Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Unieważnienie małżeństwa
 |  Wersja do druku
kruszynek5
 październik 14 2006 20:24  (Czytany 999 razy)  
Forum

Status: offline

Jesteśmy z mężem dwa miesiące po ślubie konkordatowym.Jednak chciałabym postarac się o unieważnienie tego małżeństwa, z przyczyn choroby mojego męża, o której nie powadomił mnie wcześniej. Mianowicie dowiedziałam się że regularnie przyjmuje środki odurzające, 5 lat temu leczył się z narkomanii w ośrodku i o tym wiedziałam, jednak nawrót choroby nastąpił już pół roku przed ślubem i on z tą świadomością przysięgał mi przed Bogiem UCZCIWOSC, podczas gdy w chwili obecnej marnotrawi nasze pieniądze i brutalnie mnie pobił (nie mam dowodów).On zdecydowanie woli narkotyki i alkohol niż własną żonę, dlatego zwracam się z pytaniem czy jest to przesłanka do unieważnienia małżeństwa (księdzu powiedział, że w jegoi rodzinie nie było żadnych chorób i uzależnień, podczas gdy jego matka jest alkoholiczką, a on narkomanem)Proszę o pomoc co robić w takiej sytuacji i jak wygląda procedura unieważnienia małżeństwa, czy muszę mieć jakieś dowody?Czy mąż musi wyrazić zgodę na unieważnienie małżeństwa?Jakie i gdzie dokumenty należy złożyć?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 październik 14 2006 21:05   
Forum

Status: offline

Po pierwsze, to nie można unieważnić ważnie zawarte związki. Co najwyżej można stwierdzić, że małżeństwo nigdy nie było ważne.

"Praktykowana" narkomania jest chorobą uniemożliwiającą podjęcie obowiązków małżeńskich. Z natury osoba, która jest narkomanem i bierze narkotyki nie jest w stanie spełniać swoich obowiązków. Przesłanki jak najbardziej są. Jednak najważniejszy jest fakt, że choroba została zatajona. W celu dokładniejsze porady radzę udać się do Sądu Biskupiego właściwej diecezji, gdzie udzielą fachowej i bezpłatnej porady.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,07 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty