że wydaje jej się, że można w każdej chwili, ale nie jest pewna (trzeba by to sprawdzić - tylko gdzie?)więc czeski film ... koleżanka ma z nim porozmawiać, bo dużo może zależeć od jego woli, jeśli nie będę wynosiła nic z lekcji to po co mam tam zawadzać, może jakoś się wyjaśni ... oby ...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,11 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości