Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Gdy Ksiądz zawodzi
 |  Wersja do druku
xxx
 styczeń 06 2007 21:52  (Czytany 1683 razy)  
Forum

Status: offline

Hej. Mam pytanie. Miałem dobry kontakt z pewnym Księdzem i powierzyłem mu w tajemnicy pewną sprawę. Lecz on nie potrafił tego utrzymać tylko dla siebie i wiedzieli wszyscy a ja wyszedłem na idiote. Wszyscy mówią że ja powinienem go przeprosić za to że się obraziłem. Ale ja nie uważam Księdza za Boga i czuje się jak smieć. Dlaczego mam ufać komuś takiemu. Zastanawiam się jak mogłem się mu spowiadać, przyjmować hostie z jego dłoni zawsze broniłem księzy jeżeli były materiały o księżach homoseksualistach albo pedofilach ale teraz nie zamierzam już. Prawdziwe poświęcenie to życie zakonne. Już wiem dlaczego tylu księży jest w Polsce. W innych krajach jest mniej księży ale za to są z powołania a nie dla pieniędzy. Prosze o wasze opinie. Najlepiej chciałbym posłuchać opini jakiegoś psychologa. Prosze o opinie na adres e-mail: xerez14@wp.pl dziękuje bardzo

===

Profil   Email 
 Cytat 
Monika Moryc
 styczeń 06 2007 22:17   
Forum

Nie jestem psychologiem,ale...
Nie zmieniaj swojej postawy, bo jest ona godna pochwały. Teraz tylko czeka się na jakieś "wykroczenie" jakiegoś ksiedza, mało kto jest gotowy stanąć w obronie. Masz uraz w tym momencie do jednego z duchownych, więc zastanów się czy dla tej jednej sprawy warto zmieniać nastawinie do wszystkich? Ludzka pamięc ma to do siebie,że jest krótka. Niedługo wszyscy o tym zapomną, wraz z Tobą Nie uogólniaj proszę,że u nas księża są tylko dla pieniędzy, bo to nieprawda. Jeżeli chodzi o sakramenty to myśl bardziej o łaskach jakie przez nie otrzymujesz od samego Boga, a nie o tym od kogo je przyjmujesz ( w sensie czy od ksiedza X czy ksiedza Y).
Nie trać pogody Ducha i nie ustawaj w modlitwie, a wszystko bedzie dobrze.
Pozdrawiam serdecznie

===

« Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim » (1 J 4, 16)

Profil   Email 
 Cytat 
Marek
 styczeń 07 2007 00:00   
Forum

Salve!

Pominąwszy to, że nie jestem psychologiem oraz niewielką ilość informacji, które podałeś, pozwolę sobie ustosunkować się do kilku kwestii:

1. Zastanawiam się jak mogłem się mu spowiadać, przyjmować hostie z jego dłoni

Ważność sakramentu nie zależy od osoby szafarza. Sakramenty przyjmuje się dla nich samych, nie dla sprawującego je.

2. Zawsze broniłem księzy jeżeli były materiały o księżach homoseksualistach albo pedofilach

Chwali się.

ale teraz nie zamierzam już.

Czemu? Nie musisz bronić tego. Jeśli reszta jest niewinna, należy ich bronić, niezależnie od postawy jakiegoś ich 'kolegi po fachu'.

3. Prawdziwe poświęcenie to życie zakonne.

Podobnież jak i inne formy życia.

4. Już wiem dlaczego tylu księży jest w Polsce.

Hm?... Jakieś wnikliwe analizy?...

W innych krajach jest mniej księży ale za to są z powołania a nie dla pieniędzy.

Ah, 'powołanie do dobrze płatnej pracy'. Pogadaj najpierw z polskimi klerykami, potem wygłaszaj takie sądy.

Pozdrawiam serdecznie,
Marek

===

Flp 4:4

Profil   Email 
 Cytat 
karol_dabrowski
 styczeń 07 2007 10:56   
Forum Moderator
Moderator

Witaj xerez
Ja też nie jestem psychologiem, ale moge podzielić się z chęcią kilkoma swoimi doświadczeniami, przemyśleniami. Po pierwsze proszę nie czuj się jak śmieć - nic złego nie zrobiłeś! (w ogóle to pamiętaj - nigdy nie czuj sie jak śmieć ) To wielki ból gdy zawodzi Cię ktoś komu bardzo ufałeś, a w szczególności ksiądz i masz prawo być wkurzony i zawiedziony. I nie ma nic złego w tym jeśli nie będziesz już mu ufał i nawet się z nim kontaktował po tym co zrobił. Masz rację to ksiądz, ale też człowiek - to on powinien przepraszać Ciebie a nie ty jego! Najważniejsze jest byś nie chował zawiści w sercu, byś mu przebaczył przed Bogiem i dobrze by on wiedział jak sie czujesz i że Ci przykro - może napisz list do niego - to byłoby dobre - ważne by chociaż dowiedział się jak się czujesz. Napisz też że mu przebaczasz a okażesz się doskonalszy od niego. I wazne by nie generalizować tak jak mówili moi poprzednicy - są naprawdę fajni księża i ludzie i dobrze gdybyś złapał kontakt własnie z takimi, a co najwazniejsze trzymaj kontakt z Bogiem - On Cię nigdy nie zawiedzie.
Pozdrawiam serdecznie

===

Profil   Email 
 Cytat 
xxx
 styczeń 07 2007 11:55   
Forum

dziękuje wam za poświęcony czas dla mnie dziękuje że ktoś obcy potrafi we mnie tchnąć życie. Napewno nie zawiode i wasz wysiłek nie pójdzie na marne. Dziękuje serdecznie Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
ags
 styczeń 08 2007 12:50   
Forum

Uzupełniając wypowiedzi poprzedników - jeśli powierzyłeś temu księdzu ową sprawę w tajemnicy przy okazji sakramentu spowiedzi - to ksiądz w sposób rażący naruszył prawo kanoniczne - powinieneś poinformować o tym jego przełożonego. Jeśli poza spowiedzią - nie widze powodu, dla kórego miałbyś księdza traktować inaczej niż kogoś, kto zdradza cudze tajemnice. Ale może nie położyłeś nacisku na to, że chcesz aby sprawa ta została w tajemnicy?

Pozdrawiam

===

"Kościół nie może iść z duchem czasów - z tego prostego powodu, że duch czasów donikąd nie idzie." Gilbert Keith Chesterton

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Monika Moryc
 styczeń 09 2007 14:05   
Forum

Quote by ags: Ale może nie położyłeś nacisku na to, że chcesz aby sprawa ta została w tajemnicy?

To nie obliguje nikogo do rozgłaszania wszem i wobec tego co usłyszał. Są informacje, które z naturalnego porządku rzeczy zachowuje się dla siebie.

===

« Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim » (1 J 4, 16)

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,08 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty