Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Czy jest w nas obecny duch/cząstka/iskra/promień Boży?
 |  Wersja do druku
eviva
 kwiecień 29 2008 09:45   
Forum

Status: offline

kazema

Człowiek w Twoim rozumowaniu składa się ze strasznie dużej liczby duchow.
Nie wiem skad to sie bierze. W moim rozumowaniu czlowiek = dusza duchowa + cialo. Pozdrawiam i uważaj z tą ezoteryką.

Nie ma tajemnic,pisze o tym w Biblii,a zwłaszcza w NT.

Człowiek=duch ludzki-dusza+Duch Święty Boży(Ojciec)+Duch Święty Chrystusowy(Syn)

"Ten jest antychrystem,kto podaje w wątpliwość Ojca i Syna".

Jeśli nie chcesz być uznana za antychrysta,to musisz się "zgodzić" na obecność w nas Ojca i Syna,a to już jest nieco więcej niż podałaś.To jest żart z mojej strony,ale faktycznie w NT coś tak pisze na ten temat.Do tego nie rządzi naszym ciałem duch ludzki,tylko grzeszna dusza.Jakby tak dobrze poszukać,to może by się jeszcze znalazło jakiegoś ducha w nas.Nie liczę tych nieporządanych,które mogą też wpływać na ludzi i to bez ich wiedzy.Myślę,że gdyby ta Analissa znała ezoterykę,to by się łatwo obroniła przed złymi duchami i to bez pomocy egzorcystów.Wystarczyło zwrócić się o pomoc do obecnego w każdym z nas Boga i Chrystusa,których możliwości nie zastąpi żaden człowiek.

Pozdrawiam.

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 kwiecień 29 2008 10:35   
Forum

Quote by eviva: kazema
Człowiek w Twoim rozumowaniu składa się ze strasznie dużej liczby duchow.
Nie wiem skad to sie bierze. W moim rozumowaniu czlowiek = dusza duchowa + cialo. Pozdrawiam i uważaj z tą ezoteryką.

Nie ma tajemnic,pisze o tym w Biblii,a zwłaszcza w NT.

Człowiek=duch ludzki-dusza+Duch Święty Boży(Ojciec)+Duch Święty Chrystusowy(Syn)

"Ten jest antychrystem,kto podaje w wątpliwość Ojca i Syna".

Jeśli nie chcesz być uznana za antychrysta,to musisz się "zgodzić" na obecność w nas Ojca i Syna,a to już jest nieco więcej niż podałaś.

Podany wyżej przez najsłynniejszego teologa evivologii cytat nic ocyzwiscie nie mówi na temat tego ile czego jest w człowieku.

Jest jak zwykle manipulacją a więc kłamstwem.

Quote by eviva:

To jest żart z mojej strony,ale faktycznie w NT coś tak pisze na ten temat.

Idź ty lepiej do teleturnieju: "Tak to leciało"

Quote by eviva:
Do tego nie rządzi naszym ciałem duch ludzki,tylko grzeszna dusza.Jakby tak dobrze poszukać,to może by się jeszcze znalazło jakiegoś ducha w nas.

Czyli: nic nie wiesz, ale musisz sie wymądrzać?

Quote by eviva:Nie liczę tych nieporządanych,które mogą też wpływać na ludzi i to bez ich wiedzy.

Duchy niepożądane nie składają sie na człowieka, ale są u niego gośćmi (co najwyżej nieproszonymi). Tak więc człowiek nie skałda sie z niewiadomo jakiej liczby duchów

Quote by eviva:
Myślę,że gdyby ta Analissa znała ezoterykę,to by się łatwo obroniła przed złymi duchami i to bez pomocy egzorcystów.Wystarczyło zwrócić się o pomoc do obecnego w każdym z nas Boga i Chrystusa,których możliwości nie zastąpi żaden człowiek..

ezoteryka zachęca do zwracania się do Boga!
Ty nawet nie wiesz o czym piszesz
Bez pozdrowień

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
eviva
 kwiecień 29 2008 21:27   
Forum

medieval man

Podany wyżej przez najsłynniejszego teologa evivologii cytat nic ocyzwiscie nie mówi na temat tego ile czego jest w człowieku.

Można ustalić w sposób naukowy ile tych duchów jest w człowieku,sumując je np.na kalkulatorze.
duch ludzki=1,dusza=1,Duch Święty Boży(Ojciec)=1,Duch Święty Chrystusowy=1
Po zsumowaniu wychodzi: 1+1+1+1=4
Jest w nas 4 duchy.

To nie jest manipulacja,tylko proste dodawanie na poziomie elementarnym.

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 kwiecień 29 2008 22:31   
Forum

Pozwolicie, że przypomne moje pytanie/problem - czy ktoś ma jakieś chrześcijańskie ! pomysły/wyjaśnienia wam Evivo i Matejanko dziękuje!

Quote by Dezerter: wiem już, że jest w nas - wierzących Duch Św, ale
od kiedy?
byłem przekonany, że już na chrzcie go "dostajemy",a tu dzisiaj słyszę w kościele:

"(Dz 8,5-8.14-17)
Filip przybył do miasta Samarii i głosił im Chrystusa. Tłumy słuchały z uwagą i skupieniem słów Filipa, ponieważ widziały znaki, które czynił. Z wielu bowiem opętanych wychodziły z donośnym krzykiem duchy nieczyste, wielu też sparaliżowanych i chromych zostało uzdrowionych. Wielka radość zapanowała w tym mieście. Kiedy Apostołowie w Jerozolimie dowiedzieli się, że Samaria przyjęła słowo Boże, wysłali do niej Piotra i Jana, którzy przyszli i modlili się za nich, aby mogli otrzymać Ducha Świętego. Bo na żadnego z nich jeszcze nie zstąpił. Byli jedynie ochrzczeni w imię Pana Jezusa. Wtedy więc wkładali Apostołowie na nich ręce, a oni otrzymywali Ducha Świętego."

więc "Ducha Św" otrzymujemy dopiero podczas bierzmowania?
jak to widzą wasze wyznania - chrześcijańskie, rzecz jasna

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
Andrzej
 kwiecień 29 2008 23:17   
Forum

Czytasz Pismo?
więc wiesz chyba?

masz coś jeszcze na potwierdzenie:

1 Kiedy Apollos znajdował się w Koryncie, Paweł przeszedł okolice wyżej położone, przybył do Efezu i znalazł jakichś uczniów1.
2 Zapytał ich: «Czy otrzymaliście Ducha Świętego, gdy przyjęliście wiarę?» A oni do niego: «Nawet nie słyszeliśmy, że istnieje Duch Święty».
3 «Jaki więc chrzest przyjęliście?» - zapytał. A oni odpowiedzieli: «Chrzest Janowy».
4 «Jan udzielał chrztu nawrócenia, przemawiając do ludu, aby uwierzyli w Tego, który za nim idzie, to jest Jezusa» - powiedział Paweł.
5 Gdy to usłyszeli, przyjęli chrzest w imię Pana Jezusa.
6 A kiedy Paweł włożył na nich ręce, Duch Święty zstąpił na nich. Mówili też językami i prorokowali
Dz 19, 1-6

I tutaj male przybliżenie o co chodzi

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Andrzej
 kwiecień 29 2008 23:23   
Forum

Quote by eviva: medieval man

natomiast pismo i nauka Kościoła mówią:
człowiek = ciało+dusza+duch

jeden duch evivo

po co mieszać sobie i innym w łebkach?

Quote by eviva:

Można ustalić w sposób naukowy ile tych duchów jest w człowieku,sumując je np.na kalkulatorze.

niesamowite
liczysz duchy na kalkulatorze?
Nie możesz zasnąć?

wcale się nie dziwię
w tej głowie musi wręcz wirować

Quote by eviva:

duch ludzki=1,dusza=1,Duch Święty Boży(Ojciec)=1,Duch Święty Chrystusowy=1

Rozumiem, że wg Twojej koncepcji zarówno Ojciec jak i Duch święty chrystusowy co by to nie znaczyło składają się na całego człowieka?
Jednym słowem odrębne osoby sa składnikiem człowieka?
Paranoja i schizofrenia

Quote by eviva:
Jest w nas 4 duchy.

dodaj jeszcze ducha evivy
razem 5 duchów

Quote by eviva:

Nie chce Cie obrażać więc pomodlę się o twoje zdrowie (z pewnoscią wiesz dlaczego)

===

Cytat 
Rafi F
 kwiecień 29 2008 23:49   
Forum Moderator
Moderator

Quote by eviva:
...

Evivo, mnie jako informatykowi wychodzi, ze:
1+1+1+1=100 (sprawdzałem na kalkulatorze : to samo),
a koledze drwalowi wychodzi:
1+1+1+1=11 !
Hmmm i obaj mamy rację. Elementarne.
Chętnie się za ciebie pomodlę, ale mam dylemat : za która osobowość ?

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
eviva
 maj 01 2008 11:10   
Forum

medieval man

natomiast pismo i nauka Kościoła mówią:
człowiek = ciało+dusza+duch

jeden duch evivo

Jaki jeden? Dusza i duch są to dwie osobne osobowości.W Twoim przypadku rządzi Tobą grzeszna dusza.Dlaczego nie uznajesz obecności w nas Ducha Świętego,o którym pisze,że jesteśmy jego świątynią?.Mam Ci podawać te wszystkie fragmenty z NT,gdzie o tym pisze? Jeśli Twój Kościół nie uznaje tego co pisze w Nowym Testamencie,to jaką Ty wiarę wyznajesz? Dlatego nie pisz ogólnie Kościół,bo prawdziwy Wewnętrzny Kościół ma inne nauki na ten temat niż ten Twój.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 maj 01 2008 11:51   
Forum

Dusza i duch to dwie osobowości? w dodatku osobne? Czyli co? Schizofrenia?
Jesli przyznajesz się do schizofrenii to może masz jeszcze szanse na wylecznie.
Ja składam sie tylko z jednej osobowości - to w skrócie moja dusza.
Tak zwany duch jest tylko składnikiem filozficznym.

A co do obecności w nas Ducha Świetego?
Nie przeczę temu.
Żeby Ci się nie zdawało.
Nie musisz podawać żadnuch argumentów.
Wystarczy że sama zaczniesz je rozumieć.

Jednak to że Duch Święty jest obecny w wierzących jako dar (nie w każdym) nie oznacza, że Duch Święty jest składnikiem człowieka.

Dlatego będę pisał ogólnie Kościół i nie mam zamiaru zwracać uwagi na brednie klamczuchy

===

Cytat 
Łukasz
 maj 02 2008 19:03   
Forum

Nie ma w nas obecnego nic oprócz Ducha Świętego, który pomaga osiągnąć nam Obraz i Podobieństwo Boże bo do tego wszyscy zostaliśmy powołani... odsyłam do Księgi Rodzaju i Nowego Testamentu.

===

"Jestem Twym najlichszym sługą, nędznym robakiem, daleko nędzniejszym i godnym pogardy, niż to pojmuję i umiem wyrazic"

Profil   Email 
 Cytat 
eviva
 styczeń 15 2009 12:43   
Forum

Dezerter

Ksiądz Włodzimierz Sedlak-"Technologia Ewangelii".

1.O czym wobec tego Bóg chce poinformować nazywając siebie Światłością?

Dlaczego człowiek wyobraża sobie królestwo Boże jako królestwo nieustannego światła?
Splot światła jest naszym przeznaczeniem. Co on wyraża? Czy nie, dałby się zunifikować od próżni poprzez Wszechświat, życie, świadomość do samego Boga?

Link
-----------

2.Przecież Ewangelia to na pewno nie zbiór luźnych epizodów i kolorowych opowiadań z życia Jezusa. Mistrz ukazywał wizję królestwa Bożego, bo to jest ogólnym sensem i streszczeniem wiedzy ewangelicznej. Dlatego między innymi Ewangelie tak dziwnie odcinają się na tle Nowego Testamentu. Syntezę królestwa Bożego widział Jezus wewnątrz człowieka.

„Królestwo Boże w was jest".

Kto naprawdę nigdy nie odkrył w swej glinie przymieszki Boskiego pyłu, ten nie ukończył swej ewolucji ku człowiekowi, temu brak Boskiego przecinka w jego życiu, temu brak ostrego widzenia, ten ma jeszcze duszę amorficzną, która nie wykrystalizowała się w człowieczy pełny kształt albo, jak kiepski mikroskop, ma niewielką rozdzielczość.

Największą rzeczą nie jest wiedzieć wszystko. Wystarczy wyczuwać, mieć jakiś rezonans nie stąd. Umieć patrzeć po paraboli, nawet ku zakrytemu horyzontowi.

Inteligencja to przestrzeń wewnętrzna. Rozumna pojemność.

Link
----------
3.Trudno pojąć, że nie ma Boga koło mnie, ale musi przecież być we mnie Mylne więc jest rozpatrywanie i szukanie Ojca czy Przyjaciela obok siebie, kiedy On istnieje we mnie, a ja w Nim.

Link
-----------------------
4.WNIOSKI

Ks.W.Sedlak w swojej Technologii Ewangelii wyjaśnia,że:

-Bóg jest Światłością,która jest obecna w nas,
-Królestwo Boże jest w was,
-Królestwo Boże jest wewnątrz człowieka.

Potwierdza obecność Boga jako prawdziwej Światłości,która oświeca każdego człowieka (Jan.1.9).

Jeśli Bóg jako Światłość,Królestwo Boże,Duch Święty,jest obecny w nas,wewnątrz nas i należy go szukać,a wszystko inne będzie nam dodane.To mi wytłumacz,dlaczego jeśli jak wół(mówiąc językiem matejanki) o tym pisze w NT,Jan Paweł II pisze o tym w encyklikach,to niektórzy udają,że tego nie widzą? Czy to wynika z faktu,że muszą ślepo bronić swojej wiary,mimo,że jest niezgodna z NT? Jak to jest możliwe,że ludzie,którzy uważają się za chrześcijan,nie chcą się przyznać do zamieszkiwania w nich Ducha Świętego?
---------------
medieval man

Jednak to że Duch Święty jest obecny w wierzących jako dar (nie w każdym) nie oznacza, że Duch Święty jest składnikiem człowieka.

W Jan.1.9 pisze,że prawdziwa Światłość rozumiana jako Bóg-Duch Święty,"oświeca każdego człowieka.Duch Święty jest obecny w każdym człowieku,niezależnie od daru.Jest więc składnikiem człowieka.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 styczeń 15 2009 14:54   
Forum

Quote by eviva: medieval man

W Jan.1.9 pisze,że prawdziwa Światłość rozumiana jako Bóg-Duch Święty,"oświeca każdego człowieka.Duch Święty jest obecny w każdym człowieku,niezależnie od daru.Jest więc składnikiem człowieka.

ten tekst o tym że nie oznacza, że Duch Święty nie jest składnikiem człowieka.
to akurat nie ja napisałem, ale w pełni się pod nim podpisuję jak i cale chrześcijaństwo.

przykład:
po obiadku wypłem szklaneczkę piwa.
Czy to znaczy, że ta szklaneczka piwa jest składnikiem mnie?
Czy tasiemiec jest też składnikiem człowieka?
Przecież czasem jest w człowieku?
Nie wiem, czy jako dar, czy jako dopust Boży, ale czasami jest.
Czy jeśli przebijesz sobie uszy i zalożysz kolczyki, to czy te kolczyki są twoim skladnikiem? Przecież sa w twoich uszach, a więc w Tobie...
Czy wynika z tego, że tasiemcowatość albo piwność, albo kolczykowatość ucha należy do istoty człowieczeństwa?

===

Cytat 
eviva
 marzec 26 2009 15:34   
Forum

medieval man

W Jan.1.9 pisze,że prawdziwa Światłość rozumiana jako Bóg-Duch Święty,"oświeca każdego człowieka.

ten tekst o tym że nie oznacza, że Duch Święty nie jest składnikiem człowieka.
to akurat nie ja napisałem, ale w pełni się pod nim podpisuję jak i cale chrześcijaństwo.

Gdyby Duch Święty nie był obecny w każdym człowieku,to by Jezus nie mówił:

Bacz więc,aby Światłość,która jest w tobe nie była ciemnością

Duch ludzki nie mógłby istnieć bez jego serca,którym jest Duch Święty.KK nie uznaje istnienia ducha ludzkiego,co nie znaczy,że duch ludzki nie istnieje,a KK to nie jest całe chrześcijaństwo.

===

Profil   Email 
 Cytat 
kazema_
 marzec 26 2009 20:17   
Forum

Gdyby Duch Święty nie był obecny w każdym człowieku,to by Jezus nie mówił...

Dobry Wieczór Eviva.

Zgadzam się, że Duch Święty może być obecny w człowieku ale nie jest jego częścią trwałą. Gdybyśmy zawsze mieli w sobie Ducha, nie bylibyśmy skłonni patrzeć w inną stronę niż w stronę Ojca. Mieć w sobie Ducha, chyba jest tożsame z Łaską.

Bacz więc,aby Światłość,która jest w tobe nie była ciemnością
Przeczytam sobie jeszcze raz te słowa w szerszym kontekście, ale równie dobrze światłością można nazwać naszą już zdobytą mądrość. Mądre postępowanie jest zawsze ukierunkowane na Boga. Ciemność - mądrość zaciemniona, skierowana ku pysze, nieprawości...

===

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 marzec 26 2009 20:32   
Forum

Witaj Kazema!

Bacz więc,aby Światłość,która jest w tobe nie była ciemnością Przeczytam sobie jeszcze raz te słowa w szerszym kontekście, ale równie dobrze światłością można nazwać naszą już zdobytą mądrość. Mądre postępowanie jest zawsze ukierunkowane na Boga. Ciemność - mądrość zaciemniona, skierowana ku pysze, nieprawości...

Jestem Światłością świata-słowa Jezusa.
Kim był Jezus?
Słowem Ojca, które oświeca człowieka, zarówno od zewnątrz poprzez objawienia , ale też od wewnątrz poprzez sumienie. To właśnie jest Chrystus w nas.

jestesmy jednak wolnymi istotami i mozemy Światło naszego sumienia dawane nam przez Chrystusa zaciemnić naszym własnym słowem i zastapić naszym prawem innym od Boskiego
kiedy interesy .ciała są sprzeczne z tym co mówi sumienie, czyli czysty głos Boga, czyli Słowo , czyli Chrystus, wtedy Światłośc nas prowadząca zostaje wyparta przez ciemnośc ,
Wszystko poza Słowem Boga jest ciemnoscią.
Świałością Świata jest Chrystus i nie ma innej.

pozdrawiam ciepło

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,86 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty