Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Kwestie moralne Nowy wątek Odpowiedz
 Wyrozumiałość...
 |  Wersja do druku
Matija
 luty 23 2006 00:05  (Czytany 1650 razy)  
Forum

Status: offline

Chodzi o różnicę pomiędzy wyrozumiałością a obojętnością. Ostatnio spotkałem się ze stwierdzeniem iż to właśnie prostytutki są najbardziej wyrozumiałymi osobami ;] W ogóle wyrozumiałość dąży do zlania się pojęciowo z obojętnościa, wśród coraz większej grupy ludzi. Uważam że to niepokojace zjawisko, wartości zatracają swoje pojęcia, relatywizm...
Czy Was to nie kole?

===

Albo Jezus, albo śmierć... Jezus! :D

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 luty 23 2006 00:13   
Forum

Oczywiście, że kole!
Podzielam Twój pogląd, że wyrozumiałość i obojętność w coraz to szerszych kręgach zlewa się w jedno.
Myślę, że aby móc być wyrozumiałym, trzeba znać pewne granice, a żeby móc być obojętnym, trzeba ich wogóle nie znać.
Ciekawy temat!

Pozdrawiam!

===

Sancta Maria, Mater Ecclesia, omnes sancti Angeli orate pro nobis.

Profil   Email 
 Cytat 
Paweł
 luty 23 2006 02:35   
Forum

Podobnie błędnie rozumiane jest słowo "tolerancja". Zaczyna nabierać znaczenie przyzwolenia na wszelkie niemoralne czyny. Przykład, choćby homoseksualizm. Nie możemy adoptować dzieci? To jesteście nietolerancyjni. Nie możemy zawierać związków małżeńskich? To jesteście nietolerancyjni. I tak dalej, i tak dalej. Strasznie to smutne. W ogóle przez to forum straszliwie popsułem sobie humor.

===

Profil   Email 
 Cytat 
MacTavish
 luty 23 2006 09:21   
Forum

Nie tyle słowo "tolerancja" jest błędnie rozumiane, co błędnie używane. Często bowiem mówiąc "tolerancja" ma się na myśli "aprobatę". Tolerować możesz tylko coś z czym się nie zgadzasz, co uważasz za złe, ale dopuszczasz jego istnienie w imię wyższych racji (np. szacunku dla osoby i jej wolności).
Można odnieść wrażenie że często jest to świadoma manipulacja. Używa się bowiem słowa "tolerancja", słowa o pozytywnym znaczeniu, tak naprawdę żądając aprobaty, a więc uznania jakieś rzeczy za dobrą - co jest wręcz wewnętrznie sprzeczne z pojęciem tolerancji.

===

papista

Profil   Email 
 Cytat 
star
 marzec 11 2006 16:54   
Forum

Witam!
Myślę, że jeżeli chodzi o prostytutki stricte, to bardziej są, lub wręcz muszą być obojętne na to co robią.Sfera seksualna jest przeciez tak delikatna jak skorupka jajka i tak łatwo ją zniszczyć.Czasem te kobiety mają rodziny(!), i może to właśnie obojętność pozwala im oddzielić seks za pieniądze od tego co robią w ramionach swoich mężów.Chciałabym zrozumieć co popycha je do takigo trybu życia, bo jak sie okazuje nie zawsze chęć zysku jest jedyna przyczyną choc niewątpliwie bardzo istotną.
A co do tolerancji...to rzeczywiście że jest to ostatnio zdecydowanie "nadużywane" słowo w kontekstach do których wogóle nie pasuje.Bo nie godzi się tolerować zła i przechodzić koło niego obojętnie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Matija
 marzec 11 2006 23:20   
Forum

Właśnie, właśnie. Znaczenie słowa tolerancja poszerza się nieustannie, i końca nie widać.
Już dzisiaj przez pewne grupy zapewne byłbym porównywany do Hitlera.
Niech sobie mówią. I dobrze bom nie jest tolerancyjny!
Wg pewnego artykułu. chrześcijanin nie powinien być tolerancyjny. Nie powinien tylko 'tolerowac' bliźniego,a go kochać.
Miłość rządzi się swoimi prawami, i nigdy nie pozwoli bym uczynił coś złego drugiemu. Ona determinuje moje zachowanie i stosunek do drugiego człowieka. A nie tolerancja (szczerze mówiąc już mam mdłości, słysząc to słowo; z każdej strony jesteśmy teraz nim bombardowani)

===

Profil   Email 
 Cytat 
Matija
 marzec 11 2006 23:33   
Forum

Star, ciekawy jestem własnie jaki by miał być inny powód poza zyskiem.
Jest kobieta, bez pracy, bez męża i rodziny, bliskich.
Ma dziecko któe musi utrzymać.Trudna sytuacja więc tutaj korzysta z możliwości szybkiego zarobku..hmmm...to jest jak włos który podpiera wieże w Pizie...

Ale teraz odejmijmy chęć zysku. W takim wypadku, nawet tego włosa nie ma.
Nie ma najmniejszenia wytłumaczenia dlaczego to robi.
Chyba że praca z przymusu zamieniła się w zajęcie-rozrywkę z wolnego wyboru.

===

Profil   Email 
 Cytat 
star
 marzec 12 2006 10:05   
Forum

Prostytucja, zaznaczmy kobiet(bo takie zjawisko istniało także zawsze wśród mężczyzn,chociaz mówi się o nim w sposób razcej marginalny),jest uwarunkowana różnymi czynnikami.Za najpopularniejsze oczywiście uważa się powody finansowe:szbki, łatwy, zysk.Jest jednak pewien odsetek kobiet które to poprostu lubią(!), chociaz wydaje się to niemożliwe...sama zaś historia prostytucji jest bardzo barwna i zawiła(fakt że w pewnym okresie profesja ta była dziedziczna i przechodziła z matki na córkę).Jeżeli interesuje cie ten temat odsyłam do literatury.Przeczytaj na początek "Córy Wenus"-barwny dokument o rzymskich kurtyzanach.
pozdrawiam.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 marzec 12 2006 11:58   
Forum Admin
Admin

Quote by Matija: Chodzi o różnicę pomiędzy wyrozumiałością a obojętnością. Ostatnio spotkałem się ze stwierdzeniem iż to właśnie prostytutki są najbardziej wyrozumiałymi osobami ;] W ogóle wyrozumiałość dąży do zlania się pojęciowo z obojętnościa, wśród coraz większej grupy ludzi. Uważam że to niepokojace zjawisko, wartości zatracają swoje pojęcia, relatywizm...
Czy Was to nie kole?

Ludzie czynia wiele roznych bledow... to tylko jeden z wielu wiec juz coraz mniej kole... bo coraz bardziej mi to obojetne . Ja sie tam juz zazwyczaj godze ze ten swiat dobry nie jest ani nie bedzie, wiec wole dbac o to co mam wkolo siebie, skoro na reszte nie mam wplywu.

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
star
 marzec 12 2006 14:27   
Forum

W zupełności się zgadzam z Tobą Matija."Obojętność" jest w wiekszości wypadków szkodliwa.Sytuacja w której jest dopuszczalna wydaje mi sie może zaistniec wtedy, gdy ktoś wyrządza krzywdę sobie i mimo napomnień nie zmienia postępowania-wtedy w człowieku zwykle bierze górę brak cierpliwości i zamiast sie złościć należy właśnie zobojętnieć.Podam taki przykład na obojetność z mojego życia-na to jak może byc szkodliwa:jechałam kiedyś tramwajem.Dwa przystanki przed petlą(czyli oprócz mnie jescze pare osób)usilował wysiąść z tegoz tramwaju człowiek zupełnie pijany-tak pijany że nie trzymał sie na nogach.Jak wiemy stopnie w tramwaju są wysokie, więc łatwo sie domyslić że człowiek ów wypadł kiedy chciał wysiąść.Najgorsze że uderzył tyłem głowy o krawęznik.Zdążyłam zobaczyć jak wywrócił oczami i dostał pianę na ustach.Nikt, ale to nikt w tramwaju się nie ruszył.Drzwii sie zamknęły, tramwaj pojechał na pętle, gdzie ja i pozostali ludzie wysiedliśmy.Mając przed oczami ten straszny obraz tego człowieka zadzwoniłam po pogotowie-zwyczajnie wydawało mi sie że on tam poprostu skonał po tym uderzeniu.Przyznaje,że sie wahałam czy to zrobić, czy też pójść właśnie OBOJęTNIE do domu.Być może własnie dlatego że człowiek ów był pijany.Może jak tak leżał w pewien sposób był odarty,wydaje mi sie przez alkohol ze swojego człowieczeństwa, ale nadal był człowiekiem.Wydawać by sie mogło, że istnieje niepisane prawo:zostań OBOJĘTNY na ludzi którzy w jakis sposób zbłądzili.

===

Profil   Email 
 Cytat 
star
 marzec 12 2006 14:31   
Forum

A co się zaś tyczy książki, to na prawdę polecam.Jest oparta na historycznych tekstach źródłowych, i jest ciekawie napisana.Chociaż nie każdego może interesować temat prostytucji dawniej i teraz.W razie gdybyś się zdecydował/znalazł czas to życzę interesującej lektury! Smile

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 marzec 12 2006 14:33   
Forum Admin
Admin

Quote by Matija:
No to Hermes jeśli już godzisz sie na taki swiat to bądź wyrozumiały, a nie obojętny.

A jak mozna byc wyrozumialy wobec swiata jako calosci ? Czym ma sie przejawiac moja wyrozumialosc wobec obozow smierci w korei pln ?

Bo to niedobrze być całkowicie obojętnym na zło, tak było w obozach.

Niedobrze, o ile ma sie jakis wplyw na to.

Tylko ze w obozach zostało to na ludziach wymuszone, a my mamy wybór. Więc nie wybierajmy obojętności.

Nie wybieram obojetnosci kiedy moge choc probowac cos zmienic. Wobec czlowieka ktory zle czyni staram sie byc wyrozumialy a nie obojetny. Ale zloszczenie sie na cos na co i tak nie ma sie wplyw jest bezuzyteczna strata energi.

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
Belle Star
 kwiecień 06 2006 19:15   
Forum

Z jednej strony mamy relatywizm i absolutną wolność. Można wywiesić genitalia na krzyżu (Nieznalska) albo zabić konia po to by go wypchać i zrobić z tego rzeźbę (Kozyra). Dla mnie to wszystko jest jakieś przegięcie, zero smaku, klasy i rozumu. Powinny być kwestie nie objęte tą "wolnośćią". Z drugiej strony nawiedzeni prawicowcy, którzy chcą świat zbawiać i organizacje młodzieżowe wrzeszczące, że gejów trzeba do gazu. I nikt na to nie reaguje. Od faszyzmu do róbta co chceta. Zero środka.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,27 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości