Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Problemy ekumeniczne Nowy wątek Odpowiedz
 Gdzie jest Bóg?
 |  Wersja do druku
silawnas
 lipiec 10 2006 14:01  (Czytany 32732 razy)  
Forum

Status: offline

Witam wszystkich.

Na samym poczatku tego postu, chce napisac, ze nie mam zamiaru nikogo obrazic czy narzucac swoich przekonan - przekonajcie mnie, ze Bog istieje.

Urodzilem sie w Polsce, wiec rodzice (bo taka jest tradycja i obyczaje) ochscili mnie dzieki czemu trafilem do wielkiego grona dzieci bozych. Niby fajnie, ale co z tego? Gdzie jest Bog, gdy dobrzy ludzie go potrzebuja? Gdzie jest Bog, gdy dobrzy ludzie umieraja z rak zlych?
Co by sie stalo, gdybym urodzil sie, np w Iraku?
"alah akbar"(alah jest wielki)? Przeciez 10 przykazan mowi wyraznie,jest jeden Bog. Za to, ze urodzilem sie w kraju, gdzie sa inne obyczaje, wierzenia czy tradycje, mam byc uwazany za grzesznika?

Od dluzszego czasu szukam Boga i nie moge go znalesc. Biblia jest dla mnie powiescia fantastyczna, a na wiekszosc ksiezy patrze jak na fanatykow. Nie chce nikogo obrazac, bo sa ksieza z powolania, ktorzy potrafia normalnie rozmawiac z kims, kto ma klopot, a nie tylko wersety i przypowiesci z pisma swietego.
Kilka lat temu stalem sie osoba dorosla. Pojawily sie nowe obowiazki, zmienil sie moj swiatopoglad i spojrzenie na wiele kwestii. Nie musialem czytac biblii, sluchac kazac ksiedz ai chodzic do kosciola, zeby miec w sobie sile na pomaganie blizniemu w potrzebie, zeby wiedziec co jest zle, a co nie. Sumienie, szczerosc, prawdomownosc, odwaga i wiele innych wspanialych cech ludzkich to nie zadne dary od Boga, tylko kwestia genetyki i tego w jakich warunkach sie dorastalo. Nie wierze, ze Bog ma co do nas jakis plan, bo skoro mialoby tak byc, to jest to zaprzeczenie wolnej woli (niby moge robic wszystko, ale i tak skoncze w miejsuc, do ktorego chcial mnie zabrac Bog - dziwne ..._.) Czemu islamsy terrorysci, za to, ze wyrastali w innym swiecie, wpajano im inne wartosci moralne sa przez nas skazywani na potepienie i nazywani grzesznikami? Religia islamska jest jeszcze bardziej konserwatywna od katolickiej i to, co u nas, np w Polsce kreuje, np TV MTV czy VIVA byloby tam nie dopuszczalne. My wszyscy jestesmy niby tacy idealni? Kazdy z Was pewnie widzial jak w pierwszym rzedzie w kosciele starsze babki, ktore na kazdej mszy spiewaja naj glosniej, pozniej siedza na lawce przed blokiem i plotkuja - "A ta to ma 20 zloty renty wiecej, ciekawe skad ble ble". Czemu nikt z Was nie zwroci im uwagi? Czemu Ksiadz tego nie robi? Ludzie tacy i im podobni, falszywi prorocy pokroju zalozyciela RM zasluguja na wejscie do nieba, bo postepuja zgodnie z prawem kanonicznym, ktore nie zostalo napisane przez Boga, tylko przez ludzi. Czemu uzywanie prezerwatyw jest zakazane? Czemu jak Polska byla pod zaborami albo jak wybuchla II Wojna Swiatowa, to Papiez nie kiwnal palcem?
Czemu ksieza dawniej pozwalali na wyprawy krzyzowe, mordowanie w mysl czegos, co nie pochodzi od Boga, tylko od ludzi? jesli teraz na bliskim wschodzie pojawilaby sie religia, ktora w szybkim tempie zalewalaby caly swiat, a Polska stalaby sie ostatnim bastionem Chrzescijanstwa, czy nie walczylibysmy o nasza wiare, tradycje, kulture - o naszego Boga? Walczylibysmy, ale dla nich, nasza Polska bylaby krajem "poganskim". Tak kiedys dzialala inkwizycja, swiete krucjaty, mordujac, grabiac i na sile wmawiajac komus cos, w co albo nie chcial wierzyc, albo wierzyl zeby uratowac zycie.
Dochodze do wniosku, ze Bog moze byc Trojca Swieta, dla arabow Allahem albo Mohametem, dla mieszkancow Tybetu jeszcze kims innym - ale ta sama osoba albo tym samym bytem. To ludzie wypaczyli pojecie wiary, religii, zmieniajac ja i interpretujac dla swoich celow. Nie wierze w instytucje kosciola, nie chodze do spowiedzi, moim konwesjonalem jest moje sumienie. Jesli zadaje "Bogu" pytania, njie uzywam formulek, po prostu rozmawiam z nim.
Wierze w Boga? Czy moze wierze w to, co chce wierzyc? Mam racje czy jestem w bledzie?

Ps. Jeszcze raz przepraszam, jesli kogos urazilem moim postep.

Pozdrawiam serdecznie

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bogusia
 lipiec 10 2006 14:20   
Forum

Witaj!
Jestes w dobry miejscu, tzn. Dobrze że szukasz Boga :-).
"Albowiem Ja wiem, jakie myśli mam o Was - mówi Pan - myśli op pokoju, a nie o niedoli, aby zgotowac Wam przyszłość i natchnąć nadzieją.Gdy będziecie mnie wzywać i zanosić do mnie modły, wysłucham Was.
A gdy mnie będziecie szukać, znajdziecie mnie. Gdy mnie będziecie szukać całym sercem." (Jer.29,11-13)

Ja też nie umie odpowiedzieć na wiele pytań. Ale jedno wiem, że Bóg nigdy nei chce naszego zła. Tylko, ze my ludzie źle wykorzystujemy dar wolnej woli, która Bóg nas obdarzył.

Życzę Ci szczerych, mądrych i owocnych poszukiwań Boga. Jeżeli Twoje serce jest szczere napewno Ci odpowie i Go znajdziesz w Piśmie Świętym,, bo w nim jets On prawdziwy i Jedyny.
Pozdrawiam
Bogusia

===

Bogusia

Profil   Email 
 Cytat 
Paweł
 lipiec 10 2006 14:25   
Forum

Wydaje mi się, że twoje pytania i wątpliwości wynikają głównie z niewiedzy. Może zaczniesz od najbardziej interesującego ciebie problemu. Napisz go. Postaram się odpowiedzieć, jak nie ja, to ktoś inny.

1. Może poniższy cytat z Biblii uświadomi ci, że Kościół nie składa się z samych świętych ludzi:

Gdy Jezus siedział w domu za stołem, przyszło wielu celników i grzeszników i siedzieli wraz z Jezusem i Jego uczniami. Widząc to, faryzeusze mówili do Jego uczniów: «Dlaczego wasz Nauczyciel jada wspólnie z celnikami i grzesznikami?» On usłyszawszy to, rzekł: «Nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz ci, którzy się źle mają. Idźcie i starajcie się zrozumieć, co znaczy: Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary. Bo nie przyszedłem powołać sprawiedliwych, ale grzeszników». (Mt 9, 10-13)

2. Odnośnie Piusa XII. Zajrzyj na Wikipedię (KLIKNIJ TU), a dowiesz się, że podczas II Wojny Światowej działał w zakresie ratowania Żydów na Słowacji i Chorwacji. Czytaj historię, a nie słuchaj bajań ludzi, którzy nienawidzą Kościoła.

===

Profil   Email 
 Cytat 
silawnas
 lipiec 10 2006 14:53   
Forum

Dzieki za odpowiedz Pawvic i Smiejka.
Cytaty i wersety z pisma swietego do mnie nie trafiaja, bo jest to cos stworzone najpierw przez apostolow, a pozniej wyselekcjonowane przez kosciol.
Rownie dobrze moglbym szukac Boga ogladajac "Bolka i Lolka" albo "Ulice Sezamkowa". Nie chce nikogo obrazac, ale Biblia jest dla mnie powiescia fantastyczna. Nie wierze w cos, co zostalo spisane przez kogos, kto ponoc zyl w czasach Jezusa. A skad wiecie, skad ja mam wiedziec, ze Jezus nie byl kims na wzor Homera? Ze sobie tego nie wymyslil? A moze oni byli sekta? Nie odwolujcie sie prosze do Pisma Swietego, bo argumenty, ktore sa w nim zawarte kompletnie do mnie nie trafiaja.

Wiem co myslicie, jestem ciezkim przypadkiem ... to nie mienia faktu, ze szukam Boga i licze na Wasza pomoc.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 lipiec 10 2006 14:56   
Forum

Nie spodziewaj się, że forum internetowe udzieli ci satysfakcjonujących odpowiedzi na twoie pytania. Nic nie zastąpi rozmowy z drugim człowiekiem, który mógłby cie odpowiednio ukierunkować. Świat jest pełen zła, dużo zła jest też w Kościele. Dlaczego Bóg pozwala na istnienie zła? Otóż zło wcale nie istnieje. Zło to brak. Wszystko co Bóg stworzył było dobre. Nas obdarzył też wolną wolą, możliwością wyboru. I tak człowiek rezygnuje z boskiej dobroci. Zło jest stanem, wynikającym z braku dobra. Ty możesz przyjąć dobro bądź je odrzucić, to twoja własna decyzja, nie możesz też zmuszac innych by byli dobrzy, to ich wybór. Nie dziw się więc, że w świecie jest tyle zła, bo jest też wiele dobra. Nie patrz na innych, wiedząc, że także od ciebie zależy jak będzie wyglądał świat.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Paweł
 lipiec 10 2006 15:00   
Forum

Cóż ci powiedzieć, skoro nie wierzysz w autentyczność Biblii? Zajrzyj na stronę (KLIKNIJ TU), przeczytasz tam parę faktów na temat Biblii.

Aranenie: istnieje zło osobowe (szatan), nie jest ono brakiem Boga. Masz rację pisząc, że zło jest przeciwieństwem dobra, lecz nie wyciągaj zbyt daleko idących wniosków.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 lipiec 10 2006 15:06   
Forum Admin
Admin

Zalozmy ze Boga nie ma:
1) Kto stworzyl swiat? Jak to sie stalo ze wszytsko powstala? Kto stworzyl zycie? Gdzie jest praprzyczyna?
2) Nic na swiecie nie jest nieskonczone. Skad wiec w naszym umysle swiadomosc nieskonczonosci?

Co zas do krucjat. Nie wiem jak ty rozumiesz dobro, ale w sytulacji kiedy morduja moich wspolbraci to dla mnie dobrem jest stanac w ich obronie.
A tak wlasne bylo w XI/XII wieku. Turcy Szeludzcy ktorzy najechali te ziemie mordowali chrzescijan ktorzy tam zyli albo ktorzy urzadzali pielgrzymki do ich swietych miejsc. W dodatku najezdzali wschodnie tereny cesarstwa bizantyjskiego. Czy proba obrony jest zlem?

Poza tym jakie to byly ziemie islamskiego kiedy do okolo 639 roku byly to ziemie gdzie kwitlo chrzescijanstwo? Dopiero potem muzulmanscy najezdzcy zagrabili je zbrojnie, zabijajac lub nakladajac oplaty (stad slowo haracz w jezyku polskim - wlasnie od daniny na rzecz islamistow) na innowierocow.

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 lipiec 10 2006 15:11   
Forum

Tak zwana chrześcijańska poprawność polityczna kazałaby mi powitac Cię serdecznie i wyrazić radość, że w ogóle zadajesz sobie pytania i poszukujesz, bo kto szuka ten znajdzie.
Dla mnie to bzdury.

Zwłaszcza kiedy czytam początek Twojego posta:

Quote by silawnas:
Na samym poczatku tego postu, chce napisac, ze nie mam zamiaru nikogo obrazic czy narzucac swoich przekonan - przekonajcie mnie, ze Bog istieje.

Nikt Cie nie przekona że Bóg istnieje.
Miałbys za łatwo.
Tak jak Ty nikogo nie przekonasz, że Boga nie ma.

No chyba, że zapraszasz nas do zrobienia Ci socjotechnicznego zabiegu polegajacego w skrócie na "praniu mózgu". Chyba jednak nie o to Ci chodzi.

Jedynym sposobem przekonania Cię, ze Bóg istnieje jest powiedzenie: istnieje - ja wierzę.
Co Ty z tym zrobisz to Twoja sprawa.
===================================

Nie oskarżaj Boga o o istnienie zła w świecie, o jędzowate staruszki z pierwszych ławek, o niedobrych księzy i złych chrześcijan, o inkwizycję, wyprawy krzyżowe i co tam jeszcze. To bez sensu.

Nie rob tego, zanim w Boga nie uwierzysz. Inaczej brzmisz śmiesznie.
To jakbym mówił: oskarżam krasnoludki o podbieranie mleka krowom, o podmienianie dzieci i nocne zmory. Tylko nie wierzę w krasnoludki

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
kobieta
 lipiec 10 2006 15:25   
Forum

Gdzie jest Bóg:
Do poczytania:
http://www.katolik.pl/index1.php?st=artykuly&id=1232

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 lipiec 10 2006 15:42   
Forum Moderator
Moderator

Czesc silawnas

Jestem silawnim

Chcesz porozmawiac o Nim, czy tylko przyszedles tu by napisac kilka komunalow o historii kosciola i zdewocialych babach?? Bo widzisz. Jak chcesz mi udowadniac, ze Boga nie ma, bo baba babie ukradla banke mleka to zwyczajnie sie nie dogadamy... Medieval Ci bardzo ladnie na przykladzie o krasnoludkach opowiedzial (Brawo Medieval) Co do tego gzie jest Bog... On jest blisko tych, ktorzy go szukaja calym sercem...

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
silawnas
 lipiec 10 2006 19:43   
Forum

Mam do Was pytanie w takim razie. Jak sie nazywa Wasz Bog?

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Morzan
 lipiec 10 2006 20:20   
Forum

Mój Bóg ma wiele imion, nazywają Go Wszechmogącym, Odwiecznym, Miłosiernym, Łaskawym, Kochającym i wiele, wiele innych..I na własnym życiu przekonuję się, że nie na darmo dali Mu takie imiona. Życzę Ci abyś Ty takż mógł się o tym przekonać

Pozdrawiam

===

"poznacie Prawdę, a Prawda was wyzwoli" JEZUS

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 lipiec 10 2006 21:50   
Forum

Ten Który Jest, Który Był i Który Przychodzi...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gocek
 lipiec 10 2006 21:59   
Forum

Który bóg? Do boga można człowieka przekonać na rożne sposoby: argumentacja, pisma, przemoc, postępowanie, iluminacja ducha świętego... etc. Nikt nie poda Ci dowodu na istnienie boga, gdyż jest to ślepa wiara (nie widzieli a uwierzyli, religia dla prostaczków etc.)
Urodzilem sie w Polsce, wiec rodzice (bo taka jest tradycja i obyczaje) ochscili mnie dzieki czemu trafilem do wielkiego grona dzieci bozych. Niby fajnie, ale co z tego? Gdzie jest Bog, gdy dobrzy ludzie go potrzebuja? Gdzie jest Bog, gdy dobrzy ludzie umieraja z rak zlych?

Nieistotne jest, gdzie on jest . Ważne, że w niego wierzysz i będzie nagroda po śmierci. Wiara nie jest racjonalna. Opiera się na immanentnych uczuciach i stanie umysłu, na poglądzie.
Co by sie stalo, gdybym urodzil sie, np w Iraku?
"alah akbar"(alah jest wielki)? Przeciez 10 przykazan mowi wyraznie,jest jeden Bog. Za to, ze urodzilem sie w kraju, gdzie sa inne obyczaje, wierzenia czy tradycje, mam byc uwazany za grzesznika?

Urodzisz się w kraju muzułmańskim - 95%, że będziesz świadomym muzułmaninem [Nie ma boga prócz Allaha, a Mohammad jest jego prorokiem, ewentualnie dodawałbyś a Ali jest bliski bogu - to jakbyś był Szyitą]
Od dluzszego czasu szukam Boga i nie moge go znalesc. Biblia jest dla mnie powiescia fantastyczna, a na wiekszosc ksiezy patrze jak na fanatykow. Nie chce nikogo obrazac, bo sa ksieza z powolania, ktorzy potrafia normalnie rozmawiac z kims, kto ma klopot, a nie tylko wersety i przypowiesci z pisma swietego.

Jeżeli o mnie chodzi - to jest to normalne u człowieka, który sam chce coś odkryć i racjonalnie ocenić. Niestety racjonalizm doprowadzi Cię prędzej czy później do ateizmu, więc jeżeli naprawdę chcesz znaleść boga, to nie szukaj - lecz UWIERZ
Czemu uzywanie prezerwatyw jest zakazane? Czemu jak Polska byla pod zaborami albo jak wybuchla II Wojna Swiatowa, to Papiez nie kiwnal palcem?
Czemu ksieza dawniej pozwalali na wyprawy krzyzowe, mordowanie w mysl czegos, co nie pochodzi od Boga, tylko od ludzi?

Bo Kościół to instytucja i podmiot prawa międzynarodowego
Wierze w Boga? Czy moze wierze w to, co chce wierzyc? Mam racje czy jestem w bledzie?

Sam do tego dojdziesz! Zadając to pytanie osiągnąłeś już wiele.
Mam do Was pytanie w takim razie. Jak sie nazywa Wasz Bog?

Omnipotencja, chyba będzie najlepszym określeniem .
Jeżeli o mnie chodzi, to bóg jest wymysłem fantazji ludzkiej.

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 lipiec 10 2006 22:28   
Forum

Może nich silawnas i Gocek podyskutują sobie o czymś, o czym obydwaj (zwłaszcza Gocek - przecież przyznaje się do tego) nie mają zielonego pojęcia.

O ile post silawnasa (?) nie dziwi mnie:
- człowiek czegoś nie wie i zadaje pytania,

to post Gocka kolejny raz mnie zaskakuje:
- człowiek czegoś nie wie i udziela odpowiedzi.

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Andrzej
 lipiec 10 2006 22:39   
Forum

Udowdonij, że jest? Nie potrafisz.
Udowodnij, że nie ma? To nie możliwe.

Wymysł fantazji? Raczej kwestia wiary w coś doskonalszego od nas. Rozumiem, że ty uważasz się za cud ewolucji, nie ma nic lepszego od człeka, wszystko da się poznac za pomocą rozumu (co z tego, że jak inne stworzenia jesteśmy ograniczeni ewolucyjnie ), ja wiem, że go nie ma... itd.

Ty po prostu Gocku nie chcesz, żeby był, wolisz cieszyć się życiem, nie chcieć wiedzieć, że może cię spotkać po smierci kara za wszystkie zło jakie wyrządziłeś, lepiej przyjąć, że tam nic nie ma, nie ma nagrody (twierdzisz tak zapewne, bo nie ty miałbyś ją otzrymać) i nie ma kay (nawet nie dopuszczasz do siebie tego, że mógłbyś się bać). To moim zdaniem jest nieracjonalne.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gocek
 lipiec 10 2006 23:09   
Forum

O ile post silawnasa (?) nie dziwi mnie:
- człowiek czegoś nie wie i zadaje pytania,

A ja mu odpowiadam zgodnie z moimi poglądami. Bo jak zauważyłeś też mam poglądy na temat bogów. I nie tylko Ty możesz się wypowiadać w tej sytuacji.
to post Gocka kolejny raz mnie zaskakuje:
- człowiek czegoś nie wie i udziela odpowiedzi.

Wg. Ciebie nikt pewnie nie wie, jeżeli nie myśli tak jak Ty - postaram się to zrozumieć
ARANEN
Udowdonij, że jest? Nie potrafisz.
Udowodnij, że nie ma? To nie możliwe.

Nic nowego
Wymysł fantazji? Raczej kwestia wiary w coś doskonalszego od nas. Rozumiem, że ty uważasz się za cud ewolucji, nie ma nic lepszego od człeka, wszystko da się poznac za pomocą rozumu (co z tego, że jak inne stworzenia jesteśmy ograniczeni ewolucyjnie ), ja wiem, że go nie ma... itd.

To dobrze, że to chociaż rozumiesz
Ty po prostu Gocku nie chcesz, żeby był, wolisz cieszyć się życiem, nie chcieć wiedzieć, że może cię spotkać po smierci kara za wszystkie zło jakie wyrządziłeś, lepiej przyjąć, że tam nic nie ma, nie ma nagrody (twierdzisz tak zapewne, bo nie ty miałbyś ją otzrymać) i nie ma kay (nawet nie dopuszczasz do siebie tego, że mógłbyś się bać). To moim zdaniem jest nieracjonalne.

W takim razie - Ty chcesz zupełnie na odwrót

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 lipiec 10 2006 23:27   
Forum

Quote by Gocek: bóg jest wymysłem fantazji ludzkiej

Jeśli to jest odpowiedź na pytanie:
Jak się nazywa Wasz Bóg?

to chyba ktoś ma tutaj problemy z rozumieniem pytań

Zrozum Gocek: To jakie masz poglądy to zuepłnie inna rzecz od tego gdzie i w jakiej formie je wypowiadasz.
Jesli niejaki silawnas prosi na samym poczatku:
pzekonajcie mnie, że Bóg istnieje
to pisanie:
Quote by Gocek:bóg jest wymysłem fantazji ludzkiej

nie jest chyba rzeczową odpowiedzią na tak postawioną prośbę, czy wyzwanie.
No, ale Ty uważasz, że Tobie wolno, a jak ktos zwroci Ci uwagę, to jest nietolerancyjny
Wg. Ciebie nikt pewnie nie wie, jeżeli nie myśli tak jak Ty

===

Cytat 
Gocek
 lipiec 11 2006 10:49   
Forum

Jest to odpowiedzią na pytanie zadane przez autora tematu, czyli "Przekonajcie mnie, że bóg istnieje"

W tym momencie odpowiadam i przekonuję go, że bóg istnieje w ludzkiej wyobraźni: bóg jest wymysłem fantazji ludzkiej.

nie jest chyba rzeczową odpowiedzią na tak postawioną prośbę, czy wyzwanie.
No, ale Ty uważasz, że Tobie wolno, a jak ktos zwroci Ci uwagę, to jest nietolerancyjny

Jest to rzeczowa odpowiedź na zadanie pytanie. Co do nietolreancji, nie tyczy się ona zwacania uwagi, lecz bardziej poważniejszych działań
[Cytat Wg. Ciebie nikt pewnie nie wie, jeżeli nie myśli tak jak Ty

Taki wysunąłem wniosek, na podstawie Twojej wypowiedzi odnośnie mojej niewiedzy na temat wizerunku boga w chrześcijaństwie. Czy się myliłem?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 lipiec 11 2006 11:01   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Gocek:

Jest to odpowiedzią na pytanie zadane przez autora tematu, czyli "Przekonajcie mnie, że bóg istnieje"

W tym momencie odpowiadam i przekonuję go, że bóg istnieje w ludzkiej wyobraźni: bóg jest wymysłem fantazji ludzkiej.

ZNalazles sie w bardzo trudnej sytuacji. Gdybys twierzil, ze Boga nie ma to niemoglbys zabrac glosu, bo temat brzmi: Przekonajcie mnie, ze jest. Postanowiles wiec napisac, ze Bog jest... Wytworem wyobrazni czlowieka. Udowodnij wiec to teraz - Ty twierdzisz, my przeczymy. CIezar dowodu wlasnie spoczal na Tobie. Milego dnia...

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
silawnas
 lipiec 11 2006 11:10   
Forum

Quote by medieval_man: Może nich silawnas i Gocek podyskutują sobie o czymś, o czym obydwaj (zwłaszcza Gocek - przecież przyznaje się do tego) nie mają zielonego pojęcia.

No wlasnie. Nie mam zielonego pojecia, bo na czym mam budowac fundamenty wiary, kiedy to wzzystko sie nie trzyma kupy. Dawno dawno temu, chodzil po ziemi prorok, ktory cudami i swoja madroscia zadziwial wielu ludzi. Jego zycie spisali Ci, ktorzy mu towarzyszyli. To co zostalo spisane kosciol odpowiednio "przerobil" na swoj uzytek. Pytam sie. Skad wiecie, ze tak w ogole bylo?
Skad wiecie, ze Jezus nie byl jakims iluzjonista albo zwyklym filozofem? Powtarzam. nie chce nikogo obrazac, ale Pismo Swiete przypomina mi ksiazke na wzor Harego Portera.
Powiedz mi. Urodzilem sie w Iraku. Twoi rodzicie przez cale zycie wpajali Ci Islam, a Ty Boga poznawales z koranu. Jak nazywa sie Twoj Bog???? To jest jak z rodzina, tego sie nie wybiera. Rodzisz sie w danej spolecznosci i przyjmujesz jej tradycje. Chyba, ze majac 20 czy 30 pare lat dochodzisz do wniosku, ze religia, ktora wyznajesz nie daje Ci tego czego szukasz i wtedy zmieniasz wiare. Ja sie urodzilem w Polsce, moi rodzice bo taka jest tradycja i tak trzeba w konserwatywnej Polsce ochscili mnie - zrobili cos wbrew mojej woli. Czemu? Bo ktos powiedzial, ze bez chrzstu nie idzie sie do nieba. Dla mnie to bzdura. Skoro Bog istnieje i jest wszechmogacy, to powinien brac ludzi do swojego krolestwa patrzac na jego zaslugi, to czy byl dobry, czy nie krzywdzil ludzi, a nie przez to, czy ma chrzest czy nie. Bzdura. Patrzac na sytuacje polityczna w Polsce, gdzie religia zaczyna sie mieszac z polityka robi mi sie nie dobrze. Radio Maryja, TV Trwam - co te media soba reprezentuja? Ojciec Dyrektor powinien byc wzorem do nasladowania, a za pomoca swojej rozglosni glosi antysemityzm i wskazuje, na kogo maja glosowac ludzie. W TV Trwam na podstawie wyrwanych z kontekstu materialow filmowych, przedstawia Jurka Owsiaka jako zlego czlowieka, a tak naprawde dzieki jemu i jego akcji, wiele dzieci dostalo szanse zycia. Co zrobil Rydzyk?
To jest religia? Biznes, biznes i jeszcze raz biznes.
Wyzysk ludzi starszych, chorych, szukajacych pomocy. Bzdura.

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bogusia
 lipiec 11 2006 11:19   
Forum

Skoro nie interesuje Cię Biblia (wierzę że kiedyś zmienisz zdanie i odnajdziesz w niej głos Boga) to napewno masz przyjaciół, ludzi którzy sa Ci życzliwi i nieraz pozytywnie Cię zaskakują - w nich Bóg tez działa dla Ciebie. Te wszystkie posty które czytasz to tez jest zapewne działanie Boga na Twoje serce.
Piękno przyrody które możemy podziwiać - to dar od Boga. Byłam niedawno w chorzowskim zoo byłam zachwycona (ponownie) pięknem zwierząt. Wierzę, że pochodzą z Bożej dłoni.
Pisałeś też o sumieniu - ono też przypomina nam o Bożej obecności. Jeżeli jesteś szczery i prawdziwie chcesz odnaleźć Boga - to On napewno da się znaleźć. Zresztą to On pierwszy szuka.
Każdy odruch dobroci jest objawieniem Bożej miłości w nas. Tylko na tą miłość musimy być otwarci.
Jeżeli zasypujemy się złymi informacjami i ciągle narzekamy wskazując tylko zło i tragedie to trudno nam myśleć o tym co pozytywne i dobre.
Dlatego (choć źle się czsami dzieje) musimy myśleć o tym co dobre, o tym co pozytywne. I zanim będziemy Boga sądzić, dlaczego tak jest nie inaczej zatrzymajmy się i zastanówmy, czy nasze pretensje sa słuszne - w perspektywie przeszłości, teraźmniejszości i przyszłości...
Pozdrawiam i życzę owocnych poszukiwań miłosiernego i sprawiedliwego Boga

Bogusia

===

Bogusia

Profil   Email 
 Cytat 
silawnas
 lipiec 11 2006 11:23   
Forum

Quote by smiejka: Skoro nie interesuje Cię Biblia (wierzę że kiedyś zmienisz zdanie i odnajdziesz w niej głos Boga) to napewno masz przyjaciół, ludzi którzy sa Ci życzliwi i nieraz pozytywnie Cię zaskakują - w nich Bóg tez działa dla Ciebie. Te wszystkie posty które czytasz to tez jest zapewne działanie Boga na Twoje serce.
Piękno przyrody które możemy podziwiać - to dar od Boga. Byłam niedawno w chorzowskim zoo byłam zachwycona (ponownie) pięknem zwierząt. Wierzę, że pochodzą z Bożej dłoni.
Pisałeś też o sumieniu - ono też przypomina nam o Bożej obecności. Jeżeli jesteś szczery i prawdziwie chcesz odnaleźć Boga - to On napewno da się znaleźć. Zresztą to On pierwszy szuka.
Każdy odruch dobroci jest objawieniem Bożej miłości w nas. Tylko na tą miłość musimy być otwarci.
Jeżeli zasypujemy się złymi informacjami i ciągle narzekamy wskazując tylko zło i tragedie to trudno nam myśleć o tym co pozytywne i dobre.
Dlatego (choć źle się czsami dzieje) musimy myśleć o tym co dobre, o tym co pozytywne. I zanim będziemy Boga sądzić, dlaczego tak jest nie inaczej zatrzymajmy się i zastanówmy, czy nasze pretensje sa słuszne - w perspektywie przeszłości, teraźmniejszości i przyszłości...
Pozdrawiam i życzę owocnych poszukiwań miłosiernego i sprawiedliwego Boga

Bogusia

Bogusia zazdroszcze Ci Twojej wiary, bo jest wielka. Chodzi mi o to, czy bylabys w stanie zamiast "Bog", "Boga" wstawic, np "Allah", "Allaha"?

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bogusia
 lipiec 11 2006 11:30   
Forum

To znwou ja...
W kościele znajdują się ludzie "grzeszni ludzie". Nic na to nie poradzimy, ale możemy rozpocząć od siebie. Ja tez zostałam ochrzczona przez moich rodziców, ale jak już dorosłam to postanowiłam szukac Boga - tak naprawdę i zdecydowałam odejść. To była najważniejsza decyzja i zarazem chwila w moim życiu. Chciałam Boga znaleźć , a to On mnie znalazł i pociągnął. Dlatego uważam, że człowiek w pewnym wieku ma prawo szukać Boga inaczej niż rodzice mu kazali czy za niego wybrali, gdy był mały.
Poprostu chodzi o samoprzekonanie się, czy chce sie chodzić z Bogiem, a nie tylko dlatego że ktoś tak kazał.
A pielgrzymowanie z Bogiem to najwspanialsza podróż, i to nie dlatego, że wszystko układa sie super, ale dlatego, że - i w dobrym i złym jest z tobą Bóg.
Aha! Bóg nie bierze do swego królestwa tych co mają chrzest :-). Niektórzy ludzie np. Łotr całe swoje życie nie mieli nic wspólnego z Bogiem, a jednak będa zbawieni :-).
Pozdrawiam
P.S. Nie zmienisz sam tego co dzieje sie z pewnymi sprawami w kościele polskim. Czasami pozostaje tylko modlitwa...

===

Bogusia

Profil   Email 
 Cytat 
Bogusia
 lipiec 11 2006 11:39   
Forum

Czasami ta wiara jest krucha...
Wiara jest sprawą indywidualną i bardzo osobistą...dlatego warto szukać do skutku.
Jednak (w moim przypadku) mając tak wspaniałego Boga za przyjaciela nie zamieniłabym Go na innego. Odnalazł mnie ok. 8 lat temu i nie chce Go opuszczać.
Wiem, że nie czytasz Biblii, ale w proroctwie Daniela w 2 rozdziale znajdziesz wielkiego Boga który co do joty zaplanował przyszłość od starożytności aż po dzień dzisiejszy i wszystkei te proroctwa się wypełniły i wypełniają. To wspaniałe że jest Ktoś kto interesuje się naszą historią i sam wiedział co nastąpi. Tylko, że tutaj też potrzebna jest wiara.

Nie osądzam jednak ludzi którzy należa do innych wyznań lub wyrażają inne poglądy ode mnie. To jest ich decyzja...

===

Bogusia

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 lipiec 11 2006 11:50   
Forum

No wlasnie. Nie mam zielonego pojecia, bo na czym mam budowac fundamenty wiary, kiedy to wzzystko sie nie trzyma kupy. Dawno dawno temu, chodzil po ziemi prorok, ktory cudami i swoja madroscia zadziwial wielu ludzi. Jego zycie spisali Ci, ktorzy mu towarzyszyli. To co zostalo spisane kosciol odpowiednio "przerobil" na swoj uzytek. Pytam sie. Skad wiecie, ze tak w ogole bylo?
Skad wiecie, ze Jezus nie byl jakims iluzjonista albo zwyklym filozofem?

I myślisz, że większość jego uczniów oddałaby życie za wiarę w Niego? Zobacz tutaj.

Powtarzam. nie chce nikogo obrazac, ale Pismo Swiete przypomina mi ksiazke na wzor Harego Portera.

Ile razy przeczytałeś Pismo Święte, że dochodzisz do takich wniosków ?

Rodzisz sie w danej spolecznosci i przyjmujesz jej tradycje. Chyba, ze majac 20 czy 30 pare lat dochodzisz do wniosku, ze religia, ktora wyznajesz nie daje Ci tego czego szukasz i wtedy zmieniasz wiare.

Ja w domu nie jestem wychowywany w tradycji katolickiej. Wręcz odwrotnie. Do katolicyzmu powróciłem sam i z każdym dniem dochodzę co raz bardziej do wniosku do tego, że jest to religia najprawdziwsza.

Ja sie urodzilem w Polsce, moi rodzice bo taka jest tradycja i tak trzeba w konserwatywnej Polsce ochscili mnie - zrobili cos wbrew mojej woli. Czemu? Bo ktos powiedzial, ze bez chrzstu nie idzie sie do nieba. Dla mnie to bzdura. Skoro Bog istnieje i jest wszechmogacy, to powinien brac ludzi do swojego krolestwa patrzac na jego zaslugi, to czy byl dobry, czy nie krzywdzil ludzi, a nie przez to, czy ma chrzest czy nie. Bzdura.

Bez chrztu można pójść do nieba. Bóg istnieje i chce wybawić nas, więc daje nam Zbawiciela. Zbawiciel jest tylko jeden. Zbawienie pochodzi tylko od Niego. Jeżeli ty dobrowolnie odrzucasz Jego chrzest, odrzucasz też zbawienie i niebo. Nikt Cię na siłę tam nie będzie pchał. Dali Ci chrzest, bo taki jest obowiązek rodziców, chcieli byś został zbawiony, dali ci ku temu szansę, ty nie musisz z niej korzystać...

Patrzac na sytuacje polityczna w Polsce, gdzie religia zaczyna sie mieszac z polityka robi mi sie nie dobrze. Radio Maryja, TV Trwam - co te media soba reprezentuja? Ojciec Dyrektor powinien byc wzorem do nasladowania, a za pomoca swojej rozglosni glosi antysemityzm i wskazuje, na kogo maja glosowac ludzie. W TV Trwam na podstawie wyrwanych z kontekstu materialow filmowych, przedstawia Jurka Owsiaka jako zlego czlowieka, a tak naprawde dzieki jemu i jego akcji, wiele dzieci dostalo szanse zycia. Co zrobil Rydzyk?
To jest religia? Biznes, biznes i jeszcze raz biznes.
Wyzysk ludzi starszych, chorych, szukajacych pomocy. Bzdura.

Nie utożsamiaj Kościoła Katolickiego z Radiem Maryja i TV TRWM oraz z obecnymi politykami. Bo Kościół Katolicki to także ja i jeszcze miliony nie związanych z nimi ludzi. W każdym wyznaniu znajda się fanatycy, mu mamy RM, TV TRWM, a muzułmanie terrorystów. Większość muzułmanów to na prawdę dobrzy ludzie, a wielu Europejczyków ma ich wszystkich za terrorystów. Tak o już jest, że najgłośniejsi i najgorsi zawsze najbardziej rzucają się w oczy. Podobnie jest w KK...

Chodzi mi o to, czy bylabys w stanie zamiast "Bog", "Boga" wstawic, np "Allah", "Allaha"?

Czemu nie, tylko dlaczego ? Allah po arabsku znaczy Bóg, co za różnica, czy nazwiemy go Allah (arabski), God (angielski), Dieu (francuski), Deus (łacina), Theós (greka). Tyle, że my jesteśmy Polakami i posługujemy się językiem polskim, mówiąc Bóg, dlaczego mielibyśmy mówic na polskim forum po arabsku ?

===

Profil   Email 
 Cytat 
silawnas
 lipiec 11 2006 12:47   
Forum

Czemu nie, tylko dlaczego ? Allah po arabsku znaczy Bóg, co za różnica, czy nazwiemy go Allah (arabski), God (angielski), Dieu (francuski), Deus (łacina), Theós (greka). Tyle, że my jesteśmy Polakami i posługujemy się językiem polskim, mówiąc Bóg, dlaczego mielibyśmy mówic na polskim forum po arabsku ?

Nie zrozumiales mnie. Mowisz, ze znalazles Boga sam, ale znalazles Boga chrzescijanskiego, bo zyjesz w Polsce. Gdybys zyl w Iraku, znalazlbys Allaha. Czytales Koran???
Czytam Wasze posty i jeszcze zadna osoba nie odpowiedziala mi wprost na jedno pytanie.

Jesli ktos z Was urodzilby sie, np w Iraku, to otaczalaby Was wiara w Allaha i wpajanoby Wam wartosci, ktore sa w Koranie. Urodziliscie sie w Polsce i dlatego wierzycie w Boga chrzescijanskiego. Moim zdaniem, jesli jest Bog, to ma wiele roznych imion, wzaleznosci szerokosci i dlugosci geograficznej.
Pytanie: Czy nazwiecie swojego Boga Allahemn, czy On jest tylko Bogiem, Panem, Wszechmogacym, Trojca Swieta, itd, a Allah to Bog w innej religii?

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gocek
 lipiec 11 2006 13:42   
Forum

ZNalazles sie w bardzo trudnej sytuacji. Gdybys twierzil, ze Boga nie ma to niemoglbys zabrac glosu, bo temat brzmi: Przekonajcie mnie, ze jest. Postanowiles wiec napisac, ze Bog jest... Wytworem wyobrazni czlowieka. Udowodnij wiec to teraz - Ty twierdzisz, my przeczymy. CIezar dowodu wlasnie spoczal na Tobie. Milego dnia...

Każdy wie, że nie ma dowodów zarówno na istnienie jak i nieistnienie.
Jednak wszystko wskazuje na to, że bóg, który nawet nie ma określenia semantycznego, jest wytworem wyobraźni ludzkiej, w czym historia wierzeń, mnogość bóstw, sprzeczności w pismach, świat, byty żyjące, zmienne doktryny, hipokryzja, zabijanie w imię boga, sprzeczność z rozumem i doświadczeniem etc. uświadamiają, że bóg jest ideą, którą ludzie sobie stworzyli, gdyż była i jest człowiekowi pożyteczna.
Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 lipiec 11 2006 14:17   
Forum

To po pierwsze nie jest wszystko ("wszystko wskazuje na to..."), a po drugie te dowody są, a raczej nie są dowodami godnymi uwagi.

A co do silawnasa/silywnas, to wiedz, że z wieloma muzułmanami miałem kontakt, Koran przeczytałem tylko cząstkowo, znam ich teologię i doktrynę, i wiedz, że gdybym nie mógł być chrzescijaninem, zapewne wybrałbym islam. Ale póki co wiedza jaką posiadam na jego temat, tylko ugruntowuje mnie w chrześcijaństwie i katolicyźmie

===

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 lipiec 11 2006 16:29   
Forum

Silawnas uważam ze robisz w swoim poszukiwaniu jeden błąd, chcesz aby Bóg którego znajdziesz w którejś z religii był właśnie tym prawdziwym. A jest to z założenia niemożliwe, gdyz Bóg będąc wiecznym niezaleznym od nas i wszechwiedzącym Bytem jest dla zadnej religii nie do ogarnięcia całkowicie i siłą rzeczy w każdej znajdziesz cześciowo prawdę o Bogu i częściowo wymysł człowieka. ( w jednej mniej w innej więcej) Wynika to z ludzkiej wolnej woli będącej darem danym cżłowiekowi przez Boga i dlatego chociaż On objawia Siebie nam , my często dla własnej wygody i interesów powodowani samowolą interpretujemy, przekręcamy i wmuszamy innym wiedzę o Stwórcy. Natomiast jezeli zapoznasz się ze wszystkimi religiami i ludzkimi wierzeniami to zauwazysz w zaleznosći od stopnia rozwoju danej grupy, elementy wspólne, lub takie które się nawzajem uzupełniają dając logiczny obraz. I wtedy mozesz powiedzieć że odrobinę poznałeś Boga. Pamiętam jak sama, gdy poszukiwałam Prawdy zrobiłam jedno załozenie: jezeli Bóg jest to muszą być Jego Ślady na świecie, gdyż mało prawdopodobne wydawało mi się aby stworzył świat i więcej sie nim nie interesował. I to założenie pozwoliło mi znaleźć Boga i wejść z Nim w intymny kontakt. Ale jest to proces i raczej nie spodziewaj się, że efekt ten nastapi od razu, chociaz kto wie czasem jest to możliwe. W kazdym razie najwazniejsza jest otwartość na ludzi, literaturę i zdarzenia, które będziesz na swojej drodze spotykał, gdyz wszystko to będzie Ci dawane przez Boga, abyś mógł Go łatwiej znaleźć. Całkiem po prostu zdaj sie na Boga i jezeli będziesz ze szczerym sercem pragnął Go znaleźć to On tylko na to czeka. A imię Jego Jest Ten, Który Jest: Ojciec całego Stworzenia.
pozdrawiam Cię serdecznie matejanka

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,69 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty