Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Chrześcijaństwo a doktryny Świadków Jehowy
 |  Wersja do druku
sługa
 wrzesień 12 2006 19:08  (Czytany 2609 razy)  
Forum

Status: offline

Witam Borykam się z pewnym problemem a mianowicie mam kolegę który został wychowany w rodzinie Światków Jechowy i zadał mi pytanie: Skoto Jezus na ostatniej wieczerzy wziął chleb i wino i powiedział "To jest ciało moje (...) czyńcie to na moją pamiątke" To dlaczego łamiemy się opłatkiem w Boże narodzenie a nie Wniebowstąpienie??? i niewiedziałem co odpowiedzieć. Pozdrawiam

===

"Aby ludzie widzieli dobre czyny w Was i chwalili Ojca który w niebie jest"

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Retmaniak
 wrzesień 12 2006 21:25   
Forum

To Jezus łamał się opłatkiem? Myślałem, że chlebem. Wiele osób uważa, że komunikanty to opłatek, a nie chleb, ale to jest chleb, tyle, że w takiej formie w jakiej jest . Miałem już okazję dyskutować ze świadkami, i powiem tak - za pierwszym razem sami pchają się do dyskusji, jak widzą, że potencjalna ofiara ma trochę wiedzy to następnym razem nie dyskutują. I tu właśnie powinniśmy zachęcać do dyskusji, bo dzięki temu może świadek się nawróci. A tak w ogóle to ten kolega musiał mieć nieźle naprane w głowie na tych "ewangelizacjach" skoro nie odróżna chleba(ciała) od bożonarodzeniowego opłatka

===

Słowo Twoje jest pochodnią nogom mym. Słowo Twoje jest światłością ścieżce mej (Śpiewnik Ewangelicki #346)

Profil   Email 
 Cytat 
sługa
 wrzesień 13 2006 03:12   
Forum

Masz racje że Jezus łamał się chlebem ale w takim razie co ma symbolizować bożonarodzeniowy opłatek??? Też nie wierzę w słowa ŚJ, oni mają już na swoim koncie dwa razy koniec swiata i jedną paruzje i to mi wystarczy ale czasami warto skonfrontować swoje poglady z pogladami innymi ludzi bo przynajmniej nadrobie zaległości wiedząć jak słabo znam Pismo Święte pozdro

===

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 wrzesień 13 2006 12:12   
Forum

Oplatek to tradycja polska Dzielenie się opłatkiem w Wigilię a przyjmowanie Komunii Sw. podczas mszy to 2 rozne sprawy. Nie uczyli Cie w szkole co oznacza oplatek wigiijny?
Dzielenie się opłatkiem jest symbolem pojednania i przebaczenia, znakiem przyjaźni i miłości. Tak jak jajko symbolem życia w Wielkanoc. Zwyczaj ten jest wyłącznie polski. Nie słyszałem o opłatku w innych krajach.

===

Sancta Maria, Mater Ecclesia, omnes sancti Angeli orate pro nobis.

Profil   Email 
 Cytat 
kobieta
 wrzesień 13 2006 12:32   
Forum

Jak do mnie przychodzą Świadkowie Jehowy, nigdy z nimi nie dyskutuję na temat cytatów - mówię z uśmiechem, że czytam codziennie Pismo Święte, Jezus jest moim Panem i żegnam ich słowami - "Bóg z wami" - nigdy nie odpowiedzieli mi tym samym.

Gdybyś chciał poczytać trochę o ŚJ, to proszę:

http://www.trinitarians.info/loadg.php?dzialID=12

http://watchtower.org.pl/forum/index.php?showtopic=1679&st=0

http://www.trinitarians.info/loadg.php?dzialID=6

http://www.katolikos.republika.pl/jak .htm
pozdrawiam.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 wrzesień 13 2006 13:46   
Forum

A ja kiedyś chętnie dyskutowałem nawet kiedyś przyznali , że JPII jest OK i czyni dobro, ale chyba za dobrze znałem Biblie bo już nie przychodzą

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
sługa
 wrzesień 13 2006 14:19   
Forum

I w ten wspaniały sposób mój duchowy świat po raz kolejny wrócił do stanu równowagi a to wszystko dzięki wam!!! Dzięki. POZDRAWIAM

===

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 wrzesień 13 2006 14:35   
Forum

Bądź silny i nie daj się zwieść

===

Sancta Maria, Mater Ecclesia, omnes sancti Angeli orate pro nobis.

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 wrzesień 13 2006 18:34   
Forum Moderator
Moderator

Quote by sługa: Też nie wierzę w słowa ŚJ, oni mają już na swoim koncie dwa razy koniec swiata i jedną paruzje

Konców świata i poownych przyjsc Jezusa mają conajmniej 5. Ponadto obecnie mają niewidzialną obecność Chrystusa (znaczy się, że przyszedł ponownie ale go nie widać...)

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Cytat 
Bartek
 wrzesień 13 2006 18:40   
Forum

Zawsze witam sie ze Świadkami słowami " Chwała Trójjedynegmu Bogu" zazwyczaj na chwile ich zatyka

===

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 wrzesień 13 2006 19:02   
Forum

Quote by Bartek.D: Zawsze witam sie ze Świadkami słowami " Chwała Trójjedynegmu Bogu" zazwyczaj na chwile ich zatyka

Przepraszam za porównanie, ale też by mnie zatkało gdyby ktoś powiedział do mnie "zobacz jaka piękna kwadratowa kula"
to tak tylko w obronie Św. Jehowy, którzy jak wszystkie inne wyznania wiary, w jednym miejscu się mylą, a w innym znowu są na drodze Prawdy. pozdrawiam serdecznie matejanka

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Cytat 
sługa
 wrzesień 13 2006 21:17   
Forum

Quote by matejanka:
którzy jak wszystkie inne wyznania wiary, w jednym miejscu się mylą

Matejanko czy mogłabyś troszkę rozwinąc swoją wypowiedz Zaciekawiło mnie stwierdzenie o omylności wszystkich wyznań, prosiłbym o ewentualna krytyke a w szczególności zależy mi na krytyce kościoła katolickiego. Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 wrzesień 13 2006 21:43   
Forum

Quote by sługa:
Quote by matejanka:
którzy jak wszystkie inne wyznania wiary, w jednym miejscu się mylą

Matejanko czy mogłabyś troszkę rozwinąc swoją wypowiedz Zaciekawiło mnie stwierdzenie o omylności wszystkich wyznań, prosiłbym o ewentualna krytyke a w szczególności zależy mi na krytyce kościoła katolickiego. Pozdrawiam

Nie chciałabym Cię rozczarować, ale chociaż wiem że we wszystkich wyznaniach znajduje się część prawdy i część ludzkich błednych interpretacji, to nie występuje przeciwko zadnemu wyznaniu, ani nie krytykuję żadnej drogi obranej przez moje rodzeństwo. Gdyż rodzeństwem są dla mnie wszyscy ludzie na świecie i nikomu nie chciałbym w niczym uchybić. Dlatego staram się pisać tylko to, czego nauczyłam się od Mistrza, aby każdy mógł w konfrontacji z proponowanym przeze mnie sposobem wiary w Boga, sam wybrać to, co jest dla niego Prawdą. Walczę z fałszywymi przekonaniami, lecz nigdy nie z ludźmi. Pamiętam jak jeszcze niedawno, zanim zaczełam się uczyć i poznawać Prawdę uważałam że tylko katolicyzm jest dobrą drogą do Boga. Teraz wiem że wszystko ewoluuje, rozwija się, a Boskie Objawienia nigdy sie nie skończa i w zalezności od stopnia naszego rozwoju duchowego będziemy coraz bardziej zbliżali się do upragnionej Prawdy. Lecz na tej drodze rozwoju duchowego doceniam wysiłek wszyskich ludzi dobrej woli, którzy pragną iść drogą dobra i miłości. pozdrawiam Cię serdecznie matejanka

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Cytat 
sługa
 wrzesień 13 2006 23:02   
Forum

Matejanko ja się nie boje rozczarowania, człowiek juz tak jest stworzony że szuka, stara się interpretować fakty na tyle ile mu rozum pozwoli. Jesteś bardzo tajemniczą osobą Piszesz że wsyscy są dla ciebie jak rodzeństwo ale pozwalasz im żyć w błędzie. Skoro byłaś katoliczką prawdopodobnie znającą doskonale założenia tego kościoła i teraz nauczyłas się poznawac prawde na nowo to znaczy że czegoś tam zabrakło a ja staram się dowiedziec czego ponieważ sam szukam, pragnę zgłębić i konfrontować ze sobą różne poglądy a ukrywanie przez ciebie twoich poglądów nie było by samolubnym zachowaniem w sytuacji że jesteś przekonana o ich prawdziwości. Sorki że tak cię męcze Serdecznie pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 wrzesień 14 2006 10:51   
Forum

Nie narażaj Matejanki na ataki - lepiej przejżyj aktualne i poprzednie wątki , poczytaj a przekonasz się , że zarzytów czy kontrowersji jest wiele i prawie wszystkie zostały już na kościół pl omówione
a od Światków Jahwe też można się wiele nauczyć dobrego i mądrego - ty naprzykład wiesz już co oznacza opłatek

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
matejanka
 wrzesień 14 2006 11:16   
Forum

Quote by sługa: Matejanko ja się nie boje rozczarowania, człowiek juz tak jest stworzony że szuka, stara się interpretować fakty na tyle ile mu rozum pozwoli. Jesteś bardzo tajemniczą osobą Piszesz że wsyscy są dla ciebie jak rodzeństwo ale pozwalasz im żyć w błędzie. Skoro byłaś katoliczką prawdopodobnie znającą doskonale założenia tego kościoła i teraz nauczyłas się poznawac prawde na nowo to znaczy że czegoś tam zabrakło a ja staram się dowiedziec czego ponieważ sam szukam, pragnę zgłębić i konfrontować ze sobą różne poglądy a ukrywanie przez ciebie twoich poglądów nie było by samolubnym zachowaniem w sytuacji że jesteś przekonana o ich prawdziwości. Sorki że tak cię męcze Serdecznie pozdrawiam

Nie chodzi o to, że nie chcę wyjawić swoich poglądów czy chcę zachować Prawdę dla siebie. Wprost przeciwnie, dzisiejsze czasy są czasami gdzie niezwykle ważna jest dla uratowania wielu dusz walka o Prawdę. Lecz czy sądzisz że krytykując czyjeś poglądy, czy zarzucając komuś że jego sposób oddawania czci Bogu jest zły, coś osiągnę. Ja uważam że wprost przeciwnie. Nikt nie będzie słuchał nawet słusznych argumenów, tylko urażony w swojej miłosci własnej będzie zwalczał tego który tę prawdę głosi. Więc nie przez wytykanie błędów można coś uzyskać tylko przez głoszenie Prawdy, a kazdy we własnym sercu musi wybrać to co dla niego jest tą Prawdą. A jezeli chcesz poznać Boga, to jedyną drogą są Jego Objawienia. Na ten temat wypowiadałam się już wielokrotnie na innym wątku, który możesz odnaleźć klikając na "matejanka" a następnie na wszystkie materiały napisane przez matejanka, czy jakoś podobnie. Wtedy tez zrozumiesz w pełni o czym teraz mówię. Pozdrawiam serdecznie i życzę owocnego poszukiwania Prawdy.
Ps. Dezerter dziekuję i pozdrawiam

===

Cytat 
jamsta
 grudzień 14 2006 08:49   
Forum

Quote by Bartek.D: Zawsze witam sie ze Świadkami słowami " Chwała Trójjedynegmu Bogu" zazwyczaj na chwile ich zatyka

Nawet katolika by zatkało

===

Profil   Email 
 Cytat 
jamsta
 grudzień 14 2006 08:55   
Forum

Quote by sługa: Też nie wierzę w słowa ŚJ, oni mają już na swoim koncie dwa razy koniec swiata i jedną paruzje przynajmniej nadrobie zaległości wiedząć jak słabo znam Pismo Święte pozdro

Słabo znasz Pismo Święte a wypowiadasz sie o paruzji?

===

Profil   Email 
 Cytat 
jamsta
 grudzień 14 2006 08:57   
Forum

Quote by piotr.: Oplatek to tradycja polska Dzielenie się opłatkiem w Wigilię a przyjmowanie Komunii Sw. podczas mszy to 2 rozne sprawy. Nie uczyli Cie w szkole co oznacza oplatek wigiijny?
Dzielenie się opłatkiem jest symbolem pojednania i przebaczenia, znakiem przyjaźni i miłości. Tak jak jajko symbolem życia w Wielkanoc. Zwyczaj ten jest wyłącznie polski. Nie słyszałem o opłatku w innych krajach.

Zwyczaj ten jest... pogański.
Wobec tego, dlaczego znajduje się w obrządkach świąt religii, która twierdzi, że jest następczynią Chrystusa.

===

Profil   Email 
 Cytat 
ags
 grudzień 14 2006 09:17   
Forum

Quote by jamsta: Zwyczaj ten jest... pogański.
Wobec tego, dlaczego znajduje się w obrządkach świąt religii, która twierdzi, że jest następczynią Chrystusa.

Podobnie poganskim zwyczajem jest ubieranie choinki, ostawienie wolnego nakrycia przy stole dla niespodziewanego gościa, liczba potraw na stole, itp. To nie ma nic wspólnego z religią. Tak już zostało po przodkach ;-P

===

"Kościół nie może iść z duchem czasów - z tego prostego powodu, że duch czasów donikąd nie idzie." Gilbert Keith Chesterton

Cytat 
Andrzej
 grudzień 14 2006 10:39   
Forum

Quote by jamsta:
Zwyczaj ten jest... pogański.

jaka religia twierdzi, że jest nastepczynią Chrystusa?
a co do meritum:
dlaczego? bo jest ładny i duchowo głęboki

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
jamsta
 grudzień 16 2006 14:35   
Forum

Quote by ags:
Quote by jamsta: Zwyczaj ten jest... pogański.

Podobnie poganskim zwyczajem jest ubieranie choinki, ostawienie wolnego nakrycia przy stole dla niespodziewanego gościa, liczba potraw na stole, itp. To nie ma nic wspólnego z religią. Tak już zostało po przodkach ;-P

No własnie.
Dlatego warto by było przytoczyc tu słowa z 2 Koryntian 6:14-18 -
(14) Nie wprzęgajcie się nierówno w jarzmo z niewierzącymi. Bo cóż wspólnego ma prawość z bezprawiem? Albo jakaż jest wspólnota światła z ciemnością?
(15) Ponadto jakaż jest zgoda między Chrystusem a Belialem? Albo jakiż dział ma wierny z niewierzącym?
(16) I jakąż ugodę ma świątynia Boża z bożkami? My bowiem jesteśmy świątynią Boga żywego, jak to Bóg powiedział: „Będę wśród nich przebywał i się przechadzał, i ja będę ich Bogiem, a oni będą moim ludem”.
(17) „’Dlatego wyjdźcie spośród nich i się oddzielcie — mówi Jehowa — i przestańcie dotykać tego, co nieczyste”; „’a ja was przyjmę’”.
(18) „ ‚I ja będę dla was ojcem, a wy będziecie dla mnie synami i córkami’ - mówi Jehowa, Wszechmocny”.

Dla Izraelitów, którzy obozowali pod górą Synaj, gdy wszedł na nia Mojżesz, pieknym mogło się wydawać wyobrażenie Boga, jako cielca i zabawianie sie oddając mu cześć.
Ale, jak wynika z Pisma Świętego, Bogu się to nie podobało.

A ubieranie choinki ma dużo wspólnego z religią

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 grudzień 16 2006 16:34   
Forum

Quote by jamsta: No własnie.
Dlatego warto by było przytoczyc tu słowa z 2 Koryntian 6:14-18 -
(14) Nie wprzęgajcie się nierówno w jarzmo z niewierzącymi. Bo cóż wspólnego ma prawość z bezprawiem? Albo jakaż jest wspólnota światła z ciemnością?

Ciekawe więc czemu Paweł pisał, że "nie ma już żyda i poganina?

A korzystanie nawet z pogańskich form wyrazu o ile nie jest związane z pogańskim kultem (bo chyba nie wierzysz, ze ktoś, kto umieszcza w swum domu choinkę i dzieli się opłatkiem, oddaje w ten sposób cześć obcym bogom?) a nawet prowadzi do bardziej pogłebionego, religijnego przeżywania świat Bożego Narodzenia, na pewno bardziej podoba się Bogu niż faryzejska, fundamentalistyczna postawa wietrzenia na każdym kroku odstępstwa od tego, co Bóg rzekomo sobie życzy.

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Kacper Światłowski
 grudzień 16 2006 19:13   
Forum

Moja rodzina zawsze obchodzila swieta: jedne i drugie. Nie ma w tym nic dziwnego gdyby nie to, ze pochodze z rodziny ateistycznej. Ja nadal biore w tym udzial, nawet chetnie, jednak oplatkiem sie nie dziele, zwlaszcza gdy wytloczone tam sa wizerunki czarnych madonn itp. Zaproponowalem chleb zwykly zamiast oplatka, ale tradycja jest bardzo silna i ateisci nadal lamia sie oplatkiem, gdy ja jeden wystepuje z chlebem. Dziwne.

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,77 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości