Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Ostatnie uderzenie młotem w religię.
 |  Wersja do druku
Goriot
 październik 07 2006 01:20  (Czytany 7621 razy)  
Forum

Status: offline

To co napisze ponizej przeznaczone jest dla mniej licznych, dla tych którzy chcą życ w radości. Jesli nie chcesz nie musisz tego czytac. Jesli pytam nie musisz odpowiadac. Jesli stwierdzam nie musisz tego akceptowac.

Pustka, smutek, rozpacz, słabosc. Stąd wasza wiara, wasz azyl radości. Dzieci boze, dom boży, wasz ojciec, milośc... to czego nigdy wam nie dano - to wasza religia.

1. Wiara - ucieczka w "nie mysl" aby znowu stac sie dzieckiem.

2. Czy widziałes cud ? (nie pytam czy o nim słyszales)
Wiedz, że tyle samo niewiernych i wiernych (z każdej religii) w niewyjaśniony sposób ozdrowiało.

3. Co to jest grzech ? Wy powiadacie "świadome złamanie bozych przykazań" - ja odpowiadam w moim jezyku: grzech - rodzaj psychicznego i słownego upokorzenia stworzony przez kapłanów aby obarczyc Cię winą.

4. Co to jest sąd bozy ? "Sąd bozy to czas kiedy pan Nas osądzi" mówicie. A ja wam powiadam - To abstrakcja, kaplan chce żebys się bal sądu bozego, inaczej nie wymusiłby na Tobie pożądanego zachowania.

5. Morał pkt. 3 i 4 - Jestes zastraszany, bo kapłan chce wymusic na Tobie odpowiednie zachowanie.

6. Myslisz że masz wolną wolę ? Jak ją możesz miec skoro powiedziano Ci co to dobro i zło ? Jak mozesz ją miec skoro kara się Ciebie za czyny ?

7. Jezus i bóg byli Ż Y D A M I - Powiedział semita.

8. Wierzysz na zasadzie zakładu Pascala ?
M A M C I Ę N I H I L I S T O !

9. Kapłan zna P S Y C H O L O G I Ę.

10. Kapłan zna retorykę.

11. Kapłan zna socjologię.

12. Kaplan jest Ś W I A D O M Y.

13. Co jeśli bog postawi Cie w sytuacji podobnej do tej z Abrahamem (próba zabicia syna). Zostaniesz osądzony przez sąd na ziemii czy przez Boga ?

14. Twoj bog wszystko wie. A czy wie, że moralnośc stworzoną przez niego moze wypełnic tylko papież ?

15. Religia to jedna z filozofii jakich wiele jest na świecie. Czy mądry człowiek poswięca swoje życie dla
J E D N E J filozofii ??

16. Zgodnośc mędrców - "...bo skoro madrzy tego świata wierzą w boga, to musi byc w tym racja" powiadacie. Powiadam ja - tym najmadrzejszym w świecie najbardziej trzeba się przyjrzec, najbardziej ich pomysły trzeba zbadac.

17. Mówisz "Papież Jan Paweł II czynil wielkie rzeczy".
- Co zrobił takiego czego Ty nie potrafiłbys uczynic majac pieniądze ?

18. Ci którzy dużo myślą o życiu wiecznym, najwidoczniej nie wiedzą co zrobic z życiem na ziemii.

Nie musisz zastanawiac sie nad tymi punktami, które wyzej napisałem. Nie musisz o tym myslec. Mozesz to po prostu zostawic i wrócic do swojego życia. Nie rob nic, nie zwracaj na to uwagi po prostu zajmij się tym co robiles do tej pory. To Twoja sprawa.

Pozdrawiam !

===

A ja wierzę w ufoludki... ;)

Profil   Email 
 Cytat 
wojwa
 październik 07 2006 08:02   
Forum

1. Wiara to pewność, inaczej - grunt, coś na czym można stanąć - Hebrajczyków 11.1,
2. Tak widziałem,
3. Zapytaj kogoś kto zaczyna brać narkotyki, czy uważa to za psychiczne i słowne upokorzenie ? Potem zapytaj narkomana, który chce zerwać z nałogiem !
4. Sąd nie jest dla tych, którzy wierzą,
5. Nie boję się - Jezus jest moim Panem, ja jestem " kapłanem " ,
6. Poddaję moją wolę Chrystusowi,
7. Bóg powiedział co innego,
8. To ty tak twierdzisz, a co ma to tego nihilizm ? ,
9,10,11,12 Nie znam
13. Bóg nie postawi mnie w sytuacji ponad siły,
14. Papież nie może,
15. Nie jestem religijny ( religia i wiara to dwie rózne rzeczy )wiara to też nie filozofia,
16. Kto jest mędrcem ?
17. Chyba nic ( zresztą nie wiem, może coś tam zrobił ),
18. Wiemy, co zrobić,

Pozdrawiam.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gocek
 październik 07 2006 11:07   
Forum

Witaj Rhodes!
Wyczuwam tutaj Nietzschego?

Pozdrawiam

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks

Profil   Email 
 Cytat 
kobieta
 październik 07 2006 11:36   
Forum

"Pustka, smutek, rozpacz, słabosc. Stąd wasza wiara, wasz azyl radości. Dzieci boze, dom boży, wasz ojciec, milośc... to czego nigdy wam nie dano - to wasza religia."

Po czym wnosisz?

Czy chodzi Ci o to, ze Boga wymyślili ludzie?
A ja pytam kto wymyślił ludzi?

Ja uważam, że wiara opiera się na trzech filarach: umysłu, serca i duszy.
Gdzież tu miejsce na pustkę?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Goriot
 październik 07 2006 17:10   
Forum

Nie bede sie zagłębial w ten wątek dalej. Ja postawiłem szereg pytań - wasza sprawa co zrobicie po ich przeczytaniu. Jesli nikt z Was odpowiadając na nie samemu nie mial żadnych wątpliwości to znaczy że moze zajac sie tym co do tej pory robił. Wasza wiara jest waszą sprawą. Nie myślcie o tym.

Serdecznie pozdrawiam !

P.S.

Gocek-
Nietzsche, Kierkegaard, De Mello.

Pozdrawiam !

===

Profil   Email 
 Cytat 
kobieta
 październik 07 2006 17:59   
Forum

Może sprawię Ci przykrość, ale mój swiat się nie zawalił po usłyszeniu tych pytań

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gocek
 październik 07 2006 22:19   
Forum

Kobieto - trwajcie mocni w wierze, czyli jak mawiał Dawkins - w procesie nie myślenia

Rhodes - chętnie bym sobie z Tobą porozmawiał o filozofii.

Pozdrawiam

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 październik 07 2006 23:14   
Forum

Quote by Gocek: Kobieto - trwajcie mocni w wierze, czyli jak mawiał Dawkins - w procesie nie myślenia

Rhodes - chętnie bym sobie z Tobą porozmawiał o filozofii.

Pozdrawiam

Uważam, ze ten Dawkins miał raczej mizerne pojęcie na temat wiary.
Niestety, wiekszość ludzi najczęściej wypowiada się na temat na jakim się w ogóle nie zna.
Z postu rozpoczynajacego ten wątek zakładam, że podobnie czyni Rhodes

Patrz: Ostatnie uderzenie młotem w pyszałkowatych ignorantów

To co napiszę poniżej przeznaczone jest dla mniej licznych, dla tych którzy chcą żyć w radosci. Jeśli nie chcesz nie musisz tego czytac. Jesli pytam nie musisz odpowiadac. Jesli stwierdzam nie musisz tego akceptowac.

Pycha, ignorancja, duma, lenictwo, pustka. Stąd wasza niewiara, wasz azyl egoizmu. Mędrcy, uczeni, samotni, intelekt... to czego nigdy wam nie dano - to wasze przekonania.

1. Pycha - ucieczka w "nie mysl" aby mieć pozór mędrca

2. Czy rozumiesz swiat? (nie pytam czy o nim słyszales)
Wiedz, że tyle samo mędrców (z każdej filozofii) w niewyjaniony sposób inaczej go interpretwoało.

3. Co to jest wolność? Wy powiadacie "uświadomiona koneczność" - ja odpowiadam w moim jezyku: wasza wolność - rodzaj psychicznego i słownego zniewolenia stworzony przez tzw. humanistów, aby obarczyc Cię

4. Co to jest wiedza? "To ostateczne poznanie praw natury" mówicie. A ja wam powiadam - To abstrakcja, jaka każe zapomniec Ci o tym co najistotniejsze

5. Morał pkt. 3 i 4 - Jestes zniewolony, bo nie znasz istoty rzeczy

6. Myslisz że jesteś ponad rozumienie zła i dobra? Jak możesz byc skoro nie odróżniasz zła od dobra?

7. Powiedział głupi w swoim sercu- nie ma Boga.

8. Nie wierzysz nawet na zasadzie zakładu Pascala ?
M A M C I Ę P Y S Z A Ł K U !

9. To, co poznajesz zawiera P S Y C H O L O G I Ę.

10. To, co poznajesz zawiera retorykę.

11. To, co poznajesz zawiera socjologię.

12. Temu, co poznajesz brak jest Ś W I A D O M O Ś C I.

13. Co jeśli znajdziesz sie w sytuacji ostatecznego wyboru? Do czego sie odwolasz?

14. Sam wszystko wiesz. A czy wiesz, że moralności jaką stworzyłeś nie jesteś sam w stanie nawet zrozumieć a co dopiero wypełnic?

15. Religia nie jest jedną z filozofii jakich wiele jest na świecie. Tym bardziej nie jest nią wiara. Czy w ogóle wiesz co to jest filozofia? Czy mądry człowiek poswięca swoje życie dla czegos o czym nie ma pojęcia?

16. Zgodnośc mędrców - "...bo skoro madrzy tego świata nie wierzą w Boga, to musi byc w tym racja" powiadacie. Powiadam ja - tym najmadrzejszym w świecie najbardziej trzeba się przyjrzec, najbardziej ich pomysły trzeba zbadac.

17. Twierdzisz, że "Papież Jan Paweł II nie czynil wielkich rzeczy" i sprowadzasz wszystko do pieniędzy
- Czy przeżyłbyś choc jeden dzień tak jako on?

18. Ci którzy nie myślą o życiu wiecznym, najwidoczniej chcą przetrwać pisząc pyszałkowate i pełen ignorancji rozprawki.

Nie musisz zastanawiac sie nad tymi punktami, które wyzej napisałem. Nie musisz o tym myslec. Mozesz to po prostu zostawic i wrócic do swojego życia. Nie rob nic, nie zwracaj na to uwagi po prostu zajmij się tym co robiles do tej pory. To Twoja sprawa.

Pozdrawiam ! i dziekuję za inspirację

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
juliette
 październik 07 2006 23:31   
Forum

Ciąg dalszy, który dopisałabym do pytań Rhodesa:

19. Jeśli wierzysz w istnienie istoty nieskończenie dobrej, to GDZIE widzisz przejawy jej dobroci?

20. Świat przyrody to jedna wielka rzeźnia – (podaję oklepany przykład Dawkinsa z rekinem, jak ktoś zna to nie musi czytać) samica rekina rodzi jedno młode mając 6 –7 płodów. Jak to się dzieje? Rekiny uczą się polować w łonie matki, ten który się urodził dopadł, zabił i zjadł (może nie bezpośrednio, ale pośrednio) resztę. Wyjaśnij w kontekście przykazania „nie zabijaj”.

21. Wierzysz, że Bóg zesłał na ziemię syna, aby cierpiał i umarł na krzyżu dla zbawienia za grzechy Twoje i całego świata. Ustosunkuj się do tego sposobu zbawiania świata w kontekście miłości ojcowskiej, przykazania „nie zabijaj” i wszechdobroci.

22. Antropologia nie zna kultury, w której nie rozwijałyby się kulty i wierzenia religijne. Wyjaśnianie nieznanych zjawisk i leczenie własnych lęków za pomocą magii i kultu jest potrzebą uniwersalna, można powiedzieć naturalną wręcz jak jedzenie. Skoro w każdym zaludnionym zakątku świata od powiedzmy 140 tys. lat rozwinęły się (niezależnie od siebie) niezliczone rzesze kultur to, jakie jest źródło Twoich przekonań o słuszności kultu, który Ty akurat wyznajesz?

23. Chrześcijaństwo jest eklektyzmem (nie synkretyzmem nawet) zlepionym z innych kultów, które dostępne były Żydom. Dowodów na to przytoczyć można dużo ograniczam się do jednego – OSIOŁ. Jezus wjeżdża do Jerozolimy na ośle. Ten opis nieprzypadkowo znalazł się we wszystkich czterech Ewangeliach. Kult osła ma swoje źródło w Egipcie (brat Ozyrysa bodajże mógł przybierać postać osła, a był to zły bóg, toteż w czasie świat religijnych w Egipcie nie karmiono osłów). Grecy znali egipskiego boga Tyfona i wierzyli, że założył Jerozolimę, stąd w świątyni Jerozolimskiej na ścianie wisiała głowa osła. Stąd też na wizerunkach palatyńskich widać osła jako bóstwo, czasami nawet osioł widoczny jest w pozycji rozpiętej na krzyżu. Wjazd Jezusa na ośle do miasta związany jest z kultem płodności (tego typu wjazdy popularne były w Grecji, dokonywał ich kapłan i kończył swój przejazd w świątyni, a towarzyszący mu tłum zatrzymywał się przed miejscem, którego nie mógł przekroczyć – stąd z kolei tzw. „carskie wrota” w prawosławnej cerkwi.) Czy fakt, że antropologia wyjaśnić może twoją religię „od podszewki” nie zraża cię do nie?

24. Nauka Jezusa to nihil novi jeśli zestawimy ja z dziełami Platona. Judea była pod okupacją jak wiadomo rzymską, która czerpała z Grecji całymi garściami i nic w tym dziwnego nie było, że Żydzi mieli dostęp do tradycji i kultury greckiej. Nieśmiertelna dusza, świat idei platońskich jako zapowiedziany raj, dualizm cielesno – duchowy (tak bardzo rozdmuchany przez filozofię średniowieczną) etc. Podobieństw jest wiele. Co Ty na to?

25. Jezus przywoływał do siebie zwłaszcza chorych, chromych, ubogich biednych, niekochanych etc. Taki jesteś? Słaby, samotny, pokrzywdzony, niezaradny? Potrzebujesz pocieszenie, ukojenie, wyleczenia? Za słaby aby żyć bez świadomości odgórnej pomocy? Zbyt nieudolny aby to zauważyć i negować? Jak rozumiesz pojęcie „religia niewolników”?

26. Czy czytałeś „Młot na czarownice” ? Jak oceniasz działalność polityczną kościoła katolickiego w wiekach XII – XV oraz XIX – XX?

Te pytania odchodzą od tematu wiary, ale zawsze chciałam je zadać wierzącej osobie i będę niepomiernie wdzięczna jak ktoś mi odpowie:

27. Jak oceniasz działalność prawicowych partii politycznych?

28. Czy byłeś kiedyś na tej stronie: http://www.racjonalista.pl/ ?

29. Jak radzisz sobie z przykazaniem „nie cudzołóż” i własnym popędem seksualnym maja kilkanaście lat i nie posiadając małżonka?

===

odi profanum vulgus et arceo

Profil   Email 
 Cytat 
kobieta
 październik 08 2006 01:05   
Forum

Juliette - ja zaglądam na stronę Racjonalista, a Ty jeśli masz naprawdę ochotę poznać odpowiedzi na poruszone przez Ciebie problemy możesz zajrzeć na stronę: http://www.trinitarians.info/loadg.php?dzialID=5

Proponuję Ci tę stronę, gdyż na zadane przez Ciebie pytania nie można odpowiedzieć jednym zdaniem, a każdy z nas korzysta przecież w jakiejś mierze z cudzych materiałów.
Miłej lektury

===

Profil   Email 
 Cytat 
Goriot
 październik 08 2006 01:58   
Forum

DO medieval_man

Ostatnie uderzenie młotem w pyszałkowatych ignorantów

To co napiszę poniżej przeznaczone jest dla mniej licznych, dla tych którzy chcą żyć w radosci. Jeśli nie chcesz nie musisz tego czytac. Jesli pytam nie musisz odpowiadac. Jesli stwierdzam nie musisz tego akceptowac.

Pycha, ignorancja, duma, lenictwo, pustka. Stąd wasza niewiara, wasz azyl egoizmu. Mędrcy, uczeni, samotni, intelekt... to czego nigdy wam nie dano - to wasze przekonania.

1. Pycha - ucieczka w "nie mysl" aby mieć pozór mędrca

Masz racje. Pycha i lenistwo. Wszak aby byc psychologiem/mędrcem trzeba próżnowac. W moim jezyku - patrzec na rzeczy z dystansem i z ponad nich.

2. Czy rozumiesz swiat? (nie pytam czy o nim słyszales)
Wiedz, że tyle samo mędrców (z każdej filozofii) w niewyjaniony sposób inaczej go interpretwoało.

Oczywiscie że tak, i jak świat światem nikt nigdy go nie zrozumie.

3. Co to jest wolność? Wy powiadacie "uświadomiona koneczność" - ja odpowiadam w moim jezyku: wasza wolność - rodzaj psychicznego i słownego zniewolenia stworzony przez tzw. humanistów, aby obarczyc Cię

Oczywiscie że tak ! Przeciez aby byc wolnym trzeba byc bogiem.

4. Co to jest wiedza? "To ostateczne poznanie praw natury" mówicie. A ja wam powiadam - To abstrakcja, jaka każe zapomniec Ci o tym co najistotniejsze

Racja ! Nie, wiedza jest podstawą wszelkiej nauki lecz świadomośc i inteligencja - zdolnośc formułowania mysli.

5. Morał pkt. 3 i 4 - Jestes zniewolony, bo nie znasz istoty rzeczy

Istoty rzeczy nikt nigdy nie pozna, wiec czy sensem jest wybierac gotowy sposób na życie zawierzajac się nicosci ? (patrz - chrzest dziecka)

6. Myslisz że jesteś ponad rozumienie zła i dobra? Jak możesz byc skoro nie odróżniasz zła od dobra?

Masz rację ! Jak mozemy stawiac sie nad dobrem i złem (grzechem i nagrodą) skoro ich istote zna tylko bog ?
Moje życie wolne jest od wszelkiej moralizy.

7. Powiedział głupi w swoim sercu- nie ma Boga.

Dziwny jest Twój bog miłosci skoro niewiernych każe zwac głupcami.

8. Nie wierzysz nawet na zasadzie zakładu Pascala ?
M A M C I Ę P Y S Z A Ł K U !

Dziwny jest Twój bog miłosci skoro niewiernych każe zwac pyszalkami.

9. To, co poznajesz zawiera P S Y C H O L O G I Ę.

Tak. Ale nie doszukuje sie w tym niczego dziwnego, do czasu kiedy nie zaczne Toba manipulowac (patrz: korzysci kaplana)

10. To, co poznajesz zawiera retorykę.
Tak.Ale nie doszukuje sie w tym niczego dziwnego, do czasu kiedy nie zaczne Toba manipulowac (patrz: korzysci kaplana)

11. To, co poznajesz zawiera socjologię.
Tak. Ale nie doszukuje sie w tym niczego dziwnego, do czasu kiedy nie zaczne Toba manipulowac (patrz: korzysci kaplana)

12. Temu, co poznajesz brak jest Ś W I A D O M O Ś C I.
Tak. Wszak ja mogę nadac temu formę, a nie przyjac gotową.

13. Co jeśli znajdziesz sie w sytuacji ostatecznego wyboru? Do czego sie odwolasz?

Co nazywasz sytuacją ostatecznego wyboru ? - wskaż mi taką.

14. Sam wszystko wiesz. A czy wiesz, że moralności jaką stworzyłeś nie jesteś sam w stanie nawet zrozumieć a co dopiero wypełnic?

Nic nie wiem. Jesli miałbym określic siebie to zwałbym sie immoralizatorem. Nie chciałbym niczego wypełniac - wole beztroskę, cisze, spokój, milośc.

15. Religia nie jest jedną z filozofii jakich wiele jest na świecie. Tym bardziej nie jest nią wiara. Czy w ogóle wiesz co to jest filozofia? Czy mądry człowiek poswięca swoje życie dla czegos o czym nie ma pojęcia?

Religia to filozofia, wiara też, ściślej - system filozoficzny z transcendentalna istotą w środku, ktora to wytacza wzorce zachowań - moralnośc... etc.
Twoje ostatnie pytanie moze powinnieneś zadac sobie samemu ? (patrz: co wiesz o swoim bogu ? Ze Cie kocha, ze o Ciebie dba, ze bedziesz goscil u niego w raju, ze
Ciebie nie opusci, ze wystawi Cie na proby - I CO ? JESTES PEWIEN TEGO WSZYSTKIEGO ?

16. Zgodnośc mędrców - "...bo skoro madrzy tego świata nie wierzą w Boga, to musi byc w tym racja" powiadacie. Powiadam ja - tym najmadrzejszym w świecie najbardziej trzeba się przyjrzec, najbardziej ich pomysły trzeba zbadac.

Mądrze powiadasz. Dlatego zostańmy agnostykami i życie swoje prowadźmy z dala od wszelkiej moralizy i bogów.

17. Twierdzisz, że "Papież Jan Paweł II nie czynil wielkich rzeczy" i sprowadzasz wszystko do pieniędzy
- Czy przeżyłbyś choc jeden dzień tak jako on?

W pięknych szatach, złotej komnacie, z jedzeniem na stole, ludźmi którzy mnie ubustwiają, zastępem dziennikarzy który światu śle moje slowa... etc. - tak ! Tylko modlitwe pozwolilbym sobie zamienic na rozważanie nad istanienieniem boga, chyba że byłaby ona koniecznoscią w tym jednym dniu to jakos bym wytrzymał.

18. Ci którzy nie myślą o życiu wiecznym, najwidoczniej chcą przetrwać pisząc pyszałkowate i pełen ignorancji rozprawki.

Jesli ktoś im daje za to pieniadze na życie, aby mogli sie nim cieszyc to dla mnie mogą pisac i drugą biblię - byleby ludzie byli szczęsliwi.

Pozdrawiam ! i dziekuję za inspirację

Uwierz, to ja dziekuje za te punkty. Przecież gdybys patrzył na religie tak jak napisales w tych punktach - juz dawno bylbys szczesliwym czlowiekiem - wierzyłbys tylko we wlaśne siły.

Do Gocka:
goriot49@wp.pl lub GG 9756822 o filozofii zawsze w przeciagu najblizszego tygodnia moge miec problem z netem ale później będe odpowiadał na wiadomosci.

Do Juliette:

Jej, to takie kobiety jak Ty jeszcze istnieją ? Myslalem że wiara w boga wpisana jest w waszą naturę Tylko prosze nie pisz że jestes feministką !!

Pozdrawiam !!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Goriot
 październik 08 2006 02:30   
Forum

Quote by kobieta: Może sprawię Ci przykrość, ale mój swiat się nie zawalił po usłyszeniu tych pytań

No i dobrze, bo to Twoja sprawa w co wierzysz - czy ja Ci każe przyjąc moje zdanie ?? Rób jak chcesz.

Pozdrawiam !!

===

Profil   Email 
 Cytat 
juliette
 październik 08 2006 02:52   
Forum

Znam tę stronę, a jakże. Ale ja pytam WAS... Kobieto dlaczego wklepujesz mi tu jakiś adres? Czy nie możecie SAMI pomyśleć i odpowiedzieć? Właśnie nie czerpać, nie zamieszczać linków. Mnie nie interesuje co Pan Lewandowski myśli o X i Y tylko co Wy myślicie. To jest wielka różnica. Jeśli wszyscy myślicie to samo, co Pan Lewandowski to nie najlepiej rokuje, bo nie od dziś wiadomo, że tam gdzie wszyscy myślą dokładnie to samo zazwyczaj nikt nie myśli zbyt wiele. Czuję się rozczarowana, gdyż sformułowanie tych pytań zajęło mi trochę czasu i trudu i nie godzę się jako odpowiedź otrzymać: kopiuj, wklej, apologetyk i tyle. Poza tym nie jestem absolutnie pewna, czy aby na wszystkie poruszone przeze mnie kwestie znajdę na tej stronie odpowiedź i nie zamierzam się tego dowiadywać, gdyż generalnie wywody autora są mętne, męczące w czytaniu, celowo zawiłe, by wydawały się głębokie i jedyne co jest w tych wypowiedziach absolutnie pewne to fakt, że autor szczerze nie znosi Agnosiewicza. A nie widzisz na tej stronie tendencyjności: „Doskonała polemika Jana Lewandowskiego (katolik) i Tomasza Świątkowskiego (baptysta) z serwisem www.racjonalista.pl.” - kto tak recenzuje? To jest indoktrynacja, a nie recenzja.

Rhodes – jestem zapewne w takim samym stopniu feministką jak i Ty : ) czy Twój adres mailowy jest zarezerwowany tylko i wyłącznie dla Gocka, czy też i ja mogę się nim posłużyć?

===

Profil   Email 
 Cytat 
eviva
 październik 08 2006 03:01   
Forum

Juliette
Odpiszę Ci jutro,bo dzisiaj to trochę zbyt późno,a to trochę potrwa.Tak jak ja to widzę.

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
 Cytat 
eviva
 październik 08 2006 03:03   
Forum

juliette
Twoje pytania są bardzo ciekawe.

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
 Cytat 
wojwa
 październik 08 2006 08:23   
Forum

19. W tym chociażby, iż B-g podtrzymuje istnienie tego świata,
20. Ludzie to nie zwierzęta, sa kimś " więcej " ,
21. Nie rozumiem tego, co nie zmienia faktu, że tak jest, to Jezus zdecydował, że umrze - mógł uciec,
22. Nie wyznaje kultu,
23. Co mnie obchodzą inne systemy filozoficzne, czy też iedologie ? Nic. W ogóle jak to było moźliwe, że osioł przemówił do Bileama ?
24. Nie wiemy, czy dusza jest nieśmiertelna ( sami chrześcijanie nie są zgodni ). Może dusza wraca do Boga - jakie to ma znaczenie ? Żadne. Interesuje mnie wiara, nie świat idei.
25. Tak jestem słaby ( ile czasu mi to zajęło żeby do tego dojść !! ), On mnie wzmacnia. Nie interesuje mnie religia, a już szczególnie niewolników. Zob. pkt. 29.
26. Nie czytałem, a muszę, powinienem ? Nie oceniam, bo nie zanm. Rozumiem, że było źle i to bardzo ? Nie jestem bez grzechu.
27. Moja Ojczyna jest w niebie. Bez znaczenia kto będzie miał władzę w Polsce. Władza chce jednego ( ta z lewej, pośrodku i z prawej ) - mamony, jak jej dam to mnie zostawi w spokoju. Mam być posłuszny władzy.
28. I to nie raz. Nawet Bracia Polscy mają tam swoje miejsce,
29. Nie radziłem sobie w ogóle, nawet po ślubie. Dopiero Jezus mnie UWOLNIŁ.

===

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 październik 08 2006 08:57   
Forum

Na dictum Rhodosa osobiście mogę napisać tylko jedno "biada mi, gdybym straciła wiarę" życzę Ci Rhodos pokoju ducha i serdecznie pozdrawiam matejanka

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Cytat 
eviva
 październik 08 2006 09:33   
Forum

juliette
Odpowiem na Twoje pytania z punktu widzenia mojej wiary,która różni się od tej na forum {za wyjątkiem wiary matejanki,z którą mamy dużo wspólnego}.

19.Bóg stworzył nas w postaci duchowej w Niebie i dał nam wolną wolę.Przez naszą samowolę oddaliliśmy się od Boga i sami stworzyliśmy świat materialny.Bóg ten świat potem uporządkował,aby przez reinkarnację nasze dusze oczyściły się z grzechów na Ziemii i powróciły z powrotem do Boga,jako czyste istoty duchowe.Bóg dał nam dziesięć przykazań i prawo przyczyny i skutku,zwane na wschodzie prawem karmy.Ono działa automatycznie i nie zostało zniesione przez śmierć Jezusa.Tu na forum prawie wszyscy wierzą,że Jezus zniósł to prawo,bo tak pisze Paweł w Biblii.Nie wiem dlaczego w to wierzą różne kościoły,jeśli w tej samej Biblii Jezus mówi,że nie zniósł żadnego prawa Bożego.Nie trzeba nawet o tym czytać w Biblii,bo co się dzieje na świecie to wszyscy widzą.Ludzie grzeszą,wytwarzają ogromne ilości negatywnej energii,która potem zgodnie z prawem przyczyny i skutku,spada na nas w postaci chorób,nieszczęść losu itd.Zbyt dużo wytworzonej negatywnej energii,było przyczyną np.zatonięcia Atlantydy.Ludzie zazwyczaj o całe zło obwiniają Boga,a to tylko my sami jesteśmy tego winni.

20.Zwierzęta nie znają przykazania"nie zabijaj",więc w ich świecie jest tak jak jest.Gorzej,że niektórzy ludzie o nim zapominają.

21.Religia katolicka uważa,że Jezus nas wszystkich zbawił przez swoją śmierć na krzyżu,bo wziął na Siebie wszystkie grzechy świata.Prawda przedstawia się nieco inaczej.W czasie kolejnych pobytów na Ziemi naszych dusz {reinkarnacja},zamiast oczyszczać się z naszych grzechów,jeszcze bardziej się nimi obciążaliśmy.Ubywało nam naszego czystego ciała duchowego,a przybywało tych naszych obciążeń.Groziła nam samozagłada.Żeby zapobiec temu procesowi Jezus umarł na krzyżu i dzięki temu każda dusza otrzymała tzw.Iskrę Zbawczą,Ducha Chrystusowego,Osobistego Zbawiciela każdego człowieka.Pisze o tym w NT.To,że kościoły tego nie widzą,w to nie wierzą i o tym nie uczą,to jest inna sprawa.Chrystus jest w Niebie,ale przez swojego Ducha Chrystusowego,jest w każdym z nas,a Jego rola w naszym procesie zbawienia jest ogromna.

22.W każdym człowieku jest Bóg i Chrystus przez Swojego Ducha.Jeśli człowiek zwróci się do Boga,który jest w każdym z nas o poznanie prawdy i prawdziwej wiary,to Bóg go do niej poprowadzi.Dlatego nie podoba się Bogu"religia niewolników",o której piszesz w pkt.25,bo ona każe ślepo wierzyć w zasady wiary,które ktoś tam ustalił wcześniej.Człowiek dostał od Boga wolną wolę,a sam dobrowolnie staje się"niewolnikiem religii".W tym punkcie masz świetą rację.

===

Profil   Email 
 Cytat 
eviva
 październik 08 2006 10:15   
Forum

juliette

23.Jakie jest chrześcijaństwo,to widać.Co go czeka,mówi np.Trzecia Przepowiednia Fatimska.To jest bardzo rozległy temat.

24.Chrystus,jako Pierworodny Syn Boży urodzony w Niebie, znał i zna całą Prawdę.On jest w sercu każdego człowieka tym obiecanym Pocieszycielem,Osobistym Zbawicielem,Drogą,Prawdą i Życiem.W nas jest też Bóg jako Duch Boży.W sprawie Prawdy zawsze powińniśmy zwracać się do Nich.Teraz niektóre kościoły wierzą,że jedynym źródłem prawdy jest np.Biblia.W innych wiarach np.Koran,Awesta,Zohar,Księga Mormona,Bhagavadgita,Wedy,Upaniszady itd.To,żeby zwracać się w sprawie prawdy do naszego wnętrza mówili:E.Cayce,H.Bławatska i inni.KRK nazwał ich za to sektami,bo ich nauka nie zgadza się z zasadami jego wiary.

25.Jeśli ludzie ślepo wierzą w zasady wiary,które im się narzuca odgórnie,powołując się przy tym na jakieś jedynie prawdziwe "Świete Księgi",to stają się dobrowolnie "niewolnikami religii".Gdyby ludzie zwracali się do Boga i Chrystusa w nas,byłaby jedna wiara i jedna religia.Kościoły uważają,że Bóg i Chrystus powiedzieli już wszystko i teraz już nic nie mówią .To jest dla nich bardzo wygodne tłumaczenie,ale nieprawdziwe i nie trzeba tłumaczyć,kto za tym stoi.

26.Kościół zawsze odgrywał wielką rolę polityczną i odgrywa.

28.Ze stroną "Racjonalista",zapoznam się przy okazji wolnego czasu.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gocek
 październik 08 2006 11:16   
Forum

MEDIEVAL MAN

Uważam, ze ten Dawkins miał raczej mizerne pojęcie na temat wiary. Niestety, wiekszość ludzi najczęściej wypowiada się na temat na jakim się w ogóle nie zna.

Oczywiście Medievalu o religii nie ma zielonego pojęcia (ironia)
WOJWA
19. W tym chociażby, iż B-g podtrzymuje istnienie tego świata

Dlaczego Bóg stworzył i podtrzymuje istnienie tego świata? Czyżby wszechmocny Bóg nie lubił samotności? I czemu zrobił to tak opacznie i patologicznie?
20. Ludzie to nie zwierzęta, sa kimś " więcej "

Są zwierzętami tylko bardziej rozwiniętymi, pod względem mózgu i różnych form komunikacji.
A na czym Ty opierasz tezę, że są czymś więcej? Na tym, że stworzyli sobie Boga?
21. Nie rozumiem tego, co nie zmienia faktu, że tak jest, to Jezus zdecydował, że umrze - mógł uciec,

Wpojono Ci za młodu, że tak jest. I nie Jezus zdecydował, że umrze, lecz jego oprawcy (o ile ktoś taki istniał). Natomiast mówi się, że on sam to zaplanował. Gdyby Jezus chciał umrzeć mógłby to zrobić w każdej chwili (przecież był Bogiem), nie potrzebował tego przedstawienia, to samo tyczy się zbawienia, no ale teatr był niegdyś popularny.
22. Nie wyznaje kultu,

Nie kochasz i nie modlisz się do Boga? Będziesz potępiony(a)
23. Co mnie obchodzą inne systemy filozoficzne, czy też iedologie ? Nic. W ogóle jak to było moźliwe, że osioł przemówił do Bileama ?

Heh wstydziłbym napisać coś takiego, nawet gdybym uważał tak jak Ty. Ale dzięki temu łatwiej jest zrozumieć takich ludzi, bo po co im pluralizm wiedzy. Mam swój świat i Ty go nie zmienisz - tylko, że wtedy głupio jak się nic nie wie, wypowiadać się na poważne tematy - dosłownie jak to osioł do Bileama.
24. Nie wiemy, czy dusza jest nieśmiertelna ( sami chrześcijanie nie są zgodni ). Może dusza wraca do Boga - jakie to ma znaczenie ? Żadne. Interesuje mnie wiara, nie świat idei.

Ciebie nie interesuje wiara, tylko ślepe jej wyznawanie, bo tak powiedzieli, tak jest i musi być - kropka. Ale nie dziw się ludziom wierzącym w co innego na podobnej zasadzie.
25. Tak jestem słaby ( ile czasu mi to zajęło żeby do tego dojść !! ), On mnie wzmacnia. Nie interesuje mnie religia, a już szczególnie niewolników.

Religią niewolników określano Chrześcijaństwo w początkowej fazie.
26. Nie czytałem, a muszę, powinienem ? Nie oceniam, bo nie zanm. Rozumiem, że było źle i to bardzo ? Nie jestem bez grzechu.

Nie czytałem, nie interesuję się, nie obchodzi mnie to, a powinienem? Po co wogóle wypowiadasz się w tym temacie, skoro nic Cię nie interesuje i nic nie wiesz? Jak można Twoje argumenty i wywody traktować poważnie, skoro oparte są jedynie na niewiedzy i ślepej wierze?
27. Moja Ojczyna jest w niebie. Bez znaczenia kto będzie miał władzę w Polsce. Władza chce jednego ( ta z lewej, pośrodku i z prawej ) - mamony, jak jej dam to mnie zostawi w spokoju. Mam być posłuszny władzy.

Religia niewolników. Właśnie przekazałeś jedną z istot powstania religii - sankcjonowanie i sprawowanie władzy, na zasadzie boskiego porządku. Niewolnicy niech zajmą się stworzonym przek kapłanów niebem, a my będziemy rządzić bez obawy buntu.
29. Nie radziłem sobie w ogóle, nawet po ślubie. Dopiero Jezus mnie UWOLNIŁ.

Amen.

===

Profil   Email 
 Cytat 
kobieta
 październik 08 2006 11:35   
Forum

Juliette, nie da się na przykład na pytania 22,23,23 odpowiedzieć z głowy, czy z serca - do tego potrzebna jest wiedza, która Ty też skądś czerpiesz.
No chyba, że masz ją od urodzenia, albo z poprzednich wcieleń - ja niestety nie jestem taka mądra, żeby bez sięgania do źródeł historycznych wymyślić jak wyglądały pierwsze koscioły, ćzy życie ludzi we wczesnych wiekach, jak wyglądały ich wierzenia i tak dalej.
To co mówisz, wybacz ale oparte jest na Twoim swiatopoglądzie i przekonaniach lub uprzedzeniach, więc nie może byc wiarygodne.
Możesz oczywiście nie wierzyc w fakty i nie przyjmować ich do wiadaomości. Co nie znaczy, że masz rację.
Ja z faktami udokumentowanymi w wielu źródłach, dobrze poświadczonymi nie dyskutuję.
Chyba, że sama dzięki swoim badaniom archeologicznym, antropologicznym , historycznym czy innym odkryję coś innego.
Każdy z nas jest w większym, czy mniejszym stopniu "szperaczem" po zachowanych dokumentach.

Brawo za takie podejście - "nie zamierzam się tego dowiadywać".
Więc szkoda czasu na rozmowę, bo jest to przelewanie z pustego w próżne.

===

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 październik 08 2006 11:37   
Forum

Eviva, jezeli nawet nasze poglądy róznią się w detalach, to np. pod Twoim ostatnim postem mogę się podpisać z jednym tylko zastrzeżeniem, że dla mnie Bóg i Chrystus to jedno(Chrystus jest Boskim Słowem) no i sprawa zwierząt. Nie od początku tak było, na początku pomiędzy wszystkimi stworzeniami panowało idealne braterstwo, lecz człowiek wprowadzając do stworzenia własne prawa(od początku zabijał)spowodował, jako pan tej ziemi że i w świecie zwierząt i w siłach natury dochodzi do gwałtu. Lecz tak nie będzie na zawsze, gdyż juz z pierwszym pobytem Chrystusa na ziemi, przybliżyło się do nas Królestwo Niebieskie, które zapanuje na ziemi po Jego Drugim Przyjściu najpierw w Tysiacletnim Panowaniu Chrystusa na ziemi a potem po całkowitym zwycięstwie Dobra nad złem, po otwarciu siódmej pieczęci gdy na ziemi jedynym Światłem, Prawem i Sprawiedliwością` będzie Ojciec, Syn i Duch Święty w jednej postaci naszego Ojca i Boga. pozdrowienia matejanka

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Cytat 
kobieta
 październik 08 2006 11:47   
Forum

"Brak uprzedzeń to całkowite otwarcie się na racjonalne argumenty. Uprzedzenia zaś biorą się z niedostatków wiedzy ogólnej."

Cytat ze strony Racjonalisty - wprowadzenie.
Słowa, słowa, słowa.

===

Profil   Email 
 Cytat 
kobieta
 październik 08 2006 11:53   
Forum

I jeszcze jedno, dobrze jest sprawdzić, czy to czego się dowiaduję jest prawdą, a nie bezkrytycznie przyjmować, że to nie może byc prawdą, bo nie zgadza się z moim światopoglądem.

Ta zasada nigdy mnie nie zawiodła.

===

Profil   Email 
 Cytat 
juliette
 październik 08 2006 14:53   
Forum

WOJWA

19. W tym chociażby, iż B-g podtrzymuje istnienie tego świata,

Po co go w takim razie stwarzał takim ujemnym i kalekim, aby zmuszał go do okazywania niepomiernego miłosierdzia?

20. Ludzie to nie zwierzęta, sa kimś " więcej " ,

Patrz: Oświecim, Hiroszima, wojna w Wietnamie. Człowiek jest jeszcze gorszym i okrutniejszym drapieżnikiem niż dajmy na to rekin, bo nie zabija tylko w celu walki o terytorium, czy zdobycia pożywienia, ale też w celach ideologicznych, religijnych, dla zabawy, torturuje przed śmiercią, a w świecie przyrody istnieje raczej tendencja, aby śmierć się po prostu zadawać. A temat „kim więcej” jest człowiek już był tu przedyskutowany, niestety nie pamiętam w jakim wątku, ale pisałam o tym na pewno.

Jak to mógł? Jesteś tego pewien? To co z przepowiedniami ze ST? Coś Ci się chyba pomyliło.

22. Nie wyznaje kultu,

Jak to „nie wyznajesz kultu”? Kult maryjny, święci, obrazki, różaniec, dewocjonalia, kościoły – to sa obiekty i przedmioty kultu. Jeśli inaczej rozumiesz pojęcie kult to trzeba to naprawić, bo rozumiesz je blednie.

23. Co mnie obchodzą inne systemy filozoficzne, czy też iedologie ? Nic.

Gratuluję podejścia. Istnieje duża szansa, ze znajdziesz optymalne rozwiązanie i koncepcje biorąc pod uwagę tylko jedną.

Nie rozumiesz pytania.

25. Tak jestem słaby ( ile czasu mi to zajęło żeby do tego dojść !! ), On mnie wzmacnia. Nie interesuje mnie religia, a już szczególnie niewolników. Zob. pkt. 29.

„Nie interesuje mnie religia” – możesz to rozwinąć?

Nic nie musisz, ale warto by było, bo lektura daje do myślenia.

Kobieta
Juliette, nie da się na przykład na pytania 22,23,23 odpowiedzieć z głowy, czy z serca - do tego potrzebna jest wiedza, która Ty też skądś czerpiesz.

Czerpię z książek i bibliotek i wam tez chyba nikt tego nie zabrania, a wręcz zaleca.

Brawo za takie podejście - "nie zamierzam się tego dowiadywać".
Więc szkoda czasu na rozmowę, bo jest to przelewanie z pustego w próżne.

Dlaczego nie czytasz całych wypowiedzi tylko wyrywasz coś z kontekstu i cytujesz bez sensu? Myślisz, że to mnie ośmiesza? Chyba prędzej Ciebie, bo zamierzałaś triumfować elokwencją, a przekręcanie sensu wypowiedzi interlokutora wybitnie się do tego nie zalicza. Strona która mi poleciłaś jest tendencyjna oraz indoktrynacyjna – przykładowy cytat wyżej. Nie zamierzam czytać jej w całości, bo mam doprawdy ciekawsze zajęcia. Poza tym w całości czytać jej nie trzeba, bo wystarczy kilka akapitów, aby określić cel i sposób pisania autora. Proponuje przeczytać to jeszcze raz:
Znam tę stronę, a jakże. Ale ja pytam WAS... Kobieto dlaczego wklepujesz mi tu jakiś adres? Czy nie możecie SAMI pomyśleć i odpowiedzieć? Właśnie nie czerpać, nie zamieszczać linków. Mnie nie interesuje co Pan Lewandowski myśli o X i Y tylko co Wy myślicie. To jest wielka różnica. Jeśli wszyscy myślicie to samo, co Pan Lewandowski to nie najlepiej rokuje, bo nie od dziś wiadomo, że tam gdzie wszyscy myślą dokładnie to samo zazwyczaj nikt nie myśli zbyt wiele. Czuję się rozczarowana, gdyż sformułowanie tych pytań zajęło mi trochę czasu i trudu i nie godzę się jako odpowiedź otrzymać: kopiuj, wklej, apologetyk i tyle. Poza tym nie jestem absolutnie pewna, czy aby na wszystkie poruszone przeze mnie kwestie znajdę na tej stronie odpowiedź i nie zamierzam się tego dowiadywać, gdyż generalnie wywody autora są mętne, męczące w czytaniu, celowo zawiłe, by wydawały się głębokie i jedyne co jest w tych wypowiedziach absolutnie pewne to fakt, że autor szczerze nie znosi Agnosiewicza. A nie widzisz na tej stronie tendencyjności: „Doskonała polemika Jana Lewandowskiego (katolik) i Tomasza Świątkowskiego (baptysta) z serwisem www.racjonalista.pl.” - kto tak recenzuje? To jest indoktrynacja, a nie recenzja.

Eviva- bardzo ci dziękuje za odpowiedź, bo jest bez wątpienia przemyślana i pracochłonna. Przeczytałam ja uważnie i rzeczywiście musze przyznać, że koncepcja metafizyczna, która przyjęłaś jest spójna i generalnie wiele można nią wytłumaczyć. Niestety nie tłumi wszystkich wątpliwości, bo (jak to jest zazwyczaj) wraz z tłumaczeniem jednego wątku wyłaniają się nowe. Np. kwestia „niewolnika religii” – skąd wiecie, że nie jesteście w tej pułapce? Zdajesz sobie sprawę z tego, że ona istnieje, ale jakie są źródła twoich przekonań, że nie dotyczy ona właśnie Ciebie? Poza tym we wszelkich dyskusjach ateisty z osobami wierzącymi wcześniej, czy później pojawi się nierozwiązywalny spór o aksjomaty. Gdybym chciała zanegować wszystkie prawdy objawione pisząc np. :”nie wyjaśniaj mi niczego w oparciu o TAJEMNICĘ planu bożego, zdolności poznawczych człowieka, które niczym są wobec zdolności bożych” to utkniemy w martwym punkcie, bo tłumaczenie Twoje, choć spójne i logiczne, nie opiera się na faktach empirycznie weryfikowalnych tylko intuicji Twojej, twoich przypuszczeniach. Jestem absolutnie pewna, że są one dla Ciebie ważne, że zaufałaś im, piękne to, ale równie dobrze mogłabym powielać Twój gust i pewność Twoja np. w kwestii doboru lektur, strojów czy potraw. Subiektywizm – to rzecz, która charakteryzuje wszystkie prawdy religijne. Subiektywizm odczuć, którego ani potwierdzić, ani obalić się nie da. Pozdrawiam i dziękuję raz jeszcze

===

Profil   Email 
 Cytat 
wojwa
 październik 08 2006 15:38   
Forum

[QUOTE="Gocek"]Dlaczego Bóg stworzył i podtrzymuje istnienie tego ¶wiata? Czyżby wszechmocny Bóg nie lubił samotno¶ci? I czemu zrobił to tak opacznie i patologicznie?[/QUOTE]
Nie wiem, może chce uratować wszystkich ludzi. Stworzył nas na swoje podobieństwo - widać nie lubi samotności - tak jak my ludzie. Może to grzech i bunt uczynił ten świat patologicznym i opacznym ?

S± zwierzętami tylko bardziej rozwiniętymi, pod względem mózgu i różnych form komunikacji.
A na czym Ty opierasz tezę, że s± czym¶ więcej? Na tym, że stworzyli sobie Boga?

Ludzie są " koroną stworzenia " w świecie zwierząt. Bo mogą wybierać pomiędzy tym co dobre, a tym co złe. Ludzie nie mogą stworzyć Boga, bo sami są stworzeniem. No chyba, że ty potrafisz Jak ci napiszę, że mnie nie interesuje bóg stworzony przez ciebie, to mi zaraz zarzucisz, że jestem ignorantem.
Wpojono Ci za młodu, że tak jest.

To ty tak twierdzisz.
I nie Jezus zdecydował, że umrze, lecz jego oprawcy (o ile kto¶ taki istniał).

Jezus zdecydował, powtórzę - mógł uciec. Wykonał wolę Ojca. Jeśli twierdzisz, że był Bogiem, to na podstawie czego, kogo ?

Nie kochasz i nie modlisz się do Boga? Będziesz potępiony(a)

Od miłości i modlitwy do kultu to jeszcze b. daleka droga. Idź do KK albo jeszcze lepiej do cerkwi, zobaczysz.
Nie boję się potępienia, bo jestem WOLNY w Chrystusie.

Heh wstydziłbym napisać co¶ takiego, nawet gdybym uważał tak jak Ty.

Znasz wszystkie systemy filozoficzne, ideologie, rozumiesz je ? Ja nie znam i nie wstydzę się tego. Te które próbowałem poznać okazały sie stratą czasu.
Szkoda mi na nie czasu, życia mi zabraknie.
Ale dzięki temu łatwiej jest zrozumieć takich ludzi, bo po co im pluralizm wiedzy.

A co ma do tego pluralizm i to w dodatku wiedzy ? Gdzie ja napisałem, że ty nie możesz wiedzieć, co chcesz ? Skoro B-g dał ci wolną wolę, to co mi do twojej wiedzy ?
Mam swój ¶wiat i Ty go nie zmienisz - tylko, że wtedy głupio jak się nic nie wie, wypowiadać się na poważne tematy - dosłownie jak to osioł do Bileama.

A czy ja ci bronię mieć " twój świat " ? Gdzie ja tak napisałem ? Ja nie mam siły aby zmienić twój świat. Za kogo ty mnie uważasz, żebym zmieniał twój świat ?
Rozumiem, że ty wiesz wszystko i dlatego się wypowiadasz ?
Widzisz Bileam uważał, że ma dar proroctwa itp., a okazało się, że osioł wiedział więcej od niego. Zresztą Bileam marnie skończył, o ośle nic nie wiemy - tak na marginesie - w przyszłym świecie zwierzęta też mają swój udział
Ciebie nie interesuje wiara, tylko ¶lepe jej wyznawanie, bo tak powiedzieli, tak jest i musi być - kropka. Ale nie dziw się ludziom wierz±cym w co innego na podobnej zasadzie.

Myślę, że nie ma " ślepej wiary " , co najwyżej to moze być chciejstwo. Wiara jest pewnością - odsyłam do odp. na 1 pytanie.
Religi± niewolników okre¶lano Chrze¶cijaństwo w pocz±tkowej fazie.

Widać ja nie jestem w początkowej fazie. Zresztą pewnie nazywali ich tak niewierzący.
Nie czytałem, nie interesuję się, nie obchodzi mnie to, a powinienem? Po co wogóle wypowiadasz się w tym temacie, skoro nic Cię nie interesuje i nic nie wiesz?

Nie zrozmiałeś, polecam więcej mysleć, takie czasy, że każdy umie pisać. Pytanie było o konkretną książke - Młot na czarownice, nigdzie nie napisałem, że nic mnie nie interesuje i nic nie wiem. Po prostu na kimś innym skupiam moja uwagę. Jezus jest moim Panem ( inaczej władcą ).
To jest stary sposób, zarzucić komuś coś czego nie napisał, niech się broni Nie bedę się bronił.
Jak można Twoje argumenty i wywody traktować poważnie, skoro oparte s± jedynie na niewiedzy i ¶lepej wierze?

To twoje zdanie. Na podstawie czego odmawiasz mi wiary ? Ty wiesz wszystko ? Czy z faktu, że ktoś twierdzi, że wie oznacza prawdę ?
Religia niewolników. Wła¶nie przekazałe¶ jedn± z istot powstania religii - sankcjonowanie i sprawowanie władzy, na zasadzie boskiego porz±dku. Niewolnicy niech zajm± się stworzonym przek kapłanów niebem, a my będziemy rz±dzić bez obawy buntu.

Powtórzę raz jeszcze nie interesuje mnie religia. Jeśli są kapłani, którzy ustanawiają religię , to ich sprawa, a co mnie do tego ?
[Cytat 29. Nie radziłem sobie w ogóle, nawet po ¶lubie. Dopiero Jezus mnie UWOLNIŁ.

Amen.

Tak AMEN i chwała Jezusowi !

===

Profil   Email 
 Cytat 
juliette
 październik 08 2006 16:10   
Forum

Wojwa zignorowałeś moją poprzednią wypowiedź, odpisz mi proszę.

Znasz wszystkie systemy filozoficzne, ideologie, rozumiesz je ? Ja nie znam i nie wstydzę się tego. Te które próbowałem poznać okazały sie stratą czasu.
Szkoda mi na nie czasu, życia mi zabraknie.

Które to były? Podaj przykład. Jeśli chcesz mogę zaproponować Ci takie systemy, które na pewno nie są stratą czasu. Ot Nietzsche choćby, czy Stirner.

Ludzie są " koroną stworzenia " w świecie zwierząt.

Człowiek jest najbardziej agresywnym i okrutnym stworzeniem w świecie zwierząt – dlaczego? Patrz co napisałam w poście wyżej.

Ludzie nie mogą stworzyć Boga

Wiesz ile jest systemów religijnych na świecie? Jak wytłumaczysz powstawanie religii na terytoriach oddzielonych, odległych, wśród kultur które nie miały ze sobą kontaktu? Jeśli wszystkie są prawda objawiona to należałoby wyznawać politeizm. Skąd przekonanie, że twoja religia jest jedyną słuszną?

Pytany o cud odpowiadasz
Tak widziałem

Nie mogę się powstrzymać, aby zadać pytanie o szczegóły: na czym ten cud polegał, co rozumiesz przez pojęcie cud, czy zjawisko, które widziałeś nie dałoby się wytłumaczyć na drodze rozsądku, empirii, nauki? Kto uznał to zjawisko za cud i na jakiej podstawie?

===

Profil   Email 
 Cytat 
wojwa
 październik 08 2006 16:28   
Forum

[QUOTE="Juliette"]Po co go w takim razie stwarzał takim ujemnym i kalekim, aby zmuszał go do okazywania niepomiernego miłosierdzia? [/QUOTE]
A dlaczego Bóg zaraz stworzył świat ujemnym i kalekim ? Z tym miłosierdziem to może coś być, bo św. Paweł pisał, cyt. Rz 9:17 Bw "Mówi bowiem Pismo do faraona: Na to cię wzbudziłem, aby okazać moc swoją na tobie i aby rozsławiono imię moje po całej ziemi."

Jak to mógł? Jeste¶ tego pewien? To co z przepowiedniami ze ST? Co¶ Ci się chyba pomyliło.

Skoro Jezus modlił sie o wolę Ojca, to znaczy, że mógł. Jeśli B-g wie, jak postąpisz to nie oznacza, że nie masz wolnej woli.
Jak to „nie wyznajesz kultu”? Kult maryjny, ¶więci, obrazki, różaniec, dewocjonalia, ko¶cioły – to sa obiekty i przedmioty kultu.

No wyobraź sobie, że maryja, święci, obrazki, różaniec, dewolcjonalia to nie są " moje " obiekty kultu. A jest cos takiego jak kult kościołów ? Nawet nie przypuszczałem I na czym to polega ?
Gratuluję podej¶cia. Istnieje duża szansa, ze znajdziesz optymalne rozwi±zanie i koncepcje bior±c pod uwagę tylko jedn±.

Dziękuję.
Nie tylko szansa ale pewność, B-g obiecał - Hbr 11:6 Bw "Bez wiary zaś nie można podobać się Bogu; kto bowiem przystępuje do Boga, musi uwierzyć, że On istnieje i że nagradza tych, którzy go szukają."
Widzisz, ja juz próbowałem postawic własne " ego " na pierwszym miejscu i powiem ci - to nie działa !!! Nie znajdę bez B-ga rozwiązania, zbawienia. Wiesz jak trudno ( ciągle się z tym borykam ) postawić na 1 miejscu B-ga zamiast własne " ja " !! Jak trudno szczerze i bez obłudy przyznać się przed sobą i B-giem - nie dam rady. Myślenie typu, sam sobie dam radę, to grzech bałwochwalstwa w moim życiu
„Nie interesuje mnie religia” – możesz to rozwin±ć?

Można byc religijnym tzn. byc w kulcie, cyt. " ... Kult maryjny, ¶więci, obrazki, różaniec, dewocjonalia, ko¶cioły ... " chodzić do kościoła, a nie być wierzącym !!!
Prosze przemyśl, cyt. " Mk 16:17-18 Bw „(17) A takie znaki będą towarzyszyły tym, którzy uwierzyli: w imieniu moim demony wyganiać będą, nowymi językami mówić będą,(18) węże brać będą, a choćby coś trującego wypili, nie zaszkodzi im. Na chorych ręce kłaść będą, a ci wyzdrowieją.”
Ja nie mam oznak takiej wiary. To nie ma nic wspólnego z religią.
Nic nie musisz, ale warto by było, bo lektura daje do my¶lenia.

Powtórzę, to że ja jestem grzeszny i niewieryn nie niweczy wierności Boga. To, że jakiś kościół, coś tam kiedyś przeskrobał nie niweczy wiary i B-ga.

===

Profil   Email 
 Cytat 
eviva
 październik 08 2006 16:30   
Forum

matejanka
Ze zwierzętami tak było jak piszesz.Potem człowiek wprowadził "zezwierzęcenie" i jest ,jak jest.To ,że Bóg i Chrystus w człowieku jest dla Ciebie to samo,to jest nic w porównaniu z faktem,że inni tej obecności w ogóle nie widzą.W Biblii pisze bardzo dużo na temat obecności Boga w nas.Jezus mówił:"Szukajcie najpierw Królestwa Bożego i tajemnic Jego,a wszystko pozostałe będzie wam dodane" i "...Królestwo Boże jest w was".TT, też to potwierdza.To dlaczego Kościół tego nie realizuje,a wszystkich,którzy to mówili lub mówią,zalicza do sekty? Z tego rozumowania wynika,że Kościół powinien uważać Jezusa też za sektę.Ponieważ Jezus się nie mylił, więc to Kościół się myli w tym przypadku.Kościół nie może przyznać się do błędnego rozumowania,bo jak poprowadzi wiernych do Boga w nas,to okaże się,że z bardzo ważnego pośrednika między Bogiem a ludźmi,staje się automatycznie zwykłym drogowskazem.Ludzie mieliby Boga,to na co im Kościół,jeśli to wszystko co mieli w Kościele,można załatwić z Bogiem bezpośrednio.I to bez straty czasu i pieniędzy.Ja tak to rozumiem z tego co pisze TT.Kościół nie może podcinać gałęzi,na której siedzi.Dlatego najlepiej nazywać TT oszustwem,bo coś tam się nie zgadza w szczegółach.Wierni są zobowiązani do obrony swej wiary,bez względu na to, czy jest ona prawdziwa,czy nie.Pozdrawiam.eviva

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 październik 08 2006 17:01   
Forum

Quote by juliette: Ciąg dalszy, który dopisałabym do pytań Rhodesa:

19. Jeśli wierzysz w istnienie istoty nieskończenie dobrej, to GDZIE widzisz przejawy jej dobroci?

w tm ze TY ISTNIEJESZ na przykład
Quote by juliette:
20. Świat przyrody to jedna wielka rzeźnia – (podaję oklepany przykład Dawkinsa z rekinem, jak ktoś zna to nie musi czytać) samica rekina rodzi jedno młode mając 6 –7 płodów. Jak to się dzieje? Rekiny uczą się polować w łonie matki, ten który się urodził dopadł, zabił i zjadł (może nie bezpośrednio, ale pośrednio) resztę. Wyjaśnij w kontekście przykazania „nie zabijaj”.

Gdyby nie było zabijania, nie byłoby potrzeby wprowadzania takiego przykazania, To chyba elementarne Watsonie?
Quote by juliette:
21. Wierzysz, że Bóg zesłał na ziemię syna, aby cierpiał i umarł na krzyżu dla zbawienia za grzechy Twoje i całego świata. Ustosunkuj się do tego sposobu zbawiania świata w kontekście miłości ojcowskiej, przykazania „nie zabijaj” i wszechdobroci.

Jak wyżej. Poza tym nie rozumiesz sensu chrześcijanstwa: Bóg zesłał Syna w akcie solidarności z ludźmi - Jego śmierć na krzyżu to tylko skutek, a nie cel, czy istota Wcielenia
Quote by juliette:
22. Antropologia nie zna kultury, w której nie rozwijałyby się kulty i wierzenia religijne. Wyjaśnianie nieznanych zjawisk i leczenie własnych lęków za pomocą magii i kultu jest potrzebą uniwersalna, można powiedzieć naturalną wręcz jak jedzenie. Skoro w każdym zaludnionym zakątku świata od powiedzmy 140 tys. lat rozwinęły się (niezależnie od siebie) niezliczone rzesze kultur to, jakie jest źródło Twoich przekonań o słuszności kultu, który Ty akurat wyznajesz?

To nie jest kult.
Źródła są trzy
- ontologicznie logiczna konieczność wynikająca z rozumienia natury bytu i istnienia, jaka w chrześcijaństwie jest najpełniej wyrazona
- historyczność Koscioła wynikajaca z historyczności Syna Bożego
- świadectwo
Quote by juliette:
23. Chrześcijaństwo jest eklektyzmem (nie synkretyzmem nawet) zlepionym z innych kultów, które dostępne były Żydom. Dowodów na to przytoczyć można dużo ograniczam się do jednego – OSIOŁ. Jezus wjeżdża do Jerozolimy na ośle. Ten opis nieprzypadkowo znalazł się we wszystkich czterech Ewangeliach. Kult osła ma swoje źródło w Egipcie (brat Ozyrysa bodajże mógł przybierać postać osła, a był to zły bóg, toteż w czasie świat religijnych w Egipcie nie karmiono osłów). Grecy znali egipskiego boga Tyfona i wierzyli, że założył Jerozolimę, stąd w świątyni Jerozolimskiej na ścianie wisiała głowa osła. Stąd też na wizerunkach palatyńskich widać osła jako bóstwo, czasami nawet osioł widoczny jest w pozycji rozpiętej na krzyżu. Wjazd Jezusa na ośle do miasta związany jest z kultem płodności (tego typu wjazdy popularne były w Grecji, dokonywał ich kapłan i kończył swój przejazd w świątyni, a towarzyszący mu tłum zatrzymywał się przed miejscem, którego nie mógł przekroczyć – stąd z kolei tzw. „carskie wrota” w prawosławnej cerkwi.) Czy fakt, że antropologia wyjaśnić może twoją religię „od podszewki” nie zraża cię do nie?

Nie. Bo antropologia szuka wyjaśnień czesto "naciąganych". Jesli poczytasz troche dziełek antropologcznych to zdziwisz się jakie bzdury jakimi bzdurami można dowodzić. Inna rzecz: to, ze pewne symbole sa identyczne z pewnymi symbolami nie znaczy, że odwzorowują tę sama rzeczywistość.
Quote by juliette:
24.Nauka Jezusa to nihil novi jeśli zestawimy ja z dziełami Platona. Judea była pod okupacją jak wiadomo rzymską, która czerpała z Grecji całymi garściami i nic w tym dziwnego nie było, że Żydzi mieli dostęp do tradycji i kultury greckiej. Nieśmiertelna dusza, świat idei platońskich jako zapowiedziany raj, dualizm cielesno – duchowy (tak bardzo rozdmuchany przez filozofię średniowieczną) etc. Podobieństw jest wiele. Co Ty na to?

Ależ nawet bez wdawania się w rozważania jaki jest sens przyjścia Jezusa (patrz wyzej) nauka, która głosił jest krańcowo różna od platońskiej. Wystarczy poczytać Nowy Testament droga Juliette, a nie opierać się na tym, co ktos zreferował
Quote by juliette:
25. Jezus przywoływał do siebie zwłaszcza chorych, chromych, ubogich biednych, niekochanych etc. Taki jesteś? Słaby, samotny, pokrzywdzony, niezaradny? Potrzebujesz pocieszenie, ukojenie, wyleczenia? Za słaby aby żyć bez świadomości odgórnej pomocy? Zbyt nieudolny aby to zauważyć i negować? Jak rozumiesz pojęcie „religia niewolników”?

Czyzby tylko takich do siebie przywoływał? Posługujesz się błednymi stereotypami. Od czasów Nietzschego pokutuje błędne pojecie, ze chrześcijanstwo to religia tylko dla słabych. Jak widać łatwiej powtarzac za nim i za innymi ignorantami niż samemu zapoznac się z istotą Dobrej Nowiny. W tym kontekscie dalsza częśc tego punktu traci jakikolwiek sens (jak i cała Twoja wypoweidź)

Quote by juliette:
26. Czy czytałeś „Młot na czarownice” ? Jak oceniasz działalność polityczną kościoła katolickiego w wiekach XII – XV oraz XIX – XX?

Czytałem. Oceniam na pewno nie tak jak wszyscy antyklerykalni agitatorzy - ahitorycznie, ale w kontekście epoki.
Poza tym działalność polityczna pewnych osób z kościoła katolickiego jest czymś innym niż wiara Koscioła katolickiego
Quote by juliette:
Te pytania odchodzą od tematu wiary, ale zawsze chciałam je zadać wierzącej osobie i będę niepomiernie wdzięczna jak ktoś mi odpowie:

27. Jak oceniasz działalność prawicowych partii politycznych?

Nie wiem jakiej oceny sie domagasz? Gdzie? Kiedy? w Jakim zakresie? Sprecyzuj pytanie
Quote by juliette:
28. Czy byłeś kiedyś na tej stronie: http://www.racjonalista.pl/ ?

Byłem wielokrotnie: większość tekstów na niej wykazuje zdumiewajaco niski poziom racjonalnosci i wskazuje na to, że osoby piszące na niej mają problemy z samodzielnym mysleniem: powtarzają bezmyślnie, bez sprawdzenia stereotypy i wytarte klisze. Kilkakrotnie próbowałem podjąć krytyke, zawsze bez echa
Quote by juliette:
29. Jak radzisz sobie z przykazaniem „nie cudzołóż” i własnym popędem seksualnym maja kilkanaście lat i nie posiadając małżonka?

A jak rozumiesz przykazanie "nie cudzołóż"?

Podsumowując:
wiekszość Twoich pytań wynika z niezrozumienia chrześcijaństwa i posługiwania sie stereotypami. Nie che mi się juz odpowiadać Ci jak odpowiedziałem Rhodesowi.
On biedny wysilał się na odpowiedzi nie rozumiejąc, że z niego zakpiłem: po prostu taki sposób argumentowania jest zawsze łatwo odwrócić.

Jeszcze jedna uwaga: żeby z kimś dyskutować, nalezy najpierw zrozumieć (nie powierzchownie i stereotypowo) jego stanowisko, inaczej dyskutujesz ze swoimi własnymi poglądami co do tego stanowiska

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,85 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty