Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Chcę poślubić a mam wielki problem - pomoże mi ktoś ?
 |  Wersja do druku
oleczko1982
 marzec 22 2006 08:16  (Czytany 2428 razy)  
Forum

Status: offline

Witam wszyskich
mam 24 lata, moj problem polega na tym, że chciałbym się ożenić z moją dziewczyną, ale nie byłem u pierwszej komunii i u bieżmowania też nie byłem, chodze do kościoła od 2 lat ale nie wiem, czy ksiądz da mi ślub. Znajomy był w podobnej sytuacji i wiem, ze w Warszawie w pewnym kościele takie przypadki są "załatwiane od ręki" tnz. można tam iśc do komunii w każdym wieku... bardzo proszę jeżeli ktoś ma informacje i może mi pomóc jakąś radą to niech napisze
pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 marzec 22 2006 09:41   
Forum

Quote by oleczko1982: Witam wszyskich
mam 24 lata, moj problem polega na tym, że chciałbym się ożenić z moją dziewczyną, ale nie byłem u pierwszej komunii i u bieżmowania też nie byłem, chodze do kościoła od 2 lat ale nie wiem, czy ksiądz da mi ślub. Znajomy był w podobnej sytuacji i wiem, ze w Warszawie w pewnym kościele takie przypadki są "załatwiane od ręki" tnz. można tam iśc do komunii w każdym wieku... bardzo proszę jeżeli ktoś ma informacje i może mi pomóc jakąś radą to niech napisze
pozdrawiam

Ty się lepiej zastanów nad tym, co chcesz zrobić.

Czy chcesz się ożenić ze swoją dziewczyną, czy może (zakładam, że jesteś katolikiem) chcesz przystąpić do sakramentu małżeństwa, ktore dla katolików jest znakiem związku Chrystusa i Kościoła?

Sakrament ten sprawia, że sam Chrystus staje się obecny w tym związku "pozostaje z małżonkami, daje im moc pójścia za Nim i wzięcia na siebie swojego krzyża, podnoszenia się po upadkach, przebaczania sobie wzajemnie, wzajemnego noszenia swoich ciężarów."

Małżeństwo jako sakrament jest uczestniczeniem małżonków w miłości Trójcy Świętej. Czy zależy ci na tym, żeby Twoje małżeństwo było takie?

Nie wątpię, że wszystko da się załatwić. Tylko po co?

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
oleczko1982
 marzec 22 2006 11:25   
Forum

więc co mam zrobić ?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Thomas Z
 marzec 22 2006 11:40   
Forum

Według mnie (choć nie jestem Chrześcijaninem), uważam że powinienneś się zastanowić czy nie wystarczy ci ślub cywilny chyba że rzeczywiście jesteś osobą wierzącą i planujesz tą wiarę praktykować. Jeśli nie jesteś wierzący a ślub jest ci potrzebny ze względu nacisków rodziny to z tego co wiem można się zadeklarować jako niewierzący z warunkiem że druga osobą jest wierząca praktykująca.
Tak to chyba jest w prawie kanonicznym, poprawcie mnie jeśli się mylę. Według mnie sakrament ma sens wtedy jak jest podparty wiarą inaczej czym miałby się różnić od ślubu cywilnego. Take jest moje zdanie ale zobaczmy co inni powiedzą. Aha, z tego co wiem przyjąć pierwszą komunię i bierzowanie można w dowolnym wieku tak samo jak chrzest.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 marzec 22 2006 11:58   
Forum

Quote by Thomas_Z: Aha, z tego co wiem przyjąć pierwszą komunię i bierzowanie można w dowolnym wieku tak samo jak chrzest.

Oczywiście, że przyjać pierwszą komunię i zostać bierzmowanym można w każdym wieku. Jednak normalna praktyka nie umożliwia zrobienia tego na "łapu-capu" bo jest to wtedy po prostu niepoważne.
Chyba, że zachodzą jakieś specjalne okoliczności (na pewno nie można podciagnąc pod nie, na przykład ciąży panny młodej).
Są też pzypadki, (niestety) że niektórzy księża "ułatwiają" te sprawy.
Dobrze byłoby, żeby wypowiedział się ktoś, kto bezpośrednio sam przeżył podobną sytuację

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Rafi F
 marzec 22 2006 12:08   
Forum Moderator
Moderator

Quote by oleczko1982: więc co mam zrobić ?

Nawrócić się. Jeżeli nie możesz zadeklarować się jako niewierzący, to musisz znaleść odpowiedź na pytanie w co wierzysz.

Jesteś pewnie ochrzczony w kościele rzymsko-katolickim. Oczywiście możesz "załatwić" komunię i bierzmowanie (to drugie trudniejsze w "załatwieniu"), ale to nie są tylko gesty i papierki. Jeżeli więc chcesz wziąść ślub w KRK, jako sakrament, to nie ma co się spieszyć. Wpierw poznaj naukę KRK, potem świadomie przyjmij Komunię i idź do bierzmowania. No chyba, że chcesz to wszystko "jakoś załatwić" z Bogiem, jak to z Nim "załatwisz" to powiedz ile Jemu w kopercie dałeś .
Oczywiście możesz wszystko szybko rozwiązać nie deklarując się jako rzymski katolik - obojętnie czy jako niewierzący, czy jako chrześcijanin pozadenominacyjny. Wtedy zaślubiny w KRK też są możliwe - szczegóły w parafii.Zastanów się więc, czy chcesz szybkiego ślubu w KRK, bo wśród ludzi wszystko "załatwisz", przed Bogiem nic nie ukryjesz.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Maciek Janson
 marzec 22 2006 13:11   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Rafi F:
Nawrócić się...

Az bym Cie usciskal z radosci za taka rade

Posluchaj tej rady oleczko1982, bo to co napisal Rafi jest bardzo madre Bog patrzy bardzo pilnie na to co robisz

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
oleczko1982
 marzec 22 2006 23:12   
Forum

Dziekuje wszystkim za odpowiedzi, czyli musze sie księdza spytac, chrzczony byłem w koścele katolickim, mam nadzijeje ze nie bede musiał iść do komunii razem z ośmiolatkami, a do bieżomwania razem z gimnazjalistami ...
pozdrawiam wszystkich

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 marzec 23 2006 09:28   
Forum Moderator
Moderator

Quote by oleczko1982: mam nadzijeje ze nie bede musiał iść do komunii razem z ośmiolatkami, a do bieżomwania razem z gimnazjalistami ...
Czy to ma jakiekolwiek znaczenie ? Czy to coś wstydliwego ?
Komunie bedziesz mógł przyjąć na każdej mszy, więc jak będziesz gotów, to sobie ustalicie kiedy. Z bieżmowaniem, to już musisz się ty dostosować do biskupa.
Rozejrzyj się, co jeszcze ma KRK w menu : np. Neokatechumenat, Odnowa w Duchu Świętym itd. Poznaj też nauczania innych kościołów: Kosciół Ewangelicko-Augsburski (luteranie), Kosciół Ewangelicko-Reformowany, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Kosciół Zielonoświątkowy, Kościół Chrześcijan Baptystów, Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny i wiele innych (kolejność przypadkowa)
Wpierw się nawróć, potem wybierz kościół zgodnie z własną wiarą i sumieniem. Niech twój wybór będzie świadomy.
Ja urodziłem się i trwam w KRK.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Rafi F
 marzec 23 2006 09:31   
Forum Moderator
Moderator

Quote by maxurd:
Quote by Rafi F:
Nawrócić się...

Az bym Cie usciskal z radosci za taka rade

Posluchaj tej rady oleczko1982, bo to co napisal Rafi jest bardzo madre Bog patrzy bardzo pilnie na to co robisz

Zawstydzasz mnie

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,19 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty