Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Czyściec
 |  Wersja do druku
Marcin
 grudzień 07 2006 15:53  (Czytany 2633 razy)  
Forum

Status: offline

w Pismie Świętym jest mowa o niebie i piekle, natomiast nie ma wspomnianego nic o czyśćcu (tzn. nie istnieje takie pojęcie w Piśmie Świętym) więc czym jest czyściec??
Zadałem sobie to pytanie kiedy kolega opowiadał mi o wykładzie religioznawstwa na polonistyce.Zacytuję mojego kolegę:
"...Profesor opowiadał studentom, że czyściec wymyśliły władze kościelne w XIV w.a było to spowodowane zarazą, która zabijała rzesze ludzi. Wtedy to aby dodać ludziom otuchy, aby mieli nadzieje na wejście do nieba został wymyślony czyściec.."
Wypowiedz ta mnie zbulwersowała. Z tej wypowiedzi prawdą jest że nauka dotycząca czyśćca została sformułowana podczas soboru florenckiego oraz trydenckiego.oczywiście nauka ta została sformułowana w oparciu o PŚ.
W takim razie jesli nie jest to konkretne miejsce gdzie cierpimy za swoje grzechy to czym jest czyściec??kto ma szanse na czyściec??
czekam na Wasze opinie

===

Profil   Email 
 Cytat 
Patryk
 grudzień 07 2006 16:25   
Forum

Mi mówili, że do Nieba może dostać się dusza bez grzechów (ani jednego, czyli po spowiedzi i odpuście zupełnym). Czyściec jest dla dusz, które po swoim życiu zasługują na Niebo, ale grzech nie pozwala im na wejście, gdyż w Niebie nie ma grzechu.

===

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 grudzień 07 2006 17:52   
Forum

Naprawdę warto poszukać trochę w google. Akurat na ten temat znajdziesz dużo.

Jak znam życie, zaraz rozpęta tu się kolejna wielka debata protestantów z katolikami i innymi, bliżej mi nie znanymi konfesjami udzielających się na tym forum.

Polecam między innymi stronkę

http://www.teologia.pl/m_k/spis08b.htm

oraz Katechizm Kościoła Katolickiego (poz. 1030)

http://www.katechizm.opoka.org.pl/rkkkI-2-3.htm

myślę, że znajdziesz tam odpowiedzi na wszystkie pytania.

===

Sancta Maria, Mater Ecclesia, omnes sancti Angeli orate pro nobis.

Profil   Email 
 Cytat 
dawid1976
 grudzień 07 2006 18:44   
Forum

Jak znam życie, zaraz rozpęta tu się kolejna wielka debata protestantów z katolikami i innymi, bliżej mi nie znanymi konfesjami udzielających się na tym forum.

oj Piotrku! życie nas jeszcze dużo może nauczyć :-)

pozdr!

===

Profil   Email 
 Cytat 
dawid1976
 grudzień 07 2006 18:46   
Forum

jestem googlowcem, ale niestety jesli chodzi o szukanie dobrych info na sieci wyszukiwarka to jak grzebanie w wielkim smietniku

polecam www.wikipedia.pl

pozdr!

===

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 grudzień 07 2006 19:50   
Forum

Cały internet to jeden wielki śmietnik.
Podstawa to umiejętność wyszukiwania perełek w tym śmietniku

===

Profil   Email 
 Cytat 
wojtek
 grudzień 07 2006 20:23   
Forum

Sądzę ,że napewno jest coś takiego jak "czyściec",bo inaczej prawie żadna dusza nie dostąpiłaby zbawienia.Poza bardzo nielicznymi przypadkami każdy ma coś na sumieniu i w jakiś sposób trzeba zadośćuczynić złu i zwątpieniom które przez dane dusze miały miejsca.
Nie mam teraz żadnych przykładów ,ale postaram się coś przytoczyć.Nie upadajcie na duchu...

===

..nigdzie nie znajdziesz,bo takich już nie ma !

Profil   Email 
 Cytat 
Krzysztof
 grudzień 07 2006 20:24   
Forum

polecam www.wikipedia.pl

Nie zawsze wiadomości z wikipedii są prawdziwe. Chyba, że chodzi o angielską wikipedie...

===

Jestem katolikiem!

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
dawid1976
 grudzień 08 2006 00:22   
Forum

Z wikipedi:

Czyściec (łac. purgatorium) to według Kościoła katolickiego bolesne dochodzenie duszy do absolutnie doskonałej miłości, koniecznej do osiągnięcia szczęścia Nieba. Jest to raczej stan a nie miejsce. Dostępują go osoby umierające w łasce, ale które nie uporządkowały stosunku do rzeczy stworzonych. Boże miłosierdzie dopuszcza możliwość oczyszczenia miłości z egoistycznych przywiązań, do których doprowadziły popełnione grzechy. Ciężar kary czyśćcowej zależy od rodzaju oraz liczby popełnionych grzechów. Oczyszczenie dokonuje się przez "ogień", który nie jest fizycznej natury, lecz jest bólem duchowym wynikającym z uświadomienia sobie miłości Boga i własnych niedoskonałości. Innym oczyszczającym cierpieniem jest tęsknota za Bogiem. Katechizm Kościoła Katolickiego podkreśla, że cierpienia czyśćcowe są inne niż piekielne (KKK 1031).

Kościół katolicki twierdzi, że można pomagać duszom w czyśćcu przez modlitwę, posty, dobre czyny, odprawianie w ich intencji mszy i przystępowanie do Komunii Świętej. W intencji dusz cierpiących w czyśćcu wierni mogą również po spełnieniu ustalonych przez Kościół warunków uzyskiwać odpusty.

Pismo Święte nie mówi wprost o istnieniu czyśćca, jednak Kościół katolicki utrzymuje, że istnieją wyraźne aluzje w Ewangelii Łukasza (Łk 12,58-59), Mateusza (Mt 12, 31-32) oraz szczególnie we fragmencie Drugiej Księgi Machabejskiej (2 Mch 12, 43-45); ,,Uczyniwszy zaś składkę pomiędzy ludźmi, posłał do Jerozolimy około dwu tysięcy srebrnych drachm, aby złożono ofiarę za grzech. Bardzo pięknie i szlachetnie uczynił, myślał bowiem o zmartwychwstaniu. Gdyby bowiem nie był przekonany, że ci zabici zmartwychwstaną, to modlitwa za zmarłych byłaby czymś zbędnym i niedorzecznym, lecz jeśli uważał, że dla tych, którzy pobożnie zasnęli, jest przygotowana najwspanialsza nagroda - była to myśl święta i pobożna. Dlatego właśnie sprawił, że złożono ofiarę przebłagalną za zabitych, aby zostali uwolnieni od grzechu".

Nauka o czyśćcu rozwija się mniej więcej od IX-XI wieku, choć Ojcowie Kościoła wypowiadają się na ten temat już Efrem Syryjczyk, Cyprian, Została ostatecznie potwierdzona podczas Soboru Florenckiego (1438-1445) i Trydenckiego (1545-1563). Wiele niekatolickich wyznań chrześcijańskich uważa nauczanie o czyśćcu za niebiblijne i je odrzuca.

===

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 grudzień 08 2006 01:10   
Forum

Szkoda, że nie ma w niej żadnej wzmianki o tym, że i w Judaiźmie była znana nauka o stanie pośrednim. (szkoła rabina Szahaja [Szamaja?] - jeśli się nie mylę przełom Iw.p.n.e./Iw. n.e.)

Ale to taka ciekawostka...

===

Profil   Email 
 Cytat 
dawid1976
 grudzień 08 2006 11:25   
Forum

Quote by Adeen:
polecam www.wikipedia.pl

Nie zawsze wiadomości z wikipedii są prawdziwe. Chyba, że chodzi o angielską wikipedie...

racja,
trzeba oczewiście wiedzieć że wikipedia jest pisna przez wszystkich, ale w zasadzie błędy bądź żarty pojaiwiają się jak wątek jest nowy, potem są poprawianie, kiedyś ktoś napisał że Kaczyńscy to taki nowy gatunek kaczki :-)

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Retmaniak
 grudzień 09 2006 10:17   
Forum

Zbawienia nie otrzymujemy za uczynki ale za naszą wiarę, więc właśnie grzesznicy idą do nieba, ale ci co wierzą w Boga i z łaski przez tą wiarę otrzymują zbawienie i odpuszczenie grzechów. Czyściec jest więc niepotrzebny duszy i nie istnieje, jest za to potrzebny Kościołowi Rzymskokatolickiemu, bo to maszynka do robienia pieniędzy

===

Słowo Twoje jest pochodnią nogom mym. Słowo Twoje jest światłością ścieżce mej (Śpiewnik Ewangelicki #346)

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 grudzień 09 2006 11:17   
Forum

Quote by kubiak: Zbawienia nie otrzymujemy za uczynki ale za naszą wiarę, więc właśnie grzesznicy idą do nieba, ale ci co wierzą w Boga i z łaski przez tą wiarę otrzymują zbawienie i odpuszczenie grzechów. Czyściec jest więc niepotrzebny duszy i nie istnieje, jest za to potrzebny Kościołowi Rzymskokatolickiemu, bo to maszynka do robienia pieniędzy

Kubiak
Ty stale o pieniądzach myślisz
Napisz wyraźnie - jak Ci brakuje może złożymy się na Ciebie? Albo przeprowadzimy jakąś akcję charytatywną na Twoje potrzeby?
Wiesz, nie wszyscy łapią takie cienkie aluzje...

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
dawid1976
 grudzień 09 2006 16:57   
Forum

nie zajmowałem sie do konca doktryną czyśca, ale opis z wikipedi zaskoczył mnie bardziej pozytywnie niż myślałem.

To że przejdziemy przez ogień to prawda NT. I nie widze tu problemu że przy sądzie ostatecznym (bo myśle że o tym Paweł pisał, pisząc o ogniu) każdy z nas przez taki ogień oczyszczający ma przejść - jakby udoskolenie nas.

To moim zdaniem nic nie ma ze zbawieniem ani z łaską do czynienia.

NT pisze też wyraźnie o naszej przemianie kiedy ujżymy Boga, i w jakiś sposób przecież ta przemiana musi być.

Dodam oczewiście że z mojego punktu widzenia, wszyscty wierni co zmarli śpią w Chrystusie, dopiero przy zmartwychwstaniu wszystcy razem staniemy przed tronem Bożym.

pozdr!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,14 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty