Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 LUSTRACJA, Tylko kogo my sądzimy....
 |  Wersja do druku
Mehmed
 styczeń 05 2007 15:12  (Czytany 2029 razy)  
Forum

Status: offline

Lustracja w kościele jest jest problemem, ale to co ostatnio dzieje się wokół osoby ABP.Wielgusa jest za przeproszeniem "ostrym przegieciem", niechodzi mi tu czy dokumenty którymi sie uwierzytelnia jego wine są prawdziwe ale kogo my sądzimy zamiast skupić sie na sądzeniu SB-ków, czyli tych którzy przymószali ludzi do współpracy różnymi metodami,bo nie zawsze oferowano pieniądze , obietnice kariery, nie wierze że tylko "głaskaniem" SB zdobywało sobie współpracowników.
Wiec czemu my szukamy TW podczas gdy większość SBków czesto piastuje teraz użąd radnego a my zajmujemy sie zawsze lustracją kościoła... czy nie na szczycie powinno sie szukać źródła zbrodni?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 styczeń 05 2007 15:37   
Forum Moderator
Moderator

Zanim bedziesz sadzil innych powinienes osadzic siebie

Kosciol, ktory mial byc bationem opozycji, na ktorym nie bylo skazy okazuje sie dzis byc srodowiskiem, w ktorym w jakims tam stopniu nie brakowalo kanalii i zdrajcow...

Mnie sprawa Arcybiskupa Wielgusa nie dotyczy tak bardzo, bo nie moje malpy, ale jezeli ktos chce mowic o osadzaniu i rozliczaniu ludzi, za ich przeszlosc to powinien zaczac od siebie i swojego srodowiska...

Moim zdaniem kolejnosc uzasadniona

Nie mozemy mowic, ze nie nalezy zajmowac sie tym, bo tamto bylo jeszcze gorsze. Mnie ludzie sb w ogole nie interesuja w tej sprawie. Oni byli i ktos musi sie nimi zajac. Mnie jednak ciekawi co sklonilo jednego czy drugiego do podpisania lojalki i do ukrywania tego faktu ... To nie jest jakies przestepstwo ukrywanie tego, ale zycie czlowieka wiernego Bogu to zycie w swietle. Takie okazje temu nie sprzyjaja...

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
robaczek2
 styczeń 05 2007 15:40   
Forum

Quote by maxurd:zycie czlowieka wiernego Bogu to zycie w swietle.

Czy moglbys podac kilka przykladow, prosze?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 styczeń 05 2007 16:10   
Forum Moderator
Moderator

Quote by robaczek2:

Kiedy podpisalem lojalke to wiedza o tym moi przelozeni i wierni. Kochani podpisalem taki a taki dokument.

W najgorszym razie ujawniam a prawde w pierwszym mozliwym momencie

Mam w swoim zyciu osobe, przed ktora nie mam tajemnic

Kiedy uderze na parkingu w zaparkowany obok samochod a nie ma w kolo swiadkow to za wycieraczka zostawiam informacje z moim numerem telefonu

Dbam o to, zeby wyznawac Bogu wszystkie grzechy, ktorych sie dopuszczam

Kiedy wyrzadze swoim zachowaniem komus krzywde to nie staram sie tego ukryc i gotow jestem przyznac sie do zrobienia czegos zlego...

:>

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Patryk
 styczeń 05 2007 22:12   
Forum

Ale jakoś dziwnym trafem taki inteligentny człowiek a tak moało zrobił. Jakoś nikt nie wpadł na to, że mógł on być podwójnym agentem. A poza tym, żeby w tamtych czasach wyjechać za granice trzebabyło być "czystym" dla sb (to był 1 z najłatwiejszch sposobów)

===

Profil   Email 
 Cytat 
Matija
 styczeń 05 2007 22:59   
Forum

Odp. na pytanie z tematu...

Nie mozemy sądzić SB-ków. Bo, trzeba by otworzyć teczki.
Teczki można otworzyć tylko na życzenie osoby do której ta teczka należy. Paradoks, ale jest przygotowywana ustawa która to zniesie. Oczywiście jeśli ją przegłosują.

===

Albo Jezus, albo śmierć... Jezus! :D

Profil   Email 
 Cytat 
Belle Star
 styczeń 07 2007 12:03   
Forum

Ksiądz czy nie ksiądz, profesor czy śmieciarz, nie obchodzi mnie. Ma za uszami, należy mu się kara, są podejrzenia powinien być sąd.

===

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 styczeń 07 2007 16:14   
Forum

Jeszcze nie raz pewnie usłyszymy o duchownym współpracującym z SB. Nic w tym dziwnego, że SB miało swoich informatorów w Kościele. A duchowni jak każdy człowiek - podatni na pokusy, strach, chciwość...
Dla mnie nie ma sensacji, że ten czy ten się zgodził współpracować. Natomiast boli mnie kiedy później się tego wypiera i w żywe oczy kłamie do ostatniej chwili.

===

Sancta Maria, Mater Ecclesia, omnes sancti Angeli orate pro nobis.

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 marzec 12 2009 13:00   
Forum

Quote by: piotr.

Jeszcze nie raz pewnie usłyszymy o duchownym współpracującym z SB. Nic w tym dziwnego, że SB miało swoich informatorów w Kościele. A duchowni jak każdy człowiek - podatni na pokusy, strach, chciwość...
Dla mnie nie ma sensacji, że ten czy ten się zgodził współpracować. Natomiast boli mnie kiedy później się tego wypiera i w żywe oczy kłamie do ostatniej chwili.

No teraz beda to mogli robic nieomal oficjalnie... Wink jakos tak cicho na ten temat to sobie pozwole odswierzyc starszy watek...

Za http://wiadomosci.onet.pl/1932177,11,item.html
Jak napisali biskupi, w liście Stolicy Apostolskiej, skierowanym do przewodniczącego KEP abp Józefa Michalika, stwierdzono, że nie ma żadnych podstaw do oskarżenie członków Episkopatu Polski o zawinioną i dobrowolną współpracę z Służbami Bezpieczeństwa PRL.

Czyli co? Rzym uznał, że nawet jeśli współpracowali, nie było to zawinione ani dobrowolne (za pos Synyszyn)?

W związku z tym biskupi "sprawę lustracji uznają za zamkniętą".

Oni byc moze tak... Zdaniem księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego sprawą ta nadal będą zajmowali się jednak ludzie świeccy (za TVN24).

KEP podkreśla, że Episkopat nie będzie odnosił się do "tego rodzaju materiałów", które mogłyby pojawić się w przyszłości.

Pozyjemy zobaczymy...

"Polscy biskupi zmierzyli się z przeszłością"
Polscy biskupi, mimo iż nie byli do tego zobowiązani, zmierzyli się odważnie z przeszłością okresu komunistycznego - stwierdza sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone w liście do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Józefa Michalika.

Z tego co pamietam to po pierwsze cos dlugo sie zbierali na te odwage, a po drugie wynikala ona w glownej mierze z koniecznosci zneutralizowania lustracyjnego szaleństwa ks. Isakowicza-Zaleskiego, który niczym Bicz Boży wali w polskich duchownych (
za pos Synyszyn).

Całości listu Stolicy Apostolskiej do polskich biskupów jednak nie opublikowano.

Ciekawe czemu (chociaz zapowiadano, że pełna treść listu Stolicy Apostolskiej zostanie przedstawiona biskupom podczas 347). Zebrania Plenarnego KEP)... Ciekawi mnie tez czemu tzw. Kościelna Komisja Historyczna wyniki swej pracy wyslala tylko do Watykanu (chyba, ze sie myle, to prosze mnie poprawic) - skoro do swej pracy korzystali z materialow polskiej instytucji panstwoej jaka jest IPN, w swietle sprawy dotyczacej jakby nie bylo zbrodniczego ustroju jaki mial miejsce w tym kraju, pomijajac nawet ze Konkordat jest umowa obustronna... Ktos jeszcze chyba powinien to otrzymac do wgladu?

PS. Swoja droga juz lepiej zachowali sie nasi politycy parlamentarni wprowadzajac obowiazek skadania stosownych deklaracji (dokonania autolustarcji i takich tam) ... no ale moze uznano ze funkcja kaplanska nie jest funkcja spoleczna, tylko kwestia powolania (niajako mainowania przez Boga) i tu nie na miejscu byloby ewentualnie okreslenie jakiegos duchownego mianem klamcy lustarcyjnego...

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Reguly
 marzec 12 2009 13:03   
Forum

do wykasowania - dubel - sorry...

===

Cytat 
Rafi F
 marzec 13 2009 09:45   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: reguly

Ciekawe czemu (chociaz zapowiadano, że pełna treść listu Stolicy Apostolskiej zostanie przedstawiona biskupom podczas 347). Zebrania Plenarnego KEP)... Ciekawi mnie tez czemu tzw. Kościelna Komisja Historyczna wyniki swej pracy wyslala tylko do Watykanu (chyba, ze sie myle, to prosze mnie poprawic) - skoro do swej pracy korzystali z materialow polskiej instytucji panstwoej jaka jest IPN, w swietle sprawy dotyczacej jakby nie bylo zbrodniczego ustroju jaki mial miejsce w tym kraju, pomijajac nawet ze Konkordat jest umowa obustronna... Ktos jeszcze chyba powinien to otrzymac do wgladu?

Mylisz się, nie tylko do Watykanu, biskupi też się zapoznali. Przy czym "Watykan" wyraził zdziwienie, że się tym w ogóle babramy. Czy ktoś ma mieć do tego wgląd spoza KRK? Nie, po co? Czy upubliczniać? Nie, po co? Aby ktoś mógł siać nienawiść i podziały?
Czy ty masz prawo żądać upublicznienia takich badań? Nie, nie masz. Ani prawnego ani moralnego (bo wykorzystałbyś to nie aby budować KRK, ale przeciwko KRK)

PS. Swoja droga juz lepiej zachowali sie nasi politycy parlamentarni wprowadzajac obowiazek skadania stosownych deklaracji (dokonania autolustarcji i takich tam) ... no ale moze uznano ze funkcja kaplanska nie jest funkcja spoleczna, tylko kwestia powolania (niajako mainowania przez Boga) i tu nie na miejscu byloby ewentualnie okreslenie jakiegos duchownego mianem klamcy lustarcyjnego...

Nie, kapłani nie mają żadnych funkcji w aparacie władzy w RP. Porównanie jest absurdalne. Równie dobrze można lustrować i sądzić wszystkich którzy mają głos wyborczy. Tylko po co? Aby siać nienawiść i podziały?

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Reguly
 marzec 13 2009 10:13   
Forum

Quote by: Rafi+F

Czy ktoś ma mieć do tego wgląd spoza KRK? Nie, po co? Czy upubliczniać? Nie, po co?

Chocby dla oczyszczenia atmosfery? By sprawa nie byla co jakis czas znow wywlekana?

Aby ktoś mógł siać nienawiść i podziały?

Czyz prawda nie miala wyzwalac? Inna sprawa, ze temu kto bedzie chcial siac nienawisc i podzialy, brak ujawnienia w niczym zapewne nie bedzie przeszkadzac (a moze nawet wrecz przeciwnie)... ale naturalnie mozesz miec odmienne zdanie.

Czy ty masz prawo żądać upublicznienia takich badań? Nie, nie masz.

Pewnie nie mam i dla tego nie zadam, a jedynie sie glosno zastanwiam...

[...] ani moralnego

A tego to juz nie tobie ocnieac...

Nie, kapłani nie mają żadnych funkcji w aparacie władzy w RP. Porównanie jest absurdalne.

Dla ciebie byc moze... Maja jednak spory wplyw na ksztalowanie sie opini spolecznej jak i sama owa wladze (ze o wspomnianych wyzej dylematach, odnosnie tego czy pelnia oni funkcje spoleczna czy nie, nie wspomne)...

===

Cytat 
Rafi F
 marzec 13 2009 10:30   
Forum Moderator
Moderator

Czy ktoś ma mieć do tego wgląd spoza KRK? Nie, po co? Czy upubliczniać? Nie, po co?

Chocby dla oczyszczenia atmosfery? By sprawa nie byla co jakis czas znow wywlekana?

Przez kogo? Czy masz taki zamiar?

Aby ktoś mógł siać nienawiść i podziały?

Czyz prawda nie miala wyzwalac? Inna sprawa, ze temu kto bedzie chcial siac nienawisc i podzialy, brak ujawnienia w niczym zapewne nie bedzie przeszkadzac (a moze nawet wrecz przeciwnie)... ale naturalnie mozesz miec odmienne zdanie.

Tak, mam odmienne zdanie. Biskupi też. Moje może się liczyć, twoje nie liczy sie wcale.

Nie, kapłani nie mają żadnych funkcji w aparacie władzy w RP. Porównanie jest absurdalne.

Dla ciebie byc moze... Maja jednak spory wplyw na ksztalowanie sie opini spolecznej jak i sama owa wladze (ze o wspomnianych wyzej dylematach, odnosnie tego czy pelnia oni funkcje spoleczna czy nie, nie wspomne)...

Na władze mają też wpływ przeróżne lobby, a nawet pielęgniarki czy górnicy wychodzący na ulicę - zlustrować wszystkich? Jaki sens?
W dodatku nikt żadnego biskupa nie podejrzewa, że jest zagorzałym komunistą i współpracował w celu umacniania komunizmu czy z powodu kasy. Poprzeczka moralna znacznie wyższa od twojej.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Reguly
 marzec 13 2009 11:00   
Forum

Przez kogo?

Zdaniem księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego sprawą ta nadal będą zajmowali się jednak ludzie świeccy.

Moje może się liczyć, twoje nie liczy sie wcale.

Coz - pozyjemy, zobaczymy...

zlustrować wszystkich? Jaki sens?

Wszystkich nie, ale pelniacych istotne dla zycia spolecznego, najwyzsze funkcje - byc moze?... Po niekad traktowaly o tym nawet pewne projekty ustaw.

W dodatku nikt żadnego biskupa nie podejrzewa

Nie wydaje mi by twoje przekonanie podzielali wszyscy... gdyby nawet jednak, to tym bardziej nie zrozumiala jest twoja obawa przed pbrakiem jawnosci.

===

Cytat 
Rafi F
 marzec 13 2009 13:00   
Forum Moderator
Moderator

Widzisz, zależy do czego ma być owa jawność wykorzystana. Jawność (też niepełna) jest w demokracji, gdzie każdy oddaje swój głos. Struktury KRK są inne i ta informacja nie jest potrzebna ogółowi (możesz to porównać do tajemnic państwowych często obejmujących działania państwa niekoniecznie popularne wśród społeczeństwa albo mogące być z braku dostatecznego rozeznania lub możliwości przez społeczeństwo źle zinterpretowane).

Musze przyznać, ze dla mnie znaczące są wypowiedzi maxurda sprzed 2 lat. Przypomnę:

Quote by: maxurd

Zanim bedziesz sadzil innych powinienes osadzic siebie

Kosciol, ktory mial byc bationem opozycji, na ktorym nie bylo skazy okazuje sie dzis byc srodowiskiem, w ktorym w jakims tam stopniu nie brakowalo kanalii i zdrajcow...

Mnie sprawa Arcybiskupa Wielgusa nie dotyczy tak bardzo, bo nie moje malpy, ale jezeli ktos chce mowic o osadzaniu i rozliczaniu ludzi, za ich przeszlosc to powinien zaczac od siebie i swojego srodowiska...

Moim zdaniem kolejnosc uzasadniona

Nie mozemy mowic, ze nie nalezy zajmowac sie tym, bo tamto bylo jeszcze gorsze. Mnie ludzie sb w ogole nie interesuja w tej sprawie. Oni byli i ktos musi sie nimi zajac. Mnie jednak ciekawi co sklonilo jednego czy drugiego do podpisania lojalki i do ukrywania tego faktu ... To nie jest jakies przestepstwo ukrywanie tego, ale zycie czlowieka wiernego Bogu to zycie w swietle. Takie okazje temu nie sprzyjaja...

oraz
Quote by: maxurd

Quote by robaczek2:

Kiedy podpisalem lojalke to wiedza o tym moi przelozeni i wierni. Kochani podpisalem taki a taki dokument.

W najgorszym razie ujawniam a prawde w pierwszym mozliwym momencie

Mam w swoim zyciu osobe, przed ktora nie mam tajemnic

Kiedy uderze na parkingu w zaparkowany obok samochod a nie ma w kolo swiadkow to za wycieraczka zostawiam informacje z moim numerem telefonu

Dbam o to, zeby wyznawac Bogu wszystkie grzechy, ktorych sie dopuszczam

Kiedy wyrzadze swoim zachowaniem komus krzywde to nie staram sie tego ukryc i gotow jestem przyznac sie do zrobienia czegos zlego...

:>

Pierwsza: zacznijmy od siebie i swoich środowisk, druga:jak to zrobić.
EOT

===

Cytat 
Reguly
 marzec 17 2009 12:21   
Forum

Moze ogladales wczorajszy program TV Lisa?... Jeden z jego gosci uzyl ciekawego sformulowania odnosnie poruszanego tutaj przez nas zagadnienia. Otoz wg niego dochodzi do pewnej rozbierznosci w procesie komunikowania pewnych tresci (wartosci) spoleczenstwu (wiernym KK) przez KK (szczegolnie w sytuacji gdy przyklad powinien isc z gory)... Do sygnalizacji stanowiska, ze tak naprawde nie ma znaczenia (a przynajmniej, ze w szeregach struktury wewnetrzenj KK nikt tak naprawde nie jest zainteresowany tego rodzaju okresleniem), czy ktos byl bohaterem (kierowal sie jakimis wartosciami, narazal wlasne zdrowie a nawet zycie w imie jakichs tam idei wyzszych), czy zwyczajnym donosicielem. Moze wiec po prostu o to chodzi?

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,64 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty