Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Ekumenizm w Polsce Nowy wątek Odpowiedz
 Krk posiada monopol na zbawienie?
 |  Wersja do druku
piotr.
 kwiecień 12 2006 15:23  (Czytany 19919 razy)  
Forum

Status: offline

Kochani.
Coraz częściej czyta się, że poza Kościołem Katolickim zbawienia nie ma. Wypisują to najczęciej ludzie, którzy w sposób fanatyczny oddają się swojemu wyznaniu. A ślepy fanatyzm, jak wiadomo, nie jest wskazany. Dlatego zamieszczam tu krótki tekst. Mam nadzieję, że wpłynie on na zmianę zdania co niektórych w tej kwestii.

Powiązanie z Kościołem Chrystusowym może być bardzo różne. Do Kościoła – według Soboru Watykańskiego II – należą lub są przyporządkowani „zarówno wierni katolicy, jak inni wierzący w Chrystusa, jak wreszcie wszyscy w ogóle ludzie, z łaski Bożej powołani do zbawienia.” (Konst. Lumen gentium 13; por. także 16)
Sobór Watykański II wyróżnia trzy różne formy powiązania z Kościołem ustanowionym przez Chrystusa. Inaczej mówiąc, według Soboru, istnieją trzy grupy przynależących do Kościoła. Pierwszą określa on mianem należących w pełni; druga to należący w sposób niepełny; trzecia zaś bardzo liczna grupa – to tzw. przyporządkowani do Ludu Bożego. Każda z tych trzech form powiązania z Kościołem, opisanych powyżej, umożliwia osiągnięcie zbawienia. Tak więc poza Kościołem nie ma zbawienia, jednak nie oznacza to, że poza kościołem katolickim nie można się zbawić.

===

Sancta Maria, Mater Ecclesia, omnes sancti Angeli orate pro nobis.

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 kwiecień 12 2006 15:34   
Forum Admin
Admin

Widzisz Piorze, tylko ze nie zawsze Kosciol Rzymski tak nauczal. Juz wielokrotnie przypominana przeze mnie bulla papieza Bonifacego VIII "Unam sanctam" ktora rozumiala dokladnie innaczej twierdzenie Cypriana ze "Extra Ecclesia nulla Salus":

"Przymuszani wiarą, zobowiązani jesteśmy wierzyć i utrzymywać, że jest jeden święty, katolicki i apostolski Kościół. I stanowczo wierzymy oraz wyznajemy, że poza nim nie ma zbawienia ani odpuszczenia grzechów,(...)

Toteż oznajmiamy, twierdzimy, określamy i ogłaszamy, że posłuszeństwo każdej istoty ludzkiej Biskupowi Rzymskiemu jest konieczne dla osiągnięcia zbawienia."

Stad zarzucanie Kosciolowi Rzymskiemu takiego ekskluzywizmu zbawczego nie do konca jest takie glupie. Zwlaszca ze czesto katoliccy tradycjonalisci nauczanie SWII biora sobie za nic.

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
Adrian Arkadiusz
 kwiecień 12 2006 15:43   
Forum

od Soboru II KrK tak rzeczywiście twierdzi, ale kiedys mówił niestety zupełnie inaczej i słowo luteranin czy kalwinista było uważane wśród hierarchii za najgorsza obelgę.

Ja tam nie zamierzam się wdawać w niepotrzebne dysputy teologiczne na ten temat, wiem co mówi Biblia i że sam Pan Jezus pokazuje jaka jest droga zbawienia. Tak więc ja wierze że zbawienie jest TYLKO w Jezusie Chrystusie a nie w żadnym Kościele, bo gdy czas sie wypełni Pan Jezus powoła do siebie nie katolików, protestantów czy prawosławnych, ale wszystkich oddanych mu ze szczerego serca, tych którzy byli posłuszni JEGO nauce. Obawiam się tylko że wielu hierarchów obecnych Kościołow zdziwi się bardzo gdy przyjdzie im stanąć przed Bogiem, ale to już nie moja sprawa i nie mi sądzić.

Sam Chrystus powiedział - Ja jestem droga, prawda i zycie, nikt nie przychodzi do Ojca jak tylko przezemie !!!

===

Umiemy już latać w powietrzu jak ptaki i pływać w wodzie jak ryby, ale nie znamy prostej sztuki życia razem jak bracia. autor: Martin Luther King

Profil   Email 
 Cytat 
Raf
 kwiecień 12 2006 15:46   
Forum

Masz rację, Piotrze.

Warto zwrócić uwagę, że oświadczenia dotyczące pojęcia "Kościół" zawarte w dokumentach II Soboru Watykańskiego są zbliżone do sposobu rozumienia Kościoła we wczesnym chrześcijaństwie, choć prawdą jest, że KRk przez długi czas (+/- od IV w. n.e.) był zdania wręcz przeciwnego.

Nazwa Kościół katolicki, którą na początku II w. użył Ignacy z Antiochii oznaczała całość chrześcijaństwa zjednoczonego wiarą, kultem i organizacyjną strukturą. Pamiętajmy, że pierwotne chrześcijaństwo było bardzo niejednolite, a kościół powszechny obejmował właśnie te różne odłamy.

Może warto też byłoby przytoczyć inne dokumenty tego soboru odnoszące się do wiar pozachrzecijańskich i możliwości uzyskania zbawienia przez ich wyznawców. Generalnie KRk uznaje, że nie tylko katolicy (rzymscy) czy pozostali chrześcijanie, ale również inni ludzie prowadzący uczciwe życie mogą zostać zbawieni.

Pozdrawiam. Raf

===

"Wszystkie przenośnie są imionami dobra i zła: nie przemawiają one, przyzywają tylko. Głupcem ten, kto chce od nich wiedzy." Tako rzecze Zaratustra (Nietzsche)

Profil   Email 
 Cytat 
Uczen_Jezusa
 kwiecień 12 2006 15:50   
Forum

Ja spotkałem protestantów
ktorzy uwazali ze sa z jednozbawczego kosciola
ze tylko oni interpretuja własciwie biblię
a katolikow nazywali slugami diabła

Przykład
http://www.alberto.pl/darmo.php

===

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 kwiecień 12 2006 15:50   
Forum

Hermes, Gaiger

Patrząc ciągle wstecz, tyłem idziecie naprzód.

Nie dociera do was , że tak się po prostu nie da?

Umiecie czytać - szczególnie Ty, Gaiger? To czytaj, ale ze zrozumieniem ten tekst i nie powtarzaj tego, o czym ten text mówi - że z łaski Pana jesteśmy zbawieni, nawet nie będąc w kościele Krk. Kościół to katolik, protestant, prawosławny i kazdy inny, który wyznaje Jezusa Chrystusa jako swego Pana.
Własnej belki w oku nie widzicie, ale drzazgę w oku drugiego zauważacie. Gratulacje.
Machajcie sobie tymi trzynastowiecznymi (czy jakimi tam) bullami papieskimi. Żyjcie poprzednimi wiekami. Przez zatwardziałość serc takie jak wasze, ekumenizm między Chrześcijanami to mrzonki.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Uczen_Jezusa
 kwiecień 12 2006 15:52   
Forum

Protestanci ktorych spotkalem w zyciu
mowili mi ze ani katolicy ani prawoslawni ani anglikanie nie są prawdziwymi biblijnymi chrzescijanami wiec nie bedą zbawieni

===

Profil   Email 
 Cytat 
Raf
 kwiecień 12 2006 15:55   
Forum

Quote by Uczen_Jezusa: Ja spotkałem protestantów
ktorzy uwazali ze sa z jednozbawczego kosciola
ze tylko oni interpretuja własciwie biblię
a katolikow nazywali slugami diabła

Ja też takich spotkałem, notabene nie tylko o katolikach byli skłonni tak mówić, ale o wszystkich chrześcijanach, którzy się z nimi nie zgadzali.

Pozdrawiam. Raf

===

"Wszystkie przenośnie są imionami dobra i zła: nie przemawiają one, przyzywają tylko. Głupcem ten, kto chce od nich wiedzy." Tako rzecze Zaratustra (Nietzsche)

Profil   Email 
 Cytat 
Gocek
 kwiecień 12 2006 16:19   
Forum

Monopol na zbawienie może mieć każdy - wystarczy uwierzyć.

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks

Profil   Email 
 Cytat 
Raf
 kwiecień 12 2006 16:47   
Forum

Quote by Gocek: Monopol na zbawienie może mieć każdy - wystarczy uwierzyć.

Bardzo błyskotliwe i trafne spostrzeżenie.

Pozdrawiam. Raf

===

Profil   Email 
 Cytat 
coso
 kwiecień 12 2006 16:53   
Forum

Jedno jest pewne buddysci, hindusi i krishnici pojda do piekla.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gocek
 kwiecień 12 2006 16:57   
Forum

Quote by coso: Jedno jest pewne buddysci, hindusi i krishnici pojda do piekla.

Dla Ciebie to piekło, ale dla nich to nirwana

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 kwiecień 12 2006 17:25   
Forum

Quote by Rafamael:
Może warto też byłoby przytoczyć inne dokumenty tego soboru odnoszące się do wiar pozachrzecijańskich i możliwości uzyskania zbawienia przez ich wyznawców.

Nie ma takiej potrzeby. W tym krótkim tekście masz ich też ujętych jako trzecia zaś bardzo liczna grupa – to tzw. przyporządkowani do Ludu Bożego.

Jeżeli się mylę, poprawUjcie mnie

===

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 kwiecień 12 2006 17:32   
Forum

A zresztą, jak już to już. Oto kto dokładnie należy do tej trzeciej grupy.

Trzecia grupa związana w jakiś sposób z Kościołem ustanowionym przez Chrystusa - to tzw. przyporządkowani do ludu Bożego. Grupę tę stanowią ci, którzy nie są ochrzczeni. Oto, co Sobór Watykański II mówi na ich temat:

„Ci wreszcie, którzy jeszcze nie przyjęli Ewangelii, w rozmaity sposób przyporządkowani są do Ludu Bożego. Przede wszystkim więc naród, który pierwszy otrzymał przymierze i obietnice i z którego narodził się Chrystus wedle ciała (por. Rz 9,4-5), lud dzięki wybraniu szczególnie umiłowany ze względu na przodków, albowiem Bóg nie żałuje darów i wezwania (por. Rz 11,28-29).

Ale plan zbawienia obejmuje także i tych, którzy uznają Stworzyciela, wśród nich zaś w pierwszym rzędzie muzułmanów; oni bowiem wyznając, iż zachowują wiarę Abrahama, czczą wraz z nami Boga jedynego i miłosiernego, który sądzić będzie ludzi w dzień ostateczny.

Także od innych, którzy szukają nieznanego Boga po omacku i wśród cielesnych wyobrażeń. Bóg sam również nie jest daleko, skoro wszystkim daje życie, tchnienie i wszystko (por. Dz 17,25-28), a Zbawiciel chciał, aby wszyscy ludzie byli zbawieni (por. 1 Tm 2,4). Ci bowiem, którzy bez własnej winy, nie znając Ewangelii Chrystusowej i Kościoła Chrystusowego, szczerym sercem jednak szukają Boga i wolę Jego przez nakaz sumienia poznaną starają się pod wpływem łaski pełnić czynem, mogą osiągnąć wieczne zbawienie.

Nie odmawia też Opatrzność Boża koniecznej do zbawienia pomocy takim, którzy bez własnej winy w ogóle nie doszli jeszcze do wyraźnego poznania Boga, a usiłują, nie bez łaski Bożej, wieść uczciwe życie. Cokolwiek bowiem znajduje się w nich z dobra i prawdy. Kościół traktuje jako przygotowanie do Ewangelii i jako dane im przez Tego, który każdego człowieka oświeca, aby ostatecznie posiadł życie” (KK 16).

Quote by coso:
Jedno jest pewne buddysci, hindusi i krishnici pojda do piekla

jak przeczytałeś powyższe, to zaniechaj proszę takich stwierdzeń!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Joanna Gacka
 kwiecień 12 2006 20:09   
Forum Admin
Admin

Quote by Uczen_Jezusa: Protestanci ktorych spotkalem w zyciu
mowili mi ze ani katolicy ani prawoslawni ani anglikanie nie są prawdziwymi biblijnymi chrzescijanami wiec nie bedą zbawieni

Jestem protestantką. Baptystką gwoli ścisłości.
Od 3,5 roku prowadzę ten serwis.
Mój pogląd na zbawienie katolików (i wszystkich innych) wyraża anegota zamieszczona tu: http://www.kosciol.pl/forum/viewtopic.php?forum=10&showtopic=1501 , zresztą jako odpowiedź na post katolika, który z radością cytował jak to innowiercy są Bożnice Szatańskie.

O moim praktycznym stosunku do zbawienia katolików niech powiedzą coś znający mnie katolicy.

Upraszam o niewrzucanie wszystkich protestantów do jednego worka, tak jak Ty zapewne nie chcesz żeby czyniono wobec katolików.

===

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 kwiecień 12 2006 21:48   
Forum

Quote by hermes:Stad zarzucanie Kosciolowi Rzymskiemu takiego ekskluzywizmu zbawczego nie do konca jest takie glupie. Zwlaszca ze czesto katoliccy tradycjonalisci nauczanie SWII biora sobie za nic.

Bo SW II nie nauczał nieomylnie. Zaś to, że poza Kościołem nie ma zbawienia orzekł Sobór Florencki. Jednak należy zrozumieć tą naukę. Zbawiony poza Kościołem może być ktoś, kto nie mógł poznać jego nauk, np. buszmeni z Amazonii, do których jeszcze nikt nie dotarł. Ale ktoś, kto zna katolicyzm i walczy z nim nie może być zbawiony. Tak to tłumaczył wykładowca na PFT na wykładzie, na którym byłem.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Pruski Wołyniak
 kwiecień 13 2006 00:05   
Forum

Quote by mateuszwroc: Ale ktoś, kto zna katolicyzm i walczy z nim nie może być zbawiony. Tak to tłumaczył wykładowca na PFT na wykładzie, na którym byłem.

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że Słowo Boże i obecny w Nim Jezus Chrystus musi przegrać w zderzeniu z takim autorytetem...

===

"Ein feste Burg ist unser Gott"

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 kwiecień 13 2006 00:37   
Forum

Quote by mateuszwroc:Ale ktoś, kto zna katolicyzm i walczy z nim nie może być zbawiony

Mateusz, i w drugą stronę też, nie zapominaj.

Quote by Pruski Wołyniak:

nie, żeby to była ironia, z dobrego serca mówię: masz błąd w podpisie - powinno być eine a nie "ein" - mówi ci to katolik-germanista

===

Profil   Email 
 Cytat 
Pruski Wołyniak
 kwiecień 13 2006 00:55   
Forum

Quote by piotr.:

nie, żeby to była ironia, z dobrego serca mówię: masz błąd w podpisie - powinno być eine a nie "ein" - mówi ci to katolik-germanista

Nie, żeby to była ironia, z dobrego serca mówię: złóż kondolencje swoim wykładowcom języka niemieckiego z powodu poziomu studiów. I sprawdź, jak brzmi incipit tego chorału w oryginale Lutrowym (chyba na germanistyce coś mówią o Reformacji? Jeśli nie, to złóż im jeszcze jedne kondolencje z powodu indolencji) - mówi ci to pruski luteranin
Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za dobre chęci

===

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 kwiecień 13 2006 08:02   
Forum

Wtrącę swoje trzy grosze, Burg jest rodzaju żeńskiego, czyli die Burg, co oznacza ze powinno być "eine feste Burg ist unser Got" być może za Lutra nie zwracano uwagi na DER DIE DASY. A jezeli chodzi o zbawienie, to uwazam że ludzie są zabawni z tym przyznawaniem innym, lub odmawianiem Zbawienia. CZy nie jest to czasem wchodzenie w kompetencje Boga i grzech pychy, o ile wiem nie powinniśmy się odważać na sądzenie nikogo i mierzenie kogokolwiek "łokciem" gdyz wówczas tak samo będziemy sądzeni i tak samo nam odmierzą.matejanka

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Uczen_Jezusa
 kwiecień 13 2006 09:35   
Forum

Nie wiem dlaczego protestanci czepiają sie KK
wysuwajac taki argument
Poniewaz wielokrotnie slyszalem z ust protestantow ze tylko oni są zabwieni i jedynie odczytuja biblie
Kosciol ktolicki nie jest kosciolem tylko instytucją lub organizacją a katolicy to nie chrzescijanie

Temat ten jest następną agresywną probą pokazania ze tak jest

Przykład
http://www.justforcatholics.org/pl.htm

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 kwiecień 13 2006 09:58   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Admin: http://www.kosciol.pl/forum/viewtopic.php?forum=10&showtopic=1501

Piekna anegdotka. Podpisuje sie rekami i nogami pod tym co jest tam napisane...

PS
CHyba jestem protestantem, wiec Uczniu Jezusa nie wiem dlaczego uwazasz, ze sie czepiamy

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
macli
 kwiecień 13 2006 10:04   
Forum

Quote by Uczen_Jezusa: Nie wiem dlaczego protestanci czepiają sie KK

Nie wiem dlaczego katolicy czepiają sie protestantów...

Człowieku, tzw. Wolne Kościoły (a to ich strony i poglądy bez przerwy tu prezentujesz) to same obrzeża chrześcijaństwa - czasami nawet wypadają poza nawias.
Oni sami chętnie zaliczają sie do protestantów, ale w rzeczywistości często nie wywodzą sie z Reformacji (ani nawet z tzw. II Reformacji).
Słowo "protestanci" w oryginale dotyczyło luteran, potem wyznań okreslanych dzis mianem ewangelickich.
A teraz wrzuca się tam wszystko co ma coś wspólnego z chrześcijaństwem zachodnim, a jednocześnie nie jest katolickie. Słyszałem już nawet, że ŚJ to protestanci...

===

"Obyś był zimny albo gorący! A tak, żeś letni, (...) wypluję cię z ust moich." (Obj. 3, 15-16)

Profil   Email 
 Cytat 
weronkaka
 kwiecień 13 2006 10:20   
Forum

Quote by mateuszwroc: Tak to tłumaczył wykładowca na PFT na wykładzie, na którym byłem.

mateusz, wykładowcy na pft nie są skarbnicą wiedzy i mądrości wszelakiej.

na innym wykładzie usłyszałbyś pewnie, że ukraińcy mają 3 ręce...

===

Wiara jest także, jeżeli ktoś zrani nogę kamieniem i wie, że kamienie są po to, żeby nogi nam raniły.

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 kwiecień 13 2006 11:41   
Forum Admin
Admin

Quote by Uczen_Jezusa: Nie wiem dlaczego protestanci czepiają sie KK
wysuwajac taki argument
Poniewaz wielokrotnie slyszalem z ust protestantow ze tylko oni są zabwieni i jedynie odczytuja biblie
Kosciol ktolicki nie jest kosciolem tylko instytucją lub organizacją a katolicy to nie chrzescijanie

Temat ten jest następną agresywną probą pokazania ze tak jest

Przykład
http://www.justforcatholics.org/pl.htm

Twoj wspolwyznawca katolik napisal:

"Przed chwilą przeczytałem fragment dzieła pt. "O KOŚCIELE PRAWDZIWYM PANA CHRYSTUSOWYM

Iż zbory Ewangelików dzisiejszych, Lutrów,
Kalwinów, Nowokrzczeńców, i innych Sektarzów,
nie są Kościoły Pana Chrystusowe, ale Bożnice Szatańskie."

Bardzo spodobał mi się język i argumentacja."

Ale to jak rozumiem ci nie przeszkadza. Jak kali krasc krowe to dobrze ale jak kalemu krasc krowe to zle!

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 kwiecień 13 2006 11:45   
Forum Admin
Admin

Quote by mateuszwroc: Bo SW II nie nauczał nieomylnie.

I dlatego ludzie odrzucajacy nauke SWII sa z Kosciola Rzymsko-Katolickiego usunieci.

Zaś to, że poza Kościołem nie ma zbawienia orzekł Sobór Florencki. Jednak należy zrozumieć tą naukę. Zbawiony poza Kościołem może być ktoś, kto nie mógł poznać jego nauk, np. buszmeni z Amazonii, do których jeszcze nikt nie dotarł. Ale ktoś, kto zna katolicyzm i walczy z nim nie może być zbawiony. Tak to tłumaczył wykładowca na PFT na wykładzie, na którym byłem.

Zostaje jeszcze jedna grupa - wrecz najwazniejsza i najwieksza - ktorej nie wymieniles, ale ktora jest w twoim czarno-bialym swiecie nie do pojecia. Mianowicie ludzi ktorzy znaja katolicyzm, lecz wyznaja protestatyzm/prawoslawie. To wlasnie o nich mowi glownie Dekret o Ekumenizmie z SWII i encyklika JP2 - Ut unum sint.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 kwiecień 13 2006 11:50   
Forum

Przypomnę jedynie, że Sobór Florencki był przed Soborem Watykańskim II. SW II musiał być w zgodzie z poprzednią nauką, a że w paru punktach nie jest...

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
LuterAnka
 kwiecień 13 2006 11:55   
Forum

Quote by piotr.:

Nie, żeby to była ironia, z dobrego serca mówię: złóż kondolencje swoim wykładowcom języka niemieckiego z powodu poziomu studiów. I sprawdź, jak brzmi incipit tego chorału w oryginale Lutrowym (chyba na germanistyce coś mówią o Reformacji? Jeśli nie, to złóż im jeszcze jedne kondolencje z powodu indolencji) - mówi ci to pruski luteranin
Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za dobre chęci

Nie, żeby to była ironia Faktycznie słowo Burg jest rodzaju żeńskiego, a więc powinno być Eine feste Burg. W oryginale Lutrowym nie jest ani Ein feste Burg, ani Eine feste Burg, a Ein' feste Burg i tak jest również poprawnie, bo apostrof zastępuje tutaj e. I mówi wam to luteranka-germanistka

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 kwiecień 13 2006 11:57   
Forum Admin
Admin

Quote by mateuszwroc: Przypomnę jedynie, że Sobór Florencki był przed Soborem Watykańskim II. SW II musiał być w zgodzie z poprzednią nauką, a że w paru punktach nie jest...

Ale ciebie nikt nie pyta o zdanie w kwesti zgodnosci. Nie jestes zadnym papiezem zeby sie wypowiadac, masz sie sluchac i wsio. To co teraz napisales - to wyglada ze zacznynasz myslec jak Luter - ktorego uwazasz za diabla o ile dobrze pamietam - wiec sie powaznie zastanow jakiego ty chcesz byc wyznania ?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Raf
 kwiecień 13 2006 12:26   
Forum

Quote by Admin:
Quote by Uczen_Jezusa: Protestanci ktorych spotkalem w zyciu

Jestem protestantką. Baptystką gwoli ścisłości.
Od 3,5 roku prowadzę ten serwis.
Mój pogląd na zbawienie katolików (i wszystkich innych) wyraża anegota zamieszczona tu: http://www.kosciol.pl/forum/viewtopic.php?forum=10&showtopic=1501 , zresztą jako odpowiedź na post katolika, który z radością cytował jak to innowiercy są Bożnice Szatańskie.
O moim praktycznym stosunku do zbawienia katolików niech powiedzą coś znający mnie katolicy.
Upraszam o niewrzucanie wszystkich protestantów do jednego worka, tak jak Ty zapewne nie chcesz żeby czyniono wobec katolików.

Otóż to! Protestanci są bardzo, ale to bardzo niejednolitą grupą i zupełnie inne stanowisko zaprezentuje luteranin czy zwolennik Kalwina, inne anglikanin, a jeszcze inne np. członek któregoś z wolnych kościołów ewangelicznych.

Gwoli ścisłości trzeba wspomnieć, że i sami baptyści są ruchem bardzo niejednolitym. W Polsce poza działającym na bazie ustawy Kościołem Chrześcijan Baptystów, są jeszcze inne, mniej liczne wspólnoty tego rodzaju. W USA ten podział jest jeszcze bardziej wyraźny. Miałem kiedyś okazję rozmawiać z baptystą (nie pamiętam już, którego odłamu), który przekonywał mnie, iż zreformowany kościół baptystów w USA nie ma nic wspólnego z prawdziwym baptyzmem, ponieważ... dopuszcza możliwość teorii ewolucji, nie jest fundamentalistyczny (sic!), a także pozwala swoim wiernym i duchownym na wstępowanie w szeregi masonerii.

A co do katolików, to w całej tej dyskusji operuje się pewnymi skrótami. Katolicy w szerszym rozumieniu to nie tylko Kościół Rzymski, ale również Kościół Polskokatolicki, Kościół Starokatolicki, Kościół Starokatolicki Mariawitów, Kościół Katolicki Mariawitów (gdzie kobiety są kapłankami) itp.

Pozdrawiam. Raf

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,53 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty