Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Kwestie moralne Nowy wątek Odpowiedz
 Przeciwko Duchowi Świętemu
 |  Wersja do druku
piotr.
 marzec 23 2006 15:17  (Czytany 17559 razy)  
Forum

Status: offline

Witajcie po raz wtóry!

Jezus powiedział, że grzech przeciwko Duchowi Świętemu nie będzie odpuszczony ani w tym, ani w przyszłym życiu.
Jakie to są grzechy, waszym zdaniem, przeciwko Duchowi Świętemu? Szczegolnie interesuje mnie pojęcie tego grzechu w rozumieniu konfesji innej, niz katolickiej.

===

Sancta Maria, Mater Ecclesia, omnes sancti Angeli orate pro nobis.

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 marzec 23 2006 15:32   
Forum

mnie sie wydaje, ale nie jestem pewna, ze to jest swiadome odrzucenie zbawienia. moje takie oglone rozumienie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 marzec 23 2006 15:40   
Forum

Też tak myślę, z tym że jestem tego pewien. Ciekawy jestem dalszych opinii.

Wklepie tu moze jak to rozumie KRK, tak dla ogolnego rozeznania, nie dla wywołania dyskusji. KRK wymienia 6 głownych grzechów przeciwko Duchowi Świętemu:

1. Grzeszyć zuchwale w nadziei Miłosierdzia Bożego.
2. Rozpaczać albo wątpić o łasce Bożej.
3. Sprzeciwiać się uznanej prawdzie chrześcijańskiej.
4. Bliźniemu Łaski Bożej nie życzyć lub zazdrościć.
5. Przeciwko zbawiennym natchnieniom mieć zatwardziale serce.
6. Odkładać pokutę aż do śmierci.

===

Profil   Email 
 Cytat 
macli
 marzec 23 2006 16:30   
Forum

Quote by piotr.:

Cieszę się, ze ten temat został poruszony.
Nie dawno trafiłem na ten spis (którego wcześniej nie znałem) i zdziwiłem się szerokością jego rozumienia.
Moje szczególne wątpliwości dotyczą dwóch punktów (może byłby i trzeci: nr 5, ale nie wiem o co w nim chodzi ) - nr 3 i nr 4.

"3. Sprzeciwiać się uznanej prawdzie chrześcijańskiej."
Co to znaczy? Czym jest ta "uznana prawda"?
Uznana przez KRK? Uznana przez chrześcijan? Uznana przez np. lefebrystów?

"4. Bliźniemu Łaski Bożej nie życzyć lub zazdrościć."
Ten punkt jest szczególnie ciekawy.
Zazdrość jest naszą cechą narodową. Znakomicie pokazuje to np. słynna modlitwa z trylogii o Kargulu i Pawlaku.
Czy ten punkt oznacza, że w niebie po polsku nie ma z kim rozmawiać?

===

"Obyś był zimny albo gorący! A tak, żeś letni, (...) wypluję cię z ust moich." (Obj. 3, 15-16)

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 marzec 23 2006 17:05   
Forum Moderator
Moderator

Co to jest to do konca nie wiem... Ale wiem co zrobic, zeby tak nie zgrzeszyc Moge Ci powiedziec... Mowiac szczerze nigdy sie nie zastanawialem jak daleko moge byc od Boga byle czegos tam nie zrobic... Zawsze sie zastanawiam jakby tu byc blizej..

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Gocek
 marzec 23 2006 17:24   
Forum

Quote by piotr.:

Witajcie po raz wtóry!

Jezus powiedział, że grzech przeciwko Duchowi Świętemu nie będzie odpuszczony ani w tym, ani w przyszłym życiu.
Jakie to są grzechy, waszym zdaniem, przeciwko Duchowi Świętemu? Szczegolnie interesuje mnie pojęcie tego grzechu w rozumieniu konfesji innej, niz katolickiej.

Są to grzechy, które ludzie sobie wymyślą i je uznają za takowe. Jak mówi Milka odrzucenie zbawienia (fantazji) jest takowym, więc z góry jestem potępiony . Do zobaczenia w piekle

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks

Profil   Email 
 Cytat 
coso
 marzec 23 2006 18:21   
Forum

Quote by piotr.:

Witajcie po raz wtóry!

Wydaje mi się, że tym grzechem, który nie będzie
wybaczony, lub raczej, którego nie ma potrzeby wybaczać,
jest to co stanowi istotę satanizmu - świadomy wybór zła.

Niektórym się wydaje, że dobro jest w każdym nawet w
najgorszym zbrodniarzu jednak nie jest to prawdą.
Są ludzie naprawdę źli, którzy należą do piekła i tam
jest ich miejsce.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 marzec 23 2006 18:32   
Forum Moderator
Moderator

Quote by coso:
Niektórym się wydaje, że dobro jest w każdym nawet w
najgorszym zbrodniarzu jednak nie jest to prawdą.
Są ludzie naprawdę źli, którzy należą do piekła i tam
jest ich miejsce.

A Ty nalezysz gdzie?? I z jakiej racji?? Nie ze zlosliwosci pytam, ale ciekawosc nie pozwala mi tego pytania zadac. Jak sadzisz? Jestes po dobrej stronie? I dlaczego?? I dlaczego twierdzisz, ze jednych ludzi jest miejsce w piekle a innych nie... Z gory dziekuje za odpowiedz

===

Profil   Email 
 Cytat 
dawid1976
 marzec 23 2006 18:45   
Forum

Natomiast mi wydaje sie że określenie "grzech prowadzący do śmierci" pojawia sie jedynie w literaturze Johanickiej a więc 1 List Jana.

U tu należy czytać w całym kontekście, dodając że Literatura Johanicka ma i tak własny żargon który wpierw musi być dobrze rozszyfrowany.

Przez cały list pojawiają sie obraz jak miłość = Życie, ciemnośc = śmierć.

3:14: My wiemy, że przeszliśmy ze śmierci do życia, bo miłujemy braci, kto zaś nie miłuje, trwa w śmierci.

5:16: Jeśli ktoś spostrzeże, że brat popełnia grzech, który nie sprowadza śmierci, niech się modli, a przywróci mu życie, mam na myśli tych, których grzech nie sprowadza śmierci. Istnieje taki grzech, który sprowadza śmierć. W takim wypadku nie polecam, aby się modlono.

Grzech w całym liście to nie jeden czyn, pewne dzieło, przekroczenie, złamania jakiegoś kodeksu,

ale grzech według Apostoła Jana to raczej ścieżka która prowadzi do śmierci.

W tym kontekście trzeba widzieć "grzech prowadzący do śmierci"

ostatecznie jeśli nie przestaniemy żyć według życia grzesznego, a więc życie ciemności - prowadzi do śmierci,

jedynie życie w świetle prowadzi do życia.

Grzech śmiertelny to ostatecznie konieć ścieżki grzechu: ŚMIERĆ wieczna. POTĘPIENIE.

===

Profil   Email 
 Cytat 
coso
 marzec 23 2006 20:54   
Forum

Quote by david1976:
Istnieje taki grzech, który sprowadza śmierć. W takim wypadku nie polecam, aby się modlono.

Możesz to rozwinąć? Nie bardzo to rozumiem. O jaki grzech chodzi?

Quote by maxurd:
A Ty nalezysz gdzie?? I z jakiej racji?? Nie ze zlosliwosci pytam, ale ciekawosc nie pozwala mi tego pytania zadac. Jak sadzisz? Jestes po dobrej stronie? I dlaczego??

A ty?

Quote by maxurd:
I dlaczego twierdzisz, ze jednych ludzi jest miejsce w piekle a innych nie... Z gory dziekuje za odpowiedz

Na podstawie tego co czytałem i wlasnych przemyśleń.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 marzec 23 2006 21:38   
Forum Admin
Admin

Quote by piotr.:
Wklepie tu moze jak to rozumie KRK, tak dla ogolnego rozeznania, nie dla wywołania dyskusji. KRK wymienia 6 głownych grzechów przeciwko Duchowi Świętemu:

Co to znaczy zuchwale ? Kazdy z nas grzeszy - na ogol swiadomie... wiec zuchwale ? Wlasnie dlatego kazdemu potrzeba milosierdzia Bozego... I

Sam Raztiznger (jeszcze nie papa wtedy) pisal ze kolo wiary jest miejsce na watpliwosci...

A przez kogo uznanej ?? I czym jest ta prawda ?

Dziwny punkt... nigdy sie z czyms takim nie spotkalem.

Czym jest "zbawienne natchnienie" ?

A co rozumiemy przez pokute... zdrowaski po spowiedzi ?

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
Jacek
 marzec 23 2006 22:01   
Forum

[QUOTE za :hermes] [Cytat za: piotr.]

Co to znaczy zuchwale ? Kazdy z nas grzeszy - na ogol swiadomie... wiec zuchwale ? Wlasnie dlatego kazdemu potrzeba milosierdzia Bozego... I[/QUOTE]
Jezeli juz myslalem o grzechach przeciwko Duchowi Świętemy to wlaasnie o tym. Uwazam ze grzeszyc zuchwale to grzeszyc z pelna , przewrotna swiadomoscia ze i tak dobry Bóg wybaczy. NP. kluce sie z bratem i mowie "ty podly grzeszniku mi to Bog wszystko wybaczy a ty nie chodzisz do kosciola i skonczysz w piekle". Przynajmniej ja tak to rozumie. A pozostale punkty sa dla mnie mniej jasne.

===

Lux in tenebris...

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 marzec 23 2006 22:02   
Forum

Quote by marcli:
Cieszę się, ze ten temat został poruszony.
Nie dawno trafiłem na ten spis (którego wcześniej nie znałem) i zdziwiłem się szerokością jego rozumienia.
Moje szczególne wątpliwości dotyczą dwóch punktów (może byłby i trzeci: nr 5, ale nie wiem o co w nim chodzi Confused ) - nr 3 i nr 4.

"3. Sprzeciwiać się uznanej prawdzie chrześcijańskiej."
Co to znaczy? Czym jest ta "uznana prawda"?
Uznana przez KRK? Uznana przez chrześcijan? Uznana przez np. lefebrystów?

"4. Bliźniemu Łaski Bożej nie życzyć lub zazdrościć."
Ten punkt jest szczególnie ciekawy.
Zazdrość jest naszą cechą narodową. Znakomicie pokazuje to np. słynna modlitwa z trylogii o Kargulu i Pawlaku.
Czy ten punkt oznacza, że w niebie po polsku nie ma z kim rozmawiać?

Pisałem wyraźnie, że punkty te nie mają być przedmiotem dyskusji. Zamiast szukac dziury w całym, przedstawiłbyś lepiej nam swoje zdanie, czym jest wg. ciebie grzech przeciwko Duchowi Świętemu. No to jak, powiesz nam, czy bedziesz raczej wszczynać kolejne dzielące nas dyskusje?

P.S. Katolickie wyjaśnienie tych punktów znajdziesz m.in. TUTAJ

HERMES i jeszcze niektórzy! Macie coś konkretnego do powiedzenia, czy znowu szukacie pretekstu do bezsensownej dyskusjo-kłótni? Ustosunkujcie sie lepiej do mojego pytania, jesli tacy z was mądrale. Nie jest ktoś katolikiem, to niech się do tych punktów nie odnosi, bo to nie jego cyrk, nie jego małpy. Krytykować i poddawać w wątpliwość, HERMESIE, jest najprościej. Skoro ja chcę poznać zdanie ewangelika, protestanta i innych na ten temat, to myślę, ze niektórzy z nich też chcieli by wiedziec co ja, katolik, na ten temat myślę. Dlatego podałem te punkty. Takie to trudne do zrozumienia?

===

Profil   Email 
 Cytat 
macli
 marzec 23 2006 22:13   
Forum

Cos sie chyba zapedziles hermes

Quote by hermes:
Co to znaczy zuchwale ? Kazdy z nas grzeszy - na ogol swiadomie... wiec zuchwale ? Wlasnie dlatego kazdemu potrzeba milosierdzia Bozego... I

(...)

"1.Gdy Pan i Mistrz nasz Jezus Chrystus powiada: "Pokutujcie'', to chce, aby całe życie wiernych było nieustanna pokutą.

2.W żaden sposób nie można pod wyrazem "pokutujcie'' rozumieć Sakramentu pokuty, to jest spowiedzi i zadośćuczynienia, które kapłan sprawuje."

A pamiętasz z czego to?

Można by więc uznać, że grzeszenie zuchwałe i odkłądanie pokuty do końca jest grzechem przeciw Duchowi Św.
To chyba najbardziej oczywisty z tych, które przychodzą mi do głowy.

Quote by hermes:

Sam Raztiznger (jeszcze nie papa wtedy) pisal ze kolo wiary jest miejsce na watpliwosci...

"ludzie nie mogą być usprawiedliwieni przed Bogiem własnymi siłami, zasługami lub uczynkami, lecz bywają usprawiedliwiani darmo dla Chrystusa przez wiarę, gdy wierzą, że są przyjęci do łaski i że grzechy są im od puszczone dla Chrystusa" (CA, IV)

Co do reszty mam podobne wątpliwości...
Czekam z niecierpliwością na ich rozwianie.

===

"Obyś był zimny albo gorący! A tak, żeś letni, (...) wypluję cię z ust moich." (Obj. 3, 15-16)

Profil   Email 
 Cytat 
macli
 marzec 23 2006 22:24   
Forum

Quote by piotr.:
Pisałem wyraźnie, że punkty te nie mają być przedmiotem dyskusji. Zamiast szukac dziury w całym, przedstawiłbyś lepiej nam swoje zdanie, czym jest wg. ciebie grzech przeciwko Duchowi Świętemu. No to jak, powiesz nam, czy bedziesz raczej wszczynać kolejne dzielące nas dyskusje?

P.S. Katolickie wyjaśnienie tych punktów znajdziesz m.in. TUTAJ

Rozumiem, że przedstawienie tego linka (który de facto jest odpowiedzią na moje pytanie) nie było możliwe bez udzielenia mi nagany.

Wg mnie grzech przeciw Duchowi Sw. to wlasnie zuchwale grzeszenie czy otwarte bluznierstwo przeciw Bogu.
Moje wyobrazenie takiego grzechu pokrywa sie (z grubsza) z punktami 1, 2 i 6 przedstawionego spisu.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Matija
 marzec 23 2006 23:22   
Forum

Sam w żaden sposób (rozumowo, logiką) nie dojdę czym jest ten grzech. Dlatego przyjmuję wskazania KK, tzn te 6 punktów podanych na początku.
Ogólnie rzecz biorąc są to jakby grzechy: postępowanie, myśli które 'drwią' z wszechmogącej i idealnej natury Boga. Wystawianie Go na próbę i właśnie traktowanie Go nieadekwatnie do Jego osoby. Jest relacja Bóg - człowiek. A przez ten gzrech ta relacja zostaje zachwiana, naszym postępowaniem umniejszamy boskośc a wywyższamy nasze człowieczeństwo.
Np. grzeszac przez całe życie, mamy nadzieję ze gdy poczujemy starośc w kościach, WTEDY zwrócimy sie ku Bogu. Tutaj widać, naszą pychę i chęć przechytrzenia Boga.

Coso, przemyśl to : czy jest możliwe całkowicie świadomie wybrać zło..

Ja uważam, że jeśli ktoś wybiera zlo, to nie jest świadomy jego konsekwencji. Bagatelizuje je lub wogóle neguje. Nie jest świadomy w pełni swoejgo czynu.

===

Albo Jezus, albo śmierć... Jezus! :D

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 marzec 23 2006 23:37   
Forum Admin
Admin

Quote by macli: Cos sie chyba zapedziles hermes

Quote by hermes:

(...)

"1.Gdy Pan i Mistrz nasz Jezus Chrystus powiada: "Pokutujcie'', to chce, aby całe życie wiernych było nieustanna pokutą.

2.W żaden sposób nie można pod wyrazem "pokutujcie'' rozumieć Sakramentu pokuty, to jest spowiedzi i zadośćuczynienia, które kapłan sprawuje."

A pamiętasz z czego to?

Można by więc uznać, że grzeszenie zuchwałe i odkłądanie pokuty do końca jest grzechem przeciw Duchowi Św.
To chyba najbardziej oczywisty z tych, które przychodzą mi do głowy.

Macli, to ja wiem . Tylko ze katolicy wlasnie tak pokuty nie rozumieja, dlatego ich rozumienie grzechu przechiwko DS w tym kontekscie wydaje sie bardzo dziwne.
Rozmawiamy o katolickim rozumieniu a nie ewangelickim.

"ludzie nie mogą być usprawiedliwieni przed Bogiem własnymi siłami, zasługami lub uczynkami, lecz bywają usprawiedliwiani darmo dla Chrystusa przez wiarę, gdy wierzą, że są przyjęci do łaski i że grzechy są im od puszczone dla Chrystusa" (CA, IV)

Ale ja nie o tym Macli...
Chodzi o to czy kolo wiary moze byc miejsce na watpliwosci, i jak ja nalezy rozpatrywac. Z definicji podanej przez piotra, wynika ze czlowiek watpiacy, to grzeszacy przeciwko DS?

HERMES i jeszcze niektórzy! Macie coś konkretnego do powiedzenia, czy znowu szukacie pretekstu do bezsensownej dyskusjo-kłótni? Ustosunkujcie sie lepiej do mojego pytania, jesli tacy z was mądrale. Nie jest ktoś katolikiem, to niech się do tych punktów nie odnosi, bo to nie jego cyrk, nie jego małpy. Krytykować i poddawać w wątpliwość, HERMESIE, jest najprościej. Skoro ja chcę poznać zdanie ewangelika, protestanta i innych na ten temat, to myślę, ze niektórzy z nich też chcieli by wiedziec co ja, katolik, na ten temat myślę. Dlatego podałem te punkty. Takie to trudne do zrozumienia?

Piotrze spokojnie. Po prostu rzuciles cos na forum, wiec logiczna rzeczy jest ze podlega to publicznej dyskusji. Zauwaz ze Kosciol Rzymski uznaje protestatow w lacznosci (niedoskonalej) ze soba. Wiec rzeczy ktore podaje w jakims stopniu odnosze sie (wg KRK) do mnie. I widze tutaj nie dosc ze pewne dla mnie dziwne rozumienie samego grzechu, to jeszcze zaprzeczenie pewnych slow wobec protestatow (np skoro nie uznaja "uznaja prawdy chrzescijanskich" - czyli tej uznanej przez KRK - wiec grzesza przeciwko DS - wiec jak moga byc zbawieni? Tymczasem dokumenty wasze mowia ze jednak moga...)
Stad moje watpliwosci, a nie chec dokopania Katolikom.

Co zas do samego pytania, nie chce sie wypowiadac zbyt pochopnie. Pozwolisz, ze sprawe obadam i wypowiem sie nie dzis, ale moze jutro.

Pozdrawiam cieplo - Hermes

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 marzec 24 2006 01:07   
Forum

Oczywiscie ze protestanci jako chrzescijanie moga byc zbawieni. To zadna sensacja ze nasze dokumenty o tym mowia. Mowi sie o tym jawnie i dumnie. Wielu z tych punktow moze ciebie dotyczyc, ale w nieco innym rozumowaniu teologicznym, przeciez to jasne. Mysle ze jak rozwazysz te punkty i nadasz im interpretacje wedlug teologii protestanckiej, to wydaje mi sie ze dojdziemy do wspolnych wniosków. Punkty te, w rozumowaniu czysto katolickim , nie moga ciebie dotyczyc, bracie, ale sprobuj nadac im protestanckie wyjasnienie. Jestem ciekaw co z tego wyjdzie. Ba, nawet licze na to, ze jakies inne "teorie" się pojawią.
Dlatego właśnie pytam jak pojmuje to teologia protestancka. Bo jakos musi. Niewierze, ze na tak wazny temat milczy. Ciekawy jestem ile wspolnych poglądów bedzie. Poczekam na twoje zdanie, oczywiście. Temat jest bardzo ciezki. Jezus powiedzial tylko tyle, ze te grzechy tego typu nie beda odpuszczone. Ale nie powiedzial jakie to sa konkretnie. Dlatego (wszystkie) wyznania wedlug swoich przekonan probują ustalic czym jest ten grzech. Wlasciwie zaluje ze wrzucilem te punkty na forum. Zupelnie niepotrzebnie. Eh... Mimo wszystko czekam na stanowisko innych wyznan w tej sprawie ("co dla was jest grzechem przeciwko DŚ")
Dziekuje.

Quote by Hermes:

Bardzo bym chcial, aby kazdy napisal czym jest grzech przeciwko DŚ z punktu widzenia własnego wyznania, czyli co w jego wyznaniu uważa się za grzech przeciwko DŚ.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 marzec 24 2006 10:00   
Forum Moderator
Moderator

coso - Nie odpowiadasz na postawione pytanie... To i ja nie odpowiem Tobie...

===

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 marzec 24 2006 11:48   
Forum

Quote by piotr.: Oczywiscie ze protestanci jako chrzescijanie moga byc zbawieni. To zadna sensacja ze nasze dokumenty o tym mowia. Mowi sie o tym jawnie i dumnie. Wielu z tych punktow moze ciebie dotyczyc, ale w nieco innym rozumowaniu teologicznym, przeciez to jasne. Mysle ze jak rozwazysz te punkty i nadasz im interpretacje wedlug teologii protestanckiej, to wydaje mi sie ze dojdziemy do wspolnych wniosków. Punkty te, w rozumowaniu czysto katolickim , nie moga ciebie dotyczyc, bracie, ale sprobuj nadac im protestanckie wyjasnienie. Jestem ciekaw co z tego wyjdzie. Ba, nawet licze na to, ze jakies inne "teorie" się pojawią.
Dlatego właśnie pytam jak pojmuje to teologia protestancka. Bo jakos musi. Niewierze, ze na tak wazny temat milczy. Ciekawy jestem ile wspolnych poglądów bedzie. Poczekam na twoje zdanie, oczywiście. Temat jest bardzo ciezki. Jezus powiedzial tylko tyle, ze te grzechy tego typu nie beda odpuszczone. Ale nie powiedzial jakie to sa konkretnie. Dlatego (wszystkie) wyznania wedlug swoich przekonan probują ustalic czym jest ten grzech. Wlasciwie zaluje ze wrzucilem te punkty na forum. Zupelnie niepotrzebnie. Eh... Mimo wszystko czekam na stanowisko innych wyznan w tej sprawie ("co dla was jest grzechem przeciwko DŚ")
Dziekuje.

Quote by Hermes:

Bardzo bym chcial, aby kazdy napisal czym jest grzech przeciwko DŚ z punktu widzenia własnego wyznania, czyli co w jego wyznaniu uważa się za grzech przeciwko DŚ.

Nie mogę powiedziec że mam jakieś własne wyznanie, gdyż wywodzę się z religii katolickiej i nie widzę powodu, aby po rozszerzeniu poglądów szukać innej. Lecz ponieważ wiele rzeczy w moim kościele pozostawało dla mnie niejasnych, jak również wiele słów Jezusa, czy przypowieści więc spędziłam około 10 lat na szukaniu wyjaśnień zarówno poprzez naukę jak i mistykę. W nauce najbardziej do Boga zbliżyła mnie fizyka kwantowa i książka Franka Tiplera pt. Fizyka nieśmiertelności, niestety dostępna tylko w językach obcych. Lecz ani mistyka ani nauka nie ugasiła mojego pragnienia Prawdy, lecz dopiero Nauka Ducha Świętego, jeszcze w obecnym czasie, ani poznana przez większość ludzi, ani uznana przez jakikolwiek kościół. Nie mniej jednak tak jak chrześcijaństwo rozchodziło się od dołu tak ta Nauka będzie osiągała ludzi oddolnie i jako rozrastające się ziarnko najmniejsze w Królestwie, obejmie kiedyś całą ludzkość. Według mnie, chociaż nie jest to w tych Pismach Trzeciego Testamentu ujęte grzech przeciwko D.Św. polegał będzie na bluźnierstwie przeciwko tej Nauce Ducha Świętego. Natomiast to "nie wybaczenie" w świetle tych pism należy tak rozumieć, że ten kto je odrzuci i nie będzie chciał ich studiować, sam sobie uczyni wielką krzywdę być może na stulecia opóźniając swój rozwój. I chociaż wyda Ci się to pewnie mało prawdopodobne tym postem zawiadamiam Cię o najważniejszym wydarzeniu sprzed 139 lat, o objawieniu Ducha Prawdy, Ducha Pocieszyciela, które zaowocowało Nauką o tytule Trzeci Testament. Dowody na jej prawdziwość można znaleźć w tych Pismach na stronie internetowej www.trzecitestament.com I chociaż wszystko będzie człowiekowi wybaczone prze Boga, to każdy z nas musi ponieść konsekwencje swoich decyzji i swoich przewinień. Ponieważ Chrystus przed odejściem powiedział czuwajcie, a nie oczekujcie, ze ktoś inny za was to zrobi, to każdy wierzący w Chrystusa powinien czuwać i nie pozwolić aby "złodziej podkopał jego dom" bo Syn Boży powróci kiedy najmniej się tego spodziewacie i właśnie jak złodziej w nocy. Jezeli stwierdzisz że ta Nauka nie odpowiada Twojemu sposobowi myślenia, to po prostu pozostaw czasowi jej weryfikację, ale nie bluźnij przeciwko. Pozdrawiam matejanka

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
matejanka
 marzec 24 2006 11:49   
Forum

Quote by piotr.: Oczywiscie ze protestanci jako chrzescijanie moga byc zbawieni. To zadna sensacja ze nasze dokumenty o tym mowia. Mowi sie o tym jawnie i dumnie. Wielu z tych punktow moze ciebie dotyczyc, ale w nieco innym rozumowaniu teologicznym, przeciez to jasne. Mysle ze jak rozwazysz te punkty i nadasz im interpretacje wedlug teologii protestanckiej, to wydaje mi sie ze dojdziemy do wspolnych wniosków. Punkty te, w rozumowaniu czysto katolickim , nie moga ciebie dotyczyc, bracie, ale sprobuj nadac im protestanckie wyjasnienie. Jestem ciekaw co z tego wyjdzie. Ba, nawet licze na to, ze jakies inne "teorie" się pojawią.
Dziekuje.

Quote by Hermes:

Nie mogę powiedziec że mam jakieś własne wyznanie, gdyż wywodzę się z religii katolickiej i nie widzę powodu, aby po rozszerzeniu poglądów szukać innej. Lecz ponieważ wiele rzeczy w moim kościele pozostawało dla mnie niejasnych, jak również wiele słów Jezusa, czy przypowieści więc spędziłam około 10 lat na szukaniu wyjaśnień zarówno poprzez naukę jak i mistykę. W nauce najbardziej do Boga zbliżyła mnie fizyka kwantowa i książka Franka Tiplera pt. Fizyka nieśmiertelności, niestety dostępna tylko w językach obcych. Lecz ani mistyka ani nauka nie ugasiła mojego pragnienia Prawdy, lecz dopiero Nauka Ducha Świętego, jeszcze w obecnym czasie, ani poznana przez większość ludzi, ani uznana przez jakikolwiek kościół. Nie mniej jednak tak jak chrześcijaństwo rozchodziło się od dołu tak ta Nauka będzie osiągała ludzi oddolnie i jako rozrastające się ziarnko najmniejsze w Królestwie, obejmie kiedyś całą ludzkość. Według mnie, chociaż nie jest to w tych Pismach Trzeciego Testamentu ujęte grzech przeciwko D.Św. polegał będzie na bluźnierstwie przeciwko tej Nauce Ducha Świętego. Natomiast to "nie wybaczenie" w świetle tych pism należy tak rozumieć, że ten kto je odrzuci i nie będzie chciał ich studiować, sam sobie uczyni wielką krzywdę być może na stulecia opóźniając swój rozwój. I chociaż wyda Ci się to pewnie mało prawdopodobne tym postem zawiadamiam Cię o najważniejszym wydarzeniu sprzed 139 lat, o objawieniu Ducha Prawdy, Ducha Pocieszyciela, które zaowocowało Nauką o tytule Trzeci Testament. Dowody na jej prawdziwość można znaleźć w tych Pismach na stronie internetowej www.trzecitestament.com I chociaż wszystko będzie człowiekowi wybaczone prze Boga, to każdy z nas musi ponieść konsekwencje swoich decyzji i swoich przewinień. Ponieważ Chrystus przed odejściem powiedział czuwajcie, a nie oczekujcie, ze ktoś inny za was to zrobi, to każdy wierzący w Chrystusa powinien czuwać i nie pozwolić aby "złodziej podkopał jego dom" bo Syn Boży powróci kiedy najmniej się tego spodziewacie i właśnie jak złodziej w nocy. Jezeli stwierdzisz że ta Nauka nie odpowiada Twojemu sposobowi myślenia, to po prostu pozostaw czasowi jej weryfikację, ale nie bluźnij przeciwko. Pozdrawiam matejanka

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Cytat 
matejanka
 marzec 24 2006 13:28   
Forum

Przepraszam coś mi się znowu źle kliknęło i poprzedni post znikł, chciałam nim tylko powiedzieć, że bluźnierstwo przeciwko Duchowi Świetemu oznacza sprzeciwianie się mądrości Boga, gdyż Duch Święty właśnie ją symbolizuje. Duch Święty jest obecny w każdym sercu, każdego człowieka i bez przerwy oświeca je mądrością dostosowaną do tego serca i jeżeli człowiek sprzeciwia się tym podszeptom Ducha Świętego które mają go zaprowadzić na drogę do Boga, to człowiek sam sobie szkodzi i tę drogę wydłuża na tak długo na ile zamknął swoje serce na to Światło. A ponieważ żyjemy w czasach ostatecznych tzn. sądu nad światem, gdzie sądzeni są żywi i umarli, to ten co opowie się przeciwko Duchowi Świętemu może na całe wieki się zagubić. Dlatego Chrystus przed odejściem powiedział czuwajcie, gdyż przyjdę jak złodziej w nocy, kiedy się tego nie spodziewacie. I tak przyszedł jako Duch Święty z którym jest Jednością. Dowody tego możecie znaleźć w Trzecim Testamencie pozostawionym dla ludzkośći przez Ducha Prawdy w postaci Objawień i Pouczeń w Meksyku w latach 1866-1950. Właśnie tam objawił się zapowiadany Duch Prawdy=Pocieszyciel=Duch Święty, aby wyprostować i rozszerzyć, to, co człowiek przekrecił i źle zrozumiał z Nauki Jezusa. Pouczenia Chrystusa w T.T obowiązują całą ludzkość, lecz przyjęcie ich pozostawione jest wolnej woli człowieka. Jeżeli ktoś będzie przeciwko tej Nauce bluźnił to bluźni przeciwko Bożej Mądrości. matejanka

===

Cytat 
Maciek Janson
 marzec 24 2006 15:25   
Forum Moderator
Moderator

Matejanko nie ma trzeciego testamentu a kto glosi nauki w nim zawarte... No zle jest wpasc w rece Boga zywego... Wiesz co Bog doda tym, ktorzy dodaja cos do jego nauk??

===

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 marzec 24 2006 15:46   
Forum

Maxurd, wcale nie jest źle wpaść w ręce Boga, gdyż On jest nabardziej miłosiernym i najlepszym z Ojców, a do Ksiegi Apokalipsy rzeczywiście nie wolno dodawać ani słowa, bo było to największe Objawienie jakiego Bóg udzielił człowiekowi dotyczące pełnej historii ludzkiego zbawienia i ona musi się co do joty wypełnić i się wypełnia, natomiast Boskie Objawienia nigdy nie będą miały końca, gdyż bez tego człowiek byłby jak dziecko we mgle i tak jak nie było ostatnim objawienie Boga na górze Synaj, tak nie było ostatnie przyjście Boga do człowieka w Jezusie, tylko Chrystus tak jak obiecał powrócił pod postacią Ducha Prawdy. Jeżeli nie wierzysz, że Chrystus obiecał powrócić zajrzyj do czterech Ewangelii. Pozdrawiam matejanka

===

Cytat 
Link
 marzec 24 2006 16:32   
Forum

Jeśli ktoś źle przetłumaczył slowo Boże i nie jest tak rozumiane jak być powinno czy popełnił grzech przeciw Duchowi Świętemu?

===

"It's an insane world, and I'm proud to be a part of it"-Bill Hicks

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 marzec 24 2006 18:31   
Forum

Halo Link, Jeżeli zrobił to nieświadomie, to nie. Ale jeżeli chodzi o Pismo Święte to niestety człowiek odważył się sfałszować niektóre teksty świadomie. Powodem najczęściej była chęć panowania nad innymi i ci co mieli być sługami, uczynili się panami. Bóg pociągnie ich za to do odpowiedzialności, lecz nie nam ich sądzić. Pozdrawaiam matejanka

===

Cytat 
coso
 marzec 24 2006 22:14   
Forum

Quote by Link:
Jeśli ktoś źle przetłumaczył slowo Boże i nie jest tak rozumiane jak być powinno czy popełnił grzech przeciw Duchowi Świętemu?

Raczej popełnił po prostu błąd. Jeśli zrobił to celowo
to tym gorzej ale słowo boże obecne jest cały czas.
To nie tylko pisma święte i nauki proroków ale również
intuicja, moralność itp. Bóg jest obecny cały czas. Bez
jego woli nie mógłbyś nawet poruszyć palcem.

Quote by Matija:
Coso, przemyśl to : czy jest możliwe całkowicie świadomie wybrać zło..

Tak jest możliwe. Najgorsze zło, całkowicie świadomie,
wielokrotnie i bez poczucia skruchy. Znane są takie
przypadki.

Quote by Matija:Ja uważam, że jeśli ktoś wybiera zlo, to nie jest świadomy jego konsekwencji. Bagatelizuje je lub wogóle neguje. Nie jest świadomy w pełni swoejgo czynu.

Najczęściej jest tak jak piszesz ale istnieje niewielki
procent istot w przypadku których czynienie zła nie
jest wynikiem jakiegoś defektu. Istnieje materia i
antymateria istnieje również prawdziwe zło.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Matija
 marzec 24 2006 23:09   
Forum

Polemizował bym. Augustyn pisał, że nawet Szatan ma w sobie cząstkę dobra, ponieważ istnieje.
Nie istnieje zło które by nie miało w sobie dobra.
Zło wynika z jakiegoś stopnia nie wiedzy. Gdyby zło można było wybierać bezzasadnie, zrównało by sie ono prawie z dobrem.
Zło wybieram, wtedy gdy uważam że będzie "lepszym" rozwiązaniem niż wybór dobra. Że korzyści płynące z wyboru danego zła będą większe aniżeli z wyboru dobra.
W przecziwnym wypadku, wybór zła staje się irracjonalny, a podmiot wybierający zasługuje na miano głupca lub szaleńca.
Zobacz, nawet szatan nie wybrał zła "bo tak". On chciał zrównać się z Bogiem (korzyści własne) i stworzyć świat jeszzce doskonalszym ( pozorny prometeizm).

===

Albo Jezus, albo śmierć... Jezus! :D

Profil   Email 
 Cytat 
Link
 marzec 24 2006 23:32   
Forum

Bez jego woli nie mógłbyś nawet poruszyć palcem.
Nie sądze, załóżmy że jestem niewierzący?I co? I ruszam palcem, nawet nie tylko palcem Ale spójżmy też, z drugiej strony. Załóżmy, że to co piszesz jest prawdą, to wtedy tak wyglądała by nasza wolna wola? Polegała by na tym że jesteśmy uzależnieni od jego kaprysu? Oj nie tu sie z Tobą nie zgodze.

===

"It's an insane world, and I'm proud to be a part of it"-Bill Hicks

Profil   Email 
 Cytat 
Marek
 marzec 25 2006 00:24   
Forum

Wracając do właściwego tematu -

grzechem przeciwko Duchowi Świętemu, jest - moim zdaniem - świadome konsekwencji i całkowicie dobrowolne odrzucenie Chrystusa i Ewangelii, którego bluźnierstwo jest uwieńczeniem i owocem.

A teraz może trochę polemiki z katolickim ujęciem sprawy:

1. Grzeszyć zuchwale w nadziei Miłosierdzia Bożego. - a jeśli ktoś zrozumie, że grzeszył w ten sposób i żałuje takiego postępowania? Nie kryjąc, z autopsji znam taką sytuację.

2. Rozpaczać albo wątpić o łasce Bożej. - a jeśli ktoś jednak zrozumie, że to grzech? A czy nie każdy z nas miewał czasem takie sytuacje w życiu, że wątpił o łasce/miłosierdziu Pańskim, albo rozpaczał, autentycznie rozpaczał z powodu swojego grzechu?

3. Sprzeciwiać się uznanej prawdzie chrześcijańskiej. - a jakież to uznane prawdy chrześcijańskie?

4. Bliźniemu Łaski Bożej nie życzyć lub zazdrościć. - to też znam z autopsji. I wierzę w możliwość nawrócenia.

5. Przeciwko zbawiennym natchnieniom mieć zatwardziale serce. - o, tu się zgadzam. To dobrze koresponduje z moim pojęciem grzechu przeciw Duchowi Świętemu.

6. Odkładać pokutę aż do śmierci. - a jeśli ktoś na łożu śmierci nawróci się i wyzna, że odkladanie pokuty było grzechem, to co?... 'Święty' cesarz Konstantyn odkładał chrzest aż do śmierci. Więc... skąd u niego świętość, uznawana przez Cerkiew? (Co do sprawy Konstantyna, to opieram się na różnych źródłach, niekoniecznie prawdziwych. Jeśli się mylę, poprawcie, proszę.)

No i chyba az chwilę wytoczę dżihad temu całemu Trzeciemu Testamentowi...

===

Flp 4:4

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,97 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty