Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Ekumenizm w Polsce Nowy wątek Odpowiedz
 znowu ktoś kogoś obraził :lol:
 |  Wersja do druku
Andrzej
 maj 04 2006 13:09  (Czytany 3705 razy)  
Forum

Status: offline

za dzisiejszym onetem i gazetą wyborczą:

tutaj jest link

sam nie wiem, po co to wklejam? Z tego wynika, że komuś się nie spodobały cytaty z Biblii,poczuł sie nimi urażony. A może to tylko głupi pretekst?

W tramwajach nie będzie cytatów z Biblii
Plakaty z cytatami z Pisma Świętego nie zawisną w gdańskich tramwajach – zgody na nietypową reklamę protestanckiego kościoła nie wydał Zakład Komunikacji Miejskiej – informuje gdański dodatek "Gazety Wyborczej".
Pod koniec marca w tramwajach pojawiły się plakaty z napisem: "Jezus powiedział do prostytutki: Ja Ciebie nie potępiam. Idź i odtąd już nie grzesz". Poniżej znalazł się adres strony internetowej prowadzonej przez gdański zbór Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej - pisze Sławomir Sowula

Niedawno miała się pojawić kolejna emisja plakatów. Tym razem z cytatem z Ewangelii św. Jana: "Jezus zapytał: gdzie pogrzebaliście Łazarza?". Rzekli: "Panie pójdź i zobacz... Jezus rozpłakał się. Żydzi więc rzekli: - Patrz, jak go kochał

Tym razem ZKM odmówił rozwieszenia plakatów w tramwajach. Zdaniem Zbigniewa Kowalskiego, zastępcy dyrektora ds. eksploatacji, przeciwko plakatom protestowali mieszkańcy.

"Mówili, że obrażają ich uczucia religijne" – powiedział w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Karol
 maj 04 2006 13:13   
Forum

Może nie obraziły ich cytaty, ale to kto reklamuje się przez te plakaty...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bartek
 maj 04 2006 13:17   
Forum

KEA też powinno taką akcje prowadzić.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Karol
 maj 04 2006 13:18   
Forum

Quote by Bartek.D: KEA też powinno taką akcje prowadzić.

A potem katolicy powiedza, że KEA "łapie" nowe owieczki...

===

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 maj 04 2006 13:43   
Forum

Jasne, nedługo Kościoły zaczną emitować bloki reklamowe w telewizji. Brzydzę się takimi akcjami. Przypominają mi one sekciarskie sposoby pozyskiwania wiernych.
Nie wiem jak wyglądają reklamy w gdańskich tramwajach, ale w poznańskich po krótkim czasie stają się one celem młodocianych - poobrywane, pokreślone markerem, dopisane wulgaryzmy, pooblepiane gumą do żucia... choćby z tego powodu powinno się takich akcji zaniechać.
Fuj...

===

Sancta Maria, Mater Ecclesia, omnes sancti Angeli orate pro nobis.

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 maj 04 2006 14:12   
Forum Moderator
Moderator

Super akcja - bardzo inspirujaca...

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
macli
 maj 04 2006 15:00   
Forum

Quote by evanus: Może nie obraziły ich cytaty, ale to kto reklamuje się przez te plakaty...

Też odniosłem takie wrażenie.

tu jeszcze jeden artykuł

Bo nawet jeżeli nazwiemy ich działania prozelityzmem - to czy zabraniać im tego powinna spółka komunalna?
Czyli w końcu jest neutralna światopoglądowo czy nie?

===

"Obyś był zimny albo gorący! A tak, żeś letni, (...) wypluję cię z ust moich." (Obj. 3, 15-16)

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 maj 16 2006 22:57   
Forum

HI ,
im bardziej sie czegos zabrania, tymbardziej jest to kuszace.Zalezy jedynie od spoleczenstwa na jakim etapie rozwojowym i duchowym sie znajduje, propagowanie jakichkolwiek reklam i plakatow.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
dawid1976
 maj 17 2006 23:45   
Forum

Chciałem się wypowiedzieć co myśle o takiej akcji.
Jestem zwolennikiem wszelkich metod głoszenia Słowa Bożego o ile one są skuteczne, ale tu mam moje wątpliwości.

Po pierwsze: czym było celem tej reklamy?

Czy zleceniodawcy reklamy naprawde myśleli że jeśli powieszą plakacik w tramwaju z cytatem z Ewangelii, to ludzie zaczną otrzymywać objawienia? Ja jestem raczej skeptyczny.

Pan Jezus mówił abyśmy nie rzucali perły świniom, bo wpierw je rozdepczą a potem nas. (Mt 7:6)

Moim zdaniem właśnie to sie stało.

Słowo musi być głoszone osobiście, poprzez relacje, życie, dzieje, taki plakacik to marnowanie czegoś co jest naprawde święte - Słowo Boże, ale na marne, bo nie ma żadnego kontekstu, żadnego właściciela, tak sobie wisi w tramwaju i jest tylko link do strony internetowej,

nie moi drodzy, odbieracie sobie Zlecenie Wielkiego Mistrza za łatwo,
mam nadzieje że się z tego coś nauczyliście!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Monika Moryc
 sierpień 29 2006 00:26   
Forum

Dziwne, bo jak byłam w Gdańsku to jedyną obrazą dla mieszkańców była wypowiedź: "twoja stara jest na jarmarku", więc gość z ZKM trochę kluczył podając przyczynę odmowy powieszenia plakatów. Chyba, że na plakacie był jeszcze napis w stylu wszystkie tramwaje prowadzą na jarmark,ale tego nie da się podciągnać pod obrazę uczuć religijnych.

===

« Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim » (1 J 4, 16)

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Retmaniak
 sierpień 29 2006 09:07   
Forum

Nie dziwię się katolikom. W końcu Biblia stoi w sprzeczności z ich wiarą. Zacytuję pewnego księdza katolickiego, który w czasie wizyty po kolendzie tak do mnie powiedział:"uważaj bo przez czytanie Biblii rodzą się herezje". Święte słowa! Lepiej nie czytać i całe życie być otumanionym przez ludzką tradycje. Wydarzenie to pokazuje jeszcze raz dobitnie, że w Polsce jeżeli chodzi o Kościoły i Związki Wyznaniowe obowiązuje zasada "co wolno wojewodzie, to nie tobie smrodzie"

===

Słowo Twoje jest pochodnią nogom mym. Słowo Twoje jest światłością ścieżce mej (Śpiewnik Ewangelicki #346)

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 sierpień 29 2006 10:06   
Forum Moderator
Moderator

Quote by kubiak: Nie dziwię się katolikom. W końcu Biblia stoi w sprzeczności z ich wiarą. Zacytuję pewnego księdza katolickiego, który w czasie wizyty po kolendzie tak do mnie powiedział:"uważaj bo przez czytanie Biblii rodzą się herezje". Święte słowa! Lepiej nie czytać i całe życie być otumanionym przez ludzką tradycje. Wydarzenie to pokazuje jeszcze raz dobitnie, że w Polsce jeżeli chodzi o Kościoły i Związki Wyznaniowe obowiązuje zasada "co wolno wojewodzie, to nie tobie smrodzie"

Bedziesz tu tylko judzil cytujac ksiedza idiote czy czasem wniesiesz cos dobrego do dyskusji?? Zreszta co tam... Idz do pastora swojego kosciola i zapytaj dlaczego chrzczicie male dzieci. Przyjdz mi wtedy i wyjasnij jak to jestescie z pismem zgodni...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 sierpień 29 2006 10:15   
Forum

Quote by kubiak: Nie dziwię się katolikom. W końcu Biblia stoi w sprzeczności z ich wiarą. Zacytuję pewnego księdza katolickiego, który w czasie wizyty po kolendzie tak do mnie powiedział:"uważaj bo przez czytanie Biblii rodzą się herezje". Święte słowa! Lepiej nie czytać i całe życie być otumanionym przez ludzką tradycje. Wydarzenie to pokazuje jeszcze raz dobitnie, że w Polsce jeżeli chodzi o Kościoły i Związki Wyznaniowe obowiązuje zasada "co wolno wojewodzie, to nie tobie smrodzie"

Ksiądz miał rację. Herezje rodzą sie zawsze wtedy gdy ktoś niedouczony, lub przekonany, ze sam zjadł wszystkie rozumy i nie potrzebuje wyjaśnień Kościoła, czyta Biblię.
A, ze to akurat Tobie powiedział? No, no...

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Rafi F
 sierpień 29 2006 11:00   
Forum Moderator
Moderator

W mojej parafii od roku na stoliczku z boku kościoła leży Biblia. Ksiądz co msze zachęca do czytania jej i chwali, ze czyta ją coraz więcej parafian. Biblia do teraz nie została otwarta, widać wszyscy mają ją w domu.
Spotkań biblijnych niestety nie ma
Rozumiem Kubiak, że znalazłeś swoją Drogę w KEA, ale proszę, przestań atakować KRK (a tym bardziej na podstawie jednego księdza ... idioty)

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Marek
 sierpień 29 2006 13:43   
Forum

Nie dziwię się katolikom. W końcu Biblia stoi w sprzeczności z ich wiarą.

Hm... Mógłbym coś powiedzieć o Twojej wierze, Piśmie i o zdrowym rozsądku... ale po co, nie zniżę się do takiego poziomu argumentacji.

Zacytuję pewnego księdza katolickiego, który w czasie wizyty po kolendzie tak do mnie powiedział:"uważaj bo przez czytanie Biblii rodzą się herezje".

Wiesz... samym Pismem każdą bzudrę podeprzesz, niestety. (Vide: ŚJ)

Święte słowa! Lepiej nie czytać i całe życie być otumanionym przez ludzką tradycje.

Gwoli ścisłości - coś takiego, jak kanon Pisma mamy dzięki 'ludzkiej tradycji' właśnie.

Wydarzenie to pokazuje jeszcze raz dobitnie, że w Polsce jeżeli chodzi o Kościoły i Związki Wyznaniowe obowiązuje zasada "co wolno wojewodzie, to nie tobie smrodzie"

I chwała Panu, bo - wybacz - ale są na świecie, w tym w hierarchii Kościołów, ludzie mądrzejsi od domorosłych, nastoletnich biblistów...

===

Flp 4:4

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 sierpień 29 2006 14:08   
Forum Moderator
Moderator

Quote by kacerz_Marek:

Wydarzenie to pokazuje jeszcze raz dobitnie, że w Polsce jeżeli chodzi o Kościoły i Związki Wyznaniowe obowiązuje zasada "co wolno wojewodzie, to nie tobie smrodzie"

I chwała Panu, bo - wybacz - ale są na świecie, w tym w hierarchii Kościołów, ludzie mądrzejsi od domorosłych, nastoletnich biblistów...

Gwoli scislosci nie zupelnie - kanon byl kanonem od samego poczatku i tradycja nie miala nic do jego uksztaltowania. CO najwyzej przemawia za kanonem. Z cala pewnoscia go nie stanowi

A co do domoroslych biblistow to juz tu pisalem. Nie tylko katolickie uczelnie sa dobre czy doskonale. Sa tez szkoly innych wyznan lub w ogole ponad denominacyjne.

Zreszta co tam... Piotr byl rybakiem a madrosc tego swiata jest glupota w oczach Ojca... Radze o tym nie zapominac

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marek
 sierpień 29 2006 14:19   
Forum

Oj, jednak z tym kanonem to tak prosto nigdy nie było. Niemniej jednak z Pisma w żaden sposób nie wynika i głównie o to mi chodzi.

Z Piotrem jest taka kwestia, że znał on pełnię Objawienia (tzw. Tradcja Apostolska), choć rybakiem był - a poszczególni domorośli bibliści jej nie znali, choć doktorami teologii bywali.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 sierpień 29 2006 14:29   
Forum Moderator
Moderator

Quote by kacerz_Marek:
Z Piotrem jest taka kwestia, że znał on pełnię Objawienia (tzw. Tradcja Apostolska), choć rybakiem był - a poszczególni domorośli bibliści jej nie znali, choć doktorami teologii bywali.

Piotr to wiedzial co mu Jezus objawil. Niewiele wiecej. Nie sadze zeby calosc tajemnicy To co jest tradycja apostolska wynika owszem z tego czego dosiwadczyl, ale wiele razy powtarzal np Pawel : Tajemnica to wielka...

A co do domoroslych biblistow... Widzisz. Wierze, ze Bog dzis tak jak dwa tysiace lat temu moze powalic czlowieka na drodze i objawic co zechce. Wprowadzic w poznanie prawdy w cudowny sposob z pominieciem uniwersytetow i szkol biblijnych. Nie gardzil bym ludzka wiedza, tylko dlatego, ze nie pochodzi o wybitnych nauczycieli...

Zreszta co tu duzo mowic... Stefan Banach wiesz kim byl?? Lwowska Szkola matematyki. Tak dla podpowiedzi. Cos napewno znajdziesz w sieci

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marek
 sierpień 29 2006 14:42   
Forum

Piotr to wiedzial co mu Jezus objawil. Niewiele wiecej. Nie sadze zeby calosc tajemnicy To co jest tradycja apostolska wynika owszem z tego czego dosiwadczyl, ale wiele razy powtarzal np Pawel : Tajemnica to wielka...

Jednak i Duch w dniu Pięćdziesiątnicy mógł im 'dopowiedzieć'. Bo Jezus sam powiedział - 'wiele mam wam jeszcze do powiedzenia, ale teraz jeszcze znieść nie możecie'. Lokalizacji nie pamiętam. Została Apostołom dana taka pełnia Objawienia, jaką zechciał Bóg Ojciec przez Syna i Ducha objawić - a my to tylko, dzięki Duchowi Świętemu, kultywujemy i pogłębiamy zrozumienie.

A co do domoroslych biblistow... Widzisz. Wierze, ze Bog dzis tak jak dwa tysiace lat temu moze powalic czlowieka na drodze i objawic co zechce. Wprowadzic w poznanie prawdy w cudowny sposob z pominieciem uniwersytetow i szkol biblijnych.

Oczywiście, że może tak zrobić. Ale jeśli powstaje samozwańczy obrońca biblijnej prawdy (np. Luter) i głosi, co mu się podoba, z pominięciem Ducha, który cały czas nad Kościolem czuwa (tak troszkę stwierdzil, że Kościołowi się prędzej czy później po śmierci Apostołów nieźle pomyliło), no to przepraszam...

Nie gardzil bym ludzka wiedza, tylko dlatego, ze nie pochodzi o wybitnych nauczycieli...

Ależ i ja daleki od tego jestem. Jednak taka wiedza, która im wprost zaprzecza, budzi moje wątpliwości.

A o Stefanie Banachu poszukam.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Esteban
 wrzesień 03 2006 17:23   
Forum

Quote by medieval_man:
Tym razem ZKM odmówił rozwieszenia plakatów w tramwajach. Zdaniem Zbigniewa Kowalskiego, zastępcy dyrektora ds. eksploatacji, przeciwko plakatom protestowali mieszkańcy.

"Mówili, że obrażają ich uczucia religijne" – powiedział w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

niech ci ludzie pukną sie w głowy(i zastepca dyrektora też). szkoda że na życzenie mieszkańców nie zrezygnowali z wieszania innych reklam i oklejania autobusów plakatami. a niby co ich obraziło?szkoda że nie reagują tak samo jak ktoś napisze na ścianie kur..., hu..., pierdo...

życie pop śmierci jest nieodzownym składnikiem ludzkiej egzystencji, dotyczy każdego i równie w życiu na ziemii kościół(który prowadzi ludzi) powinien towarzyszyć nam na każdym kroku. szkoda że ludzie nauki chcą przyjmować tylko w kościołach, jeszcze wieksza szkoda, że coraz mniej ludzi do nich chodzi. świat sie zmienia, ludzka metalnosć też, szkoda tylko że nie w tym kierunku co trzeba

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marek Marczak
 październik 07 2006 18:12   
Forum

Quote by maxurd:

Gwoli scislosci nie zupelnie - kanon byl kanonem od samego poczatku i tradycja nie miala nic do jego uksztaltowania. CO najwyzej przemawia za kanonem. Z cala pewnoscia go nie stanowi

Bład i to poważny. Po pierwsze: ile pism w I w chrześcijaństwa uważano za natchnione? Multum. Sam św, Jakub cytuje ks. Henocha. Istniała cała masa apokryfów. Kanon pism natchnionych ukształtował się z czasem. To nazywamy własnie tradycją. I jakby nie patrzeć to 100% wkład w jego ukształtowanie miał KRK...

===

[img]http://f.imagehost.org/0937/Benedict.jpg[/img]

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 październik 08 2006 20:17   
Forum Moderator
Moderator

Quote by siloam:
Quote by maxurd:

Bład i to poważny. Po pierwsze: ile pism w I w chrześcijaństwa uważano za natchnione? Multum. Sam św, Jakub cytuje ks. Henocha. Istniała cała masa apokryfów. Kanon pism natchnionych ukształtował się z czasem. To nazywamy własnie tradycją. I jakby nie patrzeć to 100% wkład w jego ukształtowanie miał KRK...

Wezmy i zastanowmy sie logicznie co napisales...

Pytasz ile pism uwazano za natchnione?? A jakie to ma znaczenie dla tego czy natchnione byly. Natchniony charakter nie wynika z tego, ze ktos tak sadzi, ale z natchnienia wynika, ktore sie odkrywa. Zreszta, ze cytowal to tez niczego nie dowodzi. Ja tez cytuje II ksiege machabejska... Czy to znaczy cokolwiek?? Kanon istnial od poczatku i przez kosciol zostal odkryty. Bo czy zanim kosciol jakis oficjalnie stwierdzil, ze cos natchnione bylo to czy to nie bylo natchnione wczesniej?? Czy natchnienie splynelo z data wsteczna z mocy decyzji synodu?? Oczywisty falsz broniacy tradycji zupelnie nieumiejetnie. Tradycja wyrasta z kanonu i go potwierdza. Nigdy nie ustala.

===

Profil   Email 
 Cytat 
karol_dabrowski
 październik 08 2006 21:55   
Forum Moderator
Moderator

Quote by siloam:
Quote by maxurd:

1. Cóż - takie multum to akurat ich nie było Prawda - krążyło, było w obiegu wiele pism, ale wiekszość była od razu rozpoznana jako heretyckie, a nieliczne (mógłbym tu po przecinku je wymienić) były "poważane" - z tych które nie znajduja się w kanonie NT.
2. Czy koniecznie "tradycja" musi stanowić o rozpoznaniu kanonu? Wydaje mi się że to po prostu swego rodzaju zabieg naukowy - zastosowanie pewnych reguł np. znajomość autorstwa określonego pisma (co za tym idzie poważanie i uznawanie w określonych gminach, kościołach). Bo jeśli nie to jak rozpoznać czy okreslony dokument jest natchniony? Dałoby się?

Pozdrawiam serdecznie

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,90 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty