Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny


 Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Cieszycie się???
 |  Wersja do druku
Rafał
 luty 17 2006 23:32  (Czytany 1235 razy)  
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 12/22/05
Postów:: 98

Sejm przyznał w piątek 20 mln zł z budżetu państwa na budowę Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskich Polach Wilanowskich, przyjmując poprawkę Senatu do budżetu na 2006 rok.
Członek zarządu fundacji budowy tej świątyni ks. Bohdan Leszczewicz powiedział PAP zaraz po głosowaniu, że przyjmuje tę decyzję Sejmu z zadowoleniem. Zaznaczył, że fundusze te zostaną najprawdopodobniej przeznaczone na część muzealną, która będzie znajdować się wewnątrz świątyni.

Według ks. Leszczewicza - jeśli uda się zgromadzić wystarczające środki finansowe na budowę świątyni (jej koszt ma wynieść w sumie 100-110 mln zł) - to w stanie surowym powinna ona stanąć pod koniec 2008 roku. Budowa trwa, chociaż zbiórka pieniędzy z ofiar wiernych - przyznał ks. Leszczewicz - przebiega opornie. Środki finansowe wciąż jednak spływają na konto fundacji zarówno od osób indywidualnych, jaki i instytucji.

Dotąd została zakończona budowa podziemnego kościoła świątyni. Znajdują się tam katakumby dla zasłużonych Polaków, w których umieszczony jest symboliczny grób papieża Jana Pawła II, a 3 lutego został pochowany w nich wybitny poeta katolicki, ks. prałat Jan Twardowski. Zewnętrzne mury świątyni mają już wysokość 6-9 metrów. Dotychczas na budowę świątyni fundacja wydała 30 mln zł.

Decyzję o wzniesieniu w Warszawie "Świątyni Świętej Bożej Opatrzności" podjął Sejm Wielki w 1791 r., dwa dni po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja. Miała ona stanowić wotum narodu za wyzwolenie się spod wpływów obcych mocarstw, czego wyrazem była Konstytucja 3 Maja. 2 maja 1792 r. nastąpił akt wmurowania kamienia węgielnego pod świątynię. Jednak w konsekwencji trzeciego rozbioru Polski do wzniesienia jej nie doszło.

Druga próba podjęta w latach międzywojennych również nie została zrealizowana - przeszkodził temu wybuch II wojny światowej.

Kolejną inicjatywę, by w stolicy niepodległej Polski na Polach Wilanowskich stanęła świątynia Opatrzności Bożej jako wyraz wdzięczności narodu wobec Boga za dar wolności podjął w drugiej połowie lat 90. prymas Polski kard. Józef Glemp. Inicjatywa ta została wsparta przez Sejm.

23 października 1998 roku Sejm podjął uchwałę, że wzniesienie tej świątyni będzie symbolem wdzięczności narodu za odzyskanie wolności 1989 roku, 20 lat pontyfikatu Jana Pawła II oraz dwa tysiące lat chrześcijaństwa.

Kamień węgielny pod budowę świątyni został poświęcony przez papieża Jana Pawła II podczas pielgrzymki do Polski w 1999 roku. Składa się z trzech części umieszczonych w specjalnej szkatule. Pierwsza to kamień węgielny z pierwszej budowy świątyni Opatrzności Bożej z 1792 r. Druga pochodzi ze zniszczonej podczas wojny warszawskiej katedry św. Jana Chrzciciela, a trzecia - z jasnogórskiego klasztoru oo. paulinów.

Wmurowanie tego kamienia odbyło się 2 maja 2002 roku z udziałem ówczesnego prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego i przedstawicieli Episkopatu Polski. Sama budowa została zainaugurowana 23 listopada tego samego roku. Symboliczną "pierwszą łopatę" wbił wtedy w ziemię prymas Glemp.

Ideą przewodnią projektu świątyni autorstwa Wojciecha i Lecha Szymborskich jest ukazanie czterech dróg, którymi Polska doszła do wolności: droga walki, kultury, cierpienia i modlitwy. Zgodnie z sugestiami prymasa historyczność tych dróg będzie przełożona na współczesne zadania, przed jakimi stoi dziś naród. Wizualizację tego zamysłu zawarto w czterech dziedzińcach: Ojczyzny, Ludu Bożego, Życia i Chwały.

Świątynia będzie wzniesiona na rzucie stylizowanego krzyża greckiego, a jej wnętrze, na 1500 miejsc siedzących, będzie dostosowane do wymogów liturgicznych oraz ogólnonarodowego charakteru świątyni.

www.onet.pl

No to mamy prawdziwy obraz polskiego chrześcijaństwa Nie ważne, że: głodują dzieci, mamy wysokie bezrobocie, zaniedbane miasta, upadającą gospodarkę itp. Ważne, że jest kasa na wybudowanie świątyni...czyżby średniowiecze???

-edit-
bardzo przepraszam, dopiero po napisaniu, zauważyłem, że tenat już jest na forum
Proszę o interwencję admina/moderatora i usunięcie temtu
pozdrawiam
garguś

===

wierzę, ale nie w "Boga"
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Paweł
 luty 18 2006 00:04   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 11/18/05
Postów:: 577

A już go ochrzaniłem. Nie przeczytałem, że przyznał się do zdublowania postu.

===

 
 Profil   Email 
 Cytat 
Rafał
 luty 18 2006 00:11   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 12/22/05
Postów:: 98

A już go ochrzaniłem. Nie przeczytałem, że przyznał się do zdublowania postu.===

wierzę, ale nie w "Boga"
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Goriot
 luty 20 2006 22:47   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 06/12/05
Postów:: 285

Jak dla mnie to żenada. Szkoda pisac...

===

A ja wierzę w ufoludki... ;)
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,05 sekund
Nowy wątek Odpowiedz 
Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty 
HTML dozwolony w ograniczonym zakresie 
Zawartość zmoderowana