Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Problemy ekumeniczne Nowy wątek Odpowiedz
 "Nieomylnośc papieska"
 |  Wersja do druku
eriugena
 luty 28 2006 23:25   
Forum

Status: offline

Quote by coso: eriugena

Wiec dogmat w kosciele katolickim, ustanowiony przez sobor
lub papieza jest podwazalny?

Nie wiem o co dokladnie chodzi. Kosciol ma wiele formuł niezmienialnych, ktore ciągle aktualizuje w miarę jak mijają stulecia, zmienia sie otoczenie kulturowe (pod wpływem samego chrescijanstwa zresztą) i wiedza. Skoro juz raz ustanowil formule dogmatyczna o nieomylności, jest niezmienialna. Ale interpretacja to co innego. Np aby interpertować biblię, trzeba siegac do kontekstu kulturowego jej powstania. Przyjdzie czas, to sie będą zastanawiac jak byla tresc dogmatu w kontekscie narastającego kryzysu modernistycznego, i upadku państwa koscielnego.

===

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 luty 28 2006 23:34   
Forum

Quote by eriugena:
To tajemnica? wolałbym konkretnie. czy są tu babtysci, metodyści, luteranie, kalwinisci? czy raczej zileonoswiątkowcy, jehowici, badacze?
Poziom wyglada mi na tych drugich

Nie, to żadna tajemnica. Są tu baptyści, katolicy, protestanci, ewangelicy... nakogólniej rzecz ujmując. osobiście nie poznałem zadnego zielonoświątkowca, adwentysty (no chyba że mi się nie przedstawili), ale na 99proc. poznałem jednego z ruchu badaczy pisma (przynajmniej z rozmowy tak wynikało). Co ciekawe, nie poznałem tu zadnego prawoslawnego.

===

Sancta Maria, Mater Ecclesia, omnes sancti Angeli orate pro nobis.

Profil   Email 
 Cytat 
sp
 luty 28 2006 23:38   
Forum

milka, oczywiście że szatan przeraża, i to prawidłowa reakcja. Życie nie jest bezpieczną przechadzką po parku. Wszystkie zagrożenia, o których mówił Pan Jezus są REALNE, nie oszukujmy się. Takie teksty mają swoją dobrą stronę, bo pozwalają przekonać się, na czym polega szatańska gra i lepiej unikać niebezpieczeństw.

===

Profil   Email 
 Cytat 
sp
 luty 28 2006 23:39   
Forum

Quote by eriugena:Co rozumiesz przez "drugą stronę"?

Pan Bóg może wszystko, może nawet szatana zmusić do powiedzenia prawdy.

===

Profil   Email 
 Cytat 
eriugena
 marzec 01 2006 00:32   
Forum

Quote by Wlodert:
OK eriugeno, nieoficjalny konkurs na impertynencje wygrałes walkowerem, ja już się zmęczyłem. Inna rzecz, że moje były jednak ironicznie wysmakowane, a twoje to coś w rodzaju wdzięku neandertalczyka w baletkach.

Wielka jest twoja wiara. Z wiarą się nie dyskutuje.

1."Tak wiem, że nie jest to absolutyzm, ale mimo wszystko wolę system, w jakim się "wychowałem",
Ja tez. Ale to kryterium roznicy kulturowej nie racji. Najlepiej jest gdy kazdy dopatruje sie dobra w tym co nauczono go cenić, a nie zla w tym czym wychowano innych. I stara sie tak interpertowac swoje przekonania, zeby byla otwarte na spotkanie z innymi. Wtedy nawet "nieomylnośc" okaze się bariera do przejscia. Tylko trzeba słuchac. Bardzo cenie sobie kolegializm. Dlatego umiem go wydobyc nawet z dogmatu nieomylności. Nie wiem jak podejmuje sie decyzje doktrynalne wsrod babtystów, ale podejrzewam ze tez są autorytety, ktorych zdanie znaczy więcej, nawet gdy sa nieformalne.

2."A jednak w czasach nowożytnych (no,powiedzmy - póĽnonowożytnych) paternalizm, patriarchalizm, autorytaryzm, monarchizm znajduj± się w stałym odwrocie."
Demokracja europejska wywodzi sie ze sredniowiecznych komun miejskich a jako ustroj rozwija sie od 200 lat. Mgnienie oka w historii człowieka, a przyszlość jest niepewna. Odkąd jawny autorytazryzm jest w odwrocie, kwitnie podstępna manipulacja. To efekt anywspolnotowego inwywidualizmu i jej rewersu spoleczeństwa masowego. Jeszcze nie wiemy do czego to doprowadzi. Już raz doprowadzilo do nazizmu. Toczy się spor miedzy indywidualistami a komunitraianmi. Nic nie jest przesądzone.

3."Ale łatwiej o króla-szaleńca niż o szalony parlament"
Ale najławiej o oszalałe masy.

4."Problem zaczyna się wtedy, kiedy kto¶ uważa KK za jedyny prawdziwy Ko¶ciół na ziemi, wzorzec doskonało¶ci dla innych"
To jest o wiele bardziej skomplikowane. Kk nie ma czytsego sumienia o tyle o ile sam jest winny rozłamów. Wg teolgii eklezjalnej kk kosciól jest jeden (nie ma wielu kosciołow) - jesli widzilany k jest podzielony, cierpi caly kosciól, bo kazda oderwana wspolnota zabiera czątke bogactwa koscioła. Nie znajdziesz w kk poglądu ze nic z tego bogactwa w oderwnanych wspolnotach nie ma, czy ze mozna je sobie odpuscić. Nikt tam nie powie - to sprawa babtystów, krzyzyk na drogę. Ale to obszerny temat, nie na dwa zdania.

5."wierzę, że redakcyjna obróbka objawienia nie jest subiektywnym zapisem wrażenia człowieka na temat Boga, a wiernym zapisem intencji (choć z zachowaniem indywidualnego stylu narracji),"
Masz na mysli ze boskiej? ja bylbym ostrożniejszy. Tu nie chodzi o styl ale o ograniczenia - uniwersalne wynikające z ograniczeń jezyka w ogole i loklane, wynikające z ograniczeń kulturowych i mentalnych. Stąd dla rozumienia biblii niezbedny jest stisuom retoryki i metaforyki obecnje w jezyku autora. Niestety im biblia będzie starsza tym mniej zroumiała. Wielu z naszych rodako nie zroumie nawet Pana Tadeusza bez objasnien. Kłopoty zaczynaja sie z pierwszym słowem.

6.Wiem ze Jeuzus byl bogiem. Nie trzeba tego tłumaczyc katolikom. To raczej niektore grupy protestanckie zakwestionowaly trynitaryzm. Narazając sie zresztą na przealdowani innych protstantów, nie tylko katolików. Zdaje się ze najlepiej mieli w Polsce. Przynajmniej jakis czas. natomiast retoryka typu "bog powiedzial" jest naduzyciem. Prawie dwa tysiace lat zabralo chrescijanom decyzja zanim zdecydowali sie ogłosić, ze w pewnych warunkach głos pewnego urzedu jest jak głos boga. Ale zaden nie mowi - bog powiedzial ustami papieza. Jak ktos zaczyna mowic w imieniu boga, trzeba szybko uciekac.

7."Mowię o Ewangelii, czyli Bożym objawieniu na temat zbawienia człowieka. To jak dostapić zbawienia jest proste na tyle, że niepismienny chłop czy tubylec z dowolnego zak±tka ¶wiata jest w stanie j± zrozumieć i przyj±ć."
Kazdy katolik sie pod tym podpisze. Tylko lektura biblii nie jest do tego konieczna. Dobrą nowiną jest wcielenie sie boga, zamieszkanie wsrod ludzi. Mozna to przekazac słowem i swaidectwem. Spotkanie z Jeusem jest mozliwe zdaniem katolikow w trakcie eucharystii, w zgromadzeniu wspolnoty, podczas modlitwy.

8."Protestanci uważaj± odwrotnie, ale niech każdy ma prawo pozostać przy swoim pogl±dzie"
Tutaj w zadnym wypadku nie moge sie zgodzic, tym bardziej ze nie jest to kwestia dogmatyczno-doktrynalna, ale zwyczajnie zdroworozsądkowa. To kwestia wiedzy. zanim wezmiesz bibli do ręki wychowano ce w szacunku do niej, i nauczono najwazniejszych prawd wiary. Inaczej znudzilaby cie po trzech stronach.

9. Babtyzm to bardzo powazne wyznanie, zadna sekta. Mam wylacznie dobre doswaidczenia. Jestem zdziwiony twym wybuchem prymitywnej złości.

10.Otoz postawa ekumeniczna nie jest do pogodzenia z obojętnoscią. Nie ma tak ze to ich kosciol niech robia co chcą. Decyzje wspolnot, zgodnie zresztą z eklezjologia katolicką, to dezycje dotyczące całego niewidzialnego jednego koscioła. Nie jest obojetne co robią babtysci i co robia katolicy. to sa gesty sprzyjajace i oddalajace od jednosci widzialnej. zadae sobie trud, by wyjasnc tym ktorych to interesuje, ze dogmat "nieomylnosci" nie dzieli tak bardzo i nie jest tak głupi, jakim czyni go błedny slogan o "nieomylnosci papieza". Czy mozna go zinterpertowac tak, by dzielil jak najmniej? Mam na to parę pomysłow. Ale to osobny temat, nie wiem czy bedzie mi sie chcialo.

szczególnie w sytuacjach, gdzie wprost powiedziane jest: "Taki mówi Pan".

===

Profil   Email 
 Cytat 
Paweł
 marzec 01 2006 00:41   
Forum

Quote by milka:przeczytalam, to jest straszne! straszne ze ty w ten belkot wierzysz! ktos opetany napisal tekst a ty uwierzyles ze to szatan przekazal? gdzie? podczas egzorcyzmu? paranoja! zamiast skupic sie na Jezusie gracie w egzorcyzmy, aku-ku w objawienia. katastrofa! gdzie jest w waszym zyciu Jezus? ten Jedyny i Umilowany! naprawde, malo kiedy mowicie o Panu, lecz ciagle o wrogu, szatanie, "swietych", i objawieniach ktore de facto kosciol do konca nie uznal za prawdziwe.
zastanawiam sie na czym opiera sie wasza wiara? na strachu? oj, po takish tekstach az odechciewa sie czlowiekowi rozmawiac z wami.
przepraszam, ale przeraza mnie to!

Milka!
Słusznie, że cię to przeraziło, bardzo słusznie. Skoro nie wierzysz, że mógł te słowa wypowiedzieć szatan, to czemu nie zgadzasz się z treścią?! Co ci nie pasuje?
Dlaczego nie chcesz przyjąć do wiadomości, że Bóg do nas przemawia nieustannie - nie tylko poprzez Pismo Święte! Tak, masz rację, powinniśmy kierować nasze drogi ku Jezusowi. Ale w imię czego, jakiej racji powinniśmy zamykać oczy na pozabiblijne źródła wiedzy - jakie dostajemy m. in. w objawieniach maryjnych, czy zapisów rozmów mistyków z Bogiem.

===

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 marzec 01 2006 08:49   
Forum

Quote by pawvic:
Milka!
Słusznie, że cię to przeraziło, bardzo słusznie. Skoro nie wierzysz, że mógł te słowa wypowiedzieć szatan, to czemu nie zgadzasz się z treścią?! Co ci nie pasuje?
Dlaczego nie chcesz przyjąć do wiadomości, że Bóg do nas przemawia nieustannie - nie tylko poprzez Pismo Święte! Tak, masz rację, powinniśmy kierować nasze drogi ku Jezusowi. Ale w imię czego, jakiej racji powinniśmy zamykać oczy na pozabiblijne źródła wiedzy - jakie dostajemy m. in. w objawieniach maryjnych, czy zapisów rozmów mistyków z Bogiem.

pawvic, proponuje zebys zaczal czytac uwaznie. napisalam ze mnie przeraza to ze wy w to wierzycie. pawvic, widze ze duzo czytasz i zbierasz info na temat cudow i czary-mary-koszmary wziete prosto z otchlani. a kiedy czytales ostatnio pismo swiete? zagladsz do tej ksizazki? kiedy ostatnio myslales o Jezusie? zamyslales sie nad Jego moca? istota naszej wiary jest Jezus i On jest centrum naszego zycia.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 marzec 01 2006 09:35   
Forum Admin
Admin

Posprzatane. Czesc postow urzytkownika eriugena zostala wykasowana ze wzgledu na lamanie zasad publikacji tekstow na portalu kosciol.pl.

P.S. Wieczorem pod noz pojda inne watki na forum.

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 marzec 01 2006 09:50   
Forum

Quote by hermes: Posprzatane. Czesc postow urzytkownika eriugena zostala wykasowana ze wzgledu na lamanie zasad publikacji tekstow na portalu kosciol.pl.

hermes, pomysl sobie, nie tnij nic, slowa zostaly powiedziane, i zostaly zapisane. niech ida te mniej interesujace, takie ktore ja zakladalam, ale nie te gorace!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 marzec 01 2006 10:11   
Forum

Quote by hermes: Posprzatane. Czesc postow urzytkownika eriugena zostala wykasowana ze wzgledu na lamanie zasad publikacji tekstow na portalu kosciol.pl.

szkoda
Jezus tez mówił: "Biada wam obłudnicy" ; "Głupi i ślepi" i podpierał swe słowa mocnymi argumentami.
Eriugena wytykał głupotę i uzasadniał swe zdanie.
Zamiast się obrażać, lepiej byłoby skorzystać z tego, co Eriugena proponował: rozsądnego myślenia.
No, ale jestem tylko zwykłym użytkownikiem...

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Maciek Janson
 marzec 01 2006 10:25   
Forum Moderator
Moderator

Medieval no nie zgodze sie z Toba... Mocnym, wrecz najmocniejszym argumentem jest milosc. A milosci komus bardzo tu brak. Tak jak juz pisalem. Moze jest wiedza i erudycja, ale brak jest swiadectwa...

Wierze w naszych moderatorow

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 marzec 01 2006 10:41   
Forum

Quote by maxurd:

a ja nie wierzę...
Mógłby zacytować dziesiątki jesli nie setki postow Marcina W. ktore zaczynały się od:
"Bzdura", "Głupota","Katolicka głupota",etc

I nikt ich do dzisiaj nie wycinał
A Eriugena ma argumenty
Jak miał Jezus, wyzywając faryzeuszów od "Plemienia zmijowego"i "Grobów pobielanych"

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Maciek Janson
 marzec 01 2006 10:57   
Forum Moderator
Moderator

Medieval...
To jest zaden argument, bo ja znam kilku przestepcow siedzacych na wolnosci. Nie jest to powod by innych nie scigac, lub wypuszczac juz siedzacych

Co do Marcina, to wlasnie z uwagi na ton jego wypowiedzi i sposob argumentowania nie wchodze z nim w dyskusje, bo to jest poprostu bardzo przykre a dla mnie podwojnie bolesne, bo wiem jaka opcje stara sie Marcin prezentowac. Zgadzam sie, ze wiele jego postow powinno poleciec a sam czasem powinien odpoczac. (Co chyba teraz robi - tak na marginesie, bo go tu nie widze)

Pan E. dal rade obrazic juz ponad polowe aktywnych forumowiczow lacznie z nazywaniem kretynami i idiotami i wysylaniem do pokojow bez klamek. Tak ludzie nie rozmawiaja. Zupelnie juz nie rozmawiaja tak chrzescijanie. A jezeli Pan E. stawiany jest za wzor katolickiego prowadzenia rozmowy (Bo ma dobre argumenty) to ja takich rozmow prowadzic nie mam zamiaru. Bo nie jest rzecz w tym kto ma racje i argumenty, gdzie racje zawsze ma Bog.Rzecz w tym, ze Boza racja to jest kochaj blizniego swego...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 marzec 01 2006 12:26   
Forum

Quote by maxurd: Medieval...
Pan E. dal rade obrazic juz ponad polowe aktywnych forumowiczow lacznie z nazywaniem kretynami i idiotami i wysylaniem do pokojow bez klamek. Tak ludzie nie rozmawiaja. Zupelnie juz nie rozmawiaja tak chrzescijanie. A jezeli Pan E. stawiany jest za wzor katolickiego prowadzenia rozmowy (Bo ma dobre argumenty) to ja takich rozmow prowadzic nie mam zamiaru. Bo nie jest rzecz w tym kto ma racje i argumenty, gdzie racje zawsze ma Bog.Rzecz w tym, ze Boza racja to jest kochaj blizniego swego...

Z tym się zgadzam, Maxurd. Też wolałbym, aby Eriugena nie obrażał oponentów (świadomie nie używam słowa dyskutantów). Ale on ma to, czego brakuje wielu osobom na tym portalu: pewną metodologię i precyzję w formowaniu sądów.
Rzecz nie tylko w tym, żeby się kochać z pomijaniem prawdy (i nie pytaj, co to jest prawda, hehe), ale w tym, że prawda, i dobro (w tym miłość) powinny byc nierozłączne

===

Cytat 
Maciek Janson
 marzec 01 2006 12:50   
Forum Moderator
Moderator

Obawiwam sie Medievalu, ze rzecz wlasnie jest we wzajemnej milosci. Nie poznaja ludzie chrzescijan po ich wielkiej madrosci, bo madrych ludzi jest wiele. Nie poznaja ludzie chrzescijan po ich erudycji, bo wielu jest ludzi pieknie mowiacych, ale pozna swiat chrzescijan po milosci jaka miec beda. Bo wszystko mozesz mozesz miec, ale kiedy brak Ci milosci to nie masz nic.
Pan E. prezentuje pewien nurt, w ktorym nie ma miejsca na to. Jest jego wielka wiedza i erudycja byc moze poparta wieloletnimi studiami. Co z tego?? Wiesz co Bog mysli o ludzkiej madrosci?? Tyle, ze budowe kosciola zaczal od prostego rybaka... Od kilku rybakow. A Duch ktory zostal na nich wylany sprawil, ze wszelka madrosc ludzka mogla pokornie sie pochylic i zniknac.
Bog jest wiekszy niz nasze o nim wyobrazenia i nasza teologia. Nie chce sluchac wywodow, ktore rania, ale szuka ludzi odajacych mu czesc. Bog nie jest uwielbiony kiedy ktos jest nazywany idiota... Bog nie szuka madrych ludzi. Bog szuka ludzi z goracymi sercami, ktorych uzyje do zmiany tego swiata.

A i jeszcze jedno... Staralem sie z Panem E. rozmawiac. Staralem sie byc rzeczowy i konkretnie bronilem swoich racji. Majac na uwadze,ze zyje z formulowania opinii, zawartosc mojej lodowki zalezy od tego na ile jestem w stanie sensownie bronic prezentowanych racji a moje wakacyne wyjazdy zaleza od tego czy nie mam problemu z logicznym mysleniem smiec myslec, ze moge stawac do rozmowy i zasluguje by traktowac mnie powaznie i z szacunkiem...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Paweł
 marzec 01 2006 13:43   
Forum

Eriugena dziś właśnie wystawił o sobie świadectwo używając słów, tu cytat:

śro 01 mar 2006 10:09:04 CET
Jestes nie tylko kretynem ale kretynem o zapędach inwkizytora.

śro 01 mar 2006 10:29:10 CET
Moderatorzy... tak, tak, zakała kazdego forum. Zyskali sobie wśrod co inteligentniejszych forumowiczów zaszczytne miano modiotów.

Nie będę miał żalu do moderatora, gdy usunie choćby wszystkie jego posty. Szerzenie prawd i wyzwisk nie idzie w parze... chociaż sam bez grzechu nie byłem.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 marzec 01 2006 15:26   
Forum Admin
Admin

Quote by medieval_man:
szkoda
Jezus tez mówił: "Biada wam obłudnicy" ; "Głupi i ślepi" i podpierał swe słowa mocnymi argumentami.
Eriugena wytykał głupotę i uzasadniał swe zdanie.
Zamiast się obrażać, lepiej byłoby skorzystać z tego, co Eriugena proponował: rozsądnego myślenia.
No, ale jestem tylko zwykłym użytkownikiem...

Jak rozumiem wg ciebie uzywanie wobec oponetow slow "syfon", "kretyn", "analfabeta" jest wg ciebie uzasadnianiem zdania ? Nie wiem na jakim poziomie jest Eriugena w swojej wiedzy, natomiast jego poziom kultury siega gdzies okolic przedszkola. Jakbys zauwazyl nigdzie nie usunolem postow ktore zawieraja merytoryczna tresc, usuwalem tylko te ktore zawieraja slowa obrazliwe wobec innych. Natomiast jezeli uwazasz ze uzywanie taki slow jest w porzadku, to napewno nie bedziesz mial nic przeciwko jak ktos cie nazwie "sku***iel" "h*j" itd.W koncu jeszcze mocniejsze slowa... Wtedy tez nie powinno sie interweniowac ?

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 marzec 01 2006 15:43   
Forum Admin
Admin

Quote by medieval_man:
Quote by maxurd:

a ja nie wierzę...
Mógłby zacytować dziesiątki jesli nie setki postow Marcina W. ktore zaczynały się od:

Po pierwsze jest zasadnicza roznica pomiedzy wyrazaniem sie o jakims pomysle a wyrazaniem sie o kims. Dla mnie jedna z mysli jakie przyniosl Jezus jest taka zeby nie oceniac ludzi tylko poglady, slowa, czyny etc.

Po drugie jezeli cos bylo przeoczone to nie wynikalo to z poblazliowsci tylko braku czasu. Ostatni temat (chyba kosciol nowego przymierza) z Marcinem W w roli glownej zostal rowniez przeze mnie dokoladnie posprzatany.

pawvic -> Wypowiadac sie moze kazdy, i napisanie w jednym watku wyzwiska nie implikuje kasowanie innych postow ktore sa "normalne".

===

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 marzec 01 2006 15:57   
Forum

Quote by medieval_man:
Quote by maxurd:

a ja nie wierzę...

I nikt ich do dzisiaj nie wycinał
A Eriugena ma argumenty
Jak miał Jezus, wyzywając faryzeuszów od "Plemienia zmijowego"i "Grobów pobielanych"

dlaczego ty ciagle przytaczasz przyklad marcina w? po pierwsze, protestanci dawno juz z nim nie dyskutowali. kto do niego sie odezwal dostawal zaraz po glowie. po drugie, nie wiadomo bylo do konca kim on byl, mowil ze byl katolikiem. po trzecie, zaden protestant brava mu nie bil jak wy to robiliscie panu e.
mam nadzieje ze marcin w nie bedzie mial za zle to co napisalam.
przestan ze w koncu zachowywac sie tak jakby tobie na koncu jezyka stalo: "a nie mowilem, ze protestanci, to sa nierozumni prostaczki, obludnicy, plemie zmijowe". Jezus mowil to faryzeuszow, do swojego najwiekszego wroga, do tych co byli jedynie religijni a nie mieli w sercu wiary i dlatego nie rozpoznali Pana.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 marzec 01 2006 16:23   
Forum

Quote by hermes:
Quote by medieval_man:
szkoda

Jak rozumiem wg ciebie uzywanie wobec oponetow slow "syfon", "kretyn", "analfabeta" jest wg ciebie uzasadnianiem zdania ?

Tu masz rację. Nie jest. Tylko, ze Eriugena uzasadniał najpierw swoje zdanie, a potem podsumowywał oponenta.
Do uzasadnienia raczej tudno było sie przyczepić, do "podsumowania" i owszem...

Quote by hermes: jezeli uwazasz ze uzywanie taki slow jest w porzadku, to napewno nie bedziesz mial nic przeciwko jak ktos cie nazwie "sku***iel" "h*j" itd.W koncu jeszcze mocniejsze slowa... Wtedy tez nie powinno sie interweniowac ?

Chyba nie masz zamiaru?

Te akurat słowa nie odnoszą się do mojego poziomu intelektualnego, tylko do... no właśne czego? więc bym protestował.
Jeśli natomiast ktoś wykazałby mi brak umiejętności czytania, to chyba musiałbym przełknąć, acz niechętnie epitet "analfabeta".
Oczywiście wolałbym, żeby napsał mi to nieco łagodniej

===

Cytat 
Andrzej
 marzec 01 2006 16:26   
Forum

Quote by milka: dlaczego ty ciagle przytaczasz przyklad marcina w?

ciągle? ten pierwszy raz przecież (no chyba że mam sklerozę)

Quote by milka:
przestan ze w koncu zachowywac sie tak jakby tobie na koncu jezyka stalo:

nie stoi

===

Cytat 
Edmund Belter
 marzec 01 2006 16:46   
Forum

Quote by milka:
dlaczego ty ciagle przytaczasz przyklad marcina w? po pierwsze, protestanci dawno juz z nim nie dyskutowali. kto do niego sie odezwal dostawal zaraz po glowie. po drugie, nie wiadomo bylo do konca kim on byl, mowil ze byl katolikiem. po trzecie, zaden protestant brava mu nie bil jak wy to robiliscie panu e.

Gdy brakuje argumentów, to zaczyna się lać po głowie, zaczyna sie wyzwyska, pojawiają się "sekciarze" itp. Ja mam tylko taką uwagę do tych, co uznają dogmat o nieomylności papieża: przyjecie takiego dogmatu jest bluxnierstwem!!! nieomylny jest tylko Pan Bóg! Stawianie kogokolwiek na równi z nim jest bluxnierstwem, nadużyciem, zupełnym brakiem pokory. Żaden człowiek, w żadnej materii nie może być uznany za nieomylnego!!!
No to tak uważam, ale oczywiście jestem "sekciarzem", "odszczepieńcem" i co gorsza "odszczepieńcem z podszeptu jakiś niczystych sił", ale niech tam!!!
milko! pozdrawiam

===

Opin

Profil   Email 
 Cytat 
Edmund Belter
 marzec 01 2006 16:50   
Forum

GDZIE KOŃCZY SIĘ MIŁOŚĆ, ODPOWIEDZIALNOŚĆ, WIARA, SAMODZIELNOŚĆ TAM ZACZYNAJĄ SIĘ DOGMATY

===

Opin

Profil   Email 
 Cytat 
Włodek
 marzec 01 2006 16:53   
Forum

Eriugeno, zapytam na pożegnanie, bo dyskusja z Tobą mnie znużyła (bez obrazy - po prostu mamy tak rózny punkt widzenia na chrzescijańśtwo, że nie ma sensu tego ciągnąć). - piszesz uporczywie "babtyści/babtyzm", bo nie znasz właściwej pisowni, jesteś dyslektykiem, czy próbujesz mnie obrazić? (Swoją drogę konsekwentnie piszesz też "bóg" i "biblia" - coś się za tym kryje, czy... to tak, po prostu, dla oryginalności?).

===

Profil   Email 
 Cytat 
Edmund Belter
 marzec 01 2006 16:59   
Forum

mÓJ POST Z 16.46 ZOSTAŁ OCENZUROWANY? cZY CO? bO NIE ROZUMIEM DLACZEGO SIĘ JESZCZE NIE POJAWIŁ

===

Opin

Profil   Email 
 Cytat 
Grzegorz Gacki
 marzec 01 2006 17:12   
Forum Admin
Admin

Quote by opin: mÓJ POST Z 16.46 ZOSTAŁ OCENZUROWANY? cZY CO? bO NIE ROZUMIEM DLACZEGO SIĘ JESZCZE NIE POJAWIŁ

Nie zamknąłeś znaczników - jak schrzanisz np. cytowanie, to post się nie wyświetla

Poprawiłem

GG

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub
 marzec 01 2006 18:00   
Forum

Quote by opinFrown...)Ja mam tylko taką uwagę do tych, co uznają dogmat o nieomylności papieża: przyjecie takiego dogmatu jest bluxnierstwem!!! nieomylny jest tylko Pan Bóg! Stawianie kogokolwiek na równi z nim jest bluxnierstwem, nadużyciem, zupełnym brakiem pokory. Żaden człowiek, w żadnej materii nie może być uznany za nieomylnego!!!

No właśnie od samego początku dyskusji Eriugena tłumaczy, że katolicki dogmat nie mówi o "nieomylności papieża". Papież jest sam z siebie omylny jak każdy inny chrześcijanin. Takimi wyskokami tylko dajesz eriugenowi powody, aby sprawił ci porządne manto
Quote by opin:No to tak uważam, ale oczywiście jestem "sekciarzem", "odszczepieńcem" i co gorsza "odszczepieńcem z podszeptu jakiś niczystych sił", ale niech tam!!!(...)

Wystarczy, że ANALFABETĄ

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 marzec 01 2006 18:15   
Forum

Quote by opin:
Gdy brakuje argumentów, to zaczyna się lać po głowie, zaczyna sie wyzwyska, pojawiają się "sekciarze" itp. Ja mam tylko taką uwagę do tych, co uznają dogmat o nieomylności papieża: przyjecie takiego dogmatu jest bluxnierstwem!!! nieomylny jest tylko Pan Bóg! Stawianie kogokolwiek na równi z nim jest bluxnierstwem, nadużyciem, zupełnym brakiem pokory. Żaden człowiek, w żadnej materii nie może być uznany za nieomylnego!!!

ja natomiast myślę, że tego typu wypowiedź, w świetle tez Eriugeny nie tyle świadczy o analfabetyzmie, bo Opin analfabetą nie jest, ale po prostu o braku dobrej woli.
A to już w ogóle dyskwalifikuje taką osobę jako partnera do rozmowy.
Gdybyś sie Opinie odniósł rzeczowo do rzeczowych argumentów, można byłoby ocenić poziom twej argumentacji.Tak, pozostaje, niestety ocenić poziom chęci do rozmowy: mniej niż zero

===

Cytat 
Łukasz Gawryś
 marzec 01 2006 18:42   
Forum Admin
Admin

Quote by Kuba:No właśnie od samego początku dyskusji Eriugena tłumaczy, że katolicki dogmat nie mówi o "nieomylności papieża". Papież jest sam z siebie omylny jak każdy inny chrześcijanin. Takimi wyskokami tylko dajesz eriugenowi powody, aby sprawił ci porządne manto

Wystarczy, że ANALFABETĄ

Taaak. Kiedy katolik (np na stronie http://www.franciszkanie.pl/news.php?id=4439) pisze "...oraz przeprowadzenie Soboru Watykańskiego I (1860-1870), który uchwalił m.in. dogmat o nieomylności papieskiej w sprawach wiary i moralności." wszytsko jest w porzadku. Podobnie jak uzywa sie na portali opoka (http://www.opoka.org.pl/varia/poradnik/kosciol25.html) sformulowania "Prymat Papieża i jego nieomylność Kiedy jednak protestant uzywa takiego samego sformulowania - ktore przyjelo sie powszchenie uzywac - i nie ma znaczenia ze moze rozumiec go dokladnie tak jak jest sformulowany podczas SW I - wtedy niezaleznie od tego jest analfabeta.
Pozdrawiam braci katolikow w potrzebie...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub
 marzec 01 2006 19:30   
Forum

Quote by hermes:
Taaak. Kiedy katolik (np na stronie http://www.franciszkanie.pl/news.php?id=4439) pisze "...oraz przeprowadzenie Soboru Watykańskiego I (1860-1870), który uchwalił m.in. dogmat o nieomylności papieskiej w sprawach wiary i moralności." wszytsko jest w porzadku. Podobnie jak uzywa sie na portali opoka (http://www.opoka.org.pl/varia/poradnik/kosciol25.html) sformulowania "Prymat Papieża i jego nieomylność Kiedy jednak protestant uzywa takiego samego sformulowania - ktore przyjelo sie powszchenie uzywac - i nie ma znaczenia ze moze rozumiec go dokladnie tak jak jest sformulowany podczas SW I - wtedy niezaleznie od tego jest analfabeta.
Pozdrawiam braci katolikow w potrzebie...

Przecież nie w tym problem. Chyba jasnym jest, że nie chodzi o kwestię używania konkretnych sformułowań, ale o uczciwe przyznanie jakie faktycznie niosą treści. Ta kwestia w sposób uporządkowany została przedstawiona m.in. w tej dyskusji, wobec czego skrajne oceny Opina mogą tylko dziwić.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 1,06 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości