Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Cały Jezus w winie(KRK)
 |  Wersja do druku
Bartek.D
 sierpień 03 2006 23:13  (Czytany 3261 razy)  
Forum

Status: offline

Chciałbym nawiazć do postu o zatrutym soku do udzielania komuni św. Katolicy uznali, ze JEzus jest "w całosci" obecny w chlebie, jak sie ma to do wina skoro we krwi nie ma ciała? Załączam link, proszę o zapoznanie sie z jego treścią
http://www.katolik.pl/forum/index1.php?st=artykuly&id=260

===

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 sierpień 04 2006 01:15   
Forum

ma to sie do siebie tak ze wg naszej wiary JCH jest realnie obecny w Eucharystii pod kazda z postaci. koniec kropka

===

Sancta Maria, Mater Ecclesia, omnes sancti Angeli orate pro nobis.

Profil   Email 
 Cytat 
Bartek.D
 sierpień 04 2006 09:29   
Forum

Czyli w takim razie tłumaczenie o ciele Panskim jest nielogiczne, ponieważ uzywa sie argumentu w formie pytania" Czy widziałeś ciało bez krwi, weź sie skalecz nozem to zobaczysz, ze bedzie krew". Jak to jest z krwia, przeciez we krwi nie ma ciała.

===

Profil   Email 
 Cytat 
medieval_man
 sierpień 04 2006 09:54   
Forum

Quote by Bartek.D: Czyli w takim razie tłumaczenie o ciele Panskim jest nielogiczne, ponieważ uzywa sie argumentu w formie pytania" Czy widziałeś ciało bez krwi, weź sie skalecz nozem to zobaczysz, ze bedzie krew". Jak to jest z krwia, przeciez we krwi nie ma ciała.

Jest logiczne, na ile porównanie moze byc logiczne, bo faktycznie, w jedną stroną porównanie działa, a w drugą nie - taki jest już urok porównań.

Ja wierzę, że pod postacią chleba obecne jest "ciało i krew" czyli cały Jezus, a pod postacią wina także "ciało i krew" czyli cały Jezus.

"Ciało i krew" - semityzm oznaczający całego człowieka

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Bartek.D
 sierpień 04 2006 13:21   
Forum

Bardzo dziwne jest wasze rozumowanie. Poprostu udzielając komuni św. pod jedna postacią mijacie sie z praktyką pierwszych chrześcijan,a co najgorsze ze słowami Jezusa Chrystusa. Smutne, ale prawdziwe.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub
 sierpień 04 2006 13:26   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Bartek.D: Bardzo dziwne jest wasze rozumowanie. Poprostu udzielając komuni św. pod jedna postacią mijacie sie z praktyką pierwszych chrześcijan,a co najgorsze ze słowami Jezusa Chrystusa. Smutne, ale prawdziwe.

No właśnie nie do konca, bo juz w dawnych czasach, osobom, które nie mogły przyjmowac pod obiema podawano pod jedną....

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Cytat 
Bartek.D
 sierpień 04 2006 13:28   
Forum

Tzn? Jak nie monza? Przecież nikomu nie zaszkodzi ani "okruszek" ani "kropelka".

===

Profil   Email 
 Cytat 
DD1
 sierpień 04 2006 13:58   
Forum

Bartku co w takim razie z chorymi na celiakię? Lub jeszcze inne choroby ?

===

"Człowiek nie może niczego nauczyć drugiego człowieka, może mu tylko dopomóc w wyszukiwaniu prawdy we własnym sercu, jeżeli ją posiada." św. Augustyn

Profil   Email 
 Cytat 
Bartek.D
 sierpień 04 2006 15:35   
Forum

Zawsze można użyć mąki bezglutenrnowej do wypieku chleba.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Aranen
 sierpień 04 2006 15:50   
Forum

I oczywiście z tego wypiekali chleb wczesni chrześcijanie...

Czytam i czytam i nadziwić sie nie mogę jakie wy macie problemy egzystencjalne, co was to obchodzi jak udziela się komunii w KRK, my wierzymy, że jego działanie opiera się na nauce Ducha Świętego i nic wam do tego. Wiernym KRK to nie przeszkadza. Co za różnica czy używamy mleka i makaronu, czy czekolady i herbaty. Jezus używał chleba i wina, Kościół postępuje wiernie za jego przykładem, jednak nie każdy przyjmuje i chleb i wino. Jednak nie to sie liczy, liczy się to, że do naszego serca przychodzi sam Pan Bóg, materialnie, nie ważne pod jaką postacią. A wy znowu zamiast mu dziękowac za to, że raczy dawać siebie nam - niegodnym, to wymyślacie, pod jakimi postaciami, z jakiej mąki i w jakich ilościach. Ta wspaniała wiara wiele przy tym traci...

===

Profil   Email 
 Cytat 
smiejka
 sierpień 04 2006 15:57   
Forum

Dla mnie osobiście uroczystość Wieczerzy Pańskiej (komunia) jest bardzo ważna. W Kosciele Adwentystów Dnia Siódmego przyjmujemy komunie pod dwoma postaciami (chleb bez zakwasu i sok 100% winogronowy czerwony). Oprócz tego na samym poczatku umywamy sobie nogi zgodnie z życzeniem i postępowaniem Jezusa :-)

===

Bogusia

Profil   Email 
 Cytat 
medieval_man
 sierpień 04 2006 16:00   
Forum

Quote by Bartek.D: Bardzo dziwne jest wasze rozumowanie. Poprostu udzielając komuni św. pod jedna postacią mijacie sie z praktyką pierwszych chrześcijan,a co najgorsze ze słowami Jezusa Chrystusa. Smutne, ale prawdziwe.

rozumiem Twoje zatroskanie, ale dlatego między innymi mój podpis pod każdym postem jest taki a nie inny

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Aranen
 sierpień 04 2006 16:02   
Forum

W języku Biblii ciało i krew oznacza człowieka (jak w Mt 16, 17; 1 Kor 15, 50; Ekl 18, 30). Rozdzielenie ciała i krwi oznacza symbolicznie śmierć. Dlatego też chleb i wino są osobno konsekrowane i zmieniają się sakramentalnie w ciało i krew Chrystusa, który mówił o sobie, że Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem (Jn 6, 55).

To z Wikipedii

===

Profil   Email 
 Cytat 
Matija
 sierpień 04 2006 16:45   
Forum

"Ilekroć bowiem spożywacie ten chleb albo pijecie kielich, śmierć Pańską głosicie, aż przyjdzie. Dlatego też kto spożywa chleb lub pije kielich Pański niegodnie, winny będzie Ciała i Krwi Pańskiej." 1 Kor 11, 26-27

Miedzy chlebem, a kielichem, jest 'albo' nie ma jakiegos szczególnego naicksu, ze ma być i to, i to.
Owszem, częsciej nawet w Biblii wspomniany jest chleb, jako ciało Jezusa, niźli wino .

Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem. Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim. Jak Mnie posłał żyjący Ojciec, a Ja żyję przez Ojca, tak i ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie. To jest chleb, który z nieba zstąpił - nie jest on taki jak ten, który jedli wasi przodkowie, a poumierali. Kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki." Jn 6, 55-58

===

Albo Jezus, albo śmierć... Jezus! :D

Profil   Email 
 Cytat 
Bartek.D
 sierpień 04 2006 17:34   
Forum

Owszem. Mi „nic do” waszej komunii, ale mam chyba prawo zapytać? Mam chyba prawo przedstawić własny pogląd na ten temat? Robią to w wyjątkowo delikatny i kulturalny sposób, więc nie rozumiem ogólnego zbulwersowania moim postem. Ja tylko chcę zachowywać naukę Pisma św., oraz konfrontować swoje poglądy z innymi. My protestanci twierdzimy ze w tej kwestii błądzicie i nie zachowujecie nauki Jezusa Chrystusa.

===

Profil   Email 
 Cytat 
pawvic
 sierpień 04 2006 18:14   
Forum

Bartku Domku, roznosi ciebie samozadowolenie - postępuję według słów Biblii - jestem prawdziwie święty, a wy katoliccy poganie idźcie precz.

===

Profil   Email 
 Cytat 
mateuszwroc
 sierpień 04 2006 18:16   
Forum

Dam Ci konia z rzędem jeżeli znajdziesz mi we fragmencie o uczniach z Emaus jakis ślad, że Chrystus oprócz chleba konsekrował takze wino.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
kacerz_Marek
 sierpień 04 2006 19:05   
Forum

Wybacz, Mateuszu, ale fragment o uczniach z Emaus nie mówi o Eucharystii, tylko o rozpoznaniu Jezusa przy bardzo częstym dla Niego geście zwykłego łamania zwykłego chleba - taki jest konsensus wśród współczesnych katolickich biblistów.

===

Flp 4:4

Profil   Email 
 Cytat 
medieval_man
 sierpień 04 2006 19:21   
Forum

Quote by Bartek.D: Ja tylko chcę zachowywać naukę Pisma św., oraz konfrontować swoje poglądy z innymi. My protestanci twierdzimy ze w tej kwestii błądzicie i nie zachowujecie nauki Jezusa Chrystusa.

Hmm.. a my katolicy twierdzimy, że w tej kwestii nie błądzimy i czynimy to, co Pan Jezus czynić nam nakazał.
Albowiem Kościół modlący sie i nauczający Pisma....

===

Cytat 
Aranen
 sierpień 04 2006 20:27   
Forum

Poza tym nie o wszystkim napisano w Pismach natchnionych. O pewnych rzeczach nie wspominają nawet pisarze wczesnochrześcijańscy, część podkreślają, że nie wolno im w pismach wspominac o sposobach konsekracji, bo jest to wielka tajemnica Kościoła. My oprócz samych Pism, które powstały pod natchnieniem Ducha Swiętego opieramy się również na Tradycji, czyli nauce Ducha po zamknięciu Kanonu (bo przecież Bóg wcale nie zakończył nauczać ludzi wraz z zamknięciem tegoż Księgozbioru). Są pewne rzeczy niespisane przez Apostołów, które Kościół Katolicki zachowuje i do wierzenia podaje.

Co do samej mszy, to polecam serwis http://msza.net - co prawda poświęcony Mszy Trydenckiej, ale ciekawie pisze o powstaniu i ewolucji liturgii.

===

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 sierpień 04 2006 21:18   
Forum

Aranen - nie jest obojetne czy uzywa sie mleka, czekolady czy kefiru

Bartek - u nas jest tak, ze przyjmujac Cialo Chrystusa przyjmujesz Chrystusa, przyjmujac Krew Chrystusa przyjmujesz Chrystusa. W pełni.A to z jednego prostego powodu - On jest niepodzielny.
Komunia pod dwiema postaciami w Krk ma pełniejszy wyraz znaku sakramentalnego, co nie oznacza ze przyjmujac tylko wino, albo tylko chleb, nie przyjmujemy w pełni calego Chrystusa.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bartek.D
 sierpień 04 2006 22:56   
Forum

Okej. Dzięki Pitorek za wytłumaczenie. Przyjąłem do wiaomosci

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub
 sierpień 05 2006 00:17   
Forum Moderator
Moderator

Musze pogratulowac Piotrowi za ładne i zwięzłe ujęcie problemu....

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Cytat 
DD1
 sierpień 07 2006 08:52   
Forum

Quote by Bartek.D: Zawsze można użyć mąki bezglutenrnowej do wypieku chleba.

Przepraszam, ale mnie nie było. Więc później rozumiem, że przy rozdzielaniu komunii wyglądało by to mniej więcej tak.

Dzisiaj dla chorych na celiakię komunia rozdzielana będzie pod wieżą, dla alkoholików - z soku winogronowego po prawej stronie, dla dzieci z Coca-Coli po lewej stronie, a dla pozostałych przy ołtarzu głównym. No cóż nie uważasz tego trochę za śmieszne ?

===

"Człowiek nie może niczego nauczyć drugiego człowieka, może mu tylko dopomóc w wyszukiwaniu prawdy we własnym sercu, jeżeli ją posiada." św. Augustyn

Profil   Email 
 Cytat 
Bartek.D
 sierpień 07 2006 12:07   
Forum

I dlaczego sie ośmieszasz?. Luteranie tlyko trwają przy nauce J.Chrystusa.

===

Profil   Email 
 Cytat 
DD1
 sierpień 07 2006 14:01   
Forum

Quote by Bartek.D: Luteranie tylko trwają przy nauce J.Chrystusa.

Tak może odpowiedzieć każdy - pewnie nawet Świadek Jehowy udzieliłby mi takiej odpowiedzi.

===

Profil   Email 
 Cytat 
GAIGER
 sierpień 07 2006 14:11   
Forum

Quote by Bartek.D: I dlaczego sie ośmieszasz?. Luteranie tlyko trwają przy nauce J.Chrystusa.

Bartku, czy tylko Luteranie ? Sam wywodzę się z tego kościoła, ale uważam że żaden Kościól i żadna denominacja nie mają monopolu na rację, ma ją tylko sama Biblia, która jako natchniona przez Ducha Św. jest nieomylna i jak sama mówi :

2 Tym. 3:15-17
I ponieważ od dzieciństwa znasz Pisma święte, które cię mogą obdarzyć mądrością ku zbawieniu przez wiarę w Jezusa Chrystusa. Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości, Aby człowiek Boży był doskonały, do wszelkiego dobrego dzieła przygotowany.

Żadna denominacja nie jest wolna od błędów, równiez Kościół Luterański (ewangelicki) który notabene jest ni mniej ni więcej niz zreformowanym, wg standardów biblijnych Kościołem Katolickim. Nieomylny jest tylko Bóg i Jego Słowo, ja też nie zgadzam się z wieloma rzeczami które mają miejsce w KK i uważam że do dobrego ziarna wkradło sie tam zdecydowanie za dużo kąkolu i wielu miejscach Kościół ten odszedł od Słowa Bożego, ale jest jedno co nas wszystkich łączy :

- mianowicie bez względu na wyznanie wszyscy jesteśmy grzesznikami, którzy potrzebuja oczyszczenia i przebaczenia. A to dokonuje się tylko przez krew i krzyż Pana Jezusa. Gdy przyjdzie nam stanąc przez Bogiem nie będziemy rozliczani za nasze poglądy teologiczne, to czy wierzyliśmy że w eucharystii Chrystus był obecny cieleśnie czy duchowo, ale za to jak żyliśmy i jak swoim życiem swiadczyliśmy o Panu Jezusie i zachowywaliśmy Jego nauki. Oczywiście że lepiej jest spozywac wieczerze pod 2 postaciami, ale najwazniejsze jest chyba nastawienie serca przyjmującego wieczerzę Pańską a nie jej skład ???

Ja też nie zgadzam się z katolicka nauką o transubstancjaci czyli "cudowym przemienieniu ciastka w ciało Chrysusa" którego dokonuje rzekomo ksiądz. I to dlatego ze Pismo Św. mówi że ofiara była jedna i doskonała i sam Pan Jezus powiedział "dokonalo się". Ale nawet zkładając że my (protestanci) mamy racje to czy mamy prawo popadac z tego powodu w pychę ? Czy to czyni nas mniejszymi grzesznikami niż katolicy ? Czy to jest rzecz decydująca o naszym zbawieniu ?

Jestem przekonany że gdy przyjdą dni oststeczne to Pan Jezu nie przyjdzie po katolików, albo prawosławnych, albo protestantów jakiejkolwiek denominacji ale po swoje dzieci, te który były do końca wierne Jego naukom, które przestrzegały przykazań i kochały Boga z całego serca. Oczywiście nie zgadzam się z nauczaniem KK że to sakramenty zbawiają człowieka, tylko wiara czynna w miłości zbawia, bo tak naucza Pismo Św. Mamy dojśc do "wymiarów pełni Chrysusowej" , być pełni miłości i Ducha Świętego, a wtedy sami będziemy potrafili rozróżnić co dobre a co złe, wg słów "wszystko mi wolno, ale nie wszytsko jest pożyteczne".

P.S. Jeśli dane nam się będzie spotkać w Niebie to wszystkie różnice denominacyjne bedą bez znaczenia i chyba nie powiesz Bogu ze nie chcesz stać i wychwalać Pana w sąsiedztwie katolika i prawosławnego i że prosisz o sektor tylko dla Luteran :-)

===

Umiemy już latać w powietrzu jak ptaki i pływać w wodzie jak ryby, ale nie znamy prostej sztuki życia razem jak bracia. autor: Martin Luther King

Profil   Email 
 Cytat 
maxurd
 sierpień 07 2006 14:17   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Bartek.D: I dlaczego sie ośmieszasz?. Luteranie tlyko trwają przy nauce J.Chrystusa.

Chrzczac malusie dzieci?? -- Przestan pisac, ze trwaja - napisz, ze trwac sie staraja. Sugerowanie, ze to luteranie i tyle a na pewno nie katolicy jest nie tylko nieprawdziwe, ale szkodliwe. Dla nas samych, ale dla ekumenicznych relacji... Czas przemyslec swoja postawe i zrozumiec, ze sie mozna mylic...

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Bartek.D
 sierpień 07 2006 17:27   
Forum

Prawda jest w Chrystusie, a luteranie w moim mniemaniu protestanci najlepiej wypełniają Słowo Boże, co nie oznacze, ze w KRK nie ma prawdy.

===

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 sierpień 07 2006 17:52   
Forum

Chrzczac malusie dzieci??

a masz w biblii jakis ewidentny zakaz chrzenia maluśkich?!

a tak wogole to nie rozumiem calego zamieszania wokół bartka. Napisal on: "luteranie tylko trwają przy nauce..."
co innego gdyby napisał "tylko luteranie trwają...". roznica jest i to znacząca.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,44 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty