Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 To raczej rozterki niż problemy.
 |  Wersja do druku
mozets
 czerwiec 04 2006 18:45  (Czytany 1189 razy)  
Forum

Status: offline

Tekst, który zamieszczam poniżej wysłałem na adres forum. (zaufaj itd). Nie otrzymałem odpowiedzi. Może ktoś z innych kapłanów zamieści pare słów odpowiedzi.
bardzo proszę.
Witam serdecznie! Niech będzie pochwalony!
Mam rozterki związane z dziwnym zachowaniem jednego z kapłanów w trakcie komunii. Nie piszę gdzie to się dzieje i kto to jest - bo to jest nieistotne. Piszę o tym spokojnie i jest to wierny opis jego - (kapłana) - zachowania. Rzecz powtórzyła się dwukrotnie - a więc nie jest to przypadek. Opisuję zdarzenie.

Kapłan czyni wszystko normalnie do momentu - gdy odpowiadam ( jak wszyscy - amen). Ale tu kończą się podobieństwa. Ja klęczę z otwartymi ustami - on (dość) długo czeka i powtarza - "Ciało i krew Chrystusa" . Ja także powtarzam - Amen. Kapłan wreszcie z ociąganiem - podaje mi sakrament. Nie znajduję żadnego logicznego uzasadnienia jego postępowania. Ani w moim ubiorze, ani w zachowaniu - bym był tak traktowany. Przypomina mi to zachowanie jednego kaprala w wojsku , który drażnił się z szeregowcami w momencie wydawania przepustek do miasta. Kilkakrotnie cofał rękę z przepustką - po którą wyciągał rękę biedny pacyfikowany "szwejk". Był to jednak prymitywny kapral - a nie człowiek zawodowo przygotowany od strony psychologicznej i pedagogicznej (filozoficznej ) do obcowania z ludźmi (tutaj wiernymi). Zacząłem bardzo uważnie wsłuchiwać się w kazania tegoż kapłana - chcąc zrozumieć jego osobowość. Mój zawód wyuczony również wymagał znajomości psychologii , pedagogiki, filozofii, umiejętności dyskusji i przekonywania. Zauważyłem pewne odchylenia od równowagi emocjonalnej kapłana. Ma skłonność do osądzania - miast jak Jezus - łagodnego i mądrego przekonywania. (Nie przyszedłem was osądzać - a zbawiać...)

Jego kazania oprócz normalnych napomnień - które grzesznicy tacy jak ja winni z wdzięcznością przyjmować, - są w dużej mierze nasycone wymówkami o niezwykle silnym zabarwieniu emocjonalnym. Np. gdy wierni nie zdążą się jeszcze podnieść z ławek , by przyjąć komunię - kapłan bezzwłocznie udziela im retorycznej reprymendy na całą świątynię - "Co nie ma nikogo do komunii?!" Rozumiem - to tylko człowiek - jak i ja. Na razie - zmieniłem miejsce moich coniedzielnych spotkań z Panem i Słowem. Tyle mogłem zrobić . Porozmawiam także o tym przy najbliższej spowiedzi z zakonnikiem. Jeśli mógłbym - proszę o parę słów odpowiedzi.

Szczęść Boże.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Paweł
 czerwiec 04 2006 19:13   
Forum

Z twoich słów wynika, że to nie po twojej stronie leży wina podczas przyjmowania Eucharystii.
Wymieniłeś zachowania księdza takie jak:
1. Powtarzanie słów "Ciało i krew Chrystusa".
2. Skłonność do niesprawiedliwego osądzania z silnym zabarwieniem emocjonalnym.
Rzeczywiście można czuć się nieswojo w obecności tego księdza.
Coś więcej?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 czerwiec 05 2006 16:22   
Forum

Może jest już stary i się zawiesza czasem
A co do tego, że zwraca wiernym uwagę to dla mnie nic nowego.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bogusia
 czerwiec 07 2006 19:09   
Forum

Poprostu módl się dziennie za niego.

===

Bogusia

Profil   Email 
 Cytat 
Gocek
 czerwiec 08 2006 20:27   
Forum

Quote by smiejka: Poprostu módl się dziennie za niego.

I najlepiej, żeby zmultiplikować przekaz daj na tacę, co się pomodli o to więcej osób.

PS. Przepraszam za sarkazm, ale chodzi mi o to, że jeżeli chcesz coś zmienić i mieć na coś wpływ - należy działać.
Dużo było tych co się na wojnach modlili, zarówno po jednej jak i drugiej stronie, do tego samego boga .

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,07 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty