Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny


 Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek
 Dorzuć Pan/i cegłę!
 |  Wersja do druku
Matija
 czerwiec 03 2006 23:48  (Czytany 1163 razy)  
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 08/13/05
Postów:: 857

Bracia i Siostry!
Proszę Was, aby każdy (szczególnie bracia protestanci oraz niebędący w wierze) kto tylko ma zarzut (pytanie, stwierdzenie..co tam chcecie) PRZECIWKO KRK (dot. wiary, instytucji itd.) oraz teistom, aby wrzucił go właśnie pod ten post.
Chciałbym aby nie było to miejsce na dyskusje, a wyłacznie na same zarzuty. Aby czytelne były.
Ma to na celu zrewidowanie poglądów, wiary pewnego robaka katolickiego

Za pomoc i każdy post, z góry serdecznie dziękuję.

*proszę o kulturę i nie działanie w afekcie

===

Albo Jezus, albo śmierć... Jezus! :D
 
 Profil   Email 
Thomas Z
 czerwiec 04 2006 00:20   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 01/02/06
Postów:: 306

A więc może zacznę.
Są serwisy związane z Krk które oczerniają inne wyznania. Przedstawiają wykrzywiony obraz mniejszości religijnych. Są tam teksty które mają je zdyskredytować. Wygląda to jak zachowanie korporacji która dąży do monopolu.

Czytałem swego czasu w jednym takim serwisie artykuł o Neopoganach których przedstawiono jako faszystów. Oczywiście zdarzają się w ruchach neopogańskich Rodzimowiercy o poglądach skrajnie nacjonalistycznych temu nie przeczę, lecz to nie jest zdecydowana większość Rodzimowierców a już na pewno nie wszyscy Neopoganie.
Wyobraźmy sobie hipotetyczną sytuację w której w naszym kraju Katolicyzm jest mniejszością i jest w niej niewielkie skrajne nacjonalistyczne skrzydło i nagle jakiś serwis związany z religią dominującą twierdzi że nie tylko cały Katolicyzm ale i całe Chrześcijaństwo to groźni faszyści, czy to jest w porządku pytam się?

Jest podobno takie przykazanie nie mów fałszywego świadectwa...

===

 
 Profil   Email 
Bogumiła Grabowska
 czerwiec 04 2006 02:00   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 04/01/03
Postów:: 199

Nie wydaje mi się ten temat szczególnie budujący...

===

"Człowieku, naucz się tańczyć, bo inaczej aniołowie w Niebie nie będą wiedzieli, co z tobą zrobić" św. Augustyn
 
 Profil   Email   Strona www 
Paweł
 czerwiec 04 2006 02:22   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 11/18/05
Postów:: 577

Wręcz przeciwnie! Kiedyś też zamierzałem zebrać zarzuty skierowane przeciw Kościołowi. Można je wspaniale wykorzystać odpowiadając na nie tworząc swoisty FAQ. Może dałoby się utworzyć na tym portalu odpowiedni dział - ZARZUTY I ODPOWIEDZI.

No, wiele jest spornych kwestii. Rzucę tylko tematami: posiadanie znacznego majątku przez księży, biskupów; niereagowanie papieża na mordy Żydów podczas II Wojny Światowej; inkwizycja; indeks ksiąg zakazanych; palenie na stosie; siłowe narzucanie religii plemieniom w Ameryce. I jeszcze, i jeszcze, i jeszcze...

Rzuć pan cegłę!

===

 
 Profil   Email 
Bogumiła Grabowska
 czerwiec 04 2006 04:35   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 04/01/03
Postów:: 199

Zgadzam się z Tobą pawvic. Chodzi mi o poniższe:

Quote by Matija: Chciałbym aby nie było to miejsce na dyskusje, a wyłacznie na same zarzuty. Aby czytelne były.

===

"Człowieku, naucz się tańczyć, bo inaczej aniołowie w Niebie nie będą wiedzieli, co z tobą zrobić" św. Augustyn
 
 Profil   Email   Strona www 
matejanka
 czerwiec 04 2006 08:37   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 03/05/06
Postów:: 2775

Wszystkie te zarzuty są niczym wobec faktu że zawiązuje Duchowi ludzkiemu oczy na Prawdę i blokuje do niej dostęp. Na szczęście powoli zmienia sie to i coraz wiecej "ograniczonej tolerancji" można doszukać sie w pismach Benedykta XVI. Natomiast przeciętny katolik szczęśliwy że należy do "wybrańców" broni zaciekle klatki w której siedzi. Każdemu z nas jest bardzo trudno uznać własną pomyłkę i fakt że praca nad swoimi poglądami i dokonany wysiłek nie stawiają nas w obliczu jedynej dostępnej Prawdy. Niestety mało kto chce przyznać że Bóg nie wybrał żadnej grupy ludzkiej, aby ją obdarzyć szczególną miłością i Prawdą tylko walczy o każdego człowieka tak samo i każdego oświeca z nieskończoności tą częścią Prawdy, którą akurat to jego dziecko na podstawie osiągniętego rozwoju duszy jest w stanie przyjąć. Całej Prawdy nie posiada żaden kościół. I dlatego powinno się zawsze zachowywać skromność i miłość wobec innych wyznań. Ten kościół, czy wierny który nie poważa i nie uznaje drogi wiary jaką idą inni ludzie sam schodzi z tej drogi i oddala się od zbawienia, gdyż chce zająć miejsce Boga w osądzaniu innych. Kiedy wreszcie ludzie zobaczą ze w każdym kościele w każdej wierze jest część Światła i częściowo ciemność? Że wszystko to, co odpowiada zdrowemu rozsądkowi i intuicji Ducha jest Prawdą i kiedy porównalibyśmy owoce myśli wszystkich wyznań to otrzymalibyśmy poszukiwaną Prawdę. Ale ludzie wolą obstawać przy różnicach i uważać, że sa czymś lepszym w wierze od swojego rodzeństwa, lub nie mają odwagi przyznać że w innych poglądach np. Buddystów jest wiele Światła. Jeszcze raz wam piszę że tylko Nauka Ducha Świętego bedzie w stanie w przyszłości zjednoczyć wszystkich ludzi wszystkich wyznań i poglądów, ale to nastąpi dopiero wówczas, gdy wszyscy zostaną przez Ojca osądzeni i ujrzą swoją marność. Dlatego największym zarzutem wobec KRK jest fakt że zawiazuje człowiekowi oczy na Duchową Prawdę stwarzając w nim przed nią lęk. Serdecznie pozdrawiam matejanka

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił
 
 Profil   Email   Strona www 
Matija
 czerwiec 04 2006 09:36   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 08/13/05
Postów:: 857

Quote by Miłka: Zgadzam się z Tobą pawvic. Chodzi mi o poniższe:

Quote by Matija: Chciałbym aby nie było to miejsce na dyskusje, a wyłacznie na same zarzuty. Aby czytelne były.


Mam na mysli ten temat, zeby znów się nie spierać. Tylko podać jasne zarzuty. Kto rzuci jakieś "pzreciwko"
ale posypie się grad ripost, zaprzeczeń....
To jest budujace! Poglądy tzreba próbować w ogniu, a nie osłaniać je od najmniejszej iskierki z obawy o zaprószenie!
Co to za wiara, która od jednej cegły runie jak domek z kart.
Chcę wysluchac wszystkie zarzuty, a później w spokoju jeszcze raz je dokładnie pzremyśleć. Dlatego prosze Was o pomoc, o cegłę.

===

Albo Jezus, albo śmierć... Jezus! :D
 
 Profil   Email 
Bogusia
 czerwiec 04 2006 10:02   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 03/12/06
Postów:: 136

Mnie najbardziej razi tradycja. Wydaje mi się, że stoi ona wyżej niż samo Słowo Boga. I jeszcze nieomyliność papieża, co w przeszłości(ani teraz) nie przyniosło dobrych owoców. Jedyny nieomylny to Bóg i żaden kościół (człowiek) nie ma prawa zmienić tego, co Bóg powiedział.Dotyczy to naprzykład przykazań Bożych(2Mojżeszowa rozdz.20,1-17), historia, proroctwa(Daniel7,25) itp wyraźnie mówią o ich zmianie przez człowieka, a Jezus powiedział:Nie mniemajcie, że przyszedłem zmienić zakon labo proroków;nie przyszedłem rozwiązać ale wypełnić...ITD.Zresztą jakbyśmy się czuli gdybysmy jako rodzice ustanowili pewne prawa w naszych domach,a ktoś nam je zmienił i powiedział, że nie są ważne lub nieistotne. Napewno byśmy zareagoiwali na to, a przecież bardziej trzeba słuchać Boga niż ludzi.Pozdrawiam.

===

Bogusia
 
 Profil   Email 
Gocek
 czerwiec 04 2006 11:08   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 10/07/05
Postów:: 1294

Nikt nie jest święty
Paragraf można znaleść na każdego.
Szukać nie trzeba daleko - wystarczy historia.

Moim zdaniem tego typu inicjatywa jest infantylna. Niedługo ktoś wyskoczy dorzuć cegłę do protestantyzmu, a inny do ateizmu - nie sprzyja to dialogowi, ani nic nie wnosi. Po prostu kolejne truizmy i subiektwyne uwagi.

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks
 
 Profil   Email 
Andrzej
 czerwiec 04 2006 12:03   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 05/24/06
Postów:: 222

Matejanko! Nie dziw się, że w Kościele Katolickim nie ma tolerancji.
Pozwolę sobię zacytować kazanie księdza z mojej parafii (trochę przekształcone, bo nie pamitam dokładnie, ale przedstawiam myśl, którą ja osobiście się kieruję):
"W Kościele Katolickim nie ma miejsca na tolerancję!
Bo toleracja to przyzwolenie na istnienie zła i złych zachowań, a na to pozwolic nie możemy. W Kościele Katolickim jest jednam miejsce na cos więcej, mianowicie na miłość. Powinniśmy kochać każdego człowieka" bez względu na to kim i jaki jest. Wszyscy jesteśmy różni i wszyscy powinniśmy się kochać bez względu na wszystko, a nie kierowac jedynie tolerancją.
Irytuje mnie Bogusia, której "wydaje się, że tradycja stoi wyżej niż samo Słowo Boga" albo "zmieiane są jakieś przykazania", jeżeli coś nam zarzucasz to operuj konkretami, a nie pozbawionymi jakiejkolwiek argumentacji ogólnikami, jak na mój gust - bredniami.
Co do nieomylności papieża, to jest on omylny jak każdy człowiek, a jedynie stanowi autorytet w sprawach wiary (po coś Pan Jezus ustanowił prymat piotrowy). A jeżeli zarzucasz mu coś albo nie zgadzasz się z jakimiś jego poglądami na wiarę to może powiesz z czym konkretnie?

A ja myślę, że ta dyskusja jest bardzo pożyteczna, bo niektórzy zbyt pejoratywnie patrzą na Kościół Rzymskokatolicki, jako na instytucję ciemnogrodzian i średniowiecza. Tymczasem średniowiecze dawno minęło, był Sobór Watykański II, KRK dojrzewa do pewnych rzeczy i jednocześnie strzeże prawd niezmiennych. Patrzcie raczej na to czym jest on współcześnie.

===

 
 Profil   Email 
Matija
 czerwiec 04 2006 12:23   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 08/13/05
Postów:: 857

Quote by Gocek: Nikt nie jest święty
Paragraf można znaleść na każdego.
Szukać nie trzeba daleko - wystarczy historia.

Moim zdaniem tego typu inicjatywa jest infantylna. Niedługo ktoś wyskoczy dorzuć cegłę do protestantyzmu, a inny do ateizmu - nie sprzyja to dialogowi, ani nic nie wnosi. Po prostu kolejne truizmy i subiektwyne uwagi.Gocek świetny pomysł!!!!!!
Czekamy kiedy wyjdzie od Ciebie taka inicjatywa ad. ateizmu )))

Poważnie - zakladajac temat od nikogo nie oczekiwalem, zadnej innej reakcji oprócz podania tych zarzutów. One są dla mojego wyłacznego użytku, nigdzie publikowane nie będą!!!
Dziękuję tym którzy już coś wrzucili; niektórzy widać zawsze lubią znajdować się w opozycji niezależnie od chrakteru tematu. I to prawdziwie utrudnia dialog!!!

Aranen,
też czytałem kiedyś podobny temat ad stosunke chrzescjan do tolerncji...Zgadzam się całkowicie z tym co napisałeś. Slowo tolerancja dziisaj zostało już wypaczone, a semantycznie pragnie ono dzisiaj obiąć wszystko co się tylko da, wchłania przedmioty tolerancji jak czarna dziura.

===

Albo Jezus, albo śmierć... Jezus! :D
 
 Profil   Email 
Maciek Janson
 czerwiec 04 2006 15:07   
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

Zarejestrowany: 06/02/05
Postów:: 1687

Forum jest od dyskusji. Jezeli nie ma byc dyskusji to prosze www.google.pl i tam szukac argumentow na takie lub inne cos tam... Dyskutantom up[rzejmie dziekuje za udzial i uwage...

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie
 
 Profil   Email 
Zawartość wygenerowana w: 0,20 sekund
Nowy wątek 
Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty 
HTML dozwolony w ograniczonym zakresie 
Zawartość zmoderowana