Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Problemy ekumeniczne Nowy wątek Odpowiedz
 "Nieomylnośc papieska"
 |  Wersja do druku
robaczek2
 styczeń 03 2007 22:18   
Forum

Status: offline

Quote by Dezerter:dowiemy sie po śmierci

Po prostu wierzymy w innego Boga. Moj nie zostawil nas sierotami i ciagle nas prowadzi.
Wydaje mi sie rowniez, ze pustoslowie o pokorze i milosci nie jest Mu zbyt mile.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Monika Moryc
 styczeń 04 2007 13:36   
Forum

Do dyskusji na ten temat dobrze mieć jakąś podbudowę, więc:
Nieomylność urzędu nauczycielskiego http://www.ultramontes.pl/jougan_nieomylnosc.htm
oraz Magisterium Kościoła i związane z nim zagadnienia http://www.ultramontes.pl/problemy_magisterium.htm

Tylko niech nikt nie narzeka, że za długie, takiech tematów nie da się wyjaśnić w jednym zdaniu

===

« Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim » (1 J 4, 16)

Profil   Email 
 Cytat 
wspinski
 styczeń 14 2007 18:03   
Forum

Quote by eriugena: Zauważyłem, ze nadla polemisci biedza się z dogmatem "nieomylnosci" papieskiej, ktory zdają sie traktować jako glowną przeszkodę ekumeniczną.

Wydaje mi się, że wiekszość katolików i tak w istocie nie uznaje wspomnianego dogmatu. Po prostu nie zaprząta sobie nim głowy traktując jako "zabytek przeszłości", może wypiera ze świadomości pojawiający się konflikt poznawczy. Gdyby go bowiem traktować bardzo poważnie to nie byłby on "głowną przeszkodą ekumeniczną" ale przeszkodą poczuciu przynależnosci do KRK. Jako wychowany w katolickiej tradycji nigdy nie uznawałem tego dogmatu, także w okresie studiów teologicznych.

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 styczeń 14 2007 19:12   
Forum

Quote by wspinski:
Wydaje mi się, że wiekszość katolików i tak w istocie nie uznaje wspomnianego dogmatu.

Kolejny, ktoremu "wydaje się"
Zresztą tak, masz rację; WYDAJE CI SIĘ

Nie uznaje tego dogmatu ta wiekszość "katolików" która w ogóle jest katolikami tylko z nazwy. Jest niesttey takich wielu. Oni w ogóle nie rozumieją sensu chrześcijaństwa, więc co mówić o dogmatach
Quote by wspinski:
Po prostu nie zaprząta sobie nim głowy traktując jako "zabytek przeszłości", może wypiera ze świadomości pojawiający się konflikt poznawczy.

na czym ten konflikt niby polega?
Quote by wspinski:
Gdyby go bowiem traktować bardzo poważnie to nie byłby on "głowną przeszkodą ekumeniczną" ale przeszkodą poczuciu przynależnosci do KRK.

na czym niby ta przeszkod amiałaby polegać?
Quote by wspinski:
Jako wychowany w katolickiej tradycji nigdy nie uznawałem tego dogmatu, także w okresie studiów teologicznych.

studiów teologicznych katolickicj? To dziwne, nieprawdaż?
Pozdrawiam

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
wspinski
 styczeń 14 2007 20:16   
Forum

Quote by medieval_man:

Kolejny, ktoremu "wydaje się"
Zresztą tak, masz rację; WYDAJE CI SIĘ

Niby jak ma to być przeszkodą?

Wydaje mi się bo nie znam rzetelnych badań na ten temat. Opieram się tylko na swoich przekonaniach oraz rozmowach ze znanymi mi osobami.

Skoro Tobie się nie wydaje tylko jesteś pewien to podaj wyniki tych badań i źródła. Będę wdzięczny.

A dlaczego przeszkodą? Bo rodzi konflikt sumienia u osób, u ktorych wiara poszukuje zrozumienia.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 styczeń 14 2007 20:29   
Forum

Quote by wspinski:
Wydaje mi się bo nie znam rzetelnych badań na ten temat. Opieram się tylko na swoich przekonaniach oraz rozmowach ze znanymi mi osobami.

Skoro Tobie się nie wydaje tylko jesteś pewien to podaj wyniki tych badań i źródła. Będę wdzięczny.

A dlaczego przeszkodą? Bo rodzi konflikt sumienia u osób, u ktorych wiara poszukuje zrozumienia.

Ja na przykład nie widze tu żadnego konfliktu sumienia.

rzecz jasna nie istnieją zadne badania co do percepcji dogmatów katolickich w społeczeństwie katolickim (przynajmniej jesli chodzi o Polskę).

I nie ma badań, co do znajmomości tych dogmatów, jak i co do ich rozumienia, ani tym bardziej co do ich akceptacji czy przyjmowania.
A są to rózne rzeczy.
Mogą być takie osoby, które nie rozumieją dogłebnie dogmatu, ale go akceptują.
Jak i takie, które i nie rozumieją i nie akceptują.
W płaszczyźnie działań ekumenicznych ważna jest chyba ta część wyznawców, ktorzy znają, rozumieją i akceptują ten dogmat.
W komisjach ekumenicznych nie zasiadają raczej teologiczni analfabeci (ktorych niestety jest bardzo wielu)

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
wspinski
 styczeń 14 2007 21:11   
Forum

medieval_man napisal:

"Ja na przykład nie widze tu żadnego konfliktu sumienia."

I w tym wypadku jestesmy zgodni. Ja również nie widzę konfliktu sumienia, bo po prostu nie uznaję tego dogmatu.

"rzecz jasna nie istnieją zadne badania co do percepcji dogmatów katolickich w społeczeństwie katolickim (przynajmniej jesli chodzi o Polskę)"

nie wydaje mi się. sam kiedyś niejednokrotnie spotykałem z takowymi, ale było to już dawno i nie pamietam szczegółów.

to proste badania

"Mogą być takie osoby, które nie rozumieją dogłebnie dogmatu, ale go akceptują.
Jak i takie, które i nie rozumieją i nie akceptują."

I takie ktore znają całą wykladnie i nie akceptują.

"W płaszczyźnie działań ekumenicznych ważna jest chyba ta część wyznawców, ktorzy znają, rozumieją i akceptują ten dogmat."

A to dlaczego??????????? Dlaczego katolicy inaczej myslący mają być wyrzuceni poza nawias?

Ze strony wyznawców innych kosciołow niz KRK w płaszczyźnie ekumenicznej ważne byłoby chyba akceptowanie faktu istnienia tego dogmatu w KRK jak czegos czego w bliskiej perpektywnie nie da sie zmienić wobec tego lepiej ten fakt zaakceptować i jakos uszanowac przy jednoczesnym braku zgody.

Nie wiem co można zrobić z tym faktem ze strony katolikow. Najlepiej nie zawracac sobie nim głowy

"W komisjach ekumenicznych nie zasiadają raczej teologiczni analfabeci (ktorych niestety jest bardzo wielu)"

Mnie - podobnie jak kiedyś sp. O. Bochenskiego - zastanawia fakt "wyłączania rozumu" w niektorych aspektach przez niektore osoby wysoko wykształcone. Wydaje mi się, że w jakiejś mierze odpowiada na to pytanie psychologia oraz socjologia. Ale to już inny temat.

W każdym razie sądzę, że głowne przeszkody w realizacji idei ekumenizmu mają nie tyle charakter teologiczny/doktrynalny, ale psychologiczny i socjoligiczny.

===

Profil   Email 
 Cytat 
wspinski
 styczeń 14 2007 21:19   
Forum

Quote by medieval_man:
studiów teologicznych katolickicj? To dziwne, nieprawdaż?

nie widzę w tym nic dziwnego.

===

Profil   Email 
 Cytat 
wspinski
 styczeń 14 2007 21:25   
Forum

Quote by medieval_man:
Nie uznaje tego dogmatu ta wiekszość "katolików" która w ogóle jest katolikami tylko z nazwy.

Jaką masz podstawę, żeby oceniać w ten sposób innych? Ta grupa na pewno jest zróżnicowana. Moim zdaniem dodanie "wydaje mi się" nie byłoby nietaktem.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 styczeń 14 2007 22:57   
Forum

Zacznę od odpowiedzi na ostatnie pytanie.

Mam tu na mysli tych ludzi, którzy po prostu urodzili się w rodzinach katolickich gdzie ich ochrzczono, doprowadzono do I komunii i bierzmowania, a oni czasami nawet zawarli ślub w kościele.
Nie ma tu nic z oceny, jedynie klasyfikacja.

Nie chciałem tu odnieść sie do Ciebie. Myślę po prostu, że osoby, ktore swą teologiczną edukację zakonczyły na katechezie w szkole nie uznają tego dogmatu, bo albo o nim nic nie wiedzą, albo go nie rozumieja. Powinienem był to napisać.

Jesli studiowałeś teologię masz oczywiście większe od nich prawo do zgadzania się bądź nie z tym dogmatem.

Przyznaję, że na poczatku lekko mnie sfrustrowało Twoje zdanie, że większość katolików i tak w istocie nie uznaje wspomnianego dogmatu..
Byc może inne treści podkładałem pod pojecia:
- wiekszość katolików
- nie uznaje

a propos: czy znasz (bo chyba powinieneś) pracę Rahnera: Zum Begriff der Unfehlbarkeit in der katholischen Theologie. Tekst opublikowany po raz pierwszy w: A. Castelli (wyd.), L’Infaillibilité, Paris 1970, 57-72.; wersja niemiecka w: StdZ 186 (1970), 18-31. Wersja ostateczna w: Schriften zur Theologie X, 305-323?

Tam chyba znajduje się (miedzy innymi) odpowiedź na problem ewentualnego konfliktu sumienia.

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,40 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty