Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Polityka i społeczeństwo Nowy wątek Odpowiedz
 Delegalizacja Kościoła Polskokatolickiego
 |  Wersja do druku
Gość forum: gosc
 styczeń 11 2007 08:41  (Czytany 14343 razy)  

"Istnieją poważne przesłanki i dokumenty, aby wkrótce do Sejmu i Prezydenta RP wpłynął wniosek o delegalizacje kościoła polskokatolickiego"- powiedział ks. Tomasz Rybka , administrator Polskiego Narodowego Katolickiego Kościoła w RP. Sprawą już zajmują się posłowie i senatorowie oraz IPN. Ks. Rybka nie chce jeszcze zdradzać szczegółów, ale jak zapewnia wkrótce opinia publiczna zapozna się z nimi.
Jarosław Kurpiel

===

Cytat 
Krzysztof_P
 styczeń 11 2007 16:59   
Forum

Status: offline

Dość śmieszna sytuacja, w której zwierzchnik dopiero co zarejstrowanej garstki rozłamowców próbuje zdelegalizować jeden z uznanych Kościołów, członka PRE, mający stosunek z państwem wyrażony w ustawie. Żle się dzieje w polskim starokatolicyźmie.
Najśmieszniej byłoby, gdyby Prezydent i Sejm w swoim toruńskokatolickim zapale naprawdę zdelegalizowaliby ten Kościół jako niebezpieczną sektę, psującą ich obraz rzymsko(toruńsko?)katolickiej Polski.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Retmaniak
 styczeń 11 2007 17:14   
Forum

Konkurencyjny kościół liczący pareset osób dąży do delgalizacji swego byłego kościoła liczącego 20 000 wiernych. Żałosne. To tak jakby ktoś z KPK złożył wniosek o delegalizacje KRK

===

Słowo Twoje jest pochodnią nogom mym. Słowo Twoje jest światłością ścieżce mej (Śpiewnik Ewangelicki #346)

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej Nowakowski
 styczeń 11 2007 23:28   
Forum

Żałosne. Były ksiądz KPK, który uzurpuje sobie jakieś historyczne prawa i zakłada sobie "kościół", chce podważyć coś, w czym tkwił jakieś 30 lat?
No tak, ale jak PNCC w USA nie zamierza popierać dążeń wspólnotki z ul. Modlińskiej, to zaczyna się wyciągać brudy. Ale, czy ks. Rybka jest taki kryształowy, to też wyjdzie na wierzch...

===

Profil   Email 
 Cytat 
polskokatolik
 styczeń 12 2007 18:27   
Forum

===

Profil   Email 
 Cytat 
polskokatolik
 styczeń 12 2007 19:06   
Forum

czy jest jeszcze możliwe pojednanie między Ks Rybką a bp Wysoczańskim

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej Nowakowski
 styczeń 12 2007 19:43   
Forum

A kto pyta? Polskokatolik?
Ja jako ktoś z zewnątrz, mogę powiedzieć, że wydaje mi się, iż bp Wysoczański pojednałby się z Rybką, ale pycha i owładnięcie mamoną Rybki jest jakby niereformowalne, no i oczywiście, pewnie życzliwi doradcy, którym i tak wszystko jedno kto będzie ich zwierzchnikiem.

A swoją drogą ten dom pomocy to niezły biznes i wg mnie główna kość niezgody. Rybka i ubóstwo, to dwie sprzeczności. Oj jeszcze będzie głośno w tym temacie i innym

===

Profil   Email 
 Cytat 
polskokatolik
 styczeń 12 2007 21:30   
Forum

szkoda że tak jest

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej Nowakowski
 styczeń 13 2007 00:41   
Forum

Rybka chce rozgłosu, ot co, no może jeszcze chore ambicje, trochę przyhamowane przez bpa Wysoczańskiego, biorą górę nad rozumem. Co jak i dlaczego? Wkrótce się dowiemy.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 styczeń 13 2007 15:37   
Forum

Niestety to chyba dosc czesta sytuacja gdy czyjes niezdrowe, niespelnione ambicje, biora gore nad rozsadkiem... Jesli komus nie pasuja zalozenia danego zwiazku wyznaniowego, niech sobie zalazy wlasny... a jesli popelnione zostalo jakies przestepstwo, to sprawe nalezy zglosic do prokuratury. No ale jesli komus nie wystarcza sama schizma...

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
polskokatolik
 styczeń 13 2007 22:27   
Forum

ja mam nadzieje że dojdzie do pojednania w końcu wyroślismy z jednego kościoła

===

Profil   Email 
 Cytat 
pnkk
 styczeń 13 2007 22:57   
Forum

Drodzy Internauci!
Ze zdziwieniem przeczytałem informacje o tym, jakobym miał delegalizować jakiś Kościół. Podzielam Wasze poczucie humoru, jednak uwierzcie mi , obecnie jestem zajęty innymi sprawami.
Zyjemy w wolnym kraju, módlmy się w kościołach, jakie nam odpowiadają, szanujmy się wzajemnie i przestańmy sobie utrudniać życię .
Narodowi Katolicy są zawsze gotowi do pojednania ze wszystkimi chrześcijanami, również polskokatolickimi.
Tym którzy "zazdroszczą" domu Samarytanin radzę zakładać podobne domy, bo jest wielka potrzeba na takie instytucje. Sami przekonacie się , jak "wielki" to biznes . Również Ci, którzy uważają, że do domów opieki powinno przyjmować się osoby bez zaplecza finansowego, na ich opiekę i utrzymanie, proponuje założyć takie darmowe placówki i życzę powodzenia w ich poprowadzeniu !
A wszystkim życzę więcej życzliwości !

ks. Tomek Rybka

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 styczeń 14 2007 14:07   
Forum

Quote by pnkk: Drodzy Internauci! [...]

No i prosze - wystarczy dac szanse wypowiedzi drugiej stronie...

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Cytat 
polskokatolik
 styczeń 14 2007 14:15   
Forum

tak to szczera prawda ja ze swojej strony przepraszam ks Tomka po słowach które padły dzisiaj na mszy od gościa z Kanady bp NKPK przepraszam i spotkam się z ks Tomkiem wina leży jak powiedział ks bp Sylwester po obu stronach przepraszam ks Tomka Mariusz

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej Nowakowski
 styczeń 14 2007 14:31   
Forum

Eh, tylko kto to jest ten Kurpiel? Jakiś mąciciel widocznie.
A co do tego rozłamu, to pewnie, że lepiej by było budować nowe oblicze KPK, niż oceniać gdzie leży więcej winy, a oczywiście wielką wagę w odnalezieniu jedności, będą mięli biskupi PNCC, jeśli wykażą taką wolę.

===

Profil   Email 
 Cytat 
polskokatolik
 styczeń 15 2007 12:38   
Forum

2008r mamy synod KPK mam nadzieje że moze nastopią zmiany pora na młodsze pokolenie tylko widząć kto przychodzi w niedziele na msze zostanie postaremu jeszcze sporo czasu

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej Nowakowski
 styczeń 15 2007 15:45   
Forum

Jeśli młodzi polskokatolicy będą tylko gdybać, to nie dość, że się nic nie zmieni, ale zwyczajnie znikniecie z wyznaniowej mapy Polski.
Biskup jeden z drugim nie ma monopolu na wiarę i Kościół, należy jednak pokazać, że tych zmian chcecie. Nawet mała grupka, w dzisiejszych czasach szerokiego dostępu do mediów(przede wszystkim netu), może wiele.
Oczywiście trzeba do tego podejść ze zdrowym rozsądkiem i bez chorych ambicji, ale czy znajdą się tacy?

===

Profil   Email 
 Cytat 
polskokatolik
 styczeń 15 2007 16:04   
Forum

tak znajdą się na msze miedzy 18 a 30 rokiem procz mnie jest jeszcze jedna os postaramy się rozruszać stronę katedry w necie jest dostępny na portalu interii serwis starokatolicki zawierający informacje od NKPK, KPK , Starokatolicki Marawitów , Starokatolicki w RP , po KRK miemy nadzieje że nieskończy się na słowach

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej Nowakowski
 styczeń 15 2007 16:53   
Forum

E to nie jest tak źle, 2 osoby razy kilkanaście parafii, to już sporo. Tylko, że trzeba zacząć rozmawiać, bo same suche informacje o polskokatolicyzmie to trochę mało.
A ja znam taki serwis starokatolicki, jest nawet w linkowni tego portalu.
Zatem powodzenia w działaniu!

===

Profil   Email 
 Cytat 
polskokatolik
 styczeń 15 2007 16:55   
Forum

mam nadzieje że po spotkaniu z ks Tomkiem dojdziemy do pojednania w końcu kościół to ludzie

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej Nowakowski
 styczeń 15 2007 23:57   
Forum

Bez rozmów pojednanie raczej samo nie przyjdzie w dodatku bezboleśnie.
A można wiedzieć coś więcej na temat tego spotkania: kiedy i kto weźmie w nim udział, kto je zaproponował??

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej Nowakowski
 marzec 14 2007 23:35   
Forum

Jeszcze parę dni temu wypowiadałem się także w temacie dotyczącym Kościoła polskokatolickiego, ale temacik przepadł jak kamfora.

Czy ktoś wie, co się stało?? Cenzura??

===

Profil   Email 
 Cytat 
polskokatolik
 marzec 15 2007 14:23   
Forum

bo co da pisanie jak wierni tego kościoła tego nie czytają czyta to kilku ks co i tak nic złego nie napiszą ks Rybka i 2 os z Katedralnej parafi może jeszcze kilku wiernych Czyny a nie słowa

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej Nowakowski
 marzec 15 2007 14:45   
Forum

Nie chodzi o to, czy ktoś czyta, czy nie, czy się wypowiada, czy obawiając się czegoś, milczy.

Teraz mi chodzi o to, że w niejasnych okolicznościach zaginął temat, w którym zresztą też, polskokatoliku, się wypowiadałeś.
Może temat nie był przychylny dla kilku osób, ale czy to powód by go kasować, bez wyjaśnień, co jest tego przyczyną!!??

===

Profil   Email 
 Cytat 
polskokatolik
 marzec 15 2007 15:51   
Forum

zgadza się tematu mie ma masz rację

===

Profil   Email 
 Cytat 
majual
 marzec 15 2007 18:57   
Forum

Może wydam się zbyt oryginalny. Uczęszczam do KRK bo w takiej wierze, a może lepiej będzie pasowało, w takim zgromadzeniu wiernych zostałem wychowany. W zgromadzeniu ludzi kościoła wyznania rzymsko katolickiego wzrastałem. Pogląd na sprawy religii mam chyba odmienny od wielu wierzących. Uważam że Pan Bóg jest jeden mimo że mówi się "jest w trzech osobach". Nie potrafię sobie wyobrazić Boga, w jednej wierze bardziej brodatego czy starego a w innej dla przykładu mniej okrutnego czy bardziej łaskawego. Po prostu Bóg jest jeden i jak na razie na nieistnienie Jego nauka nie znalazła dowodów. A więc jest.
Dla dyskutantów mam propozycję. A mianowicie, może lepiej było by zapoznać się z historią papieży poczynając od św.Piotra. To z pewnością pogłębi wiedzę o wierze. Dyskusja na pewno będzie bardziej owocna.
A mówię tak dlatego że zastanawiającym było dla mnie to że do nauki historii o papiestwie, księża nigdy i nigdzie nie przykładali i nie przykładają jak na razie większej uwagi. Domyślam sie że to zbyt niewygodny był by przedmiot nauki.
I mimo że jestem katolikiem mam przekonanie że Bóg jest jeden, niezależnie od wiary. Zgadzam sie tylko z tym że sposoby w jakich wyrażana jest cześć Bogu są różne i jest ich wiele. Jedne są bardziej malownicze np. Prawosławie inne są powiedział bym bardziej spokojne np. Adwentyści czy Jehowa. Jeśli natomiast komuś odpowiada określać inne zgromadzenia mianem kast to już jego niezaprzeczalne w tym prawo.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej Nowakowski
 marzec 15 2007 22:00   
Forum

Bardzo dobrze się dzieje, że ktoś, nawet nie całkiem w temacie, wypowiada się o swej wierze.

Ja natomiast będę drążył odnośnie usunięcia innego tematu o KPK.
Nie chcę użyć brzydkich słów, bo może wtedy ktoś zauważyłby co piszę, ale jeśli jakiemuś Adminowi zdarzy się przeczytać ten post, to prosiłbym o wyjaśnienia.
Właśnie tutaj, a nie w innym miejscu forum.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 marzec 15 2007 22:24   
Forum Moderator
Moderator

Czy chodzi tobie o ten temat?

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
polskokatolik
 marzec 15 2007 22:35   
Forum

temat został zdięty dołaczam się do apelu kościelnego chociasz domyślam się jakie siły mogły zadziałać

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej Nowakowski
 marzec 15 2007 23:53   
Forum

Quote by Rafi F: Czy chodzi tobie o ten temat?

Niestety Rafi, ten temat sam zakładałem więc trudno, abym go nie znalazł. Natomiast był jeszcze niedawno(kilka dni temu) temat o Kościele polskokatolickim, wypowiadałem się tam ja, polskokatolik, Bartek.D i ktoś jeszcze, nie pamiętam.

Ale adres do tego tematu mam, oto on: Polskokatolicy apelują

Przypomniałem sobie temat, na 51% "Polskokatolicy apelują" - oczywiście to był apel "polskokatolików" od Rybki

Może wreszcie ktoś nas oświeci, dlaczego to wycięcie. Jeśli nikt nas nie oświeci, to mam dla zainteresowanych pewną niespodziankę, ale to potem

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,20 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości