Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Kwestie moralne Nowy wątek Odpowiedz
 myślistwo - zabijanie dla przyjemności
 |  Wersja do druku
Krzysztof
 marzec 23 2006 09:29  (Czytany 4037 razy)  
Forum

Status: offline

Istniejące standardy etyczne uznają zabijanie zwierząt dla przyjemności lub rozrywki za coś złego. Jedynym wyjątkiem jest tutaj myślistwo, na które z różnych powodów ludzie przymykają oczy, a wręcz uważają za coś wartościowego. Mało kto przy tym wie o religijnych bluźnierstwach, które są z nim ściśle związane.

Zacytuję pewien ceremoniał, przez który przechodzą ci, którzy chcą stać się pełnoprawnymi członkami tego bractwa myśliwych.

Chrzest myśliwski - to bardzo stara ceremonia związana z przyjęciem adepta do grona myśliwych , powtarzana po ubiciu pierwszej sztuki danego gatunku zwierzyny.
Odbywa się na polowaniu. Po odtrąbieniu, o ile jest sygnalista, śmierci zwierza najstarszy funkcją myśliwy nakazuje młodzikowi klęknąć na lewe kolano i znacząc farba ubitej zwierzyny jego czoło wypowiada słowa:
W imię Boga, św. Jerzego, św. Michała chrzczę Cię na wyznawcę św. Huberta.

A więc najwyższy rangą myśliwy, w imię Boga i świętych, chrzci nowego wyznawcę.
Oczywiste bluźnierstwo, na dodatek z satanistyczna konotacją (znaczenie czoła krwią zwierzęcia).

Kim natomiast był św. Hubert? Warto to wiedzieć, szczególnie ten fragment moze dać do myślenia:

Święty Hubert urodził się około 656 r. W młodości uwielbiał polowania i poświęcał temu zajęciu cały wolny czas. Pewnego razu, kiedy zapamiętale polował, ukazał mu się jeleń z krzyżem jaśniejącym między rogami i przemówił do niego tymi słowami: "Dlaczego prześladujesz niewinne zwierzęta? Lepiej pomyśl o zbawieniu duszy". Po tym wydarzeniu Hubert nawrócił się i został duchownym.

Mają więc za patrona i wyznają świętego, który stał się świętym w wyniku nawrócenia OD pasji do zabijania zwierząt w stronę Boga. Czczą więc nie jego świętość, ale grzech, z którego się nawrócił.

===

rise

Profil   Email 
 Cytat 
Kacper Światłowski
 marzec 23 2006 09:58   
Forum

Moze, aby ulatwic, obedrzemy ten problem z tych ceremoni i zwyczajow kolek lowieckich. Czy zabijanie dla przyjemnosci jaka jest jedenie miesa, jest dobre? Uwazam ze nie ma w tym nic zlego. Nie ma nic zlego w myslistwie. Zabijanie zwierzat jest zjawiskiem naturalnym.

===

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Krzysztof
 marzec 23 2006 10:46   
Forum

Tylko widzisz - ja nie mówię akurat o przyjemności z jedzenia, ale z samego faktu zabijania. Współczesne myslistwo to nie są niegdysiejsze polowania w celu zdobycia pokarmu, ale pewien rodzaj rytualnej rozrywki. I o zabijanie w tym kontekście chodzi.

Twoja propozycja obdarcia tematu z wątku religijnego jest akurat na tym forum trochę dziwna. Przyznam, że liczę na Wasze ustosunkowanie się również do tego zagadnienia.

===

rise

Profil   Email 
 Cytat 
Thomas Z
 marzec 23 2006 12:31   
Forum

Dla mnie jest jasne że niepotrzebne nikomu zabijanie i znęcanie się nad zwierzętami jest bez sensu (równowaga i biosfera też czasami zależy od regulowania populacji i temu nie przecze). Polowanie dla przyjemności, z tymi wszystkimi rytuałami, nie jest koniecznościa przetrwania naszego gatunku i metody tam stosowane są napewno niehumanitarne (np. sfory psów rozszarpujące lisa).
Uważam też że ważne jest aby zwierzęta wystawione na ubój żyły w miare dobrych warunkach. Dla mnie priorytetem jest aby się właśnie nie znęcać, zwierzęta zjadają się nawzajem i taka jest natura tego świata lecz uważam że człowieka stosunek do zwierząt powinien być lepszy (jesteśmy podobno tym jedynym gatunkiem posiadającym zasady moralne i umiejętność rozróżniania dobra i zła). Nie powinny się zdarzać tortury żywych istot do jakich dochodzi. Teraz według mnie najważniejsze jest żeby zwierzęta traktować humanitarnie. Żeby np. zwierze przeznaczone na ubój żyło na trawie pod gołym niebem i cieszyło się życiem, a śmierć nastąpiła bezboleśnie. Takie jest moje zdanie i wiem że standardy humanitarne są wprowadzane na świecie, kiedyś zwierze było przedmiotem teraz już nie jest (np. kiedyś na wojnie pies był traktowany jako część ekwipunku żołnierza i gdy żołnierz wracał do domu pies
zostawał, teraz pies wraca do domu razem z żołnierzem). Także to się napewno zmieni, może nawet w pewnym momencie ludzie przyszłości bedą patrzeć na nas z obrzydzeniem, tak samo jak my patrzymy na dawne kultury i ich wyczyny.

===

Profil   Email 
 Cytat 
dawid1976
 marzec 23 2006 12:49   
Forum

Niedawno byłem w USA na zachodnim wybrzeżu w Stanie Washington. Tam prawie każdy poluje. Ale są tam również bardzo ostre zasady, i można być ostro karanym. Byłem w domu dwóch myśliwców. Oczewiście polowanie sprawia im przyjemność. Ale jak upolują, to i również mięso jedzą. Biorą mięso ze sobą i zamrażają je, bo prawda jest taka że coraz więcej Amerzkanów brzydzi sie chodowanym i manipulowanym mięsem.
Jedyni którzy tam zabijają dla samej przyjemności to są Indianie. Oni nie potrzebują żadnych zezwoleń i mogą polować każdy gatunek w każdej porze, jak im sie chce mogą nawet polować na młode. Rzecz w tym że im sie często nudzi i z prostej nudy polują np na jelenia, odcinają mu głowe a mięso pozostawiają na marne. Tak, czasy sie zmieniają. A w Europie myśli sie ze Indianie żyją z całkowitą harmonią z przyrodą, bla bla bla itd, a prawda jest taka że na ich rezerwatach miliony zarabiają bo tam mogą robić co chcą a więc kasyna budują.

Tyle na dziś o przyrodzie i pieknej harmonii

===

Profil   Email 
 Cytat 
Thomas Z
 marzec 23 2006 13:16   
Forum

A w Europie myśli sie ze Indianie żyją z całkowitą harmonią z przyrodą, bla bla bla itd, a prawda jest taka że na ich rezerwatach miliony zarabiają bo tam mogą robić co chcą a więc kasyna budują.

To tzw. "Myth of a Noble Savage" jak to ktoś określił. Prawdą jest też że Indianie, żyjący tak zgodnie z naturą jak to niektórzy ludzie twierdzą, doprowadzili w całej swojej historii wiele gatunków do wyginięcia.

===

Profil   Email 
 Cytat 
coso
 marzec 23 2006 14:25   
Forum

Stosunek do zwierząt jest miarą człowieczeństwa.

Jeśli ktoś zabija zwierzęta dla sportu to łamie
przykazanie "Nie Zabijaj"

Natomiast jest to uzasadnione jeśli odbywa się z
powodów ekologicznich; selekcja gatunków, kształtowanie
środowiska itp.

Jakis czas temu kościół w niemczech oficjalnie potępił
sportowe polowanie na zwierzęta.

Wymowa nauki Jezusa w kwestii zwierząt (jego "mniejszych
braci") jest oczywista aczkolwiek jest różnie
interpretowana i naciągana w zależności od tego co komu
bardziej pasuje.

Sadysta będzie się starał znaleść w Biblii
usprawiedliwienie dla zabijania zwierząt - że on
jest panem wszelkiego stworzenia, może robić co
mu siem tylko zechce. Imbecyl-sadysta dodatkowo
będzie wykazywał, że zwierzęta nie mają duszy, uczuć
i nie odczuwają cierpienia.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Thomas Z
 marzec 23 2006 14:54   
Forum

"Stosunek do zwierząt jest miarą człowieczeństwa."

Dokładnie. Człowiek będący okrutnikiem wobec zwierząt w sytuacji klęski żywiołowej czy wojny nie będzie miał też zahamowań przed krzywdzeniem ludzi, jedynie co teraz powstrzymuje takiego człowieka przed krzywdzeniem ludzi to prawo. W momencie chaosu, zamieszania te zahamowania puszczają.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 marzec 23 2006 14:55   
Forum Moderator
Moderator

Quote by coso:
Natomiast jest to uzasadnione jeśli odbywa się z
powodów ekologicznich; selekcja gatunków, kształtowanie
środowiska itp.

I własnie dlatego nadleśnictwo pozwala na odstrzał za niezłą forsę. Mamona rządzi. Dzięki temu, że mała grupka społeczna płaci za przyjemność zabijania kupuje się karmę, robi opryski, czy zakłada szkółki.Czysty pragmatyzm.
Osobiście dla mnie myśliwi strzelający z ambony ze sztucerów z lunetą osadzonych na podpórkach to zwykli mordercy. Jak chce być taki myśliwy, to niech z dzidą pieszo idzie na dzika. Albo wróci on z dzikiem, albo dzik z jego goleniami.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
piotr.
 marzec 23 2006 15:00   
Forum

Myslicie, ze mysliwi moga sobie dla przyjemnosci i frajdy pojsc do lasu w dowolnej chwili ze strzelba i wycinac zwierzaki w pień?
Maja okreslone zasady, kiedy moga urzadzac polowanie, a kiedy nie. Są sezony łowieckie i są polowania majace na celu zmniejszenie populacji danej zwierzyny - np. zajęcy, które wyzeraja w gospodarstwach plony lub wilków, ktore zuchwale panosza sie w poblizu stad owiec.
Kazde polowanie ma jakis okreslony cel. Nie jest to zabijanie wylacznie dla przyjemnosci.
Mowie to na podstawie rozmowy z moim znajomym, ktory nalezy do Polskiego Zwiazku Łowieckiego.
Ale zagozali wegetarianie i inni obroncy ziwerzakow oczywiscie nie pozostawiaja suchej nitki na mysliwych
I to by bylo na tyle.

===

Sancta Maria, Mater Ecclesia, omnes sancti Angeli orate pro nobis.

Profil   Email 
 Cytat 
dawid1976
 marzec 23 2006 15:05   
Forum

Zapraszam na wizyte do Polskich rzeźni (Polska przy okazji jest jednym z największych eksporterów mięsa w Europie),

zapraszam na obejżenie sobie metod wedug których zabija sie np świnie w Polsce. Albo w jaki sposób sie jej przewozi z miejsca na miejsce.

Wiecie co, może zaraz zadeklarójmy każdego kto kupuje mięso z lodówki jako morderce?

A jeśli ktoś chce zjeśc zwojego kotleta to niech do chelorey sobie dzika własnymi rękami upoluje!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 marzec 23 2006 15:07   
Forum Moderator
Moderator

Ani ze mnie obrońca praw zwierząt, ani wegetarianin (wręcz antywegetarianin). Uważam jednak, że mysliwi polują dla czystej przyjemności. To, ze sobie dodają, jacy oni nie są ważni, to inna sprawa. Wątpię, czy las by zauważył likwidację 90% pozwoleń na broń myśliwska, czy nagle zające czy dziki zajdłyby wszystkie plony, a wilki zjadły krowę na pastwisku. Myśliwi to "elita" która nie ma już zadnego uzasadnienia własnej egzystencji.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Rafi F
 marzec 23 2006 15:12   
Forum Moderator
Moderator

Quote by dawid1976: Zapraszam na wizyte do Polskich rzeźni (Polska przy okazji jest jednym z największych eksporterów mięsa w Europie),

zapraszam na obejżenie sobie metod wedug których zabija sie np świnie w Polsce. Albo w jaki sposób sie jej przewozi z miejsca na miejsce.

Wiecie co, może zaraz zadeklarójmy każdego kto kupuje mięso z lodówki jako morderce?

A jeśli ktoś chce zjeśc zwojego kotleta to niech do chelorey sobie dzika własnymi rękami upoluje!
Sam nawet świnię zabijałem, robiłem z niej kiełbasę i osobiście się ja zajadałem. Ale to ma jakis sens - napełnić sobie brzuch. Sens dzisiejszych europejskich polowań jest tylko jeden - zabijać. I nie mów mi o kiełbasie z dzika - gularz z psa jadłeś ? Nie ? To po co ci kiełbasa z dzika ? A konine jadłeś ? Polecam. Nie ma słodszego tatara, jak z szynki młodego konia.

===

Cytat 
coso
 marzec 23 2006 15:43   
Forum

Quote by Rafi F:
I własnie dlatego nadleśnictwo pozwala na odstrzał za niezłą forsę. Mamona rządzi. Dzięki temu, że mała grupka społeczna płaci za przyjemność zabijania kupuje się karmę, robi opryski, czy zakłada szkółki.Czysty pragmatyzm.
Osobiście dla mnie myśliwi strzelający z ambony ze sztucerów z lunetą osadzonych na podpórkach to zwykli mordercy. Jak chce być taki myśliwy, to niech z dzidą pieszo idzie na dzika. Albo wróci on z dzikiem, albo dzik z jego goleniami.

Leśniczy ma obowiązek odstrzeliwać niektóre zwierzęta
dla dobra środowiska i zwierząt. Możesz o tym przeczytać
w Ustawie o Prawie Łowieckim. Również jeśli ktoś poluje
bo jest to jedyna możliwość zdobycia pożywienia to nie
robi niczego złego.

Natomiast zgadzam się z tym co napisałeś ale w stosunku
do ludzi, którzy płacą za możliwość zabijania ponieważ
sprawia im to przyjemność. Dla sportu i rozrywki.

Quote by Thomas Z:
Człowiek będący okrutnikiem wobec zwierząt [...] nie będzie miał też zahamowań przed krzywdzeniem ludzi,

To jest znany nauce fakt. Różnej maści mordercy i
sadyści zawsze zaczynali od znęcania się nad
zwierzętami.

===

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 marzec 23 2006 15:53   
Forum

Quote by dawid1976:
Zapraszam na wizyte do Polskich rzeźni (Polska przy okazji jest jednym z największych eksporterów mięsa w Europie)

a co ma piernik do wiatraka? tu dyskutujemy o myslistwie a nie sposobie zabijania przez rzeźników. To zupełnie 2 rozne historie.

Rafi F! Pewnie, że są ludzie, którzy płacą za to, żeby sobie tylko postrzelać. Ale to nie myśliwi w pełnym znaczeniu tego słowa.

===

Profil   Email 
 Cytat 
dawid1976
 marzec 23 2006 16:07   
Forum

Quote by piotr.:
Quote by dawid1976:
Zapraszam na wizyte do Polskich rzeźni (Polska przy okazji jest jednym z największych eksporterów mięsa w Europie)

a co ma piernik do wiatraka? tu dyskutujemy o myslistwie a nie sposobie zabijania przez rzeźników. To zupełnie 2 rozne historie.

Rafi F! Pewnie, że są ludzie, którzy płacą za to, żeby sobie tylko postrzelać. Ale to nie myśliwi w pełnym znaczeniu tego słowa.

nie wiem najlepiej zapytaj sie pierkarza

===

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 marzec 23 2006 16:10   
Forum

ja bym powiedział, że w tym i w tym mąka

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 marzec 23 2006 17:38   
Forum Moderator
Moderator

Quote by piotr.:
Ok, są i tacy, co lubią wstać przed świtem i iść na całodzienny spacer do lasu. Takich jest bardzo mało.Takim to tylko aparaty fotograficzne powydawać.
A co myslisz o "polowaniu" na żubry ? Placisz gruba forsę, siadasz w ambonie i czekasz, az na pastwisko przyjdą. Jeden strzał, kilka fotek, mały poczestunek jak się uda (nie z tego zabitego, nawet chyba nie z żubra), a potem do domu. Tak wygląda niestety większość polowań ( o gorzałce miłosiernie zmilczę ). I właśnie tacy myśliwi kultywują "kulturę i tradycję". Konieczny odstrzał można zrobić inaczej. Nawet bez huku. Ale cóż, skoro trzeba zabić, to niech "myśliwi" za "przyjemność" mordu płacą. To właśnie cała patologia dzisiejszego "myślistwa". Związek łowiecki można by rozwiązać i nadleśnictwo by sobie samo poradziło.

===

Cytat 
Thomas Z
 marzec 23 2006 18:12   
Forum

Swego czasu słyszałem o projekcie w USA który zakładał że można się zalogowac na stronę w necie, dostaje się kamerę sprzężoną ze spluwą i widok na polanę, i gdy wyjdzie jakieś zwierze wciskasz klawisz i po nim...
wszystko oczywiście płatne. Ja cenie Amerykańską kulturę, ideały wolności i demokracji, tam w miastach jest nawet ASPCA czyli policja dla zwierząt, broniąca praw zwierząt mająca wszystkie uprawnienia, sądy rozpatrują sprawy okrucieństwa przeciw zwierzętom. Niekiedy jednak jak widzę pewne pomysły stamtad przychodzące to nie mam po prostu słów.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Krzysztof
 marzec 24 2006 11:30   
Forum

Swego czasu ukazał się bardzo ciekawy artykuł - niezwykła, szczera rozmowa z człowiekiem, który przez 30 lat był myśliwym, W sieci jest on dostępny chyba tylko pod tym adresem:
here

===

rise

Profil   Email 
 Cytat 
Belle Star
 kwiecień 03 2006 14:43   
Forum

Jakieś parę lat temu "artystka" K. Kozyra stworzyła rzeźbę piramida zwierząt. Zabijanie było tu więc dla celów wyższych - sztuki. Kupiła konia, którego następnie kazała zabić, co filmowała kamerą. Potem go wypchała i na jego grzbiecie ustawiła inne wypchane stworzenia. Jak dla mnie takie zachowania są po prostu nieludzkie. Nie chciałabym z tą panią nawet rozmawiać! I nie trafia do mnie argument, że przecież w rzeźniach też się zabija. Równie dobrze mogę powiedzieć że coś ukradnę ze sklepu, bo sąsiad też ukradł. Każde życie jest darem, nawet to które należy do zwierzęcia.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mała Mi
 maj 14 2006 23:12   
Forum

Nie można zabić ssaka i nie zwariować. Nie chodzi o to czy to jest potrzebne, czy nie. Chodzi o samo strzelenie do zwierzęcia i patrzenie jak cierpi i umiera. Jeśli byłaby konieczność dokonania eutanazji na zwierzęciu to można to zrobić w bardziej ludzki sposób np. przez usypianie. Zabijanie dla przyjemności jest potworne i każdy normalny człowiek powinien to wiedzieć. Jeśli chodzi o rzeźników to albo wariują i rezygnują z pracy bo nie mogą tego wytrzymać, albo się znieczulają. W każdym razie nie jest to normalne. Nie rozumiem jak można odczuwać przyjemność z zabijania. Dla mnie jest to chore.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,31 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości