Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Czy różnica wieku w miłości ma jakiekolwiek znaczenie?
 |  Wersja do druku
shitsu
 styczeń 12 2007 23:45  (Czytany 7523 razy)  
Forum

Status: offline

jestem 20 letnim chłopakiem wpadła mi w oko pewna dziewczyna.Bardzo mi sie podoba ale jest mały problem jest troche odemnie młodsza.Czy to jest ważne?

===

w życiu piękne są tylko chwile

Profil   Email 
 Cytat 
LuterAnka
 styczeń 13 2007 06:58   
Forum

A co znaczy, że jest trochę od Ciebie młodsza? Tzn. ile ma lat?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 styczeń 13 2007 11:01   
Forum Moderator
Moderator

Jezeli ta roznica to powiedzmy 10 lat to mysle, ze moze byc to dosc wazne

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
LuterAnka
 styczeń 13 2007 13:01   
Forum

Właśnie dlatego zapytałam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 styczeń 13 2007 14:55   
Forum

E tam... im czlowiek starszy tym roznica wieku ma mniejsze znaczenie...Jak sie ma po fafnascie to nawet roznica 3 lat wydaje sie duza, a jak sie ma fefdziesiat to istotne jest jak sie dogadujecie... Zamiast wiec zadawac pytanie, na ktore tak naprawde nikt ci nie odpowie bo to czesto kwestia indywidualnego przypadku, niech lepiej czas pokaze czy wasza roznica wieku ma naprawde znaczenie...

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Bogumiła Grabowska
 styczeń 13 2007 15:43   
Forum

Znam udane i szczęśliwe małżeństwo, gdzie żona jest o 13 lat młodsza.
Sądzę, że jest to za każdym razem inny przypadek.

===

"Człowieku, naucz się tańczyć, bo inaczej aniołowie w Niebie nie będą wiedzieli, co z tobą zrobić" św. Augustyn

Cytat 
LuterAnka
 styczeń 13 2007 15:51   
Forum

No dobrze Miłka, tylko zauważ, że chłopak ma dopiero lat 20, więc 13 lat młodszą dziewczynką niech się raczej na razie nie interesuje!!!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bogumiła Grabowska
 styczeń 13 2007 15:57   
Forum

Oczywiście, zgodzę się z Tobą. Chciałam tylko powiedzieć, że nie zawsze większa różnica wieku jest przeszkodą.

===

"Człowieku, naucz się tańczyć, bo inaczej aniołowie w Niebie nie będą wiedzieli, co z tobą zrobić" św. Augustyn

Cytat 
shitsu
 styczeń 13 2007 16:05   
Forum

Quote by LuterAnka: No dobrze Miłka, tylko zauważ, że chłopak ma dopiero lat 20, więc 13 lat młodszą dziewczynką niech się raczej na razie nie interesuje!!! Confused

LuterAnka odpowiem ci na wcześniejsze pytanie ta któą sie interesuje ma 15 lat czy to jestndóżo czy mało.Ale naprawde jest super i pod względem fizycznym i psychicznym.

===

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 styczeń 13 2007 19:44   
Forum

Mogę Ci powiedzieć z mojego doświadczenia jako dziewczyny, że gdy miałam lat czternaście i próbowali podrywać mnie chłopcy dwudziestoletni, to wydawali mi się oni staruszkami Ale być może czasy się zmieniły. Dzisiaj pewnie ja wydam im się staruszką.

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Cytat 
shitsu
 styczeń 13 2007 22:57   
Forum

Matejanka
to mówisz że ona może uważać mnie za jakiegoś "starucha" czy coś w tym stylu. Może i tak ale dlaczego , wkońcu czasy się zmieniają i oby tak było w tym przypadku. I powiedz mi czy 5 lat to jest dóżo czy mało?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Michał Pająk
 styczeń 14 2007 00:08   
Forum

W tym przypadku to dużo, naprawdę. Nie oszukujmy się, jeśli dziewczyna ma 15 lat tak naprwdę ciągle jeszcze jest DZIECKIEM. Ty masz 20, jesteś już dorosły tak więc bądź też odpowiedzialny.

Spójrz na to z tej strony:
Odczekaj tak z 3-5 lat. Jeśli ma to być coś więcej niż to że "wpadła w oko" to wytrzymasz a wtedy ta różnica wieku, która teraz jest przepaścią, zmniejszy się zdecydowanie.
Jeśli natomiast przez ten czas zapomnisz o niej to znaczy, że nie było czym ani sobie ani jej głowy zawracać.

Taka jest moja opinia.

===

"Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia ani godziny." (Mt 25,13)

Profil   Email 
 Cytat 
LuterAnka
 styczeń 14 2007 12:57   
Forum

Dla mnie 5 lat różnicy to nie tak wiele, ale ja mam więcej lat niż 15. Faktycznie mając te 15 lat, raczej nie interesowali mnie 20-latkowie.

Możesz się z nią skumplować, zaprzyjaźnić, ale raczej nie dawaj jej do zrozumienia, że liczysz na coś więcej. To mogłoby ją zniechęcić. Zgadzam się ze snafu. Warto poczekać. Za kilka lat przyjrzysz się jeszcze raz tej relacji i zobaczysz czy to jest TO czy zainteresowanie już przeszło.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 styczeń 14 2007 14:04   
Forum

Quote by shitsu:I powiedz mi czy 5 lat to jest dóżo czy mało?

By nie powielac przedmowcow - przyjzyj sie sprawie inaczej: dla 15-to latki - 5 lat to 1/3 jej zycia... a dla 30 latki juz tylko 1/6. Generalnie wiec jak napisalem wczesniej - im czlowiek mlodszy tym roznica wydaje sie wieksza i bardziej znaczaca, im czlowiek starszy tym mniejsze ma znaczenie...

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Cytat 
Monika Moryc
 styczeń 14 2007 14:54   
Forum

Quote by shitsu:LuterAnka odpowiem ci na wcześniejsze pytanie ta któą sie interesuje ma 15 lat czy to jestndóżo czy mało.Ale naprawde jest super i pod względem fizycznym i psychicznym.

No to już wiem kim się interesują moi rówieśnicy, ehhh...

===

« Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim » (1 J 4, 16)

Profil   Email 
 Cytat 
shitsu
 styczeń 14 2007 15:09   
Forum

Quote by MonikaM:
Quote by shitsu:LuterAnka odpowiem ci na wcześniejsze pytanie ta któą sie interesuje ma 15 lat czy to jestndóżo czy mało.Ale naprawde jest super i pod względem fizycznym i psychicznym.

No to już wiem kim się interesują moi rówieśnicy, ehhh...

MonikaM
nie wszyscy tacy są jak ja może tobą też się ktoś zainteresuje.
powodzenia

===

Profil   Email 
 Cytat 
Wieslaw1gr
 styczeń 14 2007 18:30   
Forum

Jestem od mojej Żony starszy o 9 lat, 11 miesięcy i 4 dni.
W tej chwili idzie nam 17 rok po ślubie. Mamy 2 piękne 16 letnie córki i rocznego synka.
Uważam, że małżeństwo nasze jest udane. Wciąż szczerze się kochamy.
Różnica wieku ma swoje minusy, ale też i wiele plusów. Chociażby ten, że gdybym miał żonę w swoim wieku (46lat), na dzieci byłoby już chyba trochę za późno. A tak, możemy się cieszyć małym Tomeczkiem.
PRZECUDOWNE UCZUCIE!!!

Problemy były i owszem, zwłaszcza na początku. Szczególnie jeśli chodziło o zainteresowania, poglądy, znajomych - wynikały nieraz różnice.

Dzięki jednak kompromisom i miłości potrafiliśmy wszystko pokonać.

Wiesław

===

Nawet diabeł wierzy, że Bóg istnie. Czy więc wystarczy to do zbawienia?!

Profil   Email 
 Cytat 
shitsu
 styczeń 14 2007 19:18   
Forum

wiesiu więc sądzisz że mam jaką szanse i że wiek nie jest tak ważny jak się wielu wydaje.I nie mam tym się przejmować.
Ale właśnie tak jak ty zastanawiam się prawie przez cały czas co inni o tym będą myśleć.Powiedz co mam zrobić.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Michał Pająk
 styczeń 14 2007 20:47   
Forum

Quote by shitsu: wiesiu więc sądzisz że mam jaką szanse i że wiek nie jest tak ważny jak się wielu wydaje.I nie mam tym się przejmować.
Ale właśnie tak jak ty zastanawiam się prawie przez cały czas co inni o tym będą myśleć.Powiedz co mam zrobić.

Może dokładniej przeczytaj ten post jeszcze raz. Zwróć uwagę na to że wieslaw (po szybkim przeliczeniu) miał 31 lat a jego żona wtedy miała ich 20. Jak już napisaliśmy różnica wieku staje się subiektywnie coraz mniejsza wraz z wiekiem. Wieslaw piszę że na początku i tak mieli problemy.

Bardzo możliwe że źle interpretuję jego wypowiedź, ale moje zdanie jakie jest juz napisałem i jestem do niego dość bardzo przywiązany. Odradzam zdecydowanie, przynajmniej na jakiś czas.

===

"Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia ani godziny." (Mt 25,13)

Profil   Email 
 Cytat 
Jacek
 styczeń 14 2007 23:28   
Forum

za snafu W tym przypadku to dużo, naprawdę. Nie oszukujmy się, jeśli dziewczyna ma 15 lat tak naprwdę ciągle jeszcze jest DZIECKIEM. Ty masz 20, jesteś już dorosły tak więc bądź też odpowiedzialny.

Całkowicie zgadzam się z przedmówcą. W tym wieku 5 lat różnicy to przepaść. Co więcej jeśli się nie mylę to Twoja koleżanka jest nieletnią w aspekcie prawnym, więc pojawia się kolejny problem.
Musisz zwrócić uwagę na to, że różnicie się bardzo psychicznie m.in podejściem do życia. Musisz się dobrze zastanowić czy taki związek na prawdę ma sens.

===

Lux in tenebris...

Profil   Email 
 Cytat 
shitsu
 styczeń 15 2007 18:52   
Forum

[/QUOTE]

Całkowicie zgadzam się z przedmówcą. W tym wieku 5 lat różnicy to przepaść. Co więcej jeśli się nie mylę to Twoja koleżanka jest nieletnią w aspekcie prawnym, więc pojawia się kolejny problem.
[/QUOTE]

Co ty sugerujesz? myślisz że jestem jakimś "napalonym małolatem"
w tym wypadku niechodzi mi wogóle o sex.
Nie rozumiem tego?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 styczeń 16 2007 14:42   
Forum

To post shitsu, któremu emocje nie dały go wysłać
więc proszę (Dez):

Quote by shitsu:

Co ty sugerujesz? myślisz że jestem jakimś "napalonym małolatem"
w tym wypadku niechodzi mi wogóle o sex.
Nie rozumiem tego?

dezerter:
Nie dziw się , że tak mogliśmy pomyśleć bo przecięż napisałeś, że "pod względem fizycznym pasujecie do siebie"
wiesz w naszym wieku...
Zgadzam się z innymi że obecne 5 lat to za dużo , ale za 2 -3 to będzie prawie nic .
szczęścia życzę - bo miłość to piękna rzecz.

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
Jacek
 styczeń 16 2007 16:31   
Forum

Nie chodziło mi o sex(przepraszam jeżeli poczułeś się urażony), ale raczej co inni(w tym nasi nadgorliwi w błahych sprawach stróże prawa oraz jej i Twoja rodzina) mogą sobie o tym pomyśleć widząc Ciebie spacerującego po parku z nią. Niestety czasy romantyków prawie się skończyły a znacznie więcej osób pomyśli sobie, że masz nieczyste intencje względem niej niż, że ją kochasz.
Na prawdę chodzi mi o udzielenie Ci szczerej rady, czy dobrej nie wiem. Piszę co myślę

===

Lux in tenebris...

Profil   Email 
 Cytat 
shitsu
 styczeń 16 2007 19:29   
Forum

w pewnym sensie masz racje ale jak bym zawsze miał patrzeć na to co mówią i sądzą inni to bym zwarjował.Świat jest dla odważnych ale oczywiście do pewnego stopnia.Jeśli chodzi o nią to myślałem innymi kategorjami nie odrazu ściskanie całowanie itp.w miejscxach publicznych.Myślałem tylko o wspulnym jakimś wypadzie na pizze kawe itp.Oczywiście na jakiś czas(2-3 lata)
Wiem niestety jakie jest prawo ale sami przyznajcie że chyba go nie złamię przez to że się z nią spotkam.
Przepraszam że tak na ciebie odrazu naskoczyłem ale to był odruch.

===

Profil   Email 
 Cytat 
dawid1976
 styczeń 16 2007 23:22   
Forum

fakt jest ze 15 latki stoja na 20 letnich bo ich rowniesnicy w tym momencie jeszcze wygladaja jak takie kurczaczki, a one mysla ze juz sa dojazlymi konietami.

mnie to wlasnie zawsze wkuzalo kiedy z kolegami mielismy 15/16 lat to nasze rowiesniczki mialy nas w nosie, a po szkole przyjezdzali po nie 20latcy,

natomiast jak juz mialem 20 lat to szkoda mi troche bylo tych rówieśników ktorzy jakoś nie mieli odwagi pogadać z laskami 20ltnimi, wiec zmuszeni byli do popisania sie przed 15latkami

moim zdaniem dla 15 latki nie jest to dobre jesli ma chlopaka 20 letniego (jesli w ogole),

a dla 20 letniego nie zbyt dobrze swiadczy jesli chodzi z 15 latka, a wiec z dzieckiem.

pozdr!

===

Profil   Email 
 Cytat 
shitsu
 styczeń 17 2007 20:07   
Forum

według ciebie to będzie to o mnie żle świadczyło? może tak ,zastanowie się nad tym ,napewno.
ale co ja takiego bym złego zrobił jak bym z nią chodził nie wiem?

===

Profil   Email 
 Cytat 
dawid1976
 styczeń 17 2007 20:49   
Forum

powiem to w inny sposób:

są dziewczyny które mają dopiero 13 lat a wyglądają jakby miały 18, nawet jeśli chodzi o intelektualność, nie tylko fizycznie,
dziewczyny się w dzisiejszych czasach bardzo szybko rozwijają,
ale moim zdaniem ich psychika dopiero w wieku lat 18 + się do końca rozwija, a u chłopaków nawet później,
co z tym chce powiedzieć jest to:
15latka chodzi z 20 letnim.
nie uprawiają seksu, ale łączy ich związek większy niż przyjaźń,
po 2 latach ten związek się rozpada.
i moim zdaniem właśnie dziewczyna niepełnoletnia najbardziej ucierpi i nawet nie wiadomo jakie skutki psychiczne to może mieć - nawet niewidzialne skutki.
przecież wiadomo że w związku są kłutnie, zazdrość, itd.
moim zdaniem 15latka która jeszcze musi chodzić do szkoły, nie poradzi sobie z utrzymaniem związku i sukcesywnej nauce w szkole, - maturze!
dla takiego młodego człowieka to jest poprostu za dużo.
dlatego lepiej wziąść to na luza i poczekać.

poztatem: tak naprawde dziewczyna dopiero w wieku 18-20 wie jakiego typu chłopaka chce. tak to naprawde jest.
tzn tu nawet może ucierpić chłopak, który starszy od niej już wie że ona jest jego typem, natomiast ona - przechodząć zmiane, w wieku lat 18 może ztwierdzić że to nie to,
i najprawdopodobniej tak będzie, może sobie nawet zacząć wmawiać że skoro była młoda, skąd ma wiedzieć czy ten chłopak z którym chodzi od kilku lat to akurat ten??
więc szansy na poważniejszy związek z nią są większe jeśli poczekasz, tak ja myśle conajmniej,

pozdr!

===

Profil   Email 
 Cytat 
LuterAnka
 styczeń 18 2007 00:50   
Forum

Myślę, że Dawid ma jak najbardziej rację.
Ja swój pierwszy poważniejszy związek zaczęłam w wieku lat 16. Mój ówczesny chłopak był wprawdzie tylko 3 lata starszy ode mnie, ale ta różnica już była odczuwalna. On zaczynał studia, a ja drugą klasę liceum. Nasze codzienne zajęcia były zupełnie inne. Wtedy wierzyłam, że to miłość na całe życie. Owszem, łączyło nas uczucie. Nawet dziś mogę powiedzieć z całą pewnością, że go kochałam. Mimo tego, skrzywdziłam go i nasz związek się rozpadł po roku i 8 miesiącach. Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że faktycznie nie byłam wtedy dojrzała do takiego poważnego związku. To było zdecydowanie za wcześnie!!
Teraz mam chłopaka rówieśnika i nie powiem, żeby to było lepiej, czy gorzej. Mogłabym mieć teraz kogoś nawet kilkanaście lat starszego i chyba nie przeszkadzało by mi to tak bardzo. Jedno co chcę powiedzieć... Mój związek z obecnym chłopakiek trwa już ponad 3 lata. Wczoraj minęły dokładnie 3 lata i 2 miesiące. W tym czasie wiele się zmieniło w moim życiu. Nawróciłam się i mam zupełnie inne spojrzenie na świat, na związek, na miłość. Jest mi dobrze z moim chłopakiem, ale gdybym to teraz go poznała, nie został by moim chłopakiem - zbyt wiele nas różni, mamy trochę inne poglądy, inny system wartości. Dlatego też nie jestem 100%, czy to właśnie on zostanie kiedyś moim mężem. Samo uczucie nie wystarczy do stworzenia szczęśliwego małżeństwa.
Myślę, że nie ma co się spieszyć z randkami, chodzeniem itp. Shitsu, w Twoim życiu zapewne jeszcze wiele się zmieni, zanim będziesz tak naprawdę wiedział po co tu jesteś i jaki masz cel. W życiu tej dziewczyny zmieni się jeszcze więcej. Po kilku latach może się okazać, że zupełnie się nie rozumiecie i nie pasujecie do siebie, nawet jeśli teraz jest idealnie. I po co potem wzajemnie się ranić? Po co mieć potem pretensje? Po co grać na cudzych uczuciach?
Poczekaj ze 3 lata, albo najlepiej 6-7. Jeśli po tym czasie nadal będzie Cię interesować, a Ty ją, to znaczy, że to uczucie jest prawdziwe i można coś na nim zbudować.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Beata
 styczeń 21 2007 13:40   
Forum

Witam!
Może faktycznie teraz różnica wieku jest duża ale jeśli wszystkim to odpowiada i rodzice nie mają przeciwko Tobie jakiś "ale" to jeśli umiesz powstrzymać pewnych hormonów i nie chodzi Ci tylko o sex to ja nie widze tej różnicy jako dużą...Osobiście ja jestem starsza od mojego męża o 7lat! i żyjemy i sie kochamy!!! Musisz uważać tylko w kwestii prawnej bo może z tego wyniknąć dużo problemów! Ja trzymam kciuki za Was!! Miłość nie zna granic...miłość jest wielkim darem jeśli jest prawdziwa!!!

===

Betinka

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,57 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty