Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Komunia św. o ewangelików.
 |  Wersja do druku
Bartek
 kwiecień 21 2006 18:44  (Czytany 7378 razy)  
Forum

Status: offline

Nartuje mnie następująca sprawa:
Moje pytanie związane z obecnością Chrystusa w konsekrowanym chlebie i winie. .Po udzieleniu Komunii, często zostają opłatki. Ksiądz wykorzystuje je w nastepnym nabożenstwie. Dlaczego wiec konsekruje je ponownie? Dlaczego zachodzi cos takiego jak "dekonskekracja"? W koscio9łąch metodystycznych rozpowszechniony jest zwyczaj rozdzielania wina w kieliszkach, które natępnie się wyrzuca. Na ich ściankach zostaje wino? Czy to jest bezczeszczenie krwi Pańskiej?
Do refleksji zmusił mnie news z EAI:

Oprócz e-maili od kongregacji, Williams otrzymał także nagrania audio-video, zawierające m.in. kazanie proboszcza i pieśni odśpiewane podczas wielkanocnego nabożeństwa. Ks. Kieshnick wysyła mu także konsekrowane hostie i wino na pokładzie rosyjskiego statku Progres, aby parafianin mógł także w kosmosie uczestniczyć w Wieczerzy Pańskiej..”

O wypowiedz proszę szczególnie ewangelików oraz protestantów wierzacych w realna obecnosć Chrystusa w komunii św.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: Pius
 kwiecień 21 2006 19:13   

Quote by Bartek.D: Nartuje mnie następująca sprawa:
Moje pytanie związane z obecnością Chrystusa w konsekrowanym chlebie i winie. .Po udzieleniu Komunii, często zostają opłatki. Ksiądz wykorzystuje je w nastepnym nabożenstwie. Dlaczego wiec konsekruje je ponownie? Dlaczego zachodzi cos takiego jak "dekonskekracja"? W koscio9łąch metodystycznych rozpowszechniony jest zwyczaj rozdzielania wina w kieliszkach, które natępnie się wyrzuca. Na ich ściankach zostaje wino? Czy to jest bezczeszczenie krwi Pańskiej?
Do refleksji zmusił mnie news z EAI:

Oprócz e-maili od kongregacji, Williams otrzymał także nagrania audio-video, zawierające m.in. kazanie proboszcza i pieśni odśpiewane podczas wielkanocnego nabożeństwa. Ks. Kieshnick wysyła mu także konsekrowane hostie i wino na pokładzie rosyjskiego statku Progres, aby parafianin mógł także w kosmosie uczestniczyć w Wieczerzy Pańskiej..” O wypowiedz proszę szczególnie ewangelików oraz protestantów wierzacych w realna obecnosć Chrystusa w komunii św.

Niektóre wspólnoty wierzą ze Pan Jezus uobecnia sie tylko podczas przyjmowania.

===

Cytat 
methodos
 kwiecień 21 2006 19:19   
Forum

Bartek troszkę namieszal z tymi kieliszeczkami u metodystów nikt niczego nie wyrzuca, kieliszeczki po Komunii się myje i słuzą dalej wiernym.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bartek
 kwiecień 21 2006 19:33   
Forum

"Niektóre wspólnoty wierzą ze Pan Jezus uobecnia sie tylko podczas przyjmowania."
KOŚCIOŁY!!!!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 kwiecień 21 2006 21:49   
Forum

Quote by Bartek.DBig Grino refleksji zmusił mnie news z EAI:

A czy nasza rozmowa na gg też?

"Niektóre wspólnoty wierzą ze Pan Jezus uobecnia sie tylko podczas przyjmowania."
KOŚCIOŁY!!!!

Deklaracja Dominus Iesus, punkt 17:

Istnieje zatem jeden Kościół Chrystusowy, który trwa w Kościele katolickim rządzonym przez Następcę Piotra i przez biskupów w łączności z nim. Kościoły, które nie będąc w pełnej wspólnocie z Kościołem katolickim, pozostają jednak z nim zjednoczone bardzo ścisłymi więzami, jak sukcesja apostolska i ważna Eucharystia, są prawdziwymi Kościołami partykularnymi. Dlatego także w tych Kościołach jest obecny i działa Kościół Chrystusowy, chociaż brak im pełnej komunii z Kościołem katolickim, jako że nie uznają katolickiej nauki o prymacie, który Biskup Rzymu posiada obiektywnie z ustanowienia Bożego i sprawuje nad całym Kościołem.

Natomiast Wspólnoty kościelne, które nie zachowały prawomocnego Episkopatu oraz właściwej i całkowitej rzeczywistości eucharystycznego misterium, nie są Kościołami w ścisłym sensie; jednak ochrzczeni w tych Wspólnotach są przez chrzest wszczepieni w Chrystusa i dlatego są w pewnej wspólnocie, choć niedoskonałej, z Kościołem. Chrzest bowiem sam w sobie zmierza do osiągnięcia pełni życia w Chrystusie poprzez integralne wyznawanie wiary, Eucharystię i pełną komunię w Kościele.

«Nie wolno więc wiernym uważać, że Kościół Chrystusowy jest zbiorem - wprawdzie zróżnicowanym, ale zarazem w jakiś sposób zjednoczonym - Kościołów i Wspólnot eklezjalnych. Nie mogą też mniemać, że Kościół Chrystusowy nie istnieje już dziś w żadnym miejscu i dlatego winien być jedynie przedmiotem poszukiwań prowadzonych przez wszystkie Kościoły i wspólnoty». W rzeczywistości «elementy tego Kościoła już nam danego istnieją 'łącznie i w całej pełni' w Kościele katolickim oraz 'bez takiej pełni' w innych Wspólnotach». «Same te Kościoły i odłączone Wspólnoty, choć w naszym przekonaniu podlegają brakom, wcale nie są pozbawione znaczenia i wagi w tajemnicy zbawienia. Duch Chrystusa nie wzbrania się przecież posługiwać nimi jako środkami zbawienia, których moc pochodzi z samej pełni łaski i prawdy, powierzonej Kościołowi katolickiemu».

Brak jedności wśród chrześcijan jest z pewnością raną dla Kościoła: nie w tym sensie, że Kościół jest pozbawiony jedności, lecz że podział «przeszkadza w pełnym urzeczywistnieniu się jego powszechności w historii».

Mateusz nie mógł napisać "Kościoły", bo to jest wbrew naszej teologii.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 kwiecień 21 2006 21:55   
Forum

Quote by methodos: Bartek troszkę namieszal z tymi kieliszeczkami u metodystów nikt niczego nie wyrzuca, kieliszeczki po Komunii się myje i słuzą dalej wiernym.

Można wiedzieć czym się myje i co się potem robi z płynami użytymi do umycia?

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Bartek
 kwiecień 21 2006 21:56   
Forum

Jednak sa katolicy, kótrzy KEA nazywaja kosciołem i musisisz sie ze mną godzić. Chiałbym aby protestanci rozwazyli problem komunii św. Nie założyłrm ego tematu zeby dyskutowac z Mateuszem o durnej deklaracji, do której nie mam szacunku.
Jeżeli chodzi o pierwsze pytanie to pozostawie je bez komentarza.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 kwiecień 21 2006 21:58   
Forum

Quote by Bartek.D: Jednak sa katolicy, kótrzy KEA nazywaja kosciołem i musisisz sie ze mną godzić. Chiałbym aby protestanci rozwazyli problem komunii św. Nie założyłrm ego tematu zeby dyskutowac z Mateuszem o durnej deklaracji, do której nie mam szacunku.

Bo i nie to jest przedmiotem sporu. Ale nie powinieneś upominać Mateusza, że stosuje się do wykładni teologicznej Kościoła. Są też katolicy, którzy WEA "Kościołem" nie nazywają. W tym i Ty musisz się zgodzić.

Ktoś tu wspominał, że owe kieliszki są myte. Nie zastanawia Cię sposób ich mycia i to, co z płynami do niego użytymi się dzieje?

===

Profil   Email 
 Cytat 
LuterAnka
 kwiecień 21 2006 22:17   
Forum

Quote by mateuszwroc: Ktoś tu wspominał, że owe kieliszki są myte. Nie zastanawia Cię sposób ich mycia i to, co z płynami do niego użytymi się dzieje?

...a jak to jest w Kościele Katolickim? Czy kielich używany w czasie mszy jest myty, a jeśli tak to czym i co się dzieje z płynem do tego użytym?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 kwiecień 21 2006 22:33   
Forum Moderator
Moderator

W rozumieniu naszej teologii Mateusza oba, KEA jako wspólnota eklezjalna nie bedąca w jedności z KK jest Kościołem sensu lato (tj. w rozszeroznym rozumieniu słowa). Ścisłe rozumienie przysługuje tylko Kościołowi Katolickiemu (por. Dominus Iesus).

ANKO od LUTRA: W KRK do pouryfikajci kielicha używa się wody. Po poryfikacji puryfikujący ją pije.

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
LuterAnka
 kwiecień 21 2006 22:41   
Forum

...czyli to ksiądz w czasie mszy, po komunii myje kielich wodą a potem ją pije, ahaaa... Tyle lat należałam do KRK a dopiero teraz zajarzyłam o co chodzi Człowiek całe życie się uczy. Dzięki za odpowiedź Jakubie

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 kwiecień 21 2006 23:04   
Forum

Quote by LuterAnka: ahaaa... Tyle lat należałam do KRK a dopiero teraz zajarzyłam o co chodzi :

mimo wszystko, to smutne

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Bartek
 kwiecień 22 2006 08:25   
Forum

To ksiadz pije brudną wode?
A co sie dzieje się ze szmatką którą ksiadz wyciera kielich?.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 kwiecień 22 2006 09:41   
Forum Moderator
Moderator

Jaka ona brudna ta woda? Jeżeli puryfikował również patene jest to woda z mocno rozcieńczną Krwią Pańską i drobinkami Ciała Chrystusa... Święte Świętych, Czyste!

Jesli chodzi o puryfikaterz to wg przepisów liturgicznych powinien być prany w samej wodzie, a wodę tą powinno się wylac do wcześniej wykopanego dołka w ogródku...

ANKA: No problem jak coś możesz zawsze pytać

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Cytat 
piotr.
 kwiecień 22 2006 10:55   
Forum

Quote by Bartek D.:
Moje pytanie związane z obecnością Chrystusa w konsekrowanym chlebie i winie. .Po udzieleniu Komunii, często zostają opłatki. Ksiądz wykorzystuje je w nastepnym nabożenstwie. Dlaczego wiec konsekruje je ponownie? Dlaczego zachodzi cos takiego jak "dekonskekracja"?

Ja ci mogę powiedzieć jak to jest w Kościele katolickim. Sam jestem ciekaw jak sprawy się mają w KEA.

W Kościele katolicki nie ma "dekonsekracji" Ciała i Krwi Chrystusa.
"Opłatki" pozostałe po Komunii Św. przechowywane są w tabernakulum. Od momentu konsekracji nie są one "opłatkami" ale Ciałem Chrystusa .
Ponowne konsekrowanie podczas następnej mszy jest konieczne, ponieważ jest to filar katolickiej mszy - akt konsekracji nawiązuje do Ostatniej wieczerzy w Wieczerniku, przypomina o ofierze Chrystusa na krzyżu, uobecnia tą ofiarę. Jest jeszcze jeden powód, dla którego kapłan konsekruje co niedziele - na ołtarzu podczas każdej mszy ma chleb i wino, które po konsekracji staje sie Ciałem i Krwią Pańska i które w chwilę potem całkowicie spożywa. Kapłanowi zatem nie zostaje "nadmiar"

Quote by Bartek D.:
To ksiadz pije brudną wode?

Szmatka ta wbrew pozorom nie wymaga częstego prania.
Służy ona do ocierania kilicha z odrobinek wody i wina.
Wszytsko jest na tyle czyste, że na szmatce praktycznie nie ma śladu zanieczyszczen. Odrobina pozostałości po winie i wodzie szybko... wyparowuje, pozostawiając szmatkę czystą i suchą

===

Sancta Maria, Mater Ecclesia, omnes sancti Angeli orate pro nobis.

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 kwiecień 22 2006 11:00   
Forum Moderator
Moderator

Quote by piotr.:

Quote by Bartek D.:
Moje pytanie związane z obecnością Chrystusa w konsekrowanym chlebie i winie. .Po udzieleniu Komunii, często zostają opłatki. Ksiądz wykorzystuje je w nastepnym nabożenstwie. Dlaczego wiec konsekruje je ponownie? Dlaczego zachodzi cos takiego jak "dekonskekracja"?

Ja ci mogę powiedzieć jak to jest w Kościele katolickim. Sam jestem ciekaw jak sprawy się mają w KEA.

W Kościele katolicki nie ma "dekonsekracji" Ciała i Krwi Chrystusa.
"Opłatki" pozostałe po Komunii Św. przechowywane są w tabernakulum. Od momentu konsekracji nie są one "opłatkami" ale Ciałem Chrystusa .
Ponowne konsekrowanie podczas następnej mszy jest konieczne, ponieważ jest to filar katolickiej mszy - akt konsekracji nawiązuje do Ostatniej wieczerzy w Wieczerniku, przypomina o ofierze Chrystusa na krzyżu, uobecnia tą ofiarę. Jest jeszcze jeden powód, dla którego kapłan konsekruje co niedziele - na ołtarzu podczas każdej mszy ma chleb i wino, które po konsekracji staje sie Ciałem i Krwią Pańska i które w chwilę potem całkowicie spożywa.

Odpowiedź może być dla niektóych trochę niejasna....dlatego uzupełnię, że kapłan konsekruje na każdej mszy nowe hostie (a więc nigdy już raz konserkowane)...
Hostie przechowuje się w tabernakulum (pomijając aspekt kultyczny) dla wiernych, którzy potrzebują przyjąć komunię poza mszą, dla chorych i na wiatyk oraz na Liturgię Wielkiego Piątku.
W krajach z niedostatkiem księży dodatkowo przechowuje się hostie na wypadek Liturgii darów uprzednio konsekrowanych(in. Liturgia Słowa z Komunią), której przewodniczyć może diakon lub przygotowana osoba świecka (akolita-nadwzwyczajny szafarz Eucharystii).

===

Cytat 
piotr.
 kwiecień 22 2006 11:12   
Forum

Quote by Jakub:

Odpowiedź może być dla niektóych trochę niejasna....dlatego uzupełnię, że kapłan konsekruje na każdej mszy nowe hostie (a więc nigdy już raz konserkowane)...
Hostie przechowuje się w tabernakulum (pomijając aspekt kultyczny) dla wiernych, którzy potrzebują przyjąć komunię poza mszą, dla chorych i na wiatyk oraz na Liturgię Wielkiego Piątku.

Myślałem, że dałem do zrozumienia innym że konsekracja nie odnosi się do hostii uprzednio konsekrowanych ale gwoli ścisłości - dobrze że uzupełniłeś. Tylko że... nie bardzo rozumiem drugiej części Twojego postu. Troszkę niejasna jest jak dla mnie - mam rozumiec, ze hostie z tabernakulum nie sa uzywane podczas mszy? że służą tylko tym celom, które wymieniłeś? hmm...
Nie jest to ironia. Pytam poważnie.

===

Sancta Maria, Mater Ecclesia, omnes sancti Angeli orate pro nobis.

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: Pius
 kwiecień 22 2006 13:41   

Quote by Bartek.D: To ksiadz pije brudną wode?

Quote by Jakub:
Jesli chodzi o puryfikaterz to wg przepisów liturgicznych powinien być prany w samej wodzie, a wodę tą powinno się wylac do wcześniej wykopanego dołka w ogródku...

Puryfikacji palców i paramentów liturgicznych kiedyś dokonywa woda i winem dziś czasami dokonuje się samą wodą.

Wodę po praniu bielizny ołtarzowej, czyli puryfikatorzy i korporałów a nie szmatek …. Powinno się ja wylewać w specjalne miejsce obok kościoła, po którym nie można stąpać albo do ogniska.

===

Cytat 
Bartek
 kwiecień 22 2006 14:11   
Forum

A co bedzie jak ptak bedzie stąpał, albo jak kotek czarny nadepnie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 kwiecień 22 2006 15:07   
Forum

Quote by Bartek.D: A co bedzie jak ptak bedzie stąpał, albo jak kotek czarny nadepnie.

Na pewno nie będzie to umyślna profanacja ze strony zwierzaka, zresztą powinna to być studzienka tylko do tych celów. A jak w czarne koty wierzysz, to jesteś POGANIN, nie chrześćijanin.

===

Profil   Email 
 Cytat 
macli
 kwiecień 22 2006 16:53   
Forum

Quote by mateuszwroc:A jak w czarne koty wierzysz, to jesteś POGANIN, nie chrześćijanin.

Hmm, ja jestem chrześcijaninem, a wierzę w czarne koty.
Widziałem je nawet na własne oczy.
Mój znajomy ma jednego - podrapał mnie kiedyś w rękę, może to jakieś objawienie???

Taki duży mateusz a nie wie, że czarne koty isnieją naprawdę.

===

"Obyś był zimny albo gorący! A tak, żeś letni, (...) wypluję cię z ust moich." (Obj. 3, 15-16)

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 kwiecień 22 2006 16:56   
Forum

Quote by macli: Hmm, ja jestem chrześcijaninem, a wierzę w czarne koty.
Widziałem je nawet na własne oczy.
Mój znajomy ma jednego - podrapał mnie kiedyś w rękę, może to jakieś objawienie???

Taki duży mateusz a nie wie, że czarne koty isnieją naprawdę.

Chodziło mi o zabobon, że jak czarny kot przebiegnie, to niby nieszczęście będzie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bartek
 kwiecień 22 2006 18:20   
Forum

NIe wierze w zabobony! cCałkowicie sie ich "wyparłem"

===

Profil   Email 
 Cytat 
methodos
 kwiecień 22 2006 19:08   
Forum

Mateuszu, a propos mycia kieliszeczków to ja je myłam płynem do naczyń, tanim made in Biedronka kieliszeczki czyste i lśniące... wody nikt po tym nie pił i wiaderka na stole komunijnym nie stawiałam, ani pastor; bo jak traktowac to wszystko literanie, to chusteczkę którą wytarło się kielich, tez można zanurzyć we wrzątku i zrobić święty napar, bo jakieś resztki wina tam pewnie zostały. Tylko pytanie: Po co człowiekowi wierzącemu to wszystko?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bartek
 kwiecień 22 2006 19:12   
Forum

Jesteś pewna, ze twój pastor nie pije pomyj??:>
Moze chlipią zżonaprzez cały tydzień??

===

Profil   Email 
 Cytat 
methodos
 kwiecień 22 2006 19:14   
Forum

Wiesz, nie sprawdzałam, jakoś bekania mydlinami nie widac

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bartek
 kwiecień 22 2006 19:16   
Forum

Juzwiem czemu macie raz na miesiac komunie, poniewaz duzo czasu zajmuje ksiedzu picie pomyj, a dzieci nie wypada angażować, bo to za małe, albo potem rozwolnienia dostają. Cięzki to zawód..

===

Profil   Email 
 Cytat 
methodos
 kwiecień 22 2006 19:17   
Forum

Jakoś nikt się nie skarży, ani na picie pomyj, ani na ciężki zawód

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 kwiecień 22 2006 20:52   
Forum

Tak mieszacie płyn do mycia naczyń z Krwią Pańską (pomijam ważność konsekracji)! Czyli bezcześcicie Ją! U nas, jak już Jakub wspomniał, ksiądz puryfikuje kielich wodą, którą wypija. Kiedyś nawet była dwukrotna puryfikacja. Najpierw samym winem, potem winem z wodą. I uchowaj Boże od wylania Krwi z płynem do mycia naczyń byle gdzie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bartek
 kwiecień 22 2006 21:21   
Forum

O MAtko!
Wierzysz,ze w naszej komunii jest CHRYSTUS!!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,58 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości