Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Unieważnienie małżeństwa
 |  Wersja do druku
Przemek
 styczeń 12 2007 10:39  (Czytany 2781 razy)  
Forum

Status: offline

Witam wszystkich.
Mój problem jest podobny do wielu innych, ale, pomimo, że siedzę i czytam od kilku ten serwis nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.
W wieku 19 lat i 9 miesięcy wziąłem ślub cywilny z o rok młodszą kobietą. Była w zaawansowanej ciąży ze mną., Następnie, gdy urodził się nasz syn wzięliśmy ślub kościelny. Oczywiście ze względu na wiek to małżeństwo miało małe szanse powodzenia i tak też się stało. Byłem wtedy bardzo niedojrzałym chłopakiem i zostałem zmuszony, wręcz szantażowany przez jej rodziców, abyśmy wzięli ślub kościelny, bo w innym przypadku nam nie pomogą z mieszkaniem i finansowo. Tak naprawdę to nigdy nie byliśmy małżeństwem, była żona po roku odeszła do mojego przyjaciela, później wróciła do mnie, następnie znowu znalazła sobie kogoś innego.
Fakt jest taki, że syna zostawiła mnie.
W tej chwili mam 36 lat, od 11 lat jestem w udanym związku z drugą żoną, wychowujemy mojego syna z poprzedniego małżeństwa i naszego drugiego 10 latka.
Bardzo chcielibyśmy wziąć ślub kościelny (bez przymusu).
Czy opisane fakty dają podstawę do unieważnienia ślubu z tamtą kobietą, ile może kosztować takie unieważnienie, jak wziąć się za to, gdzie skierować pierwsze kroki, co i jak napisać?

===

Profil   Email 
 Cytat 
sylag3@op.pl
 marzec 29 2007 10:33   
Forum

Witaj, podobno ceny uzaleznione sa od tego w jakim rejonie mieszkasz. Mnie to kosztuje 400zł + ewentualne koszty. Za samo zlozenie pisma placisz chyba ok 80 zl. Ja jestem w tej chwili na etapie rozmowy z bieglym psychologiem, nie wiem ile on sobie zazyczy.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 marzec 29 2007 11:19   
Forum

Quote by goralka: Witaj, podobno ceny uzaleznione sa od tego w jakim rejonie mieszkasz. Mnie to kosztuje 400zł + ewentualne koszty. Za samo zlozenie pisma placisz chyba ok 80 zl. Ja jestem w tej chwili na etapie rozmowy z bieglym psychologiem, nie wiem ile on sobie zazyczy.

Nie jestem pewny czy Cię dobrze zrozumiałem.
Czy sugerujesz, ze stwierdzenie nieważności sakramentu można uzyskać za pieniądze? Nawet jesli małżeństwo zostało zawarte w sposób ważny?

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Belle Star
 marzec 29 2007 11:45   
Forum

Królowie nie mogący mieć dzieci zawsze dostawali bez problemu, osoby znane też, a więc też zależy to od punktu siedzenia...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zeld
 kwiecień 05 2007 22:49   
Forum

Jeśli wierzysz w biblie to według Starego Testamentu powinieneś zostać ukamieniowany bądź spalony albowiem rozwód jest grzechem. Absurdalne, wiem.

===

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 kwiecień 05 2007 22:59   
Forum

Quote by Zeld: Jeśli wierzysz w biblie to według Starego Testamentu powinieneś zostać ukamieniowany bądź spalony albowiem rozwód jest grzechem. Absurdalne, wiem.

przeinaczasz, rozwod nie jest grzechem. grzechem jest cudzolostwo. jest roznica.

===

Profil   Email 
 Cytat 
kobieta
 kwiecień 06 2007 00:09   
Forum

Zeld, może nie jesteś tak dobrym biblistą, jak Ci się wydaje, co?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zeld
 kwiecień 06 2007 00:24   
Forum

Quote by kobieta: Zeld, może nie jesteś tak dobrym biblistą, jak Ci się wydaje, co?

Nie trzeba mnie od razu atakować. Moja wiedza biblijna pochodzi z mojego byłego wierzenia chrześcijańskiego i badań jakie robie na temat religii. Możliwe że źle zinterpretowałem jakiś element biblii chociaż jest ciekawy element z ewangelii świętego Mateusza, 19:6 : "A tak już nie są dwoje, lecz jedno ciało. Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela" oraz 5:32, to są słowa Jezusa: "A ja wam powiadam: Każdy, kto oddala swoją żonę - poza wypadkiem nierządu - naraża ją na cudzołóstwo; a kto by oddaloną wziął za żonę, dopuszcza się cudzołóstwa".

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 kwiecień 06 2007 13:40   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Zeld:
Quote by kobieta: Zeld, może nie jesteś tak dobrym biblistą, jak Ci się wydaje, co?

Nie trzeba mnie od razu atakować. Moja wiedza biblijna pochodzi z mojego byłego wierzenia chrześcijańskiego i badań jakie robie na temat religii. Możliwe że źle zinterpretowałem jakiś element biblii chociaż jest ciekawy element z ewangelii świętego Mateusza, 19:6 : "A tak już nie są dwoje, lecz jedno ciało. Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela" oraz 5:32, to są słowa Jezusa: "A ja wam powiadam: Każdy, kto oddala swoją żonę - poza wypadkiem nierządu - naraża ją na cudzołóstwo; a kto by oddaloną wziął za żonę, dopuszcza się cudzołóstwa".

Nawet nie pisze, ze cokolwiek wiesz o Biblii, lub ze cokolwiek interpretowales...

Autorze tekstu pozwol, ze cos zacytuje... To bedzie z Psalmu 15:
(1) Psalm Dawidowy. Panie! Kto przebywać będzie w namiocie twoim? Kto zamieszka na twej górze świętej? (2) Ten, kto żyje nienagannie I pełni to, co prawe, I mówi prawdę w sercu swoim. (3) Nie obmawia językiem swoim, Nie czyni zła bliźniemu swemu Ani nie znieważa sąsiada swego. (4) Sam czuje się wzgardzony i niegodny, A czci tych, którzy boją się Pana. Choćby złożył przysięgę na własną szkodę, nie zmieni jej. (5) Pieniędzy swych nie pożycza na lichwę I nie daje się przekupić przeciw niewinnemu. Kto tak czyni, nie zachwieje się nigdy.

Zlozyles przysiege przed Bogiem to jej dochowaj.

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Zeld
 kwiecień 06 2007 15:36   
Forum

Jaka przysięga? Chrzest?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 kwiecień 06 2007 16:12   
Forum

ślub - jak znam maxurda

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Zeld
 kwiecień 06 2007 17:19   
Forum

Sory, myślałem o czymś innym

===

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 kwiecień 06 2007 20:42   
Forum

...

===

Sancta Maria, Mater Ecclesia, omnes sancti Angeli orate pro nobis.

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 kwiecień 07 2007 14:11   
Forum Moderator
Moderator

Quote by medieval_man: ślub - jak znam maxurda

ślub

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Arletta Bolesta
 marzec 18 2018 10:32   
Forum

Z uwagi na zamknięcie platformy blogów na Onecie zmienił się również link, pod którym znajduje się mój blog dot. kościelnego procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa:

uniewaznieniemalzenstwakoscielnego.blox.pl

dr Arletta Bolesta
adwokat kościelny

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,58 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post