Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny


 Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Dogmaty kościoła (katolickiego) - ile ich właściwie jest?
 |  Wersja do druku
bereshit
 styczeń 09 2007 19:21  (Czytany 10353 razy)  
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 10/25/06
Postów:: 6

Postawione pytanie wydaje się nie być trudne – wszyscy wierzący dobrze wiedzą o tym, że Kościół katolicki w swojej dotychczasowej historii ogłaszał dogmaty odnoszące się do swojej wiary. Jednakże pytanie brzmi: ILE jest tych dogmatów?

Na to samo pytanie na stronie http://www.mateusz.pl/pow/pow_990303.htm
dano następującą odpowiedź: „...prawd wiary, czyli dogmatów w sensie ogólnym, nie można skatalogować i nie można podać ich ilości. Pytanie: „Ile jest dogmatów wiary katolickiej?”, po prostu nie ma wielkiego sensu.”

Jeśli sprawa przedstawia się jak w cytowanej powyżej odpowiedzi, to sformułujmy nasze pytanie trochę inaczej: ile znamy (my – wierzący) dogmatów (i być może możemy postawić sobie kolejne, jakby dodatkowe pytanie: kiedy dany dogmat został oficjalnie ogłoszony?)

Sądzę, że odpowiedzi na powyższe pytanie szukało już wiele osób, a to, co uda nam się zgromadzić pomoże innym w znalezieniu właśnie TUTAJ odpowiedzi na dręczące ich, zdawałoby się proste, pytanie.

Uwaga: Jeśli ktoś zechce odpowiedzieć na ten post to proszę tylko o jedno – skupmy się na samych dogmatach pomijając pytania związane z ich naturą, dogmatyką itp.

Na dobry początek podam ostanio ogłoszony dogmat Maryjny:

- dogmat o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny (ogłoszony przez papieża Piusa XII bullą "Munificentissimus Deus" z dnia 01,10,1950 r.)

===

 
 Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 styczeń 11 2007 14:16   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 05/07/05
Postów:: 1964

Google prawde ci powie? Na poczatek znalazlem cos takiego:

Dogmat w Kościele katolickim
Uroczyście ogłoszona i obowiązująca w całym Kościele katolickim prawda dotycząca wiary lub życia chrześcijańskiego (dogmat = prawda wiary). Dogmaty wiary ogłaszane są przez sobory. Ogłaszana przez papieża rozstrzygająca decyzja w sprawach wiary nazywa się nauczaniem ex cathedra, tzn. ogłoszona prawda nie podlega dyskusji, dlatego że wspiera się na autorytecie św. Piotra i nieomylności papieża.


oraz

Naczelnym dogmatem wiary chrześcijańskiej jest zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa opisane w Ewangeliach. Wg nauczania Pawła z Tarsu zmartwychwstanie Jezusa i przekonanie że żyje jest fundamentem Dobrej Nowiny bez którego chrześcijaństwo byłoby nadaremne. Wydarzenie zmartwychwstania Chrystusa jest dla wierzących chrześcijan zapowiedzią i gwarantem powszechnego zmartwychwstania wszystkich ludzi na dźwięk trąb Sądu Ostatecznego i wyboru sprawiedliwych, którzy wspólnie z Chrystusem obejmą Królestwo Boże i otrzymają życie wieczne. Koncepcja ta jest najpełniej opisana w ostatniej księdze Nowego Testamentu: Apokalipsie Jana.===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze
 
 Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,05 sekund
Nowy wątek Odpowiedz 
Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty 
HTML dozwolony w ograniczonym zakresie 
Zawartość zmoderowana