Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Ekumenizm w Polsce Nowy wątek Odpowiedz
 Ekumenizm wg protestantow
 |  Wersja do druku
Uczen_Jezusa
 kwiecień 12 2006 10:37  (Czytany 17393 razy)  
Forum

Status: offline

===

Profil   Email 
 Cytat 
Roman Zając
 kwiecień 12 2006 11:12   
Forum

Ja również czasami spotykam sie z protestantami, którzy swoją tozsamość budują na antykatolicyźmie. Zwłaszcza dotyczy to przedstawicieli tzw. Wolnych Kościołów. I trzeba przyznać, że z takimi osobami, które uważają katolików za czcicieli demona, (nazywanego przez Jeremiasza "królową niebios"), Kościół Katolicki za Wielki Babilon, a papieza za antychrysta, nie jest możliwa zadna forma ekumenizmu. Na szczęscie znam znacznie więcej protestantów, którzy nawet polemizując z teologią katolicką, mają postawę pełną szacunku i chrześcijańskiej miłości. Z drugiej strony są również katolicy, którzy mowią o protestantach z pełną pychy wyzszością i nazywają ich heretykami, a ekumenizm rozumią jako działania na rzecz przywrócenia tychże heretyków na łono Matki Kościoła. Myslę,ze w ekueniźmie w pierwszej mierze powinniśmy myśleć o nas samych i robić ekumeniczny rachunek sumienia, na ile my jesteśmy otwarci wobec innych chrześcijan, którzy różnią się od nas niektórymi poglądami i na ile my potrafimy odnosić sie do nich z braterstwem oraz miłością.

===

Roman Zając Mi ze maelim eca(h) beli daat lachen higgadeti welo awin niflaot mimmeni welo eda (Hi 42, 3)

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Maciek Janson
 kwiecień 12 2006 13:51   
Forum Moderator
Moderator

http://www.kosciol.pl/article.php/20060409223857431

Sadze na ten temat mniej wiecej tyle

Generalnie sadze, ze nie wszystko w KK gra a dokladnie nie gra tam wiele. To byl powod, dla ktorego w KK nie jestem, ale nie daje to tytulu jeszcze do osadzania.Moge miec sobie opinie i trzymac ja dla siebie i tyle. Bycie chrzescijaninem to nie jest naturalna cecha zielonoswiatkowcow ani protestanotow - A juz napewno postawy przyjmowane w dyskusji o chrzescijanskiej milosci nie swiadcza. Temat wraca jak bumerang z zadziwijajaca regularnoscia... Bardzo smieszne

A co do ekumenizmu... Miedzy kosciolami nie, miedzy ludzmi tak

A co do alberto... Moze czasem maja racje, ale retoryka rodem z R.M. A kto sadzi bez milosci nad tym sad...

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 kwiecień 12 2006 14:50   
Forum

a również czasami spotykam sie z protestantami, którzy swoją tozsamość budują na antykatolicyźmie.

Ja również spotykam się z katolikami, którzy swoją tożsamość bydują na antyprotestantyźmie.
Ale wtedy dostają ode mnie psztyczka w nos

===

Sancta Maria, Mater Ecclesia, omnes sancti Angeli orate pro nobis.

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 kwiecień 12 2006 15:13   
Forum Admin
Admin

Moze po prostu poziom ekumenizmu nie zalezy od wyznania ale indywidualne od samego czlowieka ? Moze niech kazdy zamiast marudzic na innych zacznie uczyc szacunku do innych wlasna wspolnote, a jak juz efekty beda w pelni zadawalajace to wtedy bedzie mogl sie zajac innymi...

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
tomek
 maj 19 2006 07:16   
Forum

Uczniu Jezusa
Jeśli wśród protestantó potrafisz zauważyć tylko samych wrogów katolicyzmu, to nie wierzę, że naprawdę leży Ci na sercu ekumenizm.

zarówno wśród protestantów, jak wśród katolików jest wiele osób, których poglądy na temat innych kosciołów są skrajnie wrogie i fobiczne

generalizowanie na temat tak obszernej i zróznicowanej grupy, jaka sa protestanci, na podstawie jekiejś grupki, czy jednostki, jest trochę nieodpowiedzialne

myśle, że wiekszośc katolików nie chciałaby, by oceniano ich na podstawie wypowiedzi np. ks. Rydzyka

albo np. na forum fidelitas.pl trudno protestantowi napisać choćby jeden post, żeby nie został skomentowany uwagą w stylu: heretyk, opętany, sługa diabła, odszczepieniec, nawróć się itd.

W każdym Kościele jest jakiś radykalny margines. W katolickim także.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 maj 19 2006 11:12   
Forum Moderator
Moderator

Pozostaje zgodzić sie z Hermesem. Generalnie mamy różne poglady na rózne rzeczy a jednak nai na forum, ani na GG nie obrzucaliśmy się nie wiadomo czym, i ani ja ani on nie zablokowaliśmy się na GG

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Cytat 
matejanka
 maj 19 2006 11:20   
Forum

Osobiście rozszerzyłabym ten problem na wszelkie wrogie zachowania wobec drugiego człoweika z racji jego odmienności z ksenofobią włącznie. Ostatnio usłyszałam zacytowaną mądrość w telewizji, lecz nie zwróciłam uwagi czyją, ale mniej więcej chodziło o to że, nie tak ważne są same poglądy, które wyznajemy, lecz to jakich one czynią z nas ludzi. Oczywiście można nad tym zdaniem dyskutować, lecz rzeczywiście sam rodzaj wyznawanej wiary choćby o najlepszych założeniach nie ma w sobie żadnej wartości jeżeli nie idzie za tym odpowiednie postępowanie. I dlatego myślę że może być świetnym "chrześcijaninem" buddysta, który kieruje się zasadą miłości bliźniego, a bardzo złym katolik czy protestant nienawidzący brata swego. Oczywiście to nic odkrywczego co napisałam ale jakże czesto się o tym zapomina. Pozdrowienia

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Cytat 
Mateusz Markiewicz
 maj 20 2006 11:31   
Forum

Quote by namor:a ekumenizm rozumią jako działania na rzecz przywrócenia tychże heretyków na łono Matki Kościoła.

Bo to jest ekumenizm.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
macli
 maj 20 2006 13:48   
Forum

Quote by mateuszwroc:
Bo to jest ekumenizm.

Uwierzę jak zobaczę cię w najstarszym Kościele chrześcijańskim na mszy.
Pewnie nie doczekam takiej chwili ;-)

===

"Obyś był zimny albo gorący! A tak, żeś letni, (...) wypluję cię z ust moich." (Obj. 3, 15-16)

Profil   Email 
 Cytat 
Bartek
 maj 20 2006 13:54   
Forum

[Cytat za: namor]a ekumenizm rozumią jako działania na rzecz przywrócenia tychże heretyków na łono Matki Kościoła.

Bo to jest ekumenizm.

BZDURA totalna!!! MAteuszu, co ty piszesz?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 maj 20 2006 19:40   
Forum

Quote by Bartek.D: BZDURA totalna!!! MAteuszu, co ty piszesz?

Poczytaj "Mortalium animos" Piusa XI. Encyklika o popieraniu prawdziwej jedności.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Bartek
 maj 21 2006 12:42   
Forum

Spytaj się JE ks.abp Pieronka, co mysli o ekumeniźmie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 maj 21 2006 14:21   
Forum Moderator
Moderator

Na kim jak na kim, ale na Pieronku sie nie opieraj nie jest nawet ordynariuszem...

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Cytat 
Bartek
 maj 21 2006 14:29   
Forum

wiec.. moim autorytetem od dziś wsprawach wiary bedzie tylko WROC

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 maj 21 2006 14:48   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Bartek.D: wiec.. moim autorytetem od dziś wsprawach wiary bedzie tylko WROC

Chyba jeszcze głupsze rozwiązanie, to juz lepiej bp Pieronek...

===

Cytat 
Mateusz Markiewicz
 maj 21 2006 16:06   
Forum

A ja nie chcę być Twoim, Bartku, autorytetem. Polecam Ci Sobór Trydencki, św. Piusa X czy Piusa XII.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bartek
 maj 21 2006 18:21   
Forum

Panie Boże uchroń.
No to niech bedzie ten Pieronek albo bp. Życiński.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: Pius
 maj 21 2006 23:11   

Quote by Bartek.D: Panie Boże uchroń.
No to niech bedzie ten Pieronek albo bp. Życiński.

Jak można zestawiać zdanie pojedynczego biskupa z dokumentami soborowymi i papieskimi ?

Bartku D napisz mi proszę jak Ty rozumiesz ekumenizm i jaki ma być jego finalny skutek. Jeśli możesz to zrób to dokładnie opisując osobno chrześcijan i innowierców.

Btw powoli wychodzi prawda o tych największych ekumaniakach (((;

Zauważyłeś ze zarejestrowaliśmy się tego samego dnia ????!!!!!!!! Hehehehe (: jak to interpretować ?

===

Cytat 
Belle Star
 maj 25 2006 16:46   
Forum

Dlatego że jakiś protestant podał linka do jakiejś strony uważasz że protestanci to antykatolicy? Powiem Ci że kiedy odchodziłam z KK ksiądz powiedział mi że jeszcze pożałuję za tą "głupotę". Inny katolik zarzucał mi że idę na łatwiznę bo nie będę musiała chodzić do spowiedzi. Ale nie będę na podstawie dwóch czy trzech zdań wysnuwać spiskowej teorii dziejów, że mianowicie katolicy nie cierpią protestantów.

===

Profil   Email 
 Cytat 
krystyna
 maj 25 2006 22:56   
Forum

Ekumenizm wedlog braci protestantow jest taki , ze kazdy wierzacy z innego kosciola [ wiary ] nosi na sobie znamie besti czyli 666 , wiem cos o tym gdzie pracuje jest przewaga protestantow , w kanadyjskiej telewizji publicznie pastor protestancki , oznajmil , ze kazdy kto nie jest w kosciele protestanckim jest dzieckiem diabla , i co o tym myslec , przynajmniej nigdy sie nie spodkalam z taka sytuacja , zeby kosciol katolicki , czy prawoslawny czy inny w ten sposob wypowiadal sie o protestantach.Nalezalo by sie zastanowic dla czego tak sie dzieje ? Akurat udalo mi sie ustalic przyczyne , kiedy blizej przyjrzalam sie pogladom tych ludzi ale to juz inny temat.Nie jestem antyprotestantka , wrecz przeciwnie kocham wszystkich braci i siostry zjednoczonych w Jezusie Chrystusie , wylaczajac poza obreb jakiego kolwiek kosciola jedynie swiadkow Jehowy. Pozdrawiam.Krystyna.

===

Profil   Email 
 Cytat 
tomek
 maj 29 2006 19:41   
Forum

Quote by krystyna: Ekumenizm wedlog braci protestantow jest taki , ze kazdy wierzacy z innego kosciola [ wiary ] nosi na sobie znamie besti czyli 666 , wiem cos o tym gdzie pracuje jest przewaga protestantow , w kanadyjskiej telewizji publicznie pastor protestancki , oznajmil , ze kazdy kto nie jest w kosciele protestanckim jest dzieckiem diabla , i co o tym myslec , przynajmniej nigdy sie nie spodkalam z taka sytuacja , zeby kosciol katolicki , czy prawoslawny czy inny w ten sposob wypowiadal sie o protestantach.

To przeczytaj bullę papieża Bonifacego VIII "unam sanctam", albo traktaty maryjne św. Ludwika de Monfort, który twierdzi, że ten kto nie ma Maryi za matkę, ten ma złego ducha za ojca.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bogusia
 czerwiec 26 2006 21:31   
Forum

Brakuje nam bardzo Bozej milosci i pokory.
Mimo to ze istnieje wiele wyznan nie powinny sie nawzajem zwalczac.Modlmy sie o pojednanie!

===

Bogusia

Profil   Email 
 Cytat 
Magdalena
 czerwiec 27 2006 00:40   
Forum

ale z drugiej strony najsłynniejszy luter w Polsce Jurek Pilch bardzo fajnie odnosi się do katolików.

===

Dopóki taniec był oddaniem w ruchach zewnętrznych uczuć i myśli wewnętrznych, dopóty był prawdą mającą pewne znaczenie,i to wyniosło go między sztuki piękne.

Profil   Email 
 Cytat 
Alberto Rivera
 sierpień 15 2006 19:24   
Forum

Quote by Uczen_Jezusa: Chciałbym sie podzielic kilkoma uwagami dotyczacymi ekumenizmu
Jestem katolikiem i smuci mnie gdy protestanci nie uwazają katolikow za chrzescijan wrecz swoja wiare opieraja na nienawisci do nas

Przykład dostałem niedawno bardzo zyczliwy link od braci protestantow o moim kosciele
http://www.alberto.pl/darmo.php

Udzielam sie na forum portalu grono.net
W rozmowie chrzescijaninem z kosciola zielonoswiatkowego z ul siennej w Warszawie
usłyszałem nastepujace stwierdzenia
Koles papiez, panowie w sukienkach, instytucja, organizacja kierowana z Watykanu, pan ksiadz było łagodnym odniesieniem

Czy jest mozliwy ekumenizm pomimo roznic teologicznych jesli nie szanuje sie wyznan chrzescijanskich uzywajc takich słow ?

Pozdrawiam wszytkich ekumenicznych chrzescijan

Jako że mowa onas,- postanowiłem i tu się "udzielić".. Naprawdę nie chciałbym nikogo nienawidzić ale tak mi przykro że musze konserwatywnie podchodzić do spraw związanych z wiarą. I ja i my w naszym kościele chcielibyśmy ze wszystkimi być jedno ale to tak trudna sprawa, ale może dojdziemy do jakiegoś wspólnego konsensusu. W dziale "świadectwa"(Martyna)poczułem się zabanowany, ale chyba mi sie tylko tak wydawało, thanks

===

...)zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od nas wytłumaczenia z nadziei naszej'

Cytat 
Marcin
 sierpień 15 2006 21:42   
Forum

===

precz z lewicą!!!

Profil   Email 
 Cytat 
methodos
 sierpień 15 2006 22:29   
Forum

Quote by alu-q: ekumenizm powstał z inicjatywy katolików i ma na celu zjednoczenie wszystkich chrześcijan.
No nie mogę... hahahahah dawno tak się nie usmiałam.....

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 sierpień 16 2006 09:34   
Forum Moderator
Moderator

Quote by alu-q: ekumenizm powstał z inicjatywy katolików i ma na celu zjednoczenie wszystkich chrześcijan. wszelkie opory w rozwoju ekumenizmu znajduja sie po stronie przedewszystkim protestantów i prawosławia(które jak ognia boi sie papieża, bojąc się o swoj monopol w rosji)

ekumenizm może również obejmować wszystkie religie świata, uznające istnienie jednego Boga: ekumeniczna modlitwa o pokój w Asyżu (27 października 1986) z udziałem zaproszonych przez Ojca Świętego Jana Pawła 2 hierarchów różnych religii. nie sympatyzując z papamaniakami, Jan Paweł 2 miał dużą wiedzę teologiczną , może więc istnieć ekumenizm ponad religiami

w końcu Bóg i tak jest jeden, czy nie może więc być jednej religii...?

To ja dziekuje za taki ekumenizm. Takiego jestem wrogiem i taki bede zwalczal... O ile Bog jest jeden to nie jest to ten Bog, do ktorego modla sie arabowie, to nie sa te duchy, do ktorych modla sie buddysci czy Hindusi. Bog jest jeden i poza nim nie ma innego.

A co do katolickiego charakteru ekumenizmu... Powiem tak. W glowie mi sie nie miesci, zebym zostal katolikiem. W glowie mi sie nie miesci tez, zeby katolicy stali sie tacy jak ja.

Jednosc chrzescijan to nie jest jednosc organizacyjna. Jednosc chrzescijan to jest jednosc ducha. Jednosc tych, ktorzy wyznaja Jezusa jako zbawiciela i zyja z nim kazego dnia. Do tej jednosci nie jest potrzebna niczyja zgoda, ani zaen ruch. To jest rzeczywistosc wynikajaca z tego, ze Jezus obiecal zakladajac swoj kosciol, ze nic go nie pokona. Ekumenizm to ruch, ktory dostrzega kosciol Jezusa Chrystusa ponad tabliczkami budynkow i nazwami denominacji. W taki wierze.

===

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 sierpień 16 2006 13:57   
Forum

maxurd, korzystając z okazji muszę cię o to zapytać, bo pozostajesz dla mnie nadal zagadką nie do rozwiazania. za odpowiedz dziekuje. Powiem wprost: Otóż napisalej raz kiedys na forum, ze przyczyną twojego odejscia z Krk nie byla teologia, ale fakt, ze nie spotkales tam prawdziwych chrzescijan. I tego nie moge zrozumiec. Skoro katolicka teologia nie byla dla ciebie przeszkoda, to dlaczego nie zaczales naprawiac swiata od siebie samego (jedeno z twoich ulubionych zdań) i tak zaraz odszedles? dlaczego teraz miotasz sie i wijesz na wszystkie strony niezgadzając się z tą teologią? cos musialo miec na to wplyw

co do ekumenizmu - Krk sporo robi w tym kierunku, spojrzcie chociazby na dialog z prawoslawiem. z czyjej inicjatywy w wiekszosci przypadkow do niego dochodzi?
ale jesli ktos mysli, ze dojdzie do ekumenizmu na prawoslawnych czy protestanckich zasadach, to sie grubo myli. niepowazy tez jest tok myslenia, ze inne wspolnoty przyjma katolicki punkt widzenia. dlatego mysle, ze ekumenizm na dzien dzisiejszy pomiedzy kosciolami nie jest mozliwy. niewiem nawet czy kiedykolwiek wogole bedzie
jestem zdania, ze gdyby panowala pomiedzy Kosciolami interkomunia, mozna by bylo mowic wrecz o calkowitym zespoleniu sie wszystkich chrzescijan. nie jest to jednak mozliwe - zarowno w przypadku prawoslawia jak i protestantyzmu. jednak zdarzylo sie raz kiedys cos, co moze byc przelomem w rozmowach o inetrkomunii - przyjecie komunii sw przez brata rogera na pogrzebie JPII. co prawda odbylo sie ono na specjalnych warunkach, ale jak widac jest to mozliwe. i tu zadaje sobie pytanie - jesli zdarzylo sie cos, co pozornie nie jest mozliwe, to jednak jest to mozliwe czasem mam wrazenie ze ten cały kłębek ekumeniczny rozplątał się w czyich niezgrabnych rękach i nnie można go teraz zwinąć spowrotem, bo jak się okazało rozplątawszy się poplątał się czyli krócej mówiąc: wiem, że nic nie wiem

===

Sancta Maria, Mater Ecclesia, omnes sancti Angeli orate pro nobis.

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 sierpień 16 2006 14:11   
Forum Moderator
Moderator

Quote by piotr.: maxurd, korzystając z okazji muszę cię o to zapytać, bo pozostajesz dla mnie nadal zagadką nie do rozwiazania. za odpowiedz dziekuje. Powiem wprost: Otóż napisalej raz kiedys na forum, ze przyczyną twojego odejscia z Krk nie byla teologia, ale fakt, ze nie spotkales tam prawdziwych chrzescijan. I tego nie moge zrozumiec. Skoro katolicka teologia nie byla dla ciebie przeszkoda, to dlaczego nie zaczales naprawiac swiata od siebie samego (jedeno z twoich ulubionych zdań) i tak zaraz odszedles? dlaczego teraz miotasz sie i wijesz na wszystkie strony niezgadzając się z tą teologią? cos musialo miec na to wplyw

Nie mozesz zrozumiec, ze nie spotkalem tam prawziwych chrzescijan?? No ja tez sie dziwie... Odszedlem z KK bo takich ludzi, dla ktorych zycie z Bogiem znaczy cos wiecej niz niedzielna msza spotkalem w zupelnie innym miejscu. Wtedy kiedy zobaczylem, ze Bog zyje, ze jest prawdziwy, i ze sie faktycznie da to zaczalem sie interesowac wlasnie teologia. Twierdze, ze powodem nie byla teologia, bo teologie zaczalem poznawac bedac juz calym sercem w innym kosciele. Katolicka teologia nie byla wiec dla mnie przeszkoda, bo jej nie znalem wcale a wcale, lub mialem o niej falszywe z gruntu wyobrazenie... Dzis jestem juz nieco madrzejszy i dzis moge Ci powiedziec, ze wiele z tych rzeczy, w ktore wierzysz to dla mnie porblemy nie do przeskoczenia. Niemozliwe do zaakceptowania. Tyle. Mam nazieje, ze juz jestem nieco latwiesza zagadka dla Ciebie

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,51 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty