Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Żałoba
 |  Wersja do druku
Gość forum: gosc
 maj 24 2006 11:14  (Czytany 41493 razy)  

Zmarła moja Mama. Wiem, że moja żałoba (ta oficjalna - czarny strój, powstrzymanie się od rozrywek) potrwa rok. Nie wiem natomiast jaka długość żałoby obowiązuje mojego Męża, moje Dzieci ?  Oczywiście zwyczajowo. Dziękuję za odpowiedź!

===

Cytat 
Gocek
 czerwiec 01 2006 21:30   
Forum

Status: offline

Quote by gosc: Zmarła moja Mama. Wiem, że moja żałoba (ta oficjalna - czarny strój, powstrzymanie się od rozrywek) potrwa rok. Nie wiem natomiast jaka długość żałoby obowiązuje mojego Męża, moje Dzieci ?  Oczywiście zwyczajowo. Dziękuję za odpowiedź!

Nie chcę urazić Twoich uczuć i nie mówię tego złośliwie. Wnioskuję, że Twoja mama była osobą w sędziwym wieku. W końcu spotkała i zjednoczyła się z bogiem - czy jest to powód do smutku i żałoby? Wydała na świat owoce jej miłości - Ciebie, wychowała w wierze. Ja bym raczej dziękował bogu, że pozwolił jej przeżyć życie.
Ludzie umierają zarówno starzy, młodzi jak i dzieci. Zwłaszcza, gdy umiera osoba młoda albo dziecko - człowiek zaczyna zastanawiać się o co tutaj chodzi?
Pozdrawiam i dodaję otuchy.

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks

Profil   Email 
 Cytat 
Bartek
 czerwiec 01 2006 21:37   
Forum

Musisz pamietać, ze śmierć rodziców jest bardzo ciezkim przezyciem dla kazdego dziecko. Obojetnie czy jest się baptystą, katolikiem, czy metodystą czujemy taki sam ból po stracie bliskich.

===

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 czerwiec 01 2006 21:57   
Forum

Żałoba nie jest czymś obowiązkowym.
Ale jest pięknym zwyczajem i tradycją oddania hołdu zmarłej osobie. Czas trwania z tego co wiem jest różny - nawet w zależności od regionu, w którym żyjemy.
Na ogół spotykałem się z żałobą trwającą 12 m-cy w przypadku śmierci rodzica, dziecka oraz ok. 3 m-cy w pozostałych przypadkach.
Ważne jest, żeby nie utożsamiać żałoby ze skrajnym samoumartwianiem się.

===

Sancta Maria, Mater Ecclesia, omnes sancti Angeli orate pro nobis.

Profil   Email 
 Cytat 
Matija
 czerwiec 01 2006 22:18   
Forum

Taaak. Jak zdarza się, ze umiera ktoś z rodziny, to wiadomo czuję żal , że z ta osobą się rozłączam, ze sobie nie pogadamy.
Ale raduję się, że tamta osoba już osiagnęła metę. Ze teraz jest naprawdę szczęśliwa i czuję łączność duchową z nią.
Są plemienia indiańskie, które przy urodzinach dziecka są smutni, świadomi trudu życia jakic czeka tego malego czlowieka, a na pogrzebie radują się, tańczą bo tak samo, jak w chrześcjaństwie wierzą w życie lepsze którego zmarły teraz zaznaje. Podoba mi się ta postawa.
Ale sam nie wiem, co czuł będe jak odejdzie ktoś kogo kocham najbardziej, ktoś najbliższy, rodzice czy najwięski przyjaciele.
Jeszcze tej próby nie doświadczyłem.

===

Albo Jezus, albo śmierć... Jezus! :D

Profil   Email 
 Cytat 
Grzegorz Gacki
 czerwiec 08 2006 20:28   
Forum Admin
Admin

Posprzątane. Proszę o trzymanie się tematu wątku.

GG

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 czerwiec 08 2006 22:26   
Forum Moderator
Moderator

Quote by gosc: Zmarła moja Mama...

Wyrazy współczucia.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 czerwiec 08 2006 22:26   
Forum

Wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie!

Serdeczne wyrazy współczucia.

W mojej rodzinie jest tak:

-po śmierci rodzica zarówno jego dziecko, jak i małżonek noszą żałobę rok
-wnuki natomiast 6 tygodni

Na czarno nie chodzi sięcały czas. Stopniowo zmniejsza się ilość czerni.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,19 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty