Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek
 Trzeci Testament
 |  Wersja do druku
Paweł
 czerwiec 18 2006 16:36  (Czytany 222098 razy)  
Forum

Status: offline

Temat specjalnie dedykuję dla Anny (Matejanki). Nie założyłaś tego tematu, więc zrobiłem to za ciebie. Na większości tematów powtarzasz się jak zepsuta płyta gramofonowa. Proszę zostawić tutaj swoje głębokie przemyślenia poparte odpowiednimi argumentami - z Biblii bądź Trzeciego Testamentu. By zachować przejrzystość, sugeruję, żebyś się wypowiadała w punktach.

Byłbym rad, gdybyś przedstawiła możliwie jak najdokładniej historię TT i proszę nie odwołuj mnie do tej twojej strony.

Odpowiedź do Jakuba:
Niech się podeprze TT. Niech wszystko stanie w świetle, bo zło umiłowało ciemność.

===

Profil   Email 
Jakub Piotr Sowiński
 czerwiec 18 2006 16:43   
Forum Moderator
Moderator

Ale ale ale....nie nie nie....CO najwyżej to może podpierać się ST i NT.

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Profil   Email   Strona www 
Łukasz Gawryś
 czerwiec 18 2006 17:09   
Forum Admin
Admin

„Trzeci Testament” jest kompendium z dwunastu ksiąg zatytułowanych Księga Prawdziwego Życia, będących zapisem objawień wśród katolików na terenie Meksyku w latach 1866-1950. Owe objawienia występowały równocześnie w wielu miejscach na terenie Meksyku. W każdą niedzielę zbierali się zwolennicy tego spirytualistycznego ruchu, aby poprzez wpadających w rodzaj ekstazy „przekazicieli” słuchać pouczeń mówiącego przez nich Boskiego Ducha. Zdarzenie to było według jego wyznawców Powtórnym Przyjściem Chrystusa na ziemię, a spisane pouczenia korektą, rozszerzeniem i objaśnieniem chrześcijańskich pism. Przemawiający przez „przekazicieli” Boski Duch nazywał się obiecanym Apostołom, Duchem Prawdy, Pocieszycielem, który przyszedł do ludzi, aby pozostawić dla przyszłych generacji Naukę, która dla tych, którzy zechcą ją studiować, w czasach Ostatecznych będzie nową Arką.

Temu spirytualistycznemu ruchowi dał początek Roque Rojas. W 1864 roku doznał on objawienia, w którym zostało mu zapowiedziane, że został wybrany, aby przez niego przemówił duch Eliasza, jako tego, który przygotowuje ścieżki Pańskie. Roque Rojas założył „Wspólnotę Siedmiu Pieczęci”, która miała oczekiwać na przybycie Boskiego Mistrza. Pierwszym „przekazicielem” była w roku 1884 jedna z wiernych, Damiana Owiedo. Od tamtej pory objawienia te trwały nieprzerwanie do 1950 roku.

Trzeci Testament według słów objawiającego się Chrystusa, po czasie sporów pomiędzy chrześcijanami, członkami różnych sekt, żydami i spirytualistami, ma zostać uznany przez ludzkość jako Trzecia Część Biblii, tworząc w ten sposób z pozostałymi dwiema (Starym i Nowym Testamentem) jedną całość i stworzyć fundament, na którym ma oprzeć się wszelki porządek w nowym, powstającym po zapowiedzianym oczyszczeniu ludzkości, świecie.

-----------------------------------------------------

Tyle wiemy z encyklopedi (Wikipedii). Czekam na rozwiniecie i argumentacje dlaczego powinno sie w to wierzyc. A moze wysmarzysz jakis artykul/felieton na portal?

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
Jakub Piotr Sowiński
 czerwiec 18 2006 17:17   
Forum Moderator
Moderator

Generalnie jest dział "inne religie" ale pytanie czy administracja to opublikuje wogóle...

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Andrzej
 czerwiec 18 2006 20:05   
Forum

Już u podstaw tego ruchu leży błąd. Przemawiający przez „przekazicieli” Boski Duch nazywał się obiecanym Apostołom, Duchem Prawdy, Pocieszycielem, który przyszedł do ludzi, aby pozostawić dla przyszłych generacji Naukę, która dla tych, którzy zechcą ją studiować, w czasach Ostatecznych będzie nową Arką. Bo owy Pocieszyciel, został dany Apostołom już w dzień Pięćdziesiątnicy był i jest przekazywany przez ich następców aż do dnia dzisiejszego (ja też go otrzymałem ).
Żadnej nowej arki nie będzie, jedynie odnajdzie się zaginiona Arka Przymierza w Świątyni Pana - duchowo. Sens: duchowe dziedzictwo Izraela ocalało w Kościele, mimo zburzenia Jerozolimy i świątyni.

Trzeci Testament według słów objawiającego się Chrystusa, po czasie sporów pomiędzy chrześcijanami, członkami różnych sekt, żydami i spirytualistami, ma zostać uznany przez ludzkość jako Trzecia Część Biblii, tworząc w ten sposób z pozostałymi dwiema (Starym i Nowym Testamentem) jedną całość i stworzyć fundament, na którym ma oprzeć się wszelki porządek w nowym, powstającym po zapowiedzianym oczyszczeniu ludzkości, świecie.
Trzeci Testament nie zostanie przez Kościół uznany. Kwestia kanonu była już rozpatrywana od wieków. I wszyscy chrześcijanie uznają, że Pismo rozpoczyna się od stworzenia (Rdz), a kończy na skończeniu świata (Ap). I przez wieki nikt nic do tego nie dodawał (jedynie powstawały spory, czy nie należy czegoś może usunąć albo nie uznać za kanoniczne. NIGDY NIC NIE DODAWANO! (Ale widać teraz szatan przyjął inne metody działania, choć Kościoła i tak nie zniszczy).

===

Profil   Email 
matejanka
 czerwiec 18 2006 23:24   
Forum

Już u podstaw tego ruchu leży błąd. Przemawiający przez „przekazicieli” Boski Duch nazywał się obiecanym Apostołom, Duchem Prawdy, Pocieszycielem, który przyszedł do ludzi, aby pozostawić dla przyszłych generacji Naukę, która dla tych, którzy zechcą ją studiować, w czasach Ostatecznych będzie nową Arką. Bo owy Pocieszyciel, został dany Apostołom już w dzień Pięćdziesiątnicy był i jest przekazywany przez ich następców aż do dnia dzisiejszego (ja też go otrzymałem ).
Żadnej nowej arki nie będzie, jedynie odnajdzie się zaginiona Arka Przymierza w Świątyni Pana - duchowo. Sens: duchowe dziedzictwo Izraela ocalało w Kościele, mimo zburzenia Jerozolimy i świątyni
.

Jeżeli tak uważasz to w jaką Prawdę której nie mogli jeszcze znieść uczniowie Jezusa, ich wprowadził i jakie przepowiednie dał dla ludzkości i co znaczą słowa że, (chodzi o te tłustym drukiem )"Lecz, gdy przyjdzie On Duch Prawdy, wprowadzi was we wszelką Prawdę, bo nie sam od siebie mówić będzie, lecz cokolwiek usłyszy mówić będzie, i to, co ma przyjść wam oznajmi." Na początek tyle, pozdrawiam anka
ps. dlaczego Jezus nazywa Ducha Świętego, Pocieszycielem i Duchem Prawdy.

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Paweł
 czerwiec 19 2006 00:11   
Forum

Z jakiej Biblii korzystasz? Powinno być: "Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy. Bo nie będzie mówił od siebie, ale powie wszystko, cokolwiek usłyszy, i oznajmi wam rzeczy przyszłe." (J 16, 13)

Dziś już nie chce mi się z tobą gadać. Idę spać.

===

Profil   Email 
matejanka
 czerwiec 19 2006 00:17   
Forum

Quote by pawvic: Z jakiej Biblii korzystasz? Powinno być: "Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy. Bo nie będzie mówił od siebie, ale powie wszystko, cokolwiek usłyszy, i oznajmi wam rzeczy przyszłe." (J 16, 13)

Dziś już nie chce mi się z tobą gadać. Idę spać.

Korzystam z Biblii Brytyjskiego i Zagranicznego Towarzystwa Biblijnego w Warszawie, pozdrawiam anka dobranoc

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

piotr.
 czerwiec 19 2006 00:21   
Forum

A ja nadal nie otrzymałem jasnej odpowiedzi od matejanki na moje pytanie:

Po co Jezus ma ponownie przychodzić na Ziemię niewidzialnie, skoro jest na niej obecny cały czas - "A oto ja jestem z wami aż do skonczenia świata", albo "Gdzie dwóch lub trzech zbierze sie w imię moje, ja jestem pośród nich". Wg. TT zapewnienia te sa najwyraźniej g.... warte.

Duch Święty został zesłany w Dzień Pięćdziesiątnicy, tak jak Jezus obiecal, a i uczniowie wkładali ręce na wiernych, aby otrzymali oni Ducha Św.
Ktoś tu ma problem ze zrozumieniem tego prostego faktu.

===

Sancta Maria, Mater Ecclesia, omnes sancti Angeli orate pro nobis.

Profil   Email 
Paweł
 czerwiec 19 2006 01:09   
Forum

Obudziłem się, gdy znalazłem to: The Third Testament - FAQ.
Szczególnie zainteresowało mnie to pytanie:

Q: Could we then expect also a fourth or fifth Testament?
No. First, it was the time of the Father, then continued the time of the Son and now, we are living in the time of the Holy Spirit. Three different manifestations of the same God, in accordance with the evolution and development of the spirit of man.

Oczywiście są to kolejne bzdury, lecz tutaj już w przeciwieństwie do Matejanki rozróżniają trzy Osoby Boskie.

===

Profil   Email 
matejanka
 czerwiec 19 2006 09:15   
Forum

Quote by piotr.: A ja nadal nie otrzymałem jasnej odpowiedzi od matejanki na moje pytanie:

Po co Jezus ma ponownie przychodzić na Ziemię niewidzialnie, skoro jest na niej obecny cały czas - "A oto ja jestem z wami aż do skonczenia świata", albo "Gdzie dwóch lub trzech zbierze sie w imię moje, ja jestem pośród nich". Wg. TT zapewnienia te sa najwyraźniej g.... warte.

Duch Święty został zesłany w Dzień Pięćdziesiątnicy, tak jak Jezus obiecal, a i uczniowie wkładali ręce na wiernych, aby otrzymali oni Ducha Św.
Ktoś tu ma problem ze zrozumieniem tego prostego faktu.

Witaj Piotrze, na to pytanie już wielokrotnie odpowiadałam, jak to Pawvic wyraził się jak zepsuta katarynaka, a ja bym dodała nie całkiem taka jeszcze zepsuta . Ale dla Ciebie zrobię to jeszcze raz. Chrystus jestw nas od poczatku Świata gdyż Chrystus jest miłością Boga, z której zostaliśmy stworzeni. Lecz my na podstawie wolnej woli oddzieliliśmy się od tej miłości i poszliśmy na "zatracenie". Dlatego Bóg ponieważ my nie potrafimy do niego wznosić naszych dusz,abyśmy całkiem nie zginęli, musi raz, po raz schodzić do naszego poziomu, . Jeszcze raz powtórzę dla jasności musi nam Się objawiać od zewnątrz chociaż od początku istnienia człowieka na ziemi mamy Go w sobie.To jest powodem dlaczegp Jezus obiecał swoje powtórne przyjście, gdyż wiedział, że czasy w których będziemy potrafili rozmawiać z Nim od naszego ducha do Jego Ducha są jeszcze daleką przyszłoscią, choć pojedynczy ludzie powoli dochodzą już do tego etapu rozwoju. Lecz ten dialog jest przewidziany dla całej ludzkości. Zanim do tego dojdzie Bóg w swoim Miłosierdziu szuka dróg i środków, aby do nas mówić od zewnątrz, czy to przez Proroków, czy to przez swoich wysłanników. Najczystszą formą Boskiego przekazu były Trzy Boskie Objawienia-Pierwsze na górze Synaj, Drugie poprzez Jezusa wcielonego Boga i Trzecie poprzez przygotowanych do tego Przekazicieli Słowa w Meksyku, poprzez których Przemawiał sam Chrystus, który powrócił na ziemie po to aby pozostawić dla ludzkości Trzeci Testament który wyjaśnia rozszerza i łączy dwa pozostałe Testamenty. . Gdyby ludzkość zrozumiała i stosowała już pierwszy Testament nie byłoby potrzeby, aby na ziemie przychodził Jezus, a gdyby zrozumiała i stosowała Naukę Jezusa nie musiałby Chrystus powracać, aby znowu dawać nam swoje Słowo. Lecz tak nie było. Ludzie pozakładali dla swojej wygody i według własnego uznania kościoły i religie i uważają, że w ten sposób oddają cześć Bogu, gdy tymczasem Bóg pragnie, abyśmy na ziemi zachowywali się jak rodzeństwo, które ma jednego wspólnego dla wszystkich Ojca, a cześć oddawali Mu poprzez uczynki miłośći i miłosierdzia. Kto tak czyni? pozdrawiam Cię serdecznie anka

===

Maciek Janson
 czerwiec 19 2006 09:42   
Forum Moderator
Moderator

Matejanko... Tym razem przeczytalem Twoj post i juz w tak krutkim tekscie znajduje takie kwiatki, ze musze jakos zareagowac...
Po pierwsze nie jest prawda, ze mogl sie swiat zatrzymac na starym testamencie. A raczej na prawie, ktore wtedy bylo dane... Dlatego, ze jak pisze Pawel w liscie do Rzymian przez prawo mamy poznanie grzechu... To co znajdujemy w starotestamentowych ksiegach mialo doprowadzic nas do chwili, w ktorej zrozumiemy, ze nie mozemy dzialac sami, ze to co bylo warunkiem naszego zbawienia (przestrzeganie zasad) doprowadzilo nas do zguby. Potrzebny byl Jezus, o ktorym pisali prorocy...
Ale to po drugie
Po drugie trzecia czesc starego testamentu stanowia pisa prorockie, ktore zapowiadaja przyjscie Jezusa. Po co mieli cos zapowiadac skoro istniala mozliwosc, ze Jezus nie przyjdzie? Prorowali o Jezusie, bo cala historia od poczatku do konca znajduje sie w cieniu krzyza. Krzyz jest jedyna perspektywa, linia oddzielajaca stare od nowego. Krzyz jest jedynym sposobem przez, ktory przhychodzimy do ojca. Oczyszczeni krwia Baranka... Ludzie przychodizli do Boga oddajac mu ofiary, ktorych on nie chcial, bo ich serca byly takie a nie inne. Dopiero doskonala ofiara Jezusa zmienila rzeczywistosc. Jedyna ostatnia ofiara, ktora w sposob doskonaly oczyszcza nas i zmienia... Dlatego masz nowy testament. Pozniej nie zdarzy sie juz nic nowego co bedzie wymagalo jakiegokolwiek komentarza. Apokalipsa jest odstatnia ksiega, po ktorej nie ma juz nic. Nic nie moze byc dodane. Zadnych nowych testamentow. W krzyzu jest pelnia mocy, ktorej nam potrzeba. Objawila sie tam i w zmartwychwstaniu.

Od razu uprzedzam Twoja odpowiedz. Zapowiedz przyjscia pocieszyciela zosala zrealizowana w dniu zielonych swiat. Duch Swiety zamieszkuje w kazdym czlowieku, ktory uzna smierc Jezusa za swoja wlasna... Duch Swiety jest obecny w kosciele. Dziala w nim i w kazdym czlowieku. Objawia sie w sposob wyrazny w darach, o ktorych pisal Pawel. To nie jest jakas tajna wiedza dostepna wyznawcom trzeciego testamentu. To jest prawda, ktora wyznaje kosciol od pokolen. To jest rzeczywistosc, w ktorej chrzescijanie sie poruszaja, chodzac w Duchu.

Trzeci testament jest tym co bylo zapowiadane. Odstepstwem zwiedzeniem i pokuszeniem. Brzmi ladnie, opowiada o milosci, ale stoi za tym nie ten, ktory poniosl moj grzech na Golgote...

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
matejanka
 czerwiec 19 2006 10:28   
Forum

Quote by maxurd: Matejanko... Tym razem przeczytalem Twoj post i juz w tak krutkim tekscie znajduje takie kwiatki, ze musze jakos zareagowac...
Po pierwsze nie jest prawda, ze mogl sie swiat zatrzymac na starym testamencie. A raczej na prawie, ktore wtedy bylo dane... Dlatego, ze jak pisze Pawel w liscie do Rzymian przez prawo mamy poznanie grzechu... To co znajdujemy w starotestamentowych ksiegach mialo doprowadzic nas do chwili, w ktorej zrozumiemy, ze nie mozemy dzialac sami, ze to co bylo warunkiem naszego zbawienia (przestrzeganie zasad) doprowadzilo nas do zguby. Potrzebny byl Jezus, o ktorym pisali prorocy...
Ale to po drugie
Po drugie trzecia czesc starego testamentu stanowia pisa prorockie, ktore zapowiadaja przyjscie Jezusa. Po co mieli cos zapowiadac skoro istniala mozliwosc, ze Jezus nie przyjdzie? Prorowali o Jezusie, bo cala historia od poczatku do konca znajduje sie w cieniu krzyza. Krzyz jest jedyna perspektywa, linia oddzielajaca stare od nowego. Krzyz jest jedynym sposobem przez, ktory przhychodzimy do ojca. Oczyszczeni krwia Baranka... Ludzie przychodizli do Boga oddajac mu ofiary, ktorych on nie chcial, bo ich serca byly takie a nie inne. Dopiero doskonala ofiara Jezusa zmienila rzeczywistosc. Jedyna ostatnia ofiara, ktora w sposob doskonaly oczyszcza nas i zmienia... Dlatego masz nowy testament. Pozniej nie zdarzy sie juz nic nowego co bedzie wymagalo jakiegokolwiek komentarza. Apokalipsa jest odstatnia ksiega, po ktorej nie ma juz nic. Nic nie moze byc dodane. Zadnych nowych testamentow. W krzyzu jest pelnia mocy, ktorej nam potrzeba. Objawila sie tam i w zmartwychwstaniu.

Od razu uprzedzam Twoja odpowiedz. Zapowiedz przyjscia pocieszyciela zosala zrealizowana w dniu zielonych swiat. Duch Swiety zamieszkuje w kazdym czlowieku, ktory uzna smierc Jezusa za swoja wlasna... Duch Swiety jest obecny w kosciele. Dziala w nim i w kazdym czlowieku. Objawia sie w sposob wyrazny w darach, o ktorych pisal Pawel. To nie jest jakas tajna wiedza dostepna wyznawcom trzeciego testamentu. To jest prawda, ktora wyznaje kosciol od pokolen. To jest rzeczywistosc, w ktorej chrzescijanie sie poruszaja, chodzac w Duchu.

Trzeci testament jest tym co bylo zapowiadane. Odstepstwem zwiedzeniem i pokuszeniem. Brzmi ladnie, opowiada o milosci, ale stoi za tym nie ten, ktory poniosl moj grzech na Golgote...

Nie do końca zrozumieliśmy się Maxrudzie, pisząc że wystarczyłoby Pierwsze Objawienie Boga miałam na myśli że wystarczyłoby najważniejsze Przykazanie o którym juz w ST jest mowa o tym "kochaj Boga ponad wszystko stworzone, a bliźniego swego jak siebie samego". Oczywiście Bóg wiedział, że cżłowiek ponieważ posiada wolną wolę użyje jej niewłaściwie i grzesząc wciąż będzie osłabiał swoją więź ze Stwórcą. Dlatego stwarzając człowieka wszystko przewidział, nasz upadek i nasze odstępstwo, dlatego też wyznaczył nam Drogę powrotu do Domu, o której niestety będzie musiał nam wielokrotnie przypominać a DROGĄ JEST MIŁOSĆ I BRATERSTWO i o tym mówi nam Bóg Ojciec od początku naszego istnienia. To miałam na myśli pisząc, że gdyby człowiek przyjmował, to co mówi Ojciec nie musiałby Stwórca składać Ofiary z Jezusa, ani nie musiałby Chrystus powracać, aby znowu mówić od zewnatrz do ludzkości. Wylanie Ducha Świętego na Apostołów było konieczne gdyz żaden cżłowiek sam z siebie, bez pomocy i wsparcia Boga nie jest w stanie oprzeć sie doświadczeniom i zagrożeniom płynącym z materii. Ale aby tę pomoc otrzymać człowiek musi się na nią otworzyć i Apostołowie byli gotowi na jej przyjęcie.Natomiast Duch Prawdy i Pocieszyciel był przewidziany dla całego świata i dla wszystkich ludzi jako Słowo które wylewajac sie na ludzkość w odpowiednim czasie zawróci ją ze ścieżki wojny, nienawisci i religijnycjh sporów. "Dzień Pana" nie trwa jak ludzkość chciałaby jeden dzień lecz może trwać tysiąc lat. Tak że nasz sąd i nasze oczyszczenie ponieważ rozpoczęły się otwarciem szóstej pieczeci w 1866 roku mogą zakończyć się dpiero za setki lat, lecz datę tego zna tylko Ojciec. A odstępstwo i antychryst to są min. zewnętrzne formy i rytuały wśród których gubi się istota nauki Jezusa. Pamiętaj napisałam min. pozdrowienia matej-anka

===

matejanka
 czerwiec 19 2006 11:09   
Forum

Quote by pawvic: Obudziłem się, gdy znalazłem to: The Third Testament - FAQ.
Szczególnie zainteresowało mnie to pytanie:

Q: Could we then expect also a fourth or fifth Testament?
No. First, it was the time of the Father, then continued the time of the Son and now, we are living in the time of the Holy Spirit. Three different manifestations of the same God, in accordance with the evolution and development of the spirit of man.

Oczywiście są to kolejne bzdury, lecz tutaj już w przeciwieństwie do Matejanki rozróżniają trzy Osoby Boskie.

Nie Pawvic rozróżniają Trzy Boskie Manifestacje a nie trzy osoby. Bóg jest tylko jeden. Gdyby były w Nim trzy osoby byłoby trzech Bogów.

===

Andrzej
 czerwiec 19 2006 11:16   
Forum

Quote by matejanka: Nie Pawvic rozróżniają Trzy Boskie Manifestacje a nie trzy osoby. Bóg jest tylko jeden. Gdyby były w Nim trzy osoby byłoby trzech Bogów.

Matejanko - nie jesteś chrześcijanką. Chrześcijanstwo wyznaje Trójcę Świętą.
Powiedz to raz, a nie podszywaj się pod chrześcijaństwo

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

matejanka
 czerwiec 19 2006 11:33   
Forum

Quote by medieval_man:
Quote by matejanka: Nie Pawvic rozróżniają Trzy Boskie Manifestacje a nie trzy osoby. Bóg jest tylko jeden. Gdyby były w Nim trzy osoby byłoby trzech Bogów.

Matejanko - nie jesteś chrześcijanką. Chrześcijanstwo wyznaje Trójcę Świętą.
Powiedz to raz, a nie podszywaj się pod chrześcijaństwo

To wobec tego wyznajemy różne Pisma Święte. Lecz tak jak w Chrystusie nic nie znaczyło obrzezanie czy nieobrzezanie, cyt, św. Paweł list do Galacjan" Bo w Chrystusie Jezusie ani obrzezanie, ani nieobrzezanie nic nie znaczy lecz wiara, która jest czynna w miłości" tak teraz w Duchu Świętym w nowym Przymierzu nic nie znaczy ochrzczenie, czy nie ochrzczenie, lecz wiara która jest czynna w miłości.pozdrawiam anka

===

Andrzej
 czerwiec 19 2006 11:45   
Forum

Quote by matejanka: To wobec tego wyznajemy różne Pisma Święte. Lecz tak jak w Chrystusie nic nie znaczyło obrzezanie czy nieobrzezanie, cyt, św. Paweł list do Galacjan" Bo w Chrystusie Jezusie ani obrzezanie, ani nieobrzezanie nic nie znaczy lecz wiara, która jest czynna w miłości" tak teraz w Duchu Świętym w nowym Przymierzu nic nie znaczy ochrzczenie, czy nie ochrzczenie, lecz wiara która jest czynna w miłości.pozdrawiam anka

Po pierwsze: chrześcijanie nie wyznają żadnego Pisma, tylko Chrystusa.
Po drugie: rzeczywiście uznajemy inne Pisma, bo chrześcijanie uznają Stary i Nowy Testament, a Ty jakiś TT, bo jakoś nigdzie w ST i w NT nie jest napisane, że "w nowym Przymierzu nic nie znaczy ochrzczenie, czy nie ochrzczenie".

Bo ja przeczytałem coś takiego:

Gdy to usłyszeli, przejęli się do głębi serca:
«Cóż mamy czynić, bracia?» - zapytali Piotra i pozostałych Apostołów.
«Nawróćcie się - powiedział do nich Piotr - i niech każdy z was ochrzci się w imię Jezusa Chrystusa na odpuszczenie grzechów waszych, a weźmiecie w darze Ducha Świętego.

Bo dla was jest obietnica i dla dzieci waszych, i dla wszystkich, którzy są daleko, a których powoła Pan Bóg nasz».

Jakieś pytania do świętego Piotra?

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

matejanka
 czerwiec 19 2006 12:01   
Forum

Quote by medieval_man:
Quote by matejanka: To wobec tego wyznajemy różne Pisma Święte. Lecz tak jak w Chrystusie nic nie znaczyło obrzezanie czy nieobrzezanie, cyt, św. Paweł list do Galacjan" Bo w Chrystusie Jezusie ani obrzezanie, ani nieobrzezanie nic nie znaczy lecz wiara, która jest czynna w miłości" tak teraz w Duchu Świętym w nowym Przymierzu nic nie znaczy ochrzczenie, czy nie ochrzczenie, lecz wiara która jest czynna w miłości.pozdrawiam anka

Po pierwsze: chrześcijanie nie wyznają żadnego Pisma, tylko Chrystusa.
Po drugie: rzeczywiście uznajemy inne Pisma, bo chrześcijanie uznają Stary i Nowy Testament, a Ty jakiś TT, bo jakoś nigdzie w ST i w NT nie jest napisane, że "w nowym Przymierzu nic nie znaczy ochrzczenie, czy nie ochrzczenie".

Bo ja przeczytałem coś takiego:

Gdy to usłyszeli, przejęli się do głębi serca:
«Cóż mamy czynić, bracia?» - zapytali Piotra i pozostałych Apostołów.
«Nawróćcie się - powiedział do nich Piotr - i niech każdy z was ochrzci się w imię Jezusa Chrystusa na odpuszczenie grzechów waszych, a weźmiecie w darze Ducha Świętego.

Bo dla was jest obietnica i dla dzieci waszych, i dla wszystkich, którzy są daleko, a których powoła Pan Bóg nasz».

Jakieś pytania do świętego Piotra?

Wszystko jest napisane tak jak powinno, było to drugie Przymierze Boga z człowiekiem i to przymierze poprzedza to Trzecie. Dopóki człowiek nie zawrze Duchowego Przymierza obowiązuje go przymierze przez nawrócenie i wyrzeczenie się grzechu poprzez chrzest. Dokładnie tak samo jak było z Zakonem, też do narodzenia Jezusa obowiązywal Zakon. A może masz jakieś pytania do Mojzesza, czy Jana Chrzciciela?

===

piotr.
 czerwiec 19 2006 12:53   
Forum

Quote by matejanka:
Witaj Piotrze, na to pytanie już wielokrotnie odpowiadałam, jak to Pawvic wyraził się jak zepsuta katarynaka, a ja bym dodała nie całkiem taka jeszcze zepsuta . Ale dla Ciebie zrobię to jeszcze raz. Chrystus jestw nas od poczatku Świata gdyż Chrystus jest miłością Boga, z której zostaliśmy stworzeni. Lecz my na podstawie wolnej woli oddzieliliśmy się od tej miłości i poszliśmy na "zatracenie". Dlatego Bóg ponieważ my nie potrafimy do niego wznosić naszych dusz,abyśmy całkiem nie zginęli, musi raz, po raz schodzić do naszego poziomu, . Jeszcze raz powtórzę dla jasności musi nam Się objawiać od zewnątrz chociaż od początku istnienia człowieka na ziemi mamy Go w sobie[...]

Mogłabyś zostać asystentką Dana Browna, tak pięknie operujesz słowem i Pismem. Naprawdę potrafiłabyś co najmniej godzine opopwiadać o gwoździu.
Moim zdaniem nadal nie potrafisz wyjaśnić logicznie tych dwóch zapewnień Jezusa, które wcześniej podałem. Jezus w tych zapewnieniach mówi wyraźnie, jak krowie na rowie, że jest z nami a nie w nas, że jest pośród nas, a nie w nas, co oznacza, że ciągle z nami na ziemi w swojej duchowej formie przebywa. A skoro przebywa to i przemawia.Czy to przez nasze sumienia, czy przez wybranych. Nie potrzeba trzeciego ani nawet czwartego testamentu, zeby ten fakt stwierdzić. A skoro z nami jest, to niesłusznie mówi trzeci testament o ponownym duchowym przyjsciu Jezusa.
Nadinterpretacja jest twoją "mocną" stroną.
Ponownie odsyłam do sprawdzenia w jakich kontekstach zostało użyte słowo "parousia". Np. Parousia Chrystua i parousia Apostoła do wiernych. Juz o tym pisałem.
I jakim cudem wiesz, ze Jezus powrócił w 1866r. skoro o tym dniu nikt nie wie? Nikt, nawet aniołowie, rozumiesz?

===

Sancta Maria, Mater Ecclesia, omnes sancti Angeli orate pro nobis.

Profil   Email 
Andrzej
 czerwiec 19 2006 13:13   
Forum

Quote by matejanka: Wszystko jest napisane tak jak powinno, było to drugie Przymierze Boga z człowiekiem i to przymierze poprzedza to Trzecie. Dopóki człowiek nie zawrze Duchowego Przymierza obowiązuje go przymierze przez nawrócenie i wyrzeczenie się grzechu poprzez chrzest. Dokładnie tak samo jak było z Zakonem, też do narodzenia Jezusa obowiązywal Zakon. A może masz jakieś pytania do Mojzesza, czy Jana Chrzciciela?

O, nie.
Nie mam do nich pytań, bo nie pdważam tego, co głosili.
A Ty podważasz słowa Piotra.

Nie jesteś chrześcijanką

===

Dariusz Kot
 czerwiec 19 2006 16:19   
Forum

Do Miedieval Mana:

Podwazasz slowa Mojzesza - inaczej bylbys ortodoksyjnym Zydem. Mowiac precyzyjnie: podwazasz je dokladnie na tyle, na ile Matejanka podwaza slowa Piotra.

Dyskusja ciekawa, ale jesli przez 2000 lat judaizm nie doszedl do niczego wspolnego z chrzescijanstwem, to i Wy nie dojdziecie do niczego z Matejanka. Nie przekonacie jej, bo wszystkie argumenty, jakimi ona sie posluzy, aby przejsc z II na III testament, sa tymi samymi, jakimi tradycja chrzescijanska przeszla z I na II.

Herezja nie ma (dyskursywnego) sposobu obrony przed wlasna herezja, zreszta nie zaczelo sie to od chrzescijanstwa - w I wieku Zydzi mieli jednoczesnie z Jezusem zdaje sie ze z 50 innych oddzielajacych sie wyznan (wedlug spisu swiatynneg).

===

"Myślę, że mylicie kolejność. Nie można mówić, że Jezus wyrasta ponad historię, bez wcześniejszej próby umieszczenia go w niej" (Geza Vermes)

Andrzej
 czerwiec 19 2006 16:28   
Forum

Quote by heinrichboll: Do Miedieval Mana:

Podwazasz slowa Mojzesza - inaczej bylbys ortodoksyjnym Zydem. Mowiac precyzyjnie: podwazasz je dokladnie na tyle, na ile Matejanka podwaza slowa Piotra.

Chyba jednak, nie.
Podważam je na tyle, na ile podważał je Jezus

===

Dariusz Kot
 czerwiec 19 2006 16:46   
Forum

Ktory Jezus?

Ten falszywy Mesjasz, ktorego przepowiednia sie nie spelnila, i choc Zydzi za namowa Gamaiela dlugo czekali na jego powrot - w koncu uchwalili oficjalna anateme i wlaczyli do swoich obrzedow? A moze Jezus, Syn Boga, jedna z Trzech osob Trojcy Sw.? A moze ten trzeci, ktory postanowil w Meksyku zrobic kolejna poprawke?

Jesli zabrales ksiegi i imiona Zydom, Ty takze mozesz spotkac "lepiej rozumiejacych" napisane przez Ciebie ksiegi. To nawet musialo sie stac, bo w Twoje Ksiegi jest przez Ciebie wpisane uzasadnienie pierwszej zmiany prawa, myslisz o niej "wypelnienie": inni przyjda i "wypelnia" Twoje przepowiednie, takze JEDNOCZESNIE przekonani, "ze ani jedna litera w prawie nie zmieni sie do konca swiata".

Ksiegi to grozna rzecz, Miediewal Manie.

===

"Myślę, że mylicie kolejność. Nie można mówić, że Jezus wyrasta ponad historię, bez wcześniejszej próby umieszczenia go w niej" (Geza Vermes)

Andrzej
 czerwiec 19 2006 17:30   
Forum

Tak jest wtedy kiedy wierzymy w księgi. Tymczasem chrześcijaństwo głosi coś zupełnie innego. Głosi Dobrą Nowinę o Bogu, który wraz z człowiekiem zmierza ku wypełnieniu czasów.

Jest to nowa jakość w historii teizmu, której judaizm i islam nie głoszą.
Dlatego objawieniem dla nich jest nie sam Bóg ale jego prawo, i dlatego w tych religiach panuje kult księgi jako słowa, choć słowo księgi ma się tak do słowa Bożego („dabar&#8221 jak opis wielkiego wybuchu w podręczniku do szkół średnich do samego wielkiego wybuchu.

Chrześcijanie nie czczą księgi tylko żywego wcielonego Boga. W szczególności czynią to katolicy, dlatego islam i nawet protestantyzm wydają im się regresem od religii żywej wiary do kultu słowa pisanego. Fundamentalizm biblijny czy koraniczny jest z gruntu obcy chrześcijaństwu.
Dlatego apostolskie nurty chrześcijaństwa – prawosławie i katolicyzm nie stawiają w centrum Biblii, ale żywe słowa czyli wspólnotę wiary wokół akcji liturgicznej (sakramenty). Jest oczywiste, że Biblia nawet jako pismo święte nie jest jednym przekazem autentycznej wiary, bo ta jest zgromadzeniem w imię Jezusa i Jego żywej obecności (co nazywa się tradycją).
Bez tego doświadczenia nie ma wiary nawet jeśli Biblię zna się na pamięć, cytuje ją przy każdej okazji, i wciela w życie wszelkie jej instrukcje moralne czy kultyczne.
Nie zabrałem Żydom ich ksiąg i imion. One są na drugim planie. Od czasów Żydów mam rzeczywistość Kościoła, a nie księgi. Ten, kto posługuje się tylko księgami może nazywać je Trzecim, Czwartym, Najnowszym, Jeszcze Pachnącym Testamentem. Na próżno.
Nadal tylko obraca się w kregu, z którego chrześcijanstwo, a zwłaszcza katolicyzm wyszedł już dawno i patrzy nań z góry jako na coś, co było, ale już nie jest najistotniejsze.

===

matejanka
 czerwiec 19 2006 18:05   
Forum

Tak jest wtedy kiedy wierzymy w księgi. Tymczasem chrześcijaństwo głosi coś zupełnie innego. Głosi Dobrą Nowinę o Bogu, który wraz z człowiekiem zmierza ku wypełnieniu czasów.

Medieval Man ja nie wierzę w Księgi lecz Słowu, które jest treścią tych ksiąg. A ponieważ dowiedziałam się że Słowo Boga przyszło na świat w Jezusie i za mnie oddało życie, to wierzę temu Słowu, gdyż nie ma większwej miłości niż ta gdy, "ktoś za swoich przyjaciół oddaje życie". Więc jeżeli wcielone Słowo Boga, w Jezusie dało taki dowód miłości do człowieka, to powiedz mi, jak ja mogę bardziej wierzyć ludzkiej tradycji, olbrządkom, wymyślonym przez człowieka filozofiom zamiast właśnie temu Słowu. Więc powiem Ci, że wierzę w każde Słowo, które powiedział do mnie Bóg najpierw przez Proroków i Mojżesza, potem przez Jezusa, a potem tak jak zapowiedział przez Chrystusa, przez Jego Świętego Ducha. Gdybyś przeczytał chociaż jedną z tych dwunastu ksiąg(Apostołów tez było dwunastu) świadczących o pobycie Chrystusa na ziemi, być może inaczej wyglądałaby nasza rozmowa. Te wszystkie reakcje z jakimi się spotykam zostały dokładnie przewidziane przez TT, lecz nie o to chodzi. Pomyśl przez chwilę na jakim gruncie powstał TT, wśród ludzi o profilu mocno katolickim i to w latach w których narażali się oni na prześladowania. Jak myślisz, co ich tak przekonywało do faktu, że to objawia im się Jezus a nie kusiciel? W tym celu należy przebadać historię i okoliczmości w których to wszysko się zaczeło, trwając nieprzerwanie przez dziesiątki lat.Pogłoska o tym rozeszła się też po całym świecie nie budząc większego zainteresowania. A przecież dokładnie w tamtym czasie ludzkość oczekiwała Powrotu Pana, gdyż większość zapowiadanych znaków Jego Powrotu została spełniona. Jak myślisz po co Jezus podał te znaki nakazując czuwanie. Argument, że wojny trzęsienia ziemi, znaki na słońcu i księzycu i zarazy zawsze były jest niemądrym argumentem, gdyż próbującym polemiki z samym Mistrzem i podważajacym zasadność Jego Słów. Na razie tyle. pozdrowienia matejanka

===

matejanka
 czerwiec 19 2006 18:20   
Forum

Dyskusja ciekawa, ale jesli przez 2000 lat judaizm nie doszedl do niczego wspolnego z chrzescijanstwem, to i Wy nie dojdziecie do niczego z Matejanka. Nie przekonacie jej, bo wszystkie argumenty, jakimi ona sie posluzy, aby przejsc z II na III testament, sa tymi samymi, jakimi tradycja chrzescijanska przeszla z I na II.

Heinrichboll, trafiłeś w dziesiątkę nawet zadałam Medieval Manowi pytanie na które mi nie odpowiedział(mógł to być też Piotr, już nie pamiętam) w jaki sposób próbowałby przekonac ortodoksyjnego Żyda do Chrześcijaństwa, gdyby ten go o to poprosił? Natomiast mojej misji powiadomienia bliźnich o tym Nowym Boskim Słowie nie uważam za z góry całkiem skazaną na niepowodzenienie, gdyż ludzki duch jest obudzony i obecnie żyjemy w czasie szóstej pieczęci w czasie dorosłości tego Ducha a wiec powinni już znaleźć się pomiędzy chrześcijanami ludzie którzy rozpoznają i usłyszą Głos Boga i otworzą Mu drzwi. pozdrawiam Cię Heinrichboll i dzięki anka

===

Andrzej
 czerwiec 19 2006 19:53   
Forum

Quote by matejanka:

Medieval Man ja nie wierzę w Księgi lecz Słowu, które jest treścią tych ksiąg.

Więc w dalszym ciągu tkwisz zamknięta w świecie ksiąg.
Chrześcijanie nie wierzą w Słowo, które jest treścią ksiąg, lecz w Słowo, które wypowiada w miłości Ojciec. W Słowo, które stało się Ciałem i które jest żywe w swoim ludzie - Kościele.

Fakt ten sprawia, że jakiekolwiek nowe księgi (a więc i TT) są niedopuszczalne, bo podważają istnienie żywego Słowa w Kościele i są przejawem regresu w religijnym i duchowym rozwoju całości ludzkości

===

Andrzej
 czerwiec 19 2006 20:03   
Forum

Quote by matejanka:
Heinrichboll, trafiłeś w dziesiątkę nawet zadałam Medieval Manowi pytanie na które mi nie odpowiedział(mógł to być też Piotr, już nie pamiętam) w jaki sposób próbowałby przekonac ortodoksyjnego Żyda do Chrześcijaństwa, gdyby ten go o to poprosił? ...

Jak już napisałem judaizm jest tego typu teizmem gdzie panuje kult Księgi jako Słowa, podczas gdy chrześcijaństwo jest wiarą w żywego, wcielonego Boga.
Podobnie jak judaizm wygląda TT.
A więc to chrześcijaństwo ma za zadanie przekonanie zarówno judaizmu jak i wszelkich spirytualistycznych ruchów jak TT.
Nie ma to zależności rozwojowej- od judaizmu - przez chrześcijaństwo - do Trzeciego testamentu.

Trzeci Testament jest regresem, ponieważ po objawieniu się wcielonego Boga powraca do tego, od czego w judaizmie odeszło chrześcijaństwo.
Zwolennik TT, który chce przekonać chrześcijanina stoi więc na tej samej pozycji co wyznawca judaizmu usiłujący wykazać swą wyższość nad chrześcijaństwem.
Judaizm czcił Boga poznanego przez prawo, Trzeci Testament czci gnostycznego Jezusa, poznanego przez pozorne objawienia

===

Dariusz Kot
 czerwiec 19 2006 21:05   
Forum

Nie moge wchodzic w dyskusje, ktora religia jest spelnieniem ktorej i gdzie jest wiecej "zycia w Bogu". Jedyne co chcialem powiedziec to to, ze III testament nie musi wymyslac zadnych nowych argumentow, wszystko wezmie od Ciebie, Miedieval Manie.

Piszesz:
"Dlatego apostolskie nurty chrześcijaństwa – prawosławie i katolicyzm nie stawiają w centrum Biblii, ale żywe słowa czyli wspólnotę wiary wokół akcji liturgicznej (sakramenty)"

W ten sposob przeciwstawiasz religie Martwej Litery, religie Ksiegi - wlasnej religii zywej, sakramentalnej wspolnocie Kosciola. A teraz zobacz, co pisze Matejanka:

"Więc jeżeli wcielone Słowo Boga, w Jezusie dało taki dowód miłości do człowieka, to powiedz mi, jak ja mogę bardziej wierzyć ludzkiej tradycji, olbrządkom, wymyślonym przez człowieka filozofiom zamiast właśnie temu Słowu"

Zobacz: twoja tak pelna zycia akcja liturgiczna i sakramenty, to dla niej ludzki obrzadek, jaki przeciwstawia ona milosci Boga do czlowieka. Milosc Boga jest dla niej poza Kosciolem. I tutaj wlasnie ja dodaje od siebie: tak jak dla chrzescijan byla ona poza synagoga.

Pojawia sie tutaj kategoria "zycia", czegos "zywego", charakterystyczna dla impasu nie tylko w dyskusjach religijnych, ale i w dyskusjach np. o sztuce. Jak juz ktos zaczyna mowic o tym, ze jego religia czy kierunek w sztuce jest bardziej "zywy", pora zbierac klocki i isc do domu.

"Zywe" to najmniej jasne z wszystkich pojec, podobnie jak "nowa jakosc", niejasna z samej definicji, nieporownywalna.

Do Matejanki: nie jestem pewny, czy dobrze rozumiesz moje stanowisko, a zwlaszcza konsekwencje. Kiedy widze podobienstwo reakcji chrzescijan na III testament, z reakcja Zydow na IIgi - moja postawa jest zimna, religioznawcza. Ja niczego nie uzyskuje, nikogo nie popieram - widze ludzi powtarzajacych przez tysiace lat podobne dyskusje, przekonanych, ze to ich wlasnie i nikogo innego, historia obdarowala wreszcie tym "nowym" lub "jedynym"...

Smuci mnie to: "pokolenie przychodzi i pokolemie odchodzi, ta sama droga wieje wiatr, i znow wraca na droge swojego krazenia..."

===

MacTavish
 czerwiec 19 2006 21:11   
Forum

"Testament" oznacza przymierze. Nowe przymierze usuwa stare, jako mniej doskonałe. Zatem "Trzeci Testament" i inne Jeszcze Nowsze Testamenty usuwają Nowy Testament i w konsekwencji to co jest jego podstawą - ofiarę Wcielonego Boga, jako niedoskonałą.

===

papista

Profil   Email 
Zawartość wygenerowana w: 1,22 sekund
Nowy wątek

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości