Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Kwestie moralne Nowy wątek Odpowiedz
 czy można usprawiedliwiać zabijanie?
 |  Wersja do druku
000
 listopad 07 2006 11:34  (Czytany 5061 razy)  
Forum

Status: offline

Ostatnio na religii ksiądz powiedział, że w niktórych przypadkach aborcjia jest "usprawiedliwiona" gdy dziecko ma wady genetyczne i po urodzeniu będzie np. niepełnosprawne lub gdy ciąża zagraża życiu kobiety. Moim zdaniem niepełnosprawność dziecka to tak jakby próba na którą Bóg wactawia danych rodziców. Gdybym miała wybierać między śmiercią dziecka, a własną to wolałabym umrzeć przy porodzie niż zabić niewinną istotę istotę, która jednodześnie jest MOIM dzieckiem.

===

"miłość jest przyjemnym cierpieniem"

Profil   Email 
 Cytat 
ags
 listopad 07 2006 12:14   
Forum

Jedyne usprawiedliwienie - to kiedy ciaża zagraża życiu kobiety - mamy tu do wyboru dwa dobra o równej wartości (życie matki, życie dziecka). W tej sytuacji kobieta ma wybór. W innych sytuacjach jest to morderstwo. Bo jeśli można zabic nienarodzone dziecko, dlatego, że jest nieuleczalnie chore, to dlacego nie można zabić dziecka narodzonego z tą samą chorobą ?!?

===

"Kościół nie może iść z duchem czasów - z tego prostego powodu, że duch czasów donikąd nie idzie." Gilbert Keith Chesterton

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Rafi F
 listopad 07 2006 12:18   
Forum Moderator
Moderator

Jeżeli to był ksiądz KRK, to nie dosyć, że głosił pogląd sprzeczny z dekalogiem, to także niezgodny z nauczaniem KRK. Mam nadzieję, że podkreślił, iż to jego osobisty pogląd. Choć na lekcji religii nie jest we własnym imieniu, a reprezentuje nauczanie KRK.
Krótko mówiąc popełnił nadużycie i nakłaniał do morderstwa zasłaniając się powagą KRK.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Monika Moryc
 listopad 07 2006 13:08   
Forum

Meid longing, mam takie samo zdanie jak Ty. Cieszę się, że nie jestem w nim odosobniona Dziękuję Ci za ten post
Co do tego księdza to nawet jego prywatny pogląd nie powinien brzmieć w ten sposób. Nasuwa się pytanie co ktoś taki robi w KrK. Szczerze powiem-jestem w szoku.

===

« Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim » (1 J 4, 16)

Profil   Email 
 Cytat 
Tadzcharti
 listopad 07 2006 14:18   
Forum

"..Ostatnio na religii ksiądz powiedział, że w niktórych przypadkach aborcjia jest "usprawiedliwiona" gdy dziecko ma wady genetyczne i po urodzeniu będzie np. niepełnosprawne lub gdy ciąża zagraża życiu kobiety.."
Mam nadzieję że ten ksiądz mówił jedynie o tym co zapisane w prawie/ustawach a nie o stanowisku swoim czy kościoła.. bo jeśli to jego opinia to powinien wrócić do chrztu i zacząć wzrost w wierze od początku..

"..Jedyne usprawiedliwienie - to kiedy ciaża zagraża życiu kobiety - mamy tu do wyboru dwa dobra o równej wartości (życie matki, życie dziecka). W tej sytuacji kobieta ma wybór. W innych sytuacjach jest to morderstwo.."
A ja bym powiedział że sam wybór pomiędzy matką a dzieckiem byłby morderstwem.. lekaże mają robić wszystko co się da by oboje przeżyli.. a jeśli któreś/oboje umrą to trudno/szkoda.. ale nie wybierajmy kto ma żyć a kto nie..

czy można usprawiedliwiać zabijanie? morderstwo nigdy.. a zabicie to już inna sprawa..
Jeśli ktoś zamachnie się na mnie z nożem a ja mu ten nuż wbiję w serce to nie będę miał wyrzutów sumienia..
Tylko trzeba pamiętać o tym że jeśli jest już się w stanie wyrwać nuż to może można też spróbować obezwładnić napastnika a nie iść na łatwiznę.. {bo to było by również morderstwo.. tu granica jest cienka i każdy sam w takiej sytuacji ocenia czy jest wstanie nie zabić czy nie}

Życie nie kończy się w "świecie fizycznym" więc dla mnie życie fizyczne nie ma aż tak dużego znaczenia.. bo i po śmierci możemy się rozwijać.. ale tu {w tym świecie} mamy dostęp do możliwości które dla istot "czysto duchowych" były by niemal nieosiągalne.. więc jeśli tylko możemy nie odbierajmy nikomu życia fizycznego.. nawet sobie

===

Dopóki walczysz, jesteś niezwyciężony /1P3,9/Ef6,12/

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 listopad 08 2006 11:15   
Forum Moderator
Moderator

Czasami jednak zdarza się tak, ze trzeba zdecydować: Czy matka? Czy dziecko?
Tadzcharti stawianie lekko sprawy czyjejś śmierci i tłumaczenie sobie, że trudno/szkoda jest wyjątkowo nietaktowne... Mam prawo wybrać czy zabije innego człowieka broniąc swojego życia czy oddam życie, pozwalając żyć komuś innemu. Jedno i drugie życie jest rónie cenne i każdy wybór jest tragiczny. Kiedy wzruszasz ramionami nad takim wyborem twierdząc, że "szkoda" nie dajesz najlepszego świadectwa... Zresztą - Piszesz, że zabicie napastnika w obronie koniecznej jest usprawiedliwone... Czy przypadkiem nie zabijasz kogoś byś mógł żyć sam?? Ten sam wybór staje przed matką gdy na świat przychodzi dziecko... Warto o tym pamiętać...

Meid longing - Wydaje mi się, że wada genetyczna nie może usprawiedliwiać aborcji - Dziecko niepenosprawne nie przestaje być człowiekiem i zasługuje na życie i szacunek - Tylko Holandia pozwala zabijać niepełnosprawne dzieci niezależnie od tego czy już przyszły na świat czy nie... Sądzisz, że to dobre??

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Monika Moryc
 listopad 08 2006 14:37   
Forum

Quote by maxurd: Zresztą - Piszesz, że zabicie napastnika w obronie koniecznej jest usprawiedliwone... Czy przypadkiem nie zabijasz kogoś byś mógł żyć sam?? Ten sam wybór staje przed matką gdy na świat przychodzi dziecko... Warto o tym pamiętać...

Hmmm... A ja się nie zgodzę.
Stawiasz znak równości pomiędzy napastnikiem, który chce Cię zabić, a nienarodzonym dzieckiem. Moim zdaniem to mocno nietrafione porównanie.
Obowiązkiem matki jest chronić swoje dziecko nawet kosztem własnego zdrowia czy życia. Osobiście postąpiłabym podobnie jak Meid longing.
Maxurdzie, pisze Ci to już druga kobieta Może warto się nad tym zastanowić...

===

« Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim » (1 J 4, 16)

Profil   Email 
 Cytat 
Tadzcharti
 listopad 08 2006 16:12   
Forum

"..Tadzcharti stawianie lekko sprawy czyjejś śmierci i tłumaczenie sobie, że trudno/szkoda jest wyjątkowo nietaktowne.."
eh.. nie powiedziałem że to łatwe ale jeśli nic nie mogę zrobić to trudno/szkoda i tyle.. {przecież z tego powodu nie będę się wieszał}

"..Piszesz, że zabicie napastnika w obronie koniecznej jest usprawiedliwone... Czy przypadkiem nie zabijasz kogoś byś mógł żyć sam?? Ten sam wybór staje przed matką gdy na świat przychodzi dziecko.."
Po pierwsze nie napisałem że że zabicie napastnika w obronie koniecznej jest usprawiedliwione ale że nie będę miał wyrzutów sumienia.. a dla mnie to duża różnica {ale to dłuższy temat..}
Po drugie dziecko nie jest napastnikiem i tyle.. {oczywiście nie potępiam matki jeśli wybierze swoje życie, choć osobiście wybrał bym życie dziecka.. niestety nie do mnie należą te wybory..}

===

Dopóki walczysz, jesteś niezwyciężony /1P3,9/Ef6,12/

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 listopad 08 2006 16:42   
Forum Moderator
Moderator

Quote by MonikaM:
Quote by maxurd: Zresztą - Piszesz, że zabicie napastnika w obronie koniecznej jest usprawiedliwone... Czy przypadkiem nie zabijasz kogoś byś mógł żyć sam?? Ten sam wybór staje przed matką gdy na świat przychodzi dziecko... Warto o tym pamiętać...

Hmmm... A ja się nie zgodzę.
Stawiasz znak równości pomiędzy napastnikiem, który chce Cię zabić, a nienarodzonym dzieckiem. Moim zdaniem to mocno nietrafione porównanie.
Obowiązkiem matki jest chronić swoje dziecko nawet kosztem własnego zdrowia czy życia. Osobiście postąpiłabym podobnie jak Meid longing.
Maxurdzie, pisze Ci to już druga kobieta Może warto się nad tym zastanowić...

Moniko podobieństwo nie występuje na poziomie charakteru zdarzenia, ale na poziomie występujących skutków - W tym zakresie są to zdarzenia identyczne. Stąd moje porównanie

Natomiast co do decyzji kobiety to zgadzam się, że jest to jej wybór. Od decyzji matki zależeć będzie jaką decyzje podejmie i jaka by ona nie była to pozostawi po sobie żal i pustkę... Nie mówiłbym tu o żadnym grzechu.
Obowiązkiem matki (jak każdego człowieka) jest też troska o własne życie, które nie staje się w sytuacji konfliktu praw jakimś nieznaczącym prawem, ale pozostaje domagającym się szacunku fundamentalnym prawem człowieka.

Dlatego zabicie dziecka w celu ratowania matki nie jest morderstwem, ale pozostaje działaniem w obronie życia matki.

Czasem przesadzamy w ochronie życia poczętego, które staramy się bronić za wszelką cenę i nadajemy mu rangę wyższą niż ta w rzeczywistości jest. Życie jest warte tyle samo od początku do końca a każde życie warte jest tyle samo, bo za każdego człowieka cena dana jest jedna

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 listopad 08 2006 18:08   
Forum

Ostatnio na religii ksiądz powiedział, że w niktórych przypadkach aborcjia jest "usprawiedliwiona" gdy dziecko ma wady genetyczne i po urodzeniu będzie np. niepełnosprawne

Bzdura. Stanowisko Kościoła jest zgoła inne. Jeśli tak uważa ten ksiądz, to nie jest dużo gorszy w postrzeganiu tych spraw od Hitlera, który pozbywał się niepełnosprawnych i ułomnych.

lub gdy ciąża zagraża życiu kobiety.

O ile wiem ta kwestia zgadza się ze stanowiskiem Kościoła. Wydaje mi się też, że na wyraźne życzenie kobiety może ona urodzić to dziecko, ale nie jestem pewien, wie ktoś?

===

Sancta Maria, Mater Ecclesia, omnes sancti Angeli orate pro nobis.

Profil   Email 
 Cytat 
000
 listopad 09 2006 09:16   
Forum

Wytdaje mi sie, że jeżeli kobieta postanowi że mimo wszystko urodzi to dziecko to tak jakby powierzała swe życie Bogu - bo to już od niego zależy czy stanie się cód i oboje zostaną uchronieni przed śmiercią. Jeżeli Bóg uzna że któreć z nich ma umrzeć to już my, ludzie nie możemy tego zmieniać.

===

"miłość jest przyjemnym cierpieniem"

Profil   Email 
 Cytat 
ags
 listopad 10 2006 16:04   
Forum

Quote by meid longing: Wytdaje mi sie, że jeżeli kobieta postanowi że mimo wszystko urodzi to dziecko to tak jakby powierzała swe życie Bogu - bo to już od niego zależy czy stanie się cód i oboje zostaną uchronieni przed śmiercią. Jeżeli Bóg uzna że któreć z nich ma umrzeć to już my, ludzie nie możemy tego zmieniać.

Skoro kobieta tak zadecydowała, to jej prawo. A jeśli konsekwencją będzie śmierć obojga? Wtedy wybór staje się najgorszym z możliwych - czyż nie?

===

"Kościół nie może iść z duchem czasów - z tego prostego powodu, że duch czasów donikąd nie idzie." Gilbert Keith Chesterton

Cytat 
Gocek
 listopad 10 2006 19:20   
Forum

A jeśli konsekwencją będzie śmierć obojga? Wtedy wybór staje się najgorszym z możliwych - czyż nie?

A może najlepszym z możliwych (w końcu upragniony raj - dla dziecka w szczególności - nawet nie zdążyło dokonać wyboru pomiędzy dobrem i złem i nie spotkało się z ucieleśnieniem zła (Szatanem). Czyż nie chodzi przede wszystkim o zbawienie? Zresztą jeżeli takie dzieci się rodzą i zagrażają życiu matki - to widocznie Bóg tak chce? A człowiek powinien się z tym pogodzić, chyba że pragnie sprzeciwić się Panu?.
Bo skoro człowiek "niepełnosprawny", "nieuleczalnie chory" nie może na zasadzie wolnego wyboru pozbawić się życia, to matkę również powinno się pozbawić wolnego wyboru. Bo tak jak "roślinki" czekają aż Pan Bóg pozwoli, tak matka powinna się pogodzić z tym co otrzymała - konsekwencja.

PS. Moje wypowiedź ma charakter wybitnie subiektywny, oparty na hipotezach, często prowokujących do myślenia, niekoniecznie jestem zwolennikiem tego typu rozwiązań.
Dla tych co mają problemy z rozumowaniem mówię, że charakter tej wypowiedzi jest sarkastyczny i cyniczny.

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks

Profil   Email 
 Cytat 
madziulka
 marzec 07 2007 18:25   
Forum

według mnie nie am rzeczy które mogą usprawiedliwićzabijanie. i to na dodatek zabicie malego dziecka! nawet jeśli jest ono 'wynikiem gwałtu' to czym ONO zawiniło?! przecież to niewinna istota. tak samo jeśli jest niepelnosprawne to tez przeciez nie jego wina. czesto mowi sie ze lepiej zeby je zabic zeby tutaj nie cierpialo. dlaczego tak sie je z gory skresla? nie mozna dac mu sznsy, moze znajdzie kogos kto je pokocha... aborcja to morderstwo

===

"Najważniejsze jest dla oczu niewidoczne" Antoine de Saint Exupéry

Profil   Email 
 Cytat 
Belle Star
 marzec 08 2007 12:32   
Forum

Co do niepełnosprawnych to się zgadzam, ich zabijanie pachnie mi faszyzmem. Ale co do gwałtu - wiesz, kobieta to też człowiek a nie inkubator. Mało, że ktoś ją zeszmacił to jeszcze każe jej się rodzić dziecko. To zdarzenie może doprowadzić ją nawet do samobójstwa, że podam przykład niedawnej śmierci nastolatki, którą molestowali koledzy. Tak łatwo przyjmujesz człowieczeństwo płodu, ale nie przyjmujesz człowieczeństwa kobiety. Dlatego zaliczyłabym to znów do wyboru życie matki lub płodu, gdyż w skrajnych przypadkach może to doprowadzić do śmierci kobiety.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Belle Star
 marzec 08 2007 12:42   
Forum

A ja bym powiedział że sam wybór pomiędzy matką a dzieckiem byłby morderstwem.. lekaże mają robić wszystko co się da by oboje przeżyli.. a jeśli któreś/oboje umrą to trudno/szkoda.. ale nie wybierajmy kto ma żyć a kto nie..
]

Taki przykład: dwoje ludzi topi się w jeziorze. Możesz dopłynąć i uratować tylko jedno z nich. Czy wybór i uratowanie jednego życia będzie lepszy niż nie robienie nic i czekanie aż oboje utoną i jak to napisałeś, szkoda?

Ciekawe co byś powiedział gdyby wprowadzono prawo, że wraz ze śmiercią żony z powodu ciąży zabijamy też męża? Zaraz by ci się odwidziało! Nie o twoje życie tu chodzi nie strugaj więc bohatera, bo nie ty poszedłbyś do piachu w takim przypadku. Nie opowiadaj więc bzdur w stylu: walcząc na froncie należy iść w pierwszym szeregu, bo nikt ci armaty w twarz nigdy nie wycelował. Pewnie pierwszy byś stchórzył, więc nie moralizuj innym, że nie powinni bać się własnej śmierci, gdy ciąża ją gwarantuje.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 marzec 08 2007 12:47   
Forum Moderator
Moderator

Kobietę można, a nawet trzeba otoczyć opieką. Nie wiadomo też, co spowoduje w przyszłości większe problemy : gwałt i morderstwo, czy gwałt i urodzenie.
A teraz powiedz, od kiedy jest człowiek? Genetycznie od chwili poczęcia, a wg ciebie kiedy ? Hasło "mój brzuch" ma usprawiedliwić morderstwo ? tylko dlatego, ze z kobieta łatwiej ci się zidentyfikować, a z dzieckiem, gdy jeszcze brzucha nie wypina, mniej ? Bo nie zapłacze?
I ty nie jesz mięsa, bo zwierzęta cierpią, wręcz oceniasz wg tego ludzi i zarzucasz brak wrażliwości, a jednocześnie zamordowałabyś dziecko ? Co, wpierw dasz mu jeszcze narkozę ? Nie rozumiem twojej mieszanki.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Belle Star
 marzec 08 2007 12:53   
Forum

Człowiek jest według mnie od poczęcia tak jak i zwierzę jest zwierzęciem od poczęcia. Nawet jednak wśród już narodzonych musimy nierzadko wybierać. Zabiję napastnika czy dam się zabić? Uratuję księdza czy satanistę? To wszystko ludzie których życie jest rónoważne. Ale Rafi- Twój idealizm nie pozwala Ci myśleć życiowo. Pozwoliłabym kobiecie usunąć ciążę jeśli wiedziałabym że w przeciwnym razie targnie się na własne życie. Tak jak pozwoliłabym na to, gdyby ciąża zagrażał jej życiu w jakikolwiek sposób. Jeśli uważasz że życie płodu jest ważniejsze niż życie kobiety to ja nie rozumiem twojej mieszanki.

Nie byłeś nigdy w butach zgwałconej kobiety. Ciekawa jestem jakbyś się czuł jakby jakiś facet zdjął ci kalesony i wiadomo co na siłę, nie życzę tego nikomu. Przypadki pokazują że jedne sobie z tym radzą, inne mogą przypłacić za to życiem i którym nie pomoże żadna terapia.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 marzec 08 2007 13:14   
Forum Moderator
Moderator

Jeszcze raz : nie istnieje wybór albo morderstwo albo samobójstwo. Trzeba po prostu pomóc. Złem dobra nie wyrządzisz. Trzeba kobietę otoczyć opieką i pomóc wyjść z głębokiej depresji. Pomoc taka konieczna jest i tak każdej ofiarze gwałtu.

Używając tak przewrotnej argumentacji nieistniejącej alternatywy zapytam : wolisz się zaopiekować kobietą, czy ją wyskrobać aby potem w głębokiej depresji z dwóch powodów skoczyła z mostu ?

Jeżeli natomiast kobieta skończy w zakładzie zamkniętym, to nie jest temu winne dziecko, tylko gwałciciel. Bo to owoc gwałtu, nie ciąży.

===

Cytat 
Rafi F
 marzec 08 2007 13:20   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Belle Star:
Nie byłeś nigdy w butach zgwałconej kobiety. Ciekawa jestem jakbyś się czuł jakby jakiś facet zdjął ci kalesony i wiadomo co na siłę, nie życzę tego nikomu. Przypadki pokazują że jedne sobie z tym radzą, inne mogą przypłacić za to życiem i którym nie pomoże żadna terapia.

Jeżeli byłaś zgwałcona, to ci współczuje. Ja nie byłem. Spotykam przy Biblii trzech po wyrokach. Bardzo możliwe, że jeden z nich przy odsiadce był zgwałcony (choć w ciąży nie chodził). Skontaktować ?

===

Cytat 
Belle Star
 marzec 08 2007 13:32   
Forum

Quote by Rafi F: Jeszcze raz : nie istnieje wybór albo morderstwo albo samobójstwo. Trzeba po prostu pomóc. Złem dobra nie wyrządzisz. Trzeba kobietę otoczyć opieką i pomóc wyjść z głębokiej depresji. Pomoc taka konieczna jest i tak każdej ofiarze gwałtu.

Używając tak przewrotnej argumentacji nieistniejącej alternatywy zapytam : wolisz się zaopiekować kobietą, czy ją wyskrobać aby potem w głębokiej depresji z dwóch powodów skoczyła z mostu ?

Jeżeli natomiast kobieta skończy w zakładzie zamkniętym, to nie jest temu winne dziecko, tylko gwałciciel. Bo to owoc gwałtu, nie ciąży.

Tak jak czasami lekarz nie może nic poradzić na to że ciąża zagraża życiu, tak czasem bezsilny jest psychiatra. Rozumiem że jesteś wtedy za zamknięciem takiej w klatce i karmieniem przez rurkę a potem cesarka, żeby dziecko się urodziło?

Nie zostałam nigdy zgwałcona i z tego powodu nie wypowiadam się autorytarnie, że gdybym była poszłabym na terapię i urodziła. Może strzeliłabym sobie w głowę, nie mogę tego wiedzieć, gdyż nie przeżyłam takiej tragedii!!!!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 marzec 08 2007 14:03   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Belle Star:
Tak jak czasami lekarz nie może nic poradzić na to że ciąża zagraża życiu, tak czasem bezsilny jest psychiatra.

Rozpatrujemy ciąże w wyniku gwałtu, nie zagrożenie medyczne. Jeżeli psychiatra nic nie może wskórać, to ma zamordować dziecko ? Karmiona będzie przez rurkę tak czy inaczej. Idziesz w coraz bardziej skrajne przypadki, ale nic nie może w tym przypadku usprawiedliwić dodatkowego morderstwa ! Kobiecie jeszcze być może pomożesz nawet przy najstraszliwszych skutkach psychicznych gwałtu - dziecka nie wskrzesisz.

Quote by Belle Star:
Nie zostałam nigdy zgwałcona ... nie przeżyłam takiej tragedii!!!!
I chwała Panu !

===

Cytat 
Belle Star
 marzec 08 2007 15:06   
Forum

Jeżeli usunięcie ciąży byłoby jedyną możliwością żeby kobieta się nie zabiła to bym to zrozumiała. Po prostu ja wybrałabym kobietę ty nienarodzone dziecko.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 marzec 08 2007 15:23   
Forum Moderator
Moderator

To jest fałszywa alternatywa. Nigdy takiej wiedzy a priori mieć nie będziesz tak samo jak nie będziesz miała a priori pojęcia, czy zabicie dziecka nie spowoduje takiego samego, jak nie głębszego urazu w rozchwianym już umyśle. Możesz za to wszelkimi możliwymi sposobami zapobiec groźbie samobójstwa.
Nigdy więc przed takim wyborem nikt nie stanie.
Natomiast wiesz na pewno, że zamordowanego dziecka nie wskrzesisz.

===

Cytat 
LuTom
 marzec 08 2007 15:24   
Forum

Kobietę można, a nawet trzeba otoczyć opiek±. Nie wiadomo też, co spowoduje w przyszło¶ci większe problemy : gwałt i morderstwo, czy gwałt i urodzenie.

I dlatego też trzeba pozwolić jej podjąc samodzielną decyzję.
Jeżeli była¶ zgwałcona, to ci współczuje. Ja nie byłem.

I chwała Panu (chociaż,,,,może przydałoby się takie doświadczenie, żeby dokładniej zrozumieć położenie zgwałconej kobiety? ) Stare dobre przysłowie mówi prawdę : syty głodnego nie zrozumie. Podobnie jest niestety z mężczyznami i kobietami. Żebyś nie wiem jak się starał, nigdy nie będziesz w stanie zrozumieć co czuje kobieta nosząca w brzuchu owoc geałtu.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 marzec 08 2007 15:28   
Forum Moderator
Moderator

Wybacz Lutom, ale kobieta zgwałcona też takiego wyboru racjonalnie nie jest w stanie podjąć. Najczęściej na dziecko przeleje nienawiść do gwałciciela i się go pozbędzie. Na gwałt odpowie morderstwem niewinnego i wszystko będzie cacy do czasu, aż sobie tego nie uświadomi.
Ot sprawiedliwość : ma gnoja za ojca, to małego gnojka zamordować !

===

Cytat 
Belle Star
 marzec 08 2007 15:38   
Forum

Quote by Rafi F: To jest fałszywa alternatywa. Nigdy takiej wiedzy a priori mieć nie będziesz tak samo jak nie będziesz miała a priori pojęcia, czy zabicie dziecka nie spowoduje takiego samego, jak nie głębszego urazu w rozchwianym już umyśle. Możesz za to wszelkimi możliwymi sposobami zapobiec groźbie samobójstwa.
Nigdy więc przed takim wyborem nikt nie stanie.
Natomiast wiesz na pewno, że zamordowanego dziecka nie wskrzesisz.

Tak samo nigdy nie wiesz, czy jeżeli istnieje medyczne zagrożenie życia, czy napewno się ono ziści. Zdarzają się cudowne uzdrowienia, ludzie leczą się z chorób, które według wszelkich wskazań medycyny powinny w najbliższym czasie doprowadzić do śmierci. Chcesz tak zaryzykować - twoja sprawa. Ale może inni wolą nie czekać na cud.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Belle Star
 marzec 08 2007 15:40   
Forum

Quote by Rafi F: Wybacz Lutom, ale kobieta zgwałcona też takiego wyboru racjonalnie nie jest w stanie podjąć. Najczęściej na dziecko przeleje nienawiść do gwałciciela i się go pozbędzie. Na gwałt odpowie morderstwem niewinnego i wszystko będzie cacy do czasu, aż sobie tego nie uświadomi.

Co byłbyś w stanie zrobić żeby uratować nienarodzone dziecko? Odpowiedz szczerze, czy gdyby taka kobieta obiecała, że nie zabije dziecka jeżeli ty pozwolisz, aby jej oprawca zrobił z Tobą to samo co z nią?

===

Profil   Email 
 Cytat 
LuTom
 marzec 08 2007 15:43   
Forum

Wybacz Lutom, ale kobieta zgwałcona też takiego wyboru racjonalnie nie jest w stanie podj±ć.

A to niby dlaczego? Uważam, że wg Ciebie jedyne racjonalne wyjście z tej sytuacji to : masz urodzić i kropka !

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 marzec 08 2007 15:45   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Belle Star:
Quote by Rafi F: Wybacz Lutom, ale kobieta zgwałcona też takiego wyboru racjonalnie nie jest w stanie podjąć. Najczęściej na dziecko przeleje nienawiść do gwałciciela i się go pozbędzie. Na gwałt odpowie morderstwem niewinnego i wszystko będzie cacy do czasu, aż sobie tego nie uświadomi.

Co byłbyś w stanie zrobić żeby uratować nienarodzone dziecko? Odpowiedz szczerze, czy gdyby taka kobieta obiecała, że nie zabije dziecka jeżeli ty pozwolisz, aby jej oprawca zrobił z Tobą to samo co z nią?

Szczerze ? Na taką propozycje kazałbym jej założyć fartuch, bo tylko ktoś szalony może po doznaniu gwałtu niewinnemu tego samego życzyć.

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,32 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty