Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > O Serwisie Nowy wątek
 Może czas odejść
 |  Wersja do druku
Mateusz Markiewicz
 luty 23 2006 21:50   
Forum

Status: offline

Quote by coso: Chyba, ze nauka Kościoła rozmija się z nauką JCH.

Takie twierdzenie jest wewnętrznie sprzeczne. Nauka Kościoła to nauka Chrystusa.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
Mateusz Markiewicz
 luty 23 2006 21:54   
Forum

Quote by Marcin W: Napisałem do Joanny mejla z prośbą o tymczasowe zablokowanie mojego konta. Informuję, że - o ile to uczyni - jest to MOJA decyzja. Potrzebuję kilku dni na ochłonięcie i rozważenie ostetecznego odejścia z Kościół.pl

A nie prościej po prostu samemu się nie logować?

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
Paweł
 luty 23 2006 21:57   
Forum

Wiesz Mateuszu, nie będzie go kusić. Marcin chyba naprawdę czuje się załamany. Gdyby został, to może udałoby nam się nawrócić go na Jedyną Słuszną Wiarę?

===

Profil   Email 
coso
 luty 23 2006 22:17   
Forum

spoko marcin nie pij tyle a bedzie dobrze

===

Profil   Email 
milka
 luty 23 2006 22:23   
Forum

Quote by coso: spoko marcin nie pij tyle a bedzie dobrze

nie da sie, on z pawvicem pije! trzeba go odciac od zgubnego wplywu pawvica!

===

Profil   Email 
milka
 luty 23 2006 22:25   
Forum

Quote by mateuszwroc:

A nie prościej po prostu samemu się nie logować?

ktos w twojej obronie napisalkiedy byles zablokowany: lezacego sie nie kopie.

===

Profil   Email 
Mateusz Markiewicz
 luty 23 2006 22:31   
Forum

Quote by milka:ktos w twojej obronie napisalkiedy byles zablokowany: lezacego sie nie kopie.

Ale nia miałem zamiaru mu dokopać. Zaproponowałem prostsze rozwiązanie.

===

Profil   Email 
Paweł
 luty 23 2006 22:32   
Forum

Tak, Milkuś. Mam bardzo zgubny na was wpływ, szczególnie na Marcina. Oooooooch... Milka Bruce Lee, czy jakoś tam, tak już oglądam sobie forum i nie wiem co o tobie myśleć. Do jakiego kościoła się deklarujesz? A może do żadnego? Powiedz mi proszę .

===

Profil   Email 
Roman Zając
 luty 24 2006 07:20   
Forum

Quote by milka:
namor na forum? ty tez tu sie zapuszczasz?

No cóż... Sporadycznie zaglądam także na forum, ale przyznaję, że mam za mało czasu na branie udziału w dyskusjach, zwłaszcza, ze są to na ogół tematy, które wielokrotnie już przerabiałem, dyskutując z przyjaciółmi, nalezącymi do innych Kosciołów chrześcijańskiech. Nihil novi.

===

Roman Zając Mi ze maelim eca(h) beli daat lachen higgadeti welo awin niflaot mimmeni welo eda (Hi 42, 3)

Profil   Email   Strona www 
milka
 luty 24 2006 08:53   
Forum

Quote by pawvic: Tak, Milkuś. Mam bardzo zgubny na was wpływ, szczególnie na Marcina. Oooooooch... Milka Bruce Lee, czy jakoś tam, tak już oglądam sobie forum i nie wiem co o tobie myśleć. Do jakiego kościoła się deklarujesz? A może do żadnego? Powiedz mi proszę .

naleze do jednego jedynego kosciola powszechnego niebieskiego samego Chrystusa. chyba ze pytasz czy chodze do jakiegos budynku?

===

Profil   Email 
Jakub Piotr Sowiński
 luty 24 2006 09:28   
Forum Moderator
Moderator

Quote by milka:
Quote by pawvic: Tak, Milkuś. Mam bardzo zgubny na was wpływ, szczególnie na Marcina. Oooooooch... Milka Bruce Lee, czy jakoś tam, tak już oglądam sobie forum i nie wiem co o tobie myśleć. Do jakiego kościoła się deklarujesz? A może do żadnego? Powiedz mi proszę .

naleze do jednego jedynego kosciola powszechnego niebieskiego samego Chrystusa. chyba ze pytasz czy chodze do jakiegos budynku?

pavwic pyta, w jakiej wspólnocie realizujesz chrześcijańskie powołanie do zbawienia... [uwaga administratora - Kuba, ostrzegam, trzymaj język na wodzy]

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Maciek Janson
 luty 24 2006 10:27   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Jakub:
Gdybys miała odrobinę oleju w głowie byś wiedziała, że pyta, w jakiej wspólnocie realizujesz chrześcijańskie powołanie do zbawienia...

Jak bys mial odrobine tego czego oczekujesz od Milki to bys wiedzial, ze moderator tak sie nie powinien zachowywac tylko powinienen swiecic przykladem.

Milka - Tak serio. Nie nalezysz do zadnej wspolnoty chrzescijan tworzacych ziemski kosciol??

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
milka
 luty 24 2006 10:44   
Forum

Quote by maxurd:
Quote by Jakub:
Gdybys miała odrobinę oleju w głowie byś wiedziała, że pyta, w jakiej wspólnocie realizujesz chrześcijańskie powołanie do zbawienia...

Jak bys mial odrobine tego czego oczekujesz od Milki to bys wiedzial, ze moderator tak sie nie powinien zachowywac tylko powinienen swiecic przykladem.

Milka - Tak serio. Nie nalezysz do zadnej wspolnoty chrzescijan tworzacych ziemski kosciol??

majac kropelke oleju w glowie, powiem, nie naleze do zadnego formalnego kosciola. mam znajomych z roznych wspolnot z ktorymi czytam PS. i to nazywam tym jedynym kosciolem.
wiem, wiem, dla wiekszosci jest to nie do pojecia. ale coz, nie musze byc formalista, Jezus nie powiedzial: zalozcie sobie kosciol, organizacje, zbudujcie sobie budynki.
ci ktorzy maja koscioly, chodza tam, potrzebuja tego. ja nie odczuwam takiej potrzeby. natomiast potrzebuje Boga i bliznich. wierze w Boga jak najprosciej bez zadnych rytualow, poprostu tak. Bog chce zebym tylko kochala Go z calego serca, a reszta to sa tylko dodatki.
maxurd, moze dla ciebie jest to troche nie do przyjecia, no, taka juz jestem, lubie prostote.

===

Profil   Email 
milka
 luty 24 2006 10:47   
Forum

Quote by Jakub:

jakos nie odczuwam ochoty do rozmowy z ograniczonymi ludzmi, ubogimi w uczuciach i bez wyobrazni. moge ci tylko wspolczuc biedactwo!

===

Profil   Email 
Maciek Janson
 luty 24 2006 10:56   
Forum Moderator
Moderator

Quote by milka:
wiem, wiem, dla wiekszosci jest to nie do pojecia. ale coz, nie musze byc formalista, Jezus nie powiedzial: zalozcie sobie kosciol, organizacje, zbudujcie sobie budynki.
ci ktorzy maja koscioly, chodza tam, potrzebuja tego. ja nie odczuwam takiej potrzeby. natomiast potrzebuje Boga i bliznich. wierze w Boga jak najprosciej bez zadnych rytualow, poprostu tak. Bog chce zebym tylko kochala Go z calego serca, a reszta to sa tylko dodatki.
maxurd, moze dla ciebie jest to troche nie do przyjecia, no, taka juz jestem, lubie prostote.

Nie mnie to oceniac co jest nie do przyjecia Znam kilku takich wolnych strzelcow i na tyle na ile znam pismo wiem, ze to nie jest dobre... Moge jeszcze podrazyc?? Jak na przyklad wyglada wieczerza dla Ciebie?? A co z tym fragmentem mowiacym, zeby wspolnych spotkan nie opuszczac i w koncu jak to jest z tymi czlonkami kosciola?? Obiecuje juz wiecej nie dziurawic brzucha. Kazdy w koncu sam bedzie rozliczony

===

Profil   Email 
milka
 luty 24 2006 11:10   
Forum

Quote by maxurd:
Nie mnie to oceniac co jest nie do przyjecia Znam kilku takich wolnych strzelcow i na tyle na ile znam pismo wiem, ze to nie jest dobre... Moge jeszcze podrazyc?? Jak na przyklad wyglada wieczerza dla Ciebie?? A co z tym fragmentem mowiacym, zeby wspolnych spotkan nie opuszczac i w koncu jak to jest z tymi czlonkami kosciola?? Obiecuje juz wiecej nie dziurawic brzucha. Kazdy w koncu sam bedzie rozliczony

wieczerze? w domciu z przyjaciolmi (vel bracia i siostry), wspolne spotkanie? czasem se odpuszczamy, jak ktos nie moze, zachorowal lub cos innego wyskoczylo. czlonki kosciola? sorry, ale nadajemy na roznych falach. nie potrafie inaczej tlumaczyc. jezeli naleze do kosciola Chrystusa, to kazdy jest moim bratem lub siostra. teraz zadalismy sie chyba o formalnosciach, ale tego unikam. nie lubie formalnosci. nie lubie byc szufladkowana. ale korzenie mam baptystyczne. tyle byloby na ten temat. dziekuje za uwage.

===

Profil   Email 
MacTavish
 luty 24 2006 11:38   
Forum

Tia...Że tak sobie pozwolę na odrobinę ironii: oto właśnie ujęcie Kościoła w coponiektórym wydaniu protestanckim: klub wyznawców JC.

===

papista

Profil   Email 
milka
 luty 24 2006 11:44   
Forum

Quote by MacTavish: Tia...Że tak sobie pozwolę na odrobinę ironii: oto właśnie ujęcie Kościoła w coponiektórym wydaniu protestanckim: klub wyznawców JC.

tjaaa, fajnie, nie?

===

Profil   Email 
milka
 luty 24 2006 11:57   
Forum

maxurd, wiem ze wiekszosc chrzescijan sadzi jak ty, i dlatego im sie to nie podoba. ale czy ja musze robic wszystko zeby im sie podobac? co ja powiem Ojcu gdy mnie zapyta, gdzie mialam glowe? dlaczego nie zastanawialam sie nad tym co robie, jak robie, i dlaczego tak robilam. czy wtedy pokaze palcem na wiekszosc i na "autorytetow" i powiem oni mi tak powiedzieli, oni tak kazali, tak jak to zrobili pani ewa i pan adam? za swoje czyny i slowa i decyzje odpowiem sama.
nie rozmawiajmy juz na ten temat. wiecej tlumaczyc nie potrafie.

===

Profil   Email 
Adrian Arkadiusz
 luty 24 2006 13:12   
Forum

Quote by Marcin W: Tu się nie da normalnie rozmawiać, bo każda krytyka Kr-k traktowana jest jak zniewaga i wywołuje w niektórych katolikach "tendencje do krucjat". Sorry,ale jak czytam brednie, ze Kościół katolicki jest jedynym prawdziwym, a reszta to Kościoły "niepełnowartościowe" (w najelepszym przypadku), lub zgoła fałszywa (w skrajnych przypadkach) to we mnie się gotuje... I niech mi ktoś powie, że nie czuję słusznego oburzenia.

Nie muszę być taki sam jak inni. Nie muszę się do nikogo dostosowywać. Nie muszę wierzyć w to, w co ktoś inny wierzy. Mam prawo być sobą. Mam prawo wierzyć tak, jak wierzę. Mam prawo mieć własne poglądy i wyrażać je (a póki co jest tak, że niektórym katolikom wydaje się, że wolno im krytykować mnie i protestantyzm, a mi nie wolno krytykować ich i katolicyzmu).

Tu też nie widzę szansy wzrostu... Mam jednak jeszcze nadzieję, że się to jeszcze zmieni.

Witaj Marcinie_W , co prawda jako forumowicz jestem tu nowy ale śledzę od pewnego czasu co sie tu dzieje na forum. Powiem tak - walka z wiatrakami nie ma czasami sensu, ale warto bronic swojej racji gdy się w nią z całego serca wierzy. W pełni zgadzam się z w/w przytoczonym zdaniami które wyraziłeś na forum, wiedz że nie jestes sam, ja bardzo doceniam Twoje przemyślenia i to co piszesz.

Moja droga do Boga wiodła nieco inaczej niż Twoja, ale konkluzje sa te same, ba, nawet moja żona (w momencie ślubu katoliczka) gdy zaczeła czytać Pismo Św. i chodzić na grupy domowe (gdzie była głoszona tylko ewangelia, bez żadnego kościelnictwa) stwierdziła że jak ona mogła byc tak ślepa i nie widziec tylu "niebiblijnych rzeczy" które mają miejsce w KK.

Zrezsta większośc protestantów ktorych znam wywodzi się z KK i dziwnym trafem wszyscy dostrzegaja to samo, obojętnie w jakiej są wspólnocie (denominacji) i jak długo są po nawróceniu. Coś jest chyba na rzeczy.

Także MArcinie nie załamuj się, wiedz że ja na ile będę mógł bedę Cię wspierał. Nadmeniam tu że bynajmniej nie jestem żadnym protestanckim ortodoksem ani antykatolikiem, bo inaczej nie brałbym sobie żony katoliczki (teraz tez jest nawrócona i nosi się z zamairem wypisania z tej instytucji). Więc nie rezygnuj, walcz dalej o prawdę , tylko Słowo Boże może zmianić ludzkie życie, jeśli to nie jest prawda to czemu tylu ludzi bywa Słowem uzdrowionych, wychodzą z nałogów, kryminaliści stają się uczciwymi ludźmi ?

Mam zbyt wiel ludzkich świadectw by wątpić że tak nie jest. Tylko Pismo Św. , tylko Jezus, tylko Wiara !!!

===

Umiemy już latać w powietrzu jak ptaki i pływać w wodzie jak ryby, ale nie znamy prostej sztuki życia razem jak bracia. autor: Martin Luther King

Profil   Email 
Maciek Janson
 luty 24 2006 13:40   
Forum Moderator
Moderator

Quote by milka: maxurd, wiem ze wiekszosc chrzescijan sadzi jak ty, i dlatego im sie to nie podoba. ale czy ja musze robic wszystko zeby im sie podobac?

No nic a nic... Zreszta... Gdybys wiedziala jak wyglada moj kosciol zapewne nie twierdzilabys, ze wiekszosc chrzescijan sadzi jak ja Zwyczajnie jednak sadze, ze kosciol ziemski jest potrzebny (niezaleznie od formy) jako cos stalego - miejsce brania i dawania. Miejsce wspolnego uwielbienia Boga i modlitwy. Naprawde nie mowie o budynkach ale o takiej trwalej wspolnocie... No i nie bedziemy juz dalej rozmawiac

===

Profil   Email 
Włodek
 luty 24 2006 14:20   
Forum

Jakoś elegencka z cytatami mi ten post nie wchodzi. Zrobię więc to samo, ale "ręcznie":

Marcin W:
No tak, jeszcze są prawosławni, ale oni zostali wyklęci przez papieża długo potem, jak Kościół wpadł w tą pułapkę i zdążyli tą wiarę ugruntować. Zdecydowane większośc Kościoółów jednak nie czci Maryi.

Pius:
1. Patriarchat antiocheński (melchicki)
2. Patriarchat aleksandryjski (koptyjskokatolicki)
3. Cerkiew antiochenska (syriackokatolicka)
4. Patriarchat Ormiańskokatolicki
5. Patriarchat chaldejski
6. Ukrainski Kosciol Greckokatolicki
7. Cerkiew grecka
8. Cerkiew rumuńska
9. Cerkiew bułgarska
10. Cerkiew macedońska
11. Cerkiew albańska
12. Cerkiew krizveci (chorwacka greckokatolicka)
13. Cerkiew słowacka
14. Cerkiew białoruska
15. Cerkiew rusińska
16. Cerkiew rosyjska (rachityczny wakujacy egzarchat)
17. Cerkiew węgierska (greckokatolicka)
18. Cerkiew syromalabarska
19. Cerkiew syromalankerska
20. Cerkiew maronicka
21. Cerkiew etiopska
22. Cerkiew italogreka

Jeszcze starokatolicy:

Starokatolicki Koscioł Mariawitów
Kosciól Polskokatolickiw RP
Kosciół Starokatolicki w RP
Kosciół Katolicki dwóch obrządków

Zapewne jeszcze by się dużo znalazło

Ja:
Niewiele, bo dla lepszego efektu wymieniłes osobno prawosławne Kościoły narodowe (co z tego, że autokefaliczne, jeśli de facto należące do tego samego wyznania?)

Marcin W:
Jak ktoś odsądza mnie od bycia chrześcijaninem i nazywa heretykiem, to jest to obraźliwe. Krytyka kultu maryjnego natomiast nie jest. czy wiesz, jakie były wokół tego kultu burze, gdy go wprowadzano? Wielu katolików i dziś tego kultu nie uznaje i nie znosi... Ot co. Pierwotni chrześcijanie nie czcili osób, bo tylko Boga. Tylko Jemu należna jest wszystka chwała. Nikomu innemi!

Pius:
Pierwsi chrześcijanie nie jedli też niczego z krwi, nie mieli kanonu PS i modlili się w katakumbach, dlaczego Ty tego nie robisz ?

Ja:
Znowu słaba odpowiedź (mieszasz formy i treści). Albo się nie starasz, albo nie masz lepszych argumentów.

Marcin W:
Królowa Narodu Polskiego? Ten tytuł jest nieuprawniony! Ja też jestem Polakiem, i to pełnoprawnym - z urodzienia i patriotą polskim. Tysiące polskich protestantów - POLAKÓW! Ja jestem Polakiem, ale Maryja nie jest moją "królową", bo ja mam Króla - PANA NASZEGO, JEZUSA CHRYSTUSA. Używanie względem Maryi tytułu Królowej Narodu Polskiego jest obraźliwe, bowiem stawia protestantów poza narodem. Jest to więc takż NIEZGODNE Z PRAWDĄ. A więc PO PROSTU FAŁSZ!

Pius:
Na takiej samej zasadzie można stwierdzi, że Pan Jezus nie jest Królem Świata. Przecież na święcie żyją też wyznawcy innych relegi! Używanie tego tytuły jest twoim zdaniem obraźliwe, bo stawia innowierców poza światem ?

Ja:
Zła odpowiedź. Nie można. Bo Jezusowi do bycia królem swiata daje prawo Biblia, a Marii prawo do jej tytułu dał jedynie nieudolny i słaby król Jan Kazimierz.

===

Profil   Email 
Jakub Piotr Sowiński
 luty 24 2006 15:01   
Forum Moderator
Moderator

Na podobnej zasadzie ciężko mówić większości kościołów licząc drobnice protestancką...ale żeby było bez przekrętów wymienie Kościoły czczące w różny sposób Marię:

Kościół Katolicki
Kościół prawosławny
Niektóre monofizyckie (a może i wszysktie...)
Starokatolicy
Niektórzy protestanci (podobno i sam fra Roger nie bał się całej modlitwy Ave Maria...)

Kult maryjny nie odbiera nikomu chwały.

Ponadto Pius nie miesza, tylko bardzo słusznie zauważa, że Marcin W wybiera sobie co mu wygodne z pierwotnych chrzescijan...

NMP jest królową Polski. Obrażanie się MArcinka nic tu niepomoże inaczej geje moga się obrażać, że nie ma w Polsce rejestrowanych związków, muzułmanie, oraz wspólnota Pana Chojeckiego, że z oredziem w TVP wystepuje tylko prymas katolicki...etc...etc...
Jak się jest w mniejszości, to niektóre rzeczy trzeba przeboleć...

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Gość forum: Pius
 luty 24 2006 15:11   

Quote by Wlodert:
Niewiele, bo dla lepszego efektu wymieniłeś osobno prawosławne Kościoły narodowe (co z tego, że autokefaliczne, jeśli de facto należące do tego samego wyznania?

To są różne kościoły (jeden ponoć nawet nie uznaje ważności chrztu innych). Podobnie ja mógłbym generalizować, że tylko protestanci nie uznają pośrednictwa Maryi Panny. Tak czy siak większość wspólnot czci NMP(generalizując czy nie)

Quote by Wlodert:
Znowu słaba odpowiedź (mieszasz formy i treści). Albo się nie starasz, albo nie masz lepszych argumentów.

Skoro uważasz, że postępujesz jak pierwsi chrześcijanie to, dlaczego wybiórczo wracasz do ich praktyk? Normalne jest, że ktoś to nie może obalić argumentów daje taka ogólna krytykę (bez sensowną) myśląc, że ludzie nabiorą się na jego sztuczkę. W tej wypowiedzi nie ma żadnego argumentu, przesłania czegokolwiek…

Quote by Wlodert:
Zła odpowiedź. Nie można. Bo Jezusowi do bycia królem swiata daje prawo Biblia, a Marii prawo do jej tytułu dał jedynie nieudolny i słaby król Jan Kazimierz.

Wypowiedz nielogiczna i nie na temat. Przeczytaj, jakie argumenty dawał Marcin w za tym, że nie można tak nazywać Matki Bożej. A nie logiczna, dlatego że PS potwierdza to, że Jesus jest królem a nie daje mu takie prawo.

===

MacTavish
 luty 24 2006 15:17   
Forum

Quote by Jakub: (podobno i sam fra Roger nie bał się całej modlitwy Ave Maria...)

Coś mi dzwoni o konwersjach na katolicyzm wśród członków wspólnoty Taize po ogłoszeniu encykliki "Redemptoris Mater"...

===

papista

Profil   Email 
coso
 luty 24 2006 15:57   
Forum

[mateuszwroc]
"Takie twierdzenie jest wewnętrznie sprzeczne. Nauka Kościoła to nauka Chrystusa."

Teoretycznie masz racje ale bywalo, ze nauka Kosciola
rozmijala sie o 180 stopni z nauka JCH.

Na przyklad wtedy gdy Kosciol ponizal, dyskryminowal i
palil na stosach kobiety, w imie chrystianizacji
mordowal "pogan".

Sam JPII mowil, ze Kosciol wielokrotnie sprzeniewierzal
sie Ewangelii.

===

Profil   Email 
MacTavish
 luty 24 2006 16:02   
Forum

A mnie sie wydawało ze mówił że ludzie Kościoła sprzeniewierzali się Ewangelii i przepraszal za grzechy ludzi Kościoła.
Odkąd w chrzescijanstwie mamy zasadę odpowiedzialności zbiorowej ?

===

papista

Profil   Email 
coso
 luty 24 2006 16:14   
Forum

[MacTavish] A mnie sie wydawało ze mówił że ludzie Kościoła sprzeniewierzali się Ewangelii i przepraszal za grzechy ludzi Kościoła.
Odkąd w chrzescijanstwie mamy zasadę odpowiedzialności zbiorowej

Nie rozumiem. Gdy oficjalne stanowisko, nauczanie i
postepowanie Watykanu jest sprzeczne z Ewangelia to
wtedy nie jest Kosciola tylko ludzi Kosciola?

Jesli Watykan daje swoje blogoslawienstwo na wymordowanie indian to jest to postepowanie Kosciola.

===

Profil   Email 
MacTavish
 luty 24 2006 16:20   
Forum

Kwestię pierwszą pominę bo jestem zużony bojami apologetycznymi.
Co do drugiego - a co z przedstawicielami Kościoła stającymi w obronie Indian ?

===

papista

Profil   Email 
coso
 luty 24 2006 16:22   
Forum

Quote by MacTavish: Kwestię pierwszą pominę bo jestem zużony bojami apologetycznymi.
Co do drugiego - a co z przedstawicielami Kościoła stającymi w obronie Indian ?

To niestety ale liczy sie oficjalne stanowisko Kosciola.

===

Profil   Email 
Zawartość wygenerowana w: 0,60 sekund
Nowy wątek

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty